VAN VEGGEL VERRAST KOEK De wonderbespanning van Peter Vaarties Ook tiende partij remise Guido den Broeder zorgt voor surprise SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 SCHEVE NINGEN Peter Vaarties kan enig gevoel voor commercie niet worden ont zegd. Ongewild kreeg de der tigjarige Bredanaar gisteren op de tweede dag van de na tionale tenniskampioenschap pen het etiket „meest opval lende speler" opgeplakt Maar toen het eenmaal zo ver was, greep de Brabander het inci dent, waarbij hij de hoofdrol speler was, met beide handen aan om de reeds op hem ge richte schijnwerper nog eens extra fel te laten oplichten. Wat gebeurde er gisteren na melijk op de Mets, waar de regen verscheidene keren voor een onderbreking van het pro gramma zorgde? Om het voor val juist weer te kunnen geven dient er eerst een stukje voor geschiedenis te worden ver teld. Begin dit jaar, om precies te zijn tijdens het proftennis toernooi in Rotterdam, zorg den Peter Vaarties en twee vrienden, allen werkzaam bij een groothandel in sportarti kelen te Schiedam, voor een wereldprimeur. Inventief als kleinere zakenlui dienen te zijn om succes te hebben, had genoemd trio in de eigen werkplaats geëxperimenteerd met bespanningen van rac kets. Het resultaat, een variant op de toen inmiddels verboden zogenaamde "spaghetti"-be- spanning, was wat de heren met een dure term „enkelvou dige topspinbespanning" noemden. Kortweg, een racket voorzien van draden, die in de lengterichting van het slag hout niet geheel zijn gevloch ten, waardoor er een extra dimensie kan worden toege voegd aan effectvol spel. Niet alleen Peter Vaarties C.S. was laaiend enthousiast over de „uitvinding", maar het om streden Roemeense tennisi- dool Ilie Nastase was dat in even grote mate. De niet wars van een geintje zijnde Roe meen betrad met „wonderrac- ket" in Rotterdam de baan en bleef er zelfs nog maanden mee spelen. Tot niet geringe wanhoop van vele tegenstan ders, die tureluurs werden van het soms nauwelijks te bespe len effectvolle tennis van Nas tase, die in Peter Vaarties een trouw navolger kreeg op de Nederlandse baan. Evenals Nastase zijn reputatie met het „toverwapen" met een nieuw hoofdstuk uitbreidde, verwierf Peter Vaarties faam met „zijn eigen" vinding. Verbod Tot echter de wedstrijdlei ding van de nationale kam pioenschappen in Schevenin- gen er een stokje voor stak. Op het attribuut van Vaarties attent gemaakt door diens te genstander Peter Schapers, verbood men de Bredanaar te spelen met het bewuste rac ket onder verwijzing naar de drie weken geleden ingevoer de reglementswijziging van de internationale tennisfede- ratie (1TF). Die bepaalde tij dens een vergadering te Stockholm, dat elke van het gangbare patroon afwijkende bespanning met onmiddellij ke ingang was verboden. Deze zaak speelde overigens al eind vorig jaar, toen (al weer) Ilie Nastase, evenals veel min dere, maar plotseling aan de weg timmerende tennisgoden, het toen in zwang rakende spaghetti-racket gingen hante ren. De hierin gebruikte span ning week af van de door Vaarties geïntroduceerde be snaring, dat er in het midden van het dradennetwerk een soort extra vlak werd gevloch ten. na protesten van sommige vooraanstaande spelers (onder wie Vilas) tegen deze spaghet- tibespanning, wees de ITF de ze versie in de ban en kondig de een reglementswijziging aan om de zaak definitief te regelen. Peter Vaarties en zijn metge zellen omzeilden deze proble men met een geheel nieuwe versie. Drie weken geleden kwam de ITF met zijn nieuwe reglementsartikel aangaande bespanningen en de zaak leek waterdicht. Peter Vaa: »iCo echter, die al maanden net het gewraakte attribuut sp -et- de, bleef na de beslissing van de internationale organisatie rustig tennissen en mét tover- bespanning. Geen haan die er na kraaide. Vorige week nog speelde hij in een toernooi van Leiden met zijn beproefde slaghout, toevallig ook tegen Peter Schapers, die toen even wel geen enkel protest liet ho- Gisteren ontmoetten beide spelers elkaar in de eerste ron de van de „nationale" weer. Nu stapte Schapers, speler van het Haagse Thor Rood Wit, maar de wedstrijdleiding met de vraag, of Vaarties zijn racket mocht gebruiken. Dat mocht niet. „Ik wilde toen eerst niet meer spelen", vertel de Vaarties later, „maar dat leek me unfair tegenover de volgende tegenstander van Schapers, die dan een frisse vent tegenover zich zou krij gen. Daarom ben ik toch de baan opgestapt, maar zonder mijn vertrouwde racket ging het helemaal niet". En toen trad de zakenman in Vaarties naar voren. Op dat moment dat er nog één bal diende te worden geslagen, het eerste matchpoint voor Scha pers in de derde set, verliet Vaarties de baan en trok zich terug. „Als een soort demon stratief gebaar", zolas hij later zei, maar met in het achter hoofd het idee: „Daar vloeit natuurlijk publiciteit uit voort". En dat had Vaarites, die tijdens de nationale kam pioenschappen nog nooit iets had gepresteerd, en na dit evenement ook stopt met toer- nooitennis, („om prive-rede- nen, het heeft niets met dit geval te maken"), niet slecht bekeken. „Ik ga dit nieuwe reglement van de ITF eens goed bestuderen", sprak hij. .Misschien dat er nog mazen in het net te vinden zijn. Wij hebben met onze zaak na dat geval met Nastase in Rotter dam veel reacties gekregen, dus het is de moeite wel waard. Overigens heb ik het idee, dat het protest van Scha pers was ingegeven door ie mand anders, van een concur rerende zaak in sportartikelen. En terwijl wij toch maar een klein zaakje hebben... Financieel gezien zijn de na tionale kampioenschappen op de Mets ook een klein zaakje voor de tennisbond. Hoewel de KNLTB het prijzengeld flink opschroefde - vorig jaar werd er slechts gesproken over een onkostenvergoeding kost het NK de bond aan revenuen voor spelers en speelsters niet meer dan ruim vijf mille. Voor Peter Vaarties met het veelbesproken racket, waar zo veel om te doen is geweest in de tenniswereld. l de herenen- kelspeltitel ligt er duizend gul den te wachten (was vorig jaar slechts 325 gulden). De beste dame toucheert 750 gulden (was 275 gulden). De geringste onkostenvergoeding ontvan- hoofdprijs is voor de winna- gen, samen tweehonderd gul- ressen van het damesdubbel. den delen. Voorwaar geen Zij mogen, terwijl zij evenmin kleinigheid, als alle overige deelners een FRANK WERKMAN |Van onze verslaggever) SCHEVENINGEN - Benno van Veggel zorgde gisteren voor de meest verrassende prestatie op de tweede dag van het Natio nale tenniskampioenschap op de Mets-banen in Schevenin- ?en. Van Veggel schakelde Martin Koek uit in een partij die vijf sets omvatte, waarbij de jonge Van Veggel tegen de er geroutineerde Koek eerst i achterstand van twee sets teniet moest doen. Van Veggel slaagde er in de derde set via een tiebreak naar zich toe te trekken en veroverde vervol gens de vierde en vijfde set en kon zich achtste finalist noe- Bas Vletter leek aanvankelijk weinig moeite te hebben om dit voorbeeld te volgen. Hij won de erste set met maar liefst 6-0 van Hans Adama van Schel te- ma, maar moest zich in de tweede reeks met een voetbles sure terugtrekken. Huub van Boeckel en Marc Albert van de jongere lichting overleefden eveneens de eerste ronde. Zij versloegen respectievelijk Nico Welschen en Otto Panman. Van Boeckel ontmoet in de tweede ronde nu Van Veggel, zodat één van de twee jeugd spelers zal moeten afhaken. Dat moesten bij de dames gis teren ook jeugdspeelsters als Karin Moos, Marcella Mesker, Nanette Schutte, Saskia Krens en Marie Jeanne Huijben. Slechts Jeske van Erven (via Mariette Pakker) en Marianne van der Torre (langs Els Veen- tjer) slaagden er van de jonge re garde in de tweede ronde te bereiken. Uitslagen herenenkelspel, eerste RoJf Thung - René Boers 6-2, 6-1, Krullaards 6-2, 6-4, 6-4; Michel Marc Albert - Otto Panman 6-0, 6-2, 6-2; Fred Hemmes - Peter Boots- 6-1, 6-2, 6-4; Hans Adama ■e; Niek Fleury - Frank Lapré 7-6, 6-1, 1-6, 6-4; Louk Sanders - Otto Blom 6-16-2 6-1; Wouter Fok - Piet Veentjer 6-2 6-3 6-4; Benno van Veggel - Martin Koek 2-6 3-6 7-6 6-4 Janssen 7-6 3-6 6-2 6-1; Guido Horn- 6-1. 6-2 6-0 6-2; Huub van Boeckel - Nico Welschen 6-7 4-6 6-4 6-3 6^4. Dames enkelspel, eerste ronde: 6-1; Anneloes Schothorst - Ingrid de Jonge 5-7, 6-2, 6-1; Nora Blom - Nannette Schutte 6-1, 61; Tine Zwaan - Saskia Krens 6-2, 3-6, 63; Jeske van Erven - Mariette Pakker 7-6, 61; Marianne van der Torre - Fok/Sanders - Pufkes/Lind 60, 6-4; Don/Laudin - Schmitz/vaarties 6-3, 62; Albert/Van Veggel - Lapre/- Gorter/Heffels - Hornman/van den Wildenberg1 62, 62; Hemmes/Koek - Men tink/Panman 63, 62; Adama van Scheltema AVelschen - Van BoeckeVJarissen 63, 0-6, 9-7. BAGÜIO STAD Ook de tiende partij voor de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen Karpov en Kortsjnoj is gisteren in Baguio Stad op de Filippijnen in een onbeslist geëindigd. Na de vierenveertigste zet van de met wit spelende wereldkam pioen zagen beide spelers het nutteloze van verder spelen in. Kortsjnoj accepteerde het remisevoorstel van Karpov, waardoor de titelhouder nog altijd met 1—0 de leiding heeft. Karpov won de achtste partij, de overige duels .werden remise. Voor de vierde maal kwam er een Ruy Lopez-opening op het bord. De eerste negen zetten waren gelijk aan die in de achtste partij. Op de tiende zet speelde Kortsjnoj nu „gewoon" de pion naar d4, in plaats van het inferieure g6. Karpov zorgde een zet later voor een verrassing door zijn paard op g5 aan te bieden. Tot dit moment had Karpov nog minder dan één minuut voor de eerste elf zetten gebruikt. Kortsjnoj'kwam na drieënveertig minuten bedenktijd tot de conclusie dat hij het offer beter niet kon aannemen. Toen ging de wereldkampioen voor het eerst nadenken, al duurde het nog maar tien minuten alvorens hij tot een afruil besloot. Even later verdwenen de dames van het bord en kwam de partij rustiger vaarwater. Wel stond Kortsjnoj nog even een pion >or, maar op de vierentwintigste zet moest hij dit voordeel wel afstaan. In het toreneindspel konden geen van beide spelers meer tot een winstvoortzetting komen. De tiende partij verliep als volgt: Wit Anatoli Karpov, zwart: Victor Kortsjnoj. 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6;; 3. Lfl-b5, a7-a6; 4. Lb6a4, Pg6f6; 5. 0-0, Pf6xe4; 6. d2-d4, b7-b5; 7. La4-b3, d7-d5; 8. d4xe5, Lc6e6; 9. Pbl-d2, Pe4-c5; 10. c2-c3, d5-d4; 11. Pf3-g5, d4xc3; 12. Pg5xe6, f7xe6; 13. B2xc3, Dd8-d3; 14. Pd2-f3, Dd3xdl; 15. Lb3xdl, Lf6e7; 16. Lcl-e3, Pc5-d3; 17. Ldl-b3, Ke6f7; 18. Tai-dl, Pd3xe5; 19. Pf3xe5, Pc6xe5; 20. Le3-f4, Pe6c4; 21. Lb3xc4, B5xc4; 22. Tdl-d4, Le7-d6; 23. Lf4-e3, Th6b8; 24. Td4xc4, Tb8-b2; 25. a2-a4, Tb2-a2; 26. g2-g3, Ta8-b8; 27. Tfl-dl, Tb8-b2; 28. Tdl-d4, Tb2-bl schaak; 29. Kgl-g2, Tbl-al; 30. Td4-h4, h7-h6; 31. Le3-c5, e6-e5; 32. Lc6a7, Kf7-e6; 33. Tc4-g4, Ld6e7; 34. Th4-h5, Le7-f6; 35. Tg4-c4, Ke6d7; 36. La7-b8, c7-c6; 37. Tc4-e4, Ta2xa4; 38. c3-c4, Ta4-a5; 39. Lb8xe5, Lf6xe5; .40. Th5xe5, Ta5xe5; 41. Te4xe5, Tal-a4; 42. Te5-e4, Ta4-a5; 43. h2-h4, h6h5; 44. Te4-f4, remise. Beleidscommissie stemt in met ontslag Van de Goolberg UTRECHT - De vaste commis sie beleid heeft zich gister avond in Utrecht achter het besluit van het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Atletiek Unie (KNAU) ge plaatst om vakgroeptrainer (sprint) Toine van de Goolberg met onmiddellijke ingang van zijn functie te ontheffen. KNAU-voorzitter Wim de Beer: heeft zich na het horen van onze overwegingen volledig achter het besluit gesteld Van de Goolberg van zijn functie te ontheffen. Het is echter niet zo dat Van de Goolberg persona non grata is geworden in de KNAU., Alleen zie ik op dit moment geen mogelijkheid dat hij opnieuw in de KNAU kan werken als trainer. Maar dat >an over enkele jaren wel an- Ruud Misdorp, doelman van Zian/Vitesse, speelde een ongelukkige wedstrijd met het Nederlands Wateroolo- zevental in Dubrovnik tegen Spanje. Nederlaag waterpoloteam DUBROVNIK Het Neder landse heren waterpoloteam heeft gisteren in Dubrovnik zijn derde wedstrijd in het vijflandentoernooi tegen Span je met 8-7 verloren. De perio destanden waren: 3-2, 2-2, 3-2, Nederland speelde aanvallend goed, maar maakte in de ver dediging grove blunders. Dit overkwam zowel de spelers als doelman Ruud Misdorp, die na twee doelpunten die direct het gevolg waren van zijn fouten, gewisseld werd voor de eerste doelman Alex Boegschoten. Deze was aan de kant gebleven vanwege een lichte blessure. Scoreverloop: 1-0 Wim Keman, 1-1 Carmona (strafworp), 1-2 Sans, 2-2 Eric Noordergraaf (man meer), 2-3 Jane, 3-3 Noordegraaf, 3-4 Carmona (man meer), 3-5 Carmona (strafworp), 4-5 Ed van Es (man meer), 4-6 Robert, 6-5 Van Es, 5-7 Carmona, 6-7 Noorde graaf, 6-8 Carmona (straf worp), 7-8 Wim Keman (man meer). Uitslag van de andere wed strijd die gespeeld werd is: Joe goslavië Rusland 7-5 Stand: 1. Joegoslavië 6 punten; 2. Spanje 4; 3. West-Duitsland 3; 4. Nederland 2; 5. Rusland 1. (Van onze sportredactie) VELP In de zesde ronde van het Reinbouw schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap is de Joego slaaf Nemet alleen aan de leiding geko men. Zelf haalde hij koploper Borm terug, terwijl concurrent Böhm volko men onverwachts ten onder ging tegen Guido den Broeder uit Voorburg. Böhm leek aanvankelijk op simpele wij ze ook Den Broeder aan de zegekar te gaan binden. In een glad gewonnen winst voorbij gaan. Den Broeder wist de bakens daarna te verzetten en slaag de er in via pionwinst de volle buit naar zich toe te trekken. Toch had Böhm in het eindspel misschien remise binnen bereik, maar hij vergooide zijn kansen. In het duel tussen Borm en Nemet veroverde de laatste een pion in het middenspel, waarna in het eindspel Borm er niet meer aan te pas kwam. De Bulgaar Kirov en de Pool Witkowski komen door deze resultaten weer in de running. Zij staan na hun winst van de nieuwe koploper Nemet, die hard op weg lijkt te zijn zijn titel te prolongeren. Peter Gelpke uit Den Haag moest zijn positie voorlopig vaarwel zeggen. Tegen Van Heivoort uit Weert blunderde hij, waarna capitulatie geboden was. Mi- chiel Wind uit Den Haag rukte verder op naar de top. Na zijn overwinning op de Pool Gorski ligt hij één punt achter koploper Nemet De Hagenaars Maurits Wind en Van der Raaf blijven eveneens goed meedraaien. Wind versloeg Kerk meester uit Oosterbeek, fprumi Groningen. In de bondswedstrijden be leefden Beelaerts van Blokland en Dijk stra uit Den Haag een goede dag. Twee maal wisten zij in hun achtkamp win nend over de finish te gaan. De belangrijkste uitslagen van de zesde ron- HemetBorm 1—0; BöhmDen Broeder 01; TolmanVan Baarle 01; Verholt Kuypers remise; Van HeivoortGelpke 1—0; GrootenSeheeren afgebroken; Kirov—Van den Bergh 1—0; KammingaWitkowski 0—1 Stand: 1 Nemet 5 1/2 punt; 2—8 Borm, Wit- PEC Zwolle produktief ZUTPHEN PEC Zwolle heeft gisteravond in Zutphen een vriendschappelijke wed strijd tegen de tweedeklasser AZC met 7—2 gewonnen. Bij de rust was de stand 4—0. De 2500 toeschouwers zagen doelpunten van Hoekstra, Ben Hendriks (2), Jans (3) en Kas- perski. Vitesse verloor in Arnhem voor 6500 toeschouwers met 2—0 van FC Köln. De Duitse doel punten kwamen na de rust op naam van Zimmermann en Gerber. FC Vlaardingen heeft in Vlaar- dingen een wedstrijd tegen de vierdeklasser (zaterdagvoetbal) Satelliet met 3—0 gewonnen. Bij de rust was de stand 1—0 De Vlaardingse doelpunten werden gemaakt door Stans (2) en Schrier. In Almelo verloor Heracles voor 4500 toeschouwers met 3—2 van de Engelse eerste divi sieclub Manchester City. Bij de rust leidde Manchester City met 2—1 door treffers van Asa Hartford, Oostrum verzorgde de Almelose treffer. Poell zorg de na de hervatting voor 2—2, waarna Brian Kidd Manches ter City op 3—2 bracht. In Velsen versloeg Telstar voor tweehonderd toeschou wers de eersteklasser De Spar taan met 4—2, voor de eerste divisieclub scoorden Bischot, Van Toor en Meijer. In Beek en Donk speelden de eersteklasser Sparta '25 en Hel mond Sport gelijk: 3—3. Eindhoven won in Waalwijk met 7—1 van de hoofdklasser RKC. Er waren 1500 toeschou wers. Bloemers, Soers (2), Ja cobs, Schapendonk, Sulkers en Pepels verzorgden de Eindho- vense produktie. Sparta speelde in Luik gelijk tegen de plaatselijke FC: 1—1. Slijvo, de dit seizoen door Luik aangetrokken Joegoslaaf maakte in de achtste minuut 1—0 en Arie van Staveren be paalde zes minuten voor tijd de eindstand op 1—1. Toon Willemse maakte in de 53ste minuut van de wedstrijd tegen Fortuna Düsseldorf het winnende doelpunt van NEC. RKWL, de vierdeklasser zon dagamateurs, was opnieuw een schakel in de keten van plaat selijke clubs waar MW tegen oefende en weinig moeite mee had. De ruststand van 4—0 werd in de tweede helft ver dubbeld: 8—0. De doelpunten werden in Maastricht gemaakt door Dijkstra (2), Mulkens (2), Kowalik (2), Bonfrère en Qua- den. FC Amsterdam, degradant.uit de eredivisie, hield thuis Lei- cester City uit de Engelse twee de divisie op 1—1. De Engelsen, die FC Den Haag nog met 4—0 wisten te verslaan, namen we liswaar de leiding door Gor don, maar na de rust bracht Van der Merkt de stand in evenwicht. Elf complete equipes voor WK springruiters AKEN Elf equipes zullen tijdens de strijd om de wereld titels voor springruiters, die van 16 tot en met 20 augustus in Aken wordt gehouden, deel nemen aan het onderdeel voor 1 andenp 1 oegen. De volgende naties brengen vier ruiters in de ring: België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, Canada, Nederland, Oostenrijk, Zwitserland, Rus land, Verenigde Staten en West-Duitsland. De grote afwe zige is Italië, dat voor de indivi duele wedstrijd alleen veteraan Raimondo d' Inzeo afvaardigt Zeven landen zijn vertegen woordigd met één of twee rui ters: Argentinië, Australië, Brazilië, Italië, Portugal, Span je en Tsjechoslowakije. Op woensdag 16 augustus wordt de eerste kwalificatie- ronde gehouden. De volgende dag staan de tweede kwalifica tie en de landenwedstrijd op het programma. Na een rust dag volgt zaterdag 19 augustus de derde kwalificatiewedstrijd, waarvoor de twintig beste com binaties na de eerste twee ron den worden toegelaten. Zondag is de finale met de vier hoogst geklasseerde ruiters, die behal ve op hun eigen paard ook met de paarden van de andere drie deelnemers moeten rijden. Nederlaag voor Metz PARIJS Metz is de ongesla gen status kwijt. De club van Wim Suurbier, die de eerste vier wedstrijden in de Franse voetbalcompetitie stuk voor stuk had gewonnen, moest gis teravond de eerste nederlaag van dit seizoen voor lief ne- Op eigen terrein werd nota be ne met 2-1 verloren van Lyon. Hierdoor is Straatsburg - dat overigens ook niet verder kwam dan een puntenverdeling met Reims - langszij Metz geko- Uitslagen: Metz-Lyon 1-2, Reims-Straatsburg 1-1, So- chaux-Monaco 1-2, nice-Valen ciennes 3-4, Saint Ettönne-Nacy 3-2, Lille-laval 5-3, Bordeaux- Paris St. Germain 2-0, Nimes- Nontes 4 A*>r*nrc.Pastja

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11