uits hof houdt een Kroaat aan Nederlandse vrouw en zeven Britten omgekomen Schiphol voorbereid op vertragingen Britten bezorgd over verkoop van Chrysler Waddenfietsers willen iaan regering internationaal beheer van Waddengebied Politie grijpt amfetaminebende VOOR UITLEVERING RAF-UD? Diefstal uit kerk opgelost BIJ BUSONGELUK IN MAROKKO Geen deelname IN ZUID-LIMBURG weer BINNENLAND/BUITENLAND en hij zou wapens hebben verstrekt aan andere Kroaten in ballingschap die bij akties in Joego slavië zouden zijn benut. Het ministerie Justitie in Bonn moet beslissen of de inderdaad zal worden uitgeleverd. Kroatische verzetsorganisaties hebben aangekondigd van daag tegen de beslissing van het hof te zullen protesteren. Joegoslavië heeft Bonn om uitlevering van 8 Kroaten gevraagd, nadat in mei van dit jaar in Belgrado 4 vermoedelijke Duitse terroristen ge vangen waren genomen. Hoewel officieel voort durend is ontkend dat er sprake i ruilvoorstel, nemen politieke waarnemers toch aan dat het Belgrado hierom te doen is. Minister Genscher van buitenlandse zaken heeft gisteren drie uur met zijn Joegoslavische college Urho- vec in Bad Reichenhall onder andere over de meningsverschillen ten aanzien van de uitlever ingsverzoeken gesproken, waarbij de laatste de uitspraak van het hof in Keulen heeft begroet. Een van de vier in Belgrado gearresteerde RAF-leden is Brigitte Mohnhaupt. De Bondsre gering is met name in haar uitlevering geïnteres seerd nadat deze week bekend is geworden dat zij een beslissende rol in de terroristenbende heeft gespeeld. Twee vermoedelijke terroristen die in Duitsland gevangen zitten zijn namelijk doorgeslagen en hebben het vermoeden van de Duitse recherche bevestigd dat Mohnhaupt de schakelfiguur was tussen de terroristen van de zogenaamde „eerste generatie" die in Stuttgart- Stammhein om het leven zijn gekomen (Baader, Ennslin en Raspe) en die van de „derde genera tie", die betrokken waren bij de aanslag op Ruback, Ponto en Schleier. Brigitte Mohnhaupt was in februari 1977, onmiddellijk na haar vrijlating uit de gevangenis van Stuttgart weer ondergedoken, naar nu bekend is geworden met een duidelijk opdracht van haar „chefs". KAMPEN (ANP) De Kamper gemeentepo litie heeft in .verband met de diefstal van een aantal voorwerpen uit de Buitenkerk een 35- jarige Amsterdamse taxichauffeur aangehou den. Dit gebeurde toen de chauffeur zich met de gestolen voorwerpen bij de pastorie aan de Burgwal meldde. Hij ontkent overigens iets met de diefstal te maken te hebben. De man heeft tegenover de politie verklaard te hande len op opdracht van onbekenden. De voorwerpen zijn uit de kerk gestolen in de nacht van 5 op 6 augustus. Tot de buit behoorde ondermeer een zeventiende eeuwse ciborie. Direct na de diefstal namen de dieven contact op met het parochiebestuur. Zij boden daarbij aan de goederen terug te brengen in ruil voor een geldbedrag. Het bestuur lichtte de politie in en dat resulteerde in de aanhouding van de chauffeur. Zomersneeuw In de Franse Alpen bij Chamrousse bracht het uitzonderlijke nootweer deze week behalve veel regen, in de hogere regionen ook sneeuw. Een jonge toerist weet daar hartje zomer met het maken van een sneeuwman een passende bestemming aan te geven. (achtende kinderen op Schiphol vermaken zich met speelgoed, om de tijd door te komen. DEN HAAG (ANP) Bij een busongeluk bij de Marokkaanse stad Agadir zijn acht mensen omgekomen. Zeven Britse toersi- ten en één Nederlandse vrouw werden gedood toen een touringcar in een ravijn stortte. Vier Nederlanders raakten bij het ongeluk gewond. De omgekomen Nederlandse vrouw is de 27-jarige mej. I. Venema uit Den Haag, zo heeft reisorganisatie Holland International laten weten. Holland International treedt op als agent van de Amerikaansde reisor ganisatie Penn World die de trip door Marokko organiseerde. De vier Nederlanders die gewond geraakt zijn, worden vanmiddag terugverwacht op Schiphol, een van de vier is volgens Hol land International zwaar gewond. Een Nederlandse verpleegster kwam er geheel zonder kleerscheuren af; zij begon meteen eerste hulp te verlenen. De vier gewonden zijn zodanig gewond dat zij ten spoedigste naar Nederland zullen worden overgevlogen om hier medisch behandeld te worden. De bus blijkt in een dertig meter diep ravijn te zijn gestort. n onzer verslaggevers IHIPHOL In totaal zullen ongeveer .000 Nederlanders dit weekeinde min of meer edupeerd worden door de stiptheidsactie van Franse Luchtverkeersleiders. Alleen tiendui- d al moeten er terug komen uit Spanje, ïiphol verwacht echter dat de moeilijkheden len meevallen, in die zin dat wachtende pas iers niet op de luchthaven rond hoeven te igen. Er zijn extra telefonistes ingezet, zodat ?reen thuis rustig kan informeren naar de ind der vertragingen die gisteren overigens n half uur beperkt bleven). Voor luchtrezi- die toch op Schiphol stranden, zijn een ntal maatregelen getroffen dit in tegenstel- ig tot de voorgaande weekends, toen terecht klaagd werd over schandalige verwaarlozing. Er blijft nu 24 uur lang een restaurant geopend waar men te eten en te drinken kan krijgen. Ook voor wegbrengers en afhalers is de klok rond verzorging van de inwendige mens aanwe zig. Bij de A-pier waar de charters vertrekken, heeft men, dankzij uitgeleend matriaal van twee fabrikanten, een speelhoek voor kinderen kun nen inrichten, waar ook voor toezicht is gezorgd. Volwassenen zullen worden beziggehouden met tv-films op een groot muurscherm. De schoon maakploegen van de luchthaven blijven paraat om Schiphol netjes te houden. De vluchten van en naar de Franse en Zuideuro- pese bestemmingen van KLM, Martinair en Transavia hebben gisteren nauwelijks of geen vertraging opgelopen als gevolg van de acties van de Franse luchtverkeersleiders. PPR-voorzitter in hongerstaking AMSTERDAM De partij voorzitter van de PPR, Her- i Verbeek is gistermiddag 12 uur in de kerk „De Duif" in Amsterdam voor één week in hongerstaking gegaan. Hij wil hiermee kracht bijzet ten aan de acties die gevoerd worden om de 182 Marokkanen voor een verblijfsvergunning in aanmerking te laten komen. Samen met hem lost nog een aantal anderen de eerste groep hongerstakers af, omdat het voor de eerste groep om ge zondheidsredenen niet langer verantwoord is. allontocht Amerikane uit Nieuw Mexico zijn gisteravond met een ballon rtrokken om de Atlantische Oceaan over te steken. Met hun Double agle gaan zij aan de achttiende poging beginnen om de oceaan i ballon over te steken. Zeven van hun voorgangers kwamen' larbij om. Het drietal, Maxie Anderson (44), Ben Abruzzo (48) en arry Newman (31) hoopt woensdag in Engeland te landen. Op de ito: het bootje van de Double Eagle wordt volgeladen met proviand. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Tot onze diepe droefheid is, na een moedig ziekte van ons heengegaan mijn lieve man, o zorgzame vader, schoonvader en lieve opa JACOBUS MARIA PENNINGS echtgenoot van Maria Petronella Koot M. P. Pennings-Koot Riet en Tom Toos en Koek Jan en José Henk en Petra Sjaak Kees en Toos Nel Ben en Lieke Hanneke Walter Marc en zijn kleinkinderen Noordwijkerhout, 11 augustus 1978, Zeestraat 52. De H. Eucharistieviering zal voor hem worden opge dragen op dinsdag 15 augustus a.s. des v.m. 10.00 uur in de St. Jozefkerk, Herenweg 15 te Noordwijker- wjj hem ter ruste leggen in het Maandagavond 14 augustus a.s. is er om 19.15 uur een avondwake voor hem in voornoemde kerk waar na gelegenheid tot condoleren in de kerk. Gelegenheid tot condoleren thuis: zondag 13 augus tus van 15.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur, maandag 14 augustus van 15.00-17.00 uur. (Van onze correspondenten) LONDEN, PARIJS De Britse regering en vertegenwoordigers van Europese metaalvakbonden hebben gisteren bezorgd gerea geerd op de aankoop van de Europese Chrysler-fabrieken door het concern Peugeot-Citroën. De Britse regering zal tot het uiterste gaan en daarbij zelfs niet terugschrikken voor nationalisering om de 23.000 arbeids plaatsen veilig te stellen die door de fusie kunnen worden bedreigd. In hoge Britse regeringskringen, het Lager Huis en de vakbonden werd vrijdag onrustig over de fusie gedebatteerd. De Britse Chrysler-vestiging, die evenals de andere in Europa vanuit Amsterdam wordt gedirigeerd, heeft van de Britse rege ring leningen verkregen tot bedragen van 250 miljoen gulden. Het enige reële alternatief op een goedkeuring van de fusie is dat de Britse regering de Engelse tak van Chrysler nationaliseert. Wanner zou blijken dat er onvoldoende garanties blijven voor de Britse werkgelegenheid, dan zouden ook de resterende lenin gen aan Chrysler kunnen worden ingetrokken, die tot 1979 lopen. Voor de eventuele goedkeuring door de Britse regering van de fusie is geen parlementair fiat vereist. De goedkeuring van de Britse regering voor de fusie kan nog weken uitblijven, zo werd vrijdagavond gemeld. De Franse regering is er al mee akkoord gegaan en in Spanje is geen akkoord met de regering in dit soort zaken nodig. PARIJS Vertegenwoordigers van metaalvakbonden uit Fran krijk, Spanje en Groot-Brittannië zullen maandag in Londen bijeenkomen om een gezamenlijk standpunt te bepalen over de verkoop van Chrysler. De twee grootste vakbonden van Frankrijk hebben de verkoop bekritiseerd. De communistische bond CGT sprak over een klap voor de nationale onafhankelijkheid en de socialistisch getinte CFDT had het vrijdag over een koehandel en over het verdien van de internationale markt. -"'vitentour Staat van beleg in Isfahan TEHERAN (AP) Vier men- sen zijn gisteren gedood en 66 gewond geraakt bij een treffen tusen orthodoxe moslem de monstranten en leden van de veiligheidspolitie in de Perzi sche stad Isfahan. Dit heeft minister van voorlich ting Homayun gisteravond be kend gemaakt. Homayun zei dat de doden on der de demonstranten gevallen zijn, maar dat er ook gewon den zijn onder politieagenten en brandweerlieden. De Perzische regering heeft na twee dagen van demonstraties in Isfahan voor een maand de staat van beleg afgekondigd. Zuid-Af rika begint slachting zeehonden KAAP DE GOEDE HOOP In de wateren rond de Zuida- frikaanse Kaap de Goede Hoop is gisteren een begin ge maakt met het doden van zee honden. Het is de bedoeling dat binnen vijf jaar 27.500 zee honden worden afgemaakt. De aanleiding tot de slachtpartij is de schade die de 900.000 leden tellende zeehondenkolo nie rond de kaap aanricht aan de visstand. De visserij vormt ter plaatse een belangrijke bron van inkomsten. Hoewel een Zuidafrikaanse vereniging voor natuurbehoud de actie heeft goedgekeurd, is er op veel plaatsen in de we reld heftig verzet gerezen. Dit richt zich niet in de laatste plaats op de wijze waarop de ingehuurde firma het werk uit voert. De zeehonden worden eenvoudig met een knuppel de hersens ingeslagen. Portugese socialisten: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland, West-Duitsland en Denemarken zullen zo spoedig mogelijk een internationaal beheersplan moeten opstellen voor het Waddengebied. In dit plan zal moeten worden vastgesteld, wat de natuurwetenschap pelijke waarden van het Waddengebied zijn en hoe men die denkt te beschermen. De eerste stoot tot de opstelling van zo'n beheersplan kan worden gegeven door middel van een conferen tie van Nederlandse, Duitse en Deense parle mentariërs van alle politieke richtingen. Dit is de strekking van een petitie die gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden door de 200 Nederlandse, Duitse en Deense jongeren die de afgelopen twee weken een fietstocht langs het gehele Waddengebied hebben gemaakt. Jan Terlouw (D'66) die de petitie in ontvangst als voorzitter van de bijzondere Kamer- >r het Waddengebied, prees de „Waddenfietsers" om hun initiatief. „Jullie heb ben de problemen rond het Waddengebied tot een politieke kwestie gemaakt. Geen enkele parlementairiër kan en wil nu meer om het Waddengebied heen", aldus Terlouw. In de petitie wordt de Tweede Kamer gewezen op de vele bedreigingen van het Waddengebied en de aantastingen die het gebied al heeft ondergaan: Indijkingen, industrialisatie, toeris me en militaire oefeningen. De actievoerders pleiten voor behoud van het Waddengebied door middel van milieuvriendelij ke landbouw en visserij, milieuvriendelijke ener gie-opwekking en arbeidsintensieve en niet ver vuilende industrie. (Van een onzewr verslaggevers) Een speciaal rechercheteam van de Limburgse rijkspolitie heeft in samen werking met de Heerlense gemeentepo litie een omvangrijke bende van produ centen, handelaren en smokkelaars van amfetaminen opgerold. Dit is gisteren door een woordvoerder van de Rijkspo litie in Maastrticht meegedeeld. Er ziin ne£en personen' aangehouden, onder wie twee uit Limburg, de overigen uit Noord- en Zuid-Holland. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Volgens de politie onderhield de bende contacten vanuit Zuid-Limburg met Duitsland, Zweden, Denemarken en België. Al vele jaren speelde Zuid-Lim burg een centrale rol in de smokkel van amfetaminen naar Zweden. De smokkel van het verdovende middel amfetamine bleef doorgaan ook na de arrestatie van de bekende narcoticakoning, de Duitser Kalle P. die door Nederland aan Zwe den werd uitgeleverd. De producent van de amfetamine blijkt de 35-jarige Wim van de M. uit Schaesberg te zijn. In de schuur van het bedrijf werd een compleet laboratorium aangetroffen. Bij de inval door de politie was de Schaesbergenaar, na een tip ontvangen te hebben, bezig de installaties te slo pen. Na de ontdekking van dé fabriek met grote hoeveelheden grondstoffen voor de vervaardiging van amfetaminen wist de politie te achterhalen wie de grond stoffen had geleverd. Het bleken firma's uit Nederland, België en Duitsland te zijn. Zij hadden te goedertrouw goede ren afgeleverd. LISSABON (Reuter) De af getreden premier van Portu gal, Mario Soares, heeft giste ren verklaard dat zijn socialis tische partij niet zal deelne men aan de regering die Alfre do Nobre da Costa nu probeert samen te stellen. Soares zei dat het besluit donderdag is genomen door het nationale secretariaat van de socialisti sche partij. de socialisten zijn het er niet mee eens dat president Eanes Nobre da Costa, een partijloze, heeft uitverkoren om een nieuw kabinet te vormen. Zij menen dat de formateur een socialist moet zijn, omdat de socialistische partij de grootste is in het parlement. Weerbericht v i vanmorgen Vooruitzichten voor zondag en maandag: Overwegend droog met zonnige perioden en later hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.: omstreeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 20 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: om streeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaalr70 procent

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7