Moezorewa trekt van leer tegen Smith en Oom Toms GEEN DOORBRAAK VERWACHT IN VREDESOVERLEG Roken oorzaak van reeks ziekten Romance Carter-liberalen loopt ten einde ■ÜuITenlAnd INENTINGSACTIE POLIO IN VS PLO-KANTOOR IN PAKISTAN OVERVALLEN mm SPAANSE MARINE LEGT RAINBOW WARRIOR VAST Syriërs beschieten wijk in Beiroet LEIDSE COURANT, MAANDAG 7 AUGUSTUS 1978 PAGINA SALISBURY(UPI) De gematigde Rho- desische zwarte leider bisschop Abel Moe zorewa is gisteren van leer getrokken tegen zowel de blanke premier Ian Smith, die hij een racist noemde, als wat hij noemde „de tegenwerking van- de Oom Toms in ons midden". Hij deed dit in een verklaring die in Salisbury werd uitgegeven een dag nadat hij was teruggekeerd van een reis van verscheidene weken, waarbij hij o.a. de Verenigde Staten en Engeland heeft be zocht. De kritiek van Moezorewa betekent een nieuw incident binnen het overgangs bewind waarin de blanken onder Smith sinds maart samenwerken met Moezorewa en de leiders van twee andere gematigde zwarte groeperingen. Moezorewa staat overigens ook bloot aan kritiek binnen zijn Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC) die beschouwd wordt als de zwar te organisatie met de meeste aanhang in Rhodesië. De zwarte bisschop sprak zich uit voor een onmiddellijke beëindiging van de rassen discriminatie in zijn land. Volgens hem hebben de regeringen en de grote partijen in Amerika en Engeland er grote bezwaren tegen, dat deze discriminatie nog steeds voortduurt. Premier Smith heeft gesteld dat er aan de discriminatie o.a. op het gebied van de huisvesting, het middelbaar onderwijs en de staatsziekenhuizen niet ineens een eind kan worden gemaakt, om dat dan de negers die nog in stamverband leven in de knel zouden komen door toe doen van de blanken met een betere oplei ding die nu nog in eigen gebieden moeten blijven. Het feit dat Engeland en de VS het zoge naamde „interne akkoord" tussen Smith en de gematigde zwarte leiders niet hebben erkend, was volgens Moezorewa te wijten aan Smith, tegen wiens Rhodesische front in twee landen een „pathologische en diep gewortelde haat" zou bestaan, evenals trouwens tegen „het racisme zoals gesym boliseerd en verpersoonlijkt door Smith". Moezorewa verklaarde dat er meer zicht bare voortgang moet worden gemaakt naar de voorbereidingen voor een zwart meerderheidsbewind. Doelend op zijn zwarte bondgenoten in het overgangsbe wind voegde hij hieraan toe: „Ik ben niet langer bereid de tegenwerking te tolereren van de Oom Toms in ons midden. Ik zal en kan niet toestaan dat mijn partij mis bruikt wordt door reactionaire en zelfzuch tige doeleinden". Intussen hebben de laatste dagen verschei dene militante functionarissen in de UANC aanvallen op de bisschop gedaan, omdat hij gepleit heeft voor opheffing van de tegen Rhodesië afgekondigde handels sancties. Ook is hem verweten dat hij „de vijand" in Zuid-Afrika heeft bezocht, ter wijl hij er voorts van beticht is, geen leiding te kunnen geven en niet over een strategie te beschikken. De problemen in Rhodesië zijn ook toege nomen door waarschuwingen van o.a. pre mier Smith, dat de voorgenomen algemene en vrije verkiezingen wellicht niet volgens plan in december zullen kunnen doorgaan, als gevolg van de toenemende guerrilla-ac tiviteit van leden van het patriottische front, dat de „interne regeling" steeds heeft afgewezen. ZOMERFEEST IN MONACO Prinses Caroline van Monaco en haar echtgenoot Philippe Junot keerden dit weekeinde terug uit Tahiti waar zij hun wittebroodsweken hebben doorgebracht. Op de foto danst Carolines moeder Prinses Grace met haar schoonzoon op een zomerfeest in Monaco waar de jonggehuwden zich voor het eerst in het publiek vertoonden. Lynden (Verenigde Staten) (AP) Plaatselijke functionarissen van de gezondheidsdienst in de Amerikaanse staat Washington hebben reeds meer dan 150 bewoners ingeënt tegen polio na het bezoek van een 17-jarige Nederlander die naar gebleken was, drager ervan was geweest. met een vliegtuig van Martinair naar Nederland komt. Hierover wordt nog overleg gevoerd met vertegenwoordigers van de GGD en het ministe rie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Een drie maanden oude baby in Meliskerke op Walcheren is 28 juni overleden aan polio. Dit is volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne komen vast te staan na sectie. Christina Onassis alleen terug in Griekenland ATHENE (UPI) Christi na Onassis is zaterdag al leen aangekomen op het vliegveld van Athene. Vori ge week is zij in Moskou getrouwd met de 37-jarige rus Sergej Xauzof. Nie mand van haar familie was op het vliegveld om haar te verwelkomen. Christina Onassis zou naar het privé-eiland van de fa milie, Scorpios, zijn ge gaan. De priester van een naburig dorp is volgens overige inwoners gevraagd de komende dagen niet weg te gaan. Dat heeft in Griekenland geruchten doen ontstaan, dat de 27- jarige Christina Onassis voorbereidingen treft voor haar kerkelijk huwelijk met Kauzof. Dat is de eni ge manier voor Grieken om een huwelijk voor de Griekse wet rechtsgeldig heid te geven. Moeder met reageerbuisbaby naar huis Londen (Rtr) De 31-jarige mevr. Lesley Brown heeft gis teren met haar 12 dagen oude, 'reageerbuisbaby' Louise het ziekehuis in Oldham bij Man chester verlaten. Een woordvoerder van het zie kenhuis verklaarde dat moeder en dochter het goed maken. Het vertrek was enige dagen uitgesteld wegens een kleine infectie die zich bij mevr. Brown had voorgedaan. Vance vandaag in Egypte Jeruzalem (AP) Reuter De Israëlische premier Begin heeft na een lang onderhoud met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Vance gisteren gezegd dat er van de V.S. geen verzoek was ontvangen dat Israël zijn houding inzake het vredesoverleg met Egypte moest veranderen. Egyptische functionarissen achtten het on waarschijnlijk dat Vance, die vandaag in Egypte is aangekomen, Egypte kan overha len de onderhandelingen met Israël te her vatten. Zij houden dit alleen voor mogelijk wanneer Vance melding kan maken van een belangrijke verandering in de houding van Israël of met een Amerikaans voorstel aan komt Egypte is „zeer bereid" de vredesbe sprekingen met Israël te hervatten, Israël zijn onrechtmatige aanspraken op Arabisch grondgebied laat vallen, zo ver klaarde de Egyptische minister van Buiten landse Zaken Mohammed Kamel in een in terview met het Amerikaanse weekblad Newsweek. Uit besprekingen in Israël blijkt echter niet dat er enige verandering is opge treden in het standpunt van Israël over het Arabische gebied, de oorzaak van de huidige impasse in de besprekingen, aldus waarne mers. Zaterdagavond heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Dayan nog gezegd dat de officiële houding van Israël blijft dat beide partijen concessies moeten doen. Deze opmerking schijnt vooral bestemd te.zijn voor president Sadat, die ieder compromis in territoriale kwesties van de hand wijst. Begin heeft bekendgemaakt dat aanstaande woensdag nadat de bespre kingen tussen Sadat en Vance zijn afgerond, een speciale vertegenwoordiger van de V.S. naar Israël komt. Deze zal dan de afloop van de beraadslagingen bekendmaken. ISLAMABAD (UPI) Twee mannen hebben zaterdag een kantoor van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) in het Pakistaanse Islamabad overvallen en vier mensen doodgeschoten. De doden zijn een Pakistaanse politieman en drie Palestijnen, onder wie een student. De overvallers wisten even later te ontsnappen in een auto. De man op wie zij het echter gemunt hadden, het hoofd van de PLO-missie in Pakistan Jousoef Aboe Han- tash, bleef ongedeerd. Hij ver borg zich in zijn kantoor ter wijl de overvallers, luidkeels zijn naam roepend, door het gebouw trokken. De organisatie „Zwarte juni en september" heeft in een via de telefoon aan AFP doorgegeven anoniem communiqué de ver antwoordelijkheid voor de overval opgeëist. Gezegd wordt dat men „in de komende perio de" de operaties zal staken op voorwaarde dat de „rechtse" Palestijnen hetzelfde doen. CHICAGO (UPI) - In een rapport dat is uitgegeven door een commissie van het Amerikaanse medische genoot schap, wordt gezegd dat het roken van sigaretten kan leiden tot onher roepelijke schade aan het hart en verantwoordelijk kan zijn voor een reeks ziekten, van indigestie tot kan ker. Aan het project onder leiding van de commissie voor onderzoek naar de invloed van tabak op de gezondheid is veertien jaar gewerkt. De kosten - 15 miljoen dollar zijn gedragen door de belangrijkste Amerikaanse tabaks ondernemingen. Dr. Ira Singer, secretaris van de com missie, verklaarde dat er niet veel gestudeerd is op kankerverwekkende eigenschappen van sigaretten omdat daarover al veel onderzoek is verricht. Maar de commissie kwam tot de con clusie dat er kankerverwekkende ele menten in nicotine zijn. De onderzoe kers vonden ook mogelijke verbanden tussen het roken van sigaretten en een reeks andere problemen, met name beroerte en hartziekten. Een combina tie van nicotine en een tijdelijk zuur stofgebrek kan onherroepelijke schade aan het hart toebrengen. De onderzoe kers bevonden ook dat het roken het risico van trombose doet toenemen en dat vethoudende zuren - in verband gebracht met fatale onregelmatigheid van de hartslag - in grotere mate voorkomen in het bloed van rokers dan in dat van niet-rokers. In een der studies komt men tot de conclusie dat de nicotine een zodanige irritatie kan veroorzaken dat er pro blemen ontstaan die variëren van indi gestie tot maagzweren. In een andere studie wordt gesteld dat er aanwijzingen zijn dat door het ro ken het bacteriologisch evenwicht zo danig kan worden verstoord dat de roker meer gevoelig is voor infecties, waaronder verkoudheid. 35 graden Rome x stad van tegenstellin gen. Bij een tempera tuur van 35 graden ver lieten gisteren de meeste Romeinen de gewoonlijk bomvolle stad om verkoeling te zoeken op de nabijge legen stranden. Twee buitenlandse toeristen gaven de moed echter niet op en trokken op zoek naar bezienswaar- digheden'door een vrij wel verlaten stad. DEN HAAG (ANP) -De actie-boot van de walvis be schermende organisatie Green peace „The Rainbow Warrior", is gisteravond door de Spaanse marine bezet. De boot met o.a. twee Nederlanders aan boord, ligt in de haven de Spaanse havenstad La Corona. De bé- marming van de Rainbow War rior had de afgelopen drie da gen door met robber bootjes voor walvissen te gaan liggen, de dood van zes grote vinvis sen, een van de meest bedreig de diersoorten van de wereld, kunnen voorkomen. Het ge schiedde tijdens een jacht door een Spaanse walvisjager. Een xntimidatiepoging van de Spaanse marine die het fregat schip f-41 en de kanonneerboot PO-5 naar zee had gestuurd, mislukte. In open zee werd een marineofficier aan boord van de „Rainbow Warrior" ge bracht. De officier gaf het be vel te verdwijnen. Dit weigerde de bemanning van de Rainbow Warrior. Later verdwenen de marineschepen. De walvisvaar- het schip, der gaf tenslotte de pogingen walvissen te schieten op. Toen zondagavond de Rainbow Warrior bij La Coruna in de baai waarin de walvisvaarder was verdwenen, voor anker werd gelegd, kwam de Spaanse marine aan boord en bezette De Greenpeace organisatie had de actie tegen de Spaanse wal visvaarders in het geheim voor bereid. Spanje is als enige na tie met een walvisvloot niet bij de internationale walviscom missie aangesloten. In het be gin van deze week was de be manning van de Rainbow War rior er in geslaagd twee gehei me walvisstations aan de Spaanse kust op te sporen. De twee Nederlanders die aan boord zijn, zijn de Utrechtse bioloog Pieter Lagendijk en de eerste stuurman S. Hollander uit Rotterdam.-. BEIROET (Rtr) - Syriërs heb ben gistermorgen de christelij ke wijk in het oosten van Bei roet bestookt. In deze ergste beschietingen sinds een maand zijn minstens 5 mensen omge komen en 40 gewond. Het vijf uur durende spervuur ontlokte een lid van de rechtse militie de woorden: ze blijven maar op ons schieten en weige ren te aanvaarden dat ze er niets mee bereiken. „Aan onze kant vallen maar weinig slach toffers, het zijn de burgers die gedood worden. Het gebruik van zware artille rie in dichtbevolkte gebieden heeft veel kritiek uitgelokt, en niet alleen van rechts. Samir Sabbagh, de leider van de „na tionale beweging" van linkse organisaties zei onlangs m een interview dat alles wat de Sy riërs bereiken, de dood van een groot aantal burgers, de aan houdende haat van de christe nen en de dreiging van een Israëlische interventie is. Terwijl de christelijke wijk be schoten werd, kwamen er in het voornamelijk door mos lems bewoonde westelijke deel van Beiroet een twintigtal gra naten tot ontploffing. Over slachtoffers is niets bekend. Thorpe blijft in parlement Londen (Rtr) De voormalige leider van de Britse liberale partij, Jeremy Thorpe, blijft parlementslid. Dit heeft de leiding van de plaatselijke afdeling van de liberale partij in North Devon, bekendgemaakt. De bekendmaking volgde na een bijeen komst van drie uur. Volgens de verklaring is Thorpe gevraagd zich bij de eerstvolgende verkiezingen opnieuw kandidaat te stellen. Thorpe is verwikkeld m een proces waarin hij er samen met drie anderen van wordt beschuldigd te hebben geprobeerd een mannelijk fotomodel, Norman Scott, te vermoorden. Scott had eerder verklaard een homofiele relatie met de politicus te hebben gehad. Thorpe ontkent de relatie niet, maar het homofiele karakter ervan wel. (Jonathan Steel over de breuk tussen de president en de liberalen) WASHINGTON Wat was overgebleven van de verbintenis tussen Carter en de liberalen van de Democratische Partij stortte het afgelopen weekend in elkaar. De defiriitieve ruzie barstte los over de regeringsplannen voor een nationale ge zondheidszorg verzekering, één van de laatste grote onvoltooide zaken van de Nieuwe Aanpak (New Deal). Vakbondsleiders en de wemige overgeble ven liberalen in het Congres, aangevoerd door senator Edward Kennedy, hadden gehoopt de Verenigde Staten op één lijn te brengen met de praktijk van de sociale democratie zoals die bestaat in West-Euro pa en Canada. In plaats daarvan diende Carter een ontwerp in dat door de libera len werd beschouwd als te geleidelijk van ^ard, te verbrokkeld en te vol van conces sies aan de conservatieve stroming die op dit moment door het Congres gaat. Op zichzelf zou het meningsverschil tussen het Witte Huis en de liberalen met genoeg geweest zijn om een breuk te veroorzaken. Maar dit kwam na de teleurstellingen met betrekking tot regeringspogingen tot belas tinghervorming, anti-inflatiebeleid en de herziening van de vakbondswetten. Het zijn geen aangeboren tegenstellingen die de breuk veroorzaakt hebben. Deze komt hoofdzakelijk voort uit de groeiende handigheid van de conservatieven om in het Congres het liberale beleid te belem meren en soms zelfs geheel te veranderen. De liberalen geven toe dat het Witte Huis getracht heeft deze trend tegen te gaan, maar ze plaatsten vraagtekens bij de tak- tiek van de regering en haar veelvuldige gebrek aan moed. Maar nu, redeneren ze, is de regering van strategie aan het veran deren en geeft zij toe aan de conservatie ven, zelfs al in de ontwerpsfase van nieuwe voorstellen, zonder ook maar de strijd aan te gaaa Of deze aanklacht nu op waarheid berust of niet, de laatste weken heeft president Carter enkele harde lesjes moeten leren. De meest recente slag was de manier waarop het Congres zijn voorstellen voor belastinghervorming behandelde. In zijn voornaamste speech voor zijn verkiezings campagne noemde Carter het Amerikaan se belastingsysteem „een schande voor de mensheid". Hij kwam met een ontwerp om mazen te dichten en koppelde het aan een belastingverlaging die de mensen aan de onderkant van de schaal geholpen zou hebben. De financiële commissie van het Congres, die gewoonlijk de aanval op belastingvoor stellen opent, deed de hervormingen al snel teniet. Het was uit met de kleinere en voornamelijk propagandistische hervor mingen, zoals het beeïndigen van de belas- tingaftrekbare zakenuitjes en de zoge naamde „drie-Martinilunch" (een paar jaar geleden ging de lunch nog gepaard met slechts twee Martini's). Het was ook uit met de belangrijkere voorstellen om de vermogensaanwas aan te pakken. Daarna begon de commissie hervormingen terug te draaien. Vorige week nam zij een serie maatregelen aan die, voor het eerst in 15 jaar, de gematigd herverdelende aard van het eerdere belastingbeleid verander de. Belastingbetalers die minder verdienen dan het gemiddelde familie-inkomen van 15.000 dollar per jaar (ong. 33.000 gulden) zullen slechts één-achtste van de voorge stelde belastingverlaging krijgen. Weer an dere veranderingen in vermogensaanwas- belasting én persoonlijke aftrekposten ac centueerden de trend om modale en hoge re inkomensgroepen, van 20.000 tot 50.000 dollar, te helpen. De financiële commissie weerspiegelde 'duidelijk de hernieuwde strijdlust van de meer welgestelde belastingbetalers, die vo rige week ontbrandde met de Californi- sche stemming over Voorstel 13. De voor afgaande week, namelijk, had de handels commissie van het Huis van Afgevaardig den een regeringswetsontwerp afgewezen, dat ziekenhuiskosten binnen twee jaar had moeten drukken door middel van federale controle, indien vrijwillige pogingen door de ziekenhuizen mislukt zouden zijn. Deze kosten zijn aanzienlijk gestegen, deels doordat veel ziekenhuizen hun bedden trachten te houden door patiënten langer vast te houden. De meeste particuliere verzekeringen en het Amerikaanse gezondheidszorgsysteem (Medicare) voor bejaarden vergoeden eer der de kosten van een verblijf in het ziekenhuis dan die van een behandeling thuis. Het Congres is op de hoogte gebracht van het feit dat een ziekenhuis in Las Vegas aan patiënten de kans op een dure vakan tie na hun behandeling aanbood, indien zij zich voor het weekend vóór hun operatie lieten opnemen. De handelscommissie stootte president Carter voor het hoofd door voor een volkomen vrijwilige kosten- beperking te stemmen. Toen deze neder laag hen trof, waren de liberalen nog een andere slag aan het verwerken, namelijk een succesvolle obstructie door de Senaat van het ontwerp om de vakbondswet te veranderen. Dit wetsontwerp zou straf maatregelen verzwaard hebben tegen werkgevers die vakbondsorganisatoren be lemmeren of proberen verkiezingen te ver tragen, waarbij arbeiders stemmen over het al dan niet oprichten van een bond die hen vertegenwoordigt In januari noemde president Carter dit ontwerp een van zijn hoogste prioriteiten op wetgevend-gebied. De vakbondsleiding had zich tot het uiter ste ingespannen om het wetsontwerp te doen aannemen. Na zes pogingen kon de Senaat nog geen meerderheid vinden om de obstructie tegen te gaan en werd het ontwerp voor onbepaalde tijd in de ijskast gezet. Deze drie nederlagen betekenden een slag in het gezicht van de regering evenals in dat van de coalitie liberalen-vakbond, wel ke toch al verzwakt was. Maar zij leidden tot de hernieuwde aanklacht dat de rege ring-Carter niet in staat was om het land een duidelijk liberale leiding te geven of dat niet wilde. Als onervaren in het Con gres en zonder een echte binding met sociale rechtvaardigheid, werd Carter er van beschuldigd ten prooi te vallen apn dezelfde vaagheid die hij ten toonspreidde gedurende zijn campagne. Senator Kenne dy heeft uiteraard zijn eigen redenen om een afstand tussen Carter's Witte Huis en zichzelf te creëeren. Het „Stem Kennedy" geeft nieuwe levenstekens. De leiding van de belangrijkste stroming van de vak bondsbeweging, de AFL-CIO, is ook aan het veranderen. Zij was lange tijd ver maard om haar argwaan ten opzichte van andere hervormingsgroeperingen. Beide bewegingen zijn begonnen bondgenoten te zoeken onder consumentengroepen en de vrouwenbeweging die voorheen verwaar loosd werden. De „scheiding" met president Carter is niet helemaal definitief. Maar met de Congres- verkiezingen binnen drie maanden en de machtsstrijd van 1980 voor de deur, schij nen de liberalen gestopt te zijn met het wedden op Carter als bondgenoot, en mis schien zelfs als kandidaat over twee jaar. (Guardian-dienst)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7