Wouter Fok weer door blessure geveld Kortsjnoj brengt stand in evenwicht Doping- oorlog op OS Moskou Peter Scheeren mede koploper Spaanse profs gaan in staking "Rode kaart getrokken ^bij FC VVV tegen Barcelona in het krijt bij Cruijff Tottenham Hotspur en Michels Overwinning honkbalteam SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 SCHEVENINGEN - Wouter Fok had zich van de nationale tenniskampioenschappen veel voorgesteld. Zeer veel, zoals een paar weken geleden uit zijn woorden kon wor den afgeleid toen hij nog deelnam aan het toernooi op het Melkhuisje in Hilversum. ,De nationale is voor mij het belangrijk- toernooi van het jaar", sprak hij, op lat moment al kampend met een polsbles- Toen begin deze week het evenement Scheveningen begon, was Wouter Fok, het verleden al met de nodige irtverwondingen was geconfronteerd, iheel fit. Maar woensdagavond laat sloeg it noodlot opnieuw toe. In een dubbel- ipel met Louk Sanders verrekte Fok, die lp de Mets als tweede was geplaatst, een ïrtje in het rechterdijbeen en dat bleek r hem het begin van het einde. Hij •d dezelfde avond nog wel behandeld, ir het baatte weinig. Gisteren moest finalist van vorig jaar in de kwart- istrijd opgeven tegen Marc Albert, die laarmee wel wat erg gemakkelijk tot de i'ier doordrong. ;lk ben waarschijnlijk niet geschikt voor leze sport", sprak Fok later berustend. „Ik >b de laatste jaren al zo veel problemen ihad dat je er moedeloos van wordt, 'orig jaar had ik tijdens de nationale mpioenschappen nog last van een schou- ïrblessure. maar ik kon toen in ieder jval nog het toernooi afmaken. Dat was iu niet mogelijk. Ik heb het nog wel iprobeerd, maar ik kon niet aanzetten. k een sprintje moest trekken, ging ;t fout. Ik heb het opgeven zolang moge- jk uitgesteld, want ik was er op gebrand i dit toernooi goed voor de dag te komen. tellefHet is ontzettend jammer, want ik raakte de bal best lekker". Die constatering van Fok werd waar schijnlijk beïnvloed door de teleurstelling iver zijn opgave, aan het begin van de ng derde set nadat hij de twee voorgaande rsoo il met duidelijk verschil uit handen had 'auli moeten geven. Want Wouter Fok raakte de bal helemaal niet zo best. Normaal is het spel van de Leidenaar al doorspekt met de nodige missers, maar gisteren tegen Albert sloeg Fok meer fout dan goed. Mare Albert is met zijn achttien jaar de jongste halve finalist sinds vele jaren, die het nu moet gaan opnemen tegen Frits Don, wel ke voor het eerst zijn plaatsing eens recht vaardigde door Fred Hemmes uit te scha kelen. ■„Ik wist dat Wouter geblesseerd was", vertelde Marc Albert later. „Maar ik heb geprobeerd daar zo min mogelijk aan te denken". Albert verleidde zijn tegenstan der inderdaad nauwelijks meer dan nor maal tot loopwerk, waar Fok naarmate de partij vorderde zichtbaar meer moeite mee kreeg. De lange Leidenaar trachtte nog wel enigszins geforceerd de eerste set naar zich toe te trekken, maar produceerde te veel fouten om deze poging met succes te be kronen. Waarin Marc Albert overigens zijn deel had. De jonge Limburger speelde beheerst en had vooral resultaat met enige goede passeerslagen. Maar of hij een Wou- £er Fok in normale doen ook zou hebben verslagen, dient toch te worden betwijfeld. Afgezegd „Normaal hoef ik van deze jongens niel te verliezen", sprak ook de ontmoedigde Fok later, die er aan toevoegde dat hij voor de volgende maand te spelen Davis Cup-wedstrijd tegen Noorwegen heeft af gezegd. „Ik moet half september opkomen voor militaire dienst en ben dan (in Ap- pingedam) vijf weken intern. Bovendien moet ik nog een tentamen voor mijn studie doen. Later word ik dan overge plaatst naar Den Haag", aldus Fok, die hoopt dat hij als officier gelegenheid krijgt om nog het nodige aan tennis te doen. Dat is Marc Albert ook van plan. Wanneer hij volgend jaar zijn eindexamen Gymna sium haalt, wil hij zoals dat in Neder landse termen heet het een jaartje gaan proberen als tennisser. Maar vast omlijnde plannen heeft hij nog niet. „Ik zou graag volgende maand betrokken willen zijn bij die Davis Cup-wedstrijd, maar ik denk niet dat mijn school dat toelaat", zei Albert, die toegaf dat hij evenals enige van zijn colle ga's veel zou voelen voor een tennisinter- naat, waarbij een betere combinatie zou kunnen worden gevonden met de studie „Maar daar heb ik van de Bond nog nooit iets over gehoord", vervolgde de Limbur ger, die zichzelf fanatiek noemt, „Hoewel je dat op de baan niet aan me afziet". Marc Albert geeft zichzelf zeker kansen tegen Frits Don, die hij morgen in de halve finale ontmoet. „De laatste keer dat ik tegen hem heb gespeeld, was afgelopen winter in Harderwijk. En toen won ik. dus In de andere halve finale ont moeten titelverdediger Louk Sanders er Rolf Thung elkaar. Sanders rekende giste ren af met Theo Gorter en Thung was t€ sterk voor Benno van Veggel. Het zal de eerste serieuze tegenstand zijn voor San ders, die al viermaal achtereen de Neder landse titel in de wacht heeft gesleept. Als hij dit toernooi wint, heeft hij Ton Okkei geëvenaard. Althans, op dit niveau. FRANK WERKMAN Uitslagen: Herenenkelspel kwart finales: Rolf Thung—Ben no van Veggel 6-3, 6-2, 6-2; Frits Don-Free. Hemmes 7—6, 6—1, 6—2; Marc Albert—Wouter Fok 6-2, 6-3, 30-0 (Fok geeft op blessure); Louk Sanders—Theo Gorter 6—3, 6-3 Damesdubbelspel halve finales: Elly Vessies Tim- Zwaan—Jeske van Erven. Saskia Krens 6—3. 6—1; Mariette Pakker/Marianne van de Toor e—Els Veentjer/Trudy Walhof 7-6. 6^1 Gemengd dubbelspel kwart finales: Elly Vessies - Wouter Fok—Nanette Schutte/Gerbrand Appel boom 6—3, 7—5; Marijke Schaar-Maarten Keune- n—Mariette Pakker'Marian Laudin 6—4, 7—6; Tine Zwaan Niek Fleury—Inge Korsten,Peter Vaarties 4-6. 6-4. 6—I; Els Veentjer'Martin Koek—Karin Moos.'Paul van Geuns 6—3, 6—2. ijr Pech blijft Wouter Fok achtervolgen. Nu moest hij tijdens zijn partij tegen Mare Albert voor de kwartfinales van de Nedelandse tenniskampioenschappen opgeven wegens een dijbeenblessure. MOSKOU - Het organi satiecomité van de Olympische Spelen in Moskou in 1980 heeft de oorlog verklaard aan al le stimulerende midde len. In Moskou werd een speciale anti-doping- commissie opgericht. Dit comité heeft inmid dels een gigantisch ap paraat ontwikkeld om permanent controles uit te voeren op alle plaat sen waar Olympische wedstrijden worden ge houden. Wladimir Klykov, de vice-voor- zitter van de anti-doping-com- missie, verklaarde: „Op onze Spelen wordt de grootste en snelste dopingcontrole gehou den in de geschiedenis van de Olympische Spelen". Met in stemming van de medische commissies van het Internatio naal Olympisch Comité en de internationale bonden werden de meest gerenommeerde me dische instituten van Rusland ingeschakeld om tot een per fecte dopingcontrole te komen. WERELDKAMPIOEN KARPOV VERLIEST ELFDE PARTIJ iktor Kortsjnoj (links) behaalde gisteren zijn eerste winst in de tweekamp schaken om de wereldtitel tegen Anatoli Karpov. BAGUIO STAD - Uitdager Victor Kortsjnoj heeft tot de elfde partij moe ten wachten op de eerste winst. Giste ren was het in Baguio Stad eindelijk ning voor wereldkampioen Anatoli Karpov en weer twee remises was het Kortsjnoj's beurt te zegevieren. Beide winstpartijen in deze tweekamp vielen op een donderdag. Op de 29e zet veroverde de met wit spelende Kortsjnoj een kwaliteit. Vanaf dat moment was Karpov eigenlijk een „kreupele" schaker. Hij speelde nog wel door de de vijftigste zet, maar de over tuiging ontbrak en het was slechts een kwestie van tijd totdat de wereldkam pioen de strijd zou moeten staken. Door de overwinning van Kortsjnoj is de stand nu 1-1. De eerste, die zes partijen heeft gewonnen, mag zich wereldkam pioen noemen. Kortsjnoj opende voor de verandering eens met g2-g3. De opening ontwikkelde zich tot een gesloten Siciliaan, een va riant, die in het verleden noch door Karpov noch door Kortsjnoj veel is gespeeld. Daarentegen heeft wel oud- wereldkampioen Boris Spasski zich er veelvuldig van bediend. Tot en met de zevende zet werd een partij gevolgd die twee jaar geleden in de tweekamp om de wereldtitel tussen Spasski en Petros jan werd gespeeld. Dat duel eindigde na drieënveertig zetten in remise. De acht ste zet van Kortsjnoj, c2-c3, week af. Tot de twintigste zet was er van voor deel voor één van beide spelers nog nauwelijks sprake, even later koos Kar pov een zwakke voortzetting. Zijn vij fentwintigste zet, b4-b3, gaf Kortsjnoj gelegenheid een enorme druk te ontwik kelen met zijn loper en torens. Dit kostte Karpov de kwaliteit. Feitelijk was de rest een kwestie van techniek. Kortsjnoj, die nu eens niet in tijdnood was, speelde de partij nauwkeurig uit Hij won ook nog een pion en kwam geen enkele maal meer in moeilijkhe den. Karpov trachtte de stelling nog te compliceren, maar slaagde daar niet in. Na zijn vijftigste zet (Dd2 schaak) wachtte Karpov het antwoord van de uitdager niet meer af en gaf op. Het applaus was voor Kortsjnoj. Het zettenverloop was als volgt: Wit: Kortsjnoj, zwart: Karpov. 1. g2-g3 c7-c5; 2. Lfl-g2 Pb8-c6; 3. e2-e4 g7-g6; 4. d2-d3 Lf8-g75. f2-f4 d7-d6; 6. Pgl-f3 Pg8-f6; 7. 0-0 0-0; 8. c2-c3 Ta8-b8; 9. Ddl-e2 Pf6-e8; 10. Lcl-e3 Pe8-c711. d3-d4 c5xd4; 12. c3xd4 Le8-g4; 13. Tfl-dl d6-d5; 14. e4-e5 Dd8-d7; 15. Pc3-e4 Pc6-a5; 21. Pa4-c5 Dd7-e8; 22. Lg4-e2 Pa5-b7; 23. Pc5xb7 Tb8xb7; 24. Tdl-cl De8-d7. 25. Tcl-c2 b4-b3; 26. a2xb3 Tb7xb3; 27. Dfl-cl Tb3-b7; 28. Le2-a6 Tc8-b8; 29. La6xb7 Tb8xb7; 30. Tal-a3 h7-h6; 31. Ta3-c3 Pc7-b5; 32. Tc3-c8 Kg8-h7; 33. Tc2-c6 f7-f6; 34. Kgl-g2 Dd7-f7; 40. Ta6xa4 Tb7-c7; 41. Dc2-b3 Pa7-c6; 42. Ta4-al Pc6-b4; 43. Tal-cl Tc7-c4; 44. Ta8-b8 Tc4xcl; 45. Le3xcl De7-c7; 46. Tb8xb4 Dc7xcl; 47. Db3-d3 h6-h5; 48. Tb4-b6 Lg7-h6; 49. g4xh5, dcl-g5 schaak; 50. Dd3-g3, Dg5-d2 schaak. Karpov wacht het antwoord van Kortsjnoj niet af, hij geeft op. VENLO In een vrij stevige wedstrijd moest scheidsrechter Ram gisteravond na een half uur tijdens FC /VVV Tottenham Hotspur de Engelse voorstopper Lacy uit het veld sturen wegens natrappen van Hilkes. Jndanks de numerieke minderheid' van Tottenham wogen de lartijen toch goed tegen elkaar op. Bij Tottenham Hotspur, dat wig seizoen naar de eerste divisie terug keerde, speelde de Irgentijn Ardiles een bijzonder sterke wedstrijd. Zijn vele goede lasses werden niet altijd door zijn medespelers begrepen. De indere Argentijnse aanwinst van de spurs, Villa, was matig op Ireef en keerde in de tweede helft niet terug. In de 77e minuut ontsnapte FC VW aan een achterstand toen Armstrong van ver buiten bereik van doelman Sobszak tegen le kruising van paal en lat schoot. Drie minuten voor het einde iorgde Albert van der Weide voor het winnende doelpunt. Hij lasseerde de Engelse doelman Dainer uit een vrije trap van luiten het strafschopgebied in één keer (1-0). i een vriendschappelijke wedstrijd, die in Steenwijk werd ispeeld, heeft PEC Rode de plaatsekijke amateurclub met 4-4 irslagen. Voor PEC scoorden Rasmussen, Hoekstra, Frandsen Van 't Land, AZ'67 in een vriendschappelijke wedstrijd in liepenheim flink uitgehaald. De goedwillende amateurs die waren geformeerd uit een aantal clubs uit de omgeving werden net 20-1 opgerold, na een ruststand van 10-1. Metgod, Peters, (ist, Nygaard, Van Hanegem en Tol tekenden voor de produktie. IAARLEM Het Nederlands lonkbalnegental lijkt op weg je juiste vorm te vinden. In laatste oefenwedstrijd van vier gespeelde won men voor duizend man in het Pim tulier-stadion te Haarlem met 5-3 van Wisconsin. liet i fn Oranjeformatie, dat het zelf vertrouwen begint te komen. De ege werd een feit in de lesde innings toen vier honk- opleverden. Daarna sloot de Nederlandse defensie de weg voor meerdere Amerikaanse runs resoluut af. De resultaten waren: Martin Ronnenberg, vier innings 4-1-5., Ernie Tromp, 2 innings 0-0-2., Bart Volkerijk, drie innings 3-1-1. Nederland maakte slechts één fout. De beste Ne derlandse slagmensen waren Hennie Jenken, met drie uit vier en Charles Urbanus en Wim Horeman met ieder twee uit vier. Scoreverloop: Neder land: 0-0-0-1-1-3-0-0 x 5. Win- consin: 0-2-0-0-1-0-0-0-0 x 3 BARCELONA Johan Cruijff, die met ingang van 1 juni jongstleden zijn con tract bij Barcelona heeft opgezegd, heeft van Barce lona nog bijna een miljoen gulden tegoed. Om precies te zijn zal de Spaanse club hem jover het afgelopen voetbalseizoen nog ruim 800.000 gulden moeten be talen. Echter, Cruijff is niet de enige die nog geld moet ontvangen van de Catalaan- (Van c sportredactie) se club. Ook Rinus Michels, die als trainer is opgevolgd door de Fransman en oud speler van Real Madrid Lu- cien Muller, kan op zijn bankrekening nog een bij schrijving tegemoet zien. Voor Michels zal Barcelona niet zo diep in de geldbui del moeten tasten, want de oud-trainer van Ajax en het Nederelandse elftal heeft nog aan salaris een bedrag van 60.000 gulden te ont vangen. Geen hoofdprijs in lotto 31 DEN HAAG De lotto van het afgelopen weekeinde, 31, heeft geen winnaar van de hoofdprijs opgeleverd. Het bedrag van 539.140 gulden, dat voor de eerste prijs beschik baar was, wordt in vijf gelijke delen verdeeld. Eén deel is bestemd voor de jackpot van lotto 32, de overige vier delen worden gevoegd bij de overige prijzen van lotto 31. De inleg van lotto 31 bedroeg 2.558.863 gulden en er was een prijzenpot van 1.329.336,21 gulden - De prijzen zijn als volgt verdeeld: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: vier winnaars die ieder bruto 57.350,80 gulden ontvangen; derde prijs: 77 winnaars die ieder bruto 3.768,50 ontvangen; vierde prijs: 6.126 winnaars die ieder 57,20 gulden ontvangen; vijfde prijs: 9.859 winnaars die ieder 35,50 gulden ontvangen. De jackpot voor lotto 32 van het komende weekeinde is 107.857,46 gulden. Valencia doet nog een aankoop VALENCIA - De Spaanse voetbalclub FC Valencia, reeds voor veel geld verzekerd van de diensten van Rainer Bonhof en Mario Kempes, heeft nog een aankoop gedaan. Van Espagnol Barcelona werd de zesentwintigjarige middenvelder Daniel Solsona overgenomen. Valencia wil komend seizoen kampioen van Spanje worden. Er is de laatste maanden veel geld in de ploeg gestoken. Om de competitie voor te bereiden, wordt een toernee gemaakt door Zuid-Amerika, waar drie wedstrijden worden gespeeld. VELP In de achtste ronde van het Reinbouwschaaktoer- nooi om het open Nederlands kampioenschap is de Eindho- venaar Peter Scheeren mede op kop gekomen. Zelf wees hij Henk Peters uit Rheden terug, terwijl titelverdediger Nemet een salonremise speelde tegen de Bulgaar Kirov. Scheeren had tegen Peters steeds het beste van het spel. De beslissing viel via een kwa liteitsoffer, waardoor de stuk ken van Peters werden uitge schakeld voor de verdediging. Het leidende duo kan nog ge zelschap krijgen van Frans Borm of John van Baarle. Waarschijnlijk is het echter niet, aangezien de afgebroken stelling in hun onderlinge duel naar remise neigt. Hans Böhm viel nog verder terug, doordat hij tegen Rob van Heivoort niet verder kwam dan remise. Guido den Broeder brak zijn partij tegen Nijmeijer uit Gro ningen af en zal bij winst op een zeer hoge klassering kun nen rekenen. Ook Gelpke kan bij winst van zijn afgebroken partij tegen Grooten op zes punten komen en hoog eindi gen. De Visser slaagde er in Sibbing op verlies te zetten. Maurits Wind en Leo Hofland zullen nog voor een tweede zit ting moeten aantreden, terwijl Willemsen remise bereikte. Mi- chiel Wind en Van der Raaf dolven het onderspit In de bondswedstrijden vielen er nauwelijks overwinningen te noteren. Achtkamper Dijkstra trok in deze ontmoeting aan het langste eind en blijft daar door gegadigde voor de eerste plaats. Van Wees is ondanks een overwinning op Koning uit geschakeld voor een hoge klas sering. De belangrijkste uitslagen i achtste ronde: Carlson (Zweden) - Boersma Ö-l. i-2 Nemet. scheeren 7; 3 Kirov 6 Mede dankzij een overwinning op Henk Peters kwam ifgeb"k!ê™éaV D,eïrrlBcLlma! Scheeren naast de Joegoslaaf Nemet aan kop van het Kuijr6. toernooi om de open Nederlandse schaaktitel. MADRID - Op 3 september, de ope ningsdag van de Spaanse voetbal competitie, zal er niet gevoetbald worden. De Spaanse spelersvakbond besloot gisteravond in Madrid om gedurende dit eerste voetbalweek- einde in staking te gaan. „Wij willen natuurlijk geen staking", zo zei de voorzitter van de Spaanse sr+elersvakbond. aanvaller Quini van Cadiz, „maar de voetbalbond heeft geen enkel gehoor gegeven aan onze verlangens. Dan rest ons slechts, deze harde maatregel". Sinds enige maanden zijn de spelers in gesprek met de bond over een verandering van het transfersysteem en een mogelijke verhoging van de basissalarissen. De bond op zijn beurt toroedaerde allp vprzrpkpn pp toon bleek dat de voorzitter, de heer Pablo Porta, plotseling voor vele weken op vakantie was gegaan, besloot de spe lersvakbond tot deze rigoureuze maat regel. Volgens een woordvoerder van de Spaanse voetbalbond zal deze spelers staking de spelers, club en bond op een verlies van bijna drie miljoen Piildpn knmon tp staan

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11