URN HUS UIT surfte e proeft wef weerom m Middeltjes genoeg om nog bruiner te worden cursus slijtersbedrijf en cafébedrijf l25 Frankrijk perzikenland bij uitstek PAP, JE KOMT TOCH ZONDAG? Telegramstijl Lily van der Velde: „heel erg goed of heel erg slecht Spoor 2** l" 2? tOOGR. bacon iSOGR. lV PAGINA 6 LEIDSE COURANT MAANDAG 7 AUGUSTUS 19 Het is nu eenmaal een cultus: bruin worden. Wat dit eigen lijk qua proces inhoudt vertel len de vele make-up-huizen op eigen wijze en ze hebben alle maal gelijk. Hun formulering in algemene zin: wanneer de huid wordt blootgesteld aan intense werking van de zon verdedigt ze zich zo goed mo gelijk en op eigen manier: door de „melanogenèse". Dat wil zeggenr ze zet een donker pigment, de „melanine" af, dat eerst wordt opgeslagen in de cellen van de lederhuid, de „melanocytes" en later wordt opgenomen door de cellen van de opperhuid. De „melanine" is aansprakelijk voor de ge wenste bronskleur en be schermt tegelijk tegen ultra violette stralen, die tweesoor- tig onze aarde bereiken. Het zijn de UVA- en de UVB stra len. De eerste geven een vrij snelle bruining van de huid, maar deze „tan" verdwijnt ook snel. Het UVB bruin blijft langer, maar is ook gevaarlij ker omdat deze stralen de huid meedogenloos kunnen „verbranden". Door bepaalde zonnebrandprodukten worden de Ultra violette stralen uitge filterd, zodat ze minder schade kunnen berokkenen, maar er zijn ook produkten die de UVB stralen geen kans geven. Men wordt minder snel bruin. Sportief bruin worden, maar dan zonder de huid echt te verbranden. feitelijk zijn het anti-zon pre paraten vervaardigd op basis van een bindmiddel en een filter, die de UVB stralen uit bant of uitschakelt. Doseerdop Deze preparaten zijn geschikt voor de eerste zonnebaden, waarna men kan overgaan op meer agressieve produkten. Nieuwe Sun-bi-crème („crème solaire") bevat in een alumi nium tube twee te doseren' cre- mes: een gele zonnecrème met bergamote en een witte crème, die alleen beschermt. Gebrui k/ster kan zelf doseren met een doseerdop. Zodra de huid bruiner wordt kan deze dose-- ring veranderd worden (meer gele crème). Bio Bronze, even eens een nieuw middel, ver kocht in twee aparte tubes berust op hetzelfde principe. Bruinen in twee fasen! Tube 1 (voor fase 1) is geschikt voor de nog bleke huid. Deze crème zorgt dat de B-stralen niet kunnen doordringen en houdt ook een deel van de A-stralen tegen. Tijdens fase 2 kan een lik uit tube 2 met minderzon- nefilters, op het snoetje of het lichaam gesmeerd worden. In Bio Bronze zit een plantenex tract, aangeduid met 5MOP, dat staat voor „Methoxy Pso- raleen", een stof Franse dermatologen hebben ontdekt dat ze de pigmentvor ming in de huid versnelt. Tube 2 is dus voor de al gebruinde huid. Biotherm heeft ook aar dige zonneprodukten op basis van plankton: een „Solaire haute protective" voor de ge voelige weinig gepigmenteerde huid, die daar een bescher mende film overheen trekt en uitdroging tegengaat. (Dit laat ste echter kan van alle goede zonnebrandprodukten gezegd worden.) Het grote gevaar van zonnebaden is, vooral voor ou deren, het droog worden en dus rimpelen van de huid. Vandaar dat na elk zonnebad voor jong en^oud een „après soleil" of „after sun" moet worden gebruikt en daarna liefst s'avonds een hydratant om het vochtgehalte te regule ren. Heeft men te lang liggen bakken dan is een crème, waarin het kalmeringsmiddel azuleen zit. uitstekend. (Bij voorbeeld de „azulen crème" van Dr. Grandes onder de naam „Hautdiat"). Maar er zijn genoeg van deze prepara ten. Harriët Hubbard Ayer heeft ook goede spullen voor tijdens sport en spel, waarbij je snel verbrandt zonder het te voelen (een kenmerk van „verbranding" in de zon is dat het slachtoffer er niets van bespeurt, pas later wordt de huid rood en treedt soms zelfs oedeem op, gevolgd door koorts). Langer zonnebad Voor extra bescherming heeft Harriet de Crème Solaire" speciaal met index 6, dat bete kent dat een langer zonnebad mogelijk is. Index 1 betekent rond een kwartier gevaarloos in de zon blijven, index 6 dus 6 maal 1 kwartier); Ayers Bronze Tahitien is een hydra- terende vloeistof in flacon met depper en haar Sun milk, een hydraterende emulsie in witte of gekleurde versie, is tevens waterbestendig. De gekleurde crèmes of emulsies zijn prettig om nog witte lichaamsdelen (bijvoorbeeld achterkant van knieholtes tijdelijk „tan" te ge ven, totdat ook die zijn bijge kleurd). Het mooiste bruin wordt een mens echter als de zogenaamde „erytheemdrem- pcl" even is overschreden. Bij na in tegenstelling met het voorafgaande: wanneer men dus een ultra lichte huidont steking forceert, die dan de „melaninevorming" in werk ing zet. Deze „erytheemdrem- pel" is het moment, waarop het gevaar ontstaat te ver branden. Gezond verstand Men begrijpt dus dat het een zaak is van gezond verstand en dat men zijn eigen huidge drag in de zon goed moet ken nen, om deze woorden ter har te te nemen. Dus niet kreefte- rood laten verbranden en dan denken: ziezo, nu heb ik de erytheemdrempel overschre den, want dan is het net pre cies te laat. Dit moment is ook afhankelijk van de intensiteit der straling, het huidtype, de periode dat men de huid bloot stelt aan de zon en van het zonnebrandprodukt dat men gebruikt. (l'Oreal komt met een nieuwe Ambre Solaire, die de huid wat meer UVA stra len, maar ook UVB stralen toestaat. Handig zijn ook de middeltjes die een deel van het gezicht (b.v. de neus) „buiten spel" zetten in het verloop van het bruiningsproces, dóór waar gevaar voor „verbranding" ontstaat. Wangen, voorhoofd kin krijgen het vereiste tje, de ste kende neus wordt te rood. Door insmeren of aantippen met een stift wordt dit tere deel extra beschermd, zodat het niet meer „mee doet". He- lene Rubinstein brengt naast haar zonnebrandprodukten binnenkort zon'n stift in haar assortiment, die voor onder de ogen, op de neus of op gevaar lijke rode plekjes op de schou ders kan worden gebruikt. Tij dens het zonnen mag men ook de lippen niet vergeten. Het is mogelijk ze mee „in te vetten" als er bijvoorbeeld gebruik wordt gemaakt van een be schermende crème of emulsie (natuurlijk niet met een crème uit fase 2 of een getinte emul sie). Er zijn voor de lippen echter speciale preparaten. Na het zonnebad, het tennissen, zeilen, roeien, hockeyen, berg beklimmen, overal waar men veel zon vangt, liefst een ver zachtende „milk" gebruiken en de huid 's nachts goed ver zorgen met vochtregulerende crème en bodymilk. Scheutig heid daarmee kan in de zo mermaanden geen kwaad. Te gen het uitdrogen van de ha ren komt Lancaster met een nieuwe „shampoo Après So leil", een mild haarbad met haarstructurerende bestand delen en een zachte „gel" (ge lei) voor onder de douche na het zee- of zonnebad. In dit verhaal enkele nieuwtjes, maar de markt stroomt over van uitstekende, reeds be staande zonnebrand- en after- sun produkten, die evenmin te versmaden zijn. Gebruik ze driftig om niet voortijdig een soort mummie te worden. Frankrijk is hard op weg om het grootste perziken producerende land ter wereld te wor den. Dit is wel be grijpelijk, want door de goede bo demgesteldheid en zeer gunstige kli matologische om standigheden leent midden- en zuid Frankrijk zich uit stekend voor het kweken van dit produkt. Boven dien zijn de Franse fruitkwekers goe de vaklui, die we ten dat je alleen door maximale in spanning een goed produkt kunt kwe ken. Het allerbe langrijkste vinden de Franse boeren echter de pluktijd. Wanneer de zon zijn werk heeft ge daan en de vrucht heeft laten rijpen totdat hij zoet en sappig is, pas dan wordt hij geplukt en uiterst zorgvul dig behandeld om beschadiging te voorkomen. Ze worden dan afgele- verd bij de paksta- tions die ze nog maals selekteerd op formaat en kwaliteit. Alleen de allerbeste wor den daarna op transport gezet naar het buiten land. Van de totale oogst gaat dit jaar een groot gedeelte naar de Neder landse consument. Die kan er dus de hele zomer van ge nieten. Door de de prijs aantrekke lijk blijven. Het voorlichtings bureau van de! Franse ambassade' zal dit jaar grote1 aandacht besteden1 aan begeleiding: van deze aktie Zo; zullen begin julii presentaties wor-l den gegeven bij groothandelsmark ten en worden er, prachtige posters verspreid onder detaillisten. Verder worden er enkele! honderdduizenden recepten leaflets! verspreid. Perzi- ken zijn licht ver teerbaar en bevat ten slechts 41 cal. per 100 gram. 99 Smalle mond op het bitse af, soms optrekkend tot een bre de, gulle lach: een schrijfster met uitersten, Lily van der Velde, Haagse en met één titel op haar naam: „Pap, je komt toch zondag". Lily weet het zelf al: „Ja, er zullen mensen zijn die het heel erg goed vin den, anderen zullen zeggen dat het heel erg slecht is." In de korte tijd waarin het boek de lezers heeft bereikt zijn de me ningen inderdaad erg verdeeld en wordt voor uitersten geko zen. Niemand vindt het boek „wel aardig", men is er posi tief over of sterk negatief en Lily van der Velde heeft dat bij het indienden van het ma nuscript gemerkt; nadat een uitgever sterk afwijzend was, nam Paul Biegel het voor Unieboek in handen, waarna hij tot de conclusie kwam: „Heel goed, meteen uitgeven Nu duurt „meteen uitgeven" bij Unieboek altijd een jaartje langer dan gebruikelijk, maar Lily's „Pap, je komt toch zon dag?" bereikte uiteindelijk de winkel. Tot ieders verrassing, want wat van dit boek mag worden beweerd: het is in elk geval heel opmerkelijk door de telegramstijl die Lily hanteert. Korte, heel korte zinnetjes, soms beperkt tot één woord. Waarom? Kan Lily dan geen lange zinnen maken? Wat is er de reden van, dat zij de ge- dachtenwereld beschreef van een ongeveer tienjarige jongen vanwie de ouders op punt van scheiden staan en dat dan ook doen? Waarom komt de moe der er zo vervelend af en waar om is de vader weer de goeie sul die z'n biezen wel pakt? In hoeverre is dit boek autobio grafisch? Een mens kan niet alles vragen wattie wil. En een schrijfster hoeft niet alles te beantwoor den. „De gebeurtenissen in dit boek heb ik uit eigen waarne mingen," concludeert Lily. „En wat die korte zinnen betreft, ik weet het niet, ik dééd het nu eenmaal zo, ik dacht: mis schien is het wel goed om zo veel mogelijk weg te laten. Je kan met een paar woorden, soms één of twee, voldoende uitdrukken. Ik houd niet zo van die lange beschrijvingen en als het met weinig woorden kan, geef ik daaraan de voor keur." Sfeer Wat men van dit boek kan en wil bewaren, sfeer heeft het hier en daar in hoge mate. Ondanks de puntsgewijze for mulering, het gebruik van tref woorden, ontstaan op enkele plaatsen stukjes film, wanneer men met iets meer dan gewone aandacht leèst. Treffend voorbeeld uit de ver scheidene passages is het mo ment waarop de hoofdpersoon patat gaat halen, maar van de stapels flatverdiepingen de juiste deur niet meer kan te rugvinden. De aarzeling, wan hoop en de koud geworden frietjes aan het einde van deze passage komen als film in beeld. Toch had Lilly van der Velde er maar een paar woor- Zoals dit fragment: Hij zwaait. Patates met worst. Het is er stil. Hij is zo klaar. Terug. Daar is de flat. Hij ziet niemand op het balkon staan. Waar was het nou precies? Daar ergens moet het toch zijn. Lopen. Het verhaal speelt zich af rond een jongetje dat zich in de steek voelt gelaten. De ouders besluiten tot scheiding, moeder haalt zich een drankzuchtig vriendje op de hals, de vader voorziet zich van een tamelijk larmoyant vriendinnetje met wie hij trouwt. Beide nieuwe verbintenissen zijn, of lijken, gedoemd (opnieuw) te misluk ken. De nieuwe echtgenote van pa is aan het einde van het boek al zoek en het vriendje van mams is zwaar alcoholicus, met alle gevolgen vandien. Niet zo bijster opwekkend alle maal, maar Lily van der Velde heeft dit alles uit eigen waarne mingen. „Een boek hoeft niet altijd goed af te lopen," is zij van mening. „Als de lezer zich na afloop wat verdrietig voelt, moet dat ook kunnen." Er zijn meer boeken geschre ven met een negatief effect aan het einde. Steinbeck's „Druiven der gramschap" eindigt vrijwel in een uitzichtloos moeras en soms kan een schrijver met opzet bedoelen: kijk uit, het kan goed mis aflopen. Het lijkt erop, dat Lily van der Velde met haar boek „Pap, je komt toch zondag?" heeft willen waarschuwen: kijk uit voor je tot echtscheiding besluit, zie het ook eens door de ogen van de kinderen. En wat dat betreft kan haar boek een heel goede waarschuwing inhouden. Lily zag kans, met haar korte zinne tjes, een stuk eenzaamheid te scheppen. Isolement voor de ouders, maai- nog meer voor het jonge kind, dat wel veel begrijpt, maar niet alles. Mensen die het weten kunnen zeggen: „Nou nee, zo gaat het helemaal niet, als ouders be sluiten te scheiden. Het gaat veel beter." Lily van der Velde Honkt Haar konnoliik anHors over en moet bepaald vervelen de herinneringen hebben aan een dergelijke situatie. Een dertienjarig proefkind las dit boek achter elkaar uit. Lily: „Tja, het is geen boek, dat je weglegt om een week later weer eens halverwege op te pakken. Je moet het echt ach ter elkaar lezen en dan nog woord voor woord, regel voor regel, ander snap je er niks Lily van der Velde heeft een stuk ellende weergegeven, waar kinderen, volgens de sta tistieken, uit één op de vier gezinnen mee te maken krij gen. Lily staat hierin niet al leen. Er zijn nogal wat schrij vers, die zich achter de schrijf machine problemen uit de. jeugdjaren herinneren en daar een al dan niet dik boek over schrijven. Lily: „Het probleem waarmee ik zat, was allang verwerkt, toen ik dit boek schreef. Het was rond en af ik kon er af stand van nemen. De composi tie heb ik er later duidelijk in gelegd, het eerste manuscript is helemaal herschreven." Daardoor wellicht, komt tot ui ting, hoe een kind na de schei ding van de ouders, materieel behoorlijk in de watt ten wordt gelegd, maar veel te kort komt waar het persoonlijke warmte betreft. De vader zorgt ervoor, dat de hoofdpersoon dik in de patat ten komt te zitten en zich bui tenshuis voldoende vermaakt; het vriendje van de moeder sleept zich wezenloos aan speelgoed treinen. Niet onaar dig laat Lily de jongen het hele boek door vragen naar zijn aquarium, dat nog bij de groot ouders staat. Pap, wanneer neem je m'n vissen mee? Tot het ook voor het jongetje niet meer zo hoeft. Aan het einde van het boek blijkt iedereen zich naar ver mogen voor het jongetje te hebben ingespannen en lijkt hij nauwelijks tekort te zijn geko men. Maar het enige echt per soonlijke bezit, het levende ele ment, is hem ontnomen: de vis sen zijn dood. Lily: „Ja, natuurlijk had ik het boek beter kunnen laten aflo- n/»n TV hnH prvoor Vtmnnn 7rtr. gen, dat de vriend van de moe der nieuwe vissen had gekocht. Maar dat was niet de bedoe ling; het moest verdrietig aflo pen." Men kan zich afvragen, of er op deze wijze niet wat veel schrijvers de boekhandel berei ken, met werk waarin trauma's en/of frustraties uit de jeugdja ren al dan niet pretlit zijn ver werkt. De schrijver kan zich opgelucht voelen: hij of zij heeft het probleem .Jekker van zich afgeschreven". En er het kind mee opgezadeld. Ander zijds kan men stellen, dat het goed is, wanneer kinderen le zen over werkelijkheden, waar mee zij in het dagelijks leven te maken krijgen. De discussie daarover lijkt nog niet eens te zijn begonnen, de schrijvers van dit genre jeugdboeken zijn nog maar een paar jaar goed bezig en hebben het er druk mee. Bereikt wordt wel, dat het lezende kind wat meer begrip krijgt voor het mede-kind, van gescheiden ouders, voor wat het boek van Lily van der Vel de betreft. Sommige kinderen zullen het in één ruk uitlezen, andere kinderen boven de tien, in elk geval zullen zich afvragen of ze daarvoor nou lid zijn van de bibliotheek. Of daarvoor het spaargeld moest worden opgeofferd. Want een lekker avonturenboek is dit Plaats: I Zonder postzegel sturen r Levo, Antwoordnummer 79. 6800 WC Arnhem. Oe heer V. L. D. te Z. (32) dingen gelezen worden. En door wiel Ik adverteer nu regelmatig. En verleden maand heb ik een schilder in dienst genomen. Uw dienstwillige werkgever V. L. O.' van Lily niet. Wel spannend indringend. En voor een leze kring dat sterk vóór is, of stt tegen; een middenmoot lijkt wezig. Lily van der Velde: Pap, komt toch zondag? Uitg. V Holkema en Warendorf, pr 15,90. F. J BROMBEI /kg Hm. LAPPEN /kg. BARRENS- FRICANDEAU Sons NASS/- VLEES dinsdag: $00 CR. RAUWE LENER ZANDBURGERS woensdag /kg.GENANTh.0^98 /kg.MAGER D/EET- mg GERANT Qï° Voor. horeca en grootverbruikers kun nen wij alle soorten vlees leveren tegen aantrekkelijke prijzen. Vraag onze spe ciale prijslijst. Bel 899358, ons bedrijf i de Produktieweg 40, Zoeterwoude. /kg.PENS schoon of vuil donderdag /kg. PERSE WORST voor uw huisdier: RUNDERNART /kg HOPVLEES 2 tip van de week: 250 GR. LEVERWORST CERVELAAT jroP of f59 'Steensuaat31 fTel.0? Chu.chitl-laan-Tel.071 ni Kopermolen - in de no Tel °71 1f°i94 Tel 01718 16345 Hoor nesplein 55 070.200486 Klaverweide 9/ »«-'■ OegstgeestCTweg 44 Tel 01718 22987 H09en7MPS Lily van der Velde: „Pap, je komt toch zondag?'

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6