Enig welkom op Narita: 14.000 man oproerpolitie -teekpenningschandaal kunstwereld Italië VanAgt: overleg in Parijs is'nazeuren over Kolwezi {OOT AANTAL ARRESTATIES Bezit Soekarno-boek: een jaar gevangenisstraf Rok mag weer in China Europese gijzelaars in Shaba gedood AF-terroristen ioegoslavïé oor topoverleg eisverbod vrees voor joodse represailles m Helder amara igeheven Gustav Wagner meldt zich bij de politie Britse marine blaast achterstuk tanker op iEi ITENLAND LEIDSE COURAN" WOENSDAG 31 MEI 1978 PAGINA onze correspondent üinmers) Een dozijn lei- vende figuren uit de muziekwereld jme, van wie sommi- t een wereldnaam zit gisteren acht slot en lel op beschuldiging :orruptie. Tot hen be horen Lanza Tomasi, artis tiek directeur van het grootste muziektheater van het plaatselijke muziekle ven gearresteerd, tot de gearresteerden behoren ook leiders van impresariaten en een employé van de RAI, de Italiaanse radio- en televisiemaatschappij, die onder andere belast was met het afsluiten van con tracten. Rome, de wereldberoemde dirigent Nino Bonavolonta, de directeur van de acade mie van St. Cecilia, maestro Francesco Siciliani en vele anderen. In Venetië werden tegelij kertijd de secretaris-gene raal van de Biennale, Floris Ammannati, de directeur van het muziektheater Ar- turo Wolf Ferrari en nog drie andere kopstukken uit Jakarta (R)Iemand die het verboden boek dat het testament en liefdesbrieven van wijlen president Soekarno bevat, in zijn bezit heeft, kan een jaar de gevangenis in gaan. Dit heeft een woordvoerder meegedeeld. Exemplaren van het boek die al in de circulatie zijn, moeten onmiddellijk bij de autoriteiten worden ingeleverd. De regering verbood het boek vorige week omdat het volgens haar een nationale controverse zou kunnen veroorzaken. Peking (AFP)— Rond 15 juni wordt in China een kleine omwenteling in de kleding verwacht: volgens verscheidene Chine se kringen zou heel vrouwelijk Peking zich voor de zomer opmaken om de pantalon voor de rok te verwisselen. De rok was sedert de culturele revolutie praktisch uit het sociale leven verdwenen. De vrouwen van China, die zich sedert vorig jaar coquetter tonen en het steile haar vaarwel zeiden om zich te tooien met een permanentje, zijn nog wel gekleed in de traditionele pantalon van blauw of grijs katoen. Zij worden ervan beschul- i digd steekpenningen te heb- ben verlangd van artiesten die door hen tegen hoge gages werden gecontrac teerd. De zaak is aange spannen door de bariton Walter Alberti en de sop raan Sylvia Sebastiani. Zij hebben fotocopieën van au toriteiten, waaruit dit zon neklaar blijkt. Deze laatste wordt gesteund door haar echtgenoot die advocaat is. De aanklacht van de beide artiesten, die de arrestaties tot gevolg had. moet wor den gezien in het licht van de acties die door vele Ita liaanse artiesten worden ondernomen tegen buiten landse zangers en zangeres sen die soms tegen fabel achtige gages mogen optre den in Italië met zijn zwak ke economie, terwijl Ita liaanse artiesten moeilijk aan de slag kunnen komen. De leiding der muziekthea ters pleegt zich altijd te be roepen op de betere kwali teit der buitenlandse arties ten, maar dat wordt door Italiaanse artiesten aange vochten. De beide aankla gers hopen te bereiken, dat thans wordt aangetoond, dat ook persoonlijke finan ciële belangen van theater leiders hierbij een rol heb ben gespeeld. OLIEBRAND IN TEXAS BEDWONGEN Texas City (AFP) De grote brand in twee olietanks op een raffinaderij in Texas City. die dinsdag na een ontploffing uitbrak, is in de loop van de dag bedwongen in totaal zijn bij de brand vier mensen om het leven gekomen en elf gewond. Het zijn allen personeelsleden Uit voorzorg hadden vijftienhonderd mensen hun woningen in de omgeving van de raffinaderij moeten verlaten. _J_ RABAT (AFP) Alle gegijzel de Europeanen die door de re bellen in Shaba werden meege nomen toen zij zich terugtrok ken uit Kolwezi, zijn gedood. Dit heeft de Zaïrese president Moboetoe medegedeeld op een persconferentie aan het slot van zijn bezoek aan Marokko. Moboetoe zei dat de massa moord zaterdag gebeurd was. Functionarissen van het Fran se ministerie van defensie in Parijs verklaarden gisteren dat zij niets wisten over het lot van mogelijke gijzelaars die nog in handen waren van rebellen. Volgens het blad Mjoembe dat verschijnt in de hoofdstad van Sjaba, Loeboembashi, is gene raal Tshikeva, de Zairese mili taire bevelhebber van Kolwezi ten tijde van de aanval, ter dood veroordeeld. Tshikeva zou zich tijdens de aanval „laf' hebben gedragen. Ziekenhuizen in Stockholm dicht wegens vakantie personeel Stockholm Het gemeentebe stuur van Stockholm heeft de inwoners van de stad aangera den deze zomer gezond te blij ven. De ziekenhuizen zullen slechts noodgevallen behande len. Minder ernstige zaken moeten wachten tot de herfst Ifggj J O ii (Reuter) De vier in Joegoslavië gearresteer- Westduitse terroristen waren daar voor een ►bijeenkomst" van de Baader-Meinhof-organi- e. Dit hebben welingelichte kringen meege- I. kringen, uit de omgeving van het bureau van de federale reur-generaal in Karlsruhe, zeiden dat de bijeenkomst was [d om het lanceren van nieuwe gewelddaden tegen West- sland te bespreken. rier werden in Joegoslavië geschaduwd door leden van de terreur-eenheid van de Westduitse politie. De politie kwam op het spoor door papieren die werden aangetroffen bij in Wisniewski en Marion Brigitte Folkerts die eerder deze nd in Parijs werden aangehouden. Wiskiewski werd gearres- toën hij aan boord van een vliegtuig naar Zagreb wilde oegoslavië werden Brigitte Mohnhaupt, Rolf Clemens Wag- Sieglinde Hoffmann en Peter Boock gearresteerd die allen den op een lijst van meest gezochten van West-Duitsland. advocate Ingrid Lokstoeter, die maandag bij de zoekactie de ontvluchte gevangene Till Meyer was gearresteerd, is (ren weer vrijgelaten. Premier Van Agt en president Carter op het het Witte Huis. Washington (ANP) In Parijs zal volgende week tussen de Verenig de Staten, België, Frankrijk en West-Duitsland overleg worden gepleegd over het Russische en Cubaanse optreden in Afrika, zo is gisteren bij de NAVO-top in Washington bekend gemaakt. Ne derland zal echter niet aanwezig zijn bij dit 'nazeuren over Kolwe zi', zo verklaarde premier Van Agt na een diner met president Carter op het Witte Huis. De me dedeling van de NAVO-woord- voerder over het Parijse overleg 'stelt ri$ëts voor. Wij hoefden het niet te weten', aldus Van Agt. Volgens Amerikaanse mededelin gen was het overleg in Parijs aan de orde gekomen tijdens een lunch van president Carter met de regeringsleiders van de NAVO- landen. Premier Van Agt ver klaarde dat daar 'geen donder' van klopte, en dat er tijdens de maaltijd 'met geen enkel woord' over was gesproken. Minister Van der Klaauw noemde de conferentie in Parijs 'een soort nabeschouwing, op betrekkelijk laag niveau' van de operaties in Kolwezi. Nederland zal worden in gelicht over de resultaten van dit overleg, dat een zekere samen hang vertoont met een conferentie in Brussel over economische hulp aan Zaïre, waarvoor Nederland wel is uitgenodigd. Er is overigens geen beslissing genomen of Ne derland zal deelnemen aan een consortium voor hulp aan Zaïre. Nederland staat duidelijk terug houdend tegenover grotere Wes terse betrokkenheid bij de gebeur tenissen in Afrika. Minister Van der Klaauw had al voor het top overleg verklaard dat de Westeu- ropese landen 'vooral de kleinere, een zekere terughoudendheid' moeten betrachten. Premier Van Agt meent dat Nederland niet zal voldoen aan een verzoek om bij voorbeeld logistieke steun. Neder landse delegatiekringen zijn trou wens van mening dat ook Was hington niet direct denkt in de richting van een gezamenlijk op treden in Afrika. President Carter verklaarde dat het bondgenootschap op Europa is ge richt, maar dat 'onze waakzaamheid niet tot dat deel van de wereld be perkt kan blijven door de steeds ster kere Sovjetmacht buiten het Noordat- lantisch gebied'. Volgens Carter ver hindert het optreden van de Russen en Cubanen in Afrikaan de landen daar hun eigen weg uit te stippelen. Daartegenover kunnen de NAVO-lan- den niet onverschillig staan, mede door de consequenties op langere ter mijn voor het bondgenootschap. ADVERTENTIE lerdorp Paus Paulus ft aartsbisschop Helder nara van Recife in Bra- verzocht zijn interna- ïale reizen te hervatten, n Helder Camara zal rmee echter niet eerder [innen dan nadat hij in een gesprek heeft ge- 1 met de paus. Aldus ■klaart de actie van enden in Europa van n Helder Camara (secre- iaat in Leiderdorp), is Paulus heeft de door hem 4 december 1977 opgelegde beperking ongedaan ge- akt als gevolg van de vele testen, die uit de hele we- 1 bij het Vatikaan zijn bin- igekomen. Die protesten ble- aanhouden ook nadat het Itikaan op 21 maart j.l. een sverbod officieel had ont- Sao Paulo (AP) Een man die zei de vroegere Duitse legerof ficier Gustav Franz Wagener te zijn heeft zichzelf gisteren bij de politie gemeld. Hij ont kent een nazi-oorlogsmisdadi ger te zijn geweest. In Wenen had ir. Simon Wie- senthal gezegd dat hij de thans 66-jarige Wagner, een Oosten rijker, van een foto had her kend. Wagner zei tot de politie dat hij had deelgenomen aan de bouw van Duitse concentratiekam pen tijdens de tweede werel doorlog maar hij ontkende be trokken te zijn geweest bij het vermoorden van joodse gevan genen. Volgens Wiesenthal was Wag ner de plaatsvervangende com mandant geweest van de kam pen te Treblinka en Sobibor en was hij een groot moordenaar en sadist. Wagners foto had gestaan in het Braziliaanse blad Jornal do Brasil en was genomen op 23 april tijdens een bijeenkomst ter herdenking van de geboor tedag van Adolf Hitler. Die sa menkomst had plaatsgehad in een hotel in de bergen halver wege Rio de Janeiro en Sao Paulo. Van officiële Braziliaanse zijde is gezegd dat nog niet bewezen is dat Wagner de man is die Wiesenthal bedoelt en dat hier toe nog het nodige onderzoek moet worden verricht. Vernomen is dat Wagner woon de in Atibair, een stadje gele gen op 70 kilometer afstand van Sao Paulo. De politie wist dit. Wagner zou zichzelf gemeld hebben omdat hij bevreesd is voor represailles van joodse zijde. Ondertekenaars Charta '77 gearresteerd WENEN (AP) In de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag zijn tenminste vijf onder tekenaars van Charta '77, het manifest voor de mensenrechten, aangehouden. Volgens de Weense radio heeft de Tsje choslowaakse politie de arrestaties waar schijnlijk verricht om te voorkomen dat tijdens het bezoek van de Russische presi dent Leonid Brezjnev een betoging zou worden gehouden door de ondertekenaars van het manifest. (Van onze correspondeni Roger Simons) Londen dinsdag - De achtersteven van de gehalveerde Griekse tanker Eleny V (12.690 ton), die drie weken lang eet ernstige bedreiging gevormd heeft voor de Engelse oostkust is gisteren eindelijk onschadelijk gemaakt. Specialisten van de Britse Navy hebben het wrak opgeblazen. Het ligt nu op di bodem van de Noordzee. In de achtersteven bevond zich naar verluidt nog 11.000 toi zware olie. De Britten, geholpen door een Nederlands bergingsbe drijf, hebben allerlei mislukte pogingen gedaan om het wrak o] een veilige plaats te brengen, waar het leeggepompt zou kunnei worden. Uiteindelijk zag de Britse overheid zich verplicht explo sieven te laten gebruiken. Het valt nu nog te bezien of de oLit verwijderd zal blijven van de kust aan weerszijde van de Grea. Yarmouth, die in de afgelopen weken sterk bevuild is geworden. Duikers van de Navy plaatsten gisteren 2,5 ton explosieven ii het Griekse wrak. Ze werden tot ontploffing gebracht op eer fregat. De explosie veroorzaakte een gele rookwolk in de vorn van een paddestoel, die herinnerde aan een atoomontploffing Nadien verscheen op de golven een olievlek van 2 tot 300 meter lengte, die door 16 gereed liggende schepen besproeid wei-der met een speciaal bespuitmgsmiddel. De bestrijding van het oliegevaar was toevertrouwd aan he Britse ministerie van Handel m onze correspondent Robert Whymant) [KIO De reiziger die landt op Narita, nieuwe vliegveld van Tokio dat on- :s geopend werd ondanks alle protes- van boeren en studenten, wordt daar rel komd door eenv zeer ongewwon louwspel. Rijen en rijen zwaar bewa- jnde politie-agenten, compleet met hel- jfen, vizieren en ruim een meter hoge ihilden, houden de wacht in de aan- isthal, die angstaanjagend leeg is. Er geen uitzwaaiers, afhalers of andere iekers. Narita is alleen voor passagiers ankelijk, en een speciale politiemacht zo'n 14.000 man moet de vluchten 'hermen tegen guerrilla-aanvallen, tot de dag waarop de regering het verant- 1 acht de politie terug te trekken, vreemd ogende gewapende ridders fgenwoordigen voor de demonstranten nog steeds rond de luchthaven gelegerd de voorhoede van de onderdrukking de staat ..Kidotai" heten de politie mannen in het Japans en ze zijn zo goed opgeleid en zo uitgebreid toegerust dat ze een aparte macht vormen, ergens tussen de politie en het leger in. Evenals in de rest van Japan hebben de 45.000 politie-agenten van Tokio tot taak voorbijgangers te bespioneren vanuit hun uitkijkposten, de zogenaamde „koban". Er staan meer dan 1200 van deze politieboxen in de hoofdstad verspreid als krenten in een paasbrood. Je kunt hier niet een paar meter lopen in een willekeurige richting zonder tegen een „koban" op te lopen, of anders een hoofdbureau, met minstens één immer wakende politie-agent die buiten of in de deuropening de wacht houdt. Het wakend oog van de sterke arm der wet wordt verder nog geholpen door een systeem dat eufemistisch wordt aangeduid met: „betrekkingen onderhouden met de inwoners". Het komt er op neer dat politie agenten regelmatig aanbellen bij .mensen die in hun wijk wonen. Alle bewoners van een bepaald buis ol appartement moeten ingeschreven staan op een groene „inwo- nerscontactenkaart". Zo komt de politie aan gedetailleerde inlichtingen die officieel „preventieve informatie" genoemd worden. Een dergelijke scherpe controle mag dan waardevol zijn voor misdaadonderzoek en -preventie, en misschien weerhoudt het een enkeling ervan om van het rechte pad af te dwalen, het maakt het leven ook uiter mate vermoeiend voor (vooral linkse) poli tieke activisten, studenten en anderen die deelnemen aan demonstraties zoals bij Na rita. Takemoto Noboehiro, die door de politie gezocht wordt vanwege vermeende terro ristische activiteiten, schreef in zijn boek „Tussentijds verslag van de ondergrond se", dat hij zich al snel realiseerde dat hij geen dag ergens kon wonen zonder dat de mensen er van wisten. Hij schreef dat hij alleen 's nachts naar buiten kon komen, dat het bijna cjjamogelijk is aan de aan dacht van de politie te ontsnappen en hij kwam tot de conclusie dat „Tokio de groot ste politieke politiestad ter wereld is." De enige echt gevaarlijke radicale groepering het Japanse Rode Leger, is daar niet meer actief. Het leger werd het land uitgedreven door de uiterst scherpe politie-controle, die onder andere inhield dat bekende sympa thisanten 24 van de 24 uur in de gaten werden gehouden. Dit sterke politienet doet veel buitenlanders aan „Grote Broer" denken, vooral wanneer ze, wat vaak ge beurt, op straat worden aangehouden en gevraagd worden hun registratiekaart voor buitenlanders te tonen. Maar het is alle maal Japanse traditie, afkomstig uit de zeventiende eeuw, de tijd van de shogoens. Het wordt aanvaard, zoals ook de andere misvormingen van de met de Amerikaanse bezetting ingevoerde democratie worden aanvaard door een volk dat weinig geneigd is autoriteiten tegen te spreken, vooral wanneer dezen een uniform aanhebbeiy Vierduizend man Kidotai of oproerpolitie werden aangesteld als bewakers van de spoorweg die de vliegtuigbrandstof naar Narita vervoert. De Kidotai zijn afkomstig uit de rangen van de gewone politie en worden geselecteerd op basis van hun jeugd, fysieke kracht of kennis van de verdedigingssporten. Na twee of drie jaar demonstranten bestreden te hebben, gaan veel agenten van de oproerpolitie weer terug naar hun gewone werk. Maar degenen die de uitgebreide exerci ties, de conditietraining, namaak-gevech- ten en de algemene militaire sfeer van de Kidotai-opleiding hebben ondergaan, wor den soms ondergebracht in een reserve- macht, die in noodgevallen zoals bij Narita wordt opgetrommeld om de permanente 15.000 man tellende oproerpolitie te helpen. Het aantal zware misdrijven ligt in Japan lager dan in andere geïndustrialiseerde landen. Over het algmeen wordt dat toege schreven aan het ..dichte weefsel" van deze homogene samenlt'. Aig, die in zekere zir politie speelt over zichzelf, en aan het fei' dat een misdadiger hier heel moeilijk eei schuilplaats kan vinden. Het beeld van de gedisciplineerde politie agent heeft in Japan de laatste maander toch enkele gevoelige deuken gekregen al? gevolg van een aantal incidenten die d« woede van het publiek hebben opgewekt Het meest serieuze geval betrof een 20-jari ge agent, die begin dit jaar een student uit zijn wijk aangerand en vervolgens vei moord heeft. Dit incident bracht de vraa> naar voren of het gebruik van vaste poli tiebezoeken aan huizen en winkels in d wijk nu wel zo wenselijk is. Een hoofdart. kei in de Inichi Shimbum merkte op da mensen kritiek begonnen te uiten op dei gelijke politiebezoeken omdat het „hu fundamentele mensenrechten aantaste) waaronder het recht op privacy". copyright The Guard ia

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7