paraat langs Katwijks strand Leiderdorpse SJeLter als ontmoetingsplaats Uitbouw gemeentehuis Leidschendam begonnen f 5E I Raadsleden Ter Aarl nemen afscheid Jeugdvakantieweek in Koudekerk Rijnsburgse raadsleden koninklijk onderscheiden KORTWEG VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 PACIN S2( TER AAR De gemeente Ter Aar heeft gisteravond afschq genomen van vier van haar elf raadsleden, te weten mevrr Van de Werfhorst (PAK), de heren F. L. M. Boxce (WDl A. van der Hoorn (CDA) en J. Hijdra (CDA). 1 Na de raadsvergadering werd in een extra agendapunt aandatj I besteed aan de scheidende raadsleden, waarvan de heer V) I der Hoorn het langst deel heeft uitgemaakt. Hij kwam in 19) in de raad en met enkele onderbrekingen kwam hij in tota g gedurende vijftien jaar op voor de belangen van de Teraarde) I met name de tuinders. Burgemeester Verhoef - die voor ied) j scheidend raadslid een passend woord had - noemde de he I Van der Hoorn een „makkelijk raadslid met een eigen vergadj tempo". De heer Boxce en mevrouw Van de Werfhorst hebty ieder één zittingsperiode deel uitgemaakt van de Teraarse raa n Het verwonderde burgemeester Verhoef dat de heer Boxce m u I zijn 28 jaar nu al geen deel meer uitmaakte van het gemeenteli) bestuursapparaat, een raadslid wat zich vooral bezighield rn ,e' de financiële besognes van Ter Aar. De raadsvoorzitter noemj Boxce een „wat moeilijk vertrouwen gevend raadslid" en prq e! van hem de financiële overzichten van het jeugdcentrum II Schakel, die door hem samengesteld werden. De heer Hijd] Vs tenslotte heeft acht jaar deel uitgemaakt van de raad van Tjin Aar en hield zich bij voorkeur bezig met sportaangelegenhed(vc en sociale zaken. Dit raadslid was wegens ziekte verhinderd a Pr deze laatste raadszitting bij te wonen, terwijl mevrouw Van Werfhorst wegens vakantie afwezig was. st' Alle afscheid nemende raadsleden werden verrast met een frai®' tegeltableau, voorstellende het gemeentehuis. Op de achterzijUv] was voor iedereen een passende tekst aangebracht. De echtgep tes van de raadsleden werden bedacht met een fraai boek) bloemen en zij waren op speciale uitnodiging van het collej^'6 van B. en W. getuigen van de laatste raadszittingen van hi|de respektievelijke echtgenoten. ife KOUDEKERK AAN DEN RIJN De „jeugdvakantie week in Koudekerk gaat maandag 14 augustus van start Alle activiteiten gedu rende de gehele week beginnen om tien uur 's ochtends, 's middags wordt begonnen om twee uur. Inschrijving voor de activiteiten is telkens een half uur van tevoren mogelijk. Het programma meldt voor maandag bij de oude Burg. De Herderschool (de dependance) spelletjes als ballonblazen, steltlopen, touwtrekken etc. voor kinderen van 4 tot 12 jaar. In de avonduren worden er bij de Weidedreef wedstrijden boegsprietlopen en hardroeien gehouden. Voor volwassenen. Dinsdag zijn er spelletjes voor de jeugd in het Prins Willem Alexanderbad, 's middags een instuif in De Ridderhof. Woens dagmiddag is er vanaf twee uur kinderkennis bij de Rid derhof. Donderdag meldt 's ochtends films voor de jeugd in De Ridderhof, terwijl er voor kinderen van 8 tot 12 jaar spelletjes zijn in het zwembad, 's Avonds zijn er viswedstrij den aan de Dorpstraat vanaf half zeven. Vrijdag staat voor ene pick-nick in de middag ren en voorts ganzeborden h j de Ridderhof. Vrijdagavoi begint om zes uur bij de Ril.-1 derhof een fietspuzzeltocht Eindstrijd jeugdtennis Koudekerk KOUDEKERK Het opt jeugd-tennistoernooi in Koudj kerk aan den Rijn beleeft mei gen de finales. Bij de meisjes tot 12 jaar hei ben zich geplaatst voor q eindstrijd P. Lafai en fc Adriaansen. Bij de jongens tt. 12 jaar: Enk Verdoom en Ec win Baan. De meisjes tot 1 jaar zien in Jacqueline va Wijk en Helen van Gemert c fmalisten terwijl dezelfde lee ttjdscategone bij de jongens i Jos Koemans en Olav te Bosch zijn kandidaten voor d titel kent Bij de meisjes tot li strijden in de finale Alice v.é^- Elst en Yvonne terwijl bij de jan en Kees hebben gehaald. LEIDERDORP Maandag 14 augustus wordt begonnen met het asfalteren van het tweede gedeelte van de Engelendaal. Het gaat hierbij om het stuk tussen de Vronkenlaan Vos- siuslaan en de Provinciale weg. Het verkeer zal gedurende de werkzaamheden slechts ge bruik kunnen maken van een rijbaan. Met het werk wordt begonnen na de ochtendspits. LEIDERDORP Het jeugd- en jongerencentrum. „SJeLter" heeft voor de Leiderdorpse jeugd van 14 tot en met 25 augustus de nodige vakantie activiteiten georganiseerd. De lagere schooljeugd wordt dage lijks van 10.00—12.30 uur en van 13.30—16.00 uur bezig ge houden met allerlei vormen van sport en spel. Ook aan de creativiteit wordt de nodige aandacht besteed. De kosten hiervan bedragen 3,per dag of 25,— voor twee we ken. Voor de jongens en meis jes vanaf 12 jaar worden de activiteiten 's middags en 's avonds gehouden. Het pro gramma vermeldt onder ande re strandlopen, viswedstrij den, zwemmen, fietspuzzel tocht, roeien en uiteraard dan sen. Ook wordt nog aan sexue- le voorlichting gedaan. De NVSH verzorgt daartoe een voorlichtingsavond op woens dag 16 augustus. De kosten voor deelneming zijn afhanke lijk van de verschillende activi teiten en variëren van 1,—tot 5,—. Op maandag 14 augus tus is er „open huis" in het gebouw van de. „SJeLter" aan de Heemraadlaan en kan men zich tevens opgeven voor de verschillende activiteiten Burgerlijke stand Leiden Geboren: Petrus J. A zoon van. van der Hulst Th. P.-van Niekerk M. C A; Mark zoon van. den Hollan der W. F. -van Beers I. J.; Sandra Eveline dochter van, Varkevisser C - Schuurman E.; Pieter zoon van. van Beelen P -de Jong M.; René zoon van, Kroon J.-Koepers M.; Patricia M. doch ter van. van Tol R. H. G - van Zoelen A. M.. Gerardo R. zoon van. Lardee H. J. P.-Verlind J.; Fülya dochter van. Daskapan T-Altundag M.; Maurits zoon van. Verlelman J.-Slooe J. Overleden C. Kwakken boa, geboren 26 maart 1921 man. A T. J van der Horst, geboren 14 maart 1897 geh, gew. mei A P. Roeien, J. A M. Nijssen goboren 28 november 1908 geh. gew. met A J. Lagerberg. W. Langezaal geboren 8 april 1912 man, G Kaere- weer geboren 5 februari 1914 man, C. M. Nobel geboren 26 april 1913 geh. gew. met J. W. J. Schuster. J. Fluijt geboren 21 juli 1902 man. Gehuwd: J. Siera en M. C Mieremet. REGIO LEIDSE COURANT Enkele enthousiaste KRB'ers met hun reddings materiaal KATWIJK Degenen die tijdens de tot nu toe nogal schaarse zomerse dagen het strand van Katwijk bezochten, zijn de felgekleurde bootjes van de Katwijkse Reddingsbrigade vast wel opgevallen. Bij voldoende strandbe- zoek patrouilleren ze op regelmatige tijden evenwijdig aan de kust, om zwemmers die te ver in zee gaan terug te sturen of om bijvoorbeeld een rubberbootje op te halen dat te ver is afgedreven. Er is zo op het oog weinig aktie te beleven voor de KRB'ers. Bij de argeloze strandbezoeker zou dan ook licht de indruk kunnen ontstaan dat de inzitténden van de oranje KRB-boten op een gemakkelij ke manier aan het vakantie vieren zijn. Een gesprek met bestuurslid Leen van de Oever en wachtcommandant Kees Seinstra leert echter anders. Bij een van de twee strandposten die de reddingsbrigade beheert wordt het gesprek af en toe onderbroken door een krakende mede deling uit een portofoon. De strandpost staat nemelijk in voortdurend kontakt met de boo tjes die op zee heen en weer varen. Dit seizoen heeft dek KRB al te maken gehad met ongeveer 300 EHBO-gevallen en ongeveer 130 vondelingen. Bovendien werd er tot nu toe 15 maal hulp verleend aan baders of zwemmers en heeft men tweemaal een heuse reddingsactie uitgevoerd waarbij 2 drenkelin gen aan de wal werden gebracht. Muien Marjan van Beelen (17) is een van de personen die bij deze reddingen betrokken waren. Ze vertelt: „Er was een sterke mui voor het strandgedeelte bij exploitant Willy Lange, die ons opbelde met de mededeling dat er iemand nogal erg ver in zee was. We gingen er onmiddellijk op af, en inmiddels waren er al enkele omstanders te water gegaan met een redstok. Gezamenlijk hebben we toen een jongetje van 7 jaar uit het water gehaald. De stroming was zo sterk dat je er niet tegenop kon zwemmen, maar omdat er een touw aan de redstok vastzit konden we het strand op getrokken worden". Tien minuten na dit voor val moesten de KRB-ers weer uitrukken, om nogmaals een kind uit dezelfde mui te redden. Een mui is een krachtige zeestroming die ontstaat tussen twee in eikaars verlengde liggende zandbanken. Vooral bij laag water wordt er enorm veel water door de relatief smalle opening tussen de banken geperst, waardoor er zo'n krachtige stroming zeein- waarts ontstaat, dat er tegenin zwemmen zin loos is. Veel zwemmers die onbekend zijn met dit verschijnsel doen het toch, worden ver moeid en raken in paniek, wat fataal kan zijn als er geen hulp in de buurt is. De KRB, adviseert de zeezwemmers zich in zo'n geval gewoon mee te laten voeren door de stroming. Wat verder in zee, waar de stroming uit waaiert en veel minder karachtig is, kan men dan via een omtrekkende beweging aan de terugtocht naar de kust beginnen. Leen van de Oever stelt met nadruk dat een mui niets te maken heeft met een draaikolk, wat veel mensen denken. Duitsers Wachtcommandant Kees Seinstra valt hem bij: „De onbekendheid met zee, waardoor men de zee gaat onderschatten is de grootste oor zaak van ongelukken." In dit verband maakt hij een driedeling in het „cliëntenbestand" van de reddingsbrigade: „Met de Katwijkers heb je over het algemeen weinig moeilijkheden. Ze zijn meestal wel vertrouwd met de zee. De rest van de Nederlanders is in ieder geval te bepraten, zodat je adviezen worden opge volgd. Met de Duitsers hebben we echter het meeste te stellen, ze zijn vaak vreselijk eigen wijs. Het komt wel voor dat ze een prachtige sticker van de Deutsche Lebensrettungsgesell- schaft op hun zwembroek hebben. Ze kunnen dan misschien wel aardig zwemmen, maar dat betekent nog niet dat ze met alle eigenaardig heden van de zee op de hoogte zijn. We moeten dit soort lieden dan ook regelmatig ver uit de kust oppikken omdat ze de grootste moeite hebben om het strand weer te berei ken". De samenwerking met de „strandpolitie" is uitstekend. „Als we een EHBO-geval hebben is één telefoontje voldoende, en ze komen met de landrover om assistentie te verlenen", al dus Seinstra, „Vanmorgen nog hadden we een mevrouw die de parasol van haar buurman tegen het hoofd had gekregen, met als gevolg een behoorlijke hoofdwond. Ze is toen door de politie weggebracht. Ook plegen we vaak overleg, als we het bijvoorbeeld te gevaarlijk vinden om te zwemmen. De politie zorgt er dan voor dat overal de rode vlag wordt uitgehangen." Speedboten Waar der KRB'ers minder over te spreken zijn is het toegenomen aantal speedboten op zee, soms met motoren van meer dan 100 PK. „Het zijn meestal de mensen met een dagvergun ning die wat minder gedisciplineerd zijn", aldus Seinstra, „De leden van de watersport vereniging Skuytevaert geven veel minder overlast, omdat deze vereniging strenge sanc ties kent voor het overtreden van de pegels". De grootste zorg van de KRB'ers is het dicht onder de kust varen met veel te hoge snelheid, wat regelmatig voorkomt. Men kenschetst dit bravourwerk als levensgevaarlijk voor de zwemmers. Dat deze angst niet ongegrond is blijkt wel uit een gebeurtenis die zich het vorige seizoen voordeed. Door de hoge golf slag en het daarmee gepaard gaande „klap pen" van een speedboot op de golven werden de inzittenden uit hun boot geslingerd, die daarna op eigen gelegenheid rondjes ging draaien tussen de zwemmers in. Men heeft toen dankzij wat stuntwerk kans gezien ie mand al varende over te zetten op het op hol geslagen vaartuig. Gelukkig zijn er toen geen ongelukken gebeurd. Dit brengt het gesprek op de minder leuke kanten die aan het brigadewerk zitten. Nog onlangs heeft men een hele middag met alle beschikbare boten gezocht naar een vermiste zwemmer, waarvan eigenlijk al snel duidelijk was dat hij verxlronken moest zijn. Je voelt je dan zo vreselijk machteloos", zegt Kees Seinstra, „Als je beseft dat je er niets meer aan kunt doen". Veel betere herinneringen bewaart hij aan die keer dat er een grote doos bonbons werd bezorgd, uit dank voor bewezen diensten. Niet omdat hij zo'n grote liefhebber van chocolade is, maar meer om het idee dat je werk gewaardeerd wordt, aldus de wacht commandant. Het is hem van harte gegund. Jaap Haasnoot LEIDERDORP De Stichting Jeugdwerk Leiderdorp heeft voor het seizoen 1978-1979 het onder deel „volwassenen rond de bar" aan de reeds bestaande activitei ten toegevoegd. Van 22.30—24.00 uur is men iedere vrijdag welkom in het gebouw „SJeLter" aan de Heemraadlaan. „Veel vragen hebben we gekregen van allerlei Leiderdorpers, waarom ze niet eens een praatje kunnen maken, een drankje kunnen drinken of iets dergelijks in de SJeLter", vermeldt het programmaboekje voor het aanstaande seizoen. De beheerder van het gebouw SJeLter Bram v. d. Zeeuw zegt dat het om een experiment gaat". Het is opgezet voor mensen die met elkaar in contact willen komen. In dit deel van het dorp kan men daarvoor nergens terecht of men moet helemaal naar het andere eind toe. Er is duidelijk behoefte aan een ont moetingscentrum", aldus de heer Van der Zeeuw. Hij wijst ook nog op de koffie-och- tenden die 's-woensdagsmorgens in het multifunctionele kerkcentrum „De Mens wording" aan het Heelblaadjespad worden gehouden en die door jong en oud góed worden bezocht. Volwassenen kunnen verder nog aan hun trekken komen door middel van de vele creatieve cursussen die dagelijks worden gegeven. De vele gevarieerde activiteiten voor jeugdigen zijn verdeeld in de leef tijdsklassen van 6 en 7 jaar, 8 en 9 jaar, 10 en 11 jaar, 12 t/m.15 jaar en 16 t/m20 jaar. Op de woensdagmiddagen is voor de 6- en 7-jarigen ook de lagere school „De Hobbit" in het Binnenhof in gebruik. Er wordt nog naar een geschikte ruimte in de nieuwe wijk Voorhof gezocht. Vanaf maandag 11 september wordt met de acti viteiten gestart. De soos voor de jongeren begint al in het weekend van 1 en 2 september. RIJNSBURG - Tijdens de ex tra raadsvergadering zijn gis teravond twee koninklijke on derscheidingen uitgereikt aan twee leden van de raad. De hele ceremonie, was voor deze twee leden bij verrassing op touw gezet. Pas bij binnen komst van de naaste familie in de raadszaal ging hen een lich tje op. De raadsvergadering handelde namelijk over het be stemmingsplan De Hoek, dus werd er geen argwaan gekoes terd. Burgemeester sprak de aanwe zigen toe. Raadslid T. Kralt Wzn. van de CHU zoals hij altijd werd aangeduid werd on derscheiden met de gouden medaille horende bij de Orde van Oranje Nassau. Zijn staat van dienst is zeer uitgebreid. Hij zat 20 jaar als raadslid ononderbroken in de raad. Hij zat in de commissie openbare werken, in de commissie be zwaarschriften, in de commis sie woonruimte; was 13 jaar ouderling, 5 jaar jeugdouder- ling, zat 18 jaar in het bestuur van de stichting bejaarden cen trum Avondzon, was 13 jaar secretaris van de jonge man- nenvereniging. Bij de verkie zingen, vier jaar geleden, werd hij met voorkeurstemmen in de raad gekozen. In de raad zette hij zich in voor de agrariërs, maar ook voor de Rijnsbur gers, die een huis wilde heb ben, liefst voor de echte Rijns- burgers. De tweede koninklijke onder scheiding was voor wethouder V.d. Gugten, die net als de hr. Kralt niet meer in de nieuwe raad zal terugkeren. 33 jaar zat hii ononderbroken in de raad. LEIDSCHENDAM Gisteren is gemeente werken begonnen met de voorbereidende werk zaamheden voor de uit breiding van het raad huis. Eerste werk was het aanleggen van een bouwstraat over het grasveld vanaf de Joh. Seb. Bachlaan. Verder worden bomen en strui ken verwijderd door zover dat strikt noodza kelijk is en wordt de singel naast het raad huis afgedamd. Nadat de bouwketen zijn ge- plaatst wordt het terrein door middel van twee meter hoge hekken van dp omgeving afge scheiden. Zoals bekend wordt aan de achterkant een langwer pige vleugel aangebouwd die door een binnenhof van de achtergevel wordt gescheiden. Op de begane grond van de twee verdiepingen hoge achter vleugel, die via bestaande lin kerzijvleugel bereikbaar wordt gemaakt, komt een grote hal. Met uitzondering van sociale zaken die in een nieuwe rech tervleugel wordt onderge bracht zal het publiek voor alle zaken in deze hal terecht kun- De aanleg van de bouwstraat bij het Leidschendamse raadhuis nen. De hal zal tevens kunnen worden gebruikt voor ontvang sten en recepties en eventueel ook voor concerten en exposi ties. Om het karakteristieke sil houet van de schepping van architect Kropholler niet te verstoren heeft het architecten bureau Thunissen, van Kra nendonk, Becka BNA de uit breiding laag gehouden, afge dekt met een flauwe naar het binnenplein hellende kap. Op de verdieping van de ach tervleugel komen de afdelingen financiën, onderwijs en perso neelszaken, de kantine, wet houderskamers en vergader ruimten. In het keldergedeelte het archief, een kluis en een noodbestuiupost. De uitbrei ding voorziet ook in de bouw van liften, ook in het bestaande gebouw, zodat rolstoelgebrui kers alle ruimten van het raad huis zullen kunnen bereiken. Als alles naar wens verloopt zal de nieuwbouw van het Leidschendamse raadhuis >n 1980 gereed komen Burgemeester De Roos speldt de onderscheiding op bij wethouder V.d. Gugten en raadslid Kralt. waarvan 13 jaar als wethouder. Gelijk na de oorlog werd hij in de noodgemeenteraad gekozen. Hij was 10 jaar voorzitter van de commissie openbare werken en zette zich speciaal in voor grond- en huisaankopen. Hij had een geweldige inzet als raadslid, maar ook als wethou der en zijn woorden gingen immer gepaard met daden. Hij was recht door zee en nooit hulde hij zich in een rookgor dijn. Enkele jaren geleden kreeg hij de eremedaille in goud verbonden aan Oranje Nassau. Nu werd hij geridderd in de orde van Oranie Nassau De beide echtgenoten van de „ridders" kregen een boeket bloemen. De hr. T. Kralt was blij met de onderscheiding die hem ten beurt gevallen was. Eigenlijk, zei hij, heeft mijn vrouw dat lintje verdient. Zelf had hij de gemeenteraad een verlengstuk gevonden van zijn ouderling schap. Hij had de samenwerk ing in de raad altijd prima gevonden. Zelf was hij als af gevaardigde van Rijnsburg aanwezig geweest bij het rege ringsjubileum van koningin Ju liana en had dit als zeer bijzon der ervaren Wethouder W L v.d. Gugten was eveneens heugd over de hoge scheiding. Ook hij had dit steeds met plezier gedaan. Nja] het officiële gebeuren mochteje, de aanwezigen op de publiek] w tribune de „ridders" de haroja schudden. g Het bestemmingsplan De Hoej j wat als eerste behandeld werd In leverde geen enkel probleerjj meer op. Alle fracties kondei g( zich met het plan zoals het oirj tafel kwam verenigen. Vooraf doordat het grote aantal garages drastisch was derd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4