OESO wijst op kwetsbare positie Europa en Japan Belastingplannen Carter verworpen Mckinsey onderzoekt kansen Nederlandse vliegtuigbouw AMRO en ABN: meer winst in eerste half jaar Amerikaans bedrijf krijgt miljoene norder uit USSR DOOR ONGELIJKE VERDELING GRONDSTOFFEN Amerika drukt Damrak Boete voor Breseiani E.E.G. niet gekend in overname Chrysler Europese Commissie kan boterzwendel niet bewijzen EEG leidde niet tot vermindering douanepersoneel >VEILINGPRIJZEN VAN HEDEN 1? FINANCIËN LEIDSE COURAN1 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1978 PAGINA 21 WASHINGTON/DALLAS (ANP) De Amerikaanse Dresser Industries uit Dallas in de staat Texas mag zeer gavanceerde apparatuur leve ren aan de Sowjet-Unie, zo heeft een woordvoerder van het bedrijf meegedeeld. Presi dent Carter verbood vorige maand de levering van hoog staande technologie uit protest tegen de processen die in Mos kou werden gevoerd tegen de dissidenten Shcharansky en Ginzburg. Dresser mag nu de electroni- sche lasapparatuur leveren die deel uitmaakt van een comple te fabriek voor de produktie van machines die worden ge bruikt voor olieboringen. De gehele opdracht heeft een waarde van 144 miljoen dollar. De lasapparatuur kost onge veer één miljoen dollar. Carters verbod richtte zich de vorige maand vooral op de le vering van computers. De las apparatuur van Dresser wordt een computer gestuurd. PARIJS - (ANP) De ongelijke verdeling van de grondstoffen over de verschillende landen op aarde is van veel groter i belang voor de industrielanden dan het feit dat grondstoffen I steeds schaarser worden. Euro pa en Japan zijn veel kwets- baarder voor stoornissen in het i aanbod dan de Verenigde Sta ten. Dit zijn conclusies uit een intern rapport van een werk groep van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) die zich bezighoudt met de grondstof- fenvoorziening. Nousjachr (Iran) (ap) Keizer Moehammad Reza Pachlavi van Iran heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat hij verwacht dat op de in decem ber in Aboe Dhabi te houden OPEC-vergadering de wereld- olieprijs zal worden verhoogd. Door de daling van de dollar, de valuta gehanteerd bij alle olietransacties, is 12,77 dollar die men ontvangt voor een bar rel olie in feite buiten de V.S. thans slechts 7,70 dollar waard. Eerder dit jaar was op een OPEC-vergadering in Geneve al gezegd dat ten aanzien van de prijzen voor 1979 een „her ziening", lees verhoging, nood zakelijk was. Te Aboe Dhabi zullen de minis- van oliezaken der OPEC- landen vergaderen. Dat zij eer- n speciale vergadering er gens anders zouden bijeenko- was woensdag namens het hoofdkwartier van de OPEC te Wenen tegengesproken. Meestal bevinden grondstoffen zich niet in de landen die er het meest behoefte aan hebben en in sommige gevallen beschikken slechts enkele landen bovendien over een aan zienlijk deel van de totale reserves van een grondstof. De industrielanden van de OESO-landen en Zuid-Afrika bezit ten tezamen veertig procent van de 21 belangrijkste grondstoffen voor de in dustrie. De socialistische landen in Oost-Europa en de ontwikkelingslanden bezitten ieder dertig procent. De verdeling van de grondstoffenreser- ves over de industrielanden is bijzonder ongelijk: meer dan tachtig procent be vind zich op het grondgebied van de VS, Canada, Australië en Zuid-Afrika. De Sowjet-Unie bezit meer dan tachtig pro cent van de grondstoffen van de Oos- teuropese landen. Ook onder de ontwik kelingslanden zijn er enkele rijk be deeld terwijl andere het met weinig moeten doen. Niet alleen Europa en Japan, rnaar ook de meeste Oosteurope- se landen en circa zeventig procent van de ontwikkelingslanden kan slechts over zeer beperkte grondstoffenreserves beschikken. Van acht grondstoffen (titanium, chroom, columbium, mangaan, molyb deen, vanadium, platina en asbest) be vindt zich meer dan driekwart vs wereldreserve in slechts drie landen Voor wat betreft het aanbod chroom, platina, vanadium en magne sium zijn de OESO-landen bijzonder afhankelijk van de Oosteuropese lan den, de ontwikkelingslanden en Zuid- Het aanbod op de markten van magne sium en vanadium wordt beheerst door de Sowjet-Unie en Zuid-Afrika. Brazilië neemt een soortgelijke positie in op de markten voor columbium en titanium. Negentig procent van de metalen van de platina-groep bevindt zich in de Sow jet-Unie. Daarbij komt nog dat Zuid- Afrika zich heeft toegelegd op de pro duktie van platina tweederde van totale aanbod komt uit dat land dat de Sowjet-Unie tweederde van 1 aanbod van palladium voor haar reke ning neemt. Zuid-Afrika en Rhodesië bezitten meer dan negentig procent van de wereldre serves van chroom. Chroom is voor de industrielanden een onvervangbaar me taal omdat voor de meeste metallurgi sche processen en voor bepaalde chemi sche procédés waar chroom wordt toe gepast geen enkele andere stof als sub stituut gebruikt kan worden. NIEUWE NEDERLAAG AMERIKAANSE PRESIDENT WASHINGTON (ANP) Opnieuw heeft presi dent Carter in het Congres een gevoelige neder laag geleden. Het Huis van Afgevaardigden heeft een plan van de president afgekeurd om een bedrag van 18,7 miljard dollar uit te trek ken om de inflatie tegen te gaan. Het plan hield een belastingvermindering in voor mensen uit de lage en middelmatige inko mensklassen. Daarentegen stemde het Huis voor een plan van 16,3 miljoen waarbij mensen met een inkomen van meer dan 20.000 dollar per jaar het meeste voordeel hebben. De stemmen verhouding was hierbij 362 tegen 49. Carter's nederlaag komt op een ogenblik dat de populariteit van de president op een laag pitje staat. Hij krijgt nog een kans als zijn plannen of een gedeelte ervan door de Senaat wordt behandeld. Onderdeel van het door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurde plan vormt een vermindering in totaal 1,8 miljard dollar van de kapitaalaanwasbelasting. President Carter was hiertegen omdat alleen de meervermogende dan goed wegkomen. Ook het plan van Carter zelf beoogde iets dergelijks in die richting om enkele conservatie ve republikeinen gunstig te stemmen. De belas tingvermindering hierbij was echter niet zo groot als bij het goedgekeurde plan. Het uiteindelijke plan houdt onder meer vermin dering van dc inkomstenbelasting in voor parti culieren, ondernemingen en investeerders die profiteren van de kapitaalaanwasbelasting. Ook de bezitters van huizen hoeven minder te gaan betalen. Deze laatsten krijgen eenmaal het voor deel om geen belasting te betalen over de winst die wordt gemaakt bij de verkoop van huizen tot 100.000 dollar. De bedoeling hiervan is te voorkomen dat de belasting op de verkoop van huizen hoger wordt doordat de onroerend-goed- prijzen stijgen wegens de inflatie. President Carter: populariteit op een AMSTERDAM - De reac tie in Wall Street en de weer zakkende dollar heb ben vrijdag op de beurs een gedrukte stemming veroorzaakt. Alleen de banken en de scheepvaart fondsen konden zich goed handhaven. Ook de staats fondsen gaven wat hogere noteringen te zien. Van de internationals moest Koninklijke Olie 1,50 terug naar 130,60 en Unilever 0,70 naar 118,80. Philips was 0,30 lager op 25,50, Hoogo vens 0,20 op 37,50, ter wijl Akzo onveranderd 31.10. KLM was 2,50 op haar retour op 152,50. Heineken was twee dubbel tjes lager. Van de cultures zakte Deli 1,30 naar 127 en HVA 0,90 naar 59,50. In de scheepvaart- hoek ging Van Ommeren 1 omhoog naar 145, Nedlloyd 0,90 naar 78,40, terwijl Koninklijke Boot onveranderd op 85,50 werd verhandeld. ABN was 0,80 beter op 365,80. terwijl Amro bank na een dubbeltje ho gere opening verder om hoog klom. Amsterdam, 11 augustus De gang van zaken op de lokale markt kon het best worden om schreven met geknutsel in de marge. De verschuivingen wa ren meestal even gering als de animo om zaken te doen. De grote Algerijnse order voor Bos Kalis maakte nog wel eni ge indruk en de koers kon hierop 3 aantrekken toi 126. In verhouding goed in de markt lagen verder fondsen als Van Gelder, Wijers, Audet en Tilburgsche Waterleiding Aan de andere kant was het verdriet van Reiss nog niet op en opnieuw ging er 2.50 van de koers af op 117.50. De actieve markt kon zich ge durende beurstijd over het al gemeen ruimschoots handha ven. Met name de banken lie pen verder op. In de namiddag worden de halfjaarcijfers van ABN en Amrobank verwacht. BRUSSEL (ANP) - De Euro pese Commissie heeft besloten om vier staalfabrikanten in het noorden van Italië (de zo geheten „Breseiani") een boete op te leggen van in totaal 77.419 Europese Rekeneenhe- den (bijna 217.000 gulden) om dat zij betonstaven in de ande re EG-landen hebben verkocht beneden de minimumprijs. Dit is in kringen rond de Europese Commissie in Brussel verno- Eind mei heeft de Europese Commissie vier Italiaanse staalbedrijven en het Franse staalbedrijf Usinor beboet om dat zij zich niet hadden gehou den aan de wetgeving van de Gemeenschap inzake de staal- markt. Toen moesten deze be drijven in totaal 185.992 reke- neenheden op tafel leggen, of wel circa 519.000 gulden. ,,Geen voorhaven in IJmiiiden" Amsterdam (ANP) Amster dam zal de komende vier jaar niet meewerken aan de tot standkoming van een voorha ven buiten de pieren van IJ- muiden. Dit zijn de vijf Amsterdamse partijen woensdagavond over eengekomen tijdens de onder handelingen over een program- college voor de hoofdstad. Pv dA, PPR, D'66, CDA, en CPN breken hiermee met het tot nu toe in Amsterdam ingenomen standpunt. In tegenstelling tot de provin cie Noord-Holland wil de hoofdstad nog steeds de moge lijkheid openlaten dat buiten de IJmuidense pieren een voor haven wordt gebouwd. Het CDA en de CPN stonden aan vankelijk op hetzelfde stand punt. Dit was voor PvdA/PPR en D'66 onaanvaardbaar van wege milieubezwaren. Na een langdurig debat ging eerst CPN en later CDA overstag. (W.V.) I SCHIPHOL (ANP) Begin septem ber hoopt de raad van commissaris sen van de NV Koninklijke Neder landse vliegtuigenfabriek Fokker (e kunnen beschikken over een rap port opgesteld door het Amerikaan se onderzoekbureau Mckinsey naar de plaatsbepaling van de Neder landse vliegtuigbouw. Mckinsey is vorige maand met het onderzoek begonnen. i de NV Koninklijke Ne derlandse vliegtuigenfabriek Fok ker hebben tot dit onderzoek beslo ten tegen de achtergrond van het streven van de Duitse bondsrege ring naar een zeer nauwe samen werking tussen het Duitse concern MBB en VFW-Fokker. „In verband hiermee hebben de raad van com missarissen en het bestuur van Fok ker behoefte om op korte termijn die gegevens te inventariseren die bepalend zijn voor het, te voeren beleid. Zij hebben in verband hier mee Mckinsey gevraagd hen hierbij Het gaat volgens de woordvoerder alleen om de plaatsbepaling van de Nederlandse vliegtuigbouw en niet om een intern bedrijfsonderzoek. De districtsbestuurder van de in dustriebond NVV in Amsterdam, Henk Vos, heeft aan de Fokker-lei ding een brief gestuurd, waarin hij zijn kritiek uit op het besluit dit onderzoek te laten instellen. Vol gens de woordvoerder van Fokker is de heer Vos van mening dat er eerst met de bonden hierover had moeten worden overlegd. De heer Vos beroept zich hierbij op een bepaling in de CAO. Economisch kort De Belgische regering zal op korte termijn een plan bekend maken waarin het scheppen arbeidsplaatsen voor niet minder dan 137.000 mensen wordt geregeld. Dat is bijna de helft van het totale aantal werklozen (272.000)'dat België deelde het Belgische i arbeid woens dag mee. De wereldproduktie van siga retten zal dit jaar één tot twee procent meer bedragen dan de 4,13 miljard rokertjes die vorig jaar werden gemaakt. Het Amerikaanse ministerie van landbouw merkt op dat de an ti-rook campagne in sommige landen wat meer aandacht krij gen. De invloed daarvan op het wereldverbruik van sigaretten wordt grotendeels weer onge daan gemaakt omdat in andere landen weer vaker naar een sigaret wordt gegerepen. Twee Amerikaanse banken en de Japanse Bank of Tokyo hebben Argentinië een krediet verstrekt van 100 miljoen dol lar. Het krediet heeft een loop tien jaar. De rente ligt een punt boven het interban- rentetarief in Londen. Met het krediet zal een deel bekostigd worden van het wa terkrachtproject in de Salto Grande in Noordoost-Argenti nië, dat in samenwerking met Uruguay wordt uitgevoerd. Een woordvoerder van de Or ganisatie van Olie-Exporteren de Landen (OPEC) heeft woensdag meegedeeld niets te weten over een spoedvergade ring van de ministers van olie zaken, die volgens een Saoe- disch dagblad de volgende maand bijeen zou worden ge roepen. „We hebben geen be richt over zo'n vergadering ont vangen", zo zei hij. De ramp met de olietanker Amoco-Cadiz en de als gevolg daarvan opgetreden bevuiling van de Bretonse kust betekent een totale schadepost van 370 miljoen frank (ongeveer 185 miljoen gulden). Hierbij is in begrepen het bedrag dat uitbe- 'laald wordt aan vissers die •schade hebben geleden als ge volg van de stroom olie (220.000 ton) die uit het wrak is ge vloeid. De stranden zijn, met behulp van 10.000 soldaten, vis sers en vrijwilligers, weer schoon, zo deelde een woord voerder van de Franse rege- .hng woensdag mee. Brussel (AP) De Europese Commissie, het bestuursorgaan van de E.E.G. is niet ingelicht over de donderdag bekendge maakte plannen van de Franse autogigant Peugeot-Citroën om Chrysler Europa over te ne men. De Europese Commissie heeft in eerste instantie wel positief op de mogelijke fusie gereageerd. De commissie heeft het recht tussenbeide te komen in Europese industriële aangelegenheden als zij gelooft dat hier sprake kon zijn van de mogelijkheid tot oneerlijke concurrentie. Zij zal de komende weken het fusieplan „nauwkeurig bestu deren" Het fabriekscomplex van Peugeot in Sochaux, in Oost-Frankrijk. Als de fusie met Chrysler doorgaat is de Peugeot-Citroëngroep de grootste Europese auto fabrikant. BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschappen) kan niet bewijzen dat de Sowjet-Unie tegen afbraakprijzen boter heeft gekocht van het Westeuropese overschot en deze boter vervolgens weer heeft verkocht (met winst) aan Italië. Dit heeft een woordvoer der van de commissie donderdag meegedeeld. Vorig jaar deelde het met landbouwzaken belaste lid van de Europese Commissie, Finn Olav Gundelach, het Europees Parle ment mee dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar dit geval van, wat hij noemde, duidelijk bedrog. De Sowjet-Unie zou de betreffende partij boter ongeveer drie jaar geleden van de EG hebben gekocht, de partij vervolgens een paar jaar hebben opgeslagen in koelhuizen, en later in Italië op de markt hebben gebracht. De boter die in Italië werd aangevoerd zou heel goed uit de Sowjet-Unie afkomstig zijn, zo stelt de commissie. Zij is echter niet in staat gebleken te bewijzen dat het hier om boter van de Europese boterberg ging. De commissie merkt op dat boter alleen met winst in de EG kan worden ingevoerd als de invoerrechten worden ontdoken. Deze invoerrechten waken er namelijk voor dat de minimumprijs op de Euromarkt gegarandeerd blijft. De Italiaanse douaneauto riteiten, die vorig jaar van de zijde van Gundelach al een gebrek aan medewerking is verweten, krijgen opnieuw enige kritiek. „De commissie moet kunnen vertrouwen op de waakzaamheid van de nationale douaneautoriteiten om een onregelmatige handeling te kunnen ontdekken". Dit zou betekenen dat de Italianen gefaald hebben met het vinden van bewijsmateriaal. Den Haag (ANP) De vorming van de Europese Economische Gemeenschap heeft nauwelijks geleid tot een vermindering van het aantal douaneambtenaren. Bij de oprichting van de EEG, in 1958, telden de zes oorspronkelijke lidstaten 69.437 douaniers, op 1 juli vorig jaar waren het er 67.922, ruim 1.500 minder. Dit blijkt uit het antwoord dat de Europese commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap, heeft gegeven op vragen van het Ierse lid van het Europees Parlement, Michael Yeats. In België, Frankrijk en Italië steeg het aantal douaneamb tenaren met resp. ruim duizend, tweeduizend en achtduizend Voor Nederland heeft de vorming van de Europese gemeenschap pelijke markt geleid tot een vermindering van het aantal doua neambtenaren met dertig: van 5.234 in 1958 tot 5.204 op 1 juli 1977. In de drie landen die 1 januari 1973 tot de EEG toetraden is het aantal douaneambtenaren met ruim zesduizend gestegen. In Denemarken kon hun aantal met ruim tweehonderd worden verminderd, maar in Ierland kwamen er circa tweehonderd bij ën in Engeland ruim zesduizend. AMSTERDAM - De Al gemene Bank Nederland heeft over het eerste halfjaar van 1978 een ge consolideerde winst be haald van 120,8 min., 21,9 pet. meer dan in de eerste helft van 1977 9,1 min.). Over het eerste halfjaar van 1978 wordt een inte rimdividend uitgekeerd van 12 (v.j. 11,50) per gewoon aandeel van 100,- naar keuze geheel in contanten dan wel 5 5,25) in contanten en onveranderd 2,5 pet. in gewone aandelen uit de agioreserve. Deze aande len zullen gerechtigd zijn tot het slotdividend over 1978 en het dividend over volgende boekjaren. De Amro Bank heeft in het eerste halfjaar de geconsoli deerde nettowinst ten opzichte van de overeenkomstige perio de van 1977 zien stijgen met 18 pet. van 88,4 min. tot 104,4. min. Besloten is het halfjaardivi dend vast te stellen op 2,40 per aandeel van 20 nominaal, naar keuze geheel in contanten of voor 1,20 in contanten plus 0,50 in gewone aandelen uit de agioreserve. Over het eerste halfjaar 1977 werd 2,20 uitgekeerd, indien ge wenst voor 1,20 in contanten plus 0,40 in agio-aandelen. Gezien de over het algemeen niet ongunstige ontwikkeling in het eerste halfjaar en de rede lijke vooruitzichten voor het tweede halfjaar verwachten beide banken dat de nettowinst over heel 1978 een toeneming te zien zal geven, die niet be langrijk zal afwijken van die in voorgaande jaren. Daarbij wordt het voorbehoud gemaakt dat de rentemarge behouden kan worden. Dit zou tevens inhouden, dat ook in 1978 met een stijging van de winst per aandeel reke ning mag worden gehouden. LEIDEN Op de Leidse groent* l.ng is vanmorgen de eerste w aangevoerd door Nibo witlofkwel* en B V uit Gouda. De partij gekocht door de Leidenaar H Bra die per kilo 10,50 moest betalen ten B 74—115, spruiten C 65; A 640-720; tomaten B 590-620. to maten C 440450; tomaten CC 320; uien 20—39, witlof 1050—1060. meloe- nen 75—220; komkommers 90/OP 45 75 OP 47—48. komkom 60/OP 37—38 50/OP 26—37, komkom 40/OP 23—24 35/OP 22; sla zwaar 10—15, peterselie 15—23; selderie 55 st. 37 HONSELERSDIJK (bloemenveiling ..CCWS"). vrijdag 11 augustus 1978 amaryllis 25-40; anjers 21-51; anjers tros 29-64. anthunum 106-335. aspara- er bos 21-38; chrysanten tros ic 32-59; chrysanten gepl. jaar- 39-61, chrysanten tros nor- ,en 18-34. leliekelken 37-88; lelie akken 27-225. orchideeën 422-600; ro ten groot 24-83, rozen klein 19-36 de Rijksuniversiteit Leicfen zijn r het apothekersexamen geslaagd MCE Bender (Rotterdam), Me- derdorp). C. P Thijs (Heesch)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 21