Zuid^frikane^jnaken weeijiartchirurgie in Utrecht mogelijk G0 CD3 Miljoenen maken zich op voor begrafenis paus Vijf doden bij ongeluk in Velsertunnel Levenslang lid Mansonbende Samenwerking ambtenarenbonden op springen 'Nikker" taboe feeidóc (Sowumt Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 12 augustus 1978, 68e jaargang no.2111S DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND NEDERLAND 1 21.55 Incompreso (Fataal onbe grip), Italiaanse speelfilm NEDERLAND 2 22.15 Eens een adelaar, TV-se- rie, afl. 5 23.05 Voetbaltoernooi Feyenoord Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. In het algemeen weinig» wind. Maximumtemperaturen rond 20 graden. Morgen zon: 6.20-21.09. Maan: 16.40-1.00. Morgen Scheveningen hoogwa ter 10.12, 22.48, laagwater 5.48, 18.20. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT na een oponthoud van bijna zeven jaar zullen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) waarschijnlijk volgende week weer open hartoperaties kunnen worden uitge voerd. Totdat in 1971 door een reeks van aanhou dende conflicten tussen hartchirurgen onderling de hartoperaties in het ziekenhuis onmogelijk werden, bezat het ziekenhuis op dit terrein de meest geavanceerde positie in Nederland. In to taal zullen er dit jaar zestig tot zeventig hartope- raties worden verricht en daarna hoopt men een jaarlijks aantal te bereiken van tweehonderd tot tweehonderd vijf tig. De hartchirurgie in het AZU is weer mogelijk doordat een nieuw team van zeven artsen daarvoor is gevormd waaronder vier Zuidafrikaanse hartchirurgen, onder leiding van de Zuidafrikaanse hartchirurg J. F. Hitchcock, een leerling van dr. Barnard. Voor de hartchirurgie zijn bovendien 42 extra personeelsleden aangetrokken, onder wie dertig verpleegkundigen van wie er tien uit Engeland en twee uit Zuid-Afrika afkomstig zijn. De kliniek voor hart- en vaatziekten is ten behoeve van de hartchirurgie verbouwd. Dat kostte 250.000, ter wijl met het aanpassen van de apparatuur aan de moderne eisen nog eens 2,3 milj oen was ge moeid. De directeur algemene en medische zaken van het AZU, mevrouw dr. E. Borst-Eilers, zei gisteren dat het AZU van plan is te zijnertijd de bevoegdheid aan te vragen tot het opleiden van hartchirurgen. In de bestaande kliniek kunnen hoogstens 300 operaties per jaar worden uitgevoerd. Als het team goed draait en als er nieuw opgeleide specia listen aan kunnen worden toegevoegd, zullen er ruimtelijke problemen ontstaan. Maar dan zal het AZU opnieuw bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen aankloppen. Dat financiert nu ook de kosten van de hartchirurgie in het AZU. Tot dusver werden patiënten op de afdeling car diologie van het AZU die een operatie nodig hadden, geopereerd in het Utrechtse Antoniuszie- kenhuis, een noodoplossing. Van onze sociaal-economische jfdactie) JEN HAAG „We zouden het «treuren als er een breuk zou ;omen in de samenwerking i de vijf centrales van bonden van overheidsperso neel, maar de kans op zo'n breuk zit erin na wat er nu is gebeurd". Met deze woorden reageerde voorzitter W. Wie- ringa van de Nederlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel NCBO op het feit, dat de in het Algemeen Comité van Overheidsperso neel (ACOP) verenigde NW- bonden de samenwerking met de Christlijke Centrale van Overheidspersoneel hebben opgeschort. Aanleiding voor het reeds lang slepende conflict is, dat vol- HHH ADVERTENTIE Een CBnssctod kies je met zag inschrijving en gelijk aanvang DANSLESSEN voor jongelui (beginners) terdagavond 19 augustus 8.00 n het Parochiehuis. BOSKOOP - woensdagavond 23 augustus 6.00 uur in de „RO- ZENBURCH" voorheen Vereni gingsgebouw genoemd. het Parochiehuis in de plaatsen: Nieuwkoop. Lan- gerear. Boskoop. Oudewater en Kamerik. Aanvang half septem ber. Ook voor deze groepen be staat veel belangstelling. gens de ACOP de Christlijke Centrale en in het bijzonder de heer Wieringa de NVV-bonden onlangs hebben tegengewerkt bij de acties en demonstraties tegen de plannen van het kabi net ten aanzien van de ambte narensalarissen. De heer Wie ringa stelt, dat het ACOP als maar een tendentieuze uitleg blijft geven aan zijn woorden m circulaires en interviews. De Katholieke Bond van Over heidspersoneel KABO heeft zich gisteren aan de kant van de ACOP-bonden geschaard: Eerst moet alles worden uitge praat voordat er weer sprake kan zijn van eventuele samen werking. „Wij vinden het van belang voor het overheidspersoneel dat zijn vakbonden samenwer ken", aldus de heer Wieringa. „Daarom hebben wij ons steeds erg ingespannen om de vijf centrales bijeen te houden. Nog niet zolang geleden bij voorbeeld wilde het ACOP, het Ambtenarencentrum en de Centrale van Hogere Ambtena ren overboord gooien en alleen met ons en de Katholieke Cen trale doorgaan. Dat is voorko men, we zijn nog bezig met het opstellen van een nieuwe sa menwerkingsstructuur. En nu wil men kennelijk het geheel laten ploffen". De heer Wieringa hield het voor waarschijnlijk, dat de die per liggende achtergrond van het conflict is, dat de via NW en NKV tot de FNV behorende bonden van overheidspersoneel af willen van samenwerking met de CNV-bonden. Een der gelijke breuk is overal reeds een feit, alleen bij de overheid niet. „We zouden het jammer vinden, maar we kunnen ook alleen verder". Brandweerlieden r i de in brand gevlogen auto's in de Velsertunnel blussen. (Van een onzer verslaggevers.) VELSEN Bij een ernstig verkeersongeval in de oostbuis van de Velsertunnel zijn gisteren vijf mensen om het leven gekomen en vijf anderen gewond. Twee van de gewonden liggen nog in het Zeewegziekenhuis in IJmuiden, de andere drie konden na te zijn behandeld naar huis. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen op ongeveer het diepste punt in de tunnel een reservewiel verloor. Op dat moment was het vrij druk in de tunnel. Achter de vrachtwagen ontstond een botsing, omdat verschillende au to's afremden voor het door de tunnel stuite rende reservewiel. Bij de botsing waren twee vrachtwagens, waarbij een beladen met bloe men en de ander met frisdranken, betrokken, alsmede vier personenwagens. Twee personenwagens raakten daarbij ip brand, vermoedelijk doordat de benzinetanks open scheurden. In de ene wagen zaten twee uit Delft, de 27-jarige R. W. Poot en de 22-jarige mejuffrouw L. C. van Puffelen. In de andere wagen zat een vier personen tellend gezin uit West-Duitsland. De bestuurder van deze wagen, de 40-jarige H. J. Grommes bleef ongedeerd. Zijn 37-jarige vrouw en twee dochters van acht en vier jaar oud kwamen, evenals de inzittenden van de andere auto, in de vlammen om. Direct na het ongeval ontstond er ee chaos. De politie kampte met ernstige catieproblemen omdat de mobilofoons en de portofoons in de tunnel niet goed konden func tioneren. De brand heeft aan de tunnel zelf flinke schade aangericht. In de loop van gisteravond kon de oostelijke buis weer in gebruik worden geno- Direct na het ongeval sloot de politie de tunnel voor beide richtingen af. De stremming leidde aan beide zijden van de tunnel tot grote filevor ming en vertragingen. LOS ANGELES Het voormalige lid van de Californische Charles Manson-bende Leslie van Houten is gisteren in Los Ange les veroordeeld tot levenslang, nadat zij drie keer terecht had gestaan voor moord op een echtpaar, negen jaar geleden. Het echtpaar, Leno en Rosemary Labian- moord, ca, was op 10 augustus 1969 in zijn huis in Hollywood vermoord. Een nacht eerder hadden andere volgelin gen van de demonische Charles Manson in een gruwelijke slachting de zwangere toneelspeelster Sharon Tate, echtgenote van de filmregisseur Roman Polanski, en vier van haar vrienden vermoord. Een jury had de 28-jarige Van Houten in haar derde proces in juli schuldig ver klaard aan moord en samenzwering tot Haar advocaten, die pleitten voor vermin dering van straf, spraken voor dove oren. „Het was niet voorbereid, het was groeps- ïi een van de advocaten. De advocaat merkte op dat Leslie van Houten tegenwoordig haar daden ten zeerste be treurt. In haar eerste proces, in 1971, was zij tot dood in de gaskamer veroordeeld. Toen de doodstraf in Californië werd afge schaft kreeg zij levenslang, maar er moest een nieuw proces komen omdat haar advo caat was verdwenen tijdens het proces. De jury van het tweede proces kon niet tot een uitspraak komen en er werd een derde proces bevolen. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING 8.V. HERENGRACHT 108 -114 - LEIDEN vloerverwarming zellbouw installaties open haarden - look voor gas) - stonngdienst TEL 071 14 06 47 - OOK TIJDENS NACHT EN WEEKEND - (Van c correspondent) VATICAANSTAD Meer dan honderdduizend mensen uit de hele wereld zullen zich vanmid dag verdringen op het Sint Pie tersplein in Rome voor de be grafenisplechtigheid van Paus Paulus. Daarbij komen dan nog de miljoenen tv-kijkers die vanaf vanavond zes uur de be grafenisplechtigheid van de overleden paus kunnen volgen. De tv-kijkers krijgen het ge makkelijker dan degenen die de plechtigheid in Rome willen bijwonen, want de alom tegen woordige politiemacht sluit om vier uur alle toegangswegen hermetisch af. Kardinaal Con- falonieri, deken van het college van kardinalen, zal de rouw- plechtigheid leiden. De veilig heidsvoorzorgen zijn enorm maar de Italiaanse politie heeft plannen voor bescherming van alle hoogwaardigheidsbekle ders die de plechtigheid bijwo nen, laten varen omdat zij een voudig niet over genoeg man schappen beschikt voor zulk een gigantische taak. Want er komen vele honderden promi nenten uit de hele wereld naar de Eeuwige Stad en om die elk te kunnen omringen met "alle zekerheden" mocht men wel een legertje nodig hebben. Wel zal worden gezorgd voor enige bescherming langs de route die de stoet zal volgen naar het plein van de Sint Pieter waar de plechtigheid zal beginnen om 's avonds 6 uur plaatselijke tijd. Op daken, balkons en bruggen zullen scherpschutters worden gepost Op straat zul len honderden politiemannen in uniformen patrouilleren. Gisteren heeft het Vaticaan een tien pagina's tellend testament van de overleden paus gepubli ceerd. Het testament is op 30 juni 1965 met de hand geschre ven, en twee keer aangevuld, eenmaal op 16 september 1972 en nog eens op 14 juli 1973. In zijn testament verzoekt de paus om een 'uiterst eenvoudige be grafenis'. „Ik wil graag gewoon in de aarde begraven worden een geen monument. Een sim pele inscriptie op steen met een aanduiding van de plaats en een uitnodiging tot christelijke vroomheid heeft mijn voor keur". Van Vaticaanse zijde is echter al meegedeeld dat het college van kardinalen vrijwel zeker de wensen van de overle den paus inzake zijn begrafenis zal negeren. Over de oecumene schrijft de paus nog in zijn testament: „Het werk nader te komen tot de afgescheiden broeders dient met veel begrip, geduld en lief de te worden voortgezet zonder daarbij af te wijken van de ware katholieke doctrine". Over de wereld: „men moet niet geloven dat het goed is al 's werelds gedachten, gewoon ten en smaken te aanvaarden maar men moet ze wel bestude ren, liefhebben en dienen". De paus had tot zijn "universele erfgenaam" de Heilige Stoel aangewezen, maar over de rest van zijn persoonlijke eigen dommen die afkomstig waren van zijn familie "mag mijn broeder de 83-jarige Ludovico Montini vrijelijk beschikken". Ook elders in de wereld worden plechtige Requiemmissen opgedragen voor de overleden paus. zoals in de St. Mathews Kathedraal in Washington waarbij de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance (links) en president Carter aanwezig waren. Enschede staat in voor goede tv-ontvangst ENSCHEDE De gemeente raad van Enschede beslist bin nenkort over een nieuwe, ta melijk ongebruikelijke veror dening voor collectieve anten- ne-voorzienning. In deze nieu we verordening is namelijk uitdrukkelijk de plicht van de gemeente vastgelegd om een goede ontvangst van de tv-sig- De Enschedese bevolking krijgt bovendien het recht op inspraak en beroep omtrent centrale-antenne-inrichtingen. De mogelijkheid staat hen open bij verschil van mening met de gemeente naar de rech ter te stappen. Gemeentelijke verordeningen rond CAI's in andere plaatsen gaan niet zover als de Enschedese. In de meeste gevallen is in een derge lijke verordening slechts de technische staat van de inrich ting vastgelegd. ATLANTA/Georgia, 11 aug. (ap) Senator Julian Bond uit Georgia heeft een proces aan gespannen om het woord -nikker- van de Ame rikaanse radio en televisie te bannen met hei argument dat het woord beledigend is voor -een geheel ras-. Bond en het nationale genootschap voor de vooruitgang van gekleurde mensen, dienden hun aanklacht in om de federale commissie voor communicatie-aangelegenheden te dwingen het woord op te nemen in de lijst van weerzinwek kende woorden - die uit de media geweerd worden. De federale commissie weigerde eerder Bond's verzoek gebruik van het woord te ver oordelen in politieke propaganda-teksten in een campagne van de racist. J. B. Stoner, die deze week zonder succes deelnam aan de verkiezin gen voor goeveneur "an Georgia. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. kwartaalabonm woonplaats Stuur als dank v envelop zonder postzegel sturen i

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1