Zonnebloemfestival zet Lissese Hobahohal zaterdag op stelten «eidse werkgroep op soek naar pleeggezinnen G-elpee en boekje in voordeelaanbieding DIGROS AFDELINGSCHEFS MENSEN ZOALS ELLY KEYZER WILLEN „SAMEN DELEN" nstuif tin de zomer U A GROENTE-en FRUIT Financiële zorgen groeien provincie boven het hoofd 'AD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 MEI 1978 PAGINA 5 mm Op 'mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Eet grote feestconcert, dat Kunst en Genoe gen zaterdagavond gaf in de Stadsgehoorzaal' leeft deze gouden muziekvereniging geen win- leieren opgeleverd. Zoals bekend kwamen die ■vond ook de langspeelplaat die K G heeft gemaakt én de geschiedschrijving van Kunst^ En Genoegen in pocketformaat op de toon- gank. Die eerste verkoop (in de pauze van het loncert) van beide "feestartikelen" werd di- Ject al een slaand succes. Zowel van de elpee ■vaar fenomenaal fraaie muziek is inge groefd) als van het boekje "Een halve eeuw G" (dat tevens een halve eeuw Leidse listorie boeiend weergeeft) werden ruim ze venhonderd exemplaren verkocht. De be stuursleden van K G worden op het ogen blik - terecht - overstelpt met telefoontjes van mensen die vragen waar ze nu de plaat en. de pocket kunnen kopen. Welnu, vanaf mor gen, donderdag 1 juni, zijn de plaat en de pocket verkrijgbaar bij de WV Leiden, Sta tionsplein, bovendien elke dinsdag en donder dag in het clubgebouw van K G aan de Oosterstraat, van 's avonds 7 tot 8 uur. De prijs van de elpee is 16,50, de pocket kost 8.50. Als men beide in één koop aanschaft, is de totaalprijs 20,-. Die 5 gulden voordeel is niet gering als men beseft wat men in huis haalt. schrijven vandaag 31 mei 1978, de dag van de verkiezin gen voor de gemeenteraden in pns land. Tevens een fraaie lomerse dag met een avond lie de oplossing zal brengen ran de poitieke puzzels in ;tad en land voor zover het lat "kiezen op elkaar" be- •eft. Door al die gekleurde islommeringen zal het dege- len die zich vaak of minder 'aak over de Leidse Rijnsbur- ferweg in de richting Oegst- ;eest begeven wellicht ont- jaan zijn, dat ter hoogte van de toegang tot de Vogelen- 'murt de tijd even is stil blij- staan. Of misschien 'ordt alvast geanticipeerd op [de komende duistere dagen aan het einde van het lopende Ijaar, als niemand eenzaam mag zijn. Want wat zien we daar nou? Terwijl het voor trazende verkeer de op gang komende zomerzon weerspie-' geit worden wij door een in formatie op de vluchtheuvel verwezen naar een "Kerst In stuif Leiden". Het indicerend pijltje (links af) is zo klein en hangt zo hoog, dat het in de tijd geen indruk meer maakt. Vergeten en wel. Of de aan stichters hebben gemeend, dat het bordje daar goed hangt en "na morgen is er weer een dag". Ik kan me tenminste niet voorstellen, dat de organisatie van de Kerst Instuif Leiden nü al aan de weg timmert. Als de zonnige voorte kenen ons niet bedrie gen, zou het komende zaterdag 3 juni in de Hobaho-hal in Lisse we ieens een knaller van jewelste kunnen wor den. Verlopig is er geen depressie van over de Noordzee in aantocht, in de omtrek is de nodi ge tamtam gemaakt en op de Hillegomse scho len zijn 5000 zakjes met zonnebloemzaadjes om gezet (als dat eenmaal effect sorteert moet vol gens mij dat bollendorp tegen de herfst achter de zonnebloem schuil gaan), Dat alles staat in het teken van het Zo merfestival Bollen streek '78, een evene ment dat onder de leuze „Breng eens een Zonne tje" is opgezet ten bate van De Zonnebloem Re gio Bollenstreek. Vorig jaar voor het eerst, „maar ditmaal doen we het veel grootser", be looft bloemsierkunste- nares Elly Keyzer, ani- matrice van het festival dat ze het liefst het mot to „Delen met elkaar zou willen meegeven. Om 10 uur 's morgens komt dé Overste A. M. Boshardt van het Leger des Heils de dag openen en dan kunnen de duizend uitgenodigde bejaar den, gezond of gehandicapt, hun deel krijgen van een och tend „Zon van geluk". Wie er nog meer bij wil zijn is even eens van harte welkom. In middels zullen talrijke henge- lenthousiasten hun hart kun nen ophalen bij een viswed strijd die langs de Lisserweg, richting Hillegom, georgani seerd wordt door de hengel sportvereniging „Makkelijk Zat" (wat je daar ook van mag denken). Het wordt een wedstrijd op gewicht, (alle maten) behalve pos en baars; de rest is vogelvrij. Je mag ze met alles naar het simmetje lokken, al was het olifanten vlees, maar muggenlarven als aas en voer zijn door Makke lijk Zat verboden verklaard. In en buiten de hal gaat het festival onverdroten verder met sneltekenaars, bloemsie- renthousiasten (men kan ook zelf een bloemstukje maken, opdracht: maak eens een zon netje. begeleid door de laaiende muzikale vreugde van het Hongaarse orkest van Lajos Horvath. Buitendien kan men sjoelen, kienen, kaarten, dammen. Op het plein wordt een markt met 22 De laatste kaartjes voor het Zonnebloemfestival, dus.haast u oud-Hollandse ambachten in gericht en die wordt ook al „te gek". Ik noem maar even een dwarsstraat: klompenma ker, glazenier, „schoonschrij ver", houtdraaier, pottenbak ker. Enfin het ene ambacht lokt het andere uit. Om 1 uur start bij de hal een autorally, met de nadruk op plezier en met opdrachten voor kinde ren. WV Lisse, Vierkant, geeft gelegenheid tot voorin schrijving. Om 2 uur begint het feest voor de kinderen. Ook hier voor zijn er duizend uitgeno digd. Ze kunnen genieten van een poppenkast (Kinderteja- ter van Eduard Coblijn) en van clownerie. Elly Keyzer en haar actieve team van mede werkers hebben ook nog een kinder-bloemparade-feest voor ogen, met kinderbloem schikken onder deskundige leiding, 's Avonds volgt de klap op de vuurpijl: om half 8 start een festijn vol jolijt voor iedereen die plezier wil hebben en tegelijk de kas van De Zonnebloem spekken. Syl- vain's Show Productions gaat het dan helemaal maken. Eerst met het „Lekker swin gende" dixielandorkest „The Katzenjammer Kids". Dan laat „Toos Scholte" de men sen meegenieten vanliedjes uit vroeger jaren en tenslotte neemt het „enige onvervalste Jordaan Kabaret" het lustige publiek mee naar „een zo vol levenslust, zo vol zonnige smart en gein" zittende humo ristische Amsterdamse Jor-* daan. Dat dit effe anders is dan het Rotterdamse Katendrecht kan ik wel verzekeren. Maar goed, na afloop nog even ge zellig dansen tot zo rond mid dernacht. Dan was Elly giste ren al volop bezig met het slijten van lootjes voor een meer dan aantrekkelijk gevul de prijzentafel die op deze Jordaan-avond veler ogen zal 'bekoren. Ook WV Lisse heeft nog van die loten in voorraad. Die voorraad zal wel weer beperkt zijn, daar om: haast u. Waarom heeft Elly Keyzer zich weer zo bijzonder inge spannen om voor De Zonne bloem (en natuurlijk alle zie ken, bejaarden en invaliden) zo'n glorierijke dag in elkaar te zetten? „Nou, dat is eigen lijk erg eenvoudig te verkla ren. Ik heb zelf een rijk leven, niet wat het geld betreft, maar om alles wat ik mee maak. In mijn beroep is het berehard werken, het is niet leve de lol, maar ik vind het leven prachtig. Ik heb een boel van de wereld gezien en ik word als een prinses be handeld vind ik. Dan denk ik dat het vanzelfsprekend is, dat je deelt met mensen die het een stuk minder hebben. Ik beschouw het als een ont zettend fijn feest om iets voor deze mensen op poten te zet ten en je kunt nog wat van hun dankbaarheid leren ook. Ach, en wie altijd maar aan bed is gekluisterd, mist zo erg veel". Met dit festival van samen delen is Elly even door een berg heen moeten gaan, zelfs „door de hel; maar daarna kom je in de hemel als het ware, een opluchting in je dagelijkse beslommeringen. De voorbereidingen verliepen moeizaam, maar we verwach ten weer een blijde spontane dag. Daarom vind ik het nü al jammer als het straks afge lopen zal zijn. ADVERTENTIE „Wij doen een beroep op uw Is de slogan die de nieuw bakken werkgroep Gastgezinnen en Pleeg gezinnen hanteert bij haar actie om gezin- vafen (en ook andere huishoudens) te wer- errfen die bereid zijn om eens een keer miensen met problemen op te vangen. Om w^n het nijpende gebrek aan pleeggezin- n iets te doen hebben een groot aantal f°ptanties, verenigd onder het dak van het ldefentrum voor Vrijwillige Hulpverlening Terftn de Langegracht de handen ineen ge slagen om wat meer deuren open te krij- den voor de hulpbehoevende medemens. ;zig leepr zijn situaties waarin de ouderen of ngeren het gevoel hebben er niet meer genop te kunnen, eventjes willen voelen it iemand hen wil helpen. Dat helpen kan _.<ch beperken tot een gesprek met een dihder, even een bezoekje of een telefoon- Maar er zijn omstandigheden waarin ;t van het grootste belang is als de itrokkene er even uit is, en in een andere ngeving even tot rust kan komen. Zowel ïn omgeving waar mensen zijn, die willen isteren naar ogenschijnlijk onmogelijk te lossen problemen, als een omgeving irkfaar er voldoende rust is opdat de gast re men met een eventuele hulpverlener de 8Joblemen kan trachten op te lossen. Voor eien jongere is het van belang even in een Irijhdere omgeving te wonen, van waaruit lerih of zij (in de regel ouder dan 14 jaar) gejewoon naar school of naar het werk kan be aan. Bij ouderen gaat het vaak om huwe- .oriks- of relatieproblemen, maar ook een- _ji lamheid en het gevoel dat niemand i edl je is geïnteresseerd. Ook dan is het geÜezierig om in een andere omgeving, het najastadres, even tot rust te komen", zo -ai [nschrijft de werkgroep de problematiek idfie ertoe heeft geleid dat er vandaag de ;st a8 een sterke behoefte bestaat aan gast- deff pleeggezinnen, rij Coördinatie Het Centrum voor Vrijwillige Hulpverzie- ning in Leiden kreeg veel meer verzoeken om gastgezinnen binnen dan zij kon door verwijzen. De verschillende instellingen die gastgezinnen nodig hadden trachtten in het verleden voortdurend om opvangadressen te verkrijgen, maar aangezien zij dat onaf hankelijk van elkaar deden slaagden ze er nooit in om een constant aantal adressen bij elkaar te krijgen. Dat leidde via het Centrum voor Vrijwillige Hulverlening, dat veel contact heeft met de diverse instellin gen tot gesprekken over een mogelijke samenwerking en zo ontstond er in mei van het vorig jaar een werkgroep die het probleem gebundeld en gecoördineerd kon gaan aanpakken. Het Centrum voor Vrij willige Hulpverlening aan de Langegracht 246a heeft nu inmiddels de beschikking over part-time krachten die continu voor gastgezinnen beschikbaar zijn. Door mid del van een pas begonnen actie met pos ters en folders zal de behoefte aan pleegge zinnen onder de aandacht van het publiek worden gerbacht. De werkgroep Gastgezinnen en Pleeggezin nen richt zich voor de gastadressen in eerste instantie op Leiden. Daarnaast zal men de regio onder handen gaan nemen, die voor wat betreft de werkgroep het gebied omvat van Leiden tot Boskoop en van de duin- en bollenstreek tot Hillegom. Het gebied daarbuiten valt weer onder andere organisaties. De werkgroep maakt onderscheid tussen gastgezinnen en gasta dressen. Voor wat betreft de gastgezinnen wordt een onderscheid gemaakt tussen pleeggezinnen en kostpleeggezinnen, die zich met jongeren bezighouden. Bij de pleeggezinnen ligt de nadruk op het peda gogisch begeleiden van het kind in het* gezin, de jongere wordt geheel in het gezin opgenomen. Bij kostpleeggezinnen gaat het om het begeleiden, zonder dat de jongere in het gezin wordt opgenomen. Het gaat meer om het beschikbaar stellen van een kamer met wat aandacht voor de jongere, die nog niet op eigen benen kan staan. Bij pleeg- en kostpleeggezinnen is geen tijdsli miet gesteld. Dat is niet het geval bij de gastadressen. De tijdsduur van opvang varieert hier van enkele dagen tot enige weken. Om de opvangenden echter niet te overbelasten is een maximum van zes weken geseld. Voor wat betreft de verblijfskosten wordt er naar gestreefd dat het pleeggezin geen geld in zijn gast hoeft te steken. Via bijvoorbeeld de Sociale Dienst worden de kosten vergoed. Het pleeggezin hoeft geen gezin met kinderen te zijn. Ook kinderloze echtparen of samenwonenden of alleen staanden kunnen als gast fungeren. De bij de activiteiten betrokken instellin gen zijn: Het bureau Moederhulp; de SOS Telefonische Hulpdienst; de Katholieke Stichting Jeugd en Gezin; de Nederlandse Pleegoudercentrale; het Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening; het Algemeen Medisch Opvoedkundig Bureau; het Kath oliek Medisch Opvoedkundig Bureau; de Algemene Reclasseringsvereniging; Pro Juventute; het Bureau voor levens- en gezinsvragen; de Sociaal Psychiatrische Dienst; het Algemeen Maatschappelijk Werk; het Leidse Volkshuis; het Lidwina- huis; de Gemeentelijke Sociale Dienst. Het Centrum voor Vrijwillige Hulpverle ning heeft voor de bekostiging van het overigens vrij goedkope Gastgezinnenpro- ject subsidie aangevraagd bij het Koningin Juliana Fonds. Van de Katholieke Kerk werd inmiddels al subsidie ontvangen, de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Kerk bleven nog in gebreke. Voor inlichtingert kan men terecht bij het Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening aan de Langegracht 246a in Leiden. Tel. 071-149064. WATERSCHAP DE PROOSDIJLANDEN ONOERKOUD HOOFDWATERGANGEN Dijkgraaf en heemraden van het waterschap maken bekend, dat met ingang van dit seizoen het water schap het hem bij artikel 40 van het Bijzonder regle ment voor het waterschap opgedragen onderhoud van hoofdwatergangen in eigen beheer zal uitvoeren. Derhalve zal geen gebruik meer gemaakt worden van diensten van de aangelanden en hen dus ook geen vergoeding voor slootwerk meer worden uitbetaald. Wilnis, 17 mei 1978 Dijkgraaf en heemraden voornoemd, J. P. Engel, dijkgraaf. D. H. Gmelig, wnd. secretaris. Economisch wel en wee Aan de Pelmolen 3 is het tiebedrijf, verplaatst naar Rot- makelaarskantoor „Rijnland" terdam. gevestigd. Van de Lange Mare 65 is Van het Levendaal 6 is het Schoondergang B.V., groothan- leidekkersbedrijf A. Nauta ver- del in horeca- en bedrijfskeu- plaatst naar Den Haag. keninrichtingen, verplaatst Van het Bizetpad 8a is „UI- naar het industrieterrein in tra Stop Nederland", glasisola- Zoeterwoude. ADVERTENTIE j9 vraagt Leeftijd tot 40 jaar. Ervaring vereist. Heeft U belangstelling? Maak dan een afspraak met de heer J. van den Broek. Tel. 02521-19003. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Zuid-Holland zit finzncieel in de groot ste problemen. Staatssecretaris De Koning (gemeentefinanciën) heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland meegedeeld dat de begroting van de provincie over 1978 nog zeker zes maanden op goedkeuring zal moeten wachten. De provincie staat, evenals dat met de stad Leiden het geval is, onder directe financiële curatele van het Rijk. Volgens gedeputeerde drs. Boone, belast met de geldkist van de provincie, dreigt het besluit van de staatssecretaris de goedkeuring van de provin cial^ begroting nog een tijdje aan te houden ingrijpende ge volgen te hebben voor het pro vinciaal beleid en de planning. „Een diep treurige zaak", zo noemde drs. Boone de medede ling van het ministerie. „Het betekent een blokkade van di verse begrotingsposten. Het subsidiebeleid van de provincie komt hierdoor ook in de knel en denk eens aan de salarissen die toch zullen moeten worden uitbetaald. Formeel gezien zijn wij als GS-leden nu voor alle uitgaven hoofdelijk aansprake lijk". Bejaardenoorden De provinciale planning van de bejaardenoorden wordt vol gens gedeputeerde Boone nog eens extra verstoord door een andere overheidsmaatregel. De staatssecretaris van CRM, de WD-er Wallis de Vries heeft geweigerd een verklaring van geen bezwaar af te geven die nodig is voor de verhouding en renovatie van een bejaardente huis in Delft. Drs. Boone noem de dat besluit gisteren sympto matisch voor het rijksbeleid in zake de bejaardenhuisvesting dat op dit moment wordt ge voerd. Daarbij wordt er van uit gegaan dat een te groot percen tage bejaarden in bejaardente huizen vertoeft. Om dit percen tage terug te dringen hanteert de rijksoverheid een nogal ri- goreus bouw- en vernieuwings beleid. Waar er teveel ouden van dagen in tehuizen wonen worden simpel vernieuwings plannen van tehuizen niet goedgekeurd. Het enige dat er dan op zit is sluiten van het tehuis zonder opvang voor de bejaarden of het in verouderde toestand laten van het gebouw wat in vele gevallen ook geen aantrekkelijke oplossing is. Drs. Boone noemde dit rijksbe leid „volstrekt onverantwoor delijk". Naar zijn mening be dreigt dit nog tallose verbou- wings- en renovatieplannen voor bejaardenhuizen in de provincie, waarbij ook het ge vaar bestaat dat de goedkeu ring voor plannen in de Leidse regio door het ministerie zal worden geweigerd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5