IN PARITS: 2 DODEN Europese Commissie: Beperk £eidóe Bowtwnt W1I DK Srnil l PAKTII Geen militairen op stoel Franse verkeersleiders Na gijzeling in Iraakse ambassade Bejaard echtpaar en dochter in Hoeven gruwelijk vermoord Kort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: ikwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 1 augustus 1978, 68e jaargang no. 21108 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Achteruitrijden In de serie „Te land, ter zee en in de lucht" vanavond achter uitrijden per auto op Ned. II om 20.27 uur. Om 21.15 uur Aktua-tv over gevaren water sport op IJsselmeer. Ned. I om 21.55 uur „Mens in wording". Buien Zonnige perioden, maar ook plaatselijk regen of onweers bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, maar bij buien kans op wind stoten. Max. temp. tussen 22 en 28 graden. Tina Onassis getrouwd ■Vloskou (AP) De 27-jarige Griekse scheepsmagnate en miljonaire Christina Onassis en de Sovjet-ambtenaar Sergej Kauzov zijn vanmorgen in het Moskou- se „centrale huwelijkspaleis" in de echt verenigd, in aanwezigheid van 11 gas ten. Buiten stonden grote groepen fotografen en verslaggevers. Zij mochten niet naar binnen. Een fors-gebouwde ambtenares, gekleed in het zwart, hield de heren buiten de deur. De gasten waren Sovjet-burgers en bui tenlanders. Een politieman had een lijst en controleerde wie er naar binnen mocht. DEN HAAG (ANP) Binnen niet al te lange tijd moet in de landen van de Europese Ge meenschap iedere dosis röntgenbestraling, die iemand ontvangt, worden geregistreerd. Daar mee wil de Europese Commissie bereiken, dat er meer toezicht komt op röntgenbestralingen, die, aldus de Commissie, zoveel als dit mogelijk is beperkt moeten worden. Alleen West-Duits- De Europese Gemeenschap is al geruime tijd m^t deze kwestie bezig, nadat de ministerraad van de Gemeenschap enkele jaren geleden had vastgelegd, dat de toepassing van alle niet-na- tuurlijke bestralingen zoveel mogelijk beperkt zou moeten worden. De Deen Kofoed, lid van het Europees Parle ment heeft onlangs de Europese Commissie erop gewezen, dat zelfs volgens röntgenologen de röntgenfotografie te veelvuldig wordt toege past. „Het gevaar van ernstige gevolgen voor de gezondheid door een overdosis röntgenbe straling pleit voor de invoering van een systeem, dat het mogelijk maakt ieder gewenst moment na te gaan hoe groot de totale dosis straling is, die iemand heeft ontvangen", aldus Kofoed. Volgens hem zouden de röntgenapparaten voor zien moeten worden van een meter, die voor elk geval de omvang van de dosering aangeeft en zou iedere patiënt een kaart moeten krijgen, waarop, de bijzonderheden over de rontgenbe- handeling vermeld zijn. Binnenkort zal de Euro pese Commissie met een richtlijn over deze kwestie komen. PARIJS (AP) De ontknoping van de gijzelingsactie op de ambassade van Irak in Parijs, is gisteravond uitgelopen op een vuurgevecht tussen de Franse politie en enkele Irakese veiligheidsagenten. Een politieman en een veiligheidsman kwamen daar bij om het leven. Twee andere agen ten en een onderhandelaar namens de Arabische Liga raakten gewond. Om tien uur gistermorgen drongen twee mannen het gebouw van de Ira kese ambassade binnen. Daarbij ont stond een vuurgevecht met het bewa kingspersoneel. Een van de twee over vallers nam daarop de benen, en is tot op heden voortvluchtig. De ander ging, gewapend met een machinepis tool, een revolver en een aantal hand granaten naar een hoger gelegen ver dieping, waai' hij zes mensen gijzelde. Hij eiste de vrijlating van een vrouw die vorige week werd gearresteerd in verband met de aanslag op de Irakese ambassadeur in Londen, een vliegtuig om hem naar Londen te brengen en een vrijgeleide voor een nog onbeken de bestemming. Er begonnen daarna onderhandelin gen tussen de overvaller, de politie en andere autoriteiten, alsmede met Ach- med Abdoun, de vertegenwoordiger van de Arabische Liga in Parijs. De onderhandelingen verliepen zó goed, dat de man besloot zich over te geven. Zes politiemannen met kogelvrije ves ten gingen de ambassade binnen, waar ze de overvaller, die geen verzet bood, arresteerden. Toen de man werd weggeleid naar een wachtende auto, begonnen enkele leden van de Irakese veiligheidsdienst vanuit de ambassade op de arrestant en zijn begeleiders te schieten. In de opperste verwarring die bij dit vuurgevecht ontstond, werden een politieman en een van de veiligheidsmensen gedood. De arrestant en een van zijn begelei ders werden gewond. Het was klaarblijkelijk de bedoeling van de veiligheidsagenten om de ar restant te doden, aldus de Franse politie. Toen het schieten ophield, ging een eenheid van de Franse poli tie nogmaals de ambassade binnen, waar de drie leden van de veiligheids dienst, die de schoten hadden gelost, werden aangehouden. De Franse politiebond noemde het in een verklaring „ontoelaatbaar" dat gewapende buitenlandse ambassade- bewakers zich kunnen bemoeien met een misdaad die in handen is van de Franse politie. De Iraakse ambassadeur daarentegen - hij was op het moment van de overval niet aanwezig - zei vanmorgen dat hij geloofde dat er niet van binne nuit, maar van buitenaf op de politie en de overvaller was geschoten. Vol gens hem was de gevluchte mede plichtige gewapende hulp gaan halen. Zie verder pag. 10. Staande in de deuropening van de ambassade van Irak vuurt een van de veiligheidsmensen op de Franse politiemannen die zojuist de overvaller hebben afgevoerd. Vrouw Amin aan macht NAIROBI (Rtr) Pre sident Idi Amin van Oe ganda heeft laten weten dat hij de macht in zijn land zal overdragen aan zijn hoofdvrouw voor de periode dat hij met zijn tweede vrouw deel neemt aan een autoral ly. De Oegandese radio die dit meldde, verklaarde dat de Oegandese defen sieraad - het hoogste be leidsvormende orgaan van het land - president Amin gemachtigd heeft deel te nemen aan de op 4 augustus beginnende rally en dat zijn hoofd vrouw Medina Oeganda tijdens Amins afwezig heid zal regeren. Sarah, Amins tweede vrouw die als soldaat dient bij het „gemecha niseerde zelfmoordregi ment", heeft verlof ge kregen om als chauffeur van de president op te treden. De rally wordt gehouden ter herden king van de door hem in 1973 tegen de Aziatische zakenlieden in zijn land ontketende economische oorlog. Rond 40.000 Aziaten moesten toen binnen drie maanden Oeganda verlaten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Chaos luchtverkeer duurt voort (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Het einde van de chaos in het luchtverkeer als gevolg van de acties van de Franse verkeersleiders is nog niet in zicht. De problemen kunnen alleen maar groter worden nu Italiaanse vakbonden plannen aan het beramen zijn voor een 24-uurs-staking van het grondpérsoneel op alle Italiaanse lucht havens voor donderdag. Deze stakingen zijn bedoeld om finan ciële compensatie af te dwingen voor een aantal nationale en religieuze feestdagen. Op alle Westeuropese luchthavens is dit momenteel een vertrouwd beeld: duizenden vakantiegangers urenlang wachtend op het vertrek van hun vliegtuig. De Franse verkeersleiders, die een sleutelpositie innemen in de luchtverkeersroutes naar de vakantieoorden in het Middellandse- Zeegebied, zouden vandaag opnieuw vergaderen over voortzet ting van hun acties, om kracht bij te zetten aan hun eisen voor meer salaris, kortere werktijden en betere apparatuur. Ook gisteren hebben weer tienduizenden gestrande vakantiegan gers in de drukkende hitte op diverse Westeuropese vliegvelden de tijd moeten doden. Op verschillende Westduitse luchthavens heeft men het verbod op nachtvluchten laten varen, in de hoop daarmee de achterstand in het luchtverkeer enigszins te doen afnemen. De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia heeft gisteren 48 vluchten moeten afgelasten. Op het vliegveld van Mallorca stonden 70 vliegtuigen te wachten op vertrek, waardoor alle parkeerruimte bezet was. In plaats van 500 vliegtuigen per dag kan er nu slechts één toestel per uur vertrekken. De Franse regering is niet van plan een beroep te doen op militairen als de luchtverkeersleiders hun actie blijven voortzet ten. In 1973, toen zulks wel gebeurde, leidde dat tot een botsing tussen twee vliegtuigen boven Nantes, waardoor 89 mensen om het leven kwamen. De Franse minister van Verkeer, Le Theulle is bereid vertegen woordigers van de luchtverkeersleiders te ontvangen, „maar niet tijdens deze langzaam-aan-actie". Zie verder pagina 9 Voor veel vakantiegangers, die op een vliegreis naar het zonnige zuiden hadden gehoopt Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: woonplaats DADERS AANGEHOUDEN HOEVEN De 22-jarige M. uit Vollenho ven, die sinds 6 juli voortvluchtig is uit het Rijksasiel Veldzicht in Avereest heeft bekend het afgelopen weekeinde een drie voudige moord te hebben gepleegd in het Brabantse Hoeven. M. werd gisteren samen met zijn 17-jarige vriendin uit Kampen (die van huis was weggelopen om zich met M. te verloven) in een gestolen auto aangehouden. In hun woning heeft M. de 78-jarige heer N. Rijnvos, zijn 68-jarige vrouw J. Rijnvos- Brouwers en hun 38-jarige dochter Maria op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Daarna heeft hij gepoogd brand te stichten in de woning, wat echter niet is gelukt. De verschrikkelijke vondst werd gedaan door een zoon van het echtpaar die giste rochtend naar de ouderlijke woning kwam om het huis op te schilderen. Hij zag rook uit het huis kringelen dat hermetisch was afgesloten. Hij trapte een deur in en vond in de gang zijn deerlijk toegetakelde ou ders en zus aan. De schedel van zijn vader was ingeslagen, en zijn moeder en zus waren met een mes verschillende malen gestoken. Het mes werd later in de woning teruggevonden. Vandaag is sectie verricht om het juiste tijdstip van hun overlijden vast te stellen. De politie kwam op het spoor van de dader doordat de politie in Amsterdam om zijn opsporing had verzocht. De (labiele) man werd in Vollenhoven aangehouden in ge zelschap van het meisje en in een gestolen auto. De wagen was afkomstig uit Hoeven. Behalve gestolen goederen, afkomstig uit de voetbalkantine van de Hoevense voet balvereniging, trof de politie ook aanwij zingen aan die wezen in de richting van de drievoudige moord. Verondersteld wordt dat de man heeft geprobeerd in te breken bij het echtpaar Rijnvos, daarbij is betrapt en toen eerst de man en daarna de vrouwen heeft ver moord. Op verschillende plaatsen zijn brandhaarden gevonden. Ongeval in Bodegraven BODEGRAVEN De 17-jari- ge F.B. uit Bodegraven moest gisteren na een ongeval met een behoorlijke hoofdwond en een zware hersenschudding naar het St. Jozefziekenhuis in Gouda worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de kruising Brugstraat-Prins Hen driklaan en de Wilhelmina- straat. De 17-jarige F.B. kwam op zijn bromfiets met hoge snelheid uit de Brugstraat en verleende een automobilist die uit de Wilhelminastraat kwam geen voorrang. De bromfietser botste tegen de auto op, vloog enkele meters door de lucht en kwam met zijn hoofd tegen het raam van een café op de hoek van de kruising terecht. De jongen had zijn helm niet vast gemaakt en verloor deze tij dens zijn valpartij zodat hij zonder helm tegen de ruit te recht kwam. Fietser vecht met automobilist LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag kordaat moeten ingrijpen om een vechtpartij tussen een automo bilist en een agressieve fietser te sussen. De vechtpartij ontstond, toen de fietser in de Korevaarstraat een halve loempia in de auto wierp omdat hij eerder door de automobilist was gesneden. Toen de automobilist de eet waar terug wilde brengen en daarvoor de auto verliet, werd hem door de fietser de bril van het hoofd geslagen. De sterk bijziende 27-jarige autobestuur der uit Leiden wérd vervolgens op een paar stevige klappen onthaald. De 22-jarige Leidse fietser werd door de politie ter kalmering afgevoerd. De loem pia mocht hij weer meenemen. Leidse winkel, verkocht witte platen' LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft giste ren de verkoop van witte grammofoonplaten, de zoge naamde „bootlegs" verboden. Dit in overeenstemming met de eis van de gezamenlijke grammofoonplatenindustrie Stemra. Gedagvaard was gisteren de Leidse platenwinkel Plato. In deze winkel zouden grammo foonplaten worden verkocht die door middel van het „boot- legging"-systeem waren ver vaardigd. Dit systeem komt erop neer, dat clandestien op namen worden gemaakt tijdens live-concerten van muziekgroe pen. Zonder vergoeding aan de musici worden van de opna men platen vervaardigd, die - volgens Plato - door binnen- en buitenlandse groothandel wor den verspreid. Volgens de plei ter van Plato is aan een gram mofoonplaat niet te zien of het een „bootleg" is. Ook niet aan de prijs. De rechtbank verbood het Leidse bedrijf in de toekomst „bootlegs" op de markt te brengen op straffe van een dwangsom van duizend gulden per overtreding.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1