'We hebben moeilijkheden met iemand' CeidócSoiwcmt 'Geen nieuwe argumenten gevonden om Marokkanen hier te houden' Hartchirurg Van der Schaar herhaalt aanbod aan Leiden binnenland Moedig, maar niet zonder risico's Zeeuwse vissers willen nationaal olierampenplan vergeefs •r LEIDSE COURANT MAANDAG 7 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - In opdracht van de procureur-generaal te Amster dam stelt de rijksrecherche momenteel een onderzoek in naar de controle van de passagiers bij het instappen gistermiddag in de KLM DC-9 „City of Arnhem", die kort na start door een 20-jarige geesteszieke jongeman werd gekaapt. Volgens kapitein Maurer van de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie zijn de pormale standaardprocedures uitgevoerd, dat wil zeggen contro le van passagiers en bagage door middel van röntgenapparatuur en de „magnetische deur". De magnetische deur signaleert wanneer er metalen voorwerpen 5oor passagiers worden meegenomen. Plastic-speelgoedpistool- |jes die niettemin zoals is gebleken zeer .goed bruikbaar zijn voor [iet uitvoeren van kapingen, worden door de „deur" evenwel niet opgemerkt. „Kapingen zoals met de „City of Arnhem" kunnen iedere dag gebeuren. De enige remedie daartegen is volledige controle van iedere passagier en zijn bagage", aldus kapitein Maurer. Gevolg hiervan zal evenwel zijn urenlang oponthoud. Gezagvoerder Cloosterman, met zijn bemanning gisteravond laat bp Schiphol teruggekeerd, begroet met bossen rode rozen, deed het volgende letterlijke relaas over de gebeurtenissen: (,Met vlucht 361 naar Madrid ging alles normaal tot we net over tie Belgische grens zaten in een klim naar 9000 meter. Achter fne hoorde ik toen hofmeester mevrouw J. Jaekel-Oud praten gen iemand en naar voren roepen: „We hebben moeilijkheden iet iemand". Ze gooide de deur dicht en kreeg toen van haar ianvaller een trap in de buik. De deur naar de cockpit ging i-eer open en ze nep: „Wat moet ik"?. Ik zei: laat de man maar :omen. Het bleek iemand van ongeveer twintig jaar te zijn, die n het Engels zei dat hij naar Algiers wilde en dat ik de :ockpitdeur op slot moest doen. We zaten toen dus met twee liloten en de kaper in de kleine cockpit van de DC 9 waar :ht geen ruimte is voor een vechtpartij. De kaper was doodner- - nog erger dan wij. We hebben gepraat om hem te kalmeren en om te kijken wat voor vlees we in de kuip hadden. Hij Schreeuwde allerlei leuzen over de PLO en de Rote Armee en legen het kapitalisme. Hij dreigde dat er ook een medeplichtige in de cabine zat die de zaak van hem over zou nemen als er iets mis ging. Al vliegend en pratende wijzigden we koers in He richting van Algiers. Ondertussen was voor mij en de co-piloot wat duidelijkheid in de zaak gekomen. Het grootste deel van de wapens die hij bij zich had (een pistool, een handgranaat, ben brandbom en een flesje met chemicaliën) leek ons niet bepaald het gereedschap voor een kaping, maar we durfden geen fjsico te nemen. Hij werd steeds nerveuzer en wilde actie zien. Ondertussen hadden wij via de intercom naar de cabine gehoord, Hat er geen tweede kaper aanwezig was en dat de 63 passagiers fcich rustig hielden. Tussen Perpignon en Mallorca hebben toen iet plan opgevat om te proberen de deur van het slot af te :rijgen en in de cabine mensen te mobillisteren om indien nodig Ie kaper met geweld te overmeesteren. In de buurt van Algiers langekomen kregen we geen toestemming om te landen. Dat ,as natuurlijk een politieke beslissing. Ik heb toen noodsignalen litgezonden om de zaken in wat normaler banen te krijgen. En ioorde toen niets meer. We zaten op 15 mijl van de baan op 1500 meter hoogte. De brandstof begon in mijn ogen gevaarlijk :rug te lopen. Op dat moment bevonden zich in de cabine al rie door mevrouw Jaekel gemobilliseerde mannen. De kaper [ing op de grond zitten om beschermd te zijn tegen een aanval ran buitenaf. Hij wilde steeds weten: „Is er ook een Duits rliegtuig gekaapt? Daarin moeten Duitse vrienden zitten die zich erst bij mij voegen". Terwijl hij op de grond zat, zag ik de ;ans schoon de cockpit deur naar de cabine open te krijgen, 'oen de kaper vervolgens controleerde of de deur wel op slot it, werd hij door drie mannen achter de deur de cabine igesleurd, overmeesterd en met een touw aan een stoel vastge- ionden waar hij tot aan de landing in Barcelona bleef schreeu- Mevrouw Jaekel, afkomstig uit Alphen aan den Rijn, 'ertelde nog, dat de passagiers zich erg rustig hadden gehouden. Tegen mij sprak de kaper gewoon Nederlands, geen Engels. Hij maakte een amateuristische indruk, maar we vonden iet toch nodig om hem als een professional te behandelen". Man bij sloop Verpletterd ROTTERDAM ERP (ANP) In het Brabantse Erp is zaterdagmiddag omstreeks half vijf de 62-jarige P. Ver- bruggen tijdens sloopwerk zaamheden onder een omval lende muur bedolven en ge dood. Het ongeluk gebeurde toen hij samen met zijn zoons rn deel van zijn boerderij rilde slopen. •e 41-jarige J. A. Voermans uit fereda is gisteren om het leven gekomen op het terrein van de Rotterdamse droogdokmaat- chappij. Tijdens het schoon- Nederland al drie maal getroffen door kapingsacties Van een onzer verslaggevers Den Haag Nederland is in het verleden al drie keer eer der betrokken geweest bij vliegtuigkapingen. fn twee ge vallen ging het daarbij om toe stellen van de KLM, de derde keer speelde onze nationale luchthaven Schiphol een be langrijke rol in de kaping van De „City of Arnhem" vervolgt hier zijn vlucht naar Madrid nadat bij een tus senlanding in Barcelona 6e kaper van boord was gehaald. een VC-10 van British Air ways. In alle gevallen konden de acties worden beëindigd, zonder dat zich daarbij grote ongelukken voordeden. Op 25 november 1973 was het de Boeing 747 jumbojet „Mis sissippi", die op weg van Schiphol naar New Delhi door een drietal leden van de „Na tional Arab Youth Organisa tion" tussen Athene en Beiroet werd gekaapt. Aan boord be vonden zich 247 passagiers, on der wie zeven Nederlanders en 17 bemanningsleden. Eis was dat Nederland zijn doorgangs kampen voor emigrerende Rus sische joden geen wapens sluiten, dat De dne helden van de „City of Arnhem", die de kaper gistermiddag onverhoeds overmeesterden. In het midden de Wassenaarse bankier A. Brand, geflankeerd door de twee Amerikaanse oceanologen E. Klausner en N. Halvorsen. werden geleverd en dat de KLM ook geen wapens naar dit land meer zou vervoeren. Ook werd de vrijlating geëist van zeven Palestijnen die op Cy prus gevangen werden gehou den. Alle 92 passagiers en tien be manningsleden van een VC-10 van British Airways slaagden er op 3 maart 1974 m dit toestel te verlaten, toen het op Schip hol, na een gedwongen landing, door twee kapers in brand vyerd gestoken. Slechts twee passagiers raakten gewond. De twee kapers, die opnieuw lid bleken te zijn van de Arabische jongerenorganisatie. werden bij hun ontsnappingspoging ge grepen en door de rechtbank in Haarlem tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld. De VC- 10 was van Londen op weg naar Beiroet. Eén van de twee kapers, de 23-jarige Adnan Nu- ri zou later een rol spelen in het gijzelingsdrama in de Sche- veningse gevangenis. Op weg van Malaga naar Schiphol werd op 4 september 1976 „The City of Madrid", een DC-9 van de KLM door drie Palestijnen gedwongen naar Tunis te vliegen. Na een aantal omzwervingen landde het toe stel uiteindelijk op Cyprus, waarna een reeks mislukte on derhandelingspogingen een Li bische diplomaat en een PLO- vertegenwoordiger er in slaag den te voorkomen dat het toe stel in brand werd gestoken. Alle passagiers werden een dag na het begin van de actie vrij gelaten. Hoewel het wapen, dat de kaper van het KLM-toestel gistermiddag hanteerde, achteraf van plastic bleek te zijn, is de zo goed afgelopen kaping toch niet zonder risico's geweest. Afwijken van de voorgeschreven vliegroute brengt al gevaren met zich mee. Dat zou ook het geval zijn geweest met een afgedwongen landing op een ander vliegveld: vanaf de grond wil men zo'n landing nog wel eens weigeren of opzettelijk bemoeilijken, soms zelfs door versperring van de landingsbaan. Het grootste risico heeft men echter genomen met de overigens moedige poging de kaper te overmeesteren. De gevolgen van .een schietpartij of - erger nog - van een exploderende handgranaat in een cockpit kunnen fataal zijn. Vandaar dat men een vliegtuigkaper meestal zijn zin geeft, zo lang het toestel nog in de lucht is. Het onschadelijk maken van de kaper was 'noedig maar zou - indien de man echt wapens zou hebben gehad- niet zonder risico's zijn geweest. Aangenrmen mag worden dat gisteravond, bij het langdurig o* erleg na de veilige terugkeer van het vliegtuig op Sch' ihol, o.a. dit aspect van de zaak aan de orde is geweest. Vergeleken met vele andere vliegvelden munt Schiphol uit door goede en serieus uitgevoerde veiligheidscontroles van de passagiers voor hun vertrek. Bij alle aanvankelijke opwinding rond de kaping is het geruststellend te kunnen vaststellen, dat die veiligheidsmaatregelen ook nu niet hebben gefaald. Tegen het meenemen van plastic na- maakpistooljtes kan men zich ook met de meest moderne middelen eenvoudig niet wapenen, tenzij ten koste van onaanvaardbaar tijdverlies. Agent schiet op belager prieks schip sprong de deksel i de zandketel, die hij voor fijn zandstraal nodig had. De jorzaak van het ongeval is nog bnduidelijk. Reddingsactie voor „lol" Den Helder (ANP) - Een los geslagen en achtergelaten jol heeft de reddingsboten uit Den Helder en Terschelling en een fielikopter van marinebasis De Kooi bij Den Helder de hele Zaterdagmiddag werk bezorgd. Een Duits jacht meldde, dat een jol ondersteboven rond dreef m het zogenaamde jscheurrak in de Waddenzee. Er (zouden een of meer mensen [overboord zijn gesprongen. De (helikopter vond het bootje, dat aan boord van de Helderse red dingboot „Zeeleeuw" naar Den Helder is gebracht. De eigenaar van een Neder lands jacht in Oudeschild op Texel liet daarop doodleuk we ten, dat de jol van hem was en bedankte voor het terugbezor- Breskens De Zeeuwse vereniging voor visserij- belangen Zevibel heeft aan de stichting Nederlandse visserij verzocht een nationaal olierampenplan op te stellen ten behoeve van de Nederlandse visserij. Dit naar aanleiding van de olieramp die de kust van Bretagne enkele maanden geleden trof. De voorzitter van Zevibel, de heer J. van den Bos, zei dit zaterdag morgen tijdens de reünie van de vereniging Breskens. In dit nationaal rampenplan, dat er op grote termijn moet komen, zouden maatregelen opgenomen moeten worden ter bestrijding van de olieramp in de natuur. De regeling zou ook precies moeten aangeven welke juridische stappen de Nederlandse visserij zou kun- ondernemen bij opgelopen schade. De heer Van Den Bos uitte ook felle kritiek op het volgens hem volledig falend EEG-visserijbeleid. Hij zei dat Zevibel voor de vissoorten kabeljauw en wijting vrije vangst bepleit om zo de garnalenvisserij de kans te geven zijn vloot aan te passen tijd te overleven.-. AMSTERDAM (ANP) - Een I Amsterdamse politie-agent i heeft zaterdagmorgen een ge richt schot afgevuurd op de 37-jarige J. P. uit Lelystad. Het schot raakte de man niet. i Twee agenten gingen om- streeks half vijf naar de Velu- J welaan in Amsterdam-West, nadat was gemeld, dat zich I daar een man in de struiken i verborgen hield ter hoogte van j het kantoor van de Russische handelsdelegatie, j Toen de politiemannen arri- veerden, zei P. dat hij een pis- i tooi en een handgranaat had. Hij dreigde de agenten te zul- len neerschieten en het Russi- 1 sche kantoor te zullen opbla- zen. De agenten zochten dek king achter een auto. Toen P. met een zwart voorwerp in de hand op de agenten toekwam trok één van hen zijn revolver en schoot. Het voorwerp bleek later een scheerapparaat te de*slechte I z"n- P' «.overgebracht r i het Lijk vermiste piloot gevonden STAATSSECRETARIS HAARS: GOUDA (ANP) - Het stoffelijk overschot van de sinds vorige week woensdag vermiste Bel- 1; gische starfightervlieger on derluitenant R. Smet (24) uit Sint-Truiden is zaterdagmor gen ten westen van Staveren op het IJsselmeer geborgen. Dit heeft de luchtmachtvoor lichtingsdienst zaterdag mee gedeeld. De Belgische luchtmachtvlie ger maakte woensdag een solo vlucht op lage hoogte boven België en Nederland. De vlucht verliep normaal totdat boven het IJsselmeer het radiocontact wegviel. Tijdens zoekacties, di rect daarna, werden o.a. wrak stukken van de Starfighter en de helm van de vlieger gevon den. Beslag gelegd op Caransa-geld HILVERSUM (ANP) Staatssecretaris Haars van justitie heeft geen enkel argu ment kunnen vinden om toch de 77 Ma rokkanen te laten blijven, die zijn aange zegd Nederland te verlaten. Ze heeft dat de de staatssecretaris^ Ook zaterdagavond op de televisie uiteengezet, zich er Zelf had ze graag een oplossing gevonden, op de voet volgt, zo verzekerde de bewindsvrouwe. daar sprake zijn van zak- van State niet in de wind slaan", zei zij. Bovendienr kenrollerij, aldus mevrouw Haars. De Bovendien zou dat gevolgen hebben angst om terug te gaan vindt zij niet vier-tot zeshonderd anderen, vreemd. „Wel lokt dat gevaren uit", meen- Voorts vond zij, dat dikwijls wordt verge- tris. Ook is Marokko *en dat staatssecretaris Zeevalking twee- bewust, dat Nederland duizend illegale buitenlanders heeft wegge- ,/at er gebeurt. Er be- stuurd: „Ik zit nog met het staartje van staan intensievediplomatieke contacten de uitvoering van de regularisatieregeling weeroverzicht van 7 8 WEINIG VERANDERING Het vrij koele weer met plaat selijk buien houdt ook morgen aan In het afgelopen week einde werd het weer in onze ieiienmnel;j,wnSer5e^usai.o b ald door hebben zaterdag beslag gelegd ioOP1 Uit alle informatie, die ze heeft gehad is haar niets gebleken over vervolging van teruggekeerde Marokkanen in hun vader land. Telkens is maar over één geval ge sproken, aldus mevrouw Haars. Een man, die negen dagen vast heeft gezeten en daarna door een Caid (dorpshoofd) is mis handeld. omdat de politie dat weigerde. gaan aan het advies van de Raad van State zifter dr. J. Terlouw, die haar in hetzelfde de Marokkanen uit te wijzen. „We hebben programma verweet het adviès van de een grote Raad van State te volgen. „Zeevalking zou trots op. dat niet hebben gedaan", aldus Terlouw. Een beroep op de kroon is nu nog de enige mogelijkheid voor de Marokkanen, die in Nederland willen blijven. op de banktegoeden Zuidamerikanen. De tegoeden bestaan waarschijnlijk voor namelijk uit het losgeld dat in oktober van het vorige jaar werd betaald voor de vrijla ting van de Nederlandse za kenman Caransa. Eén van de vier verdachten is Luis Alvarez. Hij werd onlangs in Los Angeles gearresteerd. De Amerikaanse politie vond toen in zijn bezit een deel van het losgeld, dat in totaal 10 miljoen bedroeg. Het viertal kan in Zwitserland slechts ver volgd worden wegens het bij een bank deponeren van „ille- Nu officieel aan directie AZL Weekend-verkeer eist negen doden 'EN HAAG Bij verkeers- ngelukken in het afgelopen eekeinde zijn in totaal negen ii om het leven geko men. Vier slachtoffers reden m in een auto, drie bestuurden en een brommer, terwijl ook een n- 'fietser en een voetganger om ;e- (het leven kwamen. de verongelukten is de driejarige Daniël Langras uit Amsterdam, die gistermiddag een autotochtje maakte samen met zijn ouders en zijn broer tje. De auto van het gezin Lan gras kreeg op een kruispunt geen voorrang van een andere wagen. Daardoor raakten bei auto's te water. De bestuur- van de andere wagen kwam met de schrik vrij. De ouders van Daniël en zijn jt- broertje zijn opgenomen in een de ziekenhuis. Voor Daniël zelf kwam de hulp te laat. Lierop (ANP) Hartchirurg dr. Peter van der Schaar uit Lierop (NBr) heeft dit weekeinde in brieven aan de directie van het academisch ziekenhuis in Leiden, minister Pais van Onder wijs, en Wetenschappen en staatssecretaris me vrouw Veder-Smit van Volksgezondheid zijn aanbod herhaald in het Leids academisch zie kenhuis tijdelijk de opengevallen plaats van hartchirurg df- Kolff in te nemen. Dr. Van der Schaar heeft dit aanbod al eerder in een brief aan prof. dr. A. G. Brom, hoofd van de afdeling hartchirurgie van het Leids academisch ziekenhuis gedaan, maar deze be schouwde de brief als aan hem persoonlijk en niet aan het ziekenhuis gericht. De directie van het academisch ziekenhuis in Leiden verklaarde daarop dat als dr. Van der Schaar hen een dergelijk aanbod zou doen dat intern diepgaand zou worden besproken. De voorzitter van de begeleidingscommissie hartchirurgie Nederland, de Groningse cardioloog prof. dr. J. Nieveen,- heeft zich positief over het aanbod van Van der Schaar uitgelaten. Dr. Van der Schaar zei desgevraagd tijdelijk in Leiden te willen werken omdat hij nog niet aan de slag kan in Breda waar hij is aangesteld als hartchirurg in het ziekenhuis De Klokkenberg. Zolang dat project echter nog in voorbereidend stadium is wil hij graag in Leiden behulpzaam zijn. Daar is vorige maand hartchirurg dr. J Kolff boos weggegaan toen hem duidelijk werd dat hij niet „automatisch" hoogleraar zou wor den zoals hem volgens zijn eigen zeggen bij zijn aanstelling was beloofd. Dr. Van der Schaar is evenals dr. Kolff ervaren in de zogenaamde coronaire hartchirurgie, waaraan, gezien het grote aantal patiënten in Nederland, de meeste behoefte bestaat. Hoewel hij al geruime tijd in Nederland niet meer als hartchirurg heeft kun nen werken als gevolg van een conflict zes jaar geleden, heeft dr. Van der Schaar zijn deskun digheid en vaardigheid op peil kunnen houden in het Texas Hartinstitute in Houston waar de laatste twee jaar ongeveer 500 Nederlandse hart patiënten zijn geopereerd. Dr. Van der Schaar begeleidt de patiënten van en naar Houston en werkt regelmatig in operatieteams daar mee. Enkele Amsterdamse politie-agenten hebben vannacht alles in het werk gesteld, om het leven van een 21-jarige Marokkaanse student te redden. Deze was na een vechtpartij met een landgenoot in Amsterdam te water geraakt. De pogingen van de agenten waren echter tevergeefs. De andere Marokkaan is aangehouden. angrijk lagedrukgebied, dat zich uitstrekt van Finland tot de Britse eilanden. In dit lage drukgebied, dat geheel met onstabiele lucht is gevuld, komen meerdere kernen voor Een van deze lagedrukgebie den lag vannacht ongeveer 200 kilometer Noordwest van Den Helder. Verwacht wordt, dat deze kern morgen boven Dene marken zal aankomen. Aan de achterzijde ervan blijft de aan voer van koude en onstabiele lucht voortduren, zodat het weer bij ons weinig verande ring zal ondergaan. In grote delen van Spanje en Italië worden nog middagtem- peraturen van 30 tot 35 graden gemeten. Een storing, die van het westelijk deel van de mid dellandse zee oostwaarts trekt, zal vooral in noord-Italie de onweerskansen doen toene- Weersvooruitzichten voor woensdag: Perioden met buien, later meer opklaringen. Aan houdend koel. weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp.: om streeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent Weersvooruitzichten voor de vakantielanden, geldig voor de eerstvolgende 48 uur: Scandinavië Wisselend be wolkt, plaatselijk een bui, 15-20 graden. Britse eilanden: Wisselvallig, enkele buien, 15-20 graden. Benelux. Duitsland, Noord frankrijk: Half tot zwaar be wolkt, enkele buien, mogelijk onweer, 15-20 graden, in Zuid- Duitsland 20-25 graden. Midden- en Zuid-Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Noord-Duitsland: Veel bewol king, af en toe regen of on weer, 20-25 graden. Spanje. Portugal, landen rond de Middellandse Zee: Overwe gend zonnig, 25-30 graden, plaatselijk 33-37 graden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5