Rabobank CéktóeGomo/rit Haal nu bij de Rabobank het spaarvarken Jakantietop van drie weken Mavo verdient „premie"voor wiskunde II Steeds meer ploegendienst kost f Jj maar B" 7j 2JTI0NAAL BUREAU VOOR TOERISME VERWACHT art werker diende 6 ton KAMERDEBAT OVER VERHOGING VAN DEFENSIE-UITGAVEN KOV wil wensen vervuld zien Oriëntatie Molukkers in Indonesië ATTENTIE: voor iedereen die al bij de Rabobank spaart of daar nu mee begint. Nieuwe spaarders krijgen boven- ^dien f 7,50.spaarpremie kado! Minimum inleg f 25,- f luidspreker \*J uit/aaiw— hard/zacht knop LUUHANT WOENSDAG 31 MEI 1978 PAGINA Vo [HAAG De periode van |ag 15 juli tot zondag 6 au- s zal deze zomer voor de Ste toeristische bedrijvig- •gaan zorgen. Dan zijn alle .Jandse scholen, de Neder- JJJ* bouwvak en nevenbedrij- Mfenede de scholen in Nordr- Jl'eslfalen met vkaantie. 'Éfflkte valt vooral te verwachten op 15 juli. Toch zal de verkeerssitua- opaweekend gunstiger zijn dan vorig jaar. toen het starttijdstip voor de genoem de groepen precies op dezelfde dag viel, meent het Nationaal Bureau voor Toeris me. Van de in Nederland te verwachten buitenlandse toeristen komt meer dan de helft uit West-Duitsland en daarvan weer 60 procent uit het aan Nederland grenzen de Nordrhein-Westfalen. De schoolvakan ties beginnen daar 29 juni en duren tot 12 augustus. De Nederlandse leerlingen gaan in drie perioden met vakantie. De eerste regio, de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland. Utrecht en de zuid elijke IJsselmeerpolders gaan van 1 juli tot 13 augustus. De tweede regio, de provin cies Zeeland. Noord-Brabant en Limburg, gaan van 8 juli tot 20 augustus. De derde en laatste regio. Noord- en Zuid-Holland met het grootste aantal basisschool-leerlin gen. krijgt vakantie op 15 juli en houdt die tot 27 augustus. Daarmee zijn de basis schoolvakanties uitgesmeerd over acht we ken. Volgens het Nationaal Bureau voor Toerisme treedt de echte drukte alleen op bij het soort weer zoals Nederland dat de laatste dagen heeft gehad. -uitkeriiiji RE (ANP) Eep 36-ja- iwoner van Waalre is |e rijkspolitie aangehou- Indat hij de afgelopen kar ten onrechte 35.000 f werkloosheidsuitkering lëind. I periode werkte de man Al als onderaannemer en Aide volgens de politie |[j. ongeveer 660.000 gul- verdachte heeft be- |n werkte met tien losse rerkers als stratenmaker ftjecten voornamelijk bo le grote rivieren. In hoe- jgdie medewerkers in die werkloosheidsuitke- hcbben ontvangen nog onderzocht. Over erdiensten heeft de ver- geen sociale premies en ing betaald. Bij de belas- ïad hij nog een schuld >nd uit 1974 toen hij als onderaannemer failliet De aanhouding van de jvas het gevolg van een van de gemeente jsidie voor mdbeveili- §j)g hotels 1AAG Hotels, motels xistenpensions kunnen in subsidie krijgen als itregelen nemen het lc- leelte en de vluchtwe- laraan de gemeente vei- seisen stelt, beter tegen te beveiligen. Dit 'heeft secretaris Hazekamp van imische Zaken gisteren idgemaakt. oorbeeld wordt genoemd randwerend maken van ih, wanden, plafonds in rs, het brandveilig maken NDE rappen en trappenhuizen, inbrengen van branddeu- •luchttrappen. het aan- rdevwen van stijgleidingen en Te ervangen van rieten da- et 9 oor daken met harde be- ng. Het aanbrengen van im Iblusapparaten en de aan- van met-ontvlambare tex- ffen valt niet onder de beregeling, ubsidie bedraagt 33 1/3 Int van de in aanmerking I jende investeringskosten f Jeen maximumsubsidie van .000. Voor het resterende lte van de totale kosten ondernemer een beroep op de bestaande garanüe- ietregelingen. ROMEINS THEATER In het oude gedeelte van Nijmegen is bij opgravingen een deel van een amphitheater uit het jaar 200 na Christus blootgelegd. Het is volgens de deskundigen het eerste Romeinse amphithea- ter.dat in Nederland gevonden is. Een van de onderzoekers (beneden rechts) toont de plattegrond van het bouwwerk, zoals het er vermoedelijk uit zal zien. wanneer het geheel uitgegraven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat volgende week woens dag debatteren over het besluit van het kabinet om de reële stijging van de defensie-uitgaven op drie procent per jaar te brengen. Dat debat wordt gehouden op verzoek van oppositieleider Den Uyl, die gisteren in de Kamer opmerkte het wel wat te gortig te vinden dat er vlak voor de verschijning van de nota over de ombuigingsoperatie (de „bezuinigingsnota") een kabinetsbe sluit over verhoging van de defensie-uitgaven uit de bus komt. Hij zei er begrip voor te hebben dat het kabinet in verband met de dezer dagen in Washington plaatshebbende NAVO-top- conferentie behoefte had aan een nader standpunt, maar hij betreurde dat de Kamer haar oordeel niet hierover had kunnen geven. „Ik vind dat de Kamer over de verhoging van de defensie-uitgaven moet kunnen spreken vóór de ombuigingsnota wordt ingediend", aldus Den Uyl. De Kamer bleek het gezien haar zwijgzame reactie met hem eens te zijn. DEN BOSCH (ANP) „Nu kunnen arbeidsplaatsen in het onderwijs worden gecreëerd door een aantal onderwijskun dige verlangens eerder door te voeren. Op korte termijn die nen gerechtvaardigde, al jaren bestaande wensen te worden ingevuld. Pas dan willen de katholieke leerkrachten op de langere termijn denken aan maatregelen die ingrijpen in hun rechten en plichten als onderwijsgevende, c.q. ambte- Mevrouw Joke Roovers. voor zitter van de sectie basisonder wijs van de Katholieke Onder- wijsvereniging (KOVj heeft dit vanmorgen de afgevaardigden naai' de jaarvergadering voor gehouden. Zij was in haar jaar rede uitgegaan van de stelling dat de identiteit van dé vereni ging in het algemeen meer vak- bonds- en minder onderwijs kundig gericht is, waardoor een zwaardere last wordt ge legd op het functioneren van de secties. Mevrouw Roovers ging in op de mogelijkheden om invloed op het onderwijsbeleid uit te oefenen en op de verscheiden heid aan visies die aan beleids plannen ten grondslag liggen. Ze vond, dat de sectie van de KOV het beleid moet wegen in zijn uitgangspunten en de con sequenties. Er zal onderscheid boven tafel moeten komen tus sen het beleid van minister Van Kemenade en dat van mi nister Pais, meende zij. Ze vroeg zich af of er wel een deugdelijke schaal voorhanden is waarop de standpunten kun nen worden afgewogen. Vele onderwijsgevenden hebben op micro-niveau in de scholen de Katholieke levensvisie "in den ken en handelen waargemaakt. ..We hebben geen afgewogen v'isie op het basisonderwijs van de toekomst. Hel is echter vijf voor twaalf. We moeten er lard aan trekken," aldus me vrouw Roovers. Motobécane. Fietsen op z'n Frans. „LANGERE LEERPLICHT" OP EINDEXAMEN NIET POPULAIR (Van onze onderwijsredac- teur) DEN HAAG De havo eindexamenkandidaten kon den gisteren voor het Ne derlands opstel kiezen uit een aantal titels of het schrijven van een tekst aan de hand van een aantal cita ten over de verlenging van de leerplicht, o.a. uit de Contourennota van Van Ke menade en het samenvat tende boekje „Meer mensen mondig maken". Is het verwonderlijk dat jonge mensen aan het einde van een vermoeiende exa menmarathon niet weg zijn van dat onderwerp? Op de school waarmee wij contact hadden, kozen dan ook maar weinigen daarvoor. Het meest in trek was daar de titel „De dictatuur van het dieet", vervolgens, „Blij dat ik rij", „fijn dat ik fiets", „Een wereld vol ob stakels" (over de wenselijk heid van voorzieningen voor gehandicapten) en „De wapenwedloop, race zonder winnaars", uit de PPR-ver- kiezingskrant van vorig jaar. In het havo-examen geschie denis en staatsinrichting was volgens de leraar die wij spraken, het gedeelte over de Verenigde Staten moeilijker dan verwacht was. Er werd een behoorlij ke lees- en stelvaardigheid vereist. Het gedeelte over de Sowjet-Unie was zeer rede lijk. Er werd een alleszins redelijk kennisniveau veron dersteld. VWO Wiskunde II voor het VWO was om de drommel niet gemakkelijk. Docent zowel als leerlingen wie wij spra ken, vonden de eerste twee opgaven redelijk, maar de derde, zeer theoretische op gave, zeer pittig. De docent vroeg zich af of er wel één kandidaat was, die achter opgave 3 CD zal zijn geko- Het examen geschiedenis voor VWO verschilde vol gens de docent sterk van vorige jaren, inzover meer werd gemikt op inzicht en gebruik van feitenkennis dan op die feitenkennis zelf. Hij vond dat wel een verbe tering. Overigens werden nogal wat opstelachtige be togen gevraagd, wat niet al leen tijdrovend kan werken, maar ook een objectieve beoordeling kan bemoeilij ken. Kenmerkend was bij voorbeeld dat op „onze" school de lengte van het in geleverde werk gemiddeld zes kantjes folio besloeg. Het record was acht kantjes. MAVO Wiskunde II voor het mavo- 4 was in zijn geheel een prima stuk werk vol afwis seling. Begonnen werd met een leuke statistiekopgave. waaraan de meeste kandida ten in alle rust en met ple zier konden puzzelen. De op gave met de balk leverde wat meer problemen op. voornamelijk door het werk met wortels en verhoudin gen: twee moeilijke onder- wepen voor mavo-mensen. De cirkelopgave daarente gen gaf weer meer moed aan de leerlingen. En dan de laatste opgave over functies. Het eerste deel daarvan was goed te maken. Maar voor de mavo-leerling die het laatste onderdeel goed heeft berekend, zou volgens onze zegsman-leraar het ministe rie best een premie kunnen uitloven. Hij vermoedde dat in het hele land slechts en kele kandidaten dit precies zullen hebben opgelost zoals het moet. De reacties van de leerlingen zelf wisselden af van „mooi werk" tot „zeer moeilijk". Geschiedenis De mavo-leraar geschiedenis die wij spraken vond het een goede gedachte om bij het onderwerp „Verenigde Staten 19I7-1941", waarvoor de commissie ejndexame- nexperimenten slechts de grenzen had aangegeven, ook aan de kandidaten een keuze te laten uit enige as pecten van dit onderwerp. Opdracht I vroeg aan de hand van enkele namen, ter men en begrippen van vijf van de zeven aspecten een korte omschrijving te geven. Daarnaast waren er op open vragen aan de hand van il lustraties. Het tweede onder werp „Rusland onder Sta lin", waarvan de commissie de inhoud nader had om schreven, gaf wat meer con crete vragen en opdrachten, waarbij weer enkele illustra ties als leidraad dienden. De laatste opdracht mag in het kader van de experimen ten zeker beschouwd wor den als een primeur. Men ging hierbij uit van het standpunt, dat de kandidaat zich een eigen mening ge vormd heeft over de rege ring van Stalin en deze me ning kon hij of zij aan de hand van enkele begrippen en termen tot uiting bren gen. Een goed stuk werk met gevarieerde opdrachten, waarbij de kandidaat niet alleen het bewijs moest leve ren van onvoldoende kennis, maar waarbij ook ruimte was gelaten voor zijn of haar creativiteit. De Tweede Kamer heeft zich deze week, in een openbare commissievergadering, grondig beziggehouden met de nota, die het kabinet-Van Agt over het Molukken-vraag- stuk heeft uitgebracht. Sinds de terreur- en gewelddaden, die reeds meerdere malen onderwerp van een debat in de volksvertegenwoordiging waren, was dit de eerste keer, dat het vraagstuk in zijn algemeenheid aan de ordt kwam. Er bleek, gelukkig, een grote mate van eenstemmigheid in onze volksvertegenwoordiging en tussen Kamer en. Regering aanwezig te zijn. Van belang voor de Moluk kers vooral was daarbij de erkenning achteraf, dat er in het verleden fouten zijn gemaakt. Die erkenning kon en mocht niet uitblijven, maar het is wel goed nadrukkelijk vast te stellen, zoals ook Kamer en Regering deden, dat het gaat om een beoordeling thans van gebeur- tenissen, die rond 28 jaar geleden plaatsvonden. Van niet i geringe betekenis is de uitspraak van coördinerend minis- ter Wiegel, dat het toen door Nederland aansturen op een I federatief Indonesië meer scheen te berusten op in Neder- 1 land levende gevoelens, dan dat die federale gedachte j werkelijk steun vond in het Indonesië van toen. j Evenzeer is van betekenis de verklaring van CDA- I woordvoerder drs. Van Leijenhorst, dat niet de 35.000 nu in Nederland wonende Molukkers kunnen en mogen I beslissen over de meer dan 1 miljoen in Indonesië wonen de mensen van gelijke afstamming. Daarom is niet alleen I een dialoog in ons land, maar evenzeer met de in I Indonesië verblijvende Molukkers onontkoombaar en wenselijk. Dar daartoe het instrument van dë oriëntatie reizen in versterkte mate moet worden benut, lijkt van- zelfsprekend. Dat geldt te meer nu uit mededelingen van I de kant van het Kabinet is gebleken, dat er een steeds toenemende belangstelling voor deze reizen bij de in Nederland woonachtige Molukkers bestaat. Het zou daar om een goede zaak zijn als het Kabinet naast zaken J als huisvesting en sociale zorg grote prioriteit aan deze oriëntatiereizen zou geven. DEN HAAG (ANP) Het aan tal bedrijven met ploegen ar beid lag in 1975 5,1 procent hoger dan in 1972. Het aantal werknemers met ploegen dienst steeg in die periode met 0,5 procent. Dit heeft het di rectoraat-generaal van de ar beid opgemaakt uit een drie jaarlijks onderzoek naar de mate waarin de industrie ge bruik maakt van de mogelijk heden werknemers in ploegen dienst te laten werken. De voor 1975 gesignaleerde stij ging doet zich voor in bijna alle takken van industrie. Een da ling van 21,7 procent trad op in de textielindustrie, als ge volg van de sluiting van diver se bedrijven. Het aantal mannen van vijftig jaar en ouder dat in 1975 in ploegendienst werkte was 18,3 procent, een stijging met 1,5 procent t.o.v. 1972. Het aantal vrouwen nam toe met 15,4 pro cent en was in 1975 twee pro cent van het totaal. Van de vrouwen in twee-ploegendienst werkte 31,3 procent in de voe- dings- en genotmiddelenindus trie en 31,8 procent in de textie lindustrie. In 19,8 procent van de ploegen dienst-bedrijven wordt op zon dag gewerkt. De gemiddelde normale arbeidsduur bedroeg in 1975 voor de mannen 40,1 uur per week en voor de vrou wen 39,8 uur. Dat betekent een daling t.o.v. 1972 met respectie velijk 3,4 en 1,7 procent. Het gemiddelde aantal arbeidsuren op zondag bedroeg 7,96 uur. i i t Nog iets warmer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor vrijdag: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. temp.: omstreeks 14 graden. Max. temp. omstreeks 25 gra- I den. Kans op een droge perio- j de van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel J droog etmaal: 80 procent. Voor de komende dagen wordt j overwegend droog, zonnig en warm weer verwacht. De kans I op een lokale onweersbui in de I middag of avond wordt echter I geleidelijk iets groter. Hierbij staat het weer in onze streken j evenwel meer onder invloed I van hogedrukgebieden dan van depressies. Het zwaartepunt van een hogedrukgebied dat al geruime tijd het weer bij ons bepaalt, is langzaam van de i Noordzee naar Zuid-Zweden getrokken. Mede dankzij de ïn- tensieve zonnestraling kon de i temperatuur in de lucht die met wind uit noordoost tot oost werd aangevoerd elke dag tot iets hogere waarden oplopen- De middagtemperaturen in ons land, Denemarken en Zuid- Zweden behoren tot de hoogste in Europa. Ze liggen zelfs op een hoger niveau dan in het Middellandsezeegebied, waar een zwakke gordel van lage luchtdruk het weer bepaalt. Dit geeft met name in de Balkan- landen, Italië, Zuid-Frankrijk en Spanje in de middag en avond aanleiding tot de ont wikkeling van lokale onweers- Weerbericht van vanmorgen 7 uu Het Rabobank spaarvarken met ingebouwde radio: spaargleuf zenderkiesknop - - TTT II deze speciale aanbieding geldt uitsluitend zolang de voorraad strekt! batterij vakje lspaar vak je Met het radio-spaarvarken ontvangt u de midden golf. Het wordt kompleet met batterij geleverd. geld en goede raad

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13