Krantzji^grote financiële ,,Die verhaaltjes horen we altijd" boerderij Kweeklust Muiderslot wil Leiden actueel Wensen en Vragen IV UITSTEL VAN BETALING VOOR LAATSTE REDDINGSPOGING Botanicus dr. Sleumer onderscheiden Acht maanden voor Leidse hasj-dealer COMMENTAAR WONINGSTICHTING OP KRAAKACTIE WISSELWONING: WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 PAGINA 3 LEIDEN Wijk vereniging Muiderslot wil een deel van boerderij Kweeklust claimen voor wijkverenigingsactivitei- ten. Wanneer Bokhorst en Koppelstein zijn volgebouwd zal deze boerderij centraal in het werkterrein van de wijk- Voor de vierde maal zijn de Leidse wijk organisaties door het Overleg wijkorganen in de gelegenheid gesteld hun „Wensen en Vragen" op papier te zetten. Deze „Wensen en Vragen IV" zullen in september van dit jaar gebundeld worden aangeboden aan het nieuwe gemeentebestuur. Vele wensen die de wijken in de vorige bundel hebben geventi leerd zijn niet in vervulling gegaan. Derhalve zijn er behalve nieuwe wensen en vragen ook oude te vinden. Evenals vorig jaar zal de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewi js behandelen. Thans is het de beurt aan de wijkvereniging „Het Muider slot". Het werkterrein van de wijkvereniging bestrijkt het gebied tussen de spoorlijn Leiden-Den Haag, de Dr. Lely- laan, de Cruquiuslaan en de Plesmanlaan. De wijkvereni ging beijvert zich in het betrekken van wijkbewoners bij de voor hen relevante zaken. In samenwerking met de wijkverenigingen Transvaal en Juwelen wordt actie ge voerd tegen de vestiging van een betonmortelcentrale op het voormalig terrein van Wemink aan de Morsweg. Tien maal per jaar wordt een wijkkrant uitgegeven in een oplage van ongeveer tweeduizend stuks. vereniging liggen, waardoor Kweeklust uitermate geschikt is voor sociaal-culturele acti viteiten. Al meer dan een jaar probeert Muiderslot een wijkcentrum van de grond te krijgen. Aan vankelijk werd getracht in sa menwerking met speeltuinver eniging Morschkwartier iets van de grond te krijgen. Nadat het gebouwtje van de speel tuinvereniging was afgebrand, heeft de wijkvereniging aange boden om samen een nieuw clubhuis neer te zetten. Voor waarde was wel dat de samen werking op voet van gelijkheid zou geschieden en dat een te bouwen clubhuis een aantal speciale voorzieningen zou heb ben ten behoeve van een erin te vestigen peuterzaal. Na tien vergaderingen bleek dat de speeltuinvereniging en wijkver eniging het niet eens konden worden. Wanneer achteraf zal blijken dat toch samenwerking mogelijk is, wil de wijkvereni ging het woongedeelte van de boerderij Kweeklust inrichten als bibliotheek. Teleurgesteld zijn de bewoners over het gebrek aan inspraak over de uitbreiding van het winkelarsenaal in het Mors- kwartier. Zowel wethouder Van Aken, die had toegezegd dat de Wijkvereniging betrok ken zou worden in de bespre kingen over de brancheverde ling, als wethouder Oosterman, die had toegezegd te proberen een apotheek naar het Mors- kwartier te krijgen, hebben niets van zich laten horen. Tenslotte stelt de wijkvereni ging in „Wensen en Vragen IV" de verkeerssituatie aan de or de. Onder de bewoners van de Tesselschade-, de Roemer Vis- scher-, de Spieghel- en de Bre- derodestraat is een enquête ge- Popster Lou Reed, de pionier van de unterground-rock geeft op vrijdag 11 augustus een concert in de Leidse Groen oordhallen. Lou Reed, die in een biografie als bet .Jtock and Roll-dier met bet Rock and Roll-bart wordt aangeduid wordt beschouwd als een geboren vernieuwer van de rockmuziek, betgeen dan ook de reden is dat bij al zo lang aan de top staat. De entree tot bet concert bedraagt 25,—. Kaarten zijn verkrijgbaar bij alle norma le verkoopadressen en alle VW-kantoren in Nederland. Hondencursus De Kynologen Vereniging Rijnland start op donderdag 17 augustus een nieuw cursus Elementaire Gehoorzaamheid voor honden. De cursus begint die dag om 19.00 uur. In de cursus leert de hond volgen, liggen, zitten, op de plaats rust als de baas weggaat en nog meer elementaire zaken die onontbeerlijk zijn voor de hondebezitter. Op donderdag 10 augustus wordt een inschrijvings- en kennismakings avond (zonder honden) gehouden in het restaurant van de Groenoordhallen. Het verdient aanbeveling om daar eerst heen te gaan. Aanvang 20.00 uur. Straat in, straat uit Dit is ook eigenaardig: „Ik kom van de Kom van Aai weg". (Zoals bekend ontvangt elke inzender van een „gedachten- sprongetje" een LC.-surprise. Inzendingen naar Leidse Courant, postbus 11, Leiden). Volkstuinweek De Leidse bond van Amateurtuinders viert binnenkort het tweede lustrum. Ter gelegenheid daarvan wordt vanaf zaterdag 26 augustus op het complex van de tuingroep „Ons Buiten" in Leiden-Noord een volkstuinweek houden. De opening van deze week wordt verricht door burgemeester Vis om drie uur. Gedurende de volkstuinweek zullen tal van activiteiten op het volkstuincomplex plaats hebben, zoals onder meer een demonstratie bloemschikken. (Van een onzer verslaggevers) LEID EN/VA ALS - J. J. Krantz en Zonen, fabrikant van wollen stoffen en kamga- rens voor de kledingindustrie met vestigingen in Leiden en Vaals (Limburg) verkeert in ernstige financiële moeilijkhe den. Na het on venvacht stop pen van de kredietverlening door de bankiers Van Lanschot is ruim een maand geleden uit stel van betaling verleend en zijn twee bewindvoerders aan gesteld. Dezer dagen bezien zij in samenwerking met een acc- countantskantoor de overle vingskansen van dit van oor sprong Leidse bedrijf. Gespro ken wordt van een laatste red dingspoging. Als deze zou mis lukken is een faillissement on vermijdelijk. Dat zou ontslag betekenen voor de 160 werkne mers van Krantz en haar doch terbedrijf in Vaals en de 18 man die bij de verkoop- en administratieafdeling in Leiden werkzaam zijn. Tot vorig jaar april was Krantz en Zonen een redelijk bloeiend textielbedrijf met vestigingen in Vaals en Leiden. In de sleu telstad alleen al werkten toen ruim 120 werknemers. In april viel echter de beslissing dat het textielbedrijf grotendeels Lei den zou gaan verlaten. De Stichting Wolcon, waarvan Krantz deel uitmaakte bleek geen succes en met flinke fi nanciële steun van de rijks overheid zou de productieafde ling in Vaals worden geconcen treerd samen met de Vaalse Textielfabrieken, een dochte ronderneming van het Leidse bedrijf. Onder protest van de vakbonden en het gemeentebe stuur, die hierin een aanslag zagen op de toch al schamele werkgelegenheid in Leiden, ging deze verhuizing met over heidssteun van 1,2 miljoen gul den toch door. Voor de 120 werknemers in Leiden werd een sociaal plan opgesteld dat een vervroegde pensionering inhield voor werknemers van 57,5 jaar en ouder die niet meer naar Vaals verhuisden. Juist dit sociaal plan blijkt nu een van de oorzaken te zijn die het bedrijf in grote financiële problemen heeft gebracht. De kosten van de afvloeiingsrege ling en de maatregelen waar toe in overleg met de vakbon den was besloten blijken veel hoger te zijn uitgevallen dan was begroot. Trouwens alle kosten die met de verplaatsing en herstructurering van Krantz gemoeid zijn geweest hebben hun raming ver over schreden en het bedrijf een flinke strop bezorgd. In mei besloot bankier Van Lanschot dan ook de geldkraan dicht te draaien, waardoor de proble men voor Krantz alleen maar groter werden. Een van de re denen voor de bank om de geldkraan dicht te draaien was overigens het faillisse ment van de Engelse dochte ronderneming van Krantz, Cumbemaud, die in de proble men was geraakt door het op lopen van de schulden. Voor Krantz en haar Vaalse dochteronderneming was sur- clnce van betaling toen nog de Het fabriekscomplex van J. J. Krantz en Zonen aan de Langegracht/Oude Singel. Na een ingrijpende herstructurering, vorig jaar april, bleef nog slechts 18 man van de afdeling verkoop en de administratie in Leiden. De andere 120 kwamen op straat te staan. Intussen verkeert Krantz-Leiden met haar dochteronderneming VTF in Vaals in ernstige financiële moeilijkheden, die de werkgelegenheid voor nog eens 160 man in groot gevaar lijkt te brengen. enige uitweg. Het bedrijf kreeg daarop twee bewind voerders, advokaat en procu reur R. T. Leeuwen uit Leiden en een advocaat uit Maa stricht, die nu de taak hebben te redden wat er nog te redden valt. Overbruggingskrediet NKV-bestuurder P. Boselie, die in Vaals namens de industrie bonden het overleg met de be windvoerders voert, is nog niet zo pessimistisch over de overle vingskansen van Krantz in Lei den en Vaals. „De grondstof- fenvoorziening is na de vakan tie normaal op gang gekomen en daarin zie ik een goed te ken", aldus Boselie, die eerder namens het NKV bemoeienis had met de textielindustrie in het westen en voor wie Krantz dus geen onbekend bedrijf is. Hij wijst ook op het overbrug gingskrediet dat de rijksover heid voor de vakantie al ver leende. Het ministerie van eco nomische zaken kwam toen al met 3 ton over de brug, maar dit bedrag moet op korte ter mijn worden terugbetaald. Volgens de NKV-bestuurder is het tekort aan management bij de vorig jaar uitgevoerde her structurering van Krantz met de daaruit voortvloeiende ver huizing naar Vaals een van de belangrijkste oorzaken van de huidige moeilijkheden. „Zoals we steeds meer bij dit soort verplaatsingen zien gebeuren kan men de nadelige gevolgen ervan onvoldoende overzien. „Zowel de afvloeiing, de om scholing als de herstructure ring zelf hebben veel meer geld gekost dan was begroot. Dar komt nog bij dat ik het een onverteerbare zaak vind dat de overheid de sociale gevolgen van haar beleid op het gebied van de ontwikkelingshulp on voldoende onderkend. Met na me de textiel wordt maar ver plaatst, als zou het een vuile industrie zijn, naar de ontwik kelingslanden. Het is moeilijk te verteren dat met een paar honderdduizend werklozen in eigen land deze bedrijfstak hier zo wordt verwaarloosd", aldus NKV-bestuurder P. Bose lie. LEIDEN De Leidse botani cus dr. H. Sleumer is door de American Rhododendron So ciety onderscheiden met een gouden medaille voor zijn baanbrekend wetenschappe lijk onderzoek van de Erica- ceau en met name van het geslacht Rhododendron. Dr. Sleumer, die professoraten aan de universiteiten van Ber lijn en Tucuman heeft vervuld en ook na zijn pensionering als honorair wetenschappelijk me dewerker verbonden bleef aan het Rijksherbarium van de Leidse Universiteit, besteedde een belangrijk deel van zijn leven aan het onderzoek van vooral de Maleise Rhododen drons, waarvan circa driehon derd soorten voorkomen. Hij heeft zich veel moeite getroost om de Maleise Rhododendron toegankelijk te maken voor de sierteelt. Van zijn vele expedi ties in tropisch Azië bracht hij zaden en stekken mee, die hij beschikbaar stelde aan sier teeltcentra in Boskoop en ook in Amerika en Australië. LEIDEN/DEN HAAG Tegen een Leidse hasj-dealer, die gis teren terecht stond voor de Haagse rechtbank, werd acht maanden gevangenisstraf geëist, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij verkocht xijn verdovend middel in wo ningen aan de Plantage en het Noordeinde, waar hij een flin ke klantenkring had opge bouwd. Volgens de verdachte was hij daarmee begonnen omdat in Leiden bepaalde lieden het spul van slechte kwaliteit en tegen te hoge prijzen verkoch ten. „maar met uw handel haalde U het paard van Troje Leiden binnen", merkte de rechtbankpresident, mr. C. Berkhout, op. De verdachte was met de handel begonnen omdat hij in geldnood zat. Hij had ontslag genomen bij de inrichting waar hij werkte, om dat hij zich niet had kunnen verenigen met de gang van za ken daar en hij had geen be roep willen doen op de sociale dienst De advocaat van de jongeman pleitte voor onmiddellijke in vrijheidstelling omdat hij nu juist bezig is naar nieuw werk te solliciteren. Dit verzoek werd door de rechtbank afge wezen. Tegen de vriendin van verdachte, die in het bezit was van ongeveer 200 gram heroïne eiste de officier 200,- boete. Vonnissen op 15 augustus. LEIDEN „Die verhaaltjes horen wij altijd", is het commentaar van een vertegenwoordiger van de Leidse Woningstichting op het gisteren in deze krant verschenen relaas ten aanzien van het kraken van een wisselwoning aan de Willem Barentzstraat. Feike Vuist, sinds half april bewoner van de gekraak te wisselwoning' zette toen uiteen dat zijn positie inmiddels aan rechtsgeldigheid had gewonnen omdat de huur die hij maandelijks aan de eigenaar - de Leidse Woningstichting - overmaakte, niet terugge stort werd. „Dat betekent niet dat wij hem als huurder hebben aanvaard. We hebben wel iets beters te doen dan het terugstorten van allerhande giro-overschrijvingen. Als U mij morgen 100.000 gulden overmaakt stort ik het ook niet terug", aldus de representant van de Woningstichting. Ook het argument van de heer Vuist dat zijn aanwezigheid ter plekke de Stichting behoedt voor onvermijdelijk vandalisme maakt geen indruk op de Leidse Woningstichting. „Dat gaat hem verder niet aan. Wij hebben inderdaad wel eens te lijden onder vandalisme, maar dat geeft iemand nog niet het recht om een woning te kraken. Kraken is nu eenmaal verboden bij de wet. Wat wij aan vandalisme wensen te doen is onze zaak". Het argument dat het vandalisme in de hand wordt gewerkt door langduri ge leegstand van de woningen wordt ook niet van toepassing geacht „Dat gaat wederom alleen ons aan. Het is en het blijft moeilijk voor ons om die woningen constant bezet te houden, omdat de renovatie ook niet constant plaatsvindt. Wij proberen er van alles aan te doen om vandalisme te voorkomen maar dat is niet makkelijk". Over eventuele acties die tegen de illegale huurder gaan worden ondernomen kan de Woningstichting kort zijn. „Dat is niet onze zaak maar die van het gemeentelijke bureau huisvesting, die regelen alle zaken met krakers. Ik neem aan dat die mijnheer binnenkort wel een ambtenaar van het bureau aan huis zal krijgen die proces-verbaal gaat opmaken", aldus de vertegenwoordiger van de Leidse Woning stichting. Het gebouwtje van speeltuinvereniging „Morschkwartier" houden over wenselijke verbe teringen van deze straten. Vooruitlopend op een uitslag van deze enquête vraagt de wijkvereniging om de realise ring van een woonerf in de Roemer Visscherstraat, het aanleggen van verkeersdrem pels in de Spieghelstraat, Bre der odestraat en de Tesselsc ha destraat. Voorts is komen vast te staan dat het grootste deel van de bewoners voor de in stelling van eenrichtingsver keer in de straten. maal vijftig en maximaal ze ventig procent van de bewo ners deelgenomen. De wijkvereniging Muiderslot heeft zich ook in recreatieve Aan de enquête heeft vfirie- zin het afgelopen jaar doen rend van straat tot straat mini-kennen als een actieve vereni ging. Behalve de jaarlijkse Ko ninginnedagviering, was er midzomeravondfeest, een mu seum-quiz voor kinderen een sinterklaasviering, een kerst viering en een excursie voor volwassenen. De tweewekelijk se klaverjasavond werd goed bezocht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3