eï8%l t e frp t blifem e m ëm8)l len Planteziektenkundige Dienst waakt over gezondheid gewassen OPPERVLAKTE KOMKOMMERS GROTER BLOEMENVEILINGEN: GROTERE AANVOER, DALENDE PRIJZEN SAMENWERKING IN BOLLENVAK NOODZAAK land en tuinbouw LEIDSE COURANT MAANDAG 7 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 Vlak voor de inscheping worden de bloembollen geïnspecteerd WAGENINGEN Plante- ziekten en -plagen, neerslag van bestrijdingsmiddelen, verontreinigingen en het ge volg daarvan op het milieu kent geen internationale gren zen. Vandaar een wereldwijde bescherming van gewassen. Voor Nederland is verant woordelijk voor onze gewas bescherming de Planteziek tenkundige Dienst te Wage- ningen, waarvan de taak zich in de loop van de tijd aanzien lijk heeft uitgebreid. Gedu rende de laatste jaren hebben de problemen zich in een aan tal opzichten toegespitst. De toename van de intensiteit van het handelsverkeer en van de snelheid bij transporten (vliegtuigen) hebben de kans op verspreiding van ziekten en 'plagen ook voor planten ver groot. Ziekten die eerst alleen in het buitenland voorkwamen zijn op deze manier in Neder land binnengedrongen. Het buitenland stelt dan ook steeds strengere eisen aan de gezondheid van planten en plantenmateriaal. Anderzijds worden in binnen- en buiten land grenzen gesteld ten aan zien van residuen (resten) van bestrijdingsmiddelen in voor consumptie bestemde gewas sen in de agrarische sector. De noodzaak van bestrijding en het belang van de kwaliteit van het produkt moet echter zorgvuldig worden afgewogen. Tegenstellingen Met mogelijke tegenstellingen, waarbij belangrijke elementen zoals het niet of weinig aanwe zig zijn van ziekten en plagen in te exporteren gewassen, zo laag mogelijke bestrijdings- middelenresiduen en zo weinig mogelijk beïnvloeding van het milieu in het geding zijn, is een kernprobleem aangege ven. Het beleid van de Plante ziektenkundige Dienst houdt deze elementen nauwkeurig in het oog en streeft - begrijpe lijk - zowel naar de verant woorde bescherming van cul tuurgewassen als naar het uit bannen van gevaarlijke geVol- gen van die bescherming voor de mens bij het nuttigen van agrarische produkten. De moeilijkheid daarbij is, dat be paalde planteziekten door che mische middelen moeten wor den bestreden; op dit terrein speelt zich de problematiek van de dienst af. De voor- naamste werkzaamheden van de dienst kunnen in het kort aldus worden samengevat: voorkomen en bestrijden van planteziekten en -plagen, die een bedreiging vormen voor de teelt van de gewassen of voor de export daarvan; in spectie van planten en plante delen die worden geïmpor teerd en geëxporteerd en de afgifte van gezondheidscertifi caten; veldinspectie om ziek ten van planten te voorkomen; het voorbereiden van wettelij ke maatregelen en de controle op naleving hiervan; diagnose van ziekten en algemene ad viezen hoe deze te bestrijden; onderzoekingen betreffende verantwoord gebruik van be strijdingsmiddelen; op de praktijk gerichte onderzoeken om al deze taken goed te ver- Hoofdgebouw Planteziektenkundige Dienst vullen; harmonisatie op het celen, gebied van dit werk binnen het kader van Benelux EEG, iri het belang geconstateerd. Veldin spectie van de P.D. zorgde er voor dat de verboden werden buiten onze grenzen. In deze de aardappelmoeheid, die de taakstellingen onderscheidt Planteziektenkundige Dienst i de gewassen (fytosanitair laaltje, chrysantenroest, pere de bemoeienissen virusziekten in houtige met het gebruik van bestrij- gewassen etc. etc. Dan vormt dingsmiddelen. Deze taken hebben natuurlijk port van planten een duidelijke samenhang; de rijk onderdeel wettelijke basis waarop de inspectie bij import n belang de werk zaamheden in Wageningen. Planteziektenkundige Dienst zich niet meestal noemt) zijn echter ten het andere verplaatsen verantwoording van de P.D. geldig document, het gezond- gevaarlijke de Nederlandse planten of ge- ziekten in de kiem te huis" kan halen. bepaalde uit- Veldinspectie, import- vert het vertragingsproces listen ingeroepen. Goede diag- tijd voor research naar ande- nostiek is natuurlijk gewenst re bestrijdingsmiddelen. Als voor het soepel functioneren illustratie van het fytosanitair van de dienst Bij de opspo- beleid kan de bestrijding van ring komen de middelen ter aardappelmoeheid dienen. sprake, die de ziekte moeten bestrijden. De verantwoorde- GrOOt gevaar lijkheid op fytofarmaceutisch gebied is gebaseerd op de Be- Deze ziekte wordt veroorzaakt strijdingsmiddelenwet 1962, door het microscopisch kleine die voorschrijft dat ieder be- aardappelcystenaaltje, dat strijdingsmiddel wettelijk het eerst werd gesigna leerd in het Noorden van de D.D.R. (omgeving van Ros- meeste Europese landen en dook voor de eerste maal in Nederland op in 1941. Het klei- groot gevaar. moet zijn toegelaten voordat het in de handel mag worden gebracht. Het bestrijdingsmid- heid van drie ministers: die van Landbouw en Visserij (landbouwkundige deugdelijk heid), Volksgezondheid Bij intensieve aardappelteelt lieuhygiëne (ongewenste vermeerdert het zich enorm venwer" misoogst. Vandaar trokken ministers worden dat vanaf 1949 beperkende be palingen voor de aardappel teelt zijn ingesteld. Men mocht Fytofarmacie. niet meer dan eenmaal per drie jaar op hetzelfde perceel Oprichter aardappelen verbouwen (om bij besmetting snelle toename Oprichter van de vlugge aaltjes te hinderen) en er kwam een aardappelteelt (of de Planteziek tenkundige Dienst was Prof. Dr. J. Ritzema Bos, die in 1899 pionier was van de planteziek- San José-schildluis in ons land zou kunnen opleveren voor de groeiende export van boom- kwekerijprodukten naar de USA. Dit schadelijke insect kwam in de Verenigde Staten nog niet voor, waarom men aldaar bij import waarborgen eiste in de vorm van certifica ten, dat het insect niet onge zien zou kunnen worden „bin nengesmokkeld". Het was te verwachten dat andere landen het voorbeeld van voorzichtig Amerika zouden volgen, waar om Prof. Ritzema Bos het raadzaam achtte een dienst in te stellen, die dergelijke certi ficaten zou afgeven. Dat hij wijs handelde blijkt uit het feit dat de San José-schildluis nog steeeds in verscheidene landen rondwaart. Verschil lende te importeren gewassen moeten eerst een gasbehande- ling krijgen voordat ze ons land mogen binnenkomen. De P.D. doet goed werk. De unieke instelling die eerst uit 3 personen bestond (met enke le soms te hulp schietende land- en tuinbouwleraren) heeft thans 420 medewerkers, ca. 175 in Wageningen en 245 in een aantal districten in het gehele land. Leuk om te weten is dat met ingang van 1 september van het vorige jaar de mogelijk heid weer is geopend voor particulieren zelf (dus niet via de handel) rechtstreeks een pakket bloembollen als ge schenkzending te sturen naar familie of vrienden in het bui tenland. Men koopt bijvoor beeld op de markt voor een tientje bollen en brengt het pakket (niet zwaarder dan 3 kg) naar een der districtkanto ren van de P.D. ter inspectie (het certificaat kost 1,45). Bij de ambtenaren van de Dienst zijn tevens de voor verzending naar het buitenland vereiste formulieren te krijgen, waar na men natuurlijk zelf voor de porto en verzending moet zorgdragen. Deze wijze van handelen scheelt soms echter wel 30 tot 35 per pakket. Laat men bloemist of kwekerij het geschenk versturen dan liggen de kosten veel hoger. Verzending naar de noordelij ke landen van Europa vóór 16 november 1978; alle overige landen vóór 30 november 1978 Verzending op bovenvermelde wijze is echter niet toegestaan naar Amerika, Canada, Noor wegen en landen gelegen op het zuidelijk halfrond. Inlich tingen: Planteziektenkundige Dienst, Wageningen, tel. 08370- 19001. TINY FRANCIS Mematologisch laboratorium Inspectie van bloembollen e ih 1 Uit de maandelijkse areaalsteekproef voor groenten onder glas van het C.B.S. blijkt dat er in de maand juni weinig komkom mergewassen opgeruimd zijn. Dit kwam namelijk neer op slechts 48 ha. tegen vorig jaar 108 ha. In de maand juni werd er tevens 48 ha. nieuw aangeplant, de totale oppervlakte op 1 juli bleef hierdoor 818 ha. (vorig jaar 756 ha.). Van de opgeruimde oppervlakte was er 8 ha. voor 1 januari gepoot, 24 ha. in januari en 16 ha in de maand februari. De stand van de oude gewassen laat in veel gevallen te wensen over, hetzelfde kan van de kwaliteit van de vruchten gezegd worden. Er komt na melijk zo hier en daar nogal wat komkom- De aanvoer liep de afgelopen week wat terug, de noteringen liepen hierdoor op. Voor de sorteringen van 41 tot en met 76 werd een gemiddelde prijs van 39 cent per stuk betaald. De concurrentie op de kom- kommermarkt valt nagenoeg te verwaarlo zen. Onder invloed van het veranderende weer kan de aanvoer wat verder afnemen. De vraag zal door wat koeler weer waar schijnlijk ook wat kleiner uitvallen.'Naar verwacht zullen de prijzen voor de zware sorteringen zich het beste weten te hand haven. Tomaten In de maand juni werd 96 ha. tomaten opgeruimd, tegen 169 ha. in 1977. Het overgrote deel van deze oppervlakte was in december gepoot en een kleiner deel in januari. In juni werd 144 ha. gepoot. Iets minder dan vorig jaar, toen bedroeg deze oppervlakte 164 ha. Op 1 juli bedroeg de totale oppervlakte tomaten 2396 ha. (vorig jaar 2389 ha.). Over de stand van de gewassen kan men over het algemeen te vreden zijn, terwijl de jonge gewassen zich goed ontwikkelen. In de loop van de vorige week liep de prijs voor de tomaten op. Voor de A-I-tomaten kwam er donderdag 3 augustus een gemiddelde prijs van 1.76 per kilo tot stand. De belangrijkste concur renten op de West-Duitse markt zijn Italië, Roemenië, België en Frankrijk. De aan voer zal de komende week waarschijnlijk Kas met andijvie wat afnemen, waardoor de prijs zich rede lijk lijkt te handhaven. Sorteringen Door het teruglopen van de aanvoer liep de gemiddelde prijs voor de groene sorte ringen de afgelopen week op naar 1.70 per kg. Van rood werden er nog steeds respectabele hoeveelheden aangevoerd, zo dat de situatie er voor de rode sorteringen minder rooskleurig uitzag. De gemiddelde prijs kwam niet hoger dan 1.40 per kg. Italië is nog steeds duidelijk op de West- Duitse markt aanwezig. In de laatste week van juli exporteerde dit land 1754 ton. De aanvoer van rood en groen kan wat afne men. Naar verwacht zal de prijs voor de rode sorteringen wat opleven. De aanvoer van andijvie werd de afgelopen weken steeds kleiner waardoor er een goede ge middelde prijs tot stand kwam (63 cent per kilo). Het aanbod zal de komende week wat groter worden, hierdoor zal de prijs dalen. De gemiddelde prijs voor sla is de laatste welden steeds met een pa<ir centen per krop gedaald. Eind vorige week lag de prijs op 19 cent per krop. De pr ijsdaling zal de komende week doorzetten omdat er grotere aanvoeren verwacht worden. De prijs voor sperziebonen en snijbonen is dalende. Voor sperziebonen werd er 2.85 per kilo betaald en voor snijbonen 2.15. Op de radijsmarkt weet men :dch geen raad met het aangevoerde kwantum. De prijs zit als gevolg hiervan tegen de mini mumprijs aan. Zodra de aanvoer wat klei ner wordt lijkt het verlaten van de mini mumprijs van 20 cent per bosje mogelijk. weersomstandigheden hebben niet nagelaten invloed uit te oefenen op de gang van zaken aan de bloemenveilin gen. In dubbele betekenis. De aanvoer nam toe en de prijzen daalden. Het is een tijd goed gegaan in de bloemenhandel maar het zat er in dat er verandering zou komen. Daar komen nog de vakanties bij waar door een groot aantal van de klanten niet bereikbaar is en ook dat is van invloed op het prijspeil. Al met al bij groter aan bod een lager omzetcijfer aan de CCWS. Een totaal aanbod van 26.247.384 bos of stuks en een opbrengst van 7.214.401,89 tegen aanvoer van 23.800.704 bos of stuks en opbrengst van 7.031.102,13 in dezelfde week van het vorig jaar. Met ruim twee miljoen bos of stuks snijbloemen meer, namelijk bijna 26 miljoen bos of stuks met een opbrengst van 6.720.191,41, bijna even hoog als vorig jaar. Een nieuw hoofdstuk zal worden ingezet nu een forse meerderheid in de bijzondere ledenvergadering van de CCWS heeft be sloten om in het komende winterseizoen aan de CCWS ook importbloemen te gaan veilen. Die staan momenteel op een heel laag pitje, ook in vergelijking met het vorig jaar. Afgelopen week een aanvoer van 13.979 bos of stuks en omzet van 8.151,25 tegen de 154.233 bos of stuks voor 23.081,18 in dezelfde week van het vorig jaar. Nu straks die remmen wat minder sterk zullen zijn kan worden verwacht dat hiervan de omzet zal toenemen. Een pretti ge beslissing voor het CCWS-bestuur dat een strijd heeft moeten voeren om evenals in alle andere bloemenveilingen in ons land, nu ook in Honselersdijk de buiten landse bloemen te kunnen presenteren wat voor de handel aantrekkelijk is, vooral wat betreft bepaalde bloemsoorten. Het zullen voornamelijk trosanjers en ro zen zijn die aangevoerd worden. Voor som mige kwekers is het allemaal nog een moeilijk te verteren zaak maar de meer derheid heeft het bestuursstandpunt nu kunnen volgen, mede gezien de gebeurte nissen aan andere veilingen. Opvallend is de ruimere aanvoer van ro zen, die dan ook in prijs daalden. Voor het eerst was het aanbod van trosanjers op hetzelfde peil van dat in dezelfde week van het vorig jaar, ruim zes miljoen. Er kan voor deze week eveneens e-sn forse aanvoer worden verwacht gezien de grote hoeveelheid leeg fust dat door de kwekers is afgehaald. Het is waarschijnlijk een gevolg van de verschuiving die in de teelt heeft plaatsgevonden in de richting van het najaar. De gemiddelde prijzen die de afgelopen week werden betaald, met tussen haakjes die van het vorig jaar: Amerikaaniie anjers 23(20), trosanjers 25(24), anthuriums 86(83), srujgroen 19(16), jaarrond troschrysanten 35(40), idem geplozen 67(59), troschrysan ten 1,44(1,33), geplozen normaal 64(55), freesia 19(20), gerbera 32(44), gladiolen 17(13), irissen 31(28), Ieliekelken 43(54), le- lietakken 36(31), grote rozen 17(2.'!), kleine rozen 12(17), sonia 15(20). Over de kwaliteit van de bloemen valt tot dusver beslist niets te klagen. In de potplanten zit nog weinig verandering, er blijft goede belangstelling met redelijke prijzen. Samenwerkingsvormen zijn een noodzaak, als het bloembollenvak zich zelf goede overlevingskansen wil geven. Komen die samenwerkingsvormen niet van de grond, dan zal dat op kortere en zeker op langere termijn funeste gevolgen kunnen hebben. Nu behoeft samenwerking lang niet altijd fusie te betekenen. Er zijn heus wel moge lijkheden om tot een wat lossere vorm van samenwerking te komen. Zelfs zijn er mengvormen denkbaar. De meest belang rijke struktuurverbetering in het bollenvak is samenwerking in de afzet Alleen op die manier door de grootschaligheid dus kan de handel tegemoet komen aan de wensen die de grote distributiekanalen aan hun leveranciers stellen. Het gaat in hoofd zaak dus om de droogverkoophandel: de exporteurs die hun bollen leveren aan warenhuizen en andere grootwinkelbedrij- keuring van bloembollen is een vraag die via onderzoek op het Laboratorium in Lisse beantwoord zal moeten worden. Besparing ingen liepen vast Over dit punt is met de grote exporteurs vele malen gesproken. Het bleek dat men de noodzaak van samenwerking wel onder schreef, maar toen puntje bij paaltje kwam, trok men de plank op. Dat was onder meer het gevolg van het feit dat men in de bloembollenexport vaak te maken heeft met familiebedrijven en aandelen die in handen kunnen zitten van niet direct bij de branche betrokken familieleden. Daar komt nog bij dat de meesten er ook van overtuigd waren dat uitgerekend hun bedrijven het in de toekomst nog wel zullen redden ook zonder met anderen samen te werken. Kortom: het is een uiter mate moeilijke zaak om in het bollenvak bedrijven tot samenwerking te brengen, waarbij men uiteraard zekere verplichtin gen moet aangaan. Ik zeg dat niet als een verwijt, maar wèl met spijt", aldus ex-Ra- bo-topman dr. A. J. Verhage, die tevens voorzitter is van de structuurcommissie die nu ook de follow up van het struktuuron- derzoek begeleidt De heer Verhage is op dit punt dus duide lijk teleurgesteld, temeer daar gebleken is dat ook de producenten heel moeilijk tot samenwerking te bewegen zijn. Actieplan Betekent dit alles nu dat het struktuuron- derzoek en de follow up allemaal verloren tijd en geld zijn? Het zou overdreven zijn het zo te stellen. Er gaat nu namelijk een actieplan uit de startblokken, dat de vol gende vier punten omvat: invoering van een kwaliteitssysteem; afstemmen van het aanbod op de vraag; marketing en distributie; reorganisatie van de vakorganisaties. Wat het eerste punt betreft is de Bloembol lenkeuringsdienst al volop bezig de funda menten te leggen. Begonnen wordt onder meer met een verplichte deelname aan de selektiekeuringen voor tulpen voor een beperkt aantal grote rassen. Later zullen ook andere bol- en knolgewassen in het systeem worden opgenomen. Dat is alle maal een bescheiden begin. Als uiteinde lijk doel ziet men dat straks alleen die bollen uitgevoerd zullen mogen worden, die voorzien zijn van een rijkskwaliteits merk. Voor dat dat einddoel is bereikt zullen er zeker nog wel tien jaar overheen gaan. Wie betaalt? Uitbreiding en verscherping van de keu ringseisen zal natuurlijk extra mankracht vragen. En dat heeft in het bloembollenvak de vraag opgeroepen: wie zal dat uiteinde lijk allemaal moeten betalen? Het vak draagt immers zelf al zoveel bij de in de kosten van keuring, wetenschappelijk on derzoek, enz. Men kan moeilijk verwachten dat die extra lasten ook nog eens allemaal op de schouders van de vakgenoten gelegd zullen worden. Een forse bijdrage van de rijksoverheid zou in ieder geval niet mis staan. Nu komen er juist op dit vlak uit Israël hoopvolle berichten. Daar lijkt men er in geslaagd te rijn althans voor enkele agra rische produkten een kwaliteltskeuring te creëren door gebruik te maken van chemi sche stoffen. Of dat systeem ook toepas baar gemaakt xal kunnen worden voor de Als dat lukt, dan is uiteraard een grote besparing op mankracht mogelijk. De kos ten van de Bloembollenkeuringrdienst lig gen voor een zeer groot deel in de persone le sfeer, omdat het keuren in hoofdzaak handwerk is. Bovendien kunne n die con trolerende werkzaamheden alleen worden uitgevoerd door mensen met een grote vakkennis en die zouden uiteindelijk uit het bollenvak zelf gehaald mo<Jten worden. Een keuring met behulp van chemische stoffen zou dus dubbel welkom zijn: het is veel goedkoper en men kan de vakmen sen in het vak zelf laten inplaats van ze in te zetten voor de keuringen. De afstemming van het aanbod op de vraag is een tweede belangrijk punt Men wil namelijk komen tot maa'cregelen voor af, dus voor het kwaad van d e overproduk- tie een kans krijgt Daartoe is het nodig dat men plantgoed laat inleveren in jaren dat bepaalde cultivars te sterk zijn uitge breid. Of het in het kader van de EEG-wet- geving mogelijk is om maatregelen vooraf te nemen, wordt nu onderzocht Ambtena ren van het Ministerie van Landbouw zijn momenteel bezig in Brussel de zaak door te laten lichten. De modellen voor de nieu we interventieregeling ook wel het Sur- plusfonds-nieuwe-stijl genoemd zijn door medewerkers van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam ontwikkeld. Deze herfst zullen die modellen m hun eindsta dium komen, p Enthousiast Wat de marketing en distributie betreft: momenteel wordt in de USA een marke- tingonderzoek uitgevoerd door Manage ment Horizons. Dat gebeurt in opdracht en onder verantwoordelijkheid van de Bloem- bollenraad in Hillegom. De berichten die hierover binnenkomen, zijn zeer gunstig. De deelnemers en dat zijn vrijwel alle exporteurs op Amerika zijn enthousiast Men acht het zelfs niet uitgesloten dat hel succes van dit project ook de bereidheid tot samenwerking in de toekomst zal be vorderen. En zo zou men zij het via een omweg toch de situatie bereiken die door dr. Verhage als noodzakelijk werd gekenschetst

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11