voor u Weekeinde op Schiphol vrij soepel gestart Leegstand huizen wordt aangepakt Kanaal verdwenen Kabinet steunt Marokkanen-beleid staatssecretaris Ontkurkt Straffe mandekking voetbalvandalen Ambtenarenoverleg in het slop V f'.-•«*» Ceidóe (Boma/nt Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Le,den.Directeur-hoofdredacteur' J J Hallewas- Chef-redacteur Wrm Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel 071-122244 118 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: ,kwartaal 41,75: jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 11 augustus 1978, 68e jaargang no.21117 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Het spionage-verhaal „Mirage" op Ned. II om 22.02 uur. Om 21.22 uur VARA-visie over ont duiken olieboycot Rhodesië. Ned. I om 21.55 uur „Wereld in oorlog" en om 23.00 uur „Een gesprek op de grens" met Louis Sinner. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Weinig wind. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Min. temp. omstreeks 11 graden. Max. temp. circa 20 graden. Morgen zon: 6.20-21 09; Sche- veningen hoogw.: 9.04 en 21.35; laagw.; 4.48 en 17.09. Treinverkeer Leiden-Alphen gestremd UTRECHT (ANP) Het trein verkeer over het enkelsporige baanvak tussen Leiden en Alp hen aan den Rijn is sinds va nochtend kwart voor elf ge strand doordat de spoorbrug over het Rij n-Schiekanaal niet meer dicht wil. Wat daarvan de oorzaak is, is nog niet bekend. De spoorwegen hebben bussen ingezet voor het vervoer van de reizigers. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Vlaardingen jaagt op zwerfkatten VLAARDINGEN (ANP) In vijf maanden tijd zijn in Vlaar dingen 231 van de ongeveer 8.000 zwerfkatten gevangen. De plaatselijke kattenvanger greep er 51. Het publiek ving de andere 180. Daarvan moesten 195 dieren door een dierenarts worden afgemaakt, terwijl de andere in het dierenasiel zijn ondergebracht of een tehuis hebben gekregen. Volgens een raadsvoorstel van de gemeente Vlaardingen moeten er per jaar zo'n 2400 zwerfkatten worden gevangen, wat betekent dat over drie jaar een eind is gekomen aan het zwerfkattenpro- bleem. Thans wordt gerekend op een vangst van 15 tot 20 katten per week, aldus de gemeente. s parlementaire redac- (Van c tie) DEN HAAG Als een groot oud gebouw, zoals een voorma lig hotel of kantoor, gedurende een aantal jaren leegstaat zon der dat er iets mee gebeurt, mag de gemeente dat gebouw vorderen en geschikt maken voor bewoning door alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. Deze bepaling komt te staan in de ontwerp-leegstandswet die de ministers Beelaerts van Blo kland (Volkshuisvesting) en De Ruiter (Justitie) over een maand aan de Tweede Kamer zullen aanbieden. In het wetsontwerp komt de bepaling te staan, dat eigena ren van lege panden verplicht worden die leegstand bij de gemeente te melden. Als na die melding vijf maanden verstre ken zijn zonder dat er iets aan de leegstand is veranderd, zal de gemeente de eigenaar van zo'n pand moeten aanschrijven met de vraag hoe het komt dat het pand nog steeds niet in gebruik genomen is.Als dat niet tot een bevredigend ant woord leidt, krijgt de gemeente de bevoegdheid om na afwe-1 ging van bepaalde belangen het leegstaande pand te vorde ren en het geschikt te maken voor bewoning. NOTEER miv als nieuw kwartaalabonnee v Leidse Courant adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar woonplaats Deze bon in open envelop antwoordnr 349, Leiden (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - De vanmorgen begon nen actie van de Franse luchtver keersleiders aanvankelijk zou de actie vanavond beginnen - heeft van daag in de eerste uren op Schiphol nog niet tot grote vertragingen ge leid. Maar op de nationale luchtha ven is men voorbereid op grote ver tragingen in de komende uren en dagen. Ervaringen met de chaos van twee weken geleden hebben geleerd dat vertragingen tot enkele dagen niet zijn uitgesloten. Vanaf Schiphol moeten vandaag 43 toestellen vertrekken in de richting van Spanje, Portugal en Frankrijk (26 chartervluchten en 17 lijnvluchten). Van de 17 eerste vluchten vertrokken er tien zonder vertraging, enkele met geringe vertraging en slechts twee vluchten begonnen met een vertraging van twee uur. Schiphol verwacht van daag 41 aankomsten. De verwachte vertragingen zullen zich niet beperken tot het charterverkeer. De KLM heeft tot en met woensdag avond 123 lijnvluchten op schema staan, waarbij toestellen van het Franse luchtruim gebruik moeten ma ken. Volgens een woordvoerder van de KIM zal men proberen de intercon tinentale vluchten om te leiden. Dat kan betekenen dat bijvoorbeeld op de vlucht Curagao-Lissabon-Zürich-Am- sterdam de bestemming Zurich komt te vervallen. Na Lissabon gaat het via een omweg naar Amsterdam. Transavia heeft gistermiddag besloten haar vluchten voor vandaag met twee uur te vervroegen. De reisorganisaties hebben geprobeerd alle passagiers tij dig in te lichten. De passagiers die niet ingelicht konden worden zal men proberen nog dezelfde dag op een andere vlucht te laten vertrekken. Ook de vertrektijdstippen vanuit de vakantiebestemmingen zijn twee uur vervroegd, zodat de vakantiegangers, als er geen vertragingen optrèden twee uur eerder op Schiphol zullen Ook buitenlandse maatschappijen hebben uitgebreide maatregelen geno men om het Franse luchtruim zoveel mogelijk te mijden. Swissair wil de vluchten naar de Noordatlantische route zoveel mogelijk via de Bondsre publiek en de Benelux uitvoeren. De Britse maatschappijen met bestem ming Spanje worden via een Atlanti sche route gedirigeerd, terwijl de Spaanse autoriteiten hebben besloten een deel van het luchtvervoer te ver vangen door vervoer per spoor en autobus. Op de Britse luchthavens zullen de passagiers zoveel mogelijk tijdens het wachten worden vermaakt door ar tiesten. Er zijn variété-artiesten inge huurd en de kinderen krijgen poppen kastvoorstellingen. Bovendien worden extra stoelen en televisietoestellen ge plaatst. De vakbonden van Franse verkeers leiders hebben, om hun actie te recht vaardigen, gewezen op de slechte be veiliging van het Franse luchtruim. In 1977 zijn volgens de bonden „bijna- botsingen" voorgekomen. Zij noemde de uitrusting op de vliegvelden slecht en ouderwets. Het ziet er niet naar uit dat militairen het werk van de ver keersleiders zullen ovei Franse autoriteiten zouden daarmee een staking van de piloten riskeren. nee ren. In het Engelse Retford is een kanaal verdwenen. Werklieden die bezig waren de kanaalbodem te reinigen van ongerechtigheden, haalden tussen de oude fietsen en kinderwagens ook een zware ijzeren ketting op. Aan de ketting hing een groot deksel. Blub-blub- blub.kanaal weg. Het deksel bleek te zitten op een put die in verbinding stond met een nabije rivier. Niemand wist meer af van het bestaan. De bouwtekeningen uit 1777 waren tijdens de Tweede Wereldoorlog verbrand. Het dek sel zit er inmiddels weer op, en het kanaal wordt weer volge pompt. Zeeuws bezoek DEN HAAG (ANP) De mi nisterraad heeft gisteren zijn instemming betuigd met de be slissing van staatssecretaris Haars van justitie om de uit wijzing van illegaal in ons land verblijvende Marokkanen voorlopig op te schorten. De opschorting geldt totdat de Raad van State zich zal heb ben uitgesproken over een ntal nog lopende beroepsza- i met uitzetting be- eigde Marokkanen. Uitspraak in deze zaken wordt tegen het einde van de maand september verwacht. De moge lijkheid dat de Raad zich dan 5 zal uitspreken dan in de vorige beroepszaak, bestow omdat Amnesty International inmiddels nieuw materiaal bo ven water heeft gebracht over de gevaren die de Marokkanen bij aankomst in hun vaderland zouden lopen. Een delegatie van actievoer ders die voor de Marokkanen op de bres staan heeft gisteren met staatssecretaris Haars een gesprek gehad over de uitzet ting. Gevraagd werd „genade voor recht" te laten gelden en de Marokkaanse werknemers een definitieve verblijfsvergun ning te geven. De staatssecreta ris herhaalde dat zij de komen de uitspraak van de Raad van State wil afwachten. [ishandeling in Hoefstraat jEIDEN Een 30-jarige Lei- [denaar is vannacht in de Hoef- straat mishandeld. De politie haalde de vechtenden uit el- f kaar en arresteerde een 29-jari- ge Leidenaar. Het slachtoffer verklaarde geen idee te heb ben, waaróm hij was aangeval len. Na medische behandeling kon het slachtoffer huiswaarts keren. Prinses Margriet, de heer Pieter van Vollenhoven en hun kinderen heb ben gisteren een officieel bezoek gebracht aan de provincie Zeeland. Zo'n bezoek gaat uiteraard gepaard met allerlei officie- Ie programmapun ten. Zoals een be zoek aan het kreef tenpark in Yerseke. De heer Van Vol lenhoven vond het kennelijk prachtig, maar prinses Mar griet bleef liever een eindje uit de buurt van de grijp grage scharen, (fo to links). En de kinderen hadden blijkbaar meer be langstelling voor hun ballonnen dan voor het grote mensen-gebeuren verderop. Bij het schoonmaken van een kanaal bij het Engelse plaatsje Retford. SPOORWEGEN NIET TOLERANT MEER (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De spoorwegrecherche gaat de voetbalvandalen in de trei nen stevig aanpakken. De Nederland se Spoorwegen wil het niet langer straffeloos aanzien, dat steeds meer spoorwegmateriaal door voerbalsup- porters vernield wordt en dat andere reizigers steeds meer last ondervin den van uitgelaten en al of niet brooddronken voetbalaanhangers. „Wij zijn van plan straffe mandekking toe te passen", aldus de direktie van de NS in duidelijke voetbaltermen sprekend. Per competitiedag wordt bekeken voor welke wedstrijden de spoorwegrecherche en de controle ploegen ingezet moeten worden. De Centrale meldkamer van de NS fun geert op deze dagen als het hoofd kwartier waar alle gegevens over de supporterstreinen en de gedragingen van deze supporters onmiddellijk moeten binnenkomen. Daar wordt dan onmiddellijk geregeld op welke wijze moet worden "bijgestuurd". „Vandalen moeten geen voet aan de grond krijgen", aldus de NS, die on der meer een intensieve surveillance van de supporterstreinen invoert. Men hoopt bij dit alles wel, dat de KNVB "bepaalde clubs" niet op dezelfde voetbaldag uitwedstrijden laat spelen. Dit om te voorkomen, dat de suppor ters van "bepaalde clubs" elkaar on derweg ontmoeten. Vernielingen op Vijf Meiplein LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht twee 17-jarige jongens aangehouden. De jon gens hebben bekend een groot aantal vernielingen te hebben gepleegd op het Vijf Meiplein, in de Vijf Meilaan en de Chur- chilllaan. Onder meer bescha digden zij vele verkeersborden, kentekenplaten van auto's en enkele verkeerslichten. Het schadebedrag is niet bekend. Carter lager gewaardeerd dan Nixon WASHINGTON (AP) - De helft van het Ameri kaanse volk wil niet dat presi dent Carter zich in 1980 opnieuw verkiesbaar stelt bij de presiden tiele verkiezin gen. Vier op de tien Amerikanen willen dat wel. Carter's image is de afgelopen zes maanden zo sterk achteruitgegaan dat hij zelfs nog- lager scoort dan de waardering die het publiek achteraf voor Ri chard Nixon heeft (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het overleg van de vijf centrales van overheid spersoneel om een gezamenlijk standpunt te bereiken tegenover de bezuinigingsplannen van minister Wigel te opzicht van de ambtenaren, is vanmorgen na vijf minuten reeds geëindigd. De woordvoerder van het Algemeen Comité van Overheidsperso neel (ACOP overhoepelinie van de NW-bonden) deelde namelijk mee, dat zijn centrale het overleg met de Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwijzend Personeel (CCOOP, de centrale van CNV-bonden) opschort. Aan dit besluit ligt nog steeds ten grondslag de ruzie, die enige tijd geleden tussen ACOP en CCOOP is ontstaan toen eerstge noemde centrale reeds demonstraties tegen het overheidsbeleid op touw zette en zij de indruk kreeg, dat de christelijke centrale die acties wilde tegenwerken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1