Is Shell gek geworden? Rouwdienst voor paus op Sint Pietersplein Overleg Begin-Sadat riskante onderneming Shell helpt Peugeot-Citroën-Chrysler nieuwe autogigant blijft nog mogelijk Poststaking in V.S. Shell helpt KardinalenConclaaf begint 25 augustus MILJOENEN KINDEREN ONDER 15 WERKEN Amerikaans dorp op gifstortplaats ontruimd Belgisch journalist door Tsjechen over de grens gezet BUITENLAND LEIDSE C0URAN7 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 pagina 10 PARIJS (AP) De Franse auto mobielonderneming Peugeot-Ci- troën heeft alle Europese „doch ters" van de Amerikaanse Chrys ler Corporation overgenomen en is daardoor Europa's grootste auto mobielfabrikant geworden, aldus is in Parijs meegedeeld. Chrysler zal in de nieuwe combinatie een aandeel behouden van ongeveer 15 percent. De Amerikaanse onderne ming maakt auto's in eigen fabrie ken in Frankrijk (Simca), Spanje en Groot-Brittannië (o.a. Sunbeam en Hillman). Om de „overgang" vlot te doen verlopen zal de Chrysler Corpora tion rechtstreeks betrokken blijven bij de leiding van de bedrijven in de drie genoemde landen en wel tot het eind van 1980. De fusie kost Peugeot-Citroën 230 miljoen dollar plus nog 1,8 miljoen voor nieuw- uitgegeven aandelen Chrysler-Eu- ropa. Chrysler is de tweede Amerikaanse autofabrikant die dit jaar is samen gegaan met een Franse onderne ming. De eerste was de American Motors Corporation die tot samen werking was overgaan met het Franse staatsbedrijf Renault. Chrysler is de op twee na grootste Amerikaanse autofabrikant (na Ge neral Motors en Ford), maar heeft het thans op financieel terrein zeer moeilijk, onder meer wegens tegen vallende verkopen en de zeer geste gen kosten. Peugeot-Citroën heb ben in 1977 1,5 miljoen auto's ge maakt tegen Chrysler Europa 800.000. De Chrysler-fabrieken in Groot- Brittannië hebben altijd veel te lij den gehad van soms zeer lang du rende stakingen. Onder een over eenkomst met de Britse regering betaalt deze de helft van de door Chrysler United Kingdom geleden verliezen tot en met 31 december 1978. De nieuwe Frans-Amerikaanse aut ogigant gaat behoren tot 's werelds „grote vijf". In 1977 was Peugeot- Citroën al de grootste van Fran krijk, met Renault als tweede. Wat die groten in het vak betreft, General Motors en Ford uit de V.S. handhaven hun positie van eerste en tweede. Op de gedeelde derde plaats staan de Japanners Toyota en Nissan. Vierde wordt dan de nieuwe Frans-Amerikaanse combi- natie. Vijfde is de Westduitse Volkswagen-Audi, die nu door Peu geot-Citroën-Chrysler is gepas seerd. Bij Peugeot-Citroën-Chrysler wil men de „persoonlijkheid" der wa gens handhaven, ook die van het verkoopapparaat. Men blijft el- kaars concurrent. GENÈVE (UPI) - Miljoenen kinderen worden gedwongen zeven dagen per week te wer ken tegen een uiterst lage ver goeding in vaak overvolle en slecht verlichte ruimtes. Dit is de conclusie van een rapport dat de Internationale Arbeids organisatie (ILO) heeft uitge geven in Genève. In totaal zijn er in de wereld 52 miljoen kinderen onder de 15 jaar die werken. Dit aantal komt ongeveer overeen met de totale bevolking van bijvoor beeld Frankrijk. Ongeveer 42 miljoen kinderen werken in fa miliebedrijfjes, zonder daar voor een vergoeding te ontvan gen. De overige 10 miljoen ver dienen wel geld met'hun werk. Kinderarbeid komt het meest voor in Azië waar 38 miljoen kinderen een baan hebben. In Afrika zijn dat er 10 miljoen en in Latijns-Amerika drie mil joen. De overige een miljoen werken in ontwikkelde landen. Volgens de ILO komt het vaak voor dat de kinderen gevaar lijk werk doen. Ook zijn de omstandigheden waaronder zij werken vaak abominabel. Portugese premier: nieuw kabinet overgangsregering LISSABON (Rtr) De nieuwe Portugese kabinetsformateur, Alfredo Nombre da Costa ziet het kabinet dat hij wil vor men, als een overgangsrege ring. Niettemin zal het kabinet geen passieve houding aanne men. Da Costa deed deze uit spraken gisteren in een vraag gesprek dat de Portugese radio via de telefoon met hem had. De formateur is op het moment met vakantie in de Algarve, in zuidelijk Portugal. Hij zei op korte termijn contact te zullen opnemen met de politieke par tijen om hun steun te vragen. De formateur, die eventueel aan het hoofd van het te vor men kabinet komt, omschreef zichzelf als een democraat. Hij zei de wens te hebben de nieu we democratie in Portugal een fase van stabiliteit binnen te voeren- Zonder deze stabiliteit zal het economische proces ernstig verstoord worden, zo zei hij. Volgens Da Costa moet de nieuwe regering inhaken op de vaak costructieve plannen en maatregelen van de twee vori ge kabinetten. De formateur zei te denken dat de diverse politieke partijen bereid zullen zijn een regering te aanvaar den die geen radicale nieuwe factoren inbrengt in de Portu gese wijze van leven en rege ren Van onze correspondent ROME Het conclaaf ter ver kiezing van een nieuwe paus als opvolger van Paulus de Zesde, begint vrijdag 25 augus tus, 's middags om vijf uur. De uitvaartdienst wordt niet in de Sint Pieter gehouden, maar vóór de basiliek, in de open lucht. Deze twee beslis singen zijn genomen op de ver gadering van het college van kardinalen. Terwijl duizenden zomers ge klede toeristen en in habijt ge hulde religieuzen langs de baar van Paulus de Zesde schuifel den, zijn de eerste schermutse lingen tussen de kardinalen over zijn opvolging al begon nen. Zeven kardinalen van bo ven de tachtig hebben gepro testeerd tegen het feit dat zij niet voor de vergadering van het kardinalen-college waren uitgenodigd. Hun woordvoer der heeft tegenover kardinaal Confalonieri, deken van het college, letterlijk gezegd: „Pau lus VI heeft ons nu wel uitge sloten van de pausverkiezing, maar wij zijn niet uitgesloten van het college van kardina len". Confalonieri, zelf boven de tachtig, velde een SaLomon- soordeel door te verklaren dat de eerste bijeenkomst niet meer is dan een informeel ge sprek tussen een aantal kardi nalen, zonder erbij te zeggen hoeveel er dat dan zouden zijn. Derde Wereld-paus Kardinaal Cordeiro, aartsbis schop van Karachi in Pakistan, heeft bij zijn aankomst in Ro me gezegd, dat hij zich in het conclaaf sterk zal maken voor de verkiezing van een paus die zich zal inzetten voor de Derde Wereld. In verband daarmee constateerde hij dat de kardi nalen van de ontwikkelingslan den een zeer grote, zij het geen beslissende stem in het con claaf hebben. De dood van de paus heeft natuurlijk het commerciële in stinct bij som migen losgesla gen. Vaticaanse munten met de beeldenaar van Paulus de Zes de gaan op het Sint Pieters plein tegen for se prijzen grif van de hand. van afgevaardigden, en Hugh Carey, gouverneur van de staat New York. Uit Nederland zal minister van Buitenlandse Za ken Van der Klaaw naar Vati caanstad gaan. In zijn gezel schap zijn de ambassadeur bij de Heilige Stoel, ir. Ceulen en baron Van Voorst tot Voorst, kamerheer in buitengewone dienst van de koningin. Uit En geland is een uitgebreide dele gatie van de Anglicaanse Kerk naar Rome afgereisd. De aarts bisschop van Canterbury heeft zich laten vertegenwoordigen door de Londense bisschop El lison. Ook Michael Ramsey, de vorige aartsbisschop van Can terbury maakt deel uit van de afvaardiging. Toen hij Angli caans kerkleider was, zijn de Delegaties Het lichaam van paus Paulus ligt opgebaard - zonder kist - voor het hoogaltaar in de Sint Pieter. Een onafzienbare stoet hPiannctPiiJu^ den heeft gisteren en vandaag afscheid van de overleden kerkvorst genomen. gesprekken tussen Rome en „Vc Anglicaanse Kerk op gang der komen. Ramsey was persooal i lijk bevriend met paus Pauli Ook de oude-katholieke aap bisschop van Utrecht, m| Kok, zal - als voorzitter van, internationale oud-katholi^ bischoppenconferentie rouwplechtigheden in bijwonen. Uit alle landen arriveren in Rome de afvaardigingen van kerk en wereld. Zaterdag komt de Amerikaanse delegatie, met aan het hoofd de echtgenote van de president, Rosalynn Carter. Zij wordt vergezeld door senator Edward Kennedy, Robert Giamo, lid van het Huis (Van onze correspondent) Washington Een algemene poststaking in de Verenigde Staten blijft mogelijk. Hoewel de leiders van de betrokken vakbonden drie weken geleden een akkoord bereikten met de directie van het postbedrijf, stijgt de kans dat dit akkoord wordt verworpen. Deze vrees is vooral toegeno men nadat de voorzitter van de overkoepelende vakbondorga nisatie AFL-CIO George Mea- ny, de bereikte overeenkomst "een slecht contract" heeft ge noemd. „Ik vind het geen goed akkoord. Volgens mij zal het worden verworpen", aldus Meany. .Het is volgens vak bondskenners voor het eerst dat de overkoepelende vakbon dorganisatie een dergelijke ver klaring aflegt ten aanzien van een contract, waarover de stemming nog gaande is. Ver wacht wordt dat de uitslag van de schriftelijke stemming eind van deze maand bekend is. De leiding van de postbonden accepteerde enkele weken gele den op het laatste nippertje een loonsverhoging van 19,5 pro cent in drie jaar. Er was 26 procent gevraagd. De 19,5 pro cent ligt 3 procent boven norm, die van de kant van Witte Huis in het kader v« inflatiebestrijding is aanl len voor werknemers vanj federale overheid. De leit van de postbonden heeft intussen fel afgezet tegen uitlatingen van Meany. geen enkele reden on aanl nemen, dat onze leden dit tract zullen afwijzen". Mei overigens al geruime tijd het oorlogspad tegen C« anti-inflatie-politiek. Hij me dat het Witte Huis teveel druk legt op beperking looneisen. Geen verkoop van standby-tickets op Heathrow LONDEN (AP) - Een Britse rechtbank heeft de op haar kantoor in het centrum van Londel" Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines (TWA) verboden op het Londen- Panam en British Airways zullen zich ook aa se vliegveld Heathrow zgn. „stand-by-tickets" te de uitspraak van de rechter houden. De Londei verkopen totdat de reispiek, op 15 oktober, se luchthaven had zich tot de rechter gewen voorbij is. omdat de verkoop op Heathrow te veel overla TWA mag deze kaartjes wel blijven verkopen veroorzaakte door de rijen wachtende mensen. I TREINBOTSING Een hoop verwrongen staal was alles wat er overbleef van een wagon van een passagierstrein, die in het Noordzweedse Oestersund in botsing kwam met een goederentrein. Negen reizigers kwamen om het leven; zeker dertig werden min of meer ernstig gewond. NEW YORK (DPA) - De be woners in de buurt van de Niagara-waterval in het noorden van de Verenigde Sta ten hebben gisteren hun hui zen verlaten in verband met een dreigende giframp. Een fa briek heeft daar van 1947 tot 1952 vele tonnen gifstoffen neergegooid en er later aarde op gestort om huizen op te bouwen. Zesentwintig jaar na het laat ste giftransport beginnen de eerste giftige stoffen door te dringen naar de oppervlakte. Men vreest dat het gif de oor zaak is van talrijke afwijkin gen bij pasgeboren kinderen. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft de omge ving tot rampgebied verklaard. Het is nog niet bekend tot hoe ver het gif in het grondwater is doorgedrongen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - In de Ver enigde Staten wordt de komst van Begin en Sadat naar het buitenverblijf van de Ameri kaanse president Carter, over het algemeen beschouwd als „een succes voor Carter", maar ook als „een uiterst riskante onderneming". Carter neemt met dit topoverleg een enorm risico. Als het overleg faalt, lijkt er nauwelijks nog een weg naar vrede open, aldus commentaren. Hoge verwachtingen van het topoverleg leven er in de Ver enigde Staten niet. Woordvoer ders van het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken doen in ieder geval de grootste moeite de gedachte aan spectaculaire resultaten de kop in te drukken. „Verkleinen van verschillen" en „verwijde ring van obstakels" zijn de ter men, waarin mogelijke resulta ten van het overleg worden geschetst. Voor de bijeenkomst in Camp David in de bergen van Mary land is geen tijdslimiet vastge steld. Het overleg dat 5 septem ber begint, kan twee, vier of zelfs tien dagen duren. Presi dent Carter heeft zich in ieder geval volledig voorbereid op een mogelijke lange duur van het overleg. Volgens een voor lopig scenario gaat Carter eerst met zijn beide partners afzon derlijk praten. Daarin wil hij de weg effenen voor een recht streeks gesprek tussen Begin en Sadat en vervolgens zou dan een afsluitend gesprek tus sen de drie regeringsleiders moeten plaatsvinden. In de Verenigde Staten is men minder verrast door het feit dat de Egyptische president de uitnodiging heeft aanvaard, dan door de snelle aanvaarding van Begin. Voor Sadat wordt de door Carter geboden moge lijkheid het gesprek weer op gang te brengen gezien als de enige manier om zonder veel gezichtsverlies uit de door hem ingeslagen doodlopende weg (eerst concessies van Israël) te geraken. Bovendien weet Sadat dat het standpunt van de Ame rikaanse regering dichter bij het zijne ligt, dan bij dat van zijn opponent Begin. BRUSSEL De hoofdredacteur van het Belgische dagblad „Het Belang van Limburg", Hugo Camps, is door de Tsjechoslowaak- se autoriteiten over de grens met de Duitse Bondsrepubliek gezet. De journalist die naar Tsjechoslowakije was gekomen om een reportage te maken ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de inval van troepen van het Pact van Warschau in dat land, werd maandag opgepakt door agenten van de veiligheids dienst. Na twee dagen te zijn ondervraagd, werd hij uitgewezen. Zijn papieren werden in beslag genomen. Hij zou contact hebben gehad met dissidenten. Men verwacht dat in Praag in de komende dagen honderden mensen gearresteerd zullen worden uit voorzorg, om demonstraties te voorkomen. Volgende week valt er in heel Nederland een boekje in de bus, waarin Shell (jawel: Shell) uitlegt hoe u het benzineverbruik van uw auto met zo'n 20% omlaag kunt brengen.Oftewel: de bakker adviseert u minder brood te eten. Logisch is, dat je dan toch even aan het verstand van dé bakker gaat twijfelen. De bakker vertelt u er bij deze echter bij,dat het meel.de benzine, aan het opraken is. Hoe je het ook wendt of keert, zeker is dat we binnen enkele tientallen jaren olie tekort komen. Gelukkig wordt er overal, ook door ons, hard gewerkt aan alternatieven. Alleen, voordat er op grote schaal auto's op een andere brandstof rijden, zijn we vele jaren verder. In de tussen tijd zullen we zuinig moeten zijn op wat we hebben. Dat is in ieders belang; ook in het onze. Vandaar dit boekje. PUNK De enigszins bedaagde heer in punk-uitmonstering is de treinrover Ronald Biggs. In deZe wat rommelige outfit treedt Biggs op in de rolprent „The Great Rock 'N 'Roll Swindle", samen met de beruchte punkgroep „Sex Pistols". deel 8 Hoe 24 automobilisten ruim 20% zuiniger leerden rijderu^TTT^

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10