Kortsjnoj kan voordeel niet voldoende uitbuiten WOLKBREUK OP SILVERST0NE ZORGT VOOR COMPLETE CHAOS Hezemans al snel in gewonnen positie Uitstekend weekeinde schaker Borm Bolhuis bedankt Dibbs winnaar SPORTTRIBUNE OOK NEGENDE PARTIJ EINDIGT IN REMISE Basketbal team wint in Peking Sportwereld LEIDSE COURANT/ BAGUIO STAD Hoewel uitda ger Victor Kortsjnoj in de afge broken stelling één pion meer bezat, is de negende partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken in Baguio Stad tegen kampioen Anatoli Karpov toch in remise geëindigd. Daardoor be hield Karpov de leiding met 1-0. De titelhouder boekte in de acht ste partij de enige winstpartij tot nu toe. De partij werd gisteren niet meer vervolgd. Karpov, die de zwarte stukken had, bood door tussen komst van de Westduitse hoofd- scheidsrechter Lothar Schmid, re mise aan. Later maakte Kortsjnoj aan de aanwezige journalisten be kend dat hij het aanbod had geaccepteerd. Beide spelers weigerden voor het begin van de partij weer elkaar de hand te schudden. Karpov arri veerde twee minuten te vroeg en begon onmiddellijk naar de zwar te stukken te staren. Kortsjnoj was stipt op tijd. De wereldkam pioen doorbrak voor de achtste partij de etiquette door geen hand meer aan te bieden. De uitdager verloor prompt. Kortsjnoj opende zoals voor hem zo langzamerhand gebruikelijk is met c2-c4. De partij verliep voor zichtig. Op de vijfde zet volgde Kortsjnoj met Lf4 de orthodoxe variant van het dame-gambiet. Karpov gaf al snel blijk van zijn remisebedoelingen. Hij bood her haaldelijk stukken ter ruiling aan. Kortsjnoj probeerde deze ma noeuvres stelselmatig te omzei len. maar kon uiteindelijk niet anders dan op afruil ingaan, het materiële voordeel van éen pion' in de afgebroken stelling voor Kortsjnoj (die overigens weer in tijdnood was gekomen), was na uitvoerige analyses niet voldoen de voor winst. Er werden tijdens de partij weer heftige discussies gevoerd over de aanwezigheid van de Russi sche para-psycholoog dr. Vladi mir Zoekar. Kortsjnoj heeft al di verse malen de vrees uitgespro ken dat Zoekar hem tracht te hypnotiseren. Na protesten ver huisde de expert in de psycholo gie van de eerste naar de tweede rij, vervolgens naar de vijfde rij en zaterdag werd hij zelfs naar de zevende rij verwezen. Volgens de Russische afgevaardigden is Zoekar in de speelzaal aanwezig om studiemateriaal te verzamelen. Tegelijk met zijn remise-aanbod, dat Kortsjnoj overigens bereikte toen hij nog lag te slapen, diende Karpov een formeel protest in tegen het geharrewar rond de persoon Zoekar. Karpov trok daarbij de objectiviteit van hoofd- scheidsrechter Schmid in twijfel. De jury heeft zich zes uur met de kwestie beziggehouden. Met drie tegen twee stemmen en één onthouding werd het protest van Karpov voorlopig aangehouden. Wel werd Zoekar gevraagd niet op één van de eerste zes rijen plaats te nemen. Petra Leeuwerik, leidster van de delegatie van de uitdager, was boos dat men het protest niet had afgewezen. Toch zei zij: „In één opzicht is het goed dat Karpov protest heeft aangetekend. Het toont duidelijk aan hoe belangrijk de aanwezig- Anatoly Karpov was het middelpunt van een feestje dat werd georganiseerd ter gelegenheid van zijn eerste zege op Viktor Kortsjnoj. In het midden organisator Campomanes. he(d van die man in de buurt van het podium wordt geacht". Het verloop van de negende partij van de schaaktweekamp tussen Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoj was als volgt: Pg1-f3, d7-d5, 4. d2-d4. Lf8-e7. 5. Lc1- f4, 0-0, 6. e2-e3, c7-c5. 7. d4xc5. Le7xc5, 8. Dd1-c2, Pb8-c6, 9. Ta1-d1. Dd8-a5, 10. a2-a3, Lc5-e7, 11. Pf3-d2. e6-e5, 12. Lf4-g5, d5-d4. 13. Pd2-b3, 1-e2, h7-h6, 15. Lg5xf6. 23. Tfl-el. Td8-d7, 24. Te1-e4, Pe7-c6 25. Dc2-e2, g7-g6, 26. Td1-e1. Kg8-g7 27. b2-b4, b7-b6, 28. De2-g4, Tf8-d8 29. h2-h4, h6-h5, 30. Dg4-g3, Df6-d6 f6, 2. Pb1-c3, e7-e6, 3. Pd5xf6 De6xf6, 22. e3xd4, e5xd4, (Van een medewerker) VELP In de vijfde ronde van het schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap heeft Frans Borm uit Amsterdam voorlopig de alleenheerschappij veroverd. Wellicht kan titelverde diger Ivan Nemet of de Neder landse troef Hans Böhm nog naast hem komen, het is afhan kelijk van de uitslag van hun onderlinge afgebroken partij. Borm beleefde een uitstekend weekeind. De concurrenten Leo Hofland uit 's-Gravezande en Ge rard Verholt uit Utrecht werden door hem uit de kopgroep gezet. Hans Böhm versloeg in de vierde ronde Jan Boersma uit Heeren veen, die een remise-achtig eind spel liet glippen. In de vijfde ron de moest Böhm aantreden tegen Nemet, die daarvoor zeer gemak kelijk Fedde Tolman uit Apel doorn klop gaf. Böhm sloeg een remise-aanbod na 23 zetten van de Joegoslaaf af, na veel gema noeuvreer werd de partij afgebro ken in een ongeveer gelijke stel ling. De Bulgaar Kirov moest na zijn remise tegen Peter Gelpke op nieuw een half punt prijsgeven. Door een puntendeling tegen Pe ter Scheeren uit Eindhoven staat hij nu op een vol punt achter stand. Peter Gelpke bleef goed bij. In de vierde ronde won hij gemakkelijk van de Utrechtenaar Kok, terwijl hij gisteren het punt. deelde met Van Putten uit Amersfoort. Leo Hofland viel door twee nederla gen weg uit de kopgroep. Zowel Böhm als de Zweed Schutz moest hij laten voorgaan. Maurits Wind uit Den Haag en Guido den Broe der uit Voorburg zijn erin ge slaagd op te klimmen naar een hoge klassering. De eerste scoor de in het dubbele weekend ander halve punt, terwijl Den Broeder zijn hoge positie verwierf na twee overwinningen. Ook voor Michiel Wind en Van der Raaf verliep het weekend gunstig. Zij staan nu op drie en een halve punt. Buiten Gelpke en Kuypers (even eens 4 uit 5) doen Leidenaars van zich spreken. Hans Kuyf, die voor Bodegraven'uitkomt, heeft 31/2 punt uit 5 partijen, terwijl de leden van het Leids Schaak Ge nootschap, Wim Heemskerk en Jan Tolenaar beiden een score hebben laten noteren van 3 pun ten uit 5 wedstrijden. Albert Schu ring, de andere LSG-man is de enige schaker onder de 50-pro- centgrens met de notering 2 uit Kenny Roberts behaalde een omstreden zege op Silver- stone. Protesten tegen zege Kenny Roberts SILVERSTONE Een zware on weersbui veranderde de wed strijd in de 500 cc-klasse bij de Grand Prix-motorraces op het circuit van Silverstone in Enge land in een enorme chaos. Bij de start van de race was de baan zo goed als droog, maar gaandeweg begon het te rege nen en besloten verschillende rijders banden te wisselen in de pits. Dat maakte het beeld van de wedstrijd al onduidelijk, maar het zou nog veel erger worden toen de bui echt losbrak en een wolkbreuk het circuit van Silver stone onberijdbaar maakte. De Nederlandse deelnemers Wil Hartog en Boet van Duimen wa ren op dat moment al met motor- pech uitgeschakeld. Op het moment, dat de onweers bui losbarstte, stonden de twee voornaamste kandidaten voor de wereldtitel, de Amerikaan Kenny Roberts en de Brit Barry Sheene, in de pits voor een bandenwissel. Verschillende coureurs waren op dat moment nog op de baan, maar waren gedwongen te stop-, pen omdat er niet meer te rijden viel. De wedstrijdcommissarissen maakten dan ook snel een einde aan de wedstrijd. Vreemd genoeg werd Kenny Roberts tot winnaar van de race uitgeroepen. Barry Sheene kreeg de derde plaats toegewezen. Dat deed de Brit in woede ontploffen. Hij diende dan ook een fel protest in tegen de uitslag. Ook andere coureurs pro testeerden tegen deze „theoreti sche" uitslag, zodat de jury ge dwongen was andermaal aan de vergadertafel plaats te nemen. Barry Sheene, die door deze uit slag zijn achterstand in het klas sement om het wereldkampioen schap ten opzichte van Roberts zag groeien van drie tot acht punten, brieste in de pits: „Het is een farce op deze manier. Ik kan niet begrijpen hoe de organi satoren tot de conclusie kwamen dat Roberts de race heeft gewon nen. Ik weet zeker dat Roberts nooit winnaar kon zijn. Hij was net als ik in de pits. Ik zou Marco Luccinelli of Steve Manship, die nog op de piste waren, tot win naar hebben uitgeroepen". Kenny Roberts, de Amerikaan die op zo'n gelukkige wijze een Grand Prix-overwinning kreeg toegewezen, begreep er zelf ook niets van. ,,lk ben hooglijk ver baasd dat ik winnaar van de race werd. Ik heb er geen idee van hoeveel ronden ik in de pits heb gestaan. Dat is mijn taak niet. Het enige dat ik doe is de motor besturen". Mikkola De Fin Heikki Mikkola heeft gis teren in Namen de Grote Prijs van België motorcross in de 500 cc-klasse gewonnen. De verdedi ger van de wereldtitel won beide manches en vergrootte zijn voor sprong in het klassement aan zienlijk. Met een voorsprong van 38 punten op de Amerikaan Brad Lackey, met wie hij op de Citadel in Namen voortdurend met suc cesvolle afloop duelleerde, kan hem weinig meer gebeuren. Voor de Nederlanders was er in Namen weinig eer te behalen. Peter Herlings was in de eerste manche de beste Nederlander op de veertiende plaats. In de tweede manche bezette Herlings de zes de positie. De combinatie Van der Laan/Van Vliet heeft haar positie in de strijd om het Nederlands kampioen schap zijspanklasse gisteren aan zienlijk verbeterd. In twee man ches, die in het Twentse Isidorus- hoeve werden gereden, waren zij verreweg het sterkst. Beide keren finishte de combinatie als eerste. In de stand van het Nederlands kampioenschap bezetten Van Vliet en Van der Laan de eerste plaats met 201 punten, tweede zijn Den Biggelaar en Van der Bijl met 192 punten. ZANDVOORT Lange afstands-races worden in de pits gewonnen, zo luidt een oud gezegde in de auto-rensport. Snel tanken en wisselen van wielen brengen immers zo vaak de beslissing. In de vier-uurs-race voor het Europees kampioen schap toerwagens groep twee, gistermiddag op het Zandvoortse circuit gereden, besliste snel pitswerk in het geheel niet over de zege. Sterker nog, een echte wedstrijd was die lange-afstand-ra- ce nog geen twee uur. Toen lagen de Italiaan Roberto Grano en de Eindhovenaar Toine Heze mans met hun zwart-groene BMW al in gewonnen positie. In de vijfenzestigste ronde kreeg de Mercedes van de Duitsers Heyer en Schickentanz, die als enigen de leiders bedreigden, problemen met de elektrische ontsteking. Na de Hunzerug viel de „zilveren pijl" stil. De Italiaans-Nederlandse combinatie kon zich zelfs de luxe permitteren om na zesenzeventig ronden een extra stop te maken om regenbanden te laten monteren. Dat dit wielen wisselen bijna anderhalve minuut kostte, was niet van het minste belang. Datzelfde gold twee minuten voor tijd toen Grano de BMW opnieuw de pits in stuurde. Problemen met de oliedruk waren daarvan de oorzaak. In één-en-een-kwart-minuut was het euvel althans tijde lijk verholpen waarna Grano zijn laatste ronde voltooide. De schaarse toeschouwers hebben op het circuit in de duinen, waar de coureurs in de vier-uurs-race werden geplaagd door steeds weer wisselende weersomstandigheden, de spanning te lang moeten missen. Dat is in een normaal raceprogramma met zes of zeven starts al jammer. In een middag waarir een lange-afstandswedstrijd het race-gebeuren be heerst, is het weinig minder dan een sportieve ramp. Hezemans, snelste in de training, nam in de achtste van de honderddertig ronden de leiding van Heyer overkom die eigenlijk niet meer af te staan. Na een uur rijden had hij een voorsprong van zeven seconden op de Westduitser. Maar één keer heeft het er naar uitgezien dat Heyer voor een werkelijke bedreiging zou gaan zorgen. De Duitser verkleinde de marge tot enkele tientallen meters. Een pitsstop van Hezemans in de tweeënvijftigste ronde voor tanken en wisselen van rijder bracht Heyer welis waar de leiding van het veld, maar dat duurde slechts heel kort. Toen hij twee ronden later ook zijn wagen voor de hoofdtribune tot stilstand bracht, was die voorsprong snel verspeeld. De wagen begon met twintig seconden achterstand in derde positie aan de achtervolging. De Mercedes liep aanmerke lijk minder goed en snel was het verschil tot meer dan een halve minuut gegroeid. Toen Schickentanz zijn Mercedes kort voor het einde van het tweede race-uur, na de Hunzerug, in het zand stil zette, was de strijd beslist. Grano bouwde de afstand tot de Zwitsers/Duitse combina tie Kelleners/Brün snel uit tot meer dan éen minuut. X Later zou alleen nog maar over ronden voorsprong 1 van de Nederlands-Italiaanse coalitie kunnen wor den gesproken. Daaraan deden zelfs de twee pits- k - stops die nog volgden niets af. Jan Lammers is in de tiende race om het Europees v v s,. kampioenschap voor formule 3 wagens, een race die in het Zweedse Knutstorp werd gereden, als tweede geëindigd. Winnaar werd de Zweed Anders winnaar blijft leider in het klassement met 49 Olofsson, die de 46 ronden aflegde in 47 minuten punten. Olofsson is tweede met 48 punten, en 27.57 seconden. De Nederlanders Arie Luyendijk en Michael Bleeke- Lammers die elf seconden meer nodig had dan de f molen werden respectievelijk vijfde on achtste, maar ®e®k/nm°'e" haand in <ie e?;s!e ronde de pech dat Toine Hezemans tijdens de hij van de baan raakte. Met nog vijf wedstrijden voor de boeg is Bleekemolen vijfde met dertig Vieruursrace Op ZandvOOrt punten en Arie Luylndijk zesde met 9 punten. "°P we9 n33r 06 zege. PEKING Het Nederlandse bas ketbalteam heeft gisteren de eerste wedstrijd tijdens het acht- landentoemooi in Peking gewon nen. Japan werd op het nippertje met 65—64 verslagen. Bij de rust stond Nederland voor met 34—27. In de beginfase keek Nederland steeds tegen een achterstand aan. Pas op 2625 kon Oranje voor de eerste maal de leiding nemen. De Nederlanders bleken veel beter in de rebounds terwijl de Japanners snel de taktiek aan het verloop van de score konden aanpassen. In de slotfase had Toshiharu Bab een uitstekende kans de-partijen op gelijke hoogte te brengen. Bij de stand 6563 voor Nederland kreeg de Japan ner twee vrije worpen te nemen. Hij miste echter eenmaal. Andere uitslagen: Groep A: Japa- nFilippijnen 8677; groep B: China—Noord Korea 9476, Roe menië—Joegoslavië 95—92. DEN HAAG André Bolhuis heeft zich wegens een rugbles sure moeten terugtrekken voor de selectie van de Nederlandse herenhockeyploeg, die deel neemt aan het toernooi om het Europees kampioenschap, dat van 2 tot en met 10 september in Hannover wordt gehouden. In zijn plaats is aangewezen debu tant Lex Bouwmeester van La- Bolhuis heeft 105 wedstrijden voor het Nederlands elftal ge speeld en is daarmee achter Frans Spits (121) tweede op de ranglijst aller tijden. De energieke Kampongspeler kwam op 18 juni in Venlo tegen West-Duitsland (2—2) voor het laatst in Oranje uit. Bolhuis, die op 4 oktober 32 jaar wordt, nam deel aan de Olympische Spelen van 1972 in München en van 1976 in Mont real. Voorts kwam hij uit in vier toernooien om de wereldbeker, die tot nu toe sinds 1971 zijn gehouden. De selectie voor Hannover is op 31 juli met de training begonnen. Donderdag a s. staat de eerste oefenwedstrijd op het programma tegen MEP. In het weekeinde van 19 en 20 augustus worden twee wedstrijden in en tegen Engeland gespeeld. Een week daarna komt Frankrijk vermoedelijk als trai ningspartner naar Nederland. De selectie voor het toernooi om het Europees kampioenschap ziet er nu als volgt uit: Doel: Maarten Sikking (Schaer- weijde) en Pierre Hermans (Oran je Zwart). Veld: Ewout van Asbeck (HCKZ). Lex Bouwmeester (Laren), Rode- riek Bouwman (Schaerweijde), Theodoor Doyer (Bloemendaal). Geert van Eijk (Venlo), Tom van 't Hek (Kampong), Jaap Koore man (HGC). Hans Kruize (HCKZ). Wouter Leefers (HGC), Paul Li- tjens (Kampong), Carel van der Staak (Oranje Zwart), Ron Steens (HCKZ). Tim Steens (HCKZ) en Bart Taminiau (Tilburg). NORTH CONWAY Eddie Dibbs heeft het toernooi van North Con way gewonnen. Dibbs versloeg in de finale John Alexander met 64 en 64. In de eindstrijd stapte Dibbs af van zijn gewoonte aan de achterlijn te spelen. Hij kwam herhaaldelijk naar het net en scoorde daar de punten die beslissend waren voor twee servi ce-doorbraken. in de negende ga me van de eerste set en in de eerste game van de tweede. Uitslagen halve finales: Dibbs (VSt)—Orantes (Spa) 2—6, 7—6. 64; Alexander (Aus)Barazzutti (Ita) 6—3. 6—2. BUENOS AIRES De Argentijn Hugo Corro heeft zaterdagavond met succes zijn wereldtitel bok sen in het middengewicht verde digd. In een gevecht over vijftien ronden versloeg Corro zijn Ameri kaanse uitdager Ronnie Harris op punten. MONTEVIDEO Penarol is kam pioen van Uruguay geworden. De laatste wedstrijd won Penarol met 2-0 van Rentistas. Nacional eind igde met een achterstand van vier punten als tweede. AMSTERDAM Het Nederlandse damesteam voor de Schaakolym piade in oktober te Buenos Aires is als volgt samengesteld: Cathy van der Mije, Corrie Vreeken. Hanneke van Parreren en Ada van der Giessen. Reserves zijn Erica Belle en Jeanette Mulder. LINZ Europees kampioen Cees van der Velden is weinig gelukkig geweest in de derde wedstrijd tellend voor het Europees kam pioenschap in de klasse OD tot 2000 cc motorbootraces. In de tweede manche viel hij door pech uit. De Oostenrijker Zimmermann C werd winnaar.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15