Ook Charles Oorver wachten spannende dagen VOETBALLERLEI Begeleiding gehuwde priesters schiet tekort kerk wereld sport Blessure Rivelino Verslaggever na ontploffing gearresteerd Li Basketbalsters op tiende plaats Mgr. Simonis: Beroep van r.k. organisaties op Vorster berkhof: Gemengd gehuwden bevorderen oecumene Mening omroepen ove° uitbreiding zendtijd p Humanistisch Verbond LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 MEI 1978 PAG BUENOS AIRES Charles Corver zal tot vanmiddag drie uur Neder landse tijd moeten wachten eer hij weet bij welke wedstrijd(en) hij tijdens de eerste finaleronde van het wereldkampioenschap ingezet zal worden. „Nog een spannend nachtje slapenreageerde Corver toen gistermiddag in Buenos Aires bekend werd gemaakt dat de scheidsrechterscommissie van de FIFA nog geen definitieve beslis sing rond de aanstellingen had genomen. Charles Corver en de Hongaar Karoly Palotal lijken op dit moment de arbiters die als eersten in aanmerking komen voor de ope ningswedstrijd West-Duitsland-Polen. „Ik weet", aldus Corver. „dat er bepaalde sugge sties in die richting zijn gedaan, maar zeker heid over èèn en ander heb ik niet". In eerste instantie was de scheidsrechters commissie van de FIFA van plan om gister avond rond tien uur Nederlandse tijd de scheidsrechterslijst vrij te geven Op het laatste moment werd de zaak uitgesteld. „De oorzaak daarvan weet ik ook niet", aldus Corver. In Buenos Aires wordt verondersteld, dat juist de openingswedstrijd het twistpunt in de scheidsrechterscommissie is. Corver staat hoog genoteerd, maar men vreest dat er vanuit West-Duitsland problemen zullen ko men, wanneer deze aanstelling definitief is. De minder prettige ervaring die de Westduit sers met Leo van der Kroft enkele jaren geleden tijdens Real Madrid-Borussia "Mon- chengladbach hebben gehad, schijnen nog altijd een wat besmeurde naam op het Nederlandse scheidsrechterscorps te geven. Charles Corver heeft zich tijdens de dagen van zijn verblijf in Buenos Aires keurig gehouden aan alle afspraken die de scheids rechtercommissie van de FIFA voor hem op het programma had staan. Vele uren van de dag bracht hij door in het spelregel-theorie lokaal van het Charlton Hotel te Buenos Aires. „Er kwamen natuurlijk geen nieuwe dingen aan de orde. maar het is toch wel fijn als je eens met wat collega's praat over de interpretatie van bepaalde regels. De scheidsrechterscommissie van de FIFA hoopt nu dat er een grote uniformiteit in onze beslissingen komt" VISIE Charles Corver weet ook wel dat er aan zijn persoonlijke visie niet zo veel zal veranderen. „Er is gezegd dat we op alles moeten letten en niet tolerant mogen zijn. Maar dat ben ik nooit geweest. Sinds de dag dat ik tien jaar geleden mijn eerste wedstrijd in het betaalde voetbal floot (het was Hennes DVS-Limburgia), is mijn optre den naar buiten nooit veranderd. Ik heb altijd voor ogen gehad, dat kleine dingen in een wedstrijd belangrijk kunnen zijn. Gemakkelijke wedstrijden zijn er gewoon niet. Een wijsgeer heeft eens gezegd: Voor kom het moeilijke door het gemakkelijke goed te doen. En als je dat uitgangspunt hebt, dan vallen de problemen wel mee. Ik kan nog altijd zeggen dat na tien jaar betaald voetbal, met vele grote internatio nale wedstrijden, bij mij nog nooit iets uit de hand is gelopen". Charles Corver maakt zich helemaal geen zorgen over hetgeen hem in Argentinië te wachten zal staan. „De Franse pers heeft mij na de verschrikkelijke slijtageslag in Parijs tussen Frankrijk en Bulgarije vergele ken met een ijsberg. Dat is. geloof ik, wel de beste interpretatie van mijn persoontje. Ik maak me niet zo druk. Zenuwen ken ik niet. Ik blijf altijd mezelf. Een wedstrijd in onze eerste divisie is net zo moeilijk als hier een duel om het wereldkampioenschap. Rus tig, beheerst en resoluut fluiten. Dat is het wapen waarmee je de zaken altijd onder controle kunt houden". In vergelijking met andere seizoenen heeft de Voorburgse leidsman natuurlijk zijn leef- en werkpatroon aan het wereldkampioen schap moeten aanpassen. „Ik ben langer in training gebleven Maar ik heb de zaak beslist niet overdreven. De duurlopen met mijn Haagse collega's Gerard Jonker en Jan Ellegens heb ik laten vervallen. Ik ben daar naast wat intensiever gaan studeren Een studie, die Corver noodzakelijk vindt, omdat hij nu eenmaal niet onbeslagen ten ijs wil komen. „Van het Spaans wist ik al het éèn en ander. Omdat ik eerder in deze omgeving heb gefloten. Maar ook om bij de spelers duidelijk over te komen, die niet tot de Spaans sprekende landen behoren, heb ik een speciaal voetbalwoordenboek aange schaft, waarin de meest voorkomende uit drukkingen in verschillende talen zijn te vinden. Het maakt erg veel indruk bij een voetballer als hij ineens in zijn eigen taal te horen krijgt: voordeel, spelen, kalm hou den, je krijgt een vermaning. Je moet dan zien hoe zo'n man reageert. Zo in de geest van: die scheidsrechter spreekt onze taal Charles Corver staat aan de vooravond van het absolute hoogtepunt in zijn scheidsrech- ters-carrière In het Charlton Hotel gedraagt de Nederlander zich als een schitterende ambassadeur van Nederland „In het veld zal dat niet anders zijn", zegt hij met eer spontane glimlach. „Het scheidsrechteren is na tien jaar betaald voetbal nog altijd mijn Charles Corver blijft ook in Argenti nië op zijn eigen vertrouwde manier de wedstrijden leiden: rustig, be heerst en resoluut. grootste hobby. Maar ik pak de zaken se rieus aan Dat zullen ze tijdens dit WK merken" SLEUTEL CLUB In de smeltkroes van vele naties, die Argenti nië is. tieren de buitenlandse clubs welig. Zo kent Mar del Plata èèn Duitse club. een Italiaanse, éèn ondefinieerbare waarvan ex- bewoners van omringende landen lid zijn en èèn Spaanse club De Spaanse club in Mar del Plata heeft het uitgebreidste feestpro gramma opgesteld, dat zijn hoogtepunt vindt op de zevende juni. als Spanje in Mar del a a aa Plata tegen Brazilië speelt. Er wordt een DOELSALDO optocht gehouden, er zijn uitvoeringen van Spaanse dansers, danseressen en gitaristen en met trots meldt het Spaanse feestcomité dat in het stadion een door de club geschon ken Spaanse vlag zal wapperen, die meer dan vijftig meter lang is. Waarschijnlijk ei genhandig gebreid door de vrouwen van de leden LUSTRUM PREMIES De Schotten zijn waanzinnig populair in Altc Gracia, het dorpje waar zij in hotel Sierrai verblijven De burgemeester heeft coach All) McLeod de sleutels van het stadje overhan digd en onder donderende blijken van in stemming van de autochtonen is het Schotse team tot ..eregast van Alta Gracia'' benoemd Dino Zoff, de Italiaanse doelman, viert met dit wereldkampioenschap zijn tweede lus trum. Tien jaar geleden, op 20 april 1968. debuteerde hij in het nationale team tegen Bulgarije. Zoff. geboren in Mariano del Fri'uli op 28 februari 1942, is de op één na oudste doelman in Argentinië met zijn zesendertig jaar. De veteraan is Jan Jongbloed (37) en Sepp Maier met zijn 34 jaar mag er ook zijn. De Argentijnse spelers hebben met hun voetbalbond overeenstemming bereikt over 'de premie. Als Argentinië wereldkampioer wordt, krijgt elke speler het kapitaal var vierentwintigduizend dollar. Dat is een pak huis vol pesos. STRAF Van de zestien landen, die deelnemen aan het elfde wereldtoernooi, bereikte alleen Italië de kwalificatie via het doelsaldo. Alle andere ploegen werden geplaatst op pun ten. Italië en Engeland eindigden gelijk in de voorronden met tien punten, maar Italië had de doelcijfers 18-4 en Engeland 15-4. FEEST In het Oostenrijkse trainingskamp is afgelo pen maandag een bescheiden feestje ge vierd. Willy Kreuz vierde zijn negenentwintig ste verjaardag. Ook van het organisatiecomi té van WK 1978 ontving hij een presentje Oostenrijk zal de eerste wedstrijd zonder Krieger moeten aantreden. Hij moet nog een straf uit de voorronden uitzitten. Met hem hebben ook een wedstrijd „tegoed" de Italiaan Cuccureddu, de Tunesiër Gasmi, de Schot Donachie en de Spanjaard Go mez. BUENOS AIRES Roberto Rivelino, J van de sterren van het Braziliaanse en is gisteren in een ziekenhuis te Buej Aires behandeld aan een voetblessure. I De besnorde middenvelder ondervindt I van zijn linker wreef, die hij twee dal geleden tijdens de training blesseerde.! werd door Braziliaanse elftalleiders bekr gemaakt. Een woordvoerder van de Brazilianen zd betwijfelen of Rivelino voor de wedsl tegen Zweden (zaterdag) fit kan wor| verklaard. (Van een onzer speciale verslaggevers) BUENOS AIRES - De ontploffing van simpele gasfles heeft er gisteren in Bui Aires toe geleid dat verslaggever Weii van de NCRV enige angstige minuten meegemaakt. Weindorf liep met een aantal collega's één van de straten van Buenos Aires zich plotseling een ontploffing voordi Onmiddellijk stelde de radioverslaggever bandopname-apparaat in bedrijf. Lang duurde dat niet. want prompt werd door agenten weggeleid. De aanwezige derlandse collega's zochten dadelijk con en binnen een half uur was Weindorf een vrij man. ARGENTIJNSE VROUWEN RICHTEN ZICp TOT VOETBALLER I ..Bij BUENOS AIRES Een groep Argentijni spit vrouwen heeft zich gisteren in een bri op gericht tot de 348 spelers, die aan h» tocl wereldkampioenschap voetbal zullen dei seiz nemen. ps\ De 84 vrouwen schrijven dat „duizendc jonge mensen zoals jullie spoorloos z} verdwenen". De vrouwen, die elke week^^ de Plaza de Mayo in Buenos Aires demi streren tegen het uitblijven van informal over hun vermiste zoons of echtgenotf schrijven dat het wereldkampioenschf door het regime wordt gebruikt om verdraaid beeld van de werkelijkheid l geven. Ern< de c Gelijkspel Roda Kerkrade Roda JC heeft gisteravond in Kerkrade de wedstrijd voor de zomercom petitie tegen Kortrijk uit Bel gië gelijk gespeeld: 0-0. De eni ge opmerkelijke gebeurtenis sen in deze door 1500 toeschou wers bijgewoonde en door scheidsrechter Van Ettekoven geleide wedstrijd waren de ro de kaarten voor twee Belgen. 1 Een kwartier voor tijd werd Braen het veld uit gestuurd. Elf minuten later mocht 7zijn medespeler Webers even eens de kleedkamer opzoeken Poznan Nederland heeft gisteren in Poznan in de B-poule van het toernooi om het Europees basketbalkampioen schap voor dames met 51-46 gewon nen van de Westduitse dames. Bij de rust was de stand 27-21 in het voor deel van Oranje. Door de overwinning op West Duitsland eindig den de Nederlandse dames op de tiende plaats. Zij behaalden acht punten uit vijf wedstrijden. Ook Spanje streefde de Westduitse dames voor bij. In de laatste wedstrijd in de b-groep ver sloeg het Zweden met 87-62. De ruststand was hier 35-34. Zweden, dat geen enkele zege kon bewerkstelligen in dit toernooi, bezette de der tiende en laatste plaats. De dames van Rusland zijn Europees kampioen geworden. In de finale verpletterden zij Honga rije met 119-72 (60-48). De derde plaats ging naar Tsjechoslowakije dat met 67-66 (31-30) won van Frankrijk. De eindstand B-groep (achtste tot en met dertiende plaats) 8. Roemenie 5 10 358-315 9. Italië 5 8 378-324 10. Nederland 5 8 327-326 11. Spanje 5 7 347-327 12. West Duitsland 5 7 307-326 13.. Zweden 5 5 307-421 Sportwereld DEN HAAG - Voor de hoofd klasse van de softbalcompetitie zijn gisteravond twee duels ge speeld. De dames van HHC versloegen die van Bloemen- daal met 14-0 en DDC klopte EDO in acht innings met 3-2. DEN HAAG - Van vrijdag 2 tot en met zondag 4 juni wordt op het Veerse Meer het Europees kampioenschap tandemsurfen gehouden. Het is de'eerste keer dat een dergelijk evenement in Nederland wordt gehouden. Kuiper naar tweede plaats Macon De Fransman Mauric Ie Guilloux heeft de eerste etappe van de Dauphine Libe- re gewonnen. Hij legde de af stand van Thonon-les-Bains naar Macon van 247 kilometer af in zes uur, 27 minuten en 18 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Jacques Esclassan in 6.30,41 en derde Dominique Sanders (Fra) in dezelfde tijd. De beste Nederlander was Jan Huisjes met een zesde plaats. Le Guilloux nam tevens de lei derstrui van onze landgenoot Henny Kuiper over die in het grote peloton is geëindigd. De uitslag 1. Maurice le Guilloux (Fra) 247 km. in 6 27.18. 2. Jacques Esclassan (Fra) 6.30,41. 3. Dominique Sanders (Fra) z.t. 4 Barry Hoban (Eng). 5 Guy Sibille (Fra) 6. Jan Huisjes (Ned). Algemeen klassement I. Maurice le Guilloux (Fra) 6.40.06. 2 Hennie Kuiper (Ned) op 2.57 3. Michel Pollentier (Bel) op 3.06. 4. Joop Zoetemelk (Ned) op 3.09. 5. Freddy Maertens (Bel) op 3 11. II. Henk Lubberding (Ned) op 3.29. 20 Johan van de Velde (Ned) op Okker uitgeschakej PARIJS Tom Okker is I ren op de tweede dag va t eerste ronde van de open se tenniskampioenschat uitgeschakeld door de jaard Manuel Orantes. A in de eerste set wist de N I lander partij tegen: 36. 6—2, 6—2. Ook Louk Sanders kwam door de eerste ronde. Hij in vijf sets uitgeschakeld de Chileen Belus Prajoux' 6—7. 4—6. 6—1, 6—2. „Het „zich vastleggen voor het leven"is voor velen een probleem geworden. Daarin loopt de criesis onder de priesters duidelijk parallel met de crisis van het huwe lijk". Dit stelde mgr. dr. A.J. Simo-, nis. bisschop van Rotterdam, deze week tijdens een besloten vergadering van de diocesane pastorale raad over de proble matiek van de gehuwde pries ter in de geloofsgemeenschap, met name in het eigen bisdom. De standpunten werden in een openhartige en goede sfeer naar voren gebracht, hoewel niet alle raadsleden het steeds mei de bisschop eens waren, aldus een gisteren uitgegeven communique. Mgr. Simonis constateerde dat in alle zeven bisdommen in principe de richtlijnen worden toegepast, die zijn opgesteld door de romeinse congregatie voor de geloofsleer, zo moge lijk aangepast aan het plaatse lijke omstandigheden van het bisdom. In alle gevallen, aldus de bisschop, wordt iedereen loyaal beoordeeld. Ingaande op vragen uit de raad wees mgr. Simonis erop dat op de bisschoppensynode van 1971 de overgrote meer derheid had besloten de celi- baatsregel te handhaven. De kerk heeft door alle tijden heen celibaatscrises gekend, die echter ook weer weg eb- ten. Hij vond de term „ver plicht celibaat" verkeerd, om dat men het vrijwillig aan vaardt. Als criteria bij eert eventuele herbenoeming van een gehuw de priester in een pastorale functie noemde hij allereerst de instelling en geschiktheid van de persoon in kwestie. Daarnaast spelen het oordeel van de echtgenote, de accepta tie van de gelovige gemeen schap, de ontwikkelingsgang van het pas gesloten huwelijk en de kwestie van de salarieï- ring een rol. De bisschop betreurde het, evenals zijn collega-bisschop- pen, dat de begeleiding van de gehuwde priesters over het al gemeen helaas tekortschiet. Deze gaat vanuit het bisdom, in veel gevallen in overleg met het centraal adviesbureau voor priesters en religieuzen, meestal tot aan het vinden van een nieuwe werkkring, waar na men in veel gevallen uit het gezicht verdwijnt. Vastgesteld word dat de bijeenkomst aan het doel, een openhartige ge- dachtenwisseling over dit on derwerp, heeft beantwoord en werd op verzoek van de raad de suggestie aangenomen een analyse te maken over de oor zaak waarom zoveel priesters gaan huwen naar aanleiding van de opmerking van de bis schop over de crisis in het huwelijk in deze tijd waarin men maar moeilijk bepaalde waarden zou aanvaarden, vroeg de raad ook een onder zoek over de vraag waarom zoveel huwelijken stuk lopen. Korte metten In het verpleegtehuis St. Jo hannes de Deo te Amsterdam is deze week overleden mgr. Johannes Martin us Groot, oud vicaris-generaal van het bis dom Haarlem. Mgr. Groot is 72 geworden. Hij werd in 1906 te Hillegom geboren en pries ter gewijd op 14 juni 1930. Mgr. Groot wordt begraven op vrijdag 2 juni op het St. Adel- bertus-kerkhof te Bloemen- daal. Voorafgaande daaraan zal een eucharistieviering plaatshebben in de kathedrale basiliek van St. Bavo te Haar lem. De Nederlandse commissie Justitia et Pax en Pax Christi Nederland hebben in een tele gram aan premier John Vor ster van Zuid-Afrika deze ge vraagd de 25rjarige zwarte Zuidafrikaan Simon Phelelo Magane vrij te laten. Phelelo Oecumene zal niet zozeer worden be vorderd door het oplossen van theolo gische problemen, alswel door het groeiend aantal gemengd gehuwden. 'Dat zei prof. dr. II. Berkhof, hoogle raar in de dogmatiek te Leiden, tijdens de jaarlijkse schooldag van het Neder lands Bijbelinstituut, een oecumenisch ingestelde opleiding op middelbaar theologisch niveau. Prof. Berkhof sprak er over het onder werp perspectieven en weerstanden in de oecumenische beweging in Neder land Dc Leidse hoogleraar, die tevens iuer is van du Raad van Kerken i: ons land. zei verbaasd te staan in diverse ontwikkelingen in de plaatselij ke gemeenten die de oecumene bevor deren. Hij merkte op dat er ten aanzien van het gemeenschappelijk belijden, weinig verschillen meer zijn in de deel nemende kerken. De uitwerking ervan in de kerkelijke praktijk levert echter wel problemen op. Toch moeten plaat selijke initiatieven tot samenwerking en samen eten van de tafel des heren voortgezet worden. „Er niet te veel over praten, gewoon doen", aldus prof. Berkhof. Het is volgens hem vooral de structuur van de katholieke kerk die de ontwik kelingen op oecumenisch terrein tegen houdt. „De paus is het grootste struikel blok". zo zei hij. Een-andere kracht die de oecumene remt is het verschijnsel polarisatie: hoe grotere stappen er ge nomen worden, des te meer oppositie er komt. Een ontwikkeling die de oecu mene echter het meest bevordert, is volgens de hoogleraar, de grote toena me van het aantal gehuwden uit ver schillende kerken, wat op haar beurt weer in de hand gewerkt wordt doordat grenzen steeds meer vervagen. De ker ken laten deze groep echter in de kou staan en bedrijven struisvogelpolitiek, omdat zij niet weten wat er mee aan te moeten. Het gaat echter niet om de vraag tot welke kerk ze moeten beho ren, maar om het feit dat ze niet voor de kerk verloren mogen gaan. Prof. Berkhof noemde het een belang rijke ontwikkeling dat mensen uit ver schillende kerken naar elkaar gaan luisteren, zich rekenschap geven van de hoop die in hen is en oecumenische activiteiten gaan ontplooien. Aanvanke lijk worden dergelijke initiatieven door de kerken afgewezen. Later veelal oog luikend toegestaan, en weer later in kerkorden vastgelegd. Zo dwingen de plaatselijke gemeenten de kerk tot oe cumenisch handelen. Over de Merenwijk te Leiden, waar de drie grote kerken zonder bisschoppelij ke toestemming samenwerken, zei prof. Berkhof te hopen dat dit een eerste doorbraakpunt wordt naar een nieuwe vorm van gemeente-zijn. Tijdens de schooldag van het Nederlands Bijbelin stituut werd afscheid genomen van 16 studenten, waardoor het aantal afgestu deerden van deze opleiding op 176 is komen te staan. Magane. leider van de Zuida- frikaanse afdeling van de in ternationale jonge christelijke werkers te Brussel, J. O. C. Internationale, werd op 3 mei j.l. gearresteerd, toen de poli tie huiszoeking deed in het regionale secretariaat van de beweging in Springs in Trans vaal bij Johannesburg. Alle -documentatie en uitrusting van de organisatie werd in beslag genomen. Over het lot van Magane is niets meer vernomen, sinds de Zuidafrikaanse krant Rand Daily Mail op 9 mei schreef, dat Magane gearresteerd was wegens teroristische aktivitei- ten. In een brief van 19 mei aan „alle internationale orga nisaties" vraagt de J.O.C. In ternationale bij monde van haai' president. Jose Huis Ve- lez, de inzet van deze organisa ties om de vrijheid van Maga ne en andere die om hun ge weten gevangenzitten te be werkstelligen. De J.O.C. heeft een campagne opgezet in meer dan 70 landen, waar zij verte genwoordigd is. sen noemen zich ha en daarover kan de NCIl niets zeggen. Evangelische Omro| meent dat het „humanistiso standpunt" in zeer ruime ma- vertegenwoordigd 111 Heel verschillend hebben de Jezus Christus Daarom v omroepen gereageerd op de het recht op uitbreiding v aanvraag van het Humanis- zendtijd aan getallen ontleg t tisch Verbond bij het ministe- moeten worden (hoeveel i rie van erm om uitbreiding van zijn zendtijd. Het HV wil verviervoudiging van zijn zendtijd voor radio en televi sie (thans resp. 30 minuten en 7,5 minuten per week). Het HV had om die reacties ge vraagd. De VARA. de VPRO en de geen christelijk mens- en i TROS vinden dat het HV reldbeeld heeft (de andere ul recht heeft op meer zendtijd, reldgodsdiensten buiten b Het is duidelijk, dat het HV schouwing gelaten) dan is m als levensbeschouwelijke humanist, aldus de EO, groep qua zendtijd onderbe- men verwijst naar de omvaj deeld is t.a.v. andere levënsbe- van de niet-christelijke omn} schouwelijke en met name porganisaties. kerkelijke groeperingen, zo De AVRO staat niet i meent de TROS. Hetzelfde thiek tegenover de vindt de VARA, die zegt dat om meer zendtijd van hel 1 uitbreiding van de zendtijd mits dit niet gaat ten kt» van het HV niet een verdere van de AVRO-zendtijd. V< versnippering in de omroep- mca wacht zelf op de uitj wereld tot gevolg moet heb- van een aanvraag om i ben. Uitbreiding voor het HV zendtijd en zegt het mo< moet gepaard gaan met in krimping van de zendtijd van andere geestelijke componen- De IKON, die in eenzelfde a ten, die verhoudingsgewijs te tuatie verkeert als het HV z ruim aan hun trekken komen, benieuwd te zijn naar aldus de VARA. Ook de eindresultaat van de VPRO meent, dat het HV te vraag. De IKON tekent weinig zendtijd heeft als men bij aan, dat met name het vergelijkt met „de zee van argument van het HV. dal z zendtijd waarover de kerkge nootschappen beschikken". De KRO liet weten geen be- levensbeschouwing c de aan bod komt in de pi^ gramma's van andere tnstfl hoefte te hebben op dit mo- lingen, nogal wat omroepp> ment op de vraag van het HV tieke consequenties zal hel in te gaan. De NCRV zegt het ben. wanneer de minister h< moeilijk te hebben met deze vraag, maar antwoordt ten slotte. dat haars inziens het dan een toewijzing van met humanistisch verbond geen zendtijd gebaseerd zal moete „te herhalen boodschap", zijn op een oordeel over <1 heeft. Dat hebben de kerken wijze waarop de omroeporg wel, namelijk de komst van nisaties hun werk doen. 4

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14