WAO-uitkering stijgt sneller dan lonen Sadat en Begin naar Carter voor Noodweer treft Alpen Explosie ven van kaper blijken onschuldig koffie weer goedkoper FRONTALE BOTSING IN HAZERSWOUDE: VIER DODEN Baby door lift gedood DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus' 11, 2300 AA, tel. 071- ief-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per n jonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse 122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur. J. J. Hallewas - ïm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Geen Nederlanders onder slachtoffers ilaan (TJPI/DPA Er zijn geen Nederlanders onder het intigtal slachtoffers van de overstromingen en aardverschui- ingen die het zuiden van Zwitserland en het noorden van Italië lebben getroffen. Wel is een aantal Nederlanders auto's en am peeruitrusting kwijtgeraakt door het noodweer dat maan- tacht en gisteren het Alpengebied heeft huisgehouden. Aan iet Lago Maggiore, langs de Ticino en aan het Gardameer erden vele honderden vakantiegangers verrast door het water lat als gevolg van ondermeer enkele dambreuken een enorme vage aanrichtte. Verscheidene dorpen in het getroffen gebied de buitenwereld afgesloten. Tientallen mensen worden log vermist. [et noodweer is veroorzaakt oor de sirocco, een hete droge vind die vanuit Afrika over de Middellandse Zee waait. Te- lengehouden door de Alpen ;an deze wind zware regen-, jagel- en sneeuwbuien veroor- laken. Iet. kanton Tessino in het zuid- n van Zwitserland is tot ramp- ;ebied verklaard. Daar zijn ze- ;er zes mensen gisteren door et water meegesleurd en ver- ronken. Meer dan tien doden ijn te betreuren in het dal /ïgezzo, bij de stad Domodos- ola De spoorlijn tussen Do- lodossola en Locarno is door ^storting van bruggen ontoe- ;ankelijk geworden. Ook de umplonspoorlijn is versperd, n de Alpen zijn talrijke toeris- door sneeuwval verrast. 3ergbeklimmers die een toe- 'iucnt in Alpenhutten hadden gezocht, raaktén van de buiten wereld afgesloten. In Beieren :akte de sneeuwgrens tot onge 1800 meter. Veel bergpas zijn versperd geraakt. in Beieren en Oostenrijk leerst bijzonder slecht weer. In 'toI en Vorarlberg ontstond :el schade. In Wenen raakten er mensen gewond toen delen in de steigers rond de St.. itephan-kathedraal als gevolg zware storm omlaag iet zuiden van Frankrijk en i worden getroffen door bosbranden. Met name Saint Maxime en Saint 'ropez woedt een grote brand. Voor een ooggetuigeverslag loor een Nederlandse kam-, jeerder zie pagina 7. Woensdag 9 augustus 1978, 68e jaargang no.21115 Paus Paulus VI Aanhoudend koel Reportage van de overbrenging van de stoffelijke resten van paus Paulus VI op Ned. II om 17.55 uur. Om 21.05 uur Elton John in concert en om 21.30 uur de film „What's new Pussy cat?". Ned. I om 19.50 uur „Een kat in de zak" en om 21.05 uur Balanchine ballet: Agon. Vrij veel bewolking en plaatse lijk een bui. Matig tot vrij krachtige noord westelijk wind. Maximumtemperaturen circa 18 graden. Morgen zon op: 6.15 Onder: 21.15. Schev. hoogw.: 19.55. laagw.: 3.35 en 15.45. Ondernemers: dit is niet meer te verdedigen (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Behalve de ambte- blijkt ook degene die een wao-uitkering krijgt er de afgelo pen jaren met zijn inkomen meer op vooruit te zijn gegaan dan de werknemer in het particuliere be drijfsleven. Dit blijkt uit een stu- van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) de loonontwikkeling tussen 1973 en 1977. Het VNO pleit dan ook voor een herziening van het systeem, opdat er weer een juiste verhouding ontstaat tussen de in komsten van actieven en niet-ac- tieven. „Het is niet te verdedigen dat zij, op wier schouders de las ten voor sociale zekerheid druk ken, hun inkomen zien dalen ten opzichte van hen die zij moeten onderhouden," aldus het VNO. tei opzichte van 1973 5,4 procent meer bedroeg dan het vergelijkba re modale loon (thans circa 30.000,-). De tweemaal modale uitkering steeg zelfs 8,3 procent meer dan het vergelijkbare inko men. In de netto-sfeer is het ver schil tussen arbeidsongeschikt heidsuitkering en loon nog gerin ger. De netto-uitkering van de wao is op modaal niveau gelijk aan het netto-modale loon. Gebleken is, dat in de onderzochte periode a tweemaal modale uitkering de koopkracht met 6,8 procent is ge stegen, terwijl voor het vergelijkba re loon een koopkrachtdaling van 1,7 procent optrad. En dat allemaal, aldus het VNO, hoewel het altijd de bedoeling van de wetgever is geweest, om ingeval van nood een uitkering van 80 pro cent van het laatste loon te ver strekken. Dat verschil van 20 pro cent is thans vrijwel geheel ver dwenen. Het kan volgens het VNO rriirMM— worden hersteld over de uitkerin gen net als over lonen premies te heffen. Verschil tussen loon en uitkering is nodig, zo zegt het VNO, om een financiële prikkel te houden voor de arbeidsongeschikte om zijn res terende capaciteiten in te zetten. Bovendien betekent het heffen van premies over uitkeringen, hogere premie-inkomsten, wat weer kan leiden tot verlaging van de premie percentages. Een caravan is door het water van de Ticino in zuidelijk Zwitserland meegespoeld en tegen een brug geslagen. AMSTERDAM De advie- iprijzen voor koffie gaan voor Ie vijfde keer dit jaar omlaag, liet ingang van vrijdag wordt Ie koffie 25 cent per pak van 150 gram goedkoper. De prijs ran poederkoffie daalt met 14 lent per pot van 50 gram. nclusief de komende prijsver- ng is de koffie dit jaar bij- 1,75 per pak goedkoper ;e worden. SCHIPHOL (ANP) De gees telijk gestoorde 20-jarige jonge die zondag enkele uren een KLM-DC9 in zijn macht heeft gehouden had geen harde ex plosieven bij zich, maar een kleine lichtkogel. De politie in Barcelona had gisteren meegedeeld dat de ka per "explosieve kokers" in zijn bezit had. Kapitein F.J. Maurer van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart heeft echter kun nen vaststellen dat het gaat om een zaklantaarn waaruit de jongen de batterijen had ge haald. In plaats van die batte rijen had hij er een kleine licht kogel in gestopt. De plastic re volver die hij bij zich had, was oorspronkelijk zilverkleurig. De kaper had hem zelf zwart geverfd, waarbij hij er moeite voor heeft gedaan het zo echt mogelijk te laten lijken. Ook moet hij nog een fles bij zich hebben gehad, maar de Spaan se politie was zo bang dat de inhoud .gevaarlijk was, dat zij de fles met inhoud en al heeft vernietigd. De heer Maurer hoopt aan de hand van een theeloodje nog te kunnen ach terhalen wat er in de fles heeft gezeten. Volgens de eerste aan wijzingen zou het wijn zijn ge weest. Mevrouw Smit-Kroes, staatsse cretaris van Verkeer en Water staat vindt de beveiliging op Schiphol uitstekend en ziet geen aanleiding om het huidige systeem niet te handhaven. Zij heeft dit gisteren gezegd op Schiphol waar zij terugkwam van een reis naar Curasao. WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) De Egyptische president Anwar Sadat en de Israëlische premier Menaehem Begin zullen op 5 september in het presidentiële buitenverblijf Camp David een gesprek hebben met de Amerikaanse president Jimmy Carter. Het wordt een riskante poging „een kader voor vrede" te vinden in het Midden-Oosten. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. De verrassende top, na een unieke persoonlijke be middelingspoging van Carter, is kennelijk de troefkaart van Washington in een uiterste po ging de totale mislukking van de directe Israelisch-Egypti- sche onderhandelingen te voor komen. De ontmoeting is te vens een spectaculair antwoord op nadrukkelijke wens van Egypte tot een veel actiever deelname van de Verenigde Staten aan het vredesproces. De Israëlische premier Begin heeft gisteravond de stap van Carter een moedig politiek ini tiatief genoemd, waarvan hij hoopt dat het de positieve topfunctionaris van het Witte Huis zei dat de president de gok heeft gemaakt „niet omdat de kansen op succes zo goed zijn maar omdat er zoveel op het spel staat, niet omdat de vooruitzichten zo geweldig zijn maar de risico's zijn toegeno men". Carter hoopt dat zijn persoonlijke interventie een vonk van beweging kan doen ontbranden in de kwijnende vredesbesprekingen. Zijn ver zoek aan de Egyptische en Is raëlische leiders heeft Carter gedaan in een met de hand geschreven uitnodiging die per soonlijk werd overgebracht door minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance. Vance was het afgelopen weekeinde in Israël en daarna in Egypte. In Jeruzalem noemde premier Begin het optreden van Carter een moedig politiek initiatief, maar hij zei niets te voelen voor een opgelegd Amerikaans vredesplan. Vance verklaarde gisteravond dat de Verenigde Staten zich zullen opstellen als een volledige partner bij het zoeken naar een vredesregeling mogelijk met eigen sugge- de VS lijkt te wijzen op een concessie aan Sadat die al veel eerder op een domineren de rol van Washington bij de onderhandelingen aandringt. De Amerikaanse suggesties zouden, aldus Vance, liggen binnen het raamwerk van de resolutie van de veiligheids raad van 1967 waarin wordt gezegd dat Israël zich moet te rugtrekken uit de gebieden die het land tijdens de zesdaagse oorlog in 1967 heeft veroverd. ruise met opstandige passagiers, die 2,5 miljoen dollar schadevergoe ding vroegen Alcohol-controle liep uit op drama (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE/LEIDERDORP Een 23-jarige automobilis uit Alphen a/d Rijn heeft gisteravond in Hazerswoude een ongeluk veroorzaakt waarbij hijzelf en drie anderen om het leven zijn gekomen. Het ongeluk vormde de dramatische climax van een achtervol ging die door de politie was ingezet omdat zij de Alphenaar verdacht van overmatig alcohol-gebruik. Op de Gemeneweg in Hazerswoude, ter hoogte van molen De Rodewit, verloor de vluchtende automobilist, die een Alfa Romeo bestuurde, de macht over het stuur. Hij belandde op de linker weghelft en botste daar frontaal op een Opel Kadett met vier inzittenden die uit de tegenovergestelde richting kwam. Drie van hen waren, evenals de bestuurder van de Alfa Romeo zelf, op slag dood. Zij zijn geïndentificeerd als de 24-jarige A. J. van Kampen uit Hazerswoude, zijn 23-jarige plaatsgenoot Th. J. Schakelbos en de 21-jarige J. Meijer uit Zoeterwoude. Een vierde inzittenden, de 23-jarige J. Goozen uit Hazerswoude is levensgevaarlijk gewond. Een verkeersongeluk in Leiderdorp, op Rijksweg 4 ter hoogte van Alberts Corner (zie foto) heeft gistermiddag het leven gekost aan de 59-jarige Antonie Anderlieste uit Schiedam. Hij raakte met zijn auto door onbekende oorzaak van de weg en reed tegen een boom, waarna de wagen vlam vatte en uitbrandde. PASSAGIERS BOOS; CRUISESCHIP RECHTSOMKEERT vanwege niet werkende toiletten geen warm water, maar wel kak- hflakken. NEW YORK (UPI) - Een federale rechter in New York heeft toestemming verleend voor de verkoop van het s.s. America, dat op 30 juni vertrok voor een weekend-cruise, maar na een dag al terugkeerde, compleet met opstandige passagiers. Het schip, gebouwd in 1937, heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog dienst gedaan als troepentransportschip. Op 30 juni maakte het, met 300 passagiers aan boord, zijn efcsste reis onder de i eigenaars. Een reis van een dag, want de passagiers klaagden over niet-werkende toiletten, hutten zonder warm water, maar wel voorzien van kakkerlakken en met een aantal passagiers dat helemaal geen hut had. En ook de bemanning bleek nog geld tegoed te hebben. Totaal door de eigenaars uit te betalen schadevergoedingen: 2,5 miljoen dollar. Veiling van het schip: 28 augustus. ZEVENBERGEN Een vier weken oude baby, van wie de ouders met vakantie zijn, is gistermiddag op tragische wij ze om het leven gekomen in de woning van een invalide vrouw in Zevenbergen die de baby verzorgde. De verzorgster had de kinder wagen op de in haar woning aangebrachte invalide-lift ge zet. Toen de lift naar boven ging, raakte de wagen bekneld tussen de vloer van de lift en een betonnen uitsteeksel langs de trap en werd ingedrukt. Tarieven uitzend bureau omhoog DEN HAAG Uitzendbu- reaus mogen de geldende toe slagen op de tarieven die zij vlak voor 13 december 1977 in rekening brachten verhogen. Voor uitzendkrachten die kan toor- en daarmee vergelijkbare werkzaamheden verrichten mag de toeslag worden ver hoogd van 3,7 procent naar 5,9 procent, terwijl in de overige gevallen waaronder met name werkzaamheden in de techni sche beroepen de toeslag van 3,4 procent naar 5,6 procent omhoog mag gaan. Het Minis terie van Economische Zaken heeft hiervoor toestemming vq*>end. Met dank voor het aanbrengen van een nieu kwartaalabonnement, voor u het „schaap met 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! kwartaalabonnee woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten r woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen r antwoordnr 349, Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1