Oud-nazi's bedreigen Nederlandse gezinnen Voorwaardelijke boete geëist voor dodelijk infuus bij baby GELIJKE RECHTEN VOOR VROUWELIJKE MILITAIR GEVOLG VAN SPEURACTIE NAAR OORLOGSMISDADIGERS KEUKENZOUT IN PLAATS VAN GLUCOSE Bouw verontrust over achterstand woningproduktie "Laat Marokkanen hier blijven" STAATSSECRETARIS SMIT-KROES: Desnoods onafhankelijk onderzoek KLM-New York Te weinig tijd voor onderhoud van militair materieel 'Minder omwisseling vreemde rijbewijzen' weer x, BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) Winschoten Oud-nazi's uit Duitsland zijn de afgelopen dagen herhaalde malen de grens gepasseerd om een aantal Neder landse gezinnen te bedreigen en onder druk te zetten. Dit is gebeurd naar aanlei ding van de speuractie van journalisten van de Winschoter Courant naar de oor logsmisdadiger Wilhem A. Bos, die in het Duitse Hattingen woont. De oud-nazi's zijn o.a. aan de deur geweest bij iemand van wie ze vermoeden dat hij deze krant beeft getipt over de woonplaats van Bos. Ze hebben de man gedreigd rijn vrouw en kinderen te doden, indien hij nog meer informatie over Bos zou verstrekken aan kranten. De twee Duitsers, die de bedrei gingen hebben geuit, zijn met een witte Mercedes naar Nederland gekomen. Aan de hand van het kenteken kon worden nagegaan, dat de wagen afkomstig was uit Ennepetal dat vlakbij Hattingen, de woonplaats van Bos ligt. Nog geen tien minuten nadat de journalist Tjalling Erkelens bij het gezin op bezoek was geweest, gingen de beide Duitsers naar binnen. Zij konden toen precies ver tellen, op welk tijdstip de dag ervóór de- zelfde journalist ook al aan de deur was geweest. Hieruit blijkt dat ze het huis van het gezin meer dan vierentwintig uur in de gaten hebben gehouden. Ze zeiden voorts, dat ze de journalist in kwestie wel wisten te wonen en ook zouden gaan be zoeken. Dat gebeurde inderdaad. Dezelfde dag werd namelijk voor het huis van Erkelens een witte Mercedes waargeno men, met een Duits kenteken. Er was op dat moment echter niemand thuis. Later werd het voornoemde gezin voor de twee de maal bedreigd. Ditmaal was het volgens de Duitsers de laatste waarschuwing, an ders zouden er doden gaan vallen. Dezelf de dag werd voor het huis van Erkelens ook weer een Duitse wagen gesignaleerd, nu met een kenteken uit Hagen, dat ook vlak bij Hattingen ligt. Hoogstwaarschijn lijk zijn de oud-nazi's, die in Nederland hebben geopereerd, lid van de oud-SS'ers vereniging HIAG, waarvan ook een afde ling in Hagen zit. Ook Wilhelm Bos is naar alle waarschijnlijkheid lid van deze organi satie. Ondanks dat Bos geen oud-SS'er is, zijn er duidelijke aanwijzingen, dat hij banden met deze organisatie heeft. De HIAG organiseert nog regelmatig bijeen komsten voor oud-SS'ers. Binnen de HIAG heerst nog duidelijk de mentaliteit van Hitiers Derde Rijk. Naast de bedreigingen van oud-nazi's zijn er ook nog Duitse familieleden van Bos die pogingen tot intimidatie doen. Tijdens het afgelopen weekend is er een Duitse wagen in de buurt van het huis van Erke- "lens gezien, die op dat moment thuis was. De wagen reed eerst heel langhaam voorbij het huis, stopte even later en keerde. Op nieuw reed de wagen voor het huis langs. Men ontdekte echter dat Erkelens niet alleen thuis was en de wagen reed toen snel in de richting van de Duitse grens. Aan de hand van het kenteken van de wagen kon worden nagegaan, dat het de schoonzoon van een halfbroer van Wilhelm Bos is geweest Volgens een goede relatie van de halfbroer van Wilhelm Bos moet het zeker niet uitgesloten worden geacht, dat de jongeman gewapend de grens is overgekomen. De avond na deze actie, die vermoedelijk op verkenning was gericht, werd er opnieuw op opvallende wijze voor het huis van Erkelens door een Duitse wagen gepatrouilleerd. Nadat de minister van Justitie door het PvdA-Tweede Kamerlid mevr. Haas-Ber ger was ingelicht over deze kwestie, zijn er onmiddellijk voorzorgsmaatregelen ge troffen. Secretaris-generaal van het ministerie van Justitie de heer Van Hijlkema verklaarde gistermiddag dat de zaak zeer ernstig wordt opgevat. Justitie is, aldus Van Hijl kema, met een zeer serieus en diepgaand onderzoek begonnen. Voorts zei hij dat het niet onwaarschijnlijk is, dat ook de Duitse justitie zal worden ingeschakeld, alhoewel dat uiterst zorgvuldig zal moeten gebeuren. Naar aanleiding van de opsporing van oorlogsmisdadigers zijn ook andere men sen bedreigd. Zo heeft Panorama-journa list Klaas van Wier al diverse malen tele foontjes gehad. De Nederlandstalige tele foontjes (sommige waren zelfs in het Gro nings) bevatten volgens Van Wier alleen maar de gebruikelijke scheldkanonnades, echter de Duitstalige zijn volgens hem aanmerkelijk serieuzer. De familie Van Dam-Sleutelberg (zij is de zus van de door Bruins vermoorde gebroe ders Sleutelberg) is óók al enige malen telefonisch bedreigd. Evenals de dochter van de oud-ambtenaar van de politieke opsporingsdienst (POD) Max van Dieden- ARNHEM (ANP) Tegen een 26-jarige verpleegster van het Radboudziekenhuis Nijmegen is gisteren voor de rechtbank Arnhem een voorwaardelijke geldboete geëist van vijfhonderd gulden wegens het inbrengen van een, wat later bleek, dode lijk infuus bij een pasgeboren baby. De te vroeg geboren baby (zeven en een halve maand) kreeg 48 cc natrium-chloride 10% (keukenzout) toegediend in plaats van de voorgeschreven glucose. De toch al zwak ke baby stierf vier dagen later. Een en ander gebeurde eind augustus 1976. De dodelijke vergissing kwam tot stand in .klein en donker,, kamertje waar de officier van justitie uit een plakkertje op de fles waarop zij de datum had genoteerd. Deze fles met zoutoplossing en een injec tiespuit met hetzelfde werden later terug gevonden toen een onderzoek werd inge steld nadat het ziekenhuislaboratorium de vergissing had ontdekt. Volgens de officier van justitie was het aannemelijk dat ook een tweede verpleeg-- ster, die de dienst van zuster A had overge nomen en die gisteren eveneens was ge dagvaard, de verkeerde infuus had ge- brüikt, maar tegen haar was onvoldoende bewijs te vinden. Voor haar vroeg hij dan ook vrijspraak. infuus wordt klaargemaakt. De 26-jarige verpleegster, mevrouw Wilhelmina A.-K. nam uit de kast een fles van de plank, waarop gewoonlijk de glucose stond. Nor maal gesproken had de fles dus glucose moeten bevatten, maar er zat NaCl in. Hoe de vergissing tot stand kon komen' werd gisteren niet duidelijk. De verpleegster ver klaarde wel degelijk op het etiket van het flesje te hebben gekeken. Als instructiezus- ter had zij de leerling-verpleegster die bij haar was, er zelfs op attent gemaakt. Dat zuster Wilhelmina K echter wel degene is geweest die de infuusfles met de verkeerde oplossing had gebruikt bleek volgens de AAPJE GEBOREN In het apenpark Apenheul in Apeldoorn, waar de apen los in het bos zijn en tussen de bezoekers spelen, is maandag een spring-tamarin geboren: een aapje van een zeldzame soort. Het was de eerst geboorte van een spring-tamarin in Nederland en een van de zeer weinige in gevangenschap. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkgevers in de bouw zijn erg bezorgd over de stagnatie die het afge lopen half jaar is opgetreden in de woningproduktie. Recent cijfermateriaal duidt erop dat het totaal aantal nieuwe wo ningen dat dit jaar zal worden gerealiseerd de 96.000 vermoe delijk niet zal overschrijden. Volgens de plannen moeten er dit jaar 106.000 woningen ge reed komen. Bijvoorbeeld' in de sector „wooneenheden voor alleenstaanden" is een belang rijke vertraging opgetreden. Om deze ongunstige ontwikke ling te keren wil het Algemeen Verbond Bouwbedrijf het mi nisterie van volkshuisvesting graag helpen bij het instellen van een signaleringssysteem om vertragingen op te sporen en te bestrijden. Als oorzaken van het achterblijven bij de planning noemt het AVBB prij- stechnische omstandigheden, de te ingewikkelde plannen, planologische knelpunten en de bestuurlijke en organisatori sche problemen bij een aantal gemeenten. Het AVBB wijst met name op de hoogte van de grondprijzen voor de vrije sec tor. Deze belemmeren de bouw in de prijsklasse van 150.000 tot 250.000 gulden, waarnaar juist een grote vraag is. De hout- en bouwbond CNV heeft laten weten bang te zijn dat de ontwikkelingen in de bouw nog verder zullen ver slechteren als de bezuinigingso- peratie „Bestek '81" doorgaat Ruim een derde van de 3,3 miljard gulden die het kabinet via die operatie op de rijksuit gaven wil bezuinigen moet de bouw „opbrengen". Dat vindt de hout- en bouwbond onaan vaardbaar. „Wij vrezen dat de bezuinigingsoperatie in de bouw duizenden - vermoedelijk tienduizend - arbeidsplaatsen zal gaan kosten. Dat is absurd, juist omdat die hele bezuini gingsoperatie tot doel heeft de werkloosheid terug te drin gen". Twaalf jaar en TBR tegen kinderwurger Van onze correspondent ALMELO DE officier van justitie bij de Almelose recht bank mr. Kolfschoten heeft fisteren twaalf jaar en een onvoorwaardelijke TBR geëist tegen de 38-jarige Enschedese stratenmaker W. die twee ne genjarige meisjes heeft ge wurgd, na hen sexueel te heb ben misbruikt. an had op 10 maart Caro- la Norsink uit Oldenzaal naar aravan in Overdinkel ge bracht, misbruikt en vervol gens met een touw gewurgd. Hij begroef het meisje voor caravan. Een 'dag later werd hij gearresteerd, nadat getuigen uitvoerige beschrijvin gen hadden gegeveh over het uiterlijk van de auto, waarin W. het meisje had vervoerd. Later bekende de stratenmaker dat hij ook de sinds 14 april vorig jaar vermiste Silvana Musa uit Enschede om het le ven had gebracht. Hij wurgde haar in de kelder van zijn wo ning en begroef het stoffelijk overschot in een afgelegen stukje Twents natuurgebied. een medisch onderzoek waaraan W., die vaker sexuele omgang met kinderen had, is onderworpen, is gebleken dat hij „sterk verminderd toereke ningsvatbaar is". CD A-AMSTERDAM AMSTERDAM ANP Het CDA-Amsterdam heeft een dringend beroep op staatsse cretaris Haars van Justitie ge daan de hongerstakende Ma rokkanen in Amsterdam toch een verblijfsvergunning te ge ven. Hoewel het CD A-Amsterdam de rechtmatigheid van het be sluit van de staatssecretaris er kent meent het, dat in dit spe ciale geval deze Marokkanen de „onmisbaar zwakkere in on ze Nederlandse samenleving" zijn, wier schuld het niet is, dat zij geen bewijzen hebben hier al vóór 1975 gewerkt te hebben. Hun problemen zijn „eerder te wijten aan Nederlandse werk gevers of koppelbazen". Ook de Novib vraagt mevrouw Haars zeer dringend „genade voor recht" te laten gelden, ■gezien de risico's, die de Ma rokkanen bij terugkeer in ei gen land lopen". De Marokka-- nen zelf hebben eveneens een smeekbede tot de staatssecreta ris gericht om in Nederland te kunnen blijven. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris heid verschaffen. mevrouw Smit-Kroes van Verkeer Waterstaat wil een onafhankelijk on derzoek laten instellen naar de gang van zaken rond de KLM-vestiging in New York, wanneer de door haar aan de KLM gevraagde gegevens hierover het adres niet de door haar gewenste duidelijk- vestiging Zoals bekend is deze vestiging in op spraak gekomen door beschuldigin gen van de voormalige KLM-accoun- tant aldaar de heer De Wit. Deze heeft onder meer beschuldigingen geuit aan n het hoofd van de KLM- New York, de heer Kiel- Daarbij is ook de naam van prins Aschwin, broer van prins Bernhard gevallen. Deze zou geruime tijd gratis met de KLM hebben kunnen reizen. Mevrouw Smit-Kroes wil ex-accoun tant De Wit graag ontvangen, om van hem zijn visie op dé kwestie te horen. Zij liet gisteren bij terugkeer van een bezoek aan de Antillen weten het geen gelukkige kwestie te vinden. „Ik vind, dat de KLM betere publici teit verdient, gezien de fabelachtige prestatie, die de KLM het afgelopen boekjaar heeft verricht", zei zij. Maar zij wees er ook op, dat „iedereen, die op een hoge post zit voorzichtig moet zijn om de schijn te vermijden dat privé-belangen en zakelijke aangele genheden door elkaar lopen". 25 MILJOENSTE Het gezin van Jean Pierre Lelievre uit België kiezen uit een 14-daagse reis naar Florida, was helemaal verbijsterd toen bleek dat de 10.000 gulden of een auto. In een antieke heer Lelievre de 25 miljoenste bezoeker van automobiel werd het gezin Lelievre gisteren de Efteling was en daarom een keus mocht over het terrein van het 25 jaar bestaande doen uit een aantal grote cadeaus. Hij mocht sprookjespark in Kaatsheuvel gereden. DEN HAAG (ANP) De Vereniging van Militair Technisch en Specialistisch Beroep- spersonèel (VMTB) vindt dat haar leden te weinig tijd krijgen voor hun eigenlijke taak: het onderhoud van militair mate rieel. Al te veel tijd gaat er heen met za ken als wachtlopen, alarmoefeningen en zovoort. Daardoor dreigt voortdurend een achterstand in het onderhoud. In het jongste num mer van de „Militaire Spectator" signaleert de VMTB dat gemid deld per werkweek (37,5 uur) niet meer dan 25 k 30 procent van de tijd aan con trole en reparatie van materieel wordt be steed. Daat staat te genover dat de taak van de technische mi litairen steeds zwaar der wordt als gevolg Van het verouderen van voertuigen, ge schut, tanks en ander materieel. De verbin dingsdienst en de ge nie kampen, zij het in iets mindere mate, met hetzelfde pro bleem. De VMTB vindt dat het tech nisch en specialistisch personeel meer vrij moet worden gemaakt voor zijn eigenlijke' taak. Daarnaast zou het aantal in mate- rieel-onderhoud ge specialiseerde militai ren moeten worden uitgebreid Een woordvoerder van de legervoorlichtings- dienst verklaarde des gevraagd dat in de naaste toekomst de si tuatie sterk zal verbe teren door de instro ming van nieuwe vrachtwagens jeeps en gepantserde voer tuigen. Stichting Volk en Verdediging: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse krijgsmacht is nog altijd een mannenbedrijf. De integratie van enkele honderden Marva's, Milva's en Luva's heeft daar niets aan veranderd. Aldus mevr. T. H. M. van den Hamer, samenstelster van het bulletin „De vrouw in de krijgsmacht", een uitgave van de Stichting Volk en Verdediging. In het bulletin wordt, voornamelijk aan de hand van een Amerikaans onderzoek, aandacht besteed aan de mogelijkheid van een betere integratie van de vrouw in de krijgsmacht. Als een vrouw een functie in de krijgsmacht ambieert, zal haar op voet van gelijkheid met de man de gelegenheid daartoe moeten worden geboden, aldus mevr. Van den Hamer, maar dan niét op grond van de eventuele overweging dat zich onvoldoende mannen aanmelden. „De enig doorslaggevende faktor mag zijn of vrouwen het zelf willen". De intrede van de vrouw in de Nederlandse krijgsmacht dateert uit de Tweede Wereldoor log, maar pas in 1951 werd de politieke beslis sing genomen om vrouwelijke militairen te ac cepteren. In 1971 trad voor Nederland een inter nationaal verdrag in werking betreffende de politieke rechten van de vrpuw. Hierbij werd geen voorbehoud gemaakt met betrekking tot het dienen in de krijgsmacht. In tegenstelling echter tot landen als Denemarken, België en Noorwegen, is de werving van vrouwelijke mili tairen hier nog niet begonnen. Wel staat ons dit binnen afzienbare tijd ook te wachten, aldus mevr. Van den Hamer. HAARLEM (ANP) Buiten landse rijbewijzen moeten ten minste een half jaar oud zijn, wanneer ze voor een Neder lands worden omgewisseld. Bovendien moet de houder kunnen aantonen, dat hij mini maal zes maanden heeft ge woond in het land, waar hij zijn rijbewijs heeft gekregen. Deze voorstellen doet de com missaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit in een brief aan de minis ter van verkeer en waterstaat. De Wit wil met zijn voorstellen tegengaan, dat Nederlanders in ons land gemakkelijk een rijbe wijs krijgen via een snel in het buitenland behaald rijbewijs. Mensen die dit doen maken in zekere zin een malafide ge bruik van de mogelijkheid tot omwisseling, meent de commis saris. Het resultaat van de voorstel len zou zijn, dat in elk geval rijbewijzen die in sommige lan den voor een paar weken of maanden worden afgegeven, niet meer kunnen worden om gewisseld, aldus de brief. In Noord-Holland worden ge middeld twintig aanvragen voor omwisseling per dag be handeld. Het grootste deel van de aanvragers is bonafide, al dus de commissaris in de brief. Hij doet in zijn brief voorstel len om de situatie voor de kan didaat in Nederland makkelij ker te maken. Zo wil de com missaris, dat de rij-instructeur voortan altijd naast de exami nandus gaat zitten. Bovendien vindt hij, dat de wachttijd tus sen de aanvraag en het afleg gen van het rijexamen zo kort mogelijk moet zijn. De Wit wijst er verder op, dat het vandaag de dag moeilijk is te aanvaarden, dat het oordeel over een kandidaat bij één man berust Problemen bij toeristenvervoer Antillen DEN HAAG - De KLM en de Antilliaanse luchtvaartmaat schappij moeten volgens staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat voorrang hebben bij het over vliegen van toeristen naar de Nederlandse Antillen. Zij verwacht van beide lucht vaartmaatschappijen een voor stel, dat „concurrerend moet zijn met dat van de Internatio nale Caraibische Toeristenor ganisatie, die met de Duitse chartermaatschappij LTU in tussen al een plan opgesteld heeft. De LTU wil op 18 de cember al haar eerste vlucht uitvoeren. Volgens de Antilliaanse rege ring zouden de KLM en de ALM het luchtvervoer niet kunnen garanderen. Maar de staatssecretaris, die dit bij haar bezoek aan de Antillen ge-, hoord heeft, wil dit eerst on derzocht zien. „De LTU moet pas aan bod komen, als inder daad blijkt, dat de eigen maat schappijen dit vervoer niet aankunnen", aldus mevrouw Smit-Kroes, die stelde, dat ook haar Antilliaanse collega heeft toegeven eerst liever een goed onderzoek te willen. Voor morgen worden zonnige perioden verwacht maar plaat selijk kan nog een bui vallen. Tussen een depressie boven Polen en een rug van hoge- luchtdruk ten westen van de Britse eilanden, staat een wes telijke tot noordwestelijke stro ming. Met deze stroming wordt koele en onstabiele lucht aan gevoerd. De onstabiliteit in onze omge ving wordt het komende et maal nog bepaald door een sto ring in de bovenlucht boven het westelijk deel van de Noordzee. Door het langzaam dichterbij komen van de rug van hogeluchtdruk, zal de buiigheid geleidelijk gaan afne men. De depressie boven Po len, die meewerkte aan het noodweer in het Alpengebied brengt nog veel regen in Polen, - Oost-Duitsland en Tsjechoslo- wakije. In de omgeving van Berlijn viel tussen gisteroch tend en vanmorgen meer dan 100 millimeter regen. Met name in Noord-Italië heeft het weer zich hersteld. De middagtempe- raturen lopen daar tot boven de 25 graden op en buien ko-* men er vrijwel niet meer voor. Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegend droog met zonni ge perioden. Middagtemperatu- ren omstreeks 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 5 tot 15 Min temp: omstreeks 11 graden Stockholm Zurich Casablanca

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9