door provinciale plannen Leiderdorpse watersporters in het nauw gebracht Noordwijks Bollenba haalt miljoenste bezoeker binnen SASSENHEIMERS EXPOSEREN IN HET GEMEENTEHUIS REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 MEI 1978 PAGIIL. SASSENHEIM/LISSE - Nog deze week cal de Stichting Slot Teijlingen een on derhoud hebben met de Leidse Rijks Gebouwendienst over het weer opmetse len van de oude brug die vroeger tussen de huidige ruïne en het geheel verdwe nen jachthuis Teijlingen stond. Bij graafwerkzaamheden heeft de stichting de fundamenten van deze oude brug gevonden en het ligt in de bedoeling dat de brug wordt opgemetseld voordat de slotgracht die vroeger rondom het kas teel lag, wordt hergraven. Feit is echter dat de fundamenten van de brug voor de helft op grond van het rijk en voor de helft op grond van de stichting lig gen. Een goede samenwerking tussen beide instanties is daarom ten zeerste geboden. Dit werd gisteravond bekend gemaakt tijdens een vergadering van de Stichting Slot Teijlingen in de „nabijgelegen burcht" De Dever in Lisse. Voorts werd gemeld dat aansluitend aan de brug aan de kant waar de bollenvelden liggen nog oude muren zijn gevonden die waar schijnlijk de vroegere beschoeiing van de slotgracht vormden. Heel bijzonder is. dat een deel van deze muren bestaat uit de grootste kloostermoppen die ooit bij enig archeologisch graafwerk zijn gevon den. De tweeendertig centimeter lange stenen zijn tevens de oudste kloostermop pen die ooit zijn gevonden. De stichting zou deze oude fundamenten ook graag weer willen opmetselen tot boven het peil van de toekomstige slotgracht. Het zal overigens wel geruime tijd duren voordat die slotgracht er werkelijk komt Recentelijke opgravingen hebben derma te veel interessante vondsten te zien gege ven dat het graafwerk uitermate voor zichtig zal moeten gebeuren. Een oude uitlaatpijp in de beschoeiing leverde twee vrijwel complete porceleinen borden op en heel bijzonder is de vondst van een geheel gaaf Jacoba kannetje. De heer Hardenberg; die nauw bij de opgravingen betrokken is geweest noemde de vondst van dit kannetje een grote bijzonderheid- „We hebben veel van deze aardewerk kannetjes gevonden, maar die waren alle maal wel ergens kapot. Dat dit kannetje heel is gebleven is een groot wonder want het werd met een dragline uit de grond gehaald toen we op zoek waren naar fundamenten. Het is toen op het weiland gesmakt en later is het door diezelfde dragline weer terug in het gegraven gat geschoven. Het is een geluk dat iemand het toen net zag en het is een groot wonder dat het na twee keer door een dragline te zijn opgeschept toch nog heel is gebleven", zo zei hij Voorts deelde Hardenberg nog mee dat door de gravin- gen is vast komen te staan dat de oude slotgracht rond het slot tussen de twaalf en een halve- en zestien meter breed was. Overigens moeten er nog veel meer gehei men sluimeren in de bodem rond het uit 1250 stammende slot. Zeer spectaculair was de vondst van een op een houten kistje gelijkend voorwerp op zo'n twee meter diepte. Van dit kistje werd gister avond een dia getoond maar men had het nog niet uit kunnen graven. Feit was namelijk dat toen men aan dit karwei wilde beginnen het gegraven gat begon in te storten en men halsoverkop de kuil moest verlaten. Voorzitter Van der Brink sprak echter van een zeer intrigrerende vondst. Maar niet alleen in de grond om de ruïne heen worden opzienbarende ontdekkin gen gedaan. Ook het slot zelf geeft soms leuke geheimen prijs. Zo ontdekte de Rijksgebouwendienst die momenteel met de restauratie van de donjon bezig is. dat een opening in de zware muur geen raam, maai- een deur is. Men vond het echter nogal vreemd dat men een deur op een aantal meters boven de grond had gemaakt. Nader onderzoek leerde echter dat deze deur uitkwam op een plankie dat buiten het slot om liep en dat eindig de in een nis. een eind verder in de muur. Aanvankelijk had men gedacht dat zich in deze nis een soort heiligenbeeld had bevonden, maar nadat de ruimte zorgvul dig van vuil en vooral van vogeluitwerp selen was ontdaan, ontdekte men dat het hier een soort toilet betrof. Een soort zitting is in deze nis gevonden. Hoewel het op het eerste gezicht niet erg aantrek kelijk lijkt om zo'n eind buiten het slot om te lopen om het toilet te bereiken, verklaart men dit bij de stichting uit het streven om onaangename geurtjes buiten de deur te houden. Een aardige aanvulling voor het archief van het slot Teijlingen is een door de heer Wijbrans ontdekte kopie van een stuk van de Rekenkamer van de Staten van Holland uit 1586. In dat jaar diende ene Francois de Viry een verzoekschrift tot restauratie van het slot in. Een ver zoek dat, zoals uit stukken uit 1614 blijkt inderdaad gehonoreerd werd. Binnen niet. al te lange tijd zal verlichting bij de ruïne aangebracht worden. Men gaat hier pri mair uil van het veiligheidsaspect want het blijkt niet zelden voor te komen dat 's nachts allerlei lieden die er niets te zoeken hebben in het slot rondstruinen Secundair meent men echter ook da verlichting van Teijlingen een verfraaiin van nachtelijk Sassenheim kan betek< Fundamenten Door één van de leden van de stichtin werd er tijdens de rondvraag nog oj gewezen dat in de dertiger jaren eer aantal kolossale fundamenten van onbi kende herkomst in het bollenland vaiejj Westerbeek zijn gevonden. Deze funda men ten zijn toen door een zandzuigei twaalf meter diep de grond in gezogen Mochten deze fundamenten werkelijk be horen bij het oorspronkelijk slot Teijlin gen dan zo^ dat betekenen dat het kas teel veel en veel groter was dan men tol dusverre heeft aangenomen. De Stichting Slot Teijlingen wil dan ook een ieder die iets meer over deze fundamenten kunnen vertellen oproepen om zich mei haar in verbinding te stellen. FRITS BEUTIC AANLEG BRUG OVER DOES NOORDWIJK Het „Bollenbad" heeft gisteravond haar mil joenste bezoeker enthousiast ingehaald. Frank Wijnands (11) uit de Salviahof 35 in Noordwijk was de gelukkige, op de voet voorafgegaan door Ferry Gonda Smilde (14) en gevolgd door de heer N. Kjoller, eveneens woonachtig in de badplaats, die mede in de vreugde werden betrokken. „We hebben drie dagen in de in het bestaan van het Bollen- zenuwen gezeten", vertelde bad, dat drie jaar geleden offi- burgemeester mr. J. M. Bonni- ke, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde bij het be reiken van deze mijlpaal in het nog prille bestaan van het Noordwijkse sportfondsenbad. Men had de komst van de mil joenste eigenlijk afgelopen zon dag reeds verwacht, maar toen sloeg het weer om, men dacht dat het maandag zou worden, maar uiteindelijk werd het gis teravond kwart voor zes, toen Frank de entree passeerde en het getal met de zes nullen volmaakte. De knaap was zich nergens van bewust en wilde gauw het water in deze bloed hete midddag. Hij werd even wel bij de „lurven" gepakt en uitgenodigd in de restauratie te wachten tot familie, autoritei ten, leden van de Raad van Beheer, fotografen, etcetera waren opgetrommeld. Burgemeester mr. Bonnike gaf met een geestig speechje fleur aan het feestelijk gebeuren, terwijl wethouder Jansen als voorzitter van de Raad van Be heer zijn vreugde betuigde over dit belangrijke gebeuren cieel in gebruik werd genomen. „Het is een erg mooi en fijn zwembad", aldus Jansen. Hij maakte directeur Timmermans en het personeel een compli ment voor de wijze waarop zij in het „Bollenbad" als gast vrouwen en gastheren funge ren. Behalve de gelukwensen van de burgemeester, wethou der Jansen en directeur Tim mermans, kreeg Frank Wij nands een jaarabonnement, een prachtige luchtfoto (in groot formaat) van het „Bollen bad" en een fraaie badhand doek. het warenhuis J B deed er een polaroid-camera bij en het Olympia Sporthuis een geschenkbon voor badkle ding. Bovendien mag Frank volgende week een heel uur met z'n familie en vriendjes over het bad beschikken, be loofde directeur Timmermans. Voor Ferry Smilde en de heer Kjöller was er een gratis half jaar-abonnement, een bad handdoek, een horloge van res taurantbeheerder Jungerius en een polaroid-camera van het warenhuis J B. De miljoenste Frank Wijnands geflankeerd door Ferry Gonda Smilde en N. Kjollf met links van hen Bollenbaddirecteur Timmermans en burgemeester Bonnike t rechts wethouder T Jansen LEIDERDORP/HOOGMADE Vele tientallen waterspor ters van de Leiderdorpse wa tersportvereniging De Does haven dreigen ernstig gedu peerd te worden door het provinciale voornemen om over het riviertje de Does een vaste brug te bouwen. De brug, die in de toekomst het sluipverkeer door Hoogmade en Woubrugge een halt zal moeten toeroepen, heeft vol gens de provinciale plannen een maximale d oorvaart- hoogte van 2,90 meter, een hoogte waarbij enkele tien tallen van de ruim 600 ple ziervaartuigen in de Doesha ven niet meer door de Does richting Braassem, Westeind er en Wijde Aa kunnen varen. Inmiddels hebben de ANWB en de Leidersorpse water sportvereniging een bezwaar schrift bij de provincie inge diend. Ook hebben de gedu peerde watersporters indivi dueel protest bij G.S. aangete- In de bezwaren wijzen de wa tersporters de provincie op het alternatief van een be weegbare brug, die tussen de anderhalf en twee miljoen gulden meer zal gaan kosten dan de door de provincie ge plande vaste brug. De water sporters stellen evenwel dat de beweegbare brug er moet komen omdat de andere mo gelijkheid om de jachthaven richting plassengebied te ver laten, via de Oude Rijn, bin nenkort zal worden ontnomen omdat de gemeente Leider dorp daar ook al een vaste brug wil aanleggen. Ook daar is sprake van een maximale doorvaarthoogte van 2,90 me ter. Deze zou op korte termijn moeten worden gerealiseerd in verband met het doortrek ken van de Mauritssingel. Zak en As De watersporters zitten in zak en as. Weliswaar worden niet alle booteigenaren door de provinciale plannen, die bin nen enkele jaren uitgevoerd moeten worden, getroffen. De Doeshaven in Leiderdorp. maar de onderlinge solidari teit' onder de .jachthavenbe woners was aanleiding voor het massale protest ..Kijk, het is natuurlijk niet zo dat niemand er meer in of uit kan. Dat is onzin De meeste boten zijn lager dan 2,90 me ter Maar er liggen in de ha ven veel zeilboten die slechts met een hoop moeite de mast kunnen strijken. Als je dan ieder weekend een paar uur bezig bent om onder de brug te kunnen doorvaren is de lol er gauw vanaf', aldus de ver ontwaardigde verenigings voorzitter Brouwer. Een twee de probleem dat opdoemt zijn de moeilijkheden, die de ruim 125 lichamelijk gehandicapte watersporters die de vereni ging telt met die extra werk zaamheden zullen krijgen. „Ik ben bang dat het voor mij geen haalbare kaart is om even een weekend naar de Braassem te gaan. Het zal er dan wel op neerkomen dat ik aan de jachthaven vastgebak ken zal zitten", aldus een van de vele invalide waterspor ters. De zaak wordt zo moge lijk nog triester als men zich bedenkt dat de vereniging zich onlangs diep in de schul den heeft gestoken (2,8 mil joen gulden) voor de aanleg van steigers, beschoeiing en de bouw van een kantine an nex dienstwoning. Sluipverkeer Of de provincie zich inder daad wat van de bezwaren van de Leiderdorpse water sporters zal aantrekken is nog maar de vraag. Vooralsnog verkeren de plannen in het stadium waarin op korte ter mijn de binnengekomen be zwaarschriften zullen moeten worden behandeld. Of de pro vincie bereid is zo'n dikke anderhalf miljoen meer uit de zak tevoorschijn te toveren om te tegemoet te komen aan de wensen van de waterspor ters blijft voorlopig een open vraag. Desgevraagd ant woordde een woordvoerder van de provincie dat de pro testen grondig zullen worden bestudeerd. „We hebben ech ter niet alleen te-maken met de Leiderdorpse watersport vereniging. De gemeente Hoogmade klaagt al jaren over het steeds toenemende sluipverkeer. Door de aanleg van een brug over de Does zou hieraan goeddeels een einde komen", aldus de pro vinciale voorlichter De gemeente Hoogmade zelf beaamt die uitspraak. „Alleen kan er wat ons Betreft best een beweegbare brug worden aangelegd. Onze middenstand zou daar ook zeker bij gebaat zijn. Het gaat ons niet om het weren van de watersporters, maar het weren van het sluip verkeer. Misschien heeft het zin om samen met Leiderdorp en de provincie eens rond de tafel te gaan zitten", aldus de gemeentewoordvoerder. De komende maanden zullen duidelijk moeten maken wat de toekomst voor de Leider dorpse watersporters zal brengen. „We zullen wel zien- Voorlopig kunnen we deze - nog genieten. Volgend jaar zien we wel weer", aldus een optimistische watersporter. SYLVIA VAN LEEUWEN SASSENHEIM Zestien inwoners van Sassenheim exposeren van 1 tot en met 9 juni in de ontvangstzaal van het gemeente huis. Het idee is ontstaan naar aanleiding van een succesvolle expositie van Sassenheimse kunstenaars van ongeveer 40 jaar geleden. Opvallend is het aantal inwoners meteen academische opleiding op teken- en schildergebied. Ook telt Sassenheim een redelijk aantal talentvolle amateur-kunstenaars. De expostie doorloopt alle fa cetten van de kunst. Van wand kleden tot naïeve schilder kunst. De schilderkunst is in vogelvlucht te zien o.m. impres sionisme, surrealisme en meta- realisme. Opmerkelijk is de veelheid aan technieken en kleurcombinaties. Naast schil derwerk zijn er veel tekeningen van plaatsgenoten tentoonge steld. Met name vergeten er verdwenen plekjes in Sassen heim die in de expositie zijn vervat, zullen bijzonder veel mensen aanspreken. De tentoonstelling wordt don derdag 1 juni om 20.00 uur geopend. Openingstijden: dage lijks van 15.00-17.00 uur en 20.00 tot 22.00 uur. Met uitzon- derng van 3 en 4 juni. L. Hemerik kampioen „Rijnegom" In de gisteravond gespeelde fi nale van de Zoeterwoudse bil jartvereniging „Rijnegom" heeft L. Hemerik op overtui gende wijze het clubkampioen schap gegrepen. In de finale poule heeft hij zijn vier oppo nenten stuk voor stuk terugge wezen. Nog even leek het erop dat de tot op dat moment ook nog ongeslagen S. Heemskerk een spaak in het wiel zou ste ken. In een spannende partij was het echter toch L. Hemerik die de zenuwen het best kon bedwingen. De andere drie fi nalisten, H. Boere, F. Overdijk en H. v.d. Wijngaard, konden na deze vroege beslissing in alle rust hun partijen afwer ken. Hoewel de biljartvereniging ook in de Leidse Bond actief is, zo werd het derde kampioen in de zesde klasse LBB, is het clubkampioenschap toch altijd een hoogtepunt in het seizoen. De finalisten van het Zoeterwoudse clubkampioenschap, v.l.n.r. H. v.d. Wijngaard. H. Boere. F. Overdijk, S. J. Heemskerk en kampioen L. Hemerik. Rob Meere voorzitter De Spotvogels LEIDERDORP - Tijdens de gisteravond gehouden leden vergadering van de badmin tonclub „De Spotvogels" in de r-k basisschool „De Schakel" werd Rob Meere tot nieuwe voorzitter gekozen. Hij volgt daarmee Ronald Veeren op die vanaf de oprichting drie jaar geleden de voorzittershamer hanteerde. Ronald Veeren werd voor zijn grote verdiensten voor de bad- mintonsport in Leiderdorp door de ledenvergadering ge huldigd. Uit handen van zijn opvolger ontving hij een vul penset. Ook zijn vrouw werd m de hulde betrokken. „De Spot vogels" heeft een succesvol verenigingsjaar achter de rug. Maar liefst drie teams werden kampioen. Het eerste en twee de promoveerden naar de 2e klasse van de districtscompeti tie en het derde team naar de 3e klasse. Fred Beun werd als bestuurslid herkozen. Speelse a herprofilering L Bruggestraat LEIDERDORP - De Monfc mentencommissie, die gisteL avond bij verhindering vay wethouder E. Drenth vergadefc de onder voorzitterschap vaj») architect Piet van der Sterr^ kon zich niet verenigen mat i voorstel van gemeenteweg ken voor herprofilering van cfe Bruggestraat, die vroeger tofc gang verschafte tot de Leide£ dorpse brug. Het plan daarerj tegen van architect Ed tej- Hooven, als toehoorder op dl publieke tribune aanwezig vond een gunstig onthaal. Dl commissie vond dit plan speel van opzet. Het idee van eej pleintje met bankjes vormdj naar de mening van commissi een knusser geheel. De commsj sie stelde aan B en W. voor di plan nader uit te werken. Eerste lustrum markt Oegstgeest OEGSTGEEST - De marl aan de Lijtweg vierde gistere het eerste lustrum. Van alle kramen wapperden vlaggen e voor de klanten waren er talri ke speciale koopjes te hale De marktlieden hadden ter g legenheid van het 5-jarig b staan diverse wedstrijden geo ganiseerd. De schooljeugd kc meedingen in een tekenwe strijd. De eerste prijs werd g wonnen door Inge Welkersm Marijke Vonk en Marjolein vj Asch. Ook de twee volgent dinsdagen is er nog „fee: markt". Op 12 juni volgt trekking van een grote loter Rector Van Putten neei ontslag LEIDSCHENDAM Drs. J| van Putten, rector van 1 Veurs College in Leidscht dam, heeft per 1 septemtf ontslag uit zijn functie vraagd. De heer van Puttf wordt vanaf die datum wa nemend rector van het St. tus-college in Bussum. De i den van het onverwachte oi slag ligt, aldus de heer v} Putten, in de privé-sfeer.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4