Pastoor Aarts (88) viert 65-jarig priesterjubileum Alpheuse jeugd bouwt eigen droompaleis Nog geen akkoord over nieuw college Alphen KORÏWEG College Katwijk rond Kleine partijen in Wassenaar willen wethouder Inbrekers bleken bekenden REGIO LEIDSE COURANT PAGINA 4 NOORDWIJKERHOIJT „Je moet goed begrijpen, we hadden thuis acht kinderen. Zeven meisjes en één jongen. Mijn vader liet de verzorging van mijn zusters voornamelijk aan mijn moeder over en bemoeide zich het meest met mij. Hij gaf muzie klessen aan Het Heerenschool in Katwijk. Dat was een erg deftige school van de paters jezuïten. Echt een eliteschool, daarom werd hij ook zo genoemd: Het Heerenschool. Mijn vader wilde graag dat ik ook in de muziek ging. Eerst werd ik aan de piano gezet en daarna aan het orgel. Vervolgens kreeg ik een trompet, maar daarmee was ik zo wild dat hij binnen de kortste keren vol met deuken zat en er geen geluid meer uitkwam. Met een viool die hij mij gaf ging het net zo: het ding brak doormid den. Toen ik twaalf was ben ik naar het seminarie gegaan. Muziek was niks voor mij; ik had immers altijd al gezegd dat ik priester wilde worden". Pastoor Aarts uit Noordwijkerhout viert op vijftien augustus zijn vijfenzestigjarig priesterjubileum. Het praten met de nu achten tachtigjarige pastoor is een heel aparte belevenis. Vlot en met bijzonder veel gevoel voor humor vertelt hij over de verschillende plaatsen waar hij als priester werkzaam is geweest. Bijzonder goed weet hij zich nog te herinneren dat zijn eerste dag op het seminarium hem niet meeviel. ,jk ging daar naartoe met de oude pastoor vap Katwijk voor het toelatingsexamen. Dat was het Hagevelt seminarium in Voorhout. We waren met zo'n vijftig sollicitanten en toen we het examen achter de rug hadden moesten we vier aan vier naar de kamer van de bisschop om te horen of we geslaagd waren. Die bisschop, dat was een ongeloo flijk lelijke man. Ik zie hem nog precies voor me. Hij had hangwangen, piekhaar en een ijzeren bril. Ik dacht toen: als een gewone bisschop er zo uit ziet, hoe moet de paus in Rome er dan wel niet uitzien...?" Beemster Het leven in het seminarium schetst Aarts als betrekkelijk saai en bovendien liet de hygiëne er volgens hem veel te wensen over. Op zijn drieën twintigste had hij de opleiding voltooid en omdat de minimumleeftijd voor het priesterschap vieren twintig is, kreeg hij een jaar dispensatie. Zijn eerste standplaats was de Beemster. Toen hij daarheen gezonden werd had de bisschop gezegd: „Je gaat naar de vette Beemster". Volgens pastoor Aarts had de bisschop daar groot gelijk in, want in de vijfen twintig weken dat hij in de Beemster diende, was hij precies vijfentwintig pond zwaarder geworden. Na de Beemster ging hij naar Rotterdam. Naar een pas opgerichte parochie, die erg moeilijk te vinden was. Pas laat in de avond kwam Aarts in de parochie aan. „Ik werd toen door de pastoor begroet met de woorden: ik ben blij dat je er bent, want anders was ik gek geworden. Die pastoor dat was een rasechte Amsterdammer. Hij had het helemaal niet naar zijn zin in Rotterdam en dat liet hij merken ook. Op een zondag zei hij tegen zijn parochianen: .Mensen, ik heb gehoord dat jullie een circulaire laten rondgaan om handtekeningen te verzamelen om mij hier weg te krijgen. Zou ik die circulaire even hier mogen hebben, dan kan ik er zelf ook mijn handtekening op zetten'. In Rotterdam heb ik drie jaar gezeten, zondat dat die pastoor echt helemaal gek is geworden". Opgelicht Van Rotterdam ging Aarts naar de Vredeskerk in Amsterdam. „Daar was het een vreselijk sobere bedoening. Er was geen wijn of een borrel en er waren ook geen sigaren. Óp die manier was er weinig aardigheid aan. Dat kwam doordat de pas toor was opgelicht door een dame van de Prinsen gracht. Die was op een dag bij hem gekomen en had gezegd dat een ze bedrag van honderdzeventig duizend gulden aan de kerk zou schenken omdat ze een Amerikaans bedrijf had geërfd. Enige tijd later vertelde ze dat ze nogal wat successierechten moest betalen en dat ze dat geld op dat ogenblik niet vrij kon maken. Ze kreeg toen eerst zevendui zend, en later nog eens vijfduizend gulden van de pastoor los. Later heeft die pastoor wel argwaan gekregen en toen die mevrouw nog een keer kwam heeft hij haar het hele verhaal nog een keer laten vertellen, terwijl er een aantal rechercheurs in de kast meeluisterden. Door die oplichtingsaffaire schaamde de pastoor zich zo voor zijn kapelaans dat hij niet eens meer samen met ze dorst te eten". Na Amsterdam diende Aarts in Alphen, Den Haag en nog een keer in Amsterdam en daarna werd hij pastoor in Oude Wetering. Een dorp dat hij zelf omschrijft als „een heerlijk plekkie", ook al omdat hij veel van het water houdt. „Gezwommen en gevist heb ik daar. Op een keer kwam de bisschop vragen hoe het met mijn parochianen ging en ik zeg: .Monseigneur, ik kan ze allemaal uitroeien! Daarmee bedoelde ik, dat ik iedereen per roeiboot kon berei ken. In ieder geval heb ik heel plezierig in Oude Wetering gediend en toen ging ik op een avond op visite bij een oude deken van me in Alphen. Die vertelde mij dat de St. Niolaaskerk in Amsterdam gesloten zou worden. Dat vond ik erg jammer want St. Nicolaas is per slot van rekening de schutspa troon van Amsterdam. Enigszins bedrukt door dit bericht ging ik naar huis Maar de volgende dag lag er een dienstbrief in de bus met het verzoek of ik pastoor van de St. Nicolaaskerk in Amsterdam wilde worden. In die kerk ben ik drieëntwintig jaar lang pastoor geweest. Tot ik op negenenzestigjarige leeftijd met pensioen ging". In de St. Nicolaaskerk trof pastoor Aarts een ver waarloosd geheel aan. De tweeëntachtigjarige pas toor die er voor hem in had gezeten, was duidelijk niet meer tegen zijn taak opgewassen geweest. Tijdens de preek verabsoluteerde hij zich soms en kwam dan weer terug met zijn bretels op zijn schoenen hangend. In de parochie was het een enorme troep en telefoon was er al helemaal niet omdat de pastoor toch doof was. Pastoor Aarts pakte de zaken voortvarend aan en na een aantal maanden was het aantal kerkbezoekers weer met zestig procent gegroeid. Met de bewoners van de vaak moeilijke en onkerkse buurt rond de St. Nicolaaskerk had hij een goede verstandhouding. „Ik maakte met iedereen een praatje en zelfs men sen die nooit in de kerk kwamen kende ik goed. Er woonde bijvoorbeeld op de Zeedijk een gezin dat waren communisten. Erg rode communisten zelfs. Vlak voordat ik wegging kwam ik die vrouw tegen en die zegt: ,Wat akelig nu toch dat u weggaat, we kennen u zo goed'. Ik heb toen geantwoord: ,Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan. Ik weet niet of ik jullie ooit nog terugzie, maar ik wens jullie Gods zegen toe'. Dat vond die vrouw erg mooi, dat ik dat tegen haar zei". De Witte Raaf Na zijn pensioen streek pastoor Aarts neer in hotel de Witte Raaf in Noordwijkerhout. Daar verblijft hij nu alweer zo'n twintig jaar. Tot vorig jaar verzorgde hij voor de vakantiegangers diensten in het paviljoen bij De Witte Raaf, maar door wat moeilijkheden met de gezondheid moest hij daar vorig jaar een punt achter zetten. In De Witte Raaf wordt Aarts door iedereen „Heer Oom" genoemd. In het paviljoen zal op vijftien augustus ook de eredienst worden gehouden ter ere van zijn vijfen zestigjarig jubileum, waarbij iedereen van harte welkom is om hem te feliciteren. Over de toekomst zegt Aarts: „Ik ben nu 88 jaar, een stokoude baby derhalve. Ik heb misschien nog een paar jaar te leven, maar als ik in Katwijk begraven word, wil ik niet dat iemand daar ook maar een traan om laat. Ik heb immers zo'n fantas tisch en welbesteed leven achter de rug, daar mag niemand om huilen". Frits Beutick Pastoor Aarts: „Ik heb een fantastisch en welbesteed leven achter de rug" Gouden trouw in Sassenheim Het echtpaar J. van Leeu wen - C. van Goozen viert woensdag 9 augustus het vijftigjarig huwelijksfeest. Op het programma staan een eucharistieviering om half drie in de Pancratius- kerk en een receptie van half vijf tot half zes bij „Cees en Ineke". Jacobus van Leeuwen werd in Nieuwe Wetering geboren en heeft zijn hele leven temidden van de scheepvaart vertoefd, zo wel aan de wal bij scheep- werven als aan boord als schipper. Tevens was de thans 73-jarige heer Van Leeuwen aktief in het vak bondswerk, onder meer als voorzitter van „Herwonnen Levenskracht". De thans 72-jarige echtgenote werd geboren in Hoogmade. Het bruidspaar heeft acht zoons, drie dochters en 21 kleinkinderen. Oranjefeesten Aarlanderveen AARLANDERVEEN - Het drie dagen durende Oranje feest in Aarlanderveen is giste ren met een bejaardenavond VIERHONDERD DEELNEMERS HUTTENBOUWWEEK ingezet. Met de bejaarden za gen burgemeester Gallas met ëchtgenote een optreden van de plaatselijke toneelvereni ging De Plankenridders. Morgen worden de feesten be sloten met wedstrijden ringste ken te paard, per tilbury en met landbouwtractoren. 's Mid dags om twee uur is er kuipste- ken voor deelnemers boven de 16 jaar. De wielerronde voor nieuwelingen en amateurs be sluit het jaarlijkse feest. Het wielerparcours is uitgezet langs de Kerkvaartseweg, Jac. van Damstraat en het V.d. Leeg- plein. Aanvang zes uur. ALPHEN AAN DEN RIJN „Hittegolf treft Wensdorp". Dat was de alleszeggen de kop van het openingsartikel van het „Wensdorp Dagblad" van gisteren. Het dagblad dat gedurende de „huttenbouw- week" dagelijks zal verschijnen herinnert in het artikel nog eens aan de weersge steldheid van verleden jaar toen de regen met bakken uit de hemel viel.,De kantine leek bijna een kleedkamer, zoveel regen was er. En nu is het veel te warm. Iede reen loopt in zijn blote buik. Het zweet gutst van hun voorhoofden. We hopen dat het morgen wat frisser is", aldus het artikel van de jeugdige journalisten-voor een-week, daarmee de wens vertolkend van hun collega's huttenbouwertjes. De verzengende hitte die de gehele dag het bouwterrein aan de Europasingel in een bijna wurgende greep hield kon toch niet verhinderen dat rond de 400(!) jeugdige huttenbouwers in de leeftijd van 4 tot en met 13 jaar gistermorgen met noeste ijver begonnen aan de bouw van hun droompa leis. De bergen hout slonken dan ook zienderogen en maakten plaats voor de eerste bouwsels. Volgens coördinator Henk Mekenkamp was de hitte er ook de oorzaak van dat een aantal deelnemers aan deze alweer voor de vijfde maal georganiseeerde hut- tenbouwweek vooralsnog de voorkeur had gegeven aan de koelte van het zwembad. Gemeenteraad Hoewel de „succesformule" van de hutten- bouwweek intakt is gebleven zijn er ten opzichte van het vorig jaar enige „correc ties" aangebracht. De „gemeenteraad" is na een aantal jaren in „Wensdorp" weer in ere hersteld. En dat deze mini-gemeente met zijn tijd meegaat mag blijken uit de vrouwelijke burgemeester die gisteren ge kozen werd. De 11-jarige Berthe-Marie Bo- gers zal gedurende deze week „Wensdor- p's" eerste burger zijn. De gemeenteraad, waarin uit elk van de acht wijken twee vertegenwoordigers zitting hebben, kwam gisteren direkt in aktie. Het tekort aan te korte spijkers werd niet alleen gesigna leerd, maar ook opgelost. De voortvarend heid van de gemeenteraad is toch niet mis. In een dagelijkse vergadering van een half uurtje komen alle zaken aan de orde. Menige gemeenteraad zou er wat van kun nen leren. Aan bouwvakkertjes die het helemaal of tijdelijk met meer zien zitten is ook ge dacht. De Alphense Sportstichting heeft een trimpakket samengesteld zodat hutten- bouwers die genoeg hebben van het tim meren, verven of zichzelf op de duim slaan zich op een alternatieve wijze kunnen be zighouden. Volgens Henk Mekenkamp een goede greep omdat er gisteren al druk gebruik van werd gemaakt. De EHBO had het, zoals de traditie het wil, op de eerste dag weer erg druk. Veel verwondingen moesten verzorgd worden, voornamelijk ontstaan door het dragen van gymschoenen, die niet bestand zijn tegen de scherpe spijkers. De ongeveer 30 vrijwilligers (Mekenkamp: „Die heb je no dig om alles in goede banen te leiden") hadden het gisteren ook erg druk om de deelnemertjes van koele drankjes te voor zien. Liters limonade vonden gretig hun weg naar de dorstige kinderkelen. Vandaag en morgen gaan de deelnemertjes verder met het afbouwen van hun hut. Het echte feest zal donderdagavond na de offi ciële opening beginnen. En hoewel het optreden van Peter „De Holle Bolle Boom" Blanker ongetwijfeld in goede aarde zal vallen is het absolute hoogtepunt voor de jeugdige huttenbouwers de overnachting in het eigen gebouwde huis. ALPHEN AAN DEN RIJN Er is nog steeds geen nieuw college van B en W gevormd in Alphen aan den Rijn. Ook op de gisteravond belegde vierde bijeenkomst tussen de woordvoerders van het CDA, de PvdA, VVD en PCA werd geen overeenstemming bereikt over de portefeuilleverdeling. Ongetwijfeld zullen de geschil punten die nog niet konden worden weggewerkt, handelen over de zwaarte van de te verdelen portefeuilles, omdat kan worden aangenomen dat het huidige aantal wethouders (twee CDA'ers en een voor de PvdA en VVD) zullen terug Woordvoerder van de onder handelaars, de nieuwe CDA- fraktievoorzitter H.W.M. Hop man, kon gisteren wel medede len dat er overeenstemming is bereikt over het „beleidsplan in hoofdzaken" voor de komende vier jaar. Het ongeveer vijftig punten tellende beleidsplan moet nog wel worden goedge keurd door de frakties. Ook kwam men gisteravond rond over de samenstelling van de diverse commissies. Daarin zul len drie leden van het CDA, twee van de PvdA en WD en een van de PCA deel gaan uitmaken. Ook niet-raadsleden kunnen van deze commissie lid worden. Over dit bereikt ak koord zullen de diverse frak ties eveneens het licht nog op groen moeten zetten. Hopman zei gisteren ook dat men goede hoop heeft om op de geplande slotbijeenkomst van 11 augustus het eens te worden over de portefeuillever deling. LISSE De afdeling Lisse van Veilig Verkeer Nederland houdt op donderdag 3 augus tus de jaarlijkse leden-verga dering in restaurant De Beurs, Haven 4 in Lisse. Aanvang, 20.15 uur, leden en belangstel lenden zijn van harte welkom. KATWIJK Het Staatsbos beheer verzorgt iedere woens dag een gratis rondleiding door de Zuid-duinen. Het ver trek is om 10 uur, vanaf de parkeerplaats nabij het kam peerterrein. van de Partnerschaft tussen het Duitse Siegen en Rijns burg worden er buiten het programma van de Oranjever eniging nog enkele speciale evenementen aan het pro gramma toegevoegd. Op don derdag 3 augustus 's middags om half vier worden er twee exposities geopend. Eén van kostbare postzegels in het raadhuis en een kunstexposi tie van de Duitse Elke PVinz uit Hilchenbach. Ze maakt kunstwerken uit hout en edel metaal, ze beeldhouwt en schildert met olieverf en maakt aquarellen. Haar werk zal te zien zijn in twee vitrines van e tapijtwinkel Kruider. De exposities blijven ongeveer een week geopend. Naas deze exposities wordt er donderdagmiddag een extra raadsvergadering gehouden waar rvn Irfoin» plaats vindt er gelegenheid van het 15 jarig Partnerschaft. VOORSCHOTEN - De Wa tersportvereniging Voorscho ten houdt zondag 6 augustus een toertocht met boten over onbekende wateren. De tocht is 40 km lang. Er vaart een bezemboot mee voor de pech- vaarders. Inschrijven kan ge schieden bij café Landzicht aan de Molenlaan, waar te vens een routebeschrijving uit gereikt wordt. De start is om 10.00 uur. Leden betalen 1,50 per boot, niet-leden f 2.50. KATWIJK De collegevor ming in Katwijk is rond. Met burgemeester Bos zullen J. Bergman (CDA), J. van Dijk (SGP), N. Parlevliet (CDA) en J. J. van Oosten (PvdA) het college vormen. Tot de taken van de burge meester zullen in de komende raadsperiode onder meer beho ren: beleidscoördinatie, open bare orde, veiligheid en zede lijkheid, agglomeratiezaken, voorlichting. Wethouder Berg man krijgt onder meer stads ontwikkeling, verkeersbeleid, milieubeheer en openbare wer ken. Wethouder Van Dijk wordt belast met o.m. finan ciën, economische zaken. Wet houder Parlevliet krijgt onder wijs, volksgezondheid en socia le zaken en wethouder Van Oosten: woonruimteverdeling, recreatie, jeugd-, sport- en cul turele zaken. Vrouw gewond op H'lemmertrekweg OESTGEEST Een 20-jarige inwoonster van Noordwijker hout is gisteren op de Haar- lemmertrekweg, in de bocht bij het Groene Kerkje, met haar brommer geslipt door het losse zand aldaar. Ze moest na haar valpartij naar het Acade misch Ziekenhuis worden overgebracht. WASSENAAR De heer Lodder van de Partij Wassenaar heeft het initiatief genomen om uit de impasse ten aanzien van de collegevorming in Wassenaar te komen. De heer Lodder stelt voor volgende maand drie wethouders te benoemen, waarvan één voor de kleinere partijen. De overige twee wethouders worden dan gerecruteerd uit CDA en VVD. Het voorstel van Partij Wassenaar zou een willig oor hebben gevonden bij het CDA. De WD zou een en ander in beraad houden. In een brief aan de diverse fracties in de gemeenteraad zegt de heer Lodder, dat een andere oplossing voor de collegevor ming de benoeming van vier wethouders is: twee voor CDA en twee voor de WD. Beide partijen zijn ongeveer even groot. De overige partijen zijn gezamelijk weer even groot als elk afzonder lijk. Vandaar dat de heer Lodder de benoeming van drie wethouders, waarbij een voor de gezamenlijke kleinere fracties een betere afspiegeling van de gemeenteraad noemt. Als kandidaat voor de kleinere fractie wordt de socialist J.C.M. Greep (PvdA) naar voren geschoven. Deze heeft voorkeur voor de portefeuille onderwijs. Rijnsburgse vissers succesvol RIJNSBURG De viswedstrijd uitgeschreven door de Oranje vereniging in het kader van de feestweek is een groot succes geworden. Maar liefst 165 vissers, waarvan 94 junioren en 71 senioren deden aan de wedstrijd mee. De oudste deelnemer was de hr. Nievaart uit Leiderdorp, hij was 84 jaar. Hij kreeg van de Oranjevereni ging een extra prijs. Bij de junioren werden de meeste vissen gevangen door W. Vooys met 24 stuks, Jan de Mooy werd tweede met 12 stuks en Jack de Mooy derde met 11 vissen. Bij de senioren werd Jaap Koemans met 18 stuks eerste, Dirk van Ees met 11 tweede en J. P. v.d. Berg met 11 stuks derde. De vissen van de senioren zijn aan een bepaalde maat gebonden, de junioren mochten alle maten vangen. Paniek door verdwenen kleuter NOORDW1JTK. Een „verdwe nen" kleuter van drie jaar bracht gisteravond het Noord- wijkse politiekorps in rep en Tijdens de afwezigheid van de ouders hield een kennisje van de familie een oog in het zeil op het slapende meisje. Toen de oppas tegen tienen ging kij ken hoe de kleine er bij lag, zag zij tot haai- grote schrik dat het bedje leeg was. De buiten deur stond open en het kind bleef spoorloos. Het moest zijn weggelopen of ontvoerd en ge heel overstuur alarmeerde de oppas de politie. Een tweetal parrouilles gingen onmiddellijk op zoek en toen de kleuter om elf uur nog niet terecht was; werd nog een ex tra-ploeg van vier man uitge rust om aan de opsporingsaktie deel te nemen. Juist toen men nog verder gaande maatregelen overwoo- g,zoals het inzetten van een speurhond kwam.het echt paar met de jeugdige dochter aangewandeld. Zij bleken het meisje uit bed te hebben ge haald en hadden haar meege nomen op de avondwandeling,- zonder de oppas van een en ander in kennis te stellen. NOORDWUK. Voorbijgangers zagen dat een viertal jongelui door een raam de manége „Het Langeveld" binnenklommen en dat zij even later langs dezelfde weg weer naar buiten kwamen. Daar de bewoners met vakantie waren, lag de conclusie voor de hand, dat inbrekers bezig waren hun slag te slaan en men waar schuwde daarop de politie. De „inbrekers" waren inmid dels in een personenauto weg gereden en met verschillende politiewagens werd een achter volging ingesteld. Een patrouil le van de rijkspolitie slaagde er in om het kwartet in De Zilk aan te houden. Toen kwam al gauw aan het licht, dat de „inbraak" op een misverstand bleek te berusten. Een van de vier was namelijk een pikeur van de manége en de anderen waren zijn vrien den. Daar de pikeur zijn sleu tels vergeten had,was hij op het idee gekomen om via een raam naar binnen te gaan, maar niet met de bedoeling orr te roven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4