Verzet Rijnsburgse verenigingen tegen voor golfslagbad Windsurfers op zee ternauwernood gered Zware kritiek op bouwvergunning flat Kaiserstraat College Alphen blijft zitten "FINANCIËLE MEEVALLER KAN BETER GEBRUIKT WORDEN" STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1978 PAGINA 3 ,Van een onzer verslaggeef sters) Rijnsburg Het plan voor de aanleg van een golfslagbad in rijnsburg heeft fel verzet opge roepen van de plaatselijke ver enigingen. Het golfslagbad, over de gemeenteraad 29 augustus een beslissing neemt tijdens een extra vergadering, en bedrag van 2,5 tot 3 miljoen gulden gaan kosten. De verenigingen menen, dat goedkopere oplossing (de aanleg van een simpel buiten bad) de voorkeur verdient en dan het dan resterende gfeld dient te worden gebruikt om de gebrekkige accommodatie vrijwel alle Rijnsburgse verenigingen eens stevig op te knappen. Overigens richten de bezwaren van de verenigingen lich ook tegen de procedure presentatie van het golf slagbad. De lokale Sportraad volledig bij het plannenma- ken gepasseerd. De sportverenigingen het onbegrjpelijk, dat de Spor traad geen enkele vorm van inspraak heeft kunnen hebben bij het maken van een plan. dat de sportvoorzieningen bin- de gemeete een geheel an- aanzien kunnen geven. Te- r daar de Sportraad twee jaar geleden werd oppgericht de gemeente te adviseren sportaangelegenheden. In open brief aan de gemeen teraad hebben de verenigingen inventarisatie van de ge- Voetbalvereniging Rijnsburgse Boys zittern al sinds 1970 verle gen om twee nieuwe velden. Zj hebben een wachtlijst van zo'n 225 man, en moeten nu reeds eigen junior-leden afwijzen die over zouden moeten gaan naar de senioren. Het aantal wacht lijstleden in de leeftijd van 8- tot 12 jaar bedraagt 180. Korfbalvereniging Madjoe is al sinds 1970 een deugedelijk on derkomen beloofd, maar nog steeds ontbreekt elke vorm van eenvoudig sanitair, Voor tennisvereniging De Rijn- kanters wordt met dit plan elke vorm van uitbreiding onmoge lijk gemaakt. De tennisvereni ging ligt nu vlak bij het zwem en sportaccommodatie „Water- bos". Omdat het nieuwe golf slagbad daar ook is gedacht, vreest de tennisclub veel ge luidsoverlast en meent zij ver der dat de parkeer-gelegenheid voor een dergelijk bad volko men ontoereikend zal zijn. Zij hebben nu reeds een wchtlijst van 150 aspirantleden.' De zaalsportverenigingen kam pen reeds jaren met gebrek aan geschikte zaalruimte. Vijf of zes sportverenigingen uit Rijnsburg spelen noodgedwon gen in de Leidse Groenoordhal- len. De sportzaal in de accom modatie „Waterbos" is te klein voor wedstrijden, zodat alle competitie wedstrijden buiten De heer H. Grimbergen, voorzitter van de Ijsclub Rijnsburg, bij zijn „clubgebouw". Rijnsburg gespeeld moeten worden. Dit geldt voor de Volleybalver eniging RW, basketbalvereni ging De Rijnvalkem en de bad mintonclub die ook al ieder jaar meer zaalruimte moet inle veren. Het zaalbvoetbal en mi cro-voetbal vindt zelfs geheel buiten Rijnsburg plaats. Bo vendien is de trend dat steeds meer omliggende gemeenten hun grenzen sluiten voor sport verenigingen van elders. De IJsclub die dit jaar haar 40-jarig jubileum hoopt te vie ren heeft op z'n zachts gezegd een zeer gebrekkige accommo datie. Al vijftien jaar wordt de IJsclub een nieuw baan be loofd. De laatste jaren leek er schot in te komen omdat in het „Waterbos" een nieuwe baan was geprojecteerd. Het wchten was op de aanleg van buitenba den omdat de ijspiste daar om heen gemaakt zou worden. Bij de huidige plannen is dit weer onmogelijk. Dan is er nog de Postduiven vereniging die momenteel in een onbewoonbaar verklaarde woning moet vergaderen en de muziekvereniging Wilhelmina „marcheert" sinds de afbraak van Concordia in 1968 van de ene slechte repetitieruimte naar de andere, nog slechtere repetitieruimte. Al deze slechte accommodties zijn voor dfe diverse sportver enigingen aanleiding om te proberen tegen de plannen van het gemeentebestuur. Zij zien liever de komst van een ge woon buitenbad, dat tevens ge schikt is voor wedstrijdzwem- men. Zo'n buitenbad zou met een kinder- en peuterbad op ongeveer 1 1/2 miljoen gulden komen. De rest van het geld zien zij graag besteed aan het opknappen of nieuwbouw van de clubgebouwtjes of voor de bouW van een sportzaal, groot genoeg voor de wedstrijdsport. Zij hopen met hun ingezonden brief enige invloed te kunnen uitoefenen op de raadsbeslis- sing op 29 augustus. De Rijns burgse raad komt dan bijeen in een extra raadsvergadering met als enig onderwerp de rea lisering van het golfslagblad met wedstrijdbad. Wethouder H. de Mooy, tevens voorzitter van de sport- en zwe- maccommodatie „Waterbos" zegt dat het plan voor een golf slagbad al enige jaren bestaat en dat slechts gemeentelijke geldnood de uitvoering heeft gestremd. Nu blijkt dat een meevaller binnen het Energie Bedrijf Rijnland de realisering van het bad kan bekostigen. „Die extra raadsvergadering is belegd omdat ik in de komende raad niet meer terug kom en ik vanaf het begin samen met de andere wethouder de plan nen heb doorgewerkt. Wij we ten veel van de plannen af en kunnen dan tenminste de raad nog uitleg geven over het één en ander. Ik weet niet wie de plannen anders zou moeten in dienen bij de raad", aldus de wethouder. Voetbal afgelast HAZERSWOUDE Voor dit weekeinde zijn alle oe fenwedstrijden van de Ha- zerswoudse zaterdag-voet balclub Hazerswoudse Boys afgelast. Bovendien is de kantine gesloten. De ze maatregelen zijn geno men naar aanleiding van het verkeersongeluk op dinsdagavond in de ge meente dat aan drie Ha zerswoudse voetballers het leven kostte. De slachtof fers waren lid van de ande re Hazerswoudse voetbal vereniging Bernardus. Scheepvaart- verkeer op Rijn- en Schiekanaal gestremd LEIDEN Het scheepvaart verkeer over het Rijn- en Schiekanaal is sind gisteren ernstig gestremd. Oorzaak hiervan is een mankement aan de spoorbrug over het kanaal aan de Kanaal weg. Gistermorgen rond half elf ging de brug, nadat hij was opgehaald, niet meer helemaal naar beneden. De brug bleef enkele millimeters openstaan. Voor het scheepvaartverkeer bleef de brug gisteren de gehe le dag gesloten. Er moet een onderdeel aan het draaiwerk worden vernieuwd, alvorens de brug weer kan worden opge haald. De Spoorwegen hopen gedurende het weekeinde het onderdeel te vervangen zodat met ingang van maandag scheepvaartverkeer weer volle dig mogelijk is. Succesvolle vakantiespelen Nieuwe Wetering NIEUWE WETERING Deze week werd in het kader van de Vakantiespelen in Alkema de open huis gehouden in Nieuwe Wetering. De ochtenden waren voor crea tieve bezigheden, waaronder bloemschikken (de stukjes wer den de laatste middag naar de bejaarden gebracht), handwer ken, kleien, en vliegers maken. 11.1 je eerste middag werden er n 'innenspelen gedaan, van me- lory tot tafeltennis, en een wis. De tweede middag werd :n spelenmeerkamp op het apveldje gehouden, waarbij raw»"' versch^ende leef tij dsgroe- jopipen prijzen konden worden "verdiend. Tijdens de slotmid dag was er een kwis, een song festival en de deelnemers kon den genieten van film en disco geluiden. Er namen aan deze W" aktiviteiten 270 kinderen deel. 111 taf Gebouwen Keukenhof beschermde - monumenten Lisse Bij de Keukenhof Lisse zijn enige gebouwen op Soc^ de aanvullende ontwerplijst beschermde monumenten "0l3 geplaatst. Het betreft hier het in 1850 gebouwde zogenaamde Zwitserse speelhuis, een acht- 'PRC bende eeuws washuis en twee natuurstenen hekpijlers uit de- mu2 zelfde tijd. Ook kwamen vier 15 W boerderijen onder bescher- 15.31 ming, waaronder de boerderij 5 jSf Middelburg' (1852) en boerde- rij ,,'t Lammetje Groen", die oorspronkelijk uit de lanii tiende eeuw dateert. (Vane r verslaggevers) LEIDEN Het gemeentebestuur van Lei den heeft gistermiddag een waslijst van bezwaren en kritiek op tafel gelegd gekre gen gericht tegen de afgifte van een bouw vergunning voor de studentenflats aan de Kaiserstraat. Dat gebeurde bij de behande ling van het bezwaarschrift van de Vereni ging voor de Pieters- en Academiewijk dat tegen de bouwvergunning voor dit studen tencomplex was ingediend. Zoals bekend schorste de Raad van State op verzoek van deze binnenstadswijk enige weken geleden de bouwvergunning in verband met een reeks van 14 bezwaren die tegen het ge meentebeleid in deze bleken te bestaan. De zware delegatie van de gemeente Leiden, onder aanvoering van wethouder Waal en de directeur van gemeentewerken met de chef van de secretarieafdeling huisvesting, kreeg het bijzonder zwaar te verduren. Namens de Pieters- en Academiewijk betoogde mr. Tj. van Rij dat door de voorgenomen bouw van 134 studentenkamers en 55 appartementen, het wel zijn van alle wijkbewoners, studen ten en niet-studenten in het geding kwam en bij de uitvoering van dit plan geschaad zou worden. Van Rij somde een waslijst van punten op waaruit moest blijken dat de gemeente de voorschrijf ten van haar eigen bouwverordening met voeten had getreden en ontheffing had verleend van bepalingen waar helemaal geen ontheffing van verleend zou mogen worden. Bovendien wees de woordvoerder van de wijkvereniging op de verkeers- en parkeerproblemen die dit woon complex weer met zich mee zal brengen en waarvoor de gemeente geen maatregelen verplicht heeft gesteld. Ook werd aange haald dat de Pieters- en Academiewijk op dit moment al een zeer eenzijdige bevol kingssamenstelling heeft die voor meer dan 50% uit alleen staanden en voor 70% uit mensen zonder beroep van 17 tot 35 jaar bestaat en dat dit door het voorgenomen wooncomplex voor studenten alleen nog meer erger zou worden. ;enaam Niet alleen van de kant van de wijk, ook uit de raadscommissie voor de beroeps schriften zelf kwamen zeer kritische gelui den aan het adres van wethouder Waal en zijn ambtenaren. De wethouder, die voor de aanvang van de vergadering had betoogd dat het oordeel van de commissie slechts advise rend en nimmer bindend zou kunnen zijn, werd aangevallen op het feit dat bijvoor beeld de Adviesraad voor de Binnenstad slecht een advies had uitgebracht over een vroeger bouwplan dat van een beperktere opzet uitging. Veel aandacht kreeg ook het feit dat in eerste instantie slechts ontheffing was verleend van twee bepalingen in de bouwverordening, en dat pas na de uit spraak van de Raad van State die de bouw vergunning schorste, nog eens dispensatie van een fiks aantal andere bepalingen werd verleend. Van gemeentewege dit beschouwd als een verduidelijking, maar de voorzitter en sommige leden van de commissie voor de beroepsschriften meenden dat hierdoor ernstige schade had kunnen worden berok kend aan belanghebbenden en hadden een „onaangename" indruk van dit stukje ge meentebeleid. Op voorhand bleken enkele leden van de commissie al van mening, dat uit oogpunt van een behoorlijke rechtsgang door de gemeente wel wat voorzichtiger en zorgvuldiger gewerkt had mogen worden. Dit te meer omdat het bekend was dat er veel bezwaren zouden komen tegen een bouwvergunning voor de uitvoering van dit zeer omstreden plan waarover ambtelijk bin nen het stadhuis in een eerder stadium nog bijzonder negatief werd beoordeeld. Voor 1 september doet de commissie uit spraak over het beroepsschrift. Veense fanfare op KRO-radio ROELOFARENDSVEEN Het fanfare-korps „Liefde voor 03 Harmonie" uit Roelofarends- veen is morgen 13 augustus )3Ö via de KRO op de radio te beluisteren. In het programma 40 .Zin in muziek" dat om 15.00 begint zullen de „Veen- ders" fanfare muziek verzor gen. Achtereenvolgens zullen ge speeld worden: 1 Aala marcia, Joh. Wichers, 2 Wo die Wolga flieszt. Hans Koldts, 3 Eger- land-heimatland, Joseph Stepa- nek, 4 Dancing Party, Hans Hartwig en 5 Wildhorn (mars) van Max Leenman. De opnamen zijn gemaakt tij dens het muziekfestival te Poeldijk dat werd gehouden op 25 september 1977. Dit festival werd gehouden ter ere van het 50-jarig bestaan van de R.K. Muziekgezelschappen in Zuid- Holland. Aan dit festival na men 20 korpsen deel, waarvan de „Liefde voor Harmonie" dus is uitgekozen om uit de anoni miteit te komen en een deel van een programma te verzor gen. De fanfare „Liefde voor Harmonie" staat onder leding NOORDWIJK Windsurfing is een prachtige sport op een plaatje, maar levensgevaarlijk als onervaren zeilers met hun plank te ver de zee opgaan, zegt de Noordwijkse strandpoli- tie. Als men de kunst van het plankzeilen niet voldoende machtig is en te water geraakt, bestaat er grote kans dat de drenkeling door de lage temperatuur van het zeewater in een kramptoestand terecht komt en verdrinkt. Dat ondervond een dezer dagen een 28-jarige Leidenaar, die met zijn pas gekochte zeilplank nog niet overweg kon en door en door verkleumd aan de wal werd gebracht. Een paar uur is men aan de politiepost bezig geweest om de man weer „op te borstelen", vertelt adjudant Huijbers, chef van het strandde- tachement. „Hoewel we drie kachels stookten en hem probeer den warm te wrijven, was hij nog bijna total-loss toen hij in de auto stapte om naar huis te worden gebracht." Vier andere plankzeilers in de leeftijd van 18 tot 23 jaar ontsnapten aan een gewisse verdrinkingsdood, doordat zij toevalligerwijs werden ontdekt door de bemanning van een jacht van de Noordwijkse Zeilvereniging. De jongelui waren met hun surfplanken zo'n drie a vier kilometer de zee opgegaan en kwamen als gevolg van de lage temperatuur van het zeewater in ernstige moeilijkheden. Daar de planken zelf stuurloos zijn, hadden de surfing-sportbeoefenaars geen schijn van kans naar de kust terug te keren. Zij danken hun leven aan het feit, dat leden van de Zeilclub met hun boot deze keer verder de zee opvoeren dan gewoonlijk. De zeilplanksport is een nog betrekkelijk nieuw element aan de Nederlandse kust. Zij mag in Noordwijk alleen worden beoefend als daardoor geen gevaar of hinder voor zwemmers en baders kan ontstaan. In overleg met het gemeentebestuur is op het strand tussen de politiepost en het terrein van de Zeilvereniging een strook gereserveerd, waar de windsurfers te water kunnen gaan. Dit is gebeurd bij wijze van proef. De recente gebeurtenissen zijn voor de strandpolitie aanleiding geweest voor het opmaken van een rapport, waarin onder meer op het gevaar van het gebruik van zeilplanken wordt gewezen. Er loopt inmiddels ook nog een proefproces of de surfingplan- ken als vaartuigen in de zin van de Algemene Politieverorde ning van Noordwijk kunnen worden beschouwd. In dit geval zijn namelijk meer stringente bepalingen van toepassing. Mis voor paus Enkele honder den gelovigen uit Leiden en omgeving her dachten gister avond het over lijden van Paus Paulus VI. Voor een redelijk vol le Meerburg- kerk droeg de ken Schlatmann een plechtige Heilige Mis op ter nagedachte nis aan de over leden kerklei- ALPHEN AAN DEN RIJN Het huidige college van B. en W. van Alphen aan den Rijn zal in zijn geheel de komende raadsperiode terugkeren. On derhandelaars van de politieke partijen bereikten hierover gisteravond een akkooid. Wel zijn er enige correcties aangebracht bij de portefeuille verdeling. Burgemeester Gallas raakt Volksgezondheid kwijt Deze portefeuille neemt de WD-wethouder Haanstra voortaan voor /ijn rekening. Hij moest daarvoor jeugdzaken inleveren. Deze portefeuille gaat naar wethouder1 Donker van de PvdA. De nieuwe porte feuille van Milieuzaken is aan de CDA-wethouder Van Leeu wen toebedeeld. De volledige portefeuilleverde ling ziet er nu als volgt uit: Burgemeester Gallas: Algeme ne Coördinatie; Representatie en Voorlichting; Openbare Or de en Veiligheid; Regionale Za ken en Personeelszaken. Wet houder Goedhart (CDA): Fi nanciën, Sport en Recreatie; Gemeentelijke Energiebedrij ven. Goedhart blijft loco-burge meester. Wethouder van Leeu wen (CDA): Openbare Werken, Grondbedrijf, Milieuzaken, Verkeer en Sociale Zaken. Wet houder Donker (PvdA): Onder wijs, Woonruimtezaken, Cultu rele Zaken, Jeugdzaken. Wet houder Haanstra (WD): Ruim telijke Ordening en Stadsont wikkeling, Woningbouw, Eco nomische Zaken, Openbaar Vervoer en Volksgezondheid. Mammoet - transporten op rijksweg 44 Het Warmonderviaduct over rijksweg 44, dat het War-, mondse Oosteinde met Sas- senheim verbindt, wordt ver vangen (zie foto Deze week zijn de werkzaamheden voor de aanleg van een ge heel nieuw viaduct, dat bre der is dan het oude en dat naast het oude Warmonder viaduct wordt aangelegd, van start gegaan. Tot en met maandag worden de gigantische betonnen pa len, die nodig zijn voor de bouw van het viaduct met mammoettransporten over rijksweg 44 aangevoerd. De palen hebben een gewicht van 33 ton per stuk. Het vervoer geschiedt onder be geleiding van een politie-es- corte. Gedurende de periode van de mammoettransporten is één rijbaan in de richting van Amsterdam afgelopen. Het verkeer ondervindt hier door enige stremming.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3