•Sportevenementen blijven (nog^ in Groenoordhallen Vertraging aankoop LAF gevaar voor werkgelegenheid VVD wil meer duidelijkheid over economisch beleid PVDA-RAADSLID MENTZIJ: WEINIG ANIMO VOOR NIEUWE HAL Extra s koopavond :in i Zuid-West PIETERSWIJK TEKENT FLAT IN STADSBEELD Manifestatie voor hongerstakende Marokkanen PAGINA 3 (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Wanneer de aankoop door de gemeente van het complex van de Leidse Apparatenfabriek aan de Os en Paardenlaan nog veel langer op de goedkeuring van Gedepu teerde Staten moet wach ten loopt de werkgelegen heid van het personeel van de LAF gevaar. Dat be weerde het PvdA-raadslid F. Mentzij gisteravond in een vergadering van de eommissie voor economi- Aken niet kon bepleiten dat men in Den Haag meer haast maakt met de goed keuring van het raadsbe sluit dat tot de aankoop van het complex zou wor- den overgegaan, gezien de belangen die er op het spel staan. Van Aken beweerde overi gens niets van gevaren voor de werkgelegenheid af te weten, maar stelde voor hieromtrent bij zijn collega Van Dam, die het overleg met Gedeputeerde Staten voert, nader te in formeren. Zoals bekend wilde de ge meente. Het LAF-complex aanvankelijk kopen om er de brandweer in onder te brengen. Na een overmoe dige suggestie van de brandweercommandant dat er naast een kazerne aan de Os en Paardenlaan nog een steunpunt voor de brandweer in Zuid-West zou moeten komen, ging de PvdA op haar achterste benen staan en belandde de mogelijke vestiging van de brandweer in Noord eensklaps in de iiskast. Nu wordt weer met de gedach te gespeeld het terrein te bestemmen voor woning bouw, geheel overeenkom stig de wens van de buurt, die ook nogal wat bezwa ren had tegen de komst van de brandweer. De Leidse Apparatenfa briek zal haar productie in georganiseerde vorm voortzetten in een hal in Zoeterwoude. Onderdeel van de reorganisatie was wel de verkoop van het fabriekscomplex in Lei- den-Noord. Wanneer dit nu niet snel rond komt dreigt de LAF in financiële moei lijkheden te komen. Dat had Mentzij althans uit kringen van Gist Brocades, het concern waartoe LAF behoort vernomen. (Van een onzer verslaggevers) Leiden De sport mag voorlopig onge moeid in de Groenoordhallen blijven. Er "zal althans geen actie worden onderno- 0 men om tot een afbouw van de sporteven- i, ementen in de Groenoordhallen te komen en deze onder te brengen in een nieuwe sporthal. Dat is het voorlopige resultaat van de behandeling van de sportnota van Groenoordhaldirecteur De Jong, gister- jr avond in de eerste vergadering van de a raadscommissie voor economische zaken tl na het zomerreces. g Zoals bekend had Groenoordhaldirecteur De 01 Jong al in een eerder stadium het gemeentebe- stuur voorgehouden dat het jaarlijkse tekort van de hallen aanzienlijk teruggebracht zou kunnen it worden als Voor de sportactiviteiten die daar ill op gezette tijden plaatsvinden een andere oplos- wig gevonden werd. Van het jaarlijkse tekort 'I ta'n 7 tot 8 ton) komt meer dan 90% voor Hekening van het sportgebeuren in de hal. de andere activiteiten, veemarkt en evenementen, t' louden elkaar aardig in evenwicht. De heer De Jong hield de commissieleden gisteravond op-, nieuw voor dat als zij het tekort van de hal te groot vinden hier alleen wat aan te doen is oor de sport een andere oplossing gebonden wordt. Het geld dat hierin gestoken wordt zou worden aangewend voor een nieuwe sporthal in Leiden. André de Jong stelde na afloop desgevraagd naast het Groenoordhalter- nog een hectare grond te weten, grenzend de Gooimeerlaan, waar een dergelijke hal ■Jgeplaatst zou kunnen worden. Afgezien van een r belangrijk deel van de verliesgevende spor tactiviteiten zou daar ook plaats zijn voor een beperkt aantal kleinere evenementen. Deze gedachte verwoordde De Jong niet in de commissie. Hij kwam eenvoudig niet zo ver. Nadat hij de raadsleden duidelijk de keuze had gesteld: „Als u wilt dat het tekort van de Groenoordhal wat vermindert, zal er wat met die sport moeten gebeuren", gebeurde er in feite verder weinig. Behalve dan dat wethouder Van Aken nadrukkelijk stelde dat het hem er niet om te doen was de sport iets in de weg te leggen, kwamen de raadsleden niet verder dan het vaststellen van het feit dat een nieuwe sporthal toch ook tot een aanzienlijk exploitatieverlies zou leiden. Tot een duidelijke keuze pro of contra de sport in de Groenoordhal kwam het dus niet. Overigens is dit toch een aangelegen heid van de commissie voor sportzaken onder leiding van wethouder Tesselaar. Natuurlijk verloop Los van de vraag of de sport in de Groenoord hal „actief afgebouwd zou moeten worden is er toch in zekere zin al sprake van een natuurlijk verloop, die de exploitatiecijfers alleen maar gunstig beïnvloedt. Directeur De Jong rekende gisteren voor dat de indoorsporten zich meer en meer op de nieuwe sporthallen gaan richten die de laatste maanden in de regio verrijzen. Zo is het indoor tennis naar Sassenheim gegaan en zijn er plannen voor een overdekte tennishal in Zuid-West. Ook Leiderdorp krijgt accommo datie voor overdekt tennis aan de Hoogmadese- weg. Voorts kwamen in Hazerswoude en Voor hout sporthallen gereed. Dit alles heeft een De Groenoordhallen gunstige werking op de Groenoordhallen: gelei delijk aan komt er meer tijd vrij die door evenementen kan worden gevuld. Daardoor zal de opbrengst uit die evenementen dit jaar al 30% hoger zijn dan was geraamd en voor het eerst boven de 4 ton uitstijgen. Gezien het gevoelen van de commissie hoeven de sportbeoefenaren die van de Groenoordhal len gebruik maken vooralsnog niet veel te vre zen. De eerste prioriteit van gebruikers blijft bij de veemarkt, maar de sport is en blijft op de tweede plaats, nog voor de evenementen. j LEIDEN Op vrijdagavond augustus mogen de winkels id het Vijf Meiplein en Be- ^...jdingsplein bij uitzondering l8 to< 2L00 uur openblijven. De winkeliersvereniging „de Lui- ,n Xefbaan" had hier het gemeen- lo te bestuur om gevraagd, omdat die dag (evenals op 24 augus- de jaarlijkse braderie in [Zuid-West gehouden wordt. Gisteravond kwam dit verzoek aan de orde in de raadscom- missie voor economische aan- gelegenheden. Het college van irb en w had voorgesteld in te jf stemmen met de vraag van de j winkeliers. De beide vertegen- •[Woordigers van de PvdA, de heren Ranner en Mentzij, ver klaarden zich gisteren tegen, m mede gezien het verzet van de 5, Vakbonden tegen de extra koopavond. Desondanks zal verzoek hoogstwaarschijn in de gemeenteraad kun nen rekenen op de steun van CDA en WD, zodat met de «temmen van de wethouders een meerderheid voor het ver- mek gevonden zal'kunnen wor den. ADVERTENTIE Fleurop voor.. wie met z'n neus in de boter is gevallen De nieuwe situatie gezien vanaf de Doelenstraat De commissie voor de beroepsschriften behan delt vrijdag 11 augustus het bezwaar van de vereniging Pieters- en Academiewijk tegen de door b en w verleende bouwvergunning voor een studentenflat aan de Kaiserstraat. De leden van de vereniging vinden dat de flat ernstig detoneert in zijn binnenstedelijke omgeving. Met deze foto's wil de vereniging Pieters- en Academiewijk een beeld geven van hoe het er in de omgeving van het Academiegebouw aan het Rapenburg zal uitzien wanneer de flat is gebouwd. Een bestuurslid van de vereniging Pieters- en Academiewijk, die architect is, heeft op foto's van de huidige situatie het lelijke dak van de flat ingetekend. De ene foto is genomen vanaf de Doelenbrug richting Academiegebouw (foto 1), waarbij dui delijk wordt aangetoond dat niet alleen de daken maar ook grote stukken zij- en achterge vel voor de wandelaar zichtbaar worden. Hoe de situatie wordt voor de voetganger lopend op de oostzijde van het Rapenburg nabij de Houtstraat, die volgens het structuurplan voor de binnenstad toekomstig voetgangersgebied wordt, toont de andere foto (foto 2). De vereni ging Pieters- en Academiewijk wil nog eens met nadruk beklemtonen dat zij een dergelijke aan-- tasting van het stadsgezicht onaanvaardbaar Aangericht voor voetgangers bij de vindt. Houtstraat Youth for Christ De koffiebar van de groep Youth for Christ" aan de Morsweg 114 is weer elke vrijdag open. Behalve koffiedrin ken en discussiëren kunnen de bezoekers aan de koffiebar een filmvoorstelling bijwonen. De film die wordt vertoond is Blood on the mountain". De koffiebar gaat om acht uur 's avonds open. De toegangsprijs is een gulden. Praktijkcursussen De stichting Nederlandse Technische School houdt vanaf september weer praktijkcursussen in Leiden. De cursussen duren drie maanden en worden eenmaal per week van zeven tot tien uur gegeven. Het grootste deel van de cursus bestaat uit thuiswerken. Deelnemers kunnen zich aanmel den bij het bureau van de stichting, Jacob Marisstraat 61, Amsterdam, tel. 157222. De cursussen die door de NTS worden gegeven zijn: „industriële elektronica", microcom puters 2", „elektronische regelingen", Medische electroni- ca", „industriële elektrotechniek", „Meef- en regeltechniek", „toegepaste vacuümtechniek", „verwarmings- en koeltech niek", .Hydrauliek en pneumatiek", ,jnens en organisatie,, en „werkoverleg in de praktijk". Straat in, straat uit Andere benaming voor de Hogewoerd: de Lage eend. Zoals bekend ontvangt elke inzender van een gedachten- sprongetjeeen L. C.-suprise. Inzendingen naar: Leidse Courant, postbus 11, Leiden. LEIDEN Het Marokko-solidariteitscomité houdt zaterdag 12 augustus in de kantine van de Studenten-Ekklesia aan het Rapenburg 100 een manifestatie voor de 182 Marokkanen die in hongerstaking zijn gegaan uit protest tegen hun op handen zijnde uitzetting uit Nederland. Het comité is opgericht door de Leidse afdelingen van de PSP, de PPR, de PvdA, de CPN, de 1KB, de projectgroep buitenlandse werknemers en een aantal personen van de studenten-Ekklesia. Het comité vindt het ontoelaatbaar dat de staatssecretaris van justitie, mevrouw Haars, de hongerstakers niet heeft willen ontvangen. Het vindt dat het besluit om deze Marokkaansee werknemers het land uit te zetten onmiddelijk moet herzien omdat velen van hen bij terugkeer in hun land gevangenschap en marteling te wachten staan. Tevens wijst het comité in een verklaring erop dat niet de buitenlandse werknemers, maar de koppelbazen en de malafide werkgevers in de kraag moeten worden gepakt, omdat deze de arbeiders hebben uitgebuit. Behalve de manifestatie die zaterdag om acht uur 's avonds begint, houdt het comité een handtekeningenactie. Bovendien zullen deze week affiches en pamfletten worden verspreid „om onder aandacht van de Leidse bevolking te brengen", aldus het comité. LEIDEN Het in september te installeren college van b en w zal zich in zijn programma duidelijker moeten uitspreken over een economisch beleid, wil het verzekerd zijn van de deelname van de WD aan dit college. De WD wil in het programma vastgelegd zien dat er binnen Leiden minstens 20 ha grond wordt aangewezen voor het vestigen van nieuwe bedrijven. Terwijl de PvdA, de PPR en D'66 het in hun colle- ge-programmaschets alleen la ten bij de opmerking dat er gestreefd moet worden naar verplaatsen van hinder veroor zakende bedrijven in woonwij ken, stelt de WD dat de ge meente primair moet zorgen voor alternatieve vestigings plaatsen binnen de Leidse ge meentegrenzen en secundair binnen de grenzen van de Leidse regio. Weliswaar noe men de linkse drie de Meren- wijk en Roomburg als toekom stige industrieterreinen, maar de WD vindt dat cijfers har dere taal spreken. Ook ten aanzien van de vesti ging van nieuwe kantoren in Leiden wil de WD zich op cijfers vastleggen. In haar pro- grammaschets maakt de partij gewag van maar liefst circa 75.000 m2 vloeroppervlakte die de komende raadsperiode in uitvoering zal moeten worden gebracht. Nieuwbouw Met betrekking tot de nieuw bouw blijken de standpunten tussen de WD en de linkse drie nogal uiteen te liggen. In de programmaschets van de PvdA, PPR en D'66 wordt prio riteit gegeven aan de bouw van eigen woningen in de beschutte sfeer. De WD vindt dat bin nen de beschikbare financiële ruimte het percentage eigen woningen in de premiesfeer zo hoog mogelijk moet worden vastgesteld". Voorts is de WD van mening dat de differentia tie en de fasering van woning bouw moet worden afgestemd op de behoefte van de gehele Leidse bevolking. Dit zou moe ten zijn gebaseerd op gegevens over de doorstroming van reeds tot stand gekomen pro jecten. Onder het hoofdstuk woon ruimteverdeling verklaren de IN PROGRAMMASCHETS COLLEGEVORMING drie linkse partijen dat alle wo ningen bij uitgifte van grond voor nieuwbouw aan de strin gente voorwaarde gebonden zijn dat ze ter beschikking ko men van degenen die ingezete nen zijn van Leiden of econo misch aan Leiden gebonden zijn. De WD wil deze voor waarde niet laten gelden voor de woningen in de vrije sector. Voor deze woningen zouden ook geen kettingbedingen moe ten worden vastgesteld. Voor wat betreft de verkoop van woningwetwoningen neemt de WD een aanmerkelijk soe pelere houding aan dan de Pv dA, de PPR en D'66. De laatste drie merken in hun schets op: „Zolang de minst draagkrachti- gen voor hun huisvesting zijn aangewezen op de huur van woningwetwoningen worden deze in geen geval verkocht, ook niet aan de bewoners zelf." De WD wil de mogelijkheden tot verkoop openhouden: „Na dat het proces van de stadsver nieuwing gedeeltelijk achter de rug is, maar uiterlijk in 1981, dient de verkoop van woning wetwoningen aan de bewoners opnieuw te worden bezien, een en ander overeenkomstig de motie-Langerak aangenomen op 31 augustus 1977." Het verkeersbeleid zal bij de collegevorming van PvdA, PPR, D'66 en WD nog de meeste hoofdbrekens kosten. Waar de eerste drie partijen voorrang verlenen aan de zwakke verkeersdeelnemers, voetganger en fietser, wil de WD ook het autoverkeer niet helemaal in de kou laten staan. De versterking -van de positie van de zwakke verkeersdeelne mers mag van de linkse broe ders ten koste van het autover keer gaan. De WD wil niet verder gaan dan dat het alleen ten koste van het doorgaand autoverkeer mag gaan. Het parkeerbeleid moet er vol gens de WD op gericht zijn de overlast voor bewoners weg te nemen en de parkeernood in de binnenstad op te heffen, terwijl in de PvdA-schets al leen wordt gesproken over het bevorderen van selectief auto gebruik. Een aardige toevoe ging van de WD is dat een eerste parkeergarage in de ko mende raadsperiode moet wor den voltooid en de bouw van andere moet worden voorbe reid. De PvdA-schets rept hier met geen woord over, terwijl wethouder Waal van stadsont wikkeling dit voornemen via het verkeerscirculatieplan heeft kenbaar gemaakt. Cultuur Voor wat betreft de cultuur en recreatie heeft de WD wat meer noten op haar zang dan de partijen die thans, in de collegebanken zitten. Er moet de komende raadsperiode ge streefd worden naar een uit breiding van de educatieve functie van de Lakenhal. In het kunstbeleid zal het Waagge bouw een actieve functie moe ten gaan vervullen. Met het Rijk moeten onderhandelingen worden gevoerd om de verdere conservering van de Lakenhal veilig te stellen. De WD wil zich voorts uitspreken over de vestiging van een artotheek in Met betrekking tot het plegen van nieuwbouw om in de Leidse woningbehoefte te voor zien, spreekt de WD de voor keur uit de open plekken bin nen de bebouwde kom in eer ste instantie te bebouwen. Als hiermee niet kan worden voor de woningbehoefte van Stevenshofjespolder alsnog be bouwd kan worden. Als voor waarde stelt de WD wel dat een eventueel woningbouwplan gefaseerd moet worden uitge geven en dat tussentijds bijstel lingen van het woningbouw plan noodzakelijk moeten kun nen zijn. De vestiging van voor het mi lieuschadelijke bedrijven in de Stevenshofjespolder wijst de WD af. Bovendien legt zij in haar programmaschets vast dat niet eerder financiële en andere verlichtingen met be trekking tot industrie en derge lijke in de Stevenshofjespolder mogen worden aangegaan zo lang de raad niet definitief heeft besloten de polder tot woongebied te maken. Belangrijk voor de progressie ven is het paragraafje „Grond- uitgifte". Hierin wordt gesteld dat zoveel mogelijk grond m erfpacht zal worden uitgege ven. De WD wil wel akkoord gaan met het uitgeven van grond in erfpacht voor de bouw van premiekoopwinin- gen, maar zij wijst uitgifte in erfpacht van grond voor indus trieën en vrije sectorbouw re soluut van de hand.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3