ichel Platini nog lang niet verzadigd Ally McLeod kent ;tjeen tegenspraak FRANKRIJKS JONGE EN VERLEGEN STER Argentina'78 Moeilijkheden bij Oostenrijk LEIDSE COURANT/" ••A verkeerde been zetten. alles nog volledig beleef.'' Platini gaat stijlvol de Westduitsers Bonhof (links) en Vogts op het Michel Platini stralend met de Franse beker: ,,lk ben zo jong, dat ik UENOS AIRES Michel latini, de onbetwiste ster in ,et Franse elftal, geniet elke iag met volle teugen van a petgeen zich allemaal in en jjfond de Hindu Country Club rer buiten het levendige stadscentrum van Buenos 1 (ires, afspeelt. „Ik ben zo X<bng," verklaart Platini, „dat k alles nog volledig beleef. 8/oor mij brengt iedere dag," Isldus het 22-jarige talent van liet Franse voetbal, „nog wat dichel Platini gedraagt zich helemaal niet Jls een topper van wereldfaam Uitgebreid leemt hij de tijd om over voetbal, over zijn ïgen carrière en de toekomst te praten. JsHet eerste dat ik in mijn leven moet hebben bezien, was een voetbal," zegt Platini ineens. jToen ik op 21 juni 1955 in het kleine bergdorp Joeuf werd geboren, haalde mijn vader mij even weg bij mijn moeder In de huiskamer keek mijn vader naar de televisie en op het scherm moet, toen ik op zijn arm binnen werd gedragen, de Franse nationale ploeg net een doelpunt gemaakt hebben. Dat is het verhaal in ieder geval van mijn ou ders." Voetbal beheerst nog niet zo lang het leven van de man, die in de komende strijd tussen Italië en Frankrijk het gezicht van de .Trico lores" moet bepalen. ,,Mijn loopbaan is nog kort geweest Het is allemaal erg snel ge gaan," meent Platini. „En het is allemaal begonnen met mijn vader Aldo. Een wiskun deleraar door wiens aderen nog wat Italiaans bloed stroomt. „Petit Michel," zoals Platini zichzelf in de jonge jaren noemt, „moest iedere vrije minuut gebruiken om te voetbal len Vader Aldo was niet altijd een even geduldige leermeester." Het duurde tot 1972 eer Michel Platini zich voor de eerste keer in de kijker speelde. In het jeugdelftal van Metz viel het spel van Platini eindelijk op. FC Nancy, de club waar voor hij nu nog speelt, had opmerkzame figuren langs de lijn staan en kort daarna speelde Platini in het amateurelftal van Nan cy, Maar niet voor lanq. Op 17-jarige leeftijd debuteerde hij in de hoogste afdeling van door Jack Arentsen OUDERS het Franse profvoetbal en op 27 maart 1976 speelde hij in het Paree des Prince tegen Tsjechoslowakije zijn eerste interland „Ja." lacht Platini verlegen, „als je nog zo jong bent. dan weet je al die data nog gemakkelijk op te halen." In zijn korte loop baan heeft Platini zich weten te ontwikkelen als de grote specialist in het nemen van vrije schoppen „Dat kunstje heb ik van mijn vader overgenomen. Hij kan zelf geen bal behoorlijk raken, maar hij komt altijd wel met speciale vondsten als het op het vrij Platini heeft nog weinig gelegenheid gehad om iets van de wereld te zien. Nog altijd woont hij bij zijn ouders thuis. „Ze willen niet dat ik weg ga en ik heb het ook wel naar mijn zin," verduidelijkt Platini. Toch zal het niet meer zo lang duren of de krullebol Platini zal zijn land gaan verlaten Verschillende clubs in Spanje en Italië heb ben al een bod op heb gedaan De Italiaanse club Inter Milan lijkt het best in de markt te liggen. Een bedrag van twee miljoen is al geboden. Voor dat lieve sommetje wil Inter een optie op Platini hebben. Men kan hem pas inlijven wanneer de Italiaanse voetbal bond definitief toestemming geeft voor het aantrekken van buitenlandse spelers. Begrijpelijk dat Platini de afgelopen dagen met veel belangstelling heeft gekeken naar de Italiaanse selectiegroep die zich ook in de Hindu Club aan het voorbereiden is op de eerste WK-wedstrijden in Argentinië. Met een scheef oog volgde Platini enkele keren de training van de Italiaanse coach Bearzot. „Geen vergelijk met hetgeen onze coach Hidalgo van ons vraagt. Italiaanse voetballers moeten wel lui zijn als je ze op zo n slome manier ziet trainen.' is de snelle conclusie van Platini Vrijdagavond staan in Mar del Plate Frankrijk en Italië tegenover elkaar. „Het wordt voor ons niet gemakkelijk om de groep met Argentinië, Italië en Hongarije te overleven, maar onmogelijk is niets in voetbal. We zullen ons verstand moeten gebruiken. Dan zal er juist tegen Italië en Argentinië nog veel te bereiken zijn Platini is de veelzijdigste voetballer in het Franse team. Zijn vrije trappen zijn geraffi neerd. Zijn speloverzicht is groot. Zijn lange passes komen meestal op de millimeter nauwkeurig aan en daarnaast heeft hij in zijn repertoire ook nog altijd akties voor handen die tot spektaculaire doelpunten kunnen leiden. „Als alles loopt zoals het er thans naar uitziet, dan zal ik in Argentinië afscheid nemen van het Franse voetbal. Zeker ben ik er nog met helemaal van. Mijn vader regelt alles. Alle financiële zaken heeft hij onder beheer Maar ik heb me dit jaar wel twee idealen voor ogen geplaatst: ik ga trouwen met Crystelle en met Frankrijk wil ik tot de laatste vier doordringen. Van mijn eerste ideaal ben ik zeker. Voor het tweede zal ik me leeg spelen CORDOBA Wat nu hotel Sierras is, was vroeger een estancia, een uitgebreide boer derij waar zowel landbouw als veeteelt werd bedreven. In dat blinkend witte ge- i bouw, omgeven door vele hektaren fraai aangelegde tuin, zal Alistairen McLeod, in de voetbalwereld beter bekend als Ally, op f de galerij, die door forse zuilen wordt O gestut. Hij liet er maar geen gras over groeien en riep meteen, met een superieu- 91 re glimlach: „Hier zit de coach van de 'I# aanstaande wereldkampioen." Rondom hem stonden wat spelers, die heftig knikten toen zij his master's voice hoorden. Waar andere coaches zich nog wel eens in de rol van underdog proberen te manoeuvre ren, laat Ally McLeod te pas en te onpas horen dat er maar één wereldkampioen kan worden en dat is Schotland. Veertig kilometer buiten Cordoba heeft veel- prater, entertainer en met zelfvertrouwen volgestouwde Ally McLeod - vanwege zijn j rappe tong en grote mond Muhammed Ally genoemd - zijn troepen verzameld om zich O v°or te bereiden op de eerste confrontatie j in het elfde wereldtoernooi, zaterdag tegen Peru De zwaarste tegenstander, op papier. van het Nederlands elftal tilt niet zwaar aan /'groep 4. McLeod profeteert: „Schotland en Nederland gaan naar de tweede ronde, en dar stomen wij nog veel verder door, Schot- land tenminste. Dit is een raar wereldtoer nooi Als we Iran en Peru uitschakelen, want die stellen niets voor kan eigenlijk iedere 1 ploeg wereldkampioen, worden. Een perti nente uitschieter is er niet. Argentinië en Brazilië? Die ploegen zijn gewend om op keiharde velden met schaars gras te spelen En wat deed de organisatie7 Er werden I fraaie velden, boterzacht, en met veel gras aangelegd. Zodoende werden Argentinië en Brazilië door de organisatie voor de hoogste plaats uitgeschakeld". Het komt er allemaal i uit met een overtuiging die geen tegen spraak duit. I Zijn selectie van twee-en-twintig spelers, van wie er vijftien in Engeland voetballen lijkt helemaal gebiologeerd door de coach, die het credo verkondigde: „Jullie zijn profs en dan moet je, op een vakantie na, het hele jaar werken, zoals iedereen op deze wereld. Maar dat vraag ik niet van jullie. Ik vraag slechts vier weken totale inspanning, voet ballen tot je erbij neervalt, opperste concen- tratie. Als jullie dat opbrengen, garandeer ik neen wereldkampioenschap". De mannen hadden weer deemoedig geknikt en Ally .McLeod had weer een overwinning behaald. In opperste verrukking riep hij uit: „Omdat Engeland dacht ook naar Argentinië te gaan, was de competitie vroeg afgelopen. B Precies in mijn straatje, want de Schotse spelers konden weg en we sloegen een trainingskamp van een maand op. Dat we in het toernooi om het Britse kampioenschap niet zo geweldig voor de dag kwamen, heeft me niets gedaan Hongarije verloor met 41 J van Engeland in een voorbereidingsmatch, niemand spreekt over de Hongaren, maar ze kunnen wel degelijk voor een grote verras sing zorgen. Als je de voetbalgeschiedenis bestudeert, blijkt dat elk land eens in de twintig jaar een werkelijk grote ploeg op de been brengt. Hongarije is dit jaar weer aan de beurt. TRIOMFANTELIJK Dan kijkt Ally McLeod triomfantelijk rond. Maar hoe zit dat dan als naar zijn zeggen vrijwel iedere ploeg wereldkampioen kan worden? „Het blijft voetbal. Als er niets geks gebeurt, worden wij het. Maar wat dacht je van groep 1. Dat is de zwaarste door Herman van Bergem die ooit in een wereldtoernooi geformeerd werd. Wie weet welke ploeg daar eerste wordt, mag nu zijn vinger opsteken. Maar hoe dan ook, Schotland is niet te verslaan. Mag ik even herinneren aan West-Duitsland 1974? We kwamen niet verder dan de eerste ronde. We werden op doelsaldo uitgeschakeld, maar hadden geen van de drie wedstrijden verloren. Welnu, ditmaal gebeurt ons dat niet. We gaan veel doel punten maken. Nietwaar Joe?" Die vraag richtte hij tot spits Jordan, die ijlings beaamde: „Tegen Peru beginnen we daar mee, zaterdag. Gemakkelijk, want Peru is defensief zwak". Willy Johnston, de linker spits „Ze zeggen van ons dat we alleen maar hard achter de bal aanlopen, maar noem mij van de zestien een ploeg met zo'n groot loopvermogen als wij." Het is duidelijk: Moreel is Schotland niet kapot te krijgen. Ook het ontbreken van de aan zijn knie geblesseerde verdediger Gor don McQueen vermag de ploeg niet in een downstemming te brengen, noch het feit dat Willie Donache, ook een verdediger, wellicht pas tegen Nederland een volledige wedstrijd zal spelen. Hij zit tegen Peru een schorsing uit. Ally McLeod. voor wie de spelers door het vuur gaan heeft zijn troepen ingefluisterd dat ze ook een beetje aan hem moeten denken „Ik heb geen contract met de Schotse voet balbond en dit toernooi kan me maken of breken, dat weten mijn mannen ook. En dan mag men zeggen dat ik hoog van de toren blaas, maar wat ben je nou voor een coach als je van tevoren al gaat roepen dat je een vierde plaats al mooi vindt Kom nou. wereld kampioen en niets minder Waarom7 Omdat er geen ploeg is die collectief zo sterk is, die conditioneel zo perfect is en waarin spelers zitten die ook nog eens goed kunnen voetballen Een geheel zonder pertinente uitblinkers, maar ze staan technisch allemaal hun mannetje. TRUC En toen voerde Ally McLeod nog eens een van zijn vele trucs uit. Hij keek rond en speurde op de badges, die de perslieden dragen om zich overal toegang te kunnen verschaffen, naar het land van herkomst. „De meeste ploegen moeten het hebben van één speler om wie het draait. Ik noem er een paar: Bonhof bij de Duitsers, Platini bij de Fransen, Rensenbrink bij Nederland, Munante bij Peru, Houseman bij Argentinië. Volgens mij de beste spelers in dit toer nooi". Ally McLeod keek in en in tevreden rond Hij had van alle landen die hij op de badges had gelezen een speler genoemd. Als dit toernooi Ally McLeod niet maakt maar breekt kan er een uitnemende public relationman uit het groeien. CORDOBA Joe Jordan heeft zelfs geen voortanden meer. Met zoveel toewijding probeert hij bij Manchester United doorlopend te bewijzen dat hij een van de moei lijkst te bestrijden spitsen ter we reld is, dat hij het er graag voor over heeft dat hij oogt als een murw geslagen bokser. Zelf buiten het veld kan Jordan ondanks zijn redelijk passend kunstgebit nau welijks verbergen dat zijn vaak eenzame gevechten in de spits van de Mancunians hem danig hebben toegetakeld waardoor hij noot meer in aanmerking zal ko men voor de eretitel van „moeders mooist". Erg druk maakt de spits van Manchester en die van het Schotse nationale elftal er zich niet om- „Voetballen is nu eenmaal mijn lust en mijn leven", meldt hij monter. „Het is niet alleen mijn hobby, maar ook mijn be roep. Omdat ik geen ander vak heb geleerd, moet ik me wel met volledige opgave wijden aan het voetballen. Na mijn actieve loopbaan zijn er weinig maatschappelijke mogelijkhe den meer voor me. Daarom moet ik tijdens deze periode zo goed mogelijk presteren Ik moet tenslotte wat geld overhouden Dat is er de oorzaak van dat het me weinig interes seert of ik nu wel of niet onder de blauwe plekken zit. Liever niet natuurlijk, maar ik loop in het veld geen straatje om om onge schonden te blijven". Mede door die tomeloze, soms zelfs enigs zins roekeloze inzet, behoort Joe Jordan tot de meest begeerde spitsen in de wereld Voetbaltechnisch bezien is hij allerminst een grootheid, maar dat gebrek aan pure voet balkwaliteit compenseert hij ruimschoots met zijn perfecte gevoel voor timing en met zijn slechts zelden haperend instinct voor het maken van doelpunten. Het is dan ook niet vreemd dat de immer op goaltjes jagende Joe Jordans zich op de belangstelling mag verheugen van vrijwel alle Europese topclubs Met de regelmaat van een Fries uurwerk meldt zich een buiten landse topper met veel geld in Bramham, een vlek in de omgeving van Leeds, om Jordan over te halen voor de nodige centjes over te wippen naar het vasteland. Pogingen die tot op heden echter steeds schipbreuk hebben geleden. Nog vers in het geheugen- liggen alle probeersels van Ajax om Jordan in te lijven Net als alle andere kooplustigen haalde ook Ajax echter bakzeil omdat Jordan op het beslissende moment toch steeds blijft kiezen voor het Verenigd Koninkrijk Hijzelf. „Voorlopig blijf ik in Engeland. Ik heb een uitstekend driejarig contract bij Manchester. Ben ik zeer tevreden mee. De overgang van Leeds naar Manchester kwam me goed uit. Vooral ook omdat ik gewoon in mijn eigen huis kon blijven wonen Welis waar moet ik nu steeds zo'n honderd kilome ter per dag heen en weer rijden, maar dat heb ik er graag voor over' Max Merkel (links) en Helmut Sene- kowitsch kijken elkaar niet meer aan. Het rommelt in het Oosten rijkse kamp. MERKEL DREIGT MET VERTREK (Van onze verslaggever) BUENOS AIRES Max Merkel, de coach die in alle landen waar hij in de loop van de jaren heeft gewerkt, voor de nodige opschudding heeft gezorgd, dreigt nu rond de Oostenrijkse formatie voor de nodige problemen te gaan zorgen. Zo'n veertig kilometer buiten Buenos Aires is sinds afgelopen zaterdag de formatie van bondscoach Senekowitsch te vinden Merkel, als technisch directeur bij de Oostenrijkse voetbalbond in dienst, heeft zich sinds de dag van aankomst nogal kwaad gemaakt over de wijze waarop Senekowitsch het elftal tracht klaar te stomen voor de zaterdag te spelen eerste wedstrijd tegen Spanje „Ik wil de begrafenis van het Oostenrijkse voetbal niet meemaken Als er niet snel iets gaat veranderen, dan vertrek ik naar huis, rea geerde Merkel boos toen hij tijdens de ochtendtraining van Senekowitsch voor de zoveelste keer zag dat de Oostenrijker zijn spelers alleen maar liet oefenen op het nemen van vrije trappen en hoekschoppen „Tijdens dit wereldkampioenschap,verdui delijkt Senekowitsch erg rustig, „zal het vooral aankomen op spelsituaties uit deze zogenaamde dode momenten Wij hebben zowel wat de vrije schoppen als de hoek schoppen betreft, een aantal varianten in petto: voor iedere situatie tenminste vier." Merkel lacht om de verklaring van Seneko witsch. „Het lijkt allemaal mooi wat deze man doet. maar hij vergeet wel dat de Oostenrijkse ploeg tot nu toe de enige WK-deelnemer is die nog altijd niet in het bezit is van de werkelijke speelballen van het toernooi Die zijn na Oostenrijk-Neder land in Wenen blijven liggen. Er klopt niets van wat Senekowitsch aan het doen is," meent een duidelijk geïrriteerde Merkel „Eerder." verdedigde Senekowitsch zich simpel, „heb ik de mensen die kritiek op me hadden, de mond gesnoerd door over winningen van de ploeg En dat standpunt hanteer ik ook nu. Met Max Merkel treed ik dan ook niet in discussie. Laat hij maar vertrekken. Het zal een stuk rustiger bij ons worden." Joe Jordan: „Voorlopig blijf ik in Engeland.'' Joe Jordan heeft zich in korte tijd razend populair gemaakt in Manchester. Niet al leen daar trouwens, want ook door de Schotse fans wordt hij op handen gedra gen. Hij en niemand anders wordt gezien als de man die Ally McLeod's voorspelling dat Schotland in Argentinië wereldkam pioen wordt, tot waarheid moet maken met zijn doelpuntjes. .Jordan vol zelfvertrouwen „Ik ben ervan overtuigd dat ik de Schotse voetbalfans niet zal teleurstellen Al maanden ben ik met het WK in Argentinië bezig. Ik voel me beresterk. Natuurlijk kan niet elke kans een doelpunt zijn. maar ik weet zeker dat ik een erg belangrijke rol kan spelen. Zeker indien de aanvoer vanaf de vleugels optimaal is" Ondanks dat sterke geloof in eigen kunnen neemt Joe Jordan toch enige afstand van het grenzeloze optimisme van de Schotse bondscoach Ally McLeod. „We kunnen een belangrijke rol spelen, maar ik durf zelf niet te voorspellen dat we wel eventjes wereld kampioen zullen worden. Je hebt in Duits land vier jaar geleden kunnen zien dat je ook een beetje geluk moet hebben om bij zo'n toernooi verder te komen" Hoewel Joe Jordan dus enige voorzichtig heid betracht, verwacht hij van de eerste ronde weinig problemen „Peru en Iran mo gen geen probleem zijn. Zeker Iran niet. Peru wordt misschien iets moeilijker omdat dat land nu eenmaal min of meer een thuiswed strijd speelt. Maar ondanks dat mogen wij ons ook door Peru niet laten verrassen. Dat zou een schande zijn Het team dat we nu door Rob Hartog op de been brengen is verreweg het beste elftal dat Schotland ooit gehad heeft McLeod kan bouwen op spelers die allemaal internationale ervaring hebben Die daar naast al een beetje op de hoogte zijn van de Argentijnse toestanden, omdat we vorig jaar een nuttige toernee gemaakt hebben door Zuid-Amerika" KRACHTEN „De confrontatie met Nederland is waar schijnlijk niet eens meer van zulk groot belang", meent Jordan. „Omdat het pas de laatste wedstrijd in de groep is, zijn we dan vermoedelijk allebei al veilig. Daarom zul len de krachten dan wel enigszins ge spaard worden. Pas in een later stadium van het toernooi zal moeten bijken wie echt sterker is: Nederland of wij". Joe Jordan is overigens een vurig aanhanger van het Nederlands voetbal. Hij tipt de briga de van Ernst Happel dan ook als een van - de favorieten voor de wereldtitel Heel erg gedecideerd zegt hij „Kom nu niet aan met het verhaaltje dat Cruijff er niet bij is. Natuurlijk zullen jullie hem missen, maar ook zonder hem behoren jullie tot de sterkste landen in de wereld Nederland heeft zo ontzettend veel goede voetballers, dat het ontbreken van Johan Cruijff probleemloos opgevangen kan worden Voor elk ander land zou het met mee doen van zo'n sterspe ler rampzalig zijn. maar niet voor Nederland Daarom blijf ik jullie als een van de meest serieuze gegadigden voor een uitstekende klassering zien"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17