£cid6e6outtx/ntlH Weer ongestoord naar de zon BRAZILIË WERKT AAN ATOOMBOM voor u Zweilandbad moet dicht Overheidstarieven maximaal 3,5%omhoog F7T777TT1 FRANSE VERKEERSLEIDERS SCHORTEN ACTIE OP Nederlander brengt polio over naar Canada Volgens diplomatieke bronnen: Kort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank Amro-bank NV. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg._ Advertentjes (excl. BTW) 0.48_per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Donderdag 3 augustus 1978, 68e jaargang no.21110 Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers; 55 c Schrale troost „Schrale troost", film over het koffieland Colombia op Ned. I' om 19.49 uur. Om 21.55 uur „Horizon" over koning Arthur. Ned. II om 20.27 uur „Een lied van de schemering" en om 21.10 uur de „Leningrad Ice Show". Buien Veranderlijke bewolking en plaatselijk een bui. Matige tot vnj krachtige wind. Max. temp. tussen 18 en 22 graden. Morgen zon op: 6.06. Zon on der: 21.25 Schev. hoogw. 4.18 en 16.43. Laagw.: 0.02 en 12.20. (Van e r verslaggevers) SCHIPHOL Vakantiegangers die het komende weekeinde het luchtruim kiezen op weg naar zon niger oorden, zijn in ieder geval verzekerd van een ongestoorde vlucht. De Franse verkeersleiders die gisteren nog dreigden hun chaos veroorzakende acties ook dit weekeinde te zullen voortzetten als de regering niet vóór die tijd bereid was over hun eisen te gaan praten, hebben besloten de actie op te schorten tot in ieder geval woensdag 9 augustus. De Franse minister van Verkeer is bereid ge bleken dinsdag 8 augustus met hen te overleggen. gedaan. Minister Le Theule heeft steeds gezegd bereid te zijn tot praten, maar dan zouden eerst de acties moeten worden gestopt. De minister verklaarde gisteren, dat er geen sprake van kan zijn alle eisen van de verkeersleiders (meer salaris, meer personeel, min der ingewikkelde apparatuur) in te willigen. De verkeersleiders op hun beurt zeggen niet tevreden te zullen zijn indien niet voor elk punt van hun verlanglijstje althans een be gin van onderhandeling plaats heeft. De regering maakt onder andere bezwaar tegen het verlenen van het stakingsrecht aan verkeers leiders. merkbaar op de verschillende Eu ropese vliegvelden. Hier en daar kampte men nog wel met de door werking van de vertragingen die de afgelopen dagen zijn opgelopen, maar over het algemeen ondervond men nog maar weinig hinder. Intussen heeft vandaag het grond personeel van de Italiaanse lucht havens voor 24 uur het werk neer gelegd (om compensate af te dwin gen voor bepaalde feestdagen), waardoor de passagiers genood zaakt zijn zelf voor het vervoer van bagage te zorgen, hetgeen aanlei ding werd tot annuleringen en ver tragingen. Eenzelfde situatie bij Air Canada, waar het grondperso neel voor 24 uur het werk heeft neergelegd om een salarisverho ging af te dwingen van 16 procent. Gevaar voor volksgezondheid (Van een onzer verslaggeers) LEIDEN Op last van het ministerie van Volksgezondheid en de Arbeidsinspectie is het overdekte Zweiland-zwembad in Leiden gesloten. Het bad zou een gevaar voor de volksgezond heid kunnen vormen door de verwerking bij de bouw van asbest en eterniet. Het zwembad werd gebouwd in 1964. Kort na de opening werden geluidswerende materialen aangebracht, di ehet asbest en eterniet bevatten. Een inwoonster van Leiden heeft onlangs het ministerie van Volksgezondheid geattendeerd op de verwerking van een gevaar lijke soort asbest en eterniet in het zwembad. Een daarop volgend onderzoek toonde aan, dat het bad gevaarlijk zou kunnen zijn. Het Leidse gemeentebestuur liet gisteren weten op de hoogte te zijn geweest van de verwerking van asbest en eterniet, maar daar nog nooit gevaren in te hebben gezien. Het bad zou overigens volgend jaar worden gesloten in verband met de oplevering van een nieuw zwembad in Leiden Zuid-West. Het Leidse gemeentebestuur sluit niet uit, dat in andere openbare gebouwen eveneens gevaarlijk asbest en eterniet is gebruikt. Een onderzoek hiernaar is inmiddels ingesteld. In overleg met de lokale GG en GD is een onderzoek ingesteld naar de gezondheid stoestand van de vier personeelsleden van het Zweilandbad. De zwemverenigingen die van het bad gebruik maakten, zullen tot het nieuwe bad in Zuid-West gereed komt, gebruik gaan maken van het bad „De Overdekte", dat enkele "maanden geleden werd gesloten om te worden gesloopt. De sloopplannen zijn voorlopig uitgesteld. (Zie verder pag. 3) CHILLIWACK (AFP) De gezondheidsautoriteiten van de Canadese provincie Brits Columbia zijn op spoedbasis begonnen met het inenten van leden van een gereformeerde gemeenschap in de Opper-Fraservallei, nadat bij een 26-jarige Canadese champignonkweker Verschijnselen van polio waren geconsta teerd. De man, lid van een gemeente die om godsdienstige redenen tegen inenting is, werd ziek kort nadat hij een bezoeker uit Nederland had ontvangen. De Nederlander, ook lid van de gereformeerde gemeente, was niet ingeënt. De Canadees is opgenomen in het ziekenhuis van Chilliwack. 'Hij is verlamd en ademt met behulp van een apparaat. Dr. William Mclnnes, het hoofd van de geneeskundige en gezond heidsdienst van de Opper-Fraservallei, zei dat hij probeerde zoveel mogelijk personen in te enten om een eventuele epidemie te voorkomen. Volgens hem zijn erg weinig van de ongeveer 1.250 leden van de gereformeerde landbouwgemeente tegen polio ingeënt. Voor een van de bewoonster van een brandende etage in de Am sterdamse bin nenstad bleek vanmorgen rond 5 uur geen an dere redding mogelijk dan door een nood sprong in een vangzeil van de brandweer. De brand, ontstaan in woongedeel ten boven het voormalige tex tielbedrijf van oud-scheids rechter Leo Horn werd ont dekt door een vroege voorbij ganger. De brandweer had heel snel wat materiaal nodig, om het vuur te blussen. Varkensvlees goedkoper (Van een onze verslaggevers) DEN HAAG Het produktschap voor Vee en Vlees verwacht dat de winkelprijs voor varkensvlees de komende maanden zal dalen. Het schap baseert deze verwachting op de toegenomen produktie van varkensvlees. Deze toename heeft voor de varkensmesters al tot gevolg gehad dat de prijs die zij voor de dieren krijgen sinds januari met 20 procent is gedaald. Hoogoven- personeel werkte zwart bij Hoogovens (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Zeker 42 chauf feurs, waarvan verschillenden in dienst van het bedrijf waren, hebben geruime tijd bij Hoogovens zwart werk verricht. De personeelsleden onder hen hadden op één afdeling van het bedrijf werktijdverkorting gekregen vanwege bezuinigingen, maar gingen op een andere afde ling, dat van het wegvervoer, zwart werken. De zwartwerkers zullen wegens fraude vervolg wor den. Een 35-jarige Alkmaarder, die als koppelbaas optrad, wordt eveneens vervolgd. Hij kreeg gegevens over de mensen, die een sociale uitkering kregen, van enkele handlangers bij Hoogovens, waaronder een chef van de dienst wegver voer. De fraude strekt zich uit over een periode van twee (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De overheidstarieven mogen vol gend jaar met niet meer dan 3,5 procent ver hoogd worden. Deze verhoging heeft o.a. betrek king op de leges, de tarieven van zwembaden, sportaccomodaties e.d. De prijzen van het open baar vervoer vallen er niet onder. Daarover zal de regering nog nader overleg voeren met be trokken gemeenten. Staatssecretaris Koning van Binnenlandse Za ken heeft gisteren bekendgemaakt, dat een ho gere verhoging dan 3,5 procent, slechts in uit zonderlijke gevallen wordt toegestaan. Dit zou alleen kunnen wanneer provincie of gemeente duidelijk kan aantonen, dat zij noodzakelijk is om de begroting sluitend te maken. In geen geval wordt een verhoging met terug werkende kracht toegestaan. Een opgelopen fi nanciële achterstand mag slechts geleidelijk in gelopen worden. Dit alles is ingegeven met het oog op het bezuinigingsplan van de regering, dat ook voor de overheidsfinanciën geldt „Daarom moet de noodzaak van verhogingen, kostenbere keningsmethoden en de doelmatigheid van de dienstverleriing kritisch beoordeeld worden", al dus de staatssecrataris. Narcotica- dealer vermoord Het stoffelijk overschot van de vermoorde Amsterdam mer wordt per ambulance weggebracht. Amsterdam (ANP) Een 28- jarige Amsterdamse narcotica- dealer is gistermiddag dood aangetroffen in zijn woning aan de Eemsstraat. Het slach toffer werd in zijn woonkamer gevonden nadat vrienden, die zich ongerust maakten omdat zij hem niet konden bereiken, de politie hadden gewaar schuwd. De man werd aangetroffen met ingeslagen schedel en verschei dene steekwonden in de borst. De politie vermoedt dat hij in de nacht van dinsdag op woensdag is gedood. Dertig rechercheurs van de groep ernstige delicten onder- zpeken de toedracht van de moord. BETALING De Deense mensenredders heb ben er genoeg van Zij nu betaald te wor- ieder die op zijn lucht- ADVERTENTIE grenen wandschroten f185 10 x58mm,per meter witte, 250x20 cm AO* kunststof Of' boekenplanken 250 x 30 cmlSS0250 x 40 cm 15» black decker^M boormachine^ (Van onze correspondent) BELO HORIZONTE De Brazi liaanse regering wil binnen enkele jaren een eigen atoombom hebben. Volgens diplomatieke bronnen in Brazilië heeft de militaire regering van Geisel daartoe een geheime op dracht verstrekt aan de Braziliaanse atoomonderneming Nuclebras een staatsonderneming die ook belast is roet het gebruik van kernenergie. De opdracht zou zijn afgekomen kort nadat president-generaal Ernesto Geisel begin maart van dit jaar een bezoek had gebracht aan Bonn. Tijdens dit bezoek heeft Geisel opnieuw de verzekering gegeven dat aan het omstre den atoomverdrag tussen beide landen, dat de levering inhoudt van acht atoomcentra les, niet zou worden getornd. De ontwikke ling van de atoombom moet worden voor bereid door het Instituut voor Nucleaire Energie (INE) dat is verbonden aan Nucle bras. Dit staatsbedrijf zou al het nucleaire onderzoek in het land concentreren in Belo Horizonte in de staat Ninas Geras. Daaron der valt ook de verplaatsing van „snelle reactor" van Franse makelij van Rio de Janeiro naar Belo Horizonte. Volgens inge wijden zou West-Duitsland in deze zaak een rol willen spelen. Bovenstaand bericht van onze correspon dent in Brazilië is voor de Tweede Kamer leden Van Houwelingen (CDA) en Ter Braak (PvdA) aanleiding geweest de rege ring dringend om een onderzoek naar de inhoud van de berichten in te laten stellen. Als zij waar zijn, dan zou de levering van verrijkt uranium, waartoe de regering on der voorwaarden besloten heeft, volgens deze kamerleden geen doorgang mogen vinden. Beide kamerleden hebben hierover intus sen schriftelijke vragen aan het kabinet gesteld. Zij willen dat het kabinet een officiële verklaring van de Braziliaanse regering vraagt, waarin staat, dat er niet gewerkt wordt of zal worden aan een atoombom. Als die verklaring er niet komt, aldus de kamerleden, mag de uraniumle verantie niet doorgaan. Onvoorzichtige badgasten moeten betalen voor hun redding KOPENHAGEN (DPA) De badgasten op de Deense Noordzeekust die zich op hun luchtmatrassen zo ver laten afdrijven dat ze in levensgevaar komen te verkeren en gered moeten worden, moeten deze dienstverlening voortaan betalen. De Deense kustwacht op het eiland Roemoe strijkt sinds kort voor elke afgedreven badgast 500 kronen op. In het afgelopen weekeinde zette dat aardig wat zoden aan de dijk, want vijf Westduitse vakantiegangers waren zo vriendelijk geweest op hyn matras verder in zee te gaan dan was toegestaan. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 8% LEIMING1378 PER 1384/1888 Inschrijving volgens het tendersysteem op 4 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Belgische starfighter ontploft DEN HELDER (ANP) Een starfighter van de Belgische luchtmacht is gisteren boven het IJsselmeer geëxplodeerd. Over het lot van de vlieger is nog niets bekend. Naar hem wordt gezocht door de rijkspolitie te water en door Neptunes van de Koninklijke Luchtmacht. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen n woonplaats bon m open envelop zonder postzegel sturen na;

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1