Ik heb bij de verwoesting staan huilen Paus wordt bijgezet op zelfgekozen plek CcidócGouraiit President Eanes waker over het geweten van Portugal buitenland F Camp David: geen te hoge verwachtingen Franse luchtverkeersleiders opnieuw langzaamaan? LEIDSE COURANT Verdreven kampeerder in Zuid-Zwitserland (Van onze speciale verslag gever Sjoera Post) Locarno „Dat beeld van die bruisende, alles mees leurende rivier zal ik mijn leven lang niet vergeten. Het was een afschuwelijk gezicht. Het water rukte caravans, tenten en zelfs bomen van de oevers en sleurde ze mee in de rich ting van het Lago Maggio- re. Ik heb erbij staan hui len." Een druipnatte Nederlandse kampeerder vertelt mij dit ver haal in een wachthuisje langs de weg van het Zuidzwitserse dorp Avegno naar Locarno. Verwoeste huizen in het Noorditaliaanse Domodossola, Vlak onder ons raast nog waar zeker veertien mensen in het watergeweld het steeds do rivier de Maggia, leven lieten waarvan maandagavond twee dammen doorbraken, waar door een groot gebied rond Lo carno onder water kwam te staan. Een tiental campings werd overstroomd. De regen valt dinsdagavond nog steeds uit een inktzwarte hemel. Bliksemschichten schie ten tussen de bergen. We had den net voor het water de cam ping bereikte in onze auto' s de ^Het beeld van een parkeerplaats in Locarno, waar de auto's door het water op elkaar werden geworpen. hoger gelegen weg weten te bereiken. Het was een vlucht met achterlating van bijna alle bezittingen. Druipnat moesten we bij elkaar beschutting zoe ken. Op de camping zijn elf cara vans door het water wegge vaagd. De angst is nog op de gezichten van de kampeerders te lezen, die net op tijd hun kampeerwagens hebben kun nen verlaten. Er dreigt even paniek uit te breken als de campingbeheerder komt vertel len dat we opgesloten zitten in het dal. Boven is de rivier over de weg geslagen en ook enkele kilometers lager m het dal is de weg versperd. In de loop van de avond worden veel kampeerders bij particulieren in de omringende bergdorpsjes ondergebracht. Zelfs worden er mensen door tehulp gesnel de politie en legereenheden met helikopters geëvacueerd. Men slaapt in scholen, gemeen tehuizen en kazernes. De kampeerterreinen langs Het Lago Maggiore bieden een troosteloze aanblik. Wrakhout markeert de plaatsen tot waar het water gekomen is. Bomen en electriciteitsmasten zijn als lucifers afgeknapt. Caravans zijn als blikjes samengeknepen tegen de rotsen gesmeten. Overal liggen resten van tenten en etenswaren. De grond is op veel plaatsen verzakt en forel len spartelen midden op het kampeerterrein. Ook in de stad Locarno is er zware schade. Auto's zijn op parkeerterreinen op elkaar ge schoven, veel woningen staan gedeeltelijk onder water. In de len van de stad is er geen gas, drinkwater en electriciteit. Niemand kent 'teruggevonden' vermisten in Argentum BUENOS AIRES (AFP) - De publikatie van een lijst met de namen van 201 „teruggevon den" vermisten door de Argen tijnse federale politie is scep tisch ontvangen door de orga nisaties van verwanten van vermisten, die ook op deze lijst weer geen enkele bekende naam hebben kunnen vinden. Een onderzoek door een van die organisaties, die beschikt over een lijst van meer dan drieduizend verdwenen tegen standers van het Argentijnse bewind, heeft een volledig ne gatief resultaat opgeleverd. Geen van de door de politie genoemde 201 namen komt in het register van die organisatie voor. In werkelijkheid zijn de door de politie zogenaamd opge spoorde vermisten, personen die een tijdje zijn gaan stap pen, die een ongeluk hebben gehad, die hun geheugen kwijt waren, dronkaards of verslaaf den aan verdovende middelen, zo merkte men van goed geïn formeerde zijde in Buenos Ai res op. Rhodesïè schaft ZESTIGDUIZEND DEFILEERDEN LANGS DE BAAR kleine apartheid af SALISBURY (Rtr) - Het over gangsbewind in Rhodesië heeft een eind gemaakt aan de dis criminatie tegen zwarten in openbare gelegenheden, zoals hotels, restaurants, cafés, zwembaden en theaters. In de lang verwachte verklaring van de uitvoerende raad werd ech ter niet gesproken over een ontheffing van de rassenschei ding bij het onderwijs, in de ziekenhuizen of de diverse woongebieden. De uitvoerende raad, bestaan de uit de blanke premier Ian Smith en de gematigde zwarte leiders bisschop Abel Moezore- wa, ds Ndabaningi Sithole en het stamhoofd Jeremiah Chi- rau, kwam met de maatregel nadat van de zijde van de zwarte nationalisten herhaalde lijk was gepleit voor een on middellijke beëindiging van al le discriminatie, als een belang rijke stap om het overgangsbe wind in Salisbury in de ogen van de buitenwereld en de zwarte meerderheid in Rhodes ië geloofwaardiger te maken. Van onze correspondent CASTEL GANDOLFO - Tot vanmiddag, toen de voorbereidingen werden getroffen voor Paus Paul us' laatste tocht naar Ro me, hebben op Castel Gandolfo zo'n zes tigduizend mensen langs de baar van de overleden kerkvorst gedefileerd. Onder hen bevonden zich enkele familieleden van de overleden paus. In tegenstelling tot de gebruiken rond de dood van de laatste pausen, wordt het lichaam van Paulus de' Zesde in de Sint Pieter in een gesloten kist opgebaard. Dit vanwege de grote hitte in Rome, waar het gisteren meer dan dertig graden was. Na de plechtige uitvaart, zaterdagmiddag wordt paus Paulus bijgezet op een door hemzelf uitgekozen plaats in de crypte onder de Sint Pieter. In tegenstelling tot de summiere reactie van het officiële Russische persbureau Tass, heeft president/partijleider Leonid Breznjev in een telegram aan het Vaticaan zijn „diepe deelneming" betuigd. „De ver klaringen van Paus Paulus de Zesde ten gunste van de vrede, de ontspanning de beëindiging van de bewapeningswedloop, zullen niet worden vergeten door de men sen van goede wil", aldus Breznjev. Op de internationale synode van de Angli caanse bisschoppen, de zogeheten Lambe- th-conferentie, zullen drie Rooms-Katholie- ke bisschoppen voorgaan in een requiem- voor de zielerust van de overleden paus. De verwachting is dat slechts weinig Angli caanse bisschoppen 4e dienst niet zullen bijwonen, ofschoon een requiem voor hen nog steeds een gevoelige zaak is. De Eu charistie als zodanig levert niet zoveel moeilijkheden meer op, sinds de overeen komst in de internationale commissie van katholieke en anglicaanse theologen. Met het bidden voor de doden ligt dat anders. De^bisschoppen van Nederland hebben de geestelijkheid gevraagd dit weekeinde de Eucharistie te vieren voor de zielerust van de paus. De bisschoppen zelf gaan voor in hun eigen kathedraal. De officiële her denkingsdienst, waarbij ook de leden van het corps diplomatique aanwezig zullen zijn, is op woensdag 16 augustus in de St. Jacobus-kerk aan de Parkstraat in Den Haag. V oedingsconcern neemt slank makers over Pittsburgh (ANP) Het Ame rikaanse levensmiddelencon cern Heinz heeft definitieve overeenstemming bereikt over de overname van Weight Wat chers Internationaal Inc., een organisatie die zich bezig houdt met het stimuleren van de slanke lijn. Heinz betaalt 71 miljoen dollar voor Weight Watchers. De overneming van Weight Watchers zal plaatsvinden in de vorm van een fusie van de organisatie met een dochter maatschappij van Heinz. De uitstaande aandelen Weight Watchers zullen voor 24 dollar per stuk worden gekocht. Hier mee is een bedrag gemoeid van ongeveer 71 miljoen dollar. De ontmoeting van de Egyptische president en dè Israëlische premier in het buitenverblijf van de Ameri kaanse president vormt een nieuwe opzienbarende ont wikkeling in de reeks, die Sadat is begonnen met zijp bezoek aan Jeruzalem. Maar sindsdien hebben we geleerd geen al te hoge verwachtingen te koesteren van het overleg tussen beide landen en daar is ook nu geen duidelijke reden voor. Er is geen enkele aanwijzing dat de standpunten van beide landen dichter tot elkaar zijn gekomen. Een paar dagen geleden heeft Sad at laten weten alleen verder te willen onderhandelen, indien Israël bereid zou zijn alle bezette Arabische gebieden terug te geven. Alleen de ho6p, dat Amerika in Camp David zelf met een vredes voorstel voor de dag zal komen, kan Sadat hebben bewogen opnieuw door de knieën te gaan. Zo'n Ameri kaans voorstel zal dichter bij het Egyptische, dan bij het Israëlische standpunt liggen en Israël zal het slechts ten koste van ernstig gezichtsverlies kunnen afwijzen. President Carter voelt er eigenlijk niet veel voor een dergelijke stap te doen. Hij zal er wellicht toch toe besluiten in een poging te voorkomen, dat Sadat zijn vredesinitiatief opgeeft en zich daarna mogelijk zal moe ten verzoenen met Syrië. Alleen een duidelijke toenaderingspoging van Israël kan in Camp David tot een gunstig resultaat leiden. Maar acht maanden van onderhandelen tussen Israël en Egypte over een beginselverklaring voor het eigenlijke vredes*- overleg, heeft tot geen enkel resultaat geleid. Israël houdt het been stijf en premier Begin heeft zich gisteren gehaast te verklaren, dat het deelnemen aan het gesprek geen enkele wijziging in de Israëlische politiek betekent. Ei- is opnieuw reden voor hoop, maar geen aanleiding tot optimisme. PARIJS (AP) - De Franse luchtverkeersleiders beslissen vandaag of zij hun langzaa- maanactie zullen hervatten, waardoor onlangs het hele Eu ropese luchtverkeer vast kwam te zitten. onderhandelingen met de Franse minister van transport Joel le Theule geen enkel resul taat had opgeleverd. „Wij gaan morgen met lege handen naarr de vergadering toe", aldus een vakbondsman. Hij voegde daar aan toe dat hij de indruk had dat de regering „niet wenste te onderhandelen". Mb h ftUTTi - Jj SfNÜJLI De Londense bookmakers, voor wie geen weddenschap te hoog gaat. hebben zich op de komende verkiezing van de nieuwe paus geworpen. Ze ontketenden een stroom van verontwaardiging over deze „verregaande onsmakelijk heid". De bookmakersfirma ver dedigde zich door te verklaren dat ze geen kwaad in de zin had. Overigens staat de Nederlandse kardinaal Willebrands acht tegen Amerikanen lanceren opnieuw raket voor onderzoek Venus CAPE CANAVERAL, Florida (AP, REUTER, AFP) Vanaf het Kennedyï-uimtevaart- centrm in de Verenigde Staten is gisteren en ruimteschip ge lanceerd dat samen met een andere ruimtesatelliet, die reeds onderweg is, metingen zal verrichten in de omgeving van de planeet Venus. Het am: bitieuze Venus-project zal uitr gebreide onderzoekingen doeq naar de samenstelling van de atmosfeer en het weer van de planeet, zijn massa en de af stand tot de zon. Evaluatie van de gegevens zou kunnen helpen te verklaren boe het komt dat de planeten zich zó verschillend ontwikkelen. Ook de Russen hebben gistereit een ruimteschip gelanceerd: Het bevoorradingsvaartuig 3 werd maandagnacht gel an-» ceerd vanaf de Russische basis in Centraal Azië. Naar alle waarschijnlijkheid zal de voor uitgang 3 binnen 48 uur aanleg gen bij de Saljoet 6. Dit ruimte laboratorium wordt sinds 17- juni bemand door de kosmo nauten Vladimir Kovalenok en Alexander Ivantsjenkov. In we lingelichte kringen wordt ge zegd dat de voorraden in het jongste vaartuig bestemd zijn voor de op handen zijnde ruimtvlucht van de Sojoez 31. (Van onze correspondent Robert McCloug- hin) LISSABON „Gezocht: premier. Kundig en democratisch, met of zonder ervaring. 'Goede contacten en steun van partij ver eist. Zeer serieuze taak. Onmiddellijk be ginnen." Zoals deze spottende advertentie op de voorpagina van een vooraanstaand Portugees dagblad suggereert, is er nog geen duidelijke voorkeur voor een opvol ger van Mario So ares als nieuwe premier 'van Portugal, en wie president Eanes vandaag ook in die functie kiest, van nu af aan zal de president zelf de hoofdrol •vervullen. ;Na twee jaar als scheidsrechter opgetreden \te zijn tussen de politici, wordt de verlagen .militaire president nu tot veldspel gedwon gen. Nu de vier grote politieke partijen de mogelijkheid om zeep hebben geholpen tot ,een compromis dat tenminste tot de eerst volgende geplande verkiezingen van 1980 had kunnen duren, moet de president een .manier vinden om de jonge democratie verder te laten functioneren. •*De gebeurtenissen van de laatste twee weken waarin de partijleiders het werk 'van wekenlange zware onderhandelingen 'ongedaan maakten en elkaar beschuldig den hebben de taak van de president inderdaad zeer ernstig gemaakt. Eanes moet beslissen of hij een lid van één van de partijen, een militair of een partijloos 'burger kiest die moet trachten de partijen met elkaar te verzoenen. Ook moet hij (besluiten of hij nu de volksvertegenwoor diging terugroept om de verkiezingen voor begin volgend jaar voor te bereiden of om haar te ontbinden en de verkiezingen di rect te houden op basis van een oude kiezerslijst, die ongeveer 1 miljoen nieuwe kiezers zou uitsluiten. Volgens de grondwet zou hij nog verder kunnen gaan, ook al bestaat de vrees dat hij een Napoleonti sche rol zou kunnen gaan spelen. De par tijen hebben hem door hun eigen daden aangemoedigd op een éénmansregering aan te sturen. Gelukkig voor die partijen heeft de 43-jari ge president het uitsluitend als zijn taak beschouwd om Portugal, een van Europa's jongste en meest kwetsbare democratieën, tegen een potentiële dictator te bescher men. De Portugezen hebben een ongebrui kelijke keus gedaan toen zij deze strakkij- kende officier met zijn hoornen bril en stille manier van doen tot president kozen. De dominante figuren vóór hem, de intel lectuele dictators Antonio Salazar en Mar- celo Caetano, de excentrieke generaal An tonio de Spinola met zijn monocle en de revolutionaire held, majoor Otelo de Car- valho, waren allen opvallende, bezielende figuren, Eanes echter vertoont nauwelijks een spoor van hun ambitie. Toch twijfelt niemand eraan dat de kiezers precies hebben geweten wat ze moesten doen. Ze waren de sterke mannen met hun persoonlijke visies, die dezen probeerden op te leggen maar die niet ieder kon delen, beu. Daarom kozen ze iemand waarvan ze zeker konden verwach^n dat hij, zou opko men voor een regering van politieke partij- Officier in Angola Toen Carvalho en zijn mede-samenzweer ders het oude bewind op 25 april 1974 omverwierpen, was Eanes een eenvoudige majoor, die in Angola vocht. Met een reputatie dat hij gematigd tegenstander van-de oorlog was, werd hij teruggehaald om de nationale televisiedienst te leiden. Het jaar daarna nam hij ontslag, geschokt door de beschuldiging van links dat hij het nieuw selecteerde. Terwijl hij nog leed onder deze vernede ring door de radicalen, verenigde hij de gematigden onder zijn mede-officieren om het getij van links een halt toe te roepen. Toen de geruchten over een communisti sche machtsovername in de herfst van 1975 toenamen, beraamde hij een militaire operatie tegen de samenzwerende dienst plichtigen. Het bewijs van een samenzwe ring door links is nooit geleverd. Zeker is wel dat de snelle actie van Eanes in de nacht van 25 november een eind maakte aan alle praatjes over een socialistische revolutie. De onbekende militair werd door de drie niet-communistische partijen be groet als redder van de democratie. Hij werd opperbevelhebber van de strijd krachten en men haalde hem over zich kandidaat te stellen voor het president schap. Hij won deze verkiezing met 61 procent var, de stemmen en stelde daar mee Carvalho en twee andere kandidaten volledig in de schaduw. Gedurende het eerste deel van zijn vijfjari ge ambtstermijn heeft Eanes zijn best ge daan de dagelijkse leiding van het land over te laten aan Soares, die als leider van de grootste partij een onomstreden keuze vormde als eerste minister. Intussen trok Eanes zich het lot aan van de 2,5 miljoen Portugezen, die door de economische poli tiek van Salazar gedwongen waren ge weest het land te verlaten. Eanes wist voor hen belangrijke concessies bij de buiten landse regeringen los te krijgen. Terwijl Soares streed voor een plaats in de Europese Gemeenschap, nam Eanes de moeilijke taak op zich een hervormd, de mocratisch Portugal in de Derde Wereld te verkopen. In juni behaalde hij, als resul taat van volhardende diplomatie, de groot ste triomf: een verzoening met Angola en het eind van jarenlange wederzijdse arg waan tussen Portugal en zijn vroegere koloniën. Als de meest essentiële functie van Eanes wordt echter gezien die van brug tussen politici en militairen. „Of we het nu leuk vinden of niet", zei kortgeleden een voor aanstaande conservatieve politicus, „de krijgsmacht vormt een van de twee politie ke machten in dit land. Gewoon door haar bestaan heeft zij grote invloed op wat wij doen of denken. Wij weten dat de militai ren niet het minste verlangen hebben om een politieke rol te spelen, maar het is dwaasheid te denken dat zij nooit meer tussenbeide zouden kunnen komen. De aanwezigheid van Eanes dient om dat te gen te gaan." De president ging snel en discreet te werk om het moreel van de troepen, dat gedeukt was door dertien jaren uitputtende oorlo gen in Afrika en twee jaar van revolutio naire avonturen in eigen land, weer op te vijzelen. Hij besteedde speciale aandacht aan de versterking van de rol van Portugal in de NAVO, terwijl hij een nieuwe com mando-eenheid oprichtte die uitgerust was met wapens uit de Verenigde Staten en Duitsland. Toch is zijn actie te discreet geweest in de ogen van sommige hogere officieren, die heimelijk wensen dat hij de linksgeo riënteerde Raad van de Revolutie afschaft, dat hij aftreedt als bevelhebber van de strijdkrachten en dat hij de taak om poli- tiek-gezinde officieren te verwijderen over laat aan een full-time beroepsman. Als zoon van een bouwvakker en een dienstmeisje uit een landelijk district in midden-Portugal heeft Eanes de ruwe ma nier van recht door zee gaan, die in scher pe tegenstelling staat tot de gladde zelfver zekerdheid van andere nationale leiders. De staatsbezoeken van onder anderen pre sident Giscard van Frankrijk, president Tito van Joegoslavië en de Spaanse koning Juan Carlos veroorzaakten een hele verza meling grappen over zijn flaters tegen het protocol Zijn opvallende soberheid hij staat erom bekend dat hij liever nftt een oud propel- lorvliegtuig naar het buitenland reist dan met het presidentiële straalvliegtuig is goed gevallen bij een volk dat gebukt gaat onder hoge prijzen en dat zich scherp bewust is van de verkwisting van enkele van hun andere leiders. Er is bij opinieon derzoeken aangetoond dat hij een grote voorsprong heeft op zijn rivalen en de meeste mensen denken dat hij met gemak herkozen zal worden in 1981. Dat wil zeggen, als hij de twijfels kan wegnemen die zijn ontstaan door zijn eer ste serie politieke maatregelen. Hij lieeft bij links veel wantrouwen gewekt door de president uit de tijd van de dictatuur, Americo Tom as, een man die moreel ver antwoordelijk is voor zestien jaar van mar telingen en moorden door de politie, uit te nodigen uit zijn ballingschap terug te keren in het belang van „menselijkheid en nationale verzoening". Morele overwegingen vormden ook de ach tergrond van zijn weigering om de socialis ten in de regering te handhaven toen ze eenmaal in de steek gelaten waren door hun conservatieve regeringspartners. Als hij het regeringsakkoord een natuurlijke dood had laten sterven, zou hij, volgens andere waarnemers, tijd gewonnen hebben om iets ervoor in de plaats uit te werken. Zoals de zaken er nu voor staan, zeggen ze, zou hij weieens eraan meegewerkt kun nen hebben de grootste verwarring in drie jaar te scheppen zonder uitzicht op een duidelijke oplowing. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7