Duitse RAF-leden ;ra Joegoslavië gepakt folteraars in Argentinië stellen hun eigen wetten Hsderzijdse uitlevering verzocht Chinese uitval in VN: Russen willen wereld beheersen ^taking Antilliaans Ziekenhuis Grote nederlaag verwacht van Schotse Nationalisten Europese vogels straks beschermd LEIDSE COURANT WESTDUITSE ADVOCATE AANGEHOUDEN West-Berlijn (DPA) In verband met de bevrijding van de van terrorisme ver dachte Till Meyer uit een gevangenis in West-Berlijn is de advocate Ingrid Loh- stoeter gearresteerd. Me vrouw Lohstoeter verde digt Gerald Klöpper die ervan verdacht wordt be trokken te zijn geweest bij de ontvoering van de CDU-politicus Peter Lo- renz. Brigitte Mohnhaupt Sieglinde Hoffmann later i van j rond 00 hze correspondent Ami van Vree) Naar gisteren in Bonn bekend is gemaakt enige tijd geleden vier RAF-leden in Joegosla- nrresteerd. Drie van hen worden tot de harde JHerekend en behoren tot de meest gezochte 1 L.sten van de Bondsrepubliek. Het zijn de ook .Herland gezochte Brigitte Mohnhaupt, alsmede ■Clemens Wagner, Peter Boock en Siglinde Hof- Ie Bondsregering heeft op 18 mei een verzoek 'ering ingediend bij de regering in Belgrado, toedracht van de arrestatie is geen enkele iling gedaan. e Mohnhaupt was in september vorig jaar met ^nut Folkerts in Nederland waar zij or>ische activiteiten voorbereidde. Zij huurde i Den Haag en Utrecht onder de schuilnaam j Dietrich en was waarschijnlijk ook betrokken ^jtwee schietpartijen die daarbij plaatsvonden. In Den Haag werd een agent gewond. In Utrecht, waar Folkerts op 22 september werd overmeesterd nadat hij de politieman Kranenburg had doodgescho ten en diens collega Piéterse zwaar had verwond, kon Brigitte Mohnhaupt ontkomen. Zij behoorde vroeger tot de Baader-Meinhofgroep en werd al in 1972 tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld. Na haar vrijlating in februari 1977 dook zij onmiddellijk weer onder en nam vermoedelijk deel aan de aanslag op het federale openbare ministerie in Karlsruhe en aan de ontvoering van Hanns Martin Schleyer Ook Wagner en Boock worden ervan verdacht bij de aanslag op Schleyer te zijn betrokken. Zij behoor den aanvankelijk tot de zogenaamde „Dorff-Tauras- bende", die in Noordrijn-Westfalen opereerde en over een omvangrijke hoeveelheid wapens, springstof en bommen beschikte. Wagner zou in Amsterdam de woning hebben gehuurd van waaruit Wackernagel en Schneider hun activiteiten ondernamen wat leidde tot hun arrestatie. Het is niet geheel duidelijk waarom de Bondsregering zo lang heeft gewacht met het bekendmaken van de arrestatie van de vier terroris ten, terwijl dit anders altijd direct gebeurt. Waarschijnlijk speelt hierbij een rol dat Belgrado van zijn kant de uitlevering van een ongeveer even grote groep Joegoslaven heeft gevraagd, van wie er al enkele zijn gearresteerd in de Bondsrepubliek terwijl anderen nog op vrije voeten zijn. Het zou daarbij gaan om Kroatische ballingen. De woorvoerder van het ministerie van justitie in Bonn, die overigens zeer geheimzinnig deed over de hele zaak, verklaarde gisteren dat er in elk geval geen sprake zou zijn van een „ruilhandel". Joegoslavië is het enige communisti sche land waarmee de Bondsrepubliek een uitlever ingsverdrag heeft afgesloten, maar het kan wel enkele weken duren voor de procedure is afgesloten. ft parachutisten Kamina ische parachutisten in ippas op de luchthaven de Zaïrese stad Kamina „te vertrekken naar de [flovinciehoofdstad Loe- ^^embasji. Een contigent in de Belgische troepen e hebben geholpen bij de ^acuatie van de blanken l Kolwezi, is in Zaïre ach- /rgebleven om een oogje het zeil te houden. Er is 6teren ontkend dat zij be- g zouden zijn ook de blan- uit Loeboembasji, de ^ggoofdstad van de door op- P^ndelingen geteisterde Lv^fcvincie Sjaba, te evacue- £*gwn. Wel zullen zij degenen ie willen vertrekken, daar- helpen. LLEMSTAD De 1200 werknemers van het grootste kenhuis in het Caribisch gebied, het Sint Elisabeth ipitaal op het Antilliaanse eiland Curacao, hebben giste- het werk neergelegd. Ze begonnen de actie nadat de ;tie van het ziekenhuis niet in staat bleek de lonen en issen uit te betalen. Op de afdelingen, waar de afwezig van personeel gevaar voor de patiënten kan opleveren, rdt wel gewerkt. t ziekenhuis dat over 1977 een verlies leed van ongeveer f 5.500.000 bereikte vorige week een dieptepunt in de anciële situatie. De ontvanger van de belastingen van het indgebied Curacao heeft namelijk beslag gelegd op een fot gedeelte van een maandelijks voorschot dat het zieken- Is ontvangt, ten behoeve van patiënten die zelf de kosten t kunnen betalen. Dit voorschot bedraagt maandelijks Naf _i.000. Er is beslag gelegd op Naf 500.000, waardoor het Ocenhuis zijn verplichtingen tegenover het personeel over V^maand mei niet meer kan nakomen. (Van onze correspondent Roger Simons) Londen— De politieke baro meter voorspelt een Labour- overwinning in de tussentijdse verkiezingen van morgen in het Schotse kiesdistrict Hamilton. Volgens een opiniepeiling zul len de Schotse Nationalisten, „Labours gevaarlijke tegen standers", er een verpletteren de nederlaag lijden. Tussentijdse verkiezingen heb ben hier normaal plaats op een donderdag. Groot Brittannië breekt nu voor het eerst in zijn moderne geschiedenis met deze sterke politieke traditie. De so cialistische regering vreest na melijk een bijzonder slechte opkomst van de kiezers als de stembureaus van Hamilton donderdag opengesteld zouden worden. De meeste Labourkiezers stem men 's-avor.ds. Donderdag avond komt echter het eerste wereldbeker televisieprogram ma rechtstreeks uit Argentinië in de Britse ether, een gebeur tenis die uiteraard een ruim deel van de Schotten langdurig aan hun beeldbuis gekluisterd zal houden. Nadelige electorale gevolgen konden enkel verme den worden door de tussentijd se verkiezing van Hamilton een dagje te vervroegen. Hamilton is uiterst belangrijk voor de Schotse Nationalisten. Elf jaar geleden veroverden zij die zetel triomfantelijk op La bour. Nadien scheen hun op mars in Schotland niet meer te BRUSSEL (ASP) - Alle in het wild levende Europese vogel soorten, hun nesten en eieren, zullen in principe be schermd zijn als de Europese ,jn ilieu- raad" vandaag in Brussel tot een be sluit komt Maar naar goede Europe se traditie zijn er ook uitzonderin gen. Zo zullen fa zant, patrijs, hout duif en wilde eend, ook na het goed keuren van een Eu ropese richtlijn door Europese mi nisters, in alle ne gen EG-lidstaten vogelvrij blijven. Op die vogels zal men ook in de toe komst mogen blij ven jagen en ze mo gen ook verhan deld worden. Verder zijn er nog een aantal soorten waaruit de lidsta ten van de EG naar keuze een aantal „verhandelbaar" zal mogen verkla ren. Het zijn de kui- feend, de krakeend, de pijlstaarteend en de slobeend, hout snip en watersnip, het bokje (een een desoort), waterhoen en korhoen, alpen- sneeuwhoen, auer- hoen en nioeras- sneeuwhoen, goud- pluvier. rode pa trijs, turkse torkei, de barbarijse pa trijs, eidereend,,ta feleend en toppe reend. smient, win tertaling en meer koet. Nederland zal uit dit bonte gezel schap waarschijn lijk slechts de rode patrijs en wat een desoorten kiezen. Al blijven er uit zonderingen. In Eu ropese kring in Brussel vindt het vergelijk dat dins dag wellicht bereikt wordt een „belang rijk compromis" tussen de opvatting van noordelijke en zuidelijke staten in Europa: In die noordelijke staten (met uitzondering van Denemarken waar ook veel op vogels gejaagd wordt) voelde men van oudsher altijd meer voor vogelbe scherming, terwijl in zuidelijke landen veel meer vogel soorten werden ge jaagd en gegeten. lOok oud-Vietcong leden nu gevangen in Vietnam NEW YORK (Rtr) - Tijdens de zitting van de speciale ont wapeningsconferentie van de Verenigde Naties heeft de Chi nese minister van buitenland se zaken gisteren de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ervan beschuldigd dat hun ontwape ningsvoorstellen „dubbelhar tig" zijn. De "minister, Huang Hua, voorspelde dat de dag zal komen dat een van deze super- mogendheden de ander te lijf gaat. „Een supermogendheid is uit op expansie, de andere moet haar gevestigde belangen be schermen. Terwijl deze strijd heviger wordt moeten zij het de een of andere dag wel gaan uitvechten", aldus Huang Hua in zijn volgens waarnemers bij zonder scherpe aanval. Als be wijzen voor zijn stelling noem- Tsjechische kaper overmeesterd PRAAG Een man uit Zuid- Moravie heeft gisteren gepro beerd een Tsjechoslowaaks vliegtuig met 26 passagiers, dat een binnenlandse lijn- vlucht maakte, te kapen. Hij is door politie en leden van de vliegtuigbemanning onschade lijk gemaakt. Er zijn geen do den of gewonden gevallen. Het toestel was al boven West duits grondgebied toen de man werd overmeesterd. Het is in Praag geland. stuiten. In 1974 pikte Labour de zetel van Hamilton echter terug met een meerderheid van 3.332 stemmen. Het socialisti sche Lagerhuislid dat toen ge kozen werd, is onlangs overle den. Volgens de vandaag gepu bliceerde uitslag van een opi niepeiling maakt Labour mor gen een goede kans om haar meerderheid op 9.000 te bren gen. De populariteit van de Schotse Nationalisten is in dalende lijn. Dit feit werd al aan het licht gebracht door recente gemeen teraadsverkiezingen van half april in een district van Glas gow. Als de SNP niet overwint in Hamilton, heeft zij volgens politieke waarnemingen afge daan als partij. De Britten zul len haar dan weer gewoon als een politieke beweging be schouwen. de hij „de gespannen confron tatie in europa, de woelingen in het Midden-Oosten en de opste kende storm in Afrika". De Chinese bewindsman zei dat de Russen hun militaire bedreiging in Europa vergro ten, proberen hun invloed in het Midden-Oosten uit te brei den en bezig zijn met een serie militaire avonturen in Afrika. Hij uitte de beschuldiging dat de doelstellingen van de Inter nationale Sovjet-strategie zijn Europa te beheersen en er het monopolie te voeren, de Ameri kaanse invloed in alle dejgn van de wereld te verzwakken en te verdrijven en tenslotte de plaats van de Amerikanen in te nemen en overal een Sovje- trussische overheersing in te voeren. PARIJS (UPT) Vietnam telt momenteel 800.000 politieke gevangenen, van wie er velen niet-communistische leden van het nationale bevrijdingsfront, de politieke tak van de Viet- cong, geweest zijn, aldus de vluchteling Doan Van Toai. Deze 32-jarige Vietnamees is zelf politiek gevangene geweest en deed gisteren op een pers conferentie in Parijs verslag van de omstandigheden in de overvolle kampen, waar ge leefd wordt zonder sanitaire voorzieningen. De mensen gaan er dood van de honger en worden bij vluchtpogingen doodgeschoten. Toai was een bekende anti-oor logsman uit de pre-communis- tische dagen van Zuid-Viet- nam. Hij is onder Nguyen Van Thieu tweemaal gearresteerd. Hij zei nu dat hij in juni 1975 zonder proces gevangen werd gezet toen hij weigerde lid te worden van een actiegroep on der de nieuwe communistische regering. Vorig jaar november werd hij vrijgelaten, nadat hij gedreigd had zelfmoord te zul len plegen. Hij zei met goud mensen omgekocht te hebben, zodat hij twee weken geleden uit Vietnam kon vluchten. Nu zijn er 800.000 politieke ge vangenen, tweemaal zoveel als ooit onder Thieu. Vluchtelin gen worden ter plaatse doodge schoten, medeplichtigen krij gen stokslagen op hun voetzo len in het bijzijn van de andere gevangenen, daarna worden zij op het kampplein zonder ver zorging, eten of water achter gelaten tot de vliegen en mie ren hen doden. Politiek geweld in Turkije GAZANTIEP OJPI) - Het po- litieke geweld in Turkije heeft gisteren acht mensenlevens geëist. In de stad Gazantiep in het zuidoosten van Turkije werden drie mensen door rechtse gewapende mannen doodgeschoten. Twee personen raakten ernstig gewond. Twee rechtse jongelui openden het vuur op een menigte stu denten bij een school in Gazan tiep. Slachtoffer in Vietnam Het Chinese persbureau Hsinhua waar de daar wonende Chinezen (Nieuw-China) heeft deze foto door Vietnamese soldaten zou- van een door een kogel gewon- den zijn beschoten. Er zouden de vrouw gepubliceerd om aan 90.000 Chinezen uit Vietnam ge- te geven hoe de Chinezen tegen- vlucht zijn. Vietnam heeft China woordig in Vietnam worden beje- voorgesteld de geschillen te be- gend. De vrouw, zou afkomstig spreken, zijn uit de provincie Quang Ninh, DE JANEIRO In de zitkamer van line flat in Rio de Janeiro (Brazilië) denkeen jonge, uit Argentinië afkomstige ider zijn broekspijp omhoog it de littekens zien die de kettingen nagelaten waaraan hij hing ter- hem electrische schokken werden toe- ■ho-ead. In Sao Paolo, eveneens in Brazi- tm" vertelt de 28-jarige socioloog Ramiro ijk-landez hoe zijn vrouw midden op Tia-M ontvoerd werd. Ze zag gewapende ren oen op zich afkomen en probeerde uze te ontsnappen. Ze hield zich vast aan paal en schreeuwde om hulp. Terwijl jre- Berden mensen toekeken, wrongen net f ontvoerders haar vingers los en hetpten haar naar een auto. Dat was twee eer1 geleden. Ramiro Fernandez heeft zijn te*w sindsdien niet meer gezien. Hun >lij.è dochtertjes, die destijds 22 en 9 /en Aden oud waren, herinneren zich hun te per niet meer. Ramiro vertelt: „Na de ER toering verhuisden we van de ene plek ten F de andere. In drie maanden tijd zijn ge- w maal verhuisd. Een keer zaten we 1 vijftien mensen in één kamer: man- i vrouwen en kinderen. Om beurten nen we de wacht bij het raam' Sinds 1975 zijn duizenden mensen uit Ar gentinië gevlucht. In dat jaar leidde het rampzalige bewind van Maria Estella Pe- ron, de weduwe van president Juan Peron, tot chaos en corruptie. Een jaar later, in maart 1976, voerden de militairen hun coup uit. Duizenden Argentijnen zijn sindsdien „verdwenen" - zij worden „los desaparecidos" genoemd. De aftakeling van orde en recht werd door de militairen niet stopgezet. Het leger nam dezelfde methodes over in hun oorlog tegen de gewapende linkse organisaties, de nationa listische Montenero's en het marxistisch getinte Revolutionaire Volksleger (ERP). Ten behoeve van de vluchtelingen heeft de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de VN een speciaal bureau geopend in Rio de Janeiro. Tussen mei 1977 en maart 1978 vonden meer dan 800 Argentij nen die naar Brazilië waren gevlucht en nieuw thuis in Europa. Ze wonen nu ver spreid over Nederland, België, Zwitser land, Frankrijk, Duitsland, Noorwegen en Zweden. Uitgesprekken met hen ontstaat een beeld van wat gebeurd is met de duizenden mensen die sinds de militaire coup in Argentinië verdwenen zijn. Bij die verdwijningen speelt het probleem van de kinderen een aparte' rol. Een wedu we vertelt: „Mijn man was thuis met de baby. Ik was met mijn dochtertje op be zoek bij mijn moeder, toen soldaten ons huis binnendrongen, mijn man doodscho- Kampen ten en de baby meenamen en naar een ziekenhuis brachten. Mijn moeder heeft een week nodig gehad om het kind mee te krijgen. waar het kind onder een andere naam was ondergebracht. Veel kinderen van de vluchtelingen wor den achtervolgd door nachtmerries en ze worden 's nachts vaak schreeuwend wak ker. De vierjarige Rodrigo roept in zijn slaap: „Ze komen ons halen"! De acht jaar oude Arturo werd samen met zijn broer en een zusje van 18 maanden door groot ouders en andere familieleden verzorgd, nadat hun ouders gevlucht waren. Familie leden van de kinderen werden gearres teerd en gefolterd. De kinderen werd ver teld dat hun ouders slecht waren en dat ze hen in de steek gelaten hadden. Ze zijn nu met hun moeder in Brazilië, maar het aanpassingsproces aan de nieuwe situatie is pijnlijk. Veel kinderen die bij hun ouders waren, toen deze ontvoerd of gedood werden, zijn in kindertehuizen ondergebracht. Een grootmoeder vond na maandenlang zoeken haar kleindochtertje terug in een tehuis, Er zijn naai- schatting zo'n zestig concen tratiekampen in Argentinië, gelegen in di verse delen van het land. De belangrijkste liggen op het terrein van militaire kazer nes. Ook in gewone gevangenissen worden mensen vastgehouden onder een valse naam of in aparte celblokken. Zelfs de gevangenisdirecteur weet soms niet wie zijn gedetineerden zijn. In de kazernes leven mannen, vrouwen en kinderen in afschuwelijke, mensonterende omstandigheden. Ze worden dag en nacht geblinddoekt. Soms worden die blinddoe ken gemaakt van lakens of slopen, die van hun bedden gescheurd werden op het mo ment dat de slachtoffers ontvoerd werden. Handen en voeten zijn meestal met touw of kettingen gebonden. „Gevaarlijke" ge vangenen liggen onafgebroken vastgeke tend aan palen in de grond. Ze liggen dan in hun eigen uitwerpselen. Sanitaire voorzieningen zijn er niet. In sommige gevangenissen mag eens per dag gebruik worden gemaakt van het toilet, in andere gevangenissen zijn er emmers of is er helemaal niets. Men kan zich er niet wassen. Wanneer de stank te erg wordt voor de wacht, wordt er een straal water op de gevangenen gericht. Het eten wordt in blikken, in troggen of op ongewassen borden gegeven. De gevan genen moeten geblinddoekt en met hun handen eten. Soms zitten er insecten in hun eten. Er zijn geen bedden of matras sen. De gevangenen slapen op de grond, soms gebruiken ze een oude krant als deken. Er mag ook niet van kleding gewis seld worden. Sommige gevangenen lopen naakt, omdat hun kleren helemaal wegge rot zijn. Soms worden de gevangenen bij elkaar vastgehouden in grote open schuren of open kooien, bijeengedreven als beesten. In sommige gevangenissen wordt er harde muziek gespeeld om het slapen onmogelijk te maken of om het gegil van de gefolter- den te overstemmen. Medische hulp is er niet, behalve om mensen weer bij kennis te brengen nadat ze gefolterd zijn. De artsen geven alleen maar aspirine, terwijl veel gevangenen lijden aah ondervoeding, tbc of ernstige infecties. In Cordoba was een luchtmachtaalmoeze nier getuige van een massa-executie. Hij was zelf fel rechtsgezind. Hem werd ge vraagd de laatste sacramenten toe te die nen aan degenen die gedood zouden wor den. Hij was zo geschokt dat hij doorver telde wat hij gezien had: rijen en rijen mensen in een veld, wel honderden. Nadat de katholieken het H. Oliesel hadden ge kregen, werden ze allemaal doodgeschoten De lijken werden begraven met bulldozers. Maar weinigen zijn uit de gevangenissen ontsnapt of vrijgelaten. Eén van hen is Jorge Santiago, een 36-jarige electriciën uit Tucuman. Op zijn borst en rug zijn de littekens van de folteringen te zien. Hij vertelt hoe sommige gevangenen, waaron der kinderen, tot aan hun nek worden begraven en zo dagenlang alleen worden gelaten. Jorge en zijn vrouw werden vrij gelaten, omdat men hen vermoedelijk met anderen had verward. Sommige soldaten voeren hun eigen opera ties uit, zonder toestemming van wie dan ook. Ze stelen ook in het wilde weg uit de huizen die ze binnendringen. Ze marte len naar het hun goeddunkt Slechts een klein deel van de ballingen heeft actief deelgenomen aan guerilla-activiteiten. On danks het ondervonden leed blijven zij toegewijd aan het idee van de revolutie, al hebben zij hun twijfels over de indertijd gevoerde strategie. Copyright The Guardian.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9