Dertigjarige strijd om Villa Torlonia beslecht verminderd Watervervuiling van Franse beken en rivieren aanzienlijk ismoeders en kinderen: nu al een vertrouwd beeld in het park van Villa Torlonia kolossaal bouwwerk vol tierelantij nen in Moorse stijl: vrucht van een der grillen van Alessandro Torlonia. Geld heeft bij de bouw der verschil lende onderdelen van Villa Torlonia en de aanleg der omringende tuinen geen rol gespeeld. Toen Alessandro geboeid werd door ridderverhalen uit de middeleeuwen, liet hij bij Villa Torlonia een toernooiveld met gemetselde tribunes aanleggen waar hij en zijn gasten van namaak- steekspelen konden genieten. Hoe wel wat vervallen, staan er nog altijd een paar namaak-tenten vol gens middeleeuws model, waaraan de kleuren uit het blazoen der Tor- lonia's nog herkenbaar zijn. Toppunt van geldsmijterij vormen de beide obelisken die in het park staan opgesteld. Hoewel tot veel in staat, kon Giovanni Torlonia tegen het midden der vorige eeuw toch niet zo ver gaan als zijn Romeinse voorouders of als sommige renais- sance-pausen, die eenvoudig origi-. nele obelisken uit Egypte lieten ste len en naar Rome overbrengen. Er staan nog altijd een veertigtal van deze uit één stuk graniet gehouwen pieken in de Eeuwige Stad. Geen nood. Giovanni Torlonia liet eenvoudig twee obelisken van tien meter lengte aan een stuk houwen uit het rode graniet in de bergen rond het Noorditaliaanse Lago Mag- giore. Ze werden naar de oever van de Po gesleept, op schepen naar Venetië vervoerd en daar overgela den op een zeewaardig zeilschip, dat helemaal rond Italië naar de mon ding van de Tiber zeilde. Weer werden de obelisken overgela den op rivierschepen en via Tiber en Aniene tot zo dicht mogelijk bij de Villa Torlonia vervoerd. Het laat ste gedeelte van de ingewikkelde reis werd volbracht met behulp van handkracht, paarden en ossen die door onderhorige pachters werden afgestaan. De hele operatie stond onder leiding van genie-kapitein Alessandro Cialdi. Een obelisk zonder Egyptische hië roglyfen is geen obelisk, dacht Gio vanni Torlonia. Dus nam hij voor geld en goede woorden de pater- Egyptoloog Luigi Ungaretti in de arm. Deze ontwierp de oud-Egypti sche schrifttekens die thans nog in de obelisken gebeiteld staan. Nadat een en ander een vermogen gekost had, kon er nog wel een feestje af. Op 4 juni 1842 gaven de Torlonia's ter gelegenheid van de plaatsing van de eerste obelisk een tuinfeest voor 7000 genodigden. Tot de illustere gasten die aanzaten aan het banket behoorden paus Grego- rius XVI en koning Ludwig van Beieren. Of er, toen 's avonds de hemel rood kleurde van de duizen den toortsen en oliepitten, aan de poort misschien ieinand heeft staan morren, vertelt de geschiedenis niet, maar men kan het gevoeglijk aan nemen als men weet hoeveel bittere armoede er toen in Rome en Italië werd geleden. Tegen het einde van de vorige eeuw begonnen ook in Rome de grote stadsuitbreidingen. De Campagna Romana werd bebouwd, de ver schillende villa's kwamen als groene eilanden, omgeven door hoge muren en stevige hekwerken, binnen de volkswijken te liggen. Sommige adellijke families verga ten hun „noblesse oblige" (adel ver plicht) en gebruikten hun soms op twijfelachtige manier verkregen grondbezit als speculatie-object. Et telijke villa's gingen tegen woeker winsten van de hand. De Torlonia's hielden hun bezit voorlopig vast. Na de eerste werel doorlog werden in Italië de al rond de eeuwwisseling ontstane linkse stromingen hoe langer hoe sterker. Een zekere Benito Mussolini, af komstig uit een revolutionair-socia listisch nest, greep de macht, maar hij leunde graag aan tegen het grootkapitaal. Daaruit valt te ver klaren, dat de familie Torlonia haar villa voor een uiterst laag, symbo lisch huurbedrag ter beschikking stelde van de fascistische dictator en zijn familie. Ze hebben er heer lijk gewoond tot het turbulente einde kwam in 1944. Ergens tegen de muur aan de tuinzijde van de Villa Torlonia ontdekten we een bemost reliëf van een pijlenbundel (fascio): vervallen symbool van het fascisme. Dat de Torlonia's hun kostbare be zit voor een prix d'ami gedurende twintig jaar hadden afgestaan aan de grootsprakige onderwijzerszoon, die door de Italiaanse adel' in de grond van haar hart werd veracht maar die een willig werktuig was geweest ter behartiging van haar belangen, werd na de oorlog terecht uitgelegd als een meer dan vriend schappelijk gebaar ten opzichte van de inmiddels vermoorde dictator en zijn kliek. In de eerste woelige be vrijdingsdagen werd de Villa Torlo nia in beslag genomen en bestemd tot onderkomen voor kinderen van gevallen partisanen. Echter, de Tor lonia's waren en bleven de rechtma tige eigenaars. Na korte tijd werd het complex ontruimd en werd het duidelijk dat de Torlonia's er klein geld van probeerden te maken. In de gemeenteraad op de Campi- doglio in Rome is de afgelopen ja ren menig verhit debat gevoerd over de toekomst van het groene eiland in de sterk groeiende stads delen Nomentana en Trieste. Hier wonen honderdduizenden mensen en er is grote behoefte aan oasen van rust. Het stadsbestuur werd op het hart gebonden er voor te zorgen, dat de Villa Torlonia uit de handen van grondspeculanten werd gehou den. Maar daarvoor moest eerst de wet worden veranderd en dat was, gezien de politieke verhoudingen van dat ogenblik, geen eenvoudige zaak. De Torlonia's probeerden te profiteren van de gelegenheid om hun bezit over te doen aan een handelsfirma in onroerend goed uit Milaan. Op een gegeven ogenblik was er zelfs sprake van dat 150.000 kubieke meter leemgrond voor de baksteenindustrie zou worden afge graven, waarna het terrein - deels gelegen boven de eeuwenoude Joods catacomben - zou worden be bouwd. Zover is het niet gekomen, mede door het toedoen van de gebundelde actie van een aantal actiegroepen. Villa Torlonia is tenslotte onteigend voor 928 miljoen lire (ongeveer 2,5 min gulden), de prijs die landbouw grond ter plaatse zou hebben opge bracht en dat is aanzienlijk minder dan de speculatiewaarde. De actiegroepen, het stadsbestuur en, achteraf, het grootste deel van de bevolking hebben nu hun zin. Villa Torlonia is gemeenschapsbezit geworden, maar het is in dubbele betekenis ook een kostbaar bezit De jaren van leegstand hebben de gebouwen geen goed gedaan. Voor een eerste opknapbeurt heeft de gemeente Rome een reservepotje van 600 miljoen lire gereed liggen (plm. 1,5 miljoen). Daarmee kan het landgoed echter niet in zijn oude luister worden hersteld. Ge schat wordt dat hiervoor tot 1981 een bedrag nodig is van nog eens 12 miljoen gulden. Let wel: voor dit ene projekt, in een stad waar nog zo ontzettend veel andere dingen moeten gebeuren en die met haar vracht aan monumentale gebouwen toch al zo'n slokop is. Het zal de verwijten uit Noord-Ita- lië, dat Rome het geld opmaakt dat daar wordt verdiend, alleen nog maar doen toenemen. PIET TUMMERS a jaren buiten de hekken te hebben moeten blijven, kon de bevolking van Rome de afgelopen dagen een kijkje aan nemen in de tuinen van de Villa Torlonia. zoon Alessandro, telgen van een puissant rijke bankiersfamilie, be sloten in het begin van de vorige e^uw het voorbeeld te volgen van andere families in vergelijkbare doen. Aan de noordoostelijke kant van de stad, buiten de door Miche langelo ontworpen stadspoort Porta Pi a, verwierven ze, voor zover de Campagna Romana nog niet in hun grootgrondbezittershanden was, een goed gelegen stuk landbouwgrond. Architect Corsetti kreeg opdracht tot het bouwen van het meest ele gante buitenverblijf in deze omge ving, mooier en groter dan de Villa Mirafiori, de Villa Chigi of andere .optrekjes van de Romeinse adel. Corsetti liet zich inspireren door voorbeelden uit de renaissancetijd. Geheel in stijl werden illustere kunstenaars uitgenodigd om de Vil la in- en uitwendig te verfraaien. Van de beeldhouwers die er werk ten is de Deense Romein Thorwald- sen de bekendste. Op een hoogte midden in het terrein verrees het palazzo. Elders kwam een indrukwekkend gebouw voor de „principi", het jonge grut van de familie. Een kunstmatige vijver werd aangelegd, een theater opge trokken, een oranjerie gebouwd. Daar werden planten gekweekt waarvoor tuinarchitect Raimondi de halve wereld liet afstropen. In een Jhoek van het park staat nog een ROME Dezer dagen heeft Rome's communistische burgemeester Ar- gan aan de Via Nomentana het zware smeedijzeren hek van de Vil la Torlonia wijd open gezet. Aan het hoofd van een duizendkoppige menigte begon hij aan een wande ling door de dertien hectare grote tuin vol palmbomen, cypressen, geurende oleanders en exotische boom- en plantsoorten die de ver schillende kapitale gebouwen om ringen, gezamenlijk de Villa Torlo nia vormend. Zonder verdere poes pas verklaarde Argan tenslotte op het bordes van het palazzo, dat eens als woning, diende voor de fascistenleider Benito Mussolini, dat de Villa Torlonia van nu af behoort aan het volk. In de geschiedenis van 'de Villa Torlonia weerspiegelt zich een stuk politieke en maatschappelijke ont wikkeling in Rome en Italië vanaf het begin van de vorige eeuw en dat verleent aan de simpele gebeurtenis van de afgelopen dagen een bijzon dere dimensie, Dat er nu kinderen uit de volkrijke woonbuurten uit de omgeving spelen en huismoeders tij dens de siëstatijd neerzitten in het park, dat eens werd aangelegd voor het privé-genoegen van éen schatrij ke familie, is een teken van de evoluties die zich, op weg naar het jaar 2000, in deze stad en dit land voltrekken. Hertog Giovanni Torlonia en zijn De Seine waar eens grote aantallen zalmen gevangen werden heeft ook vaak een massale vissterfte te zien gegeven. ParijsDe onlangs in Frankrijk ingevoerde wettelijke verplich ting om de graad van verontreini ging van het rivierwater te testen, heeft tot gevolg gehad dat de watervervuiling van de helft van alle Franse beken en rivieren zeer aanzienlijk verminderd is. Boven dien is de zgn. klassieke veront reiniging (hoofdzakelijk als ge volg van organische materie) overal teruggelopen. Zelfs als men erkent dat er nog veel te doen is, kan men deze vaststelling die officieel door het ministerie voor Milieubescherming bekend gemaakt is, bemoedigend noemen. De wet in kwestie ver plicht tot een vijfjaarlijkse contro le en meer dan vijfhonderd beken en rivieren worden op twaalfhon derd plaatsen naar verontreiniging onderzocht, een controle, die, zo heet het, uniek ter wereld is. De watermonsters worden op een veertigtal verontreinigende ele menten (van organische materie tot radio-activiteit) onderzocht. In totaal heeft het onderzoek betrek king op meer dan 350.000 gegevens die gerangschikt, geanalyseerd en bestudeerd moeten worden. Vandaar dat het twee jaar ge duurd heeft aleer de resultaten (die op 1976 betrekking hebben) bekend gemaakt konden worden. Bovendien hadden de technici en analysten meteen al een ongeken de handicap te overwinnen; zoals men zich herinnert was 1976 een uitzonderlijk droog jaar, waardoor overal de waterstanden daalden, hetgeen een ongekende concentra tie van de vervuilende elementen ten gevolge had. De voornaamste resultaten van de gepubliceerde analyses zijn, dat de hoeveelheden zouten, sulfaten, or ganische materie en de resten van vuilafbrekende middelen, die de rivieren bevuilden, aanmerkelijk verminderd zijn. Overigens dient ten aanzien van de situatie in 1976 nog opgemerkt te worden, dat ter wijl de vervuiling door de geringe waterhoeveelheid hoger geconcen treerd was, de hogere temperatuur van het water het zelfreinigend vermogen daarvan opvoerde. En dat vereenvoudigde een betrouw bare analyse allerminst. De verbetering van de situatie wordt voornamelijk toegeschreven aan het verbod van detergerende wasmiddelen, die niet afbreekbaar zijn, en verder uiteraard aan de toename van zuiveringsinstallaties. Het zuiveringsvermogen (door in stallaties) is met 140 procent opge voerd; de totale verontreiniging (de op het water geloosde afval- produkten van gemeenten en in dustrieën) is daarentegen maar met 15 procent gedaald. De radio-activiteit is niet merk baar veranderd en blijft overal beneden de toelaatbare drempel. Daarentegen nemen ammoniak (waardoor het water ongeschikt wordt voor consumptie) en nitra ten (als gevolg van regenwater dat met kunstmeststoffen besmette lan derijen bespoeld heeft) toe en op dit bepaalde punt wordt een ver ontrustende verhoging van de ver vuiling geconstateerd. Terwijl rio- 1 eerwater niet meer ongefilterd in beken en rivieren terecht komt, blijft het regenwater dat chemisch besmette landerijen bespoeld heeft, ongezuiverd in de waterlo pen terechtkomen. Bovendien treft men nog teveel fluor, cyaankali, arsenicum, zware metalen flood, cadmium, chroom) in het water aan. Kwik werd op tachtig contro- leplekken aangetroffen, maar pas in september zullen deze bekend gemaakt worden. Tot dan toe is het mogelijk op deze zwaar vergif tigde plekken te vissen, aldus een commentaar van Le Monde, die verklaart dat dat wel een beetje te laat is voor een voorlichting die rechtstreeks betrekking heeft op de gezondheid van de vakantie gangers. De verontreiniging van een aantal rivieren is op opzienbarende wiize teruggelopen (de Cache, Deule, Rosselle, Merle) en in Lotharingen zijn de organische veryuilingspro- dukten van vijftig liter naar één liter per m3 teruggegaan en de ammoniak van vijfhonderd tot tweehonderdvijftig miligram per liter. De potassium die Elzasser rivieren zo bevuilde, is tussen 1973 en 1976 met 90 procent teruggelo pen; hetzelfde geldt voor de Du rance in Zuid-Frankrijk. De meest opzienbarende resulta ten (intussen wereld-bekend, zo niet wereld-beroemd geworden) zijn die van het meer van Annécy, dat als gevolg van het lozen van de rioleringswateren van de omlig gende gemeenten letterlijk op ster ven lag; fauna en flora waren verdwenen en er was uiteraard geen sprake van baden. Als ge volg van de aanleg van een be langrijke zuiverings- en filtreerin- stallatie heeft men binnen enkele jaren de situatie letterlijk kunnen omkeren: het water van het meer is momenteel volkomen zuiver en zelfs „gezond" en de waterdieren die praktisch verdwenen waren, vermeerderen zich bijna ziendero gen. Niettemin is "tie toestand van vroe ger bepaald nog niet teruggekeerd. Ten tijde van Philippe-Auguste (rond 1200) kon men overal in Parijs de bodem van de Seine zien en tot in het begin van de 19e eeuw dronk Parijs het water van de Seine (ongefilterd). De visstand was in de Middeleeuwen zo groot dat sommige corporaties verboden uitvaardigden méér dan twee keer per week zalm op te dienen aan hun handwerklieden. Er werd ge vreesd dat de brave ambachts mannen zich aan zalm zouden „te- gen-eten". Wat tenslotte de gevaren voor de gezondheid van baders en zwem mers in zoetwater betreft, werd op éénderde van de controlepun ten zoveel bacterie-kiemen aange troffen, dat zij als „gevaarlijk" geregistreerd werden. Dit heeft be trekking op 1976, maar het bete kent ook dat, zolang nieuwe gege vens niet beschikbaar zijn, 70.000 kilometer zoetwaterstranden in Frankrijk, waar men gratis kan zwemmen, gevaarlijk voor de ge zondheid zijn. De grootste vervuilers zijn uite raard chemische industrieën en 235 bedrijven verontreinigen meer dan de helft van het Franse zoet water. Zij zijn evenwel alle bekend en staan op een zwarte lijst. De autoriteiten treden over het alge meen streng en soms ongenadig tegen hen op. Sommige bedrijven zijn zelfs gesloten. Vanzelfspre kend kan een dergelijk sanctie niet algemeen gemaakt worden, omdat er ook sociaal-economische proble men ten nauwste mee verbonden zijn. Maar, naar de autoriteiten verklaren, om te voorkomen dat morgen water even schaars wordt als diamant, zal men consequent en met overleg moeten optreden. Aan de Ardèche is het vaak heerlijk toeven aan helder water.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19