Problemen rond atletiektrainers Kandidaten voor Praag door de mand eindigt in drama „BESLUIT KNAU IS RANCUNEUS GEEN ENKEL RECORD VERBETERD IN ATLETIEKSTRUD GRONINGEN Vijf dames en veertien heren llen Nederland in elk geval vertegenwoordi gen op de Europese atletiekkampiofenschap- pen, die eind deze maand in Praag beginnen. Voor de Nederlandse atletiek is het een geluk kig feit, dat maar één keer in de vier jaar wordt gestreden om de Europese titel Was i pat niet het geval dan zouden de keuze-heren tan de KNAU meer met selectieproblemen Worden geconfronteerd. De driedaagse natio nale kampioenschappen, die dit weekeinde op be nieuwe kunststofbaan in Groningen werden gehouden, zouden als laatste selectiemogelijk- neid gelden voor Praag. jlngst moet de verantwoordelijken voor de ifvaardiging naar Praag echter bekropen heb ben, toen gisteravond de balans werd opge- jnaakt. Kandidaten voor Praag zij waren alleen bespreekbaar wanneer eerder dit sei zoen aan limieten was voldaan vielen in hel noorden van het land door de mand. Zelfs inde donkerste jaren van de atletiek werden op de nationale kampioenschappen altijd nog enkele Nederlandse records verbeterd. Dat was in Groningen niet het geval. Uiteraard werden onmiddellijk excuses aangedragen. De weersomstandigheden waren niet best (veel vuldige regen) en de baan niet ideaal, toud Wielart, met 2.27 meter nationaal re Olga Commandeur feliciteert Elly van Hulst met haar zege op de 800 meter. cordhouder hoogspringen, vond de aanloop te glad en probeerde daarmee de voor hem wel zeer schamele 2.08 meter te verdoezelen. De selectiecommissie was voor Wielart echter zeer soepel. Men gaat er vanuit dat de Haar lemmer, die dit seizoen eerder al faalde in Sittard en Nijmegen, in Praag weer zover zal zijn dat hij zijn hoge positie op de wereldran glijst kan waarmaken. Wielart was echter in Groningen niet de enige die het voorgeschreven vormbehoud niet kon aantonen. Ook Arno Körmeling, die eerder dit seizoen in Oslo een uitstekende 800 meter liep, bleef bijna vijf seconden verwijderd van zijn 1.46.6. „Ik leek wel een stuiterende bal op deze baan", verontschuldigde de jonge Almeloër zich. De selectiecommissie liet voor hem evenals voor steeple-loper Hans Koele- het argument van de jeugd gelden De omstandigheden waren inderdaad niet ideaal in Groningen. Vrijwel alle sprintnum mers 'werden met een tegenwind van bijna twee meter gelopen. Vrijdagavond waren de omstandigheden ook lang niet optimaal. Het deerde Jos Hermens en Gerard Tebroke in een geweldige race op de 10.000 meter, die zij met respectievelijk 27.50.5 en 27.52.8, tijden van wereldklasse, liepen niet. Zij bewezen inderdaad van hoog internationaal niveau te zijn. Drie dubbelkampioenen leverde Groningen op. Elly Henzen prolongeerde haar titels op de 100 en 200 meter maar de tijden, respectieve lijk 11.99 en 23.93 (met bijna twee meter tegenwind), waren van weinig betekenis. Ray mond Heerenveen. die de 400 meter had laten schieten omdat hij door privé-omstandigheden weinig had kunnen trainen, werd tweevoudig kampioen op de sprint bij de heren, maar ook zijn winnende tijden hadden nauwelijks ni veau. De 21-jarige Tineke Kluft was de beste lange-afstandloopster. De Brabantse, die het in zich heeft over enkele jaren herinneringen op te roepen aan de tijd van Maria Gommers, llja Keizer en Berny Boxem, heeft dit seizoen een grote vooruitgang doorgemaakt. Hoewel zij op de 3000 meter aan de limiet van Praag voldeed, was Tineke Kluft wel zo reëel te stellen dat zij op de komende Europese kam pioenschappen nog niets te zoeken heeft. Een geruststelling was het dat Elly van Hulst inderdaad blijk gaf van een stijgende vorm. Zij liet zich niet verrassen door de directe aanval van Olga Commandeur, die voor het eerst sinds lange tijd weer eens hard durfde weggaan en zich daardoor ook beloond zag met haar beste seizoentijd van 2.04.8, een seconde langzamer dan Elly van Hulst. Elly van Hulst mag dan ook naar Praag. Olga Commandeur, in 1975 in Athene Europees jeugdkampioene op de 800 meter en nog maar pas 21 jaar oud. krijgt geen ticket voor Praag. De Velsense is kennelijk al afgeschreven. Jeugd De jeugd deed het in feite het best in Groningen. Koen Gijsbers imponeerde weer op de 400 meter. De Leidse aankomende legerofficier, die dit jaar de doorbraak maak te naar de Europese klasse, trof zoals gebruikelijk weer de buitenbaan. Dat doet hem kennelijk niets. Gijsbers, altijd wat moei lijk vertrekkend, had de afgelopen week op Papendal op een nieuwe starttechniek ge traind. „Dat heeft me wat kracht gekost." Desondanks kwam Gijsbers uit op 47.07. Hij zal in Praag de belangrijkste pijler zijn van de 4x400 meter-ploeg, waarin ook de jeugdige Hugo Pont (tweede in 47.97) en winnaar van de 400 meter horden een plaats heeft gekre gen. Hugo Pont kreeg het goud op de 400 meter horden omdat Harry Schulting gister morgen wegens een opkomende griep naar huis moest. Schulting, met 49.85 derde op de Europese ranglijst achter Arsjipenko uit Rus Wereldrecord kogelslingeren bij Riehm HEIDENHEIM De Westduitser Karl-Heinz Riehm heeft gistermiddag in Heidenheim het wereldrecord kogelslingeren gebracht op 80 meter en 32 centimeter. Ploeg voor Praag GRONINGEN De Nederlandse atletiekploeg voor de strijd om de Europese titels, die van 29 augustus tot en met 3 september in Praag wordt gehouden, bestaat voorlopig uit negentien personen (vijf dames en veertien heren). De équipe kan nog worden uitgebreid als de resultaten tijdens het duel NederlandBelgië voor dames van zaterdag in Sittard en de internationale wedstrijden op 16 augustus in Zurich en 18 augustus in Brussel daartoe aanleiding geven. Voor Praag zijn tot nu toe aangewezen: Dames: Elly Henzen (Olympiad) 200 meter. Sylvia Barlag (ADA) vijfkamp, Mirjan van Laar (Achilles/Top) hoogspringen. Elly van Hulst (Lionitas) 800 meter, Lida Berkhout (OEM) speerwerpen. Heren: Harry Schulting (PH) 400 meter horden en 4x400 meter. Koen Gijsbers (De Bataven) 400 meter en 4x400 meter. Raymond Heerenveen (Argo) 4x400 meter, Hugo Pont (SISU) 4x400 meter. Marcel Klarenbeek (SOS) 4x400 meter. Arno Körmeling (SISU) 800 meter. Klaas Lok (Phoenix) 5000 meter. Jos Hermens (KNAU) 5000 en 10.000 meter, Gerard Tebroke (Ciko'66) 5000 en 10.000 meter, Ruud Wielart (Haarlem) hoogspringen, Hans Koeleman (AAC) 3000 meter steeple chase. Cor Vriend (HAC) marathon, Roelof Veld (Daventria) marathon f- van der Weijde (AV23) n land en de Westduitser Schmid, kon daardoor geen tweede titel hij was al kampioen op de 200 meter horden pakken. Ponts tijd (52.17) biedt grote mogelijkheden, temeer daar de Almeloër nog pas 19 jaar oud is. Bea Wiarda onttroonde abonnementskampioe ne discuswerpen Ria Stalman met een worp van 52.40 meter. Voor het jonge Friezinnetje komt Praag echter nog te vroeg. Mirjam van Laar, die eindelijk van een vervelende blessure af is, werd weer kampioene bij het hoogsprin gen. De Limburgse ondervond evenals Wielart erg veel last van de gladde aanloop en moest genoegen nemen met 1 meter 80. Eltjo Schutter (Kwik Nijmegen) kreeg voor het eerst in Nederland te maken met een lichte concurrentie op het polsstokhoogspringen. Pim Goebbel (Lycurcus) bleef lang in de strijd, en sprong met 4.80 een persoonlijk record. Schutter bleef daar maar vijf centimeter bo ven, zijn pogingen om over de Nederlandse recordhoogte van 5.10 te komen, mislukten. Bij het verspringen heren werd Hagenaar Ron van Wilgen (Sparta) zeer verrassend winnaar voor de Amsterdammers Trumpet en Sedoc (ex-kampioen). De heren verwisselden de koppositie voortdurend, maar uiteindelijk kwamen Van Wilgen en Trumpet met 7.38 het verst De sprong daarna gold uiteindelijk voor de overwinning, waardoor Van Wilgen als winnaar aangewezen moest worden (zijn sprong was één centimeter verder). Sedoc werd derde met 7.37. Met een zeer soepele tred werd Raymond Heerenveen (Argo) op beide sprintnummers eerste. Zijn tijden waren 10.82 en 21.79. AAZ- er Joseph was zowel op de honderd meter als de tweehonderd meter tweede in 10 90 en 22.24. Op de 5000 meter waar Tebroke en Hermens ontbraken na hun vrijdag gelopen tien kilometer, finishte Klaas Lok (Phoenix) met 13.49.1 voor Bram Wassenaar (de Bata ven) met 13 50.7. Voorheen liepen beide lo pers de vijftienhonderd meter, een nummer waar zondag ook flink op geknokt moest worden. Verrassende winnaar werd hier Cor Louws (NOP) voor Wybo Lelyveld (de Bataven) en Rik Snoep (AVR). De tijden waren echter matig. Op de twee lange nummers bij de darrles werd Tineke Kluft eerste. De dubbel werd bereikt middels 9.17.2 op de drie kilome ter, en 4.17.1 op de vijftienhonderd meter Lida Berkhout (DEM) kon de gouden trofee in ontvangst nemen na haar speerworp van 56.30, de beste seizoenprestatie tot nu toe. Haar rivale Elly van Beusekom (Castricum) werd met 55.14 tweede. GRONINGEN Ruim een jaar geleden voerde de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie (KNAU) een nieuwe structuur in. De zo vaak door proble men, misverstanden en rellen verscheurde organi satie wilde met die nieuwe opzet een andere weg inslaan om het contact met het internationale niveau te herstellen. Een jaar geleden werd ook gestart met een gefaseerd trainingsplan, dat in het nieuwe atletiekseizoen al een redelijke vooruit gang in het prestatiepeil te zien gaf. Er werden ivakgroeptrainers aangesteld voor de onderling zo iverschillende onderdelen van de atletiek. Een van die trainers was Toine van de Goolberg. De oud-400 meter loper, die als atleet al meermalen voor problemen zorgde, wierp zich met enthousias me op zijn taak. maar bleek in het contact met zijn collega's, trainings-coordinator Joop Waterreus en het bestuur van de Unie niet een van de gemakkelijksten. Kritiek van Van de Goolberg, daar in gesteund door collega Sjef Swinkels vaak ook in het persoonlijke vlak was er enkele weken geleden de oorzaak van dat Waterreus er de brui aan gaf. Het KNAU-bestuur, dat voortdurend gepro beerd heeft met de „opstandige" trainers in rustiger vaarwater te komen, stuurde gistermorgen Van de Goolberg met onmiddellijke ingang de laan uit. Een interview dat vrijdag, op de dag waarop de Neder landse atletiekkampioenschappen te Groningen be gonnen. in een krant verscheen, was de druppel, die voor KNAU-bestuur de emmer deed overlopen. KNAU-voorzitter Wim de Beer: „Dit deed voor ons de deur dicht Het was een zeer unfaire aanval van Van de Goolberg op zijn collega's en de mensen met wie hij in de afgelopen maanden heeft samen gewerkt. Wij hadden geen andere keus. Bovendien had de sectie wedstrijdsport ons enkele weken geleden al geadviseerd het contract van Van de Goolberg niet meer te verlengen. Niet omdat zijn kwaliteiten als trainer in het geding waren, maar iHet drama. Van Buytene komt met gebogen hoofd het juryhokje uit nadat hij te horen heeft gekregen, dat het .protest is toegewezen en niet hij, maar Zeegers de winnaar van de derby is. Het protest. Leo Schoonhoven (rechts) heeft de aanzet gegeven om te protesteren tegen de overwinning van de nog op de sulky zittende Van Buytene. gewoon omdat hij in de beleidsgroep training niet kon functioneren Ik had liever gezien dat de overeenkomst met Van de Goolberg na afloop van zijn contract beëindigd was". De omstreden trainer Van de Goolberg, die waar schijnlijk „gezelschap" krijgt van Sjef Swinkels („Het besluit van het KNAU-bestuur is rancuneus"), zei nadat het besluit hem van zijn functie te ontheffen bekend was gemaakt: „Ik had de eer liever aan mijzelf gehouden. Ik was na afloop van mijn contract toch opgestapt omdat er van structu rele veranderingen geen sprake kan zijn in de KNAU. Men is mij echter voor geweest". WASSENAAR De draversderby 1978 werd er één om nooit meer te vergeten. Toen Peter Zeegers met Reinier zijn ererondje maakte, werd hij door het talrijke publiek op Duindigt uitgefloten. Verder op het complex kon vader Jan van Buytene er niet over uit dat zijn zoon, de onlangs eenentwintig jaar geworden Wim van Buytene, die als eerste over de eindstreep ging, terug werd gezet (wegens hinderen) naar de tweede plaats. Een zware maatregel van het draverijcomité onder leiding van de heer Van der Veen. Vreugde - heel gering - en verdriet op Duindigt en dat na een zeer aantrekkelijke 54ste derby voor het publiek. Hoog ging de zweep van Wim van Buytene omhoog. Voor het eerst igreep hij in zijn korte, maar suc cesvolle koersloopbaan een der by-overwinning. Twee jaar gele den was hij er met Nubar van Echten dichtbij geweest, maar nu was het dan met Rogan van Ech ten zover. Vader Jan van Buytene, die het schouwspel vanaf de rechterstoel mocht zien, was één van de eersten die de gelukwen sen, als trainer van het paard, in ontvangst mocht nemen. De eerste door wie zoon Wim van Buytene op de kar werd gefelici teerd was collega Peter Zeegers achter Reinier, die bijna gelijk over de eindstreep ging. Beide paarden kwamen echter terug voor een ererondje. Peter Zeegers bad van trainer Leo Schoonhoven met Ralph Spencer in de derby de opdracht gekregen om bij bet draverijcomité te gaan protes teren tegen Rogan van Echten. Een kwartier duurde het toen voordat de juiste uitslag bekend werd gemaakt. Wim van Buytene moest bij het draverijcomité ko men. De zenuwachtige Van Buy tene stond maar wat te lachen. Hij dacht dat het comité hem een boete zou geven: „Ik ben wat van mijn lijn afgeweken maar echt, ik raakte Reinier niet." De beslissing van het comité kwam even later als een donder slag bij heldere hemel op Duin digt. De torenhoge favoriet en winnaar Rogan van Echten werd teruggezet naar de tweede plaats. Even later mocht Reinier van Pe ter Zeegers zijn ererondje maken. „Ik had veel hinder van Wim van Buytene." Wat had de leerling uit de stal van Leo Schoonhoven anders moeten zeggen? Het ging immers om een behoorlijke som geld. Het overgrote deel van de bezoe kers was het niet met deze uitslag eens. De prijsuitreiking in het pa viljoen van de NDR was erg koel. Folkert van der Veen, voorzitter van het draverijcomité, liep met een glimlach op zijn gezicht wat nerveus rond te stappen. De vier beste fokkers uit de derby moch ten hun ereprijzen komen afha len. De fokker van Rogan van Echten, Van Berk, weigerde Peter Zeegers de hand te drukken. Duindigt (lees het draverijcomité) verspeelde weer eens een hoop goodwill bij het publiek. Een slecht iets als je alles in het werk stelt om via open dagen nieuw publiek naar de baan te lokken en als je weet dat het met de totalisatoromzet niet de goede kant opgaat. Boete Peter Zeegers mag men niet kwalijk nemen dat hij bij het comité is gaan protesteren. Ook opdrachtgever Leo Schoonhoven uit Schagerbrug niet. Het is een beroepssport en als je denkt recht te hebben op de eerste prijs, dan mag je daarvoor op komen. Maar wat gisteren op Duindigt gebeurde, komt erg di kwijls voor. Als het comité dan tot daden overgaat, blijft het meestal bij een boete. Die kreeg Wim van Buytene er ook boven dien nog eens bij. Groot twee honderdvijftig gulden en dan te bedenken dat het verschil tus sen de eerste en tweede prijs zo'n drieënveertig mille was. Rogan van Echten is steeds aan de leiding geweest in de derby met Reinier in zijn kielzog. Re- marquable W met Andries van der Blonk werd verrassend derde voor Rieka Hanover met de win nende pikeur van vorig jaar. Klaas Woudstra. Voor Manus Bouwhuis verliep de derby minder goed. Vooraf be hoorde hij met Ramzes tot één van de favorieten. Net als enkele jaren geleden om Olaf Pride was ook Ramzes nu niet fit. Hij had een dik beentje opgelopen en werd door het draverijcomité te recht buiten de weddenschappen geplaatst. Direct na de start sprong het paard in de fout en werd uitgeschakeld. ARTHUR VAN RIJSWIJK De finish. Wim van Buytene (rechts) wint met Rogan van Echten de derbv voor Wim Zeegers met Reinier.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13