LANGS; WATERWEGEN Ome Jaap en het oudste beroep ter wereld Eerste paal voor bej aardenwoningen in Wassenaar Aart Leliveld ziet het somber in met de palingvisserij WERKLOOSHEID IN ALPHENSE REGIO GESTEGEN Jongveedag in Nootdorp Kameractie in Boskoop STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 Een zomervakantie lang zullen LC-verslaggever Ed Jansen en LC-fotograaf Bart Spijker met een door het Bootcentrum in Zoeterwoude beschikbaar ge- stelde boot de wateren van Midden-Holland door- kruisen. Vrijwel dagelijks houden zij u op de hoogte van hun ervaringen en belevenissen. Na- tuurlijk kunt ook u daarbij helpen. Gewoon door op de LC-bemanning af te stappen en te vertellen wat u te vertellen hebt. Leuke.' vervelende, opmer kelijke of rare zaken kunt u altijd kwijt aan boord r- van de LC-boot. In elk geval staat de koffie klaar.... WASSENAAR - Burgemeester De verwarming van de wonin- mr. K. Staab heeft gistermid- gen geschiedt vanuit een een- dag op het terrein aan de Hil- traal ketelhuis. De woningen lenaarlaan de eerste paal ge- op de begane grond zullen be- heid voor de bouw van 47 be- schikken over een terras, voor jaardenwoningen. de bovenwoningen is een bal- Het is al weer verscheidene con geprojecteerd. Bij de wo- jaren geleden dat in Wassenaar ningen komen parkeerplaatsen gestart kon worden met een voor 22 auto's. De huurprijs complex woningen in de wo- van de woningen zal rond de ningwetsfeer. Ook dit complex 450,- komen te liggen. heeft lange tijd van voorberei- ding geëist, maar dat lag niet aan het gemeentebestuur, zoals J mr. Van Vuure, voorzitter van de Wassenaars bouwvereni ging, verklaarde, maar aan ho gere instanties, die nu eenmaal met moeilijke rekensommen plegen aan te komen als er in I de sociale sector gebouwd gaat i worden. Het gemeentebestuur j heeft vlot alle nodige mede- werking verleend. De gemeen- teraad besloot het tekort op de I grondexploitatie ten laste te la- J ten komen van de reserve van het gemeentelijk grondbedrijf. Het complex van 47 woningen zal worden uitgevoerd in drie groepen, clusters genaamd, met elk twee verdiepingen. Het I zal 35 tweekamerwoningen om- i vatten, 8 driekamerwoningen, 4 aangepaste woningen voor ge- J handicapten en 1 recreatie- j ruimte. Inluiding carillon in Rijnsaterwoude Rijnsaterwoude— De gemeen te Rijnsaterwoude wil de ne gen klokken die aan het caril lon van de toren van de Neder lands Hervormde kerk zijn toegevoegd, officieel in ge bruik nemen. Door de toevoe ging van de negen klokken is het mogelijk meer melodieën te spelen en uitgebreider uit te De feestelijke inluiding van het uitgebreide carillon is zaterdag 19 augustus om elf uur op het kerkplein aan de Herenweg 26. Tijdens de inluiding wordt door de plaatselijke verenigin gen een muziekband voor het carillon aangeboden e COMO-zwemfeest De Watervrienden LISSE - Zwemvereniging „de iVatervrienden" organiseert i het weekeinde augustus bet negende COMO- iwemfeest Het zwemfeest wordt gehouden in het Oostduinsemeer in Noordwijkerhout (COMO meer) gelegen tussen de Ruige Hoek en de Langevelderslag. Het is een zandafgraving in de duinen waardoor gezwommen kan worden in helder duinwa ter. Het water is gekeurd door daartoe bevoegd laborato rium. de wijde omgeving het enige zwemgebeuren wat buitenwater plaats vindt waar de veiligheid zwemmers voorop staat. Dit door medewerking van de Heemsteedse Reddingsbrigade. Natuurlijk ontbreekt ook de EHBO-post niet, bezet door le- n Er kan een keuze worden ge- maakt uit prestatietochten of minste 12 jaar zijn en in het bezit van een geldige start kaart. Voor de prestatietochten over 250-500 meter moet i it zijn van een zwemdi- B, ongeacht leeftijd, ter wijl voor deelnemers aan de 1000 m tevens de minimum leeftijd van 10 jaar geldt. De bedraagt 2 ,50 per >or alle leeftijden. Ie- ïemer ontvangt Ome Jaap van Dam die nog twee seizoenen te gaan heeft voor hij met pensioen gaat, vindt dat er niet zo gek veel veranderd is in die afgelopen halve eeuw. „Het snijden is weliswaar geme chaniseerd, maar het bin den van de bossen riet gaat nog altijd met de hand en met behulp van wilgen te- Alleen de bestemming van het riet is anders dan vroeger. „Toen was riet voor de armen, nu kunnen alleen de rijken zich een rieten dak veroorloven", wijsgeert ome Jaap er lustig op los. Over zijn opvolging over twee jaar maakt hij zich nog niet druk. „Niemand is onver vangbaar", oreert ome Jaap na opmerkingen over hoe het straks verder moet. „Bovendien is dat meer de zorg voor mijn baas. Ik denk wel dat hij daar rekening mee houdt, als het zover is. Het enige pro bleem is dat het een niet alledaags beroep is. Maar moeilijk is het niet. Als je eenmaal onder de knie hebt verleer je het nooit meer", beoordeelt ome Jaap zijn snij- en bindwerkzaamhe- den. „En het zal na mij toch door moeten gaan, want anders gaat het hele na tuurgebied er hier aan. Als je het riet een paar jaar laat staan, verstikt alle andere begroeiing. Dus zelfs al zouden ze het riet gewoon weggooien, dan toch moet het gesneden worden", maakt hij er een eind aan. „Ik moet nu maai weer eens verder", meent ome Jaap terwijl hij de daad bij het woord voegt en de eerste, tweede en derde kwaliteit riet uitsor- teert en vervolgens met een ongelofelijk vakmanschap met behulp van wilgente nen tot bossen bindt. „Dat is toch veel mooier dan ijzerdraad, nietwaar" mompelt hij eigenlijk meer in zichzelf dan tegen ons. Als Bart Spijker hem middels zijn fotografische capaciteiten voor het nage slacht wil vereeuwigen blijkt ome Jaap een even vakbekwaam model. Een bos riet in de handen en richting camera kijkend. Na een „dag jongens, tot ziens", verlaten wij de man met het oudste beroep ter wereld. NOOTDORP - Zaterdag 12 augustus wordt in het Nootdorpse Sportpark de 23e Jongveedag ge houden. Aangevoerd zul len worden kalveren, pinken en melkvaarzen, totaal 90 stuks, en bo vendien 60 grote en klei ne geiten. Vanaf 9 uur worden de dieren door een deskundige jury ge keurd. De bedoeling van het evene ment is de niet agrariër in kon- takt te brengen met enkele fa cetten van het agrarische le ven. Als attractie kan het pu bliek raden hoe veel een op het sportpark aanwezige Franse koe weegt en hoeveel melk een zwart-bonte Hollandse koe geeft. De koe wordt ter plaatse met de hand gemolken door de voorzitter van de Jongveedag, de heer J.J. van der Helm. De deelname aan het raden is gra tis, onder de prijzen van de goede raders bevindt zich een echte boerenkaas. Na afloop van de festiviteiten zullen rond 1 uur in „Het Witte Paard" door burgemeester mr. F Winkel van Nootdorp de prïlzen worden uitgereikt andere geval hadden we namelijk het gesprek op staande voet moeten kap pen omdat zulks nu een maal niet past in een nete rubriek als Langs Waterwe gen. Bovendien had de tocht over de Nieuwkoopse Noordemderplas ons al een dik half uur en twee liter benzine raison van 1,50 gulden per liter gekost en dat zou bij het voortijdig de aftocht blazen een gruwelijk voorbeeld van kapitaalvernietiging zijn geweest. Vandaar dat we ons onder de gegeven omstandigheden uiterst gelukkig prezen niet Zwarte Lola, maar ome Jaap van Dam tegen het lijf te lopen. Ome Jaap maakt zich al ruim een halve eeuw nuttig door het snijden en vervol gens binden van het Nieuw koopse oeverriet Een beroep, zoals ome Jaap ons al meldde, zo oud is als de wereld. „Het is een Batavie- renberoep", grinnikt ome Jaap, waarbij het opvalt dat er niet bijster veel tanden meer in zijn mond staan. „Als dakbedekking voor de plaggenhutten werd toen al riet gebruikt." Zolang de Nieuwkoopse Plassen zullen bestaan, zal er paling gevangen worden, een van de oudste bezigheden sinds de door de veenafgravingen onstane putten vol water liepen. DAG VAKANTIE... Mochten er onder de schaarse trouwe lezers van „Langs Waterwegen,, lieden zijn die de vakantie er al weer op hebben zitten, en dat zijn er ongetwijfeld velen, en die zich ondanks dat onvoldaan voelen over de slechte weersomstan digheden gedurende de korte vrijheid, even het volgende: het weer is nog steeds bar slecht. Een schrale troost dus dat ook al diegenen die nu nog van hun vakantie in Nederland genieten, dat moeten doen onder bepaald niet optimale omstandigheden. Windkracht zwaarbewolkt en tempera turen van maximaal 18 graden, om over de buien die hier en daar vallen nog maar te zwijgen. Toen de LC-boot eenmaal Nieuwkoop was binnengevaren, werd duidelijk dat de weergoden vakanties kunnen maken en breken. Uitgestorven plassen onder dreigende hemel. Wie weet komt er volgend jaar weer échte zomer De delicate smaak van gerookte paling bezorgde veel Nieuwkopers vele eeuwen lang een smakelijk belegde boterham. Vangen .roken en verkopen, meer hoefden ze er niet voor te doen. Maar anno 1978 is er van de goedbelegde boterham voor de broodvisser niet veel meer over. Of ze zouden hun eigen gerookte paling erop moeten doen. Want het brood vis sen op zich is niet langer een lucratieve bron van inkomsten, maar veeleer geworden tot een aardige bijverdienste voor de bootjesverhuurder en recreatiegrondverpach- ter. Aart Leliveld is een van die enkele broodvissers die Nieuwkoop nog rijk is. Zijn grootvader startte zo'n 130 jaar geleden het -I palingrokerijtje met de aankoop van een paar fuiken en het maken van een rookoventje. Ruim een eeuw later heeft Aart de beschikking over 65 fuiken en een professionele rookoven, maar de omzet van zo'n 30 duizend gulden per jaar is niet meer voldoende om van rond te komen. Nu ligt Aart daar niet zo wakker van want naast de paling heeft hij ook nog bronnen van inkomsten in de bootjesverhuur en de exploitatie van een jachthaventje. „Maar ik ben bang dat er geen volgende generatie broodvissers meer zal komen" .kijkt Aart Leliveld profetisch in het koffiedik. „Er is niemand meer die voor een omzet van 30 duizend gulden van 's ochtends tot 's avonds laat wil ploeteren. Ik merk bij mezelf al dat het palingvissen bijzaak aan het worden is". Hoewel over het geheel genomen zeker niet minder paling dan vroeger wordt gevangen, worden de marges al maar kleiner. „De kosten van levensonderhoud zijn zo sterk gestegen dat je van de visvangst alleen niet meer kunt leven. Bovendien komt het steeds vaker voor dat de fuiken worden kapotgesneden of gestolen. En een nieuwe fuik kost al gauw een paar honderd gulden", aldus Aart. Toch is hij zeker niet van plan het visbijltje er bij neer te gooien. „Welnee. Ondanks alles blijft het een service aan de recreant in Nieuwkoop. Alles wat we Aart Leliveld (I.) en assistent Ben Wijman met eer net vol kostbare paling. vangen en roken, verkopen we probleemloos. Het komt nooit voor dat we met paling blijven zitten. En dat ondanks het feit dat een pond gerookte paling al gauw een gulden of twaalf moet kosten. Maar ja. Kniertje zei al dat de vis duur betaald werd". Boskoop— De hogere agrarische studenten unie, afdeling Boskoop, houdt donderdag 17 augustus een groots opgezette Kameractie is Boskoop. Met deze wil de unie de aankomende student aan onderdak helpen. Tevens wil zij de gemeente Boskoop duidelijk maken hoe ernstig het met de kamernood in Boskoop is gesteld. Dit jaar zullen weer enkele honderden leerlingen van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool en de Hogere Tuinbouwschool trachten een kamer in Boskoop te vinden. Met de toename van het aantal studenten dat kamers zocht, in en rond Boskoop daalde in de loop der jaren de belangstelling bij de Boskoopse bevolking om kamers te verhuren. Beide scholen hebben in totaal zeshonderd leerlingen, waarvan ongeveer een kwart een kamer of een huisje in Boskoop of omgeving heeft. De rest reist op en neer. Om de problemen op te lossen draagt de unie de suggestie aan zo snel mogelijk nieuwbouw te plegen. „Maar zelfs als daar morgen aan zou worden begonnen, dan zou het toch nog jaren duren, voor de kamernood wordt opgelost", aldus de unie. Vandaar dat zij een dringend beroep doet op de Boskoopse bevolking eèn kamer, of kamers te verhureh aan de leerlingen van de tuinbouwscholen. Hazerswoudse bloemist naar Zweden Hazerswoude— De Hazerswoudenaar Dick Baelde is door de Vereniging Nederlandse Bloemisterij uitgenodigd om medewerking te verlenen bij het arrangeren van de produkten op de internationale bloemen- en bomenten- toonstelling die van 20 tot en met 27 augustus in de Zweedse stad Malmö wordt gehouden. Baelde, die een bedrijf heeft in Hazerswoude- dorp, maakt deel- uit van een groep van vier arrangeurs uit onze provincie. Gevieren moeten zij de presentatie van tweehonderd vierkante meter tentoonstellingsruimte verzorgen. Dit is de ruimte waarop de Nederlandse produkten op bloemisterijterrein zullen worden geexpo- seerd naar 75. De vraag naar mannelijk perso neel is gedaald van 978 naar 924. De vraag naar jeugdigen is met 282 nagenoeg gelijk gebleven. De vraag naar vrouwelijk personeel is eveneens gedaald en bedraagt nu 83. Een maand eerder was de vraag nog 120. De vraag naar jeugdige vrouwen is gehal veerd. Slechts 13 staan er nog geregi streerd. Ome Jaap van Dam in zijn uitstervende rol van rietbinder ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkloos heid in het gewest Alphen aan den Rijn is gedurende de maand juli zowel bij mannen als bij vrouwen gestegen. De werkloosheid bij mannen steeg met 59 tot 484 en bij de vrouwen van 272 tot 294. Volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau deed de stijging zich verhoudingsgewijs voor in vrijwel iedere bedrijfstak. Het Arbeidsbureau tekent hier bij aan dat de toename van de werkloosheid in juli een verschijnsel is dat zich ook de negen voor afgaande jaren heeft voorgedaan en „niet verontrustend" is te noemen. „Naast peri kelen van allerlei aard die zich nu eenmaal in een periode van vakanties in arbeidsve- houdingen kunnen voordoen, heeft de ver dubbeling van de werkloosheid van jeugdi gen (schoolverlaters) tot een aantal van 42, tot een verhoogde werkloosheid geleid", aldus het Arbeidsbureau. Bij de vrouwen steeg het aantal werkloze jeugdigen van 62 Ik kan u verzekeren dat het een schokkende ervaring is als iemand klakkeloos van aangezicht tot angezicht verklaart zo'n beetje het oudste beroep ter wereld uit te oefenen. Het was voor fotograaf Bart Spijker Ien mij dan ook een hele opluchting dat deze delicate onthulling werd uitgespro ken door een man. In het

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5