£eidóe €owuvnt Paulus VI geroemd als vredesapostel Campingmoord op Nederlandse opgelost Nederland vraagt Spanje uitlevering zieke kaper Twee huizen opgeblazen door gas-explosies TALLOZE REACTIES BIJ OVERLIJDEN PAUS Mgr. Simonis: dienaar der dienaren Gods Carter: paus bron van morele inspiratie Dodelijk ongeval op Rijksweg 4 Brandje in woonboot Kort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - il Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Maandag 7 augustus 1978, 68e jaargang no.21113 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Paus Paulus In verband met het overlijden van paus Paulus zendt de KRO op Ned. II om 20.25 uur een in memoriam programma uit. Brandpunt komt te vervallen. Ned. I om 19.00 uur de film „Tom Tumb" en om 21.55 uur „Jazz van 3 tot 3". Nu en dan buien Veel bewolking met nu en dan een regen- of onweersbui. Mati ge, maar aan de kust en op het IJsselmeer tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Middag- temperaturen omstreeks 18 graden. Morgen zon: 6.12 - 21.18. Maan: 10.55 - 22.55. Scheveningen hoogwater: 6.25., 18.48. Laagwater: 2.23., 14.36. (Van onze correspondent Piet Tummers) Rome De dood van paus Paulus VI, gisteravond om 21.40 uur op het pauselijk buitenverblijf te Castel Gandol- fo, heeft veel reacties opgeroepen, waarin de overledene wordt geprezen als vredesapostel. Daarbij wordt niet alleen herinnerd aan de oproeppen van de paus om meer rechtvaardigheid in de wereld, aan zijn vele buitenlandse reizen om dit te onderstrepen, maar ook aan zijn onver moeibare streven naar eenheid binnen de christenheid en in het bijzonder binnen de katholieke kerk. De paus overleed in zijn buitenverblijf Castel Gandolfo aan een hartaanval die hem 's middags rond vijf uur had getrof fen. Zaterdag had zijn lijfarts hem „enkele I dagen volstrekte rust" voorgeschreven, omdat de jicht waaraan de paus leed, I erger was geworden. Daardoor zou de I paus ook niet aanwezig kunnen zijn bij het bidden van het Angelus, zondagmiddag om twaalf uur, zoals ook op het St. Pieters plein in Rome de gewoonte was. Omstreeks half zeven gisteravond maakte Radio Vaticana bekend dat de toestand van de paus was verergerd. „Wij nodigen u uit te bidden voor de Heilige Vader, opdat God hem spoedig zijn gezondheid moge teruggeven voor de Kerk en de Wereld", aldus de bekendmaking. Enkele uren tevoren nog had de lijfarts van de paus toestemming gegeven voor het opdragen van een H.Mis in de ziekenka mer. Toen de privé-secretaris van de paus, pater Pasquale Macchi daarmee bezig was, werd de paus getroffen door de hartaanval die een einde aan zijn leven zou maken. De Heilige Vader bleef bij bewustzijn; maar zijn lijfarts achtte het noodzakelijk hem zuurstof toe te dienen. Bij volle kennis ontving de paus daarop de Sacramenten der stervenden. Kort daarop constateerde de arts een long-emb- olie, en om 21.40 uur kwam het einde. Onmiddellijk na de bekendmaking van het overlijden van de paus, begonnen alle klokken van de kerken van Rome te beie ren, en werden de geel-witte vlaggen van het Vaticaan halfstok gehesen. Zoals de Vaticaanse protocollen eisen, was. het de kardinaal-camerlengo Jean Villot, die „officieel" de dood van de paus consta teerde met de woorden „Vere Papa Paulus Sextus mortus est": Paus Paulus de Zesde is waarlijk overleden. Hoewel de paus de laatste tijd meermalen op zijn naderend einde had gezinspeeld, kwam zijn overlijden gisteren nog onver wacht. Afgelopen week had de paus nog de nieuwe Italiaanse president Pertini in privé-audiëntie ontvangen. Tijdens dit on derhoud wees niets erop dat het einde van de paus nabij was. Ook tijdens de plechtig heid in de Sint Pieter op 29 juni, het feest van Petrus en Paulus, maakte de paus een relatief opgewekte indruk, al viel het lopen hem moeilijk. Insiders wisten echter dat Paus Paulus zwaar gebukt ging onder de zorgen van allerlei ontwikkelingen, zoals de tanende invloed van de kerk in Italië. Vaticaanse protesten tegen de echtscheidingswet en tegen legalisering van de abortus haalden niets uit. Ook leed de paus onder de moord op zijn naaste vriend Aldo Moro. Zijn herhaalde beden aan de Rode brigades om Moro's leven te sparen werden niet aange hoord. Het nieuws over de dood van de paus werd gisteren op het St. Pietersplein voorname lijk aangehoord door toeristen. Veel Ro meinen hebben met het zomerse weer de stad verlaten. ROTTERDAM De bisschop van Rotter dam, mgr. A. Simonis noemt het pontifi caat van paus Paulus een profetisch ponti ficaat, ook waar het gaat om de meest betwiste aspecten ervan, omdat paus Pau lus opkwam voor waarden die de menselij ke samenleving tot in haar allerdiepste fundamenten raken. Mgr. Simonis schreef voor onze krant een beschouwing bij het overlijden van de paus onder de titel „Dienaar der dienaren Gods". Zie pagina 8 Washington (AP) President Carter heeft in een verklaring over de dood van paus Paulus gezegd dat deze „de man was wiens leven en werk voor mij een bron van grote morele inspiratie geweest zijn. Hij zal erg gemist worden, niet alleen door rooms- katholieken, maar door alle mensen, on verschillig hun religieuze overtuiging." Carter noemde de onophoudelijke inspan ningen van de paus voor de oecumenische beweging en zijn reizen, waarmee hij zijn rol van pelgrim gestalte gaf. Koningin Elisabeth van Engeland noemde in een verklaring de onophoudelijke in spanningen van de paus voor vrede en harmonie in de wereld. De aarstbisschop van Canterbury, Donald Coggan, leider van 64 miljoen Anglikanen, prees de paus om zijn wens voor eenheid van de kerk over de gehele wereld en zijn vastbeslotenheid om de last van zijn ver antwoordelijkheid tot het einde toe te dra gen. Westduitser bekent Nordhorn (DPA) De West- duitse politie heeft zaterdag een 26-jarige Westduitse man gearresteerd die heeft bekend woensdagnacht de 20-jarige Nederlandse Geesje Hunze te hebben vermoord op een cam ping bij Bentheim (Nedersak- sen). De man, een textielarbei der, kon worden opgepakt na een tip, aldus de politie. Hij verbleef op de camping als leider van een groepje jonge ren. Naar zijn zeggen maakte hij tijdens een optreden van een popgroep in een restaurant op de camping, kennis met de uit Beilen afkomstige Geesje. Het tweetal verliet na afloop gezamenlijk de zaal. Na verloop van tijd kwam het tot intimiteiten tussen de twee, aldus de arrestant. Hierop volgde een heftige ruzie, waar bij de arrestant het meisje wurgde met haar blouse. De Nederlandse verbleef samen met haar ouders en een vrien din op de camping. Bromfiets lekte: woning afgebrand KORNHORN Een klein woonhuis in het Groningse Kornhorn is in de nacht van zaterdag op zondag afgebrand. Dit gebeurde nadat de bewoner bij thuiskomst met zijn bromfiets, die hij pas een week bezat, in de schuur had ontdekt dat er benzine uit de bromfiets lekte. Hij nam het voertuig mee naar de keuken en trok de benzineleiding los. Alle benzine stroomde toen uit de tank ei^kwam tot ontbranding. Leegstaand pand uitgebrand HILLEGOM In het pand Vos sen laan 24 in Hillegom heeft gisteravond van elf tot half twaalf een uitslaande brand gewoed. Het pand dat binnenkort zou worden afge broken, brandde geheel uit. De brandweer, die al snel ter plaatse was, was de brand bin nen een uur meester. Nog even was men bang dat de brand zou overslaan naar de wel be woonde huizen nabij het pand, maar de brandweer voorkwam dit. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het onder zoek is in volle gang. De 20-jarige kaper Paul Gokkel werd onmiddellijk na de landing in Barcelona door Spaanse pol itie-f u nctionarissen weggeleid, onherkenbaar gemaakt door een deken. Nederland heeft inmiddels om uitlevering van de geesteszieke jongeman gevraagd. PISTOOL BLEEK PLASTIC SPEELGOED (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Nederland heeft aan Spanje om uitlevering ver zocht van de 20-jarige Paul Gokkel, die gistermiddag met een speelgoedpistool een DC-9 van de KLM, de „City of Arn hem", had gekaapt De jonge man, patiënt van een psychia trische inrichting in het noord en van het land, was, nadat hij nog tijdens de vlucht door drie passagiers was overmeesterd,' na de landing in Barcelona door de gezagvoerder aan de Spaanse autoriteiten overgege- De jongeman, studerend in Ut recht, wordt de laatste jaren regelmatig verpleegd in een in richting. Hij was thans weer met verlof. De DC-9 met als gezagvoerder de 49-jarige H. Cloosterman uit Badhoevedorp, was gistermid dag met 63 passagiers en vijf bemanningsleden om 13.48 uur van Schiphol vertrokken voor een lijnvlucht naar de Spaanse hoofdstad. Om 14.15 uur, net over de Belgische grens, toen het toestel in een klim zat naar 9.000 meter, meldde de gezag voerder dat zijn toestel was gekaapt. De kaper, die zich van meet af aan zeer nerveus gedroeg en allerlei leuzen schreeuwde over de PLO, de Rote Armee Frac tion en tegen het kapitalisme, had, zo leek het op het eerste, gezicht, een pistool, een hand granaat, een brandbom en een flesje chemicaliën bij zich. Achteraf is het allemaal zeer onschuldig spul gebleken. Het pistool was een plastic speel goedwapen, de handgranaat bleek een zaklantaarn. Aan de kaping kwam een einde toen drie door hofmeester me vr. Jaekel-Oud (28) geïnstrueer de vrijwilligers, waaronder de 'Wassenaarse bankier A. Brand, de jongeman onverhoeds uit de cockpit wisten te sleuren en te boeien. Verwelkomd met bloemen en applaus keerde de bemanning van de „City of Amsterdam" gisteravond om 22.32 uur met 108 passagiers aan boord weer op Schiphol terug. Familiele den, belangstellenden en pers moesten echter een uur wach ten voor de bemanning het toe stel verliet. Aan boord werd eerst uitvoerig gesproken met functionarissen van de dienst Luchtvaart Rijkspolitie en met KLM-functionarissen. Zie verder pagina 5 LEIDSCHENDAM - Op rijks weg 4, beeft bij de afslag Leid- schendam, in de richting Rot terdam een dodelijk ongeval plaatsgevonden. Het ongeluk gebeurde gistermorgen rond 7 uur. Een jong echtpaar uit Dordrecht raakte door onbe kende oorzaak van de weg en reed tegen een boom. Als ge volg hiervan overleed de man van het echtpaar, de vrouw bleef vrijwel ongedeerd. Het echtpaar was op weg van Schiphol naar Dordrecht, 's Middags deed zich op dezelfde weg een botsing voor, waarbij drie personenauto's en twee motorfietsen betrokken waren. De passagier van een van de motoren is gewond naar Anto- niushove gebracht. De brand weer heeft een van de auto's uit de sloot gesleept. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge-- bracht. LEIDEN In een woonboot aan de Schelpcnkade heeft vannacht rond half vier een brand gewoed. De oorzaak is nog niet bekend. De schade wordt geschat op enkele dui zenden guldens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet DEN HAAG De ouverture had niet slechter kunnen uitpakken. Voor het eerst dit sei- trad FC Den Haag gisteren aan in het Zuiderpark. De Engelse tweede divisieclub Leices- ter City was tegen stander in het eer ste 'echte' oefen duel voor de nade rende competitie. Het werd een ont luistering voor de Haagse profs, die na de eerste helft al met 3-0 achterston den en uiteindelijk met de vernietigende cijfers van 4-0 naar de kleedkamer werden gestuurd. Met een wijze les. waaruit lering moet worden getrokken. GRONINGEN Trainef Toine van de Goolberg heeft het te bont gemaakt bij de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie (KNAU). Dit weekeinde besloot het bestuur van de KNAU Van de Goolberg zijn congé te geven. Aanleiding tot deze maatregel waren bepaalde uitlatingen die Toine van de Goolberg had gedaan tegen bepaalde collega's en figuren met wie de oud-400 meter loper in de afgelopen maanden had samengewerkt in dienst van de KNAU, De kritiek kwam hard aan op de dag dat de Nederlandse kampioenschappen in Groningen zouden beginnen. Het bestuur van de KNAU had naar haar mening geen enkele keus meer en stuurde Van de Goolberg de laan uit. Commentaar van Toine van de Goolberg: „Ik had de eer liever aan mijzelf gehouden". Euwe meer BELGRADO Prof. dr. Max Euwe heeft in een interview met Radio Belgrado ver klaard zich niet meer kandidaat te willen stellen voor een vol gende termijn van vier jaar als voorzit ter van de wereld schaakbond (FIDE). Euwe is acht jaar praeses geweest en zal tijdens het eerst volgende congres, dat in november van dit jaar in Buenos Ai res wordt gehouden, aftreden. Onlangs nog werd er op Euwe druk uitgeoefend om zich toch weer kandi daat te willen stellen. BEJAARDE MAN ERNSTIG GEWOND GRONINGEN (ANP) Bij gas-ex- plosies in Hooge- veen en het Gro ningse Wehe- Den Hoorn zijn zaterdag twee woningen vrij wel tegen de grond geblazen. De explo sie in het huis in Wehe- Den Hoorn bad tot het gevolg dat de 79-jarige be woner J. ran der M. ernstig gewond raakte en met brandwonden in ris zelf. J. Geldho genaamd, was op dat mo- het ziekenhuis moest worden opgenomen. De ment niet thuis. Zijn vrouw wel. Zij had gas directe aanleiding voor deze ontploffing is on- geroken en de storingsdienst van het gasbedrijf bekend. Aangenomen wordt dat zich in de loop gewaarschuwd. Toen de auto van deze dienst van de voorgaande nacht gas in het buis heeft voor het huis was gestopt deden zich kort na opgehoopt. elkaar twee explosies voor waardoor het huis In Hoogeveen plofte het huis van de gemeente- totaal werd verwoest. Mevrouw Geldho kwam secretaris in deze plaats uit elkaar. De secreta- met de schrik vrij. Dramatische Derby WASSENAAR Alle hooggespannen verwachtingen wer den teniet gedaan. De 52ste draversderby, die gisteren op Duindigt werd gehouden, eindigde in een compleet drama. Wie had nu uiteindelijk het hoofdnummer gewonnen? De meningen hierover liepen duidelijk uiteen. Wim van Buyte- ne met Nubar van Echten was als eerste over de eind streep gekomen. Normaal gesproken mocht hij zich daar om winnaar noemen. Dit geval wilde echter anders. Na een protest van Peter Zeegers bij het draverij-comité wegens hinderen van Wim van Buytene werd Zeegers tenslotte tot winnaar uitgeroepen. Voor Wim van Buytene bleek toen een tweede plaats te zijn weggelegd. Een zeer merkwaardige beslissing van de organisatie, die bij het talrijke publiek op de Wassenaarse renbaan ook duidelijk in het verkeerde keelgat schoot.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1