HAAL HAARLEMMERSTRAAT UIT ^BESTEMMINGSPLAN MAREDORP' Vogelwijk blijft bezorgd over opslag radio-actief afval WENSEN VRAGEN WERKTHEATER VERRAST OPNIEUW Bedrijven voelen zich tekort gedaan: ■Johan Maasbach 3nag Bethlehem- kerk kopen "Bejaarden klagen U2ieover gevaarlijke ?|axi-standplaats Solidariteitsmanifestatie De manifestatie van het Marokko-solidariteitscomité wordt niet, zoals eerder aangekondigd in het pand van de studen- tenekklesia aan het Rapenburg 100 gehouden, maar in het clubhuis ,,'t Breehuys". Er wordt een groot aantal belang stellenden verwacht en het Breehuys heeft een omvangrij ker accommodatie dan de studenten-ekklesia. Bij het ge meentehuis wordt vanaf tien uur zaterdagmorgen een zoge naamde „picket-line" gehouden om de Leidenaars te wijzen om de benarde situatie waarin de hongerstakende Marokka nen die op korte termijn het land dreigen te worden uitgezet, zich bevinden. Leidenaren kunnen op het Stadhuis Stadhuisplein hun solidariteit met de actie betuigen door het plaatsen van een handtekening. Als staatssecretaris Haars negatief over het lot van de Marokkanen belist t zij dus het land uit moeten, zal het solidariteitscomité et demonstratie door Leiden houden. Tevens overweegt het comité dan een hongerstaking te houden. Als de beslissing van de staatssecretaris van Justitie positief uitvalt, zal het comité zich niet opheffen, maar zich toeleggen op het illegale gastarbeidersprobleem in het algemeen. Straat in, straat uit Maredijk, maar 'n dijk (Zoals bekend ontvangt elke inzender van een „gedachten- sprongetje" een L.C.-surprise. Inzendingen naar: Leidse Courant, postbus 11, Leiden). Eerste ,,kubel" Wethouder A. Verboom stort vrijdag 1 september de eerste „kubel" beton voor het nieuwe bedrijfsgebouw van centrale Technische Dienst van de Woningbouwcorporaties aan de Rooseveltstraat. Het tijdstip van deze officiële gebeurtenis is twee uur en niet zoals eerder in „Allerleids" is gemeld om half vier. GIN VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANTPAGINA 3 LEIDEN Het opslaghuisje voor radio-actiefafval aan de Wassenaarseweg, baart de stichting wijkcomité Vogel wijk nog steeds zorgen. Enige tijd geleden hebben de bewo ners actie tegen het behoud van het huisje zo dicht bij hun wijk gevoerd, toen twij fels ontstonden over de vraag of het huisje wel voldoende beveiligd was. Door het college van bestuur van de rijksuniversiteit zijn aan de stichting weliswaar en kele beloftes gedaan met be trekking tot een betere beveili ging. In Wensen en Vragen IV beklagen de bewoners zich er over dat deze beloftes nog steeds niet gestand zijn ge daan. Over de parkeeroverlast van het Academisch Ziekenhuis wordt intensief overleg ge pleegd tussen het wijkcomité en de'leiding van het zieken huis. De Vogelwijk doet een dringend beroep op het ge meentebestuur zich in te span nen voor een spoedige tot standkoming van een parkeer plaats voor de werknemers van het ziekenhuis, waardoor de Vogelwijk van de overlast verlost zal zijn. Tevreden zijn de bewoners over de plannen rond de nieuwbouw van de Dr. Jan Mulderkliniek op de plaats waar vroeger de Annakliniek stond. De nieuwe kliniek zou aanvankelijk zodanig worden gebouwd dat er tegelijk de mogelijkheid komt om de nieuw te bouwen woonwijk van ongeveer duizend gen aan de overzijde Wassenaarseweg (het zoge naamde plan Leeuwenhoek) met de Vogelwijk te verbin den. Met een bebouwde Leeu wenhoek zou het draagvlak van bewoners in dit deel van - De plaats waar de Dr. J. Mulder Kliniek zal worden gebouwd. de stad groot genoeg zijn om voorzieningen zoals scholen en winkels te bouwen. De begeleidingsgroep van be woners had een alternatief plan, waarbij de verbindings weg kwam te vervallen en waarin ruimte werd gescha pen voor bejaardenwoningen in de tuin van de Annakliniek. Hierbij zou de J. M. Kliniek geheel op de Wassenaarseweg zijn georiënteerd. Dit alterna tief plan heeft de unanieme, instemming in de wijk. Voor de vierde maal zijn de Leidse wijkorganisaties door het Overleg Wijkorganen in de gelegenheid gesteld hun „Wensen en vragen" op papier te zetten. Deze „Wensen en Vragen IV" zullen in september gebundeld worden*, aangeboden aan het nieuwe gemeentebestuur. Vele wensen die de wijken in de vorige bundel hebben geventileerd zijn niet in vervulling gegaan. Derhalve zijn er behalve nieuwe wensen en vragen ook oude te vinden. Evenals vorig jaar zal de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewijs behandelen. Thans is het de beurt aan de stichting wijkcomité Vogelwijk. Het werkterrein van het wijkcomité wordt begrensd door de Rijnsburgerweg, de Nachtegaallaan, het terrein waarop vroeger de Annakliniek stond en de Blauwe Vogelweg. De Vogelwijk is een kleine wijk met weinig problemen. Tot grote vreugde van de bewoners is het afgelopen jaar een vurige wens in vervulling gegaan. De gemeente heeft een aanvang gemaakt met het maken van een bestemmingsplan voor de driehoek W'assenaarse- weg-Rijnsburgerweg-grens Leiden/Oegstgeest. Enkele vertegenwoordigers uit de wijk hebben zitting in een ambtelijke werkgroep, waarin het bestemmingsplan wordt voorbereid. De activiteiten van deze werkgroep worden nauwkeurig gevolgd door een begeleidingsgroep, bestaande uit bewoners van de Vogelwijk. Deze begeleidingsgroep formuleert standpunten ten aanzien van de voorstellen die in de gemeentelijke werkgroep worden gedaan. (Van een onzer verslaggevers) ËIDEN „Haarlemmerstraat en de rest van h raredorp hebben tegenstrijdige belangen. ord' iaarom is het onlogisch en onbegrijpelijk deze 3 FH<toee in één bestemmingsplan samen te voegen lm- baarbij dan wordt uitgegaan van herstel van irnaafe woonfunctie". Dat betoogde de directeur vasbim Swaak, de heer Palm, gisteravond in de iad.scommis.sie voor ruimtelijke ordening j en(aar de ingediende bezwaren op het ontwerp- iptemmingsplan Maredorp konden worden yyesïegelicht. Hij deed een beroep op de gemeente ci fisweI woonw*3l{; a's het winkelgebied elk 1 V zijn recht te laten komen en de Haarlem- nma lerstraat dientengevolge uit het betrokken be- temmingsplan te lichten. feel van de ingediende bezwaren tegen het estemmingsplan hebben betrekking op de eco nomische functie in het gebied, dat wil zeggen ,de positie van de bedrijven in met name de Haarlemmerstraat. Door een aantal winkeliers werd het bestemmingsplan funest voor het be houd van de winkelfunctie genoemd. Ook de directeur van Swaak meende dat de gemeente ondanks allerlei goede voornemens te weinig aandacht aan het gevestigde bedrijfsleven be steedt. Hij wees er op dat de ondernemers in het laatste deel van de straat waar zijn bedrijf ook gevestigd is, nog geheel geen inzicht hebben gekregen in de toekomstplannen van de Over dekte. Volgens de heer Palm zou een andere bestemming dan een woningbouwterrein op de ze plaats gewenst zijn waarbij hij dacht aan een markthal. Wat de Haarlemmerstraat betreft zou de woonfunctie in ieder geval niet de hoogste prioriteit moeten hebben, zo stelde hij. Lage Mare Ook bedrijven rond de Lange Mare kwamen met bezwaren tegen het bestemmingsplan. Deze hadden onder meer betrekking op de suggestie dit gedempte water in de toekomst weer open te graven. De aan de voormalige gracht geves tigde bedrijven voelen hier niets voor omdat hun bereikbaarheid daardoor aanzienlijk ge schaad zou worden, en zij veelal geen uitwijk mogelijkheid hebben naar de achterzijde. Het breed monumentencomité wierp zich op als pleiter voor de kleinere middenstand. Woord voerder Kuijper betoogde dat de gemeente zich schuldig maakt aan diskriminatie als zij de HEMA wel goedkeuring geeft voor woningont trekking en uitbreiding van haar winkelopper vlak, terwijl de kleinere winkeliers dat niet mogen doen. De buurt zelf maakte bezwaar tegen de bouw van een parkeer- en stallingsgarage in het ge bied Hekkesteeg-Oude Vest-Van der Werfstraat. Vooral het grootschalige karaker van deze wel licht bovengrondse garage stond het buurtcomi- té erg tegen. Bovendien werd hier weer het punt aangeroerd van de maximale parkeercapaciteit: een parkeer- en stallingsgarage van maximaal 500 auto's is en blijft onvoldoende om zowel de bewoners van Maredorp als de werkers in deze wijk en de bezoekers aan een plaatsje voor de auto te helpen. Burgemeester en wethouders gaan na deze hoor zitting de gemeenteraad een nader voorstel doen met een reactie op de bezwaren, waarna de raad het verlossende woord spreekt. LEIDEN Je komt ogen te kort voor het schouwspel dat het Werktheater biedt met „Een zwoele zomeravond". Het is straattheater dat gespeeld wordt in een tent bij molen De Valk. Op verschillende plaat sen in de tent gebeuren dingen die de moeite waard zijn om te volgen, soms heel onopval lend. Zelfs tussen het pubhek zijn de typetjes van het Werk theater te vinden. Het is een zelfde soort voorstelling als zij vorig jaar in het kader van hun zomerprogramma's hebben ge bracht, „Hallo medemens" en het verassingseffect is nog steeds even groot. Het programma kondigt „Een zwoele zomeravond" als volgt aan: „Leo Wiegman is er einde lijk in geslaagd de Nellico's met hun pretentieloze amuse mentsprogramma voor u te contracteren." Leo is een ge meenteraadslid, dat er bijzon der tots op is dat hij dit cultu rele evenement naar Leiden heeft kunnen halen. Hij heeft het dan ook op zich genomen de Nellico's aan te kondigen door een toespraak in bijzonde re ambtelijke bewoordingen. Nelly en Koos, vertolkers van het Nederlandse lied, willen hun pretentieloos amusement brengen in de sfeer van de echt gezellige huiskamer. Zij wor den daarbij begeleid door het orkest „De Roomsoezen". Maar een paar verpeste kinderen, een heerszuchtige oude vader en allerlei andere familieleden en niet-familieleden zorgen er voor dat ze het daar erg moei lijk mee hebben. Leo Wiegman vindt het op een gegeven ogen blik zelfs nodig om tijdens de show, propaganda te maken voor de Europese verkiezingen. De figuren zijn eigenlijk heel triest, maar ze geloven met zo'n ernst in zichzelf dat het onher roepelijk op de lachspieren werkt. Tussen het verhaal door spelen er verschillende misluk te relaties. Het is een voorstel ling die je als publiek meebe leeft en die eindigt in een anti climax. „Een zwoele zomeravond" blijft tot en met zaterdag in Leiden. t.O. u «jj t 1 iEIDEN Johan Maas- Wethouder Waal ontkende dat achs Wereldzending er bijzondere wensen bij het 30 ordt hoogstwaar- verzoek om koop waren geuit. TVlhijnlijk de nieuwe ei- ltenaar van de oude schaPi waarvan niet*g, ver. tistifetnlehemkerk op de wachten is dat het zijn poorten 5 Lammermarkt. De zal openen tegelijk met de ca- ,iei4aadscOmmissie voor fés". Waal zei overigens blij te limtelijke ordening dat de Bethlehemkerk, nu pmdp eicteravnnd in nog m gchru,k 3)3 opslagruim te l gisteravond in voor de Dienst Gemeente. isumr ,.een van werken, zijn functie als gods- evangelist' de kerk huis zal herkrijgen, mogen kopen om er _i deel van de zijn Tegelijk met dë verkoop van .am dragende stichting ïkei"k ^esl°ot de commissie nnrior ri» hrpnwn akkoord te gaan met de aan- onder te brengen. koop van het Gulden viies, het en Ranner (PvdA) wilde monumentale pand aan de t van het college weten of Breestraat 125, waar thans tij- 'firma Maasbach", zoals hij delijk de studentenvereniging bezigheden van deze Hage- Augustinus is gehuisvest en dat laar noemde nog bijzondere vroeger ooit onderdak bood Isen had gesteld. Hij vroeg dit aan een fameus restaurant. De ji verband met de wens van de bestemming van dit pand in de ^vdA om rond de Lammer- toekomst is nog niet helemaal harkt in de toekomst ook de helder. Op het stadhuis spelen zware horeca" te concentre- sommigen, waaronder wethou- Jen. Van Zijp (CDA) wierp der Waal, met de gedachte van tanner daarop tegen dat met bet monument een soort poli- lame in het zuiden des lands bek huis te maken, waarin elke Ie beste kroegen pal naast de raadsfractie zijn eigen stekkie terk zitten. zou kunnen krijgen. lavte ïfdfjrr Betlehemkerk, straks wellicht eigendom van de Dial ikon en 1 Van een onzer verslaggevers) ■""leiden De commissie voor vernieuwd gecoördineerd Ouderenbeleid in Leiden maakt zich ernstig zorgen over Ie situatie rond de taxistandplaats nabij het NS-station. 4n een brief aan de gezamenlijke taxibedrijven in de tad en aan het gemeentebestuur laat deze organisatie, °Pr° ie zowel de invalidenbonden, bejaardenbonden als de 3 os ieidse dienstencentra vertegenwoordigt, een heftig pro fest est horen tegen de bestaande toestand. Iet protest is gestoeld op de ervaringen die zo'n 150 bejaarden ritussen hebben opgedaan rond de taxistandplaats. Zij vinden ie situatie op het Stationsplein hoogst gevaarlijk, vooral voor 3n10 luderen, bejaarden en invaliden. „Het is voor ons een onbegon- VP( len zaak om via de trottoirs, bus- fiets- en autobanen over te Mi teken zonder de kans te lopen omver gereden te worden. De O. oestand wQrdt nog erger als het regent en we bagage mee 12 i noeten slepen", schrijft de commissie. Volgens de bejaarden zijn AVf ij vaak op taxivervoer aangewezen, gezien de ervaringen dié ij hebben in het lokale busverkeer. „Je zit nog niet of hij rijdt na d weer en je ligt zo op je bek", stelt de waarnenemd voorzitter 'an de Commissie voor Vernieuwd Gecoördineerd Ouderen leleid. Bovendien heeft de bus het nadeel van de hoge instap in moet men van de halte naar zijn uiteindelijke bestemming raak nog een flink stuk lopen. Vandaar dat de ouderen eerder ïun toevlucht nemen tot de taxi en met het scheppen van de o gevaarlijke standplaats bij het station zijn er vele ongemakken ade intstaan: „het aanroepen van de taxichauffeur is onmogelijk [eworden en de hulp van de chauffeur bij het op- en afgaan 'an de trap bij het station behoort ook tot het verleden", aldus le bejaarderi. 03 )e commissie doet een dringend beroep op taxibedrijven en 03 Ie gemeenteraad om alles in het werk te stellen de situatie 03 o snel mogelijk te verbeteren. Een oplossing is volgens haar !en taxi-standplaats links van het station op het huidige ferkeerterreintje. Handtekeningen handtekeningenactie, die een aantal taxibedrijven startte i gedwongen verhuizing van de standplaats voor het station I4haar de middenberm van het Stationsplein om in deze toestand terandering te brengen, heeft tot nog toe al meer dan 3.000 randtekeningen opgeleverd. De actie duurt nog voort. «fel ,cl te f

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3