Drukkerij mag zich vestigen aan Westeinde College moet nieuwe plannen eerder aan raad voorleggen Collegevorming Alkemade in beslissend stadium Dit jaar al kabeltelevisie in Kerkehout PUNKDORP HOOGTEPUNT VAKANTIEWEEK WETHOUDER RIETBROEK IN ONGELIJK GESTELD Botsing met auto NIEUWE ALPHENSE CDA-FRACTIEVOORZITTER HOPMAN: Watersportvereniging vecht tegen afsluiting van Voorschotense waterwegen REGIO LEIDSE COURANT OOINJJ^xtUAU 10 AULiUijiUÖ 1978 ALKEMADE/DEN HAAG - Drukkerij Van Harteveld mag zich vestigen in een voormalige bollenschuur aan het Westeinde in Roelofarendsveen. Tot deze uitspraak is vanmorgen de Raad van State gekomen. Met de uit spraak is het beroep van wethou der Rietbroek uit Alkemade te gen de vestiging van de drukkerij verworpen. De zitting van de Raad van State, waarin de strij dende partijen hun standpunten konden toelichten werd gisteren gehouden. „Het is ei genlijk onmogelijk, dat een wethouder van een gemeente tegen een besluit van zijn eigen gemeenteraad in beroep gaat. Het gaat hier waarschijnlijk dan ook meer om een burenruzie dan om een procedure tegen een gemeentelijke beslissing". Dit zei gisteren raadslid Van Duykeren na mens de gemeenteraad van Alkemade bij de Raad van State. De uitroep, als zou het een wethouder niet passen om tegen een raadsbeslissing beroep aan te tekenen, zwakte hij korte tijd later overigens weer wat af. De heer Van Duykeren stond gisteren voor de Raad van State om een gemeentelijke beslissing te verdedigen. Die beslissing om vatte de toestemming aan drukkerij Van Harteveld om zich te vestigen in een voor malige bollenschuur aan het Westeinde in Roelofarendsveen. Op het gebied rond het Westeinde rust echter een bestemmings plan, dat het behoud van het agrarische karakter hoog in het vaandel geschreven heeft. Op basis van dat geldende bestem mingsplan heeft de buurman van de bol lenschuur, wethouder N. A. J. Rietbroek een procedure aangespannen om de komst van de drukkerij tegen te houden. Raad slid Van Duykeren motiveerde bij de Raad van State het „waarom" van de gemeente lijke beslissing. „De raad meent, dat het huidige bestemmingsplan uit 1958 verou derd is. Wij zullen dan ook in de komende raadsvergadering (op 26 augustus) een voorbereidingsbesluit nemen om een en ander aan moderne eisen aan te passen. Vooruitlopend op die wijziging hebben we alvast toestemming gegeven aan de druk kerij om zich aan het Westeinde te vesti gen". De andere argumenten van de heer Riet broek als zou zijn pand minder waard worden en zou er teveel lawaaioverlast komen leken de heer Van Duykeren wat ver gezocht. „Een opgeknapt pand naast je deur geeft altijd een beter aanzicht en zal de waarde van de huis eerder doen stijgen. Ook van lawaaioverlast zal nauwe lijks sprake zijn omdat de bollenschuur nog eens extra wordt geisoleerd", aldus de heer Van Duykeren. De heer Valentin, verdediger van de eige naresse van de drukkerij mevrouw Van Harteveld, sloot zich geheel aan bij het pleidooi van de heer Van Duykeren dat de drukkerij nauwelijks geluidsoverlast geeft. „De heer Rietbroek woont toch niet tegen de bollenschuur aan. Tussen zijn huis en de drukkerij zit nog een houten schuur en een stukje tuin. De drukkerij is een schoon bedrijf zonder afvalstoffen. Dat kan van het voormalige bollenbedrijf in de schuur niet gezegd worden", aldus pleiter Valantin. Verder noemde hij het bankbedrijf naast de woning van de heer Rietbroek. „Dit heeft toch ook geen agrari sche bestemming". De heer Rietbroek vond de uitlatingen van de heer Van Duykeren dat het een vreem de zaak is dat een wethouder gaat procede ren tegen een besluit van de gemeenteraad, OPKNAPBEURT VOOR DAK TER AARS GEMEENTEHUIS Het dak van het Ter Aatse gemeentehuis is in het afgelopen jaar zodanig verslechterd, dat het gewenst is dat dd nodige maatregelen getroffen worden om grote lekkages in de nabije toekomst te voorkomen. Het dak zit voor een groot deel vol met blazen en ruggen, terwijl de instrooibedekking van parelgrint, dat de dakbe dekking beschermt tegen weersinvloeden grotendeels is verdwenen De werkzaamheden, welke nodig geacht zijn be9taan uit het stuksnijden van de blazen en ruggen en opvullen met bitumen; het daarover plakken van een buticot-weefsel; de kuilen aanvullen en waar nodig de dakisolatie aanpassen Voorts het geheel egaliseren met bitumen van de luifels en verder de gehele bedekking schoonmaken en insmeren met fixall-daklak en be strooien met leislag. De gemeenteraad heeft voor deze reparatie van het nog maar enkele jaren oude gemeentehuis een bedrag beschikbaar gesteld van 19.500.- vreemd. „Waarom kan ik niet voor mijn geluk, alleen niet naast mijn deur Het Ik heb een prachtige tuin achter mijn huis rechten opkomen, omdat ik nu toevallig bedrijf krijgt steeds meer werk en dan zal en ik heb nu een goed uitzicht. Door zo'n wethouder ben. Dat is toch onzin. Ook van binnenkort ook de bollenschuur te klein uitbreiding in de toekomst raak ik dat een ordinaire burenruzie is geen sprake, worden. Dan moet er natuurlijk uitgebreid uitzicht zeker kwijt", aldus buurman Riet- Ik gun het bedrijf Van Harteveld veel worden en wordt er van alles bijgebouwd, broek. WASSENAAR De buurtschap Kerkehout wordt het eerst voorzien van kabeltelevisie. Voor het eind van dit jaar zal de n.v. Case ma, de maatschappij die belast is met de aanleg en exploitatie van de centrale antenne-inrichting in Wassenaar enkele honderden aansluitingen in de Kerkehout realiseren. In de loop van 1979 wordt de rest van Wassenaar be ka beid. Thans is er een brochure in voorbereiding over de kabeltelevisie. Deze zal de komende maanden huis-aan-huis worden verspreid. In de brochure wordt informatie gegeven over de werkzaamhe den die verricht moeten worden en over de kosten die een en ander voor de abonnee met zich meebrengt. De raadscommissie financiën is onlangs akkoord gegaan met de verkoop van een stuk grond aan de Hofcampweg aan de wasserij Heidinga voor uitbreiding van het bedrijf tegen een prijs van 150,- per m2. Deze prijs dateert van drie jaar geleden omdat de wasserij toen al een verzoek indiende voor aankoop van de grond. De transactie is gestagneerd omdat de Hofcampweg op de nominatie stond om er een gemeentelijk administratiekantoor te vestigen. Van dit plan heeft de raad in het begin van dit jaar afgezien. LEIDEN Een 27-jarige Lei- denaar reed gisteravond met zijn automobiel tegen een op de Zoeterwoudse Singel gepar keerde auto op. De geparkeer de wagen schoof door en be schadigde een derde automo biel. De auto van de 27-jarige bestuurder liep zware schade op, het voertuig dat door hem werd aangereden raakte totaal vernield. De man reed na de aanrijding door en kon eerst thuis door de politie worden gehoord. Inval in Chinees restaurant LEIDEN De Leidse politie heeft dinsdagavond tevergeefs een inval gepleegd in een Chi nees restaurant aan de Heren straat. De agenten zochten een Chinees, die onlangs betrok ken zou zijn geweest bij een schietpartij in Rozendaal waar bij een dode viel. De verdachte kon niet worden gevonden. Wel trof de Leidse politie en kele illegaal in ons land ver blijvende Chinezen aan. Deze zijn inmiddels uitgewezen. HAZERSWOUDE Hazerswoude-dorp krijgt tijdens de vakantieweek voor de jeugd, te houden van 21 tot en met 25 augustus aanstaan de, een punkdorp. Het ligt in de bedoeling dat de jongens en meisjes dit huttendorp bouwen aan de Pieter de Hooghstraat op de eerte dag van de jeugdvakantieweek. Op vrijdag 25 augustus gaat al het houtwerk in vlammen op. Omdat het brandgevaar aan de Pieter de Hooghstraat te groot wordt geacht, worden de hutten op laatstgenoemde datum gesloopt. Na vervoer van het hout naar de Herenweg wordt het daar in vlammen gezet. Eveneens op 21 augustus houdt het consultatie bureau voor poppenmoeders zitting. De dag erna zijn er behendigheidsraces op de fiets en staat er een ganzenbordspel op het programma. Op 23 augustus kan de jeugd haar creativiteit botvieren in de Ponderosa. Op 24 augustus worden er zwemwedstrijden gehouden. In de middaguren is er een „Stuif-es-in" in het Vereni gingsgebouw. De organisatoren hebben voor dit onderdeel een grote surprise in het vat. Op 25 augustus is er kinderkermis, zijn er roeiwedstrij- den en volgt tenslotte het ontsteken van het vreugdevuur. ALPHEN AAN DEN RIJN - „Het college van B. en W. zal voortaan eer der over de brug moeten komen met nieuwe plannen. Ik zou wel voelen voor een soort vooroverleg met het college in bijvoorbeeld commissievergaderin gen. Daarin kan dan getoetst worden wat er leeft. Niet zoals het nu gaat; komen met een afgerond voorstel waar je ja" of ,41 een" tegen kunt zeggen. En als het dan ook nog een afgerond plan betreft waarbij gezegd wordt: als je het niet koopt kost het geld, dan is dat een stuk chantage. Is misbruik maken van macht. Maar als je zegt: dit zijn onze ideeën, laat eens horen wat je er van vindt, dan is er tegenspel mogelijk. Dan verricht je samen als gemeentebe stuur ook een stuk denkwerk. En als de uitgewerkte voorstellen dan nog for meel in de commissie of raad komen leveren die ook minder problemen op. Ik zou best willen dat dat zou gaan gebeuren". Aan het woord is de eerste fraktievoorzitter van het CDA-Alphen aan den Rijn, H. W. M. Hopman, van beroep luchtmachtofficier, geboren in Nijmegen en na ettelijke verhuizingen kris-kras-door-Nederland nu al weer vier jaar woonachtig in Alphen. De nieuwkomer in de Alphense politiek is van mening dat wanneer het college in een vroeger stadium met de ideeën naar buiten komt, de gemeenteraad ook meer invloed zou kunnen gaan uitoefe nen op het beleid. Alleen al die gedach- tengang lijkt borg te staan voor een frisse wind die in de 14 koppen tellende CDA-fraktie, waarin zeven nieuwko mers staan te trappelen om hun intrede te doen in de Alphense raad, zal gaan waaien. Het doorgaans kritiekloos vol gen van de collegevoorstellen door Alp hens grootste politieke partij lijkt plaats te gaan maken voor een meer kritische benadering. En dat is volgens Hopman ook de taak van een raadslid. Als zijn grootste taak ziet Hopman, die tot zijn eigen verrassing de belangrijke politieke rol kreeg toebedeeld, om van de kersverse CDA-fraktie, die niet al leen bestaat uit vertegenwoordigers van ARP, CHU en KVP, maar ook nog uit een afgevaardigde van de SGP, een hechte club te maken. Hij is er van overtuigd te zullen slagen. „Het lijkt wel alsof het CDA bij de mensen een meta morfose teweeg heeft gebracht. Er wordt nu al steeds minder rekening gehouden uit welke hoek de mensen van de fraktie komen", stelt hij tevreden vast. Hopman die voorheen achter de schermen als lid van de KVP driftig gesleuteld heeft aan de totstandkoming van het CDA in Alphen, mag nu in het volle licht van de publiciteit trachten het CDA-beleid gestalte te geven, zon der, zo stelt hij nadrukkelijk vast, dat er van hem wonderen te verwachten zijn. Hopman vindt wel dat de werkwij ze van de raad op de helling moet. De raad zou zich meer bezig moeten kun nen gaan houden met het echte bestu ren, meent hij. Hopman: „Wat ik jam mer vind is dat de gemeenteraad in aktie moet komen als een school een stoel .wil kopen. Of als iemand een dakkapel wil bouwen. Hierdoor ont neemt de raad zich tijd die het anders zou kunnen besteden aan het besturen van de gemeente. De vraag is evenwel of het anders kan", daarmee meteen zijn twijfels uitsprekend over de haal baarheid. Volgens Hopman is de oor zaak van de gecompliceerde maatschap pij, waarin bijna mets meer kan zonder een veelvoudige toestemming, de onver draagzaamheid van de burgers. „We zijn in een maatschappij terecht geko men waar we zo verschrikkelijk gauw werking geef je'jezelf een brevet van onvermogen. Dat betekent gewoon dat je niet in staat bent onderscheid te maken tussen het ene en het andere geval. Het blijft een zwaktebod". Openbaarheid H. W. M. Hopman, CDA fractielei der in Alphen last van mekaar hebben. Kijk maar hoe de mensen zich gedragen in het verkeer. Naar mensen die zich storen aan jonge rencentra. En dat is logisch zegt iede reen dan, want die jongeren maken daar teveel herrie. En bij de jongeren is onvoldoende besef om te zeggen: laten we ons wat intomen. En omdat we elkaar zo slecht verdragen moeten er allerlei regelingen komen die door de gemeenteraad dan weer gecontroleerd moeten worden. Maar om dat te veran deren valt niet mee, hoewel je als raad slid al hét mogelijke moet doen om er wat aan te doen. Of het lukken zal is een tweede", aldus Hopman. De fraktievoorzitter wil ook nog wat kwijt over de angst van het gemeentebe stuur om een precedent te scheppen. Daardoor werd in de aflopende raads periode ettelijke keren een verzoek af gewezen. Hopman hierover: „Door angst te hebben voor een precedent- Over de openbaarheid waar elke partij de afgelopen verkiezing de mond van vol had, zegt Hopman: „In het verleden hebben we veel te weinig aan openbaar heid gedaan. We moeten ons er nu voor behoeden niet naar het anderste uiterste door te slaan. Te vroeg in het openbaar treden kan mensen in hun werk belem meren". Wel is hij van mening dat er nog een heleboel verbeterd kan worden. Aan de openbaarheid bij de commissie vergadering schort nog wel het een en ander vindt hij. Publiciteit vooraf, ten behoeve van de burgers zou de eerste man van het CDA een goede zaak vin den. Hopman zou verder persoonlijk ook wenig moeite hebben om de fraktie- vergaderingen van het CDA openbaar te maken. „Maar dat is een groeiproces dat over een poosje mogelijk makkelijk te realiseren zal zijn. Uiteindelijk kan niet alles tegelijk. En verder moet je zoiets als eenling niet doordrijven. Je moet dat samen willen. Want niet alles wat de voorzitter wil hoeft te gebeuren", zegt Hopman hierover daarmee bevesti gend dat hij niet van plan is een revolu tie te gaan ontketenen. Ook merkt hij nog een tegenstander te zijn van de polarisatiegedachte en niet van plan om politieke tegenstanders in de raad „te kakken te zetten". Collega raadsleden die zich bezondigen aan „kretelogie" zal hij wel op een „fatsoenlijke manier" terecht wijzen, al zal het soms beter zijn om maar te zwijgen, merkt de CDA- fraktievóorzitter tot slot op. ALKEMADE De col legevorming in Alkema de is nog niet rond maar bereikt binnenkort een beslissend stadium. Op 23 augustus zullen alle partijen rond de tafel gaan zitten om tot een beslissing te komen. Er zijn al drie voorbespre kingen geweest, waarin de diverse fracties hun eisen ten aanzien van het te voeren beleid ken baar hebben gemaakt. Tijdens de bespreking op 23 augustus zullen de twee wethouderskandi daten moeten worden voorgedragen. Vooral het CDA schijnt het met dit laatste facet nogal moeilijk te hebben. Het C.D.A. heeft in Alkemade altijd het monopolie gehad als het ging om de verdeling van wethouderszetels. Met elf van de vijftien vertegenwoordigers was dat ook wel begrijpelijk. Na de recente verkiezingen is deze verhouding wel iets an ders komen te liggen. Het C.D.A. hield acht van de elf zetels over, de V.V.D. kreeg er vier, P.A. twee en de V.G.A. bleef met 1 zetel nog in de raad. Het schijnt dat het C.D.A. nogal wat moeite heeft om een wethouderszetel af te staan aan de V V D. Vooral het woningbouwbeleid van de V.V.D. ligt het C.D.A wat zwaar op de maag.P.A. heeft het in deze besprekingen wat gemakkelijker Van hun kant kunnen programmapunten op tafel worden gelegd en als deze niet terug te vinden zijn in een gezamenlijk akkoord, kan men zich altijd nog terugtrekken. De V.G.A met een man verte genwoordigd is eigenlijk geen serieuze kandidaat voor een wethouderszetel, maar toch wordt er in Alkemade daar wel anders over gedacht Het zou echter voor de hand liggen dat C-D.A. en V.V.D. elkaar von den. De besprekingen over de collegevorming in Alke made zijn strikt geheim. Een ding staat inmiddel wel vast. Met de komst van twee nieuwe partijen in Alkemade (V.V.D. en P.A.) is het er niet ge makkelijker op gewor den. VOORSCHOTEN - Enige ja ren geleden was „watersport" nog niet zo bekend in Voor- schoten. Nu heeft men de mond vol over de „waterspor ters". Misschien komt er ook nog wel een tijd dat de over heid inziet wat voor mogelijk heden het overvloedige water in en om Voorschoten biedt op het gebied van recreatie voor de gewone man of vrouw. A. Zuijderduin, voorzitter van de 235 leden tellende Water sportvereniging Voorschoten, heeft als bestuurder van de nog jonge vereniging al tal van teleurstellingen moeten onder gaan, zodra het ging om de watersport voor de man of vrouw met een roeiboot of eventueel een klein jachtje. De Watersportvereniging Voor schoten werkt in de sociale sec tor en wil bereiken dat het mogelijk is om gewoon een roeibootje te hebben of een klein jachtje en een ligplaats vlak bij huis. Inmiddels liggen er in de Molensloot en voorhet ijsbaanterrein in de kleine wa tertjes al veel kleine bootjes. Het lijkt wel alsof de gemeente lijke overheid verrast werd door het streven van de eigen burgerij om gewoon het eigen water te benutten. De eigenaar van een visbootje heeft geen geld en veelal ook geen vervoer om een ligplaats te zoeken in de grote jachthavens. Boven dien zijn kleine bootjes daar niet gewenst. De Watersportvereniging Voor schoten gunt ieder zijn eigen boot of schip, maar richt zich uitsluitend op „het kleine grut" Tal van bootjes voor de ..kleine recreant" liggen in de Molensloot in Voorschoten te getuigen van oe De vïranLrtnz veeM una het toenemende belangstelling voor deze vrijetijdsbesteding. itnvea na de gemeente Voor- schoten om het binnenwater af te sluiten van het „buitenwa ter" door middel van duikers of zeer lage bruggen. De brug over de Vinkensloot kreeg van oorsprong maar een doorvaart- hoogte van 70 cm, de Water sportvereniging deed een drin gend beroep om de doorvaart- hoogte te verhogen tot 1 me ter. Het werd tenslotte 80 cm. „Het is eigenlijk te dwaas," zegt de heer Zuijderduin, „vrij wel recht tegenover de Vliet- landen ligt Voorschoten ideaal en men sluit het gewoon af. Niet voor de grote jachten, want die hebben hun jachtha ven aan de Vliet. Toch zal ook de middenstand zich eens moe ten gaan roeren. Bevoorrading van grote jachten geschiedt meestal met kleine bootjes. Nu nog ligt er een noodbrug over de Molenlaan, maar straks komt er een echte brug en het zal me niets verbazen als de doorvaarthoogte dan ook weer teruggebracht wordt tot bene den 1 meter." Wensen Toch bestaat er nu ook belang stelling bij het gemeentebe stuur voor het streven van de Watersportvereniging. Men is al bereid om te luisteren naar de wensen. Tragisch voor de Roeivereniging „Rijnland", die moet wijken voor de grote jachten en de ligplaats spoedig moet verlaten aan de Vliet, maar plezierig voor de water sportvereniging Voorschoten, die nu een samenwerking tot stand kon brengen. Twee ver enigingen zijn moeilijker te passeren, dan één. JOOP PEETERS

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4