J Vissen is een mooie Isport Fred en Kees willen 'Hongaarse speedboat races versteld doen staan Vier auto's total loss in Alphen Raadslid Ter Aar noemt Alphen "kleinzielig" iLex Bosboom struikelt bijna over Lex van Rijn leidse courant vrijdag 11 augustus 1978 PAGINA 5 jOmdat het aanhoudende j treurige weer van de laatste I dagen de gezelligheid op de [Nieuwkoopse Plassen j goeddeels heeft weggeno- jmen, verliet de LC-beman- jning gisteren de kapitein I onwaardig voor een dag de JOnedinkruiser om een bezoek te brengen aan de I lOegstgeester jachthaven Poelgeest aan de Haarlem mertrekvaart. Daar stonden rond het [middaguur twee streekge noten gereed voor vertrek deel te nemen aan [speedboatkampioenschap- pen in het Hongaarse [Szeged. Fred Lubbe en Kees Voordouw, respectie velijk uit Oegstgeest en [Warmond. Op uitnodiging [van de Hongaarse Speed boat Bond,«die vorig jaar [twee Hongaren voor deelna- Holland had [gezonden. Met twee snel ogende speedboaten op een trailer achter de auto vertrokken Fred en Kees rond twaalf uur gistermiddag naar Hongarije waar zij van avond rond acht uur hopen aan te komen. Met de meereizende extra monteur - Fred zelf is ook al monteur van professie - en sponser' Mieloo zal worden getracht de vader- an landse eer in de verre Balkan hoog te houden. ,Dat zal best lukken", meent de 26-jarige Kees. „We hebben vorig jaar de gezien met wat voor mate- riaal de Hongaren varen en dat is naar onze begrippen maar matig". De „goeie" uitrusting iks* Fred en Kees naar Szeged - waar de wedstrijden op de rivier de Tisza zullen worden afge werkt - afreizen vertegen woordigt een waarde van zo'n 10 duizend gulden. „Voor elke boot dus", verklaart jachtwerfeigenaar en tweede sponser Juffer mans. „Een snelle speed boat in de klasse waar Fred en Kees in varen is hij al nationaal kampioen in de le klasse". Wat de beide snelvaarders in Szeged - dat op ongeveer 150 kilometer van Boeda pest - te wachten staat, weten ze nog niet precies. „Er zullen drie heats van zeven ronden worden gevaren. Dat is al wat we weten. Ze weten bijvoor beeld niet of er nog meer buitenlanders meedoen". De hobby van deze ama teurs - want dat zijn het - kan alleszins prijzig ge noemd worden. Afgezien van de aanschaf van de boot is er per jaar al gauw zo'n 15 tot 20 duizend gulden mee gemoeid. Alleen al de benzine die tijdens het racen wordt verstookt omvat een weekgeld. „Vijf liter per kwartier. En dat is alleen maar in deze lage nationale klasse. Er zijn boten die 100 liter per uur verbranden", aldus Kees. Om de kosten in de hand te houden worden zowel Kees als Fred dan ook gesponserd. „Ondanks dat kost deze hobby je altijd geld", menen beiden. „Maar dat mag ook wel. Uiteinde lijk kost elke hobby geld. Zelfs al verzamel je siga renbandjes". Maar de tegenwerping dat sigarenbandjes verzamelen wel iets heel anders is, alleen al voor wat betreft de veiligheid, wordt door Kees en Fred tegengepro- ken. „Er gebeuren erg weinig ongelukken in de speedboat-racerij. Het laatste ongeval in onze klasse dateert van twee jaar terug. Toen brak iemand z'n arm". Daarentegen is de materiële schade vaak aanzienlijk. „Dit voorjaar nog werd de boot van kees door een ongelukkige manoeuvre tijdens wedstrijden in Brussel in tweeën gevaren. Geen schrammetje maar wel een strop van een paar duizend gulden", aldus sponser Juffermans. Dat is opmerkelijk. Zeker als men zich bedenkt dat tijdens wedstrijden snelhe den van rond de 100 kilo meter per uur worden bereikt. „We zijn er natuur lijk aardig op getraind dit soort aanvaringen te voor komen. Iedere golf die op het water komt aanrollen, houden we in de gaten. Gebeurt er toch wat, dan kan je onmiddellijk de dodemansknop loslaten zodat de boot binnen de kortste keren stil ligt. Het is met speedboatvaren net als in veel andere gevaarlij ke sporten: het lijkt vaak erger dan het is". Dan wordt er koers gezet richting Balkan. „Doe het rustig aan", roept jachtwer feigenaar Juffermans nog na. Het klinkt wat onwezenlijk. i-rea LUDDe en Kees Voordouw voor de boten waarmee zij in Hongarije hopen te zegevieren. ALPEN AAN DEN RIJN Vier personenauto's werden giste ren in Alphen aan den Rijn totaal vernield bij twee verkeerson gelukken. Het eerste ongeluk gebeurde gistermorgen omstreeks half negen op de kruising Eikenlaan—Bedrijfsweg. Daar ver leende de 48-jarige D.W. uit Wassenaar geen voorrang aan de 43-jarige H.C. d. V. uit Ter Aar. Deze laatste liep bij het ongeluk ook nog enkele gebroken ribben op. Het tweede ongeluk gebeurde op de inmiddels berucht geworden kruising Oranje Nassauplein—Delftzichtweg. Ook hier verleende een automobilist, de 52-jarige G.S. uit Haarlem, geen voorrang. De 43-jarige Alphenaar W.K. werd daarvan de dupe. Deze moest '"i het Rijnoordziekenhuis een snij wond in zijn knie laten behan- I delén. uitgelegd. „En daar heb je werphengels voor nodig". Eet bleek dat geen van de vissers al van plan was het water op te gaan. Ondanks de aangename buitentempe ratuur verklaarden onze vismaats eerst een paar opwarmertjes te willen nuttigen. De gesprekken tijdens die warming-up leenden zich uitstekend tot biet langzaam wakker v/orden, want eraan deelne- rnen was enigermate bela- c helijk met respectievelijke recordvangsten van een 12 hengel niet met vaardige rapheid uit het water werd gehesen. „Dat kan niet. Hij moet eerst het visje inslik ken", verklaarde de fortuin lijke visser ons zichtbaar vergenoegd over het feit de eerste te zijn die beet had. Omdat het nog steeds enigszins schemerig was, en wij niets van het spektakel wilden missen, roeiden wij langzaam in de richting van de visser. Na twee sigaret ten en een alcoholische slok uit een flesje kwam de man eindelijk in actie. De lijn werd strak gedraaid en na een flinke ruk werd de prooi binnengedraaid. „Een knappe, hoor", vertrouwde hij ons turend in de rich ting van waar de vis zich ongeveer moest bevinden, toe. Na nog een seconde of wat binnenhalen, werd het schepnet erbij gepakt en kolkte het water kort langs de roeiboot vervaarlijk. Niets minder dan een 75 centimeter lange gemeen kijkende snoek werd ui teindelijk geschept, en vervolgens geroutineerd van de haak gehaald en weer terug in het water gegooid. liescnrokken van de valse blik, haalden wij onze hengels binnen, om de rest van het gebeuren als pure toeschouwer te volgen. In een tijdsbestek van vijf uur werden nog eens zes mon sters boven water gehaald. „Een goede visdag", werd ons door de club van twaalf toevertrouwd. Zelfs de niet-vangers beaamden dat gretig. Eenmaal terug aan de kant werd nog een wijle nage praat over het wel en wee in de vroege uren. Of wij het leuk gevonden hadden. „Jazeker", antwoorden wij om hen niet teleur te stellen. „Een mooie sport, dat vissen". centimeter grote voorn en een stekelbaars van een decimeter. Bij het embarkeren kreeg de LC-bemanning naast ieder een professioneel ogende werphengel ook een .•schepnet toebedeeld, het geen tot jammerlijk gevolg had dat het huisvlijtig vervaardigde net van ijzerdraad en een oude panty aan de wal moest worden achtergelaten. „Jullie kijken maar hoe wij het doen. Er is niets aan", werden de elementaire vistechnieken ons eenmaal op het water van de Nieuw- koopse Plassen uiteengezet. Voor het snoeken bleek geen deegje, maar een levend visje aan de haak te moeten worden gedaan, hetgeen na vele uren van niets vangen het infantiele genoegen verschafte toch een vis aan de haak te hebben. Links en rechts werden de hengels ingegooid en toen na een half uur het eerste „beet" over de plas klonk verbeten wij ons dat de TENNISTOERNOOI NIEUW jVENNEP Nieuw Vennep De leukste partij van de dag was gisteren op het open B, C en D toernooi van tennisvereniging Nieuw Vennep zondermeer het treffen in het herenenkel C tussen Lex Bosboom en Marcel v. Rijn. Bosboom startte als duidelijke favoriet, want de Amstelvener heeft reeds enkele sterke C-toer- nooien op zijn naam gebracht, het spelen op eigen park gaf de jeugdige Lex v. Rijn echter vleugelen. In niets deed hij voor zijn opponent onder, zodat in de eerste twee sets een tie-break als ontknoping kregen. In de eerste set was het Bosboom, die de winst greep, in de tweede Van Rijn. De beslissende set gaf begrijpelijkerwijs minder snel tennis te zien. Voorzichtigheid was troef. Slechts zijn surplus aan routine bracht de zege uiteindelijk bij Bosboom (7-5). Bosboom is inmiddels doorgedrongen tot de halve finale en behoort daarmee samen met de Leidse Houtspelers Hans Ekker en Jean-Marc van Maren tot de voornaamste titelpretendenten. De twee laatsten kwamen overigens niet sterk voor de dag. Met j 6-1,7-6 werden zij in het herendubbelspel kansloos uitgerangeerd door de Hillegomcombinatie Timmer/Van Balen. Onder de favorieten in het herenenkel B kwam alleen Bob v. Overbeeke in moeilijkheden. In de tweede set tegen C. Steginga kwam hij met 3-2 achter in de tie-break, maar Steginga haalde zichzelf uit zijn spel. Nadat er een discussie was geweest over het al of niet in zijn van een bal, wilde Steginga alleen nog doorspelenmet scheidsrechter. De opwinding pakte evenwel allesbehalve gunstig voor hem uit. Vier missers op rij brachten de winst bij Van Overbeeke. In zijn volgende partij tegen Guus ten Kate duurde het een volle set voor Van Overbeeke vat kreeg op zijn opponent (3-6, 6-1, 6-1). Andere B-heren hadden een "makkie". Theo Mulder liet clubge noot Hosselet uitrazen (6-0, 6-1), Madera troefde Albert Roggel af (6-3, 6-1) en Jan v.d. Maarl was veel te sterk woor Ton Kouwenberg (6-0, 6-2). Ronald Groen speelde een mooie snelle wedstrijd tegen Jurgen Peters. Zijn 6-4, 6-2 overwinning was imponerend. Elko Westra behaalde een regelmatige 6-4, 6-4 zege op K. Steginga. Bij de dames was de spannendste partij het duel tussen Margot Kramer en Marielle Smit uit Beverwijk. De laatste zegevierde met 7-5, 7-6. TERAAR Het Teraarse CDA-raadslid J. van Harten heeft het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn berticht van kleinzieligheid. Inzet: een voorstel van B. en W. van Ter Aar om ruim 57.000,- beschikbaar te stellen voor plaatsing van lichtmasten op Teraars grondgebied. De nestor van de raad was van mening dat Alphen alles probeert om zoveel mogelijk naar zich foe te trekken: onderwijs, middenstand etc. maar daarbij weinig doet aan de toegangswegen naar haar grondgebied. Teraarse schoolkinderen die scholen in Alphen bezoeken moeten derhalve gebruik maken van wegen die slecht verlicht zijn. Het Teraarse raadslid beschuldigt Alphen ervan, dat zij wel pro beert om 100 subsidie in de wacht te slepen, maar het veel kleinere Ter Aar voor de kosten van de aanleg laat opdraaien. Van Harten's collega Van der Hoorn was het overigens niet eens met de stelling dat er van het fietspad naar Alphen alleen maar overdag gebruik gemaakt wordt. „We staan nu weer in het najaar en het wordt weer vroeger donker. Dan is er juist goede verlichting nodig". Dat was ook de mening van de voorzitter. De heer J. van Harten bleef bij zijn mening dat Ter Aar maar geen geld moest uitgeven aan de verlichting van een toegangsweg naar Alphen. Hij was daarbij van mening, dat als Alphen zo graag wil fungeren als streekcentrum, zij dan ook maar wat offers moest brengen om dat streekcentrum goed bereikbaar te maken. Op de van hem bekende toon zei de heer Van Harten tot enkele malen toe: „We moesten het maar niet doen". Overigens werd het voorstel van B. en W. tóch aangenomen: Ter Aar gaat 68.000,- beschikbaar stellen voor plaatsing van veertien lichtmasten op het grondgebied van Alphen en daar naast worden er van die centen op de Ringdijk op de bestaande palen van het elektriciteitsnet nog een twaalftal paalarmaturen aangebracht. in|TAD/REGIO KRAANVOGELTWEELING IN WASSENAAR In het Dierenpark Wassenaar is een Saruskraanvogelt- weeling geboren. Het is een zeer bijzondere gebeurtenis, want in slechts enkele dierentuinen in Europa wordt met deze kraanvogelsoort gefokt. In Wassenaar zorgen de Saruskraanvogels overigens ieder jaar trouw voor gezinsuitbreiding. De jonge kraanvogels groeien zeer snel en zij zullen over een paaar maanden even groot zijn als hun ouders. Op de foto de ouders met een van hun jongen. zijn Omdat sportvissers i ^'^eigenaardige mensen ^leek het de bemanning van de LC-boot aardig om eens een dagje mee uit vissen te Dat daarbij de luxe van de Onedinkruiser m ingeruild moest worden de betrekkelijke rd qj primitiviteit van een roei- ijboot e" dat het Japanse stuwingsmechaniek dat het fral Bootcentrum uit Zoeter- de redaktie van Langs Waterwegen beschik- had gesteld, werd vervangen door blaarbevor- n derende riemen, leek een eenvoudig overwinbaar leed. ~~|Nee, de grootste klap die de tweekoppige LC-beman ning diende te incasseren [viel pas toen na de voorlo- ipige afspraak het tijdstip van samenkomst met deze jhoogstvermakelijke lieden moest worden vastgesteld. Klokslag half vier bij ^botenverhuurbedrijf Hoog- en henver^ aan het Nieuwkoop- avore Zuideinde leek de heren ^sportvissers een prima [tijdstip. En fotograaf Spij ker nog onnozel opmerkend dat hij 's middags om vier uur al een afspraak had. Afspraak is afspraak en derhalve meldden Bart Spijnker en ik ons 's och tends om even over half vier bij het vissershok bij Hoogerwerf. Buiten was het nog aardedonker, vandaar dat we gewapend met twee bamboehengels van uitzon derlijke kwaliteit naar binnenstapten. Na een vriendelijk „goedemorgen" onzerzijds viel ons slechts hoongelach ten deel,1 naar later bleek vanwege onze hengeluitrusting. Hoewel ik al meteen vermoedde dat het emmertje dat Bart Spijker van huis had meegenomen om de stekel baarsjes in te bewaren als onsportief zou worden ervaren, bleken ook de bamboehengels niet ge schikt voor de vispartij die op het programma stond. „Jullie krijgen straks wel echte spullen", werd ons op voorhand al toegezegd. „We gaan op snoek zitten", werd

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5