Zes uur rondhangen deert Sanders niet Hugo Simon kanshebber titel bij WK springen TENDENS VOORTGEZET Edwards en Palin delen Schapers verrast Zwem record Wickham SPORTTRIBUNE Zwakke prestaties jeugdzwemploeg OVERWINNING WATERPOLOPLOEG LEIDSE COURANT PAGINA 18 (Van onze sportredactie) LEIDEN De open Leidse kaï pioenschappen op Roombu hebben hetzelfde lot ondergai als de Leidse districtskampioe schappen eerder dit seizoen, t steeds weer neerdalende regi maakte uitstel van de finaledi noodzakelijk. Op 10 septemb hoopt de wedstrijdleiding alli onder aangenamere omstandi heden over te doen. In de fina van het herenenkelspel A sta den twee verrassende finalisti tegenover elkaar. De eindstrijd viel. althans qi spanning, tegen. Schapers, o danks zijn achttien jaar al op i A-lijst (hij werd vorig seizoen r tionaal B-kampioen), had teve pressie in zijn spel voor Adarr Door het hoge tempo kwam 32-jarige Shot-speler, die h vooral van zijn loopwerk mc hebben, m grote moeiiijkhede De gladde baan werkte daarbij zijn nadeel.. Met 6—0 verloor i de eerste set. maar de regi redde hem van een zekere ned< laag. In de halve eindstrijd tegi Fok was het spel van Adama vc beter uit de verf gekomen. Ai de baseline opererend haalde I iedere bal en voor Fok. die zi hele tenniscarrière al moeite hei om een ralley te spelen, was dus geen andere oplossing di het net op te zoeken. In de eers set leverde dit succes op. ma naarmate de strijd vorderde. w< den de passeerslagen van Adar scherper Alleen het grote aan' aces. dat Fok wist te producere zorgde ervoor, dat Adama ni echt uit kon lopen Via 64 i 9—7 (op 76 hield de netbai hem tweemaal van de zege greep Adama de verrassende wi st. In het herendubbelspel krijgi Fok en Laudin de kans toch e< titel in Leiden te veroveren. In i halve finale zaterdag hadden het duo Mentink/Castelein m 61, 75 afgetroefd en zij zulli het nu op moeten nemen tegi Peter Vaarties en Fried Schmi die zich op Van Geuns en Appi boom revancheerden voor ei onlangs geleden nederlaag: 1— 6—4,6—2. Annette van der Meij is de enic die al in het bezit van een til kwam, want haar damesenl- B-finale tegen Nicolette van d Poll werd zaterdag al gespeel LEIDSCHENDAM „Kan Elly gaan dou chen?" Tine Zwaan deed het woord voor haar tegenstandster Elly Vessies, die er op Leeuwenbergh na vijf uur van voor namelijk regen en een beetje tennis geen zin meer in had. Oe vraag aan de organisatie leek meer voor de vorm, want even later kwam de nationale kam pioene al in haar gewone kleren de kantine in. Lichte verwarring. Het regen de opnieuw gestaag nadat de dames na een eerste uitstel van twee uur bij de stand 7-6,. 3-6, 3-4 voor Elly Vessies opnieuw door het weer van de baan verdreven werden. Toenemende twijfels bij de toeschouwers of het wel zo geluk kig was de damespartij voor de finale herenenkel te plaatsen. „Net als in elk toernooi", luidde het verweer van organisator en Leeuwenbergh-voorzitter Jan Klink, „spelen ook hier eerst de dames hun finale". Maar was het wel een gewoon damestoernooi? „Welnee", zei Elly Vessies, „het is voor ons alleen maar een oefen partijtje als voorbereiding op het nationale kampioenschap deze week in Scheveningen". De dames kregen daarvoor wel 500 en 300 gulden, waardoor de betiteling „exhibitie" meer op zijn plaats leek. Des te verwonderlijker, dat Sanders en Thung zich zb'n zes uur moesten zitten vervelen voordat zij de baan op konden op een moment, dat een groot deel van de toeschouwers zich inmiddels al thuis aan tafel had gezet. „Maar het is helemaal geen exhibitie, wel het gemengddubbel, dat is dan ook vervallen", stelde Jan Klink. „Alleen door het weer is het zo vervelend gelopen. Daar kun je niets aan doen. Met zo'n groot toernooi moet je nu eenmaal de eerste twee dagen en de laatste dag mooi weer hebben, daar tussenin •kun je met 24 banen genoeg regelen. Het is dit jaar echter toch al een hele beroerde bedoening gweest voor het tennissen. Het toernooi op de Hofstede bijvoorbeeld, daar zijn ze halverwege maar gewoon gestopt. Wij hebben daar vandaag niet toe besloten, ook al is het teleurstellend dat het weer zo ''echt was. Want de finale hadden we niet uit ".c-fi stellen. Er is geen dag rust. Meteen hierna begint het nationale kampioenschap. Moet je dan over twee weken de eindstrijd spelen? Het is begrijpelijk dat er wat weerstand komt tegen de planning als het tegenzit, maar je moet ook bij een toernooi als dit commercieel denken, niet amateuris tisch". Elly Vessies dacht op het laatst in ieder geval niet meer commercieel, want de tweehonderd gulden verschil tussen winnen en verliezen kon haar gesto len worden. Voor de laatste paar games kleedde ze zich nog wel om. maar op de baan was haar tegenzin zo duidelijk, dat Tine Zwaan, die overigens wel een goede vorm demonstreerde, de partij verder moeiteloos kon winnen. Ondanks de context waarin dat dus gebeurde toch een pikant gegeven met het oog op de komende „nationale" Tine Zwaan, met uitzondering van 1976 de eeuwige tweede, is name lijk de enige bedreiging voor Elly Vessies in Neder land. Daarom zal hetzelfde tweetal ook komende zondag wel in de finale tegenover elkaar staan. Leuk om dan te weten, dat Tine Zwaan, speelster bij Leeuwenbergh, wel degelijk kan winnen (7-6, 3-5, 6-4). Een dergelijke interessante uitslag leverde de eindstrijd tussen Sanders en Thung niet op, ook al had het er even de schijn van. Na zes uur rondhangen kon het duo eindelijk het natte gravel op, waarop de bal bijna niet meer wilde stuiteren na al het opgenomen vocht. Een extra nadeel voor Thung, die nu een periode van opleving lijkt door te maken en ook best eens tegen Sanders de nationale finale zou kunnen gaan spelen. Hij lijkt er in ieder geval meer voor in aanmerking te komen dan de waarachtig als derde geplaatste Frits Don, die er op Leeuwenbergh niet aan te pas kwam en de als tweede geplaatste Wouter Fok, die er in Leiden niet veel van bakte. Thung demonstreerde in de tweede set. dat Sanders beslist niet onaantastbaar is voor Nederlandse ten nissers. Ondanks een zwakke arbitrage, die naar twee kanten uitwerkte, won Thung die set met 6-2, hetgeen tevens het eerste setverlies betekende voor Sanders in het hele evenement. In de eerste set was serviceverlies van Thung bij een achterstand van 3-4 beslissend voor de- set (4-6). De laatste set vond zijn ommekeer in de derde game bij een stand van 1-1. Minutenlang duurde de game met Thungs opslag. Sanders, die er na een verblijf in de profsfeer wat nare gewoontes als ballen keihard wegslaan op na begint te houden, won uiteindelijk. En dat was de opening naar 6-2 en vijftienhonderd gulden. Thung moest het met duizend doen. Derhal ve gaat Sanders toch weer als favoriet de nationale titelstrijd binnen en lijkt weinig hem van een vijfde achtereenvolgend kampioenschap af te kunnen hou den. In het dubbelspel had hij met Fleury niet zoveel moeite met Martin Koek en Frits Don: 6-7, 6-2, 6-0, waarmee hij nog eens bewees terecht een gewild object te zijn voor de Nederlandse clubs. Sanders heeft enige jaren geen competitie gespeeld, maar wil daar komend seizoen verandering in brengen. Leeuwenbergh zit achter hem aan, maar Sanders, die door de competitie een aantal aantrekkelijke toernooien (dus inkomsten) zou moeten missen, wacht op de hoogste bieder. Commercieel denken heet dat. Hij zal dan ook best overweg kunnen met Jan Klink, Leeuwenberghs voorzitter. DICK HOFLAND AMERSFOORT Het Masterstoernooi, de af sluiting bij Flehite van de reeks Nederlandse satelliettoernooien, heeft geen winnaar opge leverd. Opgehouden door de regen besloten de finalisten Ed Edwards uit Zuid-Afrika en Leo Palin uit Finland de finale niet uit te spelen. De verdeling van de premiepunten voor de ATP-lijst kon toch geen wijziging meer ondergaan door de uitslag van Amers foort en de verdeling van de eerste prijs leverde ook geen probleem op. Na een stand van 64, 57 en 1—0 in het voordeel van Palin werd besloten het prijzengeld te delen waardoor zowel Edwards als Palin vijftien honderd gulden in de zak konden steken. Voor de punten, te verkrijgen in het dubbel spel, was de eindstrijd nog wel van belang. Het was een van de extra redenen waarom Edwards en Palin besloten hun eindstrijd te beëindigen en samen verder te gaan tegen de Australiërs Keighery en Whyte. Met succes, zij wonnen met 7—5 en 64. Daardoor ver overden Edwards en Palin zowel in het enkel als het dubbelspel de meeste ATP-punten. De eindstrijd van het damesenkelspel leverde winst op voor Anneloes Schothorst, die Mar- cella Mesker met 67, 61, 63 versloeg. De uitslag van de finale in het damesdubbel spel is: Nora Blom/Inge Korsten—Saskia Kren- s/Jeske van Erven 6—O, 6—3. Uitslagen. Herenenkelspel, halve finales: Palin (Fi- n)—Chatman (VSt) 6—4 6—3, Edwards (ZAf>—Ste- vaux (Bel) 64 6—4. Herendubbelspel, halve finales: Keighery/Whyte (Aus)Thompson/Johnstone (Aus) 2—6 6—4 63, Edwards/Palin—Nabers/Honey (VSt/- ZAf) 46 63 6—2. Finale: Edwards/Palin—Keigher y/Whyte 75, 6—4. Damesenkelspel, halve finales: Marcella Mesker—Inge Korsten 7—6 6—4, Anneloes Schothorst—Nora Blom 6—2 1—6 6—3, Schothor stMesker 67 61 63. Damesdubbelspel, halve finales: Blom/Korsten—Mariette Pakker/Mesker 61 6—2. Jeske van Erven/Saskia Krens—Schothorst/- Brenda Schafer (WDI) 6—3 1—6 6—6. Finale: Blom/- Korsten—Krens/Van Erven 6—0, 6—3. GEESTEREN De Oostenrijker Hugo Simon heeft tijdens het internationale concours hip- pique te Geesteren zijn kandidatuur gesteld voor het wereldkampioenschap dat van zes tien tot en met twintig augustus in Aken de inzet is. Vooral op verzoek van de pas enkele jaren geleden tot Oostenrijker genaturali seerde Westduitser hadden de organisatoren van het CSI Geesteren de zwaarte van de parcoursen in het Twentse plaatsje op het niveau van het wereldkampioenschap ge bracht. Want Hugo Simon stond ondanks zijn vermaarde paard Gladstone - dat eigendom was van de vorig jaar overleden oud-wereld kampioen der springruiters Hartwig Steenken nog steeds in dubfo of hij al dan niet in Aken zijn krachten zou meten met 's werelds toppers. Simon: „Tot dit concours In Geeste ren overwoog ik niet in Aken te starten. Ik achtte mij eigenlijk bij voorbaat kansloos. In Geesteren is nu gebleken dat ik met Gladsto ne in internationaal gezelschap goed voor de dag kan komen Hugo Simon reed in Geesteren bijzonder over tuigend en stapte bij de Grote Prijs van Twente - een belangrijk onderdeel van het CSI - al met een rood-wit-blauwe band de ring binnen ten teken dat hij met Gladstone de beste combinatie van het concours vormde. In de barrage van de Grote Prijs dwong hij tenslotte ook de hardnekkigste concurrentie op de knieën. Concurrentie die bestond uit de Nederlanders Arno Neessen, Henk Nooren en Johan Heins, de Braziliaan Nelson Pessoa en de Brit Chris Parker. In die strijd om de Grote Prijs bracht in feite alleen Henk Nooren de snelle tijd die Simon in de barrage op de klokken had gebracht in gevaar. Nooren legde het parcours exact een seconde sneller af dan zijn Oostenrijkse opponent die 44.8 seconden voor het parcours over zes loodzware hinder nissen liet noteren. Pluco wierp evenwel in zijn rush naar de hoofdprijs een balk van een oxer en daardoor moest zijn berijder genoe gen nemen met de derde plaats. Tussen Henk Nooren en winnaar Hugo Simon nestelde zich de Brit Chris Parker die met het paard Breakenhill zonder fouten het parcours voltooide in 57.4 seconden. Europees kam pioen Johan Heins eindigde in de Grote Prijs achter Nelson Pessoa op de vijfde plaats. „Het concours in Geesteren is voor mij bijzonder zinvol geweest als voorbereiding op Aken", vertelde Heins. „Weliswaar heb ik geen zege behaald maar toch heeft Pandur getoond goed in vorm te zijn". Ook de overige leden van de equipe die Nederland zal vertegen woordigen bij het wereldkampioenschap te Aken leverden gedegen prestaties. Dick Wie ken en Anton Ebben bereikten in het sterke gezelschap dat streed om de Grote Prijs van Twente een gedeelde achtste plaats. Op de voorlaatste dag van het internationale con cours te Geesteren was de Braziliaanse Nel son Pessoa heer en meester. Niet alleen zegevierde Pessoa op de rug van Bunny in het jachtspringconcours, maar tevens greep de in Frankrijk woonachtige Braziliaan de triomf in het zware progressieve springcon cours. Overwinningen die hem in een tijdsbe stek van luttele uren een slordige vijfduizend gulden rijker maakten. Vooral de triomf in het jachtspringconcours was van bijzonder gehal te, omdat Pessoa onder bar slechte omstan digheden moest aantreden, ledereen oordeel de dat de geweldige stortbui die halverwege het jachtspringen de stevige bodem had ver anderd in een soppige grasmat de combinatie Fritz Ligges/Wapiti onbereikbaar had gemaakt voor alle vedetten die nog moesten starten. De Duitser had op de kurkdroge bodem im mers een tijd van 74.4 gezet die door geen van de eerste twintig combinaties ook maar enigszins werd benaderd. Prijsrijder Pessoa legde evenwel in de stromende regen met Bunny het parcours af in 73.3 seconden. De geroutineerde combinatie Hugo Simon/Flipper nestelde zich in het jachtspringen op de tweede plaats. Piet Mooy greep in het progres sief springconcours de tweede plaats achter Nelson Pessoa die voor het tweede concours op de zaterdagmiddag met Chopin was aange treden. De Nederlander Mooy, die werkzaam is in de stal van Alwin Schockemöhle, bleef vier seconden achter bij Nelson Pessoa Hugo Simon triomfeerde met Vaduz in het spring concours waar de ruiters zelf mochten bepa len in welke volgorde de hindernissen ge sprongen werden. Ferdi Tytica eindigde met Passe-Partout in die wedstrijd als tweed 3 voor combinatie Henk Nooren/Upstream. SITTARD De dalende tendens in de vader landse zwemwereld, die zich duidelijk mani festeerde tijdens de nationale kampioen schappen en die zich opnieuw openbaarde tijdens de Europese jeugdkampioenschap pen in Florence waar Nederland geen enkele medaille veroverde, bereikte een dieptepunt tijdens de jeugdinterland tegen West-Duits- land en Groot-Brittannië in Sittard. De geringe hardheid van deze jeugdige zwem ploeg, de ongeïnteresseerdheid en daardoor het gebrek aan vechtlust waren schrijnend. Maar veel erger was de uiterst zwakke tech niek, waarover velen bleken te beschikken. Waarbij de vraag rijst of de huidige trainings methoden wel effectief zijn. Nederland is afge zakt naar een bedenkelijk niveau, telt in de internationale zwemwereld niet meer mee en gezien het „presteren" van deze lichting (1965) ziet de naaste toekomst er weinig zonnig uit. Voor enkelen kan een uitzondering gemaakt worden. Zoals Connie van Bentum, die de sprint won in 1.01.5, tweede werd op de 100 meter rugslag in 1.09.6 en derde op de dubbele afstand in 2.34.6. Ook Anita de Gier bleef op de 100 meter vlinderslag aan de goede kant met 1.09.8. Bij. de jongens waren het Edwin van Houten en Hans Kroes, die zich enigszins aan de heersende malaise konden onttrekken. Van Houten greep twee keer de tweede plaats (100 rug in 1.07.4 en 200 rug in 2.26.5) en Hans Kroes tikte op de 200 meter vlinderslag als tweede aan in de acceptabele tijd van 2.25.7. Maar voor het overige was het een trieste demonstratie van onmacht en on wil, waarbij de 4 x 200 meter-ploeg bij de jongens de kroon spande. Het schoonspringen lijkt meer perspectief te hebben. Caroline Linthuis en Daphne Jonge- jans domineerden op de drie-meterplank, waarbij zij met groot verschil op de concur rentie de hoogste plaatsen opeisten. Op c één-meterplank was Caroline Linthuis evei eens ongenaakbaar. Met de jongens vlotte h minder, hoewel Edwin Jongejans zich redeli handhaafde met een derde en een viert plaats. Een hoog niveau bereikten de kunstzwer sters. Zowel bij de solo (Marleen Engelen) a duetten (Marleen Engelen en Ilse Westbroe waren de Nederlandse meisjes ongenaakbaa Nog duidelijker kwam deze superioriteit t uiting tijdens de groepsuitvoering, waarin ee zeer bijzondere graad van perfectie werd b reikt en een beoordeling van gemiddeld ee zeven werd gehaald. Eind goed al goed dus? Verre van dat, wai wat de Nederlandse zwemjeugd in het pracl tig geoutilleerde bad „De Hateboer" in Sittai heeft geëtaleerd, zou nauwelijks passen in ee etalage met het woordje „uitverkoop". W met het opschrift: „opheffing, alles moi weg". EDMONTON Tijdens de Geme- nebestspelen in Edmonton heeft de Australische Tracey Wickham zaterdag het wereldrecord op de 800 meter vrije slag voor dames verbeterd. Wickham zwom een tijd van 8 minuten en 24,62 se conden. Daarmee was de pas vijftienjarige Wickham ruim zes seconden sneller dan het oude record (8.30,53), dat sinds fe bruari van dit jaar reeds op haar naam stond. Ook Wickhams landgenote Michelle Ford dook onder het oude record met een tijd 8.25,78. DUBROVNIK Het Nederlands waterpolo- team heeft zaterdag in Dubrovnik tijdens het zeslandentoernooi met 8-7 gewonnen van West-Duitsland. De periodestanden waren: 1-1, 2-2, 3-1 en 2-3. Het scoreverloop: Stiefel 0-1, Buunk 1-1, Rau- scher 1-2 (numeriek), Keman 2-2, Jobst 2-3, Noordegraaf 3-3, Van Belkem 4-3, Buunk 5-3 (numeriek), Freund 5-4, Buunk 6-4 (numeriek), Kilian 6-5, Noordegraaf 7-5, Otto 7-6, Löbb 7-7, Noordegraaf 8-7. In een andere wedstrijd versloeg Spanje Ru land met 5-3. Gisteren won Joegoslavië met 11-7 van Spa je. Rusland en West-Duitsland speelden gelij

Leidse Courant | 1978 | | pagina 18