r Bevolking Leiden stijgt minder snel Zakenman doet bod van een miljoen op Stadsgehoorzaal Verkeerssituatie in Meerburg baart zorgen MÊÊÊÊÊÊSÊÊÈÊÊsim Ernstig ongeval in Pelikaanstraat Wensen en Vragen IV Jcugdstad (I) Nog een week is in de Ton Menken IJshal een Jeugdstad ingericht. Woensdag 9 augustus treedt in de Jeugdstad van twee tot vier uur het bekende TV-duo Bassie en Adriaan op. De opbrengst van dit optreden is voor bet gehandicapt kind. Jeugdstad (II) Ter afsluiting van dit meer dan twee maanden durende jeugdevenement treedt zondag 13 augustus in de Ton Menken IJshal de Kiryat Ono Youth Band uit Israël op. De band is te zien en te horen van drie tot vijf uur in de Ton Menken IJshal. De Israëlische musici brengen onder meer licht-klassieke muziek, marsen en Israëlische liedjes ten gehore. Straat in, straat uit Aalmoesbuishofjes - bijstandlustoord (Zoals bekend ontvangt iedere inzender van een „gedach- tensprongetje" een L.C.-surprise. Inzendingen naar: Leidse Courant, postbus 11, Leiden). Autodiefjes gegrepen De Leidse poütie heeft het afgelopen weekeinde twee jongens van zestien jaar gegrepen. De twee jongens, die beiden uit de Meren wijk afkomstig zijn, worden ervan verdacht de afgelopen twee weken verschillende auto's te hebben gestolen. Het duo was in de nacht van vrijdag op zaterdag bezig een auto te stelen, terwijl zij enige tijd tevoren ook al een auto hadden gestolen, waarmee zij aan het toeren waren. Na een wilde achtervolging kon een van de twee autodiefjes in de kraag worden gevat. De andere werd zaterdagmorgen rond half zes door de politie van zijn bed gehcht. LEIDEN Een Leids echtpaar is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig gewond geraakt nadat het met zijn fiets is geschept door een automobilist. Het echtpaar reed op de fiets over de Pelikaanstraat in de richting van de Langegracht. i Doordat hij waarschijnlijk teveel naar rechts reed, heeft een 19-jarige automobilist uit Zoeterwoude het fietsende echtpaar te laat ontdekt. Nadat hij het echtpaar had geschept, ramde de automobilist nog een boom. Op de Langegracht werd hij dooi de politie in de kraag gevat Er werden twee blaastesten en een bloedproef afgenomen. De mannelijke helft van het echtpaar (61) is in het ziekenhuis opgenomen met ernstig hoofdletsel, met been-, rug-, borst- en heup letsel. Het onmiddellijke levensgevaar is inmiddels geweken. De vrouw (59) is met ernstig hoofdletsel in het ziekenhuis LEIDEN Evenals in de voorgaande drie ja ren is het Leidse inwo nertal over 1977 toege nomen, en wel met 1257 personen tot 102.781 per 31 december 1977. Deze toename was geringer dan die in 1975 en 1976 toen de bevolking steeg met respectievelijk 1978 en 1633 personen, aldus het Bureau Statistiek van de gemeente Leiden. Het geringer worden van de bevolkingstoename is een ge volg van de vrij sterke daling van het vestigingsoverschot. Dat bedroeg over 1975 nog 1708 personen, maar in 1977 was dit aantal bijna gehalveerd. Het geboorteoverschot nam daar entegen na 1975 toe. Eén van de oorzaken hiervan is het toe nemen van het geboortecijfer in tegenstelling tot de periode 1969-1975, toen er voortdurend sprake was van een daling van het aantal geboortes. Bedroeg in 1975 het aantal geboortes per 1000 inwoners 10,9, in 1977 was dit aantal toegenomen tot 12,0. Binnenstad Naar het zich liet er in 1976 een einde gekomen aan de voortdurende daling .van het aantal inwoners in de binnenstad. Er viel over 1976 zelfs een toename van 215 per sonen te constateren. Over 1977 nam de binnenstadsbevolking echter weer af en wel met 145 tot 13.869 inwoners per 31 de cember 1977. Het sterkst de afname in het district Bin nenstad-Zuid, grotendeels als gevolg vande daling van het inwonertal in de Pieterswijk, waar de bevolking met ruim 5 procent afnam. Het district Binnenstad-Noord nam slechts met 37 personen af tot 8128. De bevolkingstoename in het ge bied Herengracht/Zijlsingel (Havenwijk-Zuid) bedroeg over 1977 72 personen. Overige wijken De toename van de totale be volking moet uiteindelijk toch weer voor en belangrijk deel op naam geschreven worden van de Merenwijk, waar - c de volgebouwde Slaaghwijk r - het inwonertal steeg vs 13.370 naar 15.189. (13%) Een lichtere toename viel te consta teren in Groenoord (20 perso nen), De Waard (45) en Waar- deiland (185). Dat laatste was het gevolg van het feit dat er op het Waardeiland 61 wonin gen werden opgeleverd. Ook in het Morsdistrict nam de bevol king duidelijk toe, met 364 in woners. In de wijken Lage en Hoge Mors was er sprake van een totale toename van onge veer 400. In de Lage Mors wordt dat veroorzaakt door de bewoning van 192 wooneenhe den in de service-flat Schou- wenhove en 93 wooneenheden voor werkende jongeren en studerenden aan de Vierlingh- laan. In de resterende wijken .daalde het aantal inwoners, maar er was nergens sprake van een hevige daling. De woonwagenbevolking nam 1977 af van 283 tot 274. Verloop Het aantal gezinnen steeg in Leiden in 1977 van 25.243 naar 25.492, een toename van één procent, per district bezien was er alleen in het Morsdistrict, het Boerhaavedistrict en het Merenwijkdistrict sprake van een toename van het aantal gezinnen. De gemiddelde ge zinsgrootte daalde licht. Het aantal zelfstandig wonende alleenstaanden nam over 1977 4 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANTPAGINA 3 LEIDEN -De verkeerssi tuatie in en rond de wijk Meerburg baart de stich ting „Meerburg" grote zor gen. Door de bewoners is aan de gemeente en de po litie het voorstel gedaan verkeersdrempels in de wijk aan te leggen. Voorts zitten de Meerburgers met een druk bereden Hoge Rijndijk naast de deur. Al eerder dit jaar hebben de bewoners er bij ge meente op aangedrongen, op een van de drukste pun ten op de Hoge Rijndijk, namelijk ter hoogte van de Leiderdorpsebrug, een fiets- en voetgangerstunnel aan te leggen. Dagelijks moeten veel kinderen uit de wijk de Hoge Rijndijk op dit punt overzetten om naar school of naar het zwembad te gaan. Aanvan kelijk wilden de buurtbe woners de oversteekplaats beveiligen door de kinde ren door vrijwilligers te la ten oversteken. Deze vrij willigers hebben het even wel laten afweten omdat zij de oversteekplaats veel te gevaarlijk vonden. De bewoners hebben nu van de gemeente geëist dat er voor 15 augustus ant woord zou worden gegeven op hun noodkreet. Van het gemeentebestuur verwach ten zij een toezegging dat de tunnel er zal komen en dat tijdelijk een zogenaam de baileybrug over de Ho ge Rijndijk zal worden aangelegd. Totdat één van deze plannen is gereali seerd willen de bewoners dat het kruispunt wordt beveiligd met politiebewa king. Vanaf zijn ontstaan kampt de wijk met een gebrek aan voorzieningen. Het be wonersaantal is niet vol doende om in de wijk zwembaden, sportvelden of scholen neer te zetten. Vandaar dat voor vele van deze voorzieningen de Meerburgers aangewezen zijn op Leiderdorp. Moge lijk zullen in de toekomst in samenwerking met de bewoners van het Waardei land enige voorzieningen in Meerburg kunnen wor den gerealiseerd, zoals bij voorbeeld een scholencom plex. Ter continuering van de peuterspeelzaal, die thans in het uitgebreide clubhuis is ingericht, vraagt de stichting op korte termijn een vaste peuterleidster aan te trekken. Andere wensen van Meerburg zijn: 1. Onderhoud van de speel plaats, 2. Landschappelijke aanpassing van de vuilnis belt en 3. Aanleg van twee basketbalveldjes. Op lan gere termijn wensen de be- 1 woners van Meerburg dat bij de uitbreiding van de wijk een plan wordt ont worpen waarin aandacht wordt besteed aan zowel woningbouw, groenvoor ziening als aan bedrijven. Voor de vierde maal zijn de Leidse wijkorganisaties door het Overleg Wijkorganen in de gelegenheid gesteld hun „wensen en vragen" op papier te zetten. Deze „Wensen en Vragen IV" zullen in september van dit jaar gebundeld worden aangeboden aan het nieuwe gemeentebestuur. Vele wensen die de wijken in de vorige bundel hebben geventileerd zijn niet in vervulling gegaan. Derhalve zijn er behalve nieuwe wensen en vragen ook oude te vinden. Evenals vorig jaar zal de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewijs behandelen. Thans is het de beurt aan de stichting „Meerburg". Het werkterrein van deze wijkorganisatie wordt begrensd door Het Utrechtse Jaagpad, de Roomburgerweg en de Meerburgerpolder. Na de verbouwing van clubhuis „Klein Matilo" heeft de stichting haar activiteiten aanzienlijk kunnen uitbreiden. Het clubhuis blijkt volgens de stichting als enige sociale voorziening in de wijk aan een grote behoefte te voldoen. De stichting acht het aantrekken van een tweede cultureel werker in het clubhuis daarom verantwoord. Tevens streeft zij er naar op korte termijn een goed definitief stenen wijkgebouw in Meerburg te krijgen, temeer nu een dergelijke voorziening haar bestaansrecht ruimschoots heeft bewezen. 24) r r M M (Van een onzer verslag- Bd i) gevers) ,ee) LEIDEN Opnieuw H* heeft zich bij de gemeen- öe(J te Leiden iemand aange diend met een ingrij- ac» pend plan voor de toe- tain komst van de Stadsge hoorzaal. De Wassenaar- se belegger J. Platteel heeft het gemeentebe stuur een miljoen gul den geboden voor de ippi concertzaal met zijn bij- >•15] zalen om er een groot warenhuis in te vestigen dat zou moeten worden i, opgebouwd uit diverse kleine winkeltjes. De neT Stadsgehoorzaal zou zo !S worden omgetoverd tot een overdekte winkel passage. De gemeente heeft het bod van de za kenman in overweging genomen. Al eerder was 1S door de Stichting Aan- t dj passing Stadsgehoorzaal '•11 op initiatief van Meren- [,enJ wijker Tim Renzen een j[ plan ingediend voor een andere bestemming van het zalencomplex aan de t| Breestraat. Ook hierin neemt de vestiging van kleine winkeltjes een be langrijke plaats in. Al geruime tijd ligt de Stadsge- I hoorzaal het Leids gemeentebe stuur bijzonder zwaar op de jmaag. Het zalencomplex kampt nh» met nodige financiële pro- blemen. Het jaarlijks exploita ble beverlies beloopt thans zo'n 500.000 gulden per jaar. Toen de mogelijke afstoting van de Stadsgehoorzaal in de raads- commisie voor culturele zaken aan de orde kwam bleken de raadsleden vervuld van nostal gie de grote zaal met het oog op de concerten die hierin ge geven kunnen worden, toch lie ver niet kwijt te willen. Wil deze concertfunctie de komen de jaren toch nog redelijk uit de verf kunnen komen dan zul len naast de exploitatietekorten nog eens flinke investeringen onvermijdelijk zijn. Dat is dan ook de reden waarom men ten stadhuize nogal serieus lijkt in te gaan op de verschillende plannen om de Stadsgehoor zaal een andere bestemming te geven. „In elk geval zullen wij de raadsleden een duidelijk al ternatief moeten stellen voor de bestaande situatie", aldus drs. Floor van de afdeling Eco nomische Zaken en Bedrijven desgevraagd. Dooie stad De in Wassenaar woonachtige maar in Leiden geboren zaken man Platteel zegt met een an dere functie voor de Stadsge hoorzaal Leiden wat levendiger te willen maken, ,,'t Is nu toch een dooie boel in Leiden en 't wordt steeds gekker", zegt de belegger, die onlangs nog een hele straat in Leiden kocht voor geldbelegging. Platteel denkt op de galerij van de gehoorzaal de nodige kleine winkeltjes voor de midden stand onder te kunnen bren gen. De grote zaal zou onder meer een flinke drogisterij an nex parfumerie kunnen her bergen. Aan een groot waren huis als de MIRO, die ook inte resse heeft in een vestiging in Leiden denkt Platteel duidelijk niet: „Dat vind ik te armoedig. Kamer de noodzaak van een extra warenhuis in Leiden, maar dan moet dat ook een echt warenhuis zijn. „Dat wil zeggen dat alle mogelijke bran ches in dat complex vertegen woordigd zijn. We moeten er voor waken dat er alleen maar een paar kleine winkeltjes in een enkele branche bijkomen. Dat zou de overbewinkeling van het kernwmkelapparaat "in Leiden die toch al groot is al leen maar nadelig beïnvloe den", aldus drs. A. Berkhout, adjunct-secretaris van de Leidse Kamer. Mijn bedoeling is in het bijzon der de midddenstand aan zijn trekken te laten komen". De Wassenaarse belegger heeft vooral belangstelling voor on roerend goed in Leiden. Naast de straat die hij onlangs kocht sluit hij naar eigen zeggen da gelijks koopcontrakten af voor woonhuizen waarmee tonnen gemoeid zijn. Ook is hij bezig een keten van Israëlische broodjeswinkels op te zetten in heel Nederland. De broodjes winkel aan de Nieuwe Rijn is daarvan de eerste. Met zijn plannen voor de Stadsgehoor zaal heeft de heer Platteel no gal haast. Voor de jaarwisse ling wil hij haring of kuit: „een snelle beslissing is ook in het belang van de gemeente Lei den". Of deze wens wordt inge willigd lijkt onwaarschijnlijk. In het verleden heeft de ge meenteraad er geen blijk van gegeven slagvaardig knopen te willen doorhakken ten aanzien van de verliesgevende Stadsge hoorzaal. Drs. Floor verwacht ook niet dat in het najaar al direct verlossende woorden ge sproken zullen worden. „Maar wat dan nog: als meneer Plat teel een miljoen voor de Stads gehoorzaal wil geven geldt dat misschien ook nog wel volgend jaar en wie weet zijn er dan ook nog wel meer gegadigden. Het pand heeft voor een win kelfunctie nu eenmaal een gun stige ligging", aldus de chef van de afdeling Economische Zaken van het stadhuis. Terughoudend Bij de Kamer van Koophandel in Leiden reageert men nogal terughoudend op de plannen voor wijziging van de bestem ming van de Stadsgehoorzaal. Weliswaar bevestigt men op de De Leidse Stadsgehoorzaal aan de Breestraat

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3