Er zijn maar weinig artiesten die het werk van ii ander waarderen Snelle groei basisgemeenschappen indrukwekkend teken van de tijd Water in rivierl daalt weer kerk wereld Verschuiving irj hulpverlening j bij adviesbureau priesters IN DE PORTRETTEN GALERIJ VAN ADRIAN STAHLECKER BURGEMEESTER POLAK MAAKT OVERPLAATSING AGENTE ONGEDAAN Proefproces ,,Deep Throat" in hoger beroep Meer financiële armslcr Voor die onverwachte ff reparatie, bijvoorbeeld^ Open katholieke organisatie nodig KUNST/ BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MEI 1978 PACINA i „Laten we de kamer van Christina maar nemen", zei prinses Irene tegen de Haagse portretschilder Adrian Stah- lecker toen hij het vorig jaar op paleis Soestdijk was, „want bij mij maken de kin deren 'n enorme rommel en u moet rustig kunnen werken". Vroeger had zij al eens 'n expositie van Stahlecker in Madrid geopend en nu zou hij haar portret schilderen. Een groot doek van hem hing al in haar kamer omdat ze zo van die diepe roden en blau wen houdt! „Een lakei moest mijn ezel naar binnen dra gen. zegt Adrian die thans een tentoonstelling in zijn ei gen zaal aan de Javastraat heeft. Koningin en Prins han gen er ook, maar dié hebben niet geposeerd; hij moest met foto's werken. Hare Majesteit met zó'n hoed, zoiets als bij de opening van de Staten, alleen het toneel en het Koninklijk Huis dragen nog hoeden.p Over toneel gesproken: Guido de Moor is hier ook te zien. „Dat is iemand die waardering heeft voor een beeldend kunst enaar en er tenminste iets van begrijpt!" Adrian vindt dat de meeste artiesten zó verschrik kelijk rond zichzelf draaien, dat ze geen belang stellen in het werk van een ander. Paul van Vliet kwam het atelier binnen om te poseren: „Ik heb drie kwartier de tijd" zei hij, Adrian Stahlecker: Zulk een hoed! „absoluut niet langer!" En Al- bert Mol wipte gedurig van de éne bil op de andere en moest dan weer even op en neer lopen al pratende, praten de. Neen, dan Charlotte Kohier (het portret hing on langs in de Stadsschouwburg bij een hommage-manifestatie) die poseerde volkomen rustig omdat zij begreep wat het zeg gen wil: het wezen van een mens vast te leggen in lijnen en kleuren. Zo ook Theo Bruins die pas een onderschei ding weigerde omdat hij meende niets bijzonders te verrichten, „een fascinerend mens" vindt Adrian, die erg in trek is bij bekende „persoon lijkheden" die zichzelf graag willen zien of door anderen gezien willen worden. Kijk, daar hangt dat grote portret van Mathilde Willink waarover nogal wat te doen geweest is. De weekly's heb ben er vol van gestaan. Mathil de met de enorme paardes- taart. Adrian: „Weet je dat daar drie grote haarstukken inzaten? En waar die van af komstig waren: Van drie Noorse meisjes die in het klooster gingen, en elke streng kostte zesduizend gulden. Van de doden niets dan goeds. Ja, maar Adrian vindt dat toch een moeilijk te verwerken ge meenplaats. Dan moeten ze toch ook wel goed zijn ge weest. Zij was het toppunt van egocentriciteit en kon totaal meedogenloos zijn. „Ik was hard op weg om zenuwpatiënt te worden", bekent Stahlec ker. „Toen we haar terug naar het hotel brachten, wilde ze op 'n zeker moment uit de rijden de wagen springen. Het was tragisch, zij leefde naar de dood toe. Ik weiger ge woonweg om mee te doen aan een valse mythe-vorming. Wie deze portretten en stille vens ziet, weet dat hij te doen heeft met een impulsieveling: zware contouren, helle felle kleuren, bijna alles met het paletmes, slechts 'n complete rend detail met het penseel. Zuidelijk heftig. Als je zolang in Spanje gewoond en gewerkt hebt. Hij heeft pas een exposi tie in Madrid achter de rug en wacht nu op de terugbetaling Guy van Hardenbroek: Zonder deksels ditmaal. van het deposito. „Kijk, je moet daar altijd 1200,- stor ten bij de Staat, want je mocht eens verkopen zonder de be lasting te voldoen. Goed, maar om nu die twaalfhonderd weer terug te krijgen, dat valt niet mee! Want dan krijg je te doen met 'n enorme rompslomp van formulieren; daar is Holland nog niets bij". Op de brede trap van dit oude huis hangen de tekeningen, wel even anders dan de doe ken, zachter, soepeler, maar zeker niet minder expressief. Guy van Hardenbroek toont bij de doeken van Adrian zijn keramiek. Niet zoveel, want er ging iets mis met zijn oven. G. C. D. E. d'Aumale Baron van Hardenbroek is een der meest bekende keramisten van Ne derland. Eéns koos hij dit vak na velerlei omzwervingen en beroepen: automonteur, ma chinesmeerder, boekbinder, arbeider in een pulpfabriek tótdat hij ging pottenbakken. Met succes, zie de lijst van binnen- en buitenlandse ten toonstellingen. Guy komt op zekere dag de Galerie Stahlec ker binnen met het opzienba rende nieuws „Kijk, Adrian nü bak ik ze zónder dek sels. Het zijn geweldige potten, donker en ruig, hand- gekneed, opgetrokken in lagen als met een heel primitieve techniek, Asurnen uit een hu nebed waarvan de afsluitingen verloren zijn gegaan. Maar daarnaast 'n paar prachtige kruikjes, edel van gestalte en puur van kleur: matgeel en ijlig lila, zoals we ze nog wel eens uit de Jugendstil aantref fen. Kracht naast loutere ver fijning met bewust vermijden van een definitieve stijl. Die laatste beheerst de wanden in deze galerie waar belangstel lenden altijd welkom zijn. De ze keer t.m. 7 juni. J. V. ADVERTENTIE Als u het leuk vindt om 'ns af te wisselen, moet u eens kalkoendelen kopen. Amsterdam (ANP) Burgemeester Polak van Amsterdam heeft de overplaatsing van Lisette Scholten-Van Twisk van de recherchedienst naar de verkeersdienst van de gemeentepolitie, vanwege haar relatie met de Duitser Axel Achterath ongedaan gemaakt. Dat heeft de gemeente Amsterdam gistermiddag bekend ge maakt. Volgens burgemeester Polak is uit een door hem ingesteld onderzoek gebleken dat hoofdcommissarie Sanders niet be voegd was de overplaatsing tegen de wil van mevrouw Scholten zelfstandig door te voeren. Het besluit van de hoofdcommissa ris tot overplaatsing was1 volgens de burge meester in het licht van de feiten en omstandigheden van dat moment op zich zelf wel begrijpelijk en gezien vanuit het dienstbelang verdedigbaar, maar uit een recente uitspraak van de afdeling recht spraak van de Raad van State kan de conclusie worden getrokken dat overplaat sing op de door de hoofdcommissaris aan gevoerde gronden niet mogelijk is. Burgemeester Polak heeft mevrouw Schol ten laten weten dat zij zo spoedig mogelijk naar haar vorige post bij de afdeling re cherche-administratie wordt teruggeplaat st. De datum waarop dat zal gebeuren wordt vastgesteld in overleg met de leiding van de Amsterdamse politie. Mevrouw Scholten werd vorig jaar naar het bureau van de parkeerpolitie overge plaatst omdat zij samenwoonde met Axel Achterath, die in 1974 in West-Duitsland was veroordeeld wegens lidmaatschap van een organisatie die de Duitse justitie be schouwt als verwant aan terroristische groeperingen. Mevrouw Scholten tekende tegen de beslis sing van de hoofdcommissaris beroep aan bij het ambtenarengerecht, dat het verzoek 'om een uitspraak afwees, omdat eerst de burgemeester een beslissing moest nemen over de juistheid van de overplaatsing. Amsterdam Het door de Nederlandse Bioscoopbond ij te proefproces rond de harde pornofilm „Deep Throa de „hoger beroep-fase" terecht gekomen bij het gerecht Amsterdam. Het hof begon gisteren de behandeling vanl Gedaagde in dit proces is de Bioscoopexploitant FIT eigenares van het Parisien-theater (170 zitplaatsen) aan wedijk in de hoofdstad, waar vorig jaar februari, „Deepj in beslag werd genomen. De rechtbank in Amsterdai Flora BV in februari van dit jaar vrij van de klachtl film „aanstotelijk is voor de eerbaarheid". Het openbaar ministerie is het oneens met dit vonnis! in appel bij het gerechtshof, dat gisterenmorgen na enkell^" aan de heer H. Kleyn van Flora BV de film zelf ging bj Gerechtelijke bezichtiging van „Deep Throat" vonden, plaats in o.a. Maastricht en Den Haag, waar de film ook if werd genomen. Het Amsterdamse gerechtshof sluit doj 8 juni de behandeling van de zaak. Enkele weken late uitspraak in dit proefproces te verwachten. De heer Kleyn, vroeger directeur van Parisien en thans a van Flora BV, vertelde het gerechtshof, dat „Deep Thrc ruim één jaar heeft gerouleerd in het naast Parisien i Centraal-theater (49 zitplaatsen). In Centraal is „Deep j indertijd niet in beslag genomen, omdat deze bioscoop \l dan 50 zitplaatsen telt. De norm van 50 stoelen voor port is onder het kabinet Den Uyl gesteld door minister van Van Agt. „Deep Throat" heeft in Centraal ruim 200.000 bezoekers! ken. Een belangrijk deel van deze bezoekers is volgens Kleyn naar bioscoop Centraal getrokken als gevolg van n ties over de film zelf en over de (proefprocessen rond! Throat". Arnhem (ANP) Bij Lobith is gisteren een lichte dali^m de waterhoogte van de Rijn geconstateerd. Zondagmiddier( met 14.38 meter de hoogste stand bereikt. Gezien deLe] daling van het waterpeil in Duitsland is het te verwacht|er| de sterk gezwollen Rijn, IJssel, Waal en Lek geleidelijk hun normale waterhoogten zullen bereiken. pe Volgens een woordvoerder van de Geldersche Maatschapiev, Landbouw heeft de wateroverlast, zeer ongebruikelijk v|e tijd van het jaar, voor forse schade gezorgd. VeehoudeLjjj hun vee in de nu ondergelopen uiterwaarden lieten t j hebben hun koeien naar andere weilanden moeten bren| op stal gezet. Daar moesten de voedervoorraden worden Lj< sproken. Bovendien is de melkafgifte kleiner dan onder nq;n' omstandigheden. j) Een flink aantal boeren is voorts gedupeerd door het gebtv gedeeltelijk verloren gaan van de eerste hooiopbrengst v| jaar. Sommigen konden nog op tijd het eerste hooi oogstf te vroege oogst van het gras veroorzaakt echter een mj-| kwaliteit van het kuilgras. Het wassende water heeft gqö maar nog niet binnengehaald gras verspreid. Ook die oogsL als verloren worden beschouwd. Uiterwaarden met niet gal gras kunnen pas over enkele weken weer worden gebrul grasland voor het vee. De oogst is mislukt doordat riviersli) op het land zal afzetten. De schade is nog niet te becij Ze is het grootst langs de bovenrivieren van Gelderland. ADVERTENTIE Of welk doel dan ook Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat, de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrij stellingskaarten'"' omin te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. -0nni3- Konstant Kredic Snel geld zodra u 't nodig hebt. De snelle ontwikkeling van basisgemeenschappen overal in de wereld is voor prof. dr. J. Kerkhofs S. J., directeur van „Pro Mundi Vita" in Brussel een indrukwekkend teken van de tijd. Als bijzon der kenmerk van deze basis gemeenschappen noemt hij, dat zij de theologie van het tweede Vatikaanse concilie toepassen en uitbouwen en op die manier van de r.k. kerk weer een kerk van en voor het volk maken. Voor prof. Kerk hof is het tijdperk van de r.k. kerk als de grootste en meest invloedrijke „multinationale onderneming" met haar uni forme priesteropleiding en ambt definitief afgesloten. Prof. Kerkhofs, een erkend deskundige op het gebied van de internationale ontwikkelin gen in de r.k. kerk, maakte zijn opmerkingen in een bij eenkomst in Scheveningen, be legd rond het zilveren priester jubileum van Jos J. Schoen makers, directeur van het na tionaal bureau der Pauselijke Missiewerken Nederland. Prof. Kerkhofs sprak - zoals hij zei - over het „zo gevoelige en omstreden thema van de pastorale opleidingen in de jonge kerken". In de basisgemeenschappen verschuiven volgens prof. Kerkhofs de tegenstellingen tussen de priesters en de leken en tussen katholieken en christenen van andere kerken. Zij geven de Heilige Geest weer de vrijheid om bevrij dend te werken. Voor het lei derschap in die gemeenschap pen kan men niet meer terug grijpen op het oude Europese prototype van de vrijgestelde, redelijk goed betaalde en celi- bataire priester. Het lijkt erop, zegt prof. Kerk hofs, dat de r.k. kerk voor het einde van deze eeuw opnieuw een verandering in de ambts structuur zal moeten aandur ven. Hij vraagt zich af of men zich hierbij niet dient te inspi reren op bijvoorbeeld de le- kentheologen van de grieks- orthodoxe kerk of de gehuwde landbouwers-priesters van de koptische kerk in Ethiopië of op hetgeen spontaan is ge groeid in de duizenden christe lijke secten van Afrika of La tijns-Amerika. Het gaat er met om die voor beelden te cbpiëren. maar om „ons er opnieuw van bewust te maken, dat de kerk zelf het recht en de plicht heeft zeer soepel met het ambt om te gaan". Want - zegt prof. Kerk hofs - de sacramenten zijn er omwille van de mensen, Hij vindt het eigenlijk een ko mische zaak, dat tienduizen den Zuidamerikaanse leiders van basisgemeenschappen en vele duizenden katechisten in Afrika en Azië het doopsel toedienen en preken, terwijl het voorgaan in de eucharistie blijft voorbehouden aan een kleine groep van ongeschool den. Prof. Kerkhofs vindt deze ont wikkeling duidelijk in tegen spraak met de praktijk van de primitieve kerk, terwijl hier voor in het evangelie ook elk echt houvast ontbreekt. Hij constateert dat de jonge ker ken voor een veel belangrijker deel op niet-priesterlijke amb ten steunen dan in de Noord- antlantische wereld het geval is, terwijl zij bovendien ijverig zoeken naar verregaande in schakeling van de vrouw in het ambt. Hij geeft hiervoor talrijke voorbeelden, ook al constateert hij tegelijkertijd, dat de mannelijke kerkleiders de vrouw graag monddood maken. De emancipatiebeweging van de vrouw is voor prof. Kerk hofs een ander teken des tijds. Hij wijst hierbij op uitspraken tijdens conferenties van theo logen uit de derde wereld. Hij sluit het priesterschap voor de vrouw niet uit al ziet hij dit nog niet snel komen. Voor hem is echter wel noodzake lijk, dat de priester als volwas sen „Man Gods" en later mis schien ook „vrouw Gods" ie mand is, die thuis is in het gebed en het anderen kan le ren. Voorlopig bepleit prof. Kerk hofs meer investeringen in de theologische pastorale oplei ding van de vrouw, zowel in de westerse wereld als in de kerken van de derde wereld. De jonge kerken staan voor de moeilijkheid hoe zij de oplei ding van de nieuwe kaders - die er volgens prof. Kerkhofs heel anders zullen uitzien dan het huidige kader - moeten financieren. De plaatselijke kerken in de rijke landen zul len hierbij moeten helpen. Hij waarschuwt daarbij echter, dat die hulp niet mag leiden tot verkeerde pastorale keuzen of tot afremming van het noodzakelijke pluralisme. Die hulp mag zeker niet de jonge kerken en haar basisgemeen schappen binden aan heilloze vormen van socio-economisch zo al niet kërkelijk establish ment. Prof. Kerkhofs zegt hier letter lijk: „Men kan niet tegelijker tijd de groei van basisgemeen schappen, het ontplooien van werkelijk particuliere kerken en het bevorderen van sociaal- economische mensenrechten steunen en tevens het geïm porteerde clericalisme, een uniforme universaliteit en een vreedzame coëxistentie met mensonterende regimes hand haven. MGR. BLUYSSEN TOT KVO: Voor katholieke organisaties in deze tijd is van belang, dat zij zich niet afsluiten van an deren of opsluiten in eigen heilige huisjes. Zij moeten zoeken naar samenwerking met alle mensen van goede wil. Elk isolement is levens gevaarlijk, omdat het voor bijgaat aan de mogelijkhe den en eisen van deze tijd, aldus mgr. J. Bluyssen, bis schop van Den Bosch tot de jubilerende katholieke vrou- wenorganisatie van de- Noordbrabantse christelijke boerenbond. De KVO vierde zaterdag haar 50-jarig be staan met een bijeenkomst in Brabanthallen in Den Bo- De bisschop verheugde zi#. over de duidelijke keuze van de .KVO voor de katholieke organisatie, maar stelde dat dit wel verplichtingen met zich brengt. Geïnspireerd vanuit christelijk geloof zul- len de leden van zo'n organi satie bouwen aan een samen leving, welke niet is geba seerd op wetten van eigenbe lang, hebzucht, prestige en macht, maar waar aandacht is voor elkaar en belangeloze inzet, aldus mgr. Bluyssen. t Het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen (CAPER) constateert in zijn jaarverslag over 1977 een aanzienlijke ver schuiving in zijn hulpverlening. Hiermee wordt een in 1976 ingezette ontwikkeling voortgezet. Van de 44 priesters, 61 zusters en negen broeders, die in 1977 CAPER om advies vroegen, wilde meer dan de helft niet van levensstaat veranderen. Bij de resterende kleinere helft ging het om uit treding en om begeleiding in dit proces. Het CAPER vindt dit een verheugende ont wikkeling. Het wijst erop, dat priesters en religieuzen voortaan eerder op de mogelijk heid wordt gewezen met hun vragen naar het adviesbureau te gaan en niet te wachten totdat de moeilijkheden vrijwel onoplosbaar zijn geworden. Een moeilijkheid hierbij is echter, dat de begeleiding van de cliënten steeds meer tijd gaat vragen. CAPER zal in de toekomst zijn staf dan ook moeten uitbreiden. Het Centraal Adviesbureau noemt in zijn jaarverslag enkele verlangens voor de toe komst. Zo zou het adviesbureau het wense lijk vinden wanneer een soort doorgangs huis zou komen voor mensen, die tijdelijk een beschermd leefklimaat nodig hebben. Een dergelijk huis zou door enkele congre gaties gezamenlijk kunnen worden opgezet. Het adviesbureau voor priesters en religieu zen zou ook graag contact krijgen met congregatie- en ordebesturen, die nog steeds afwijzend tegenover het bureau staan. En dit vooral omwille van degenen, /lie eigen lijk hulp nodig hebben maar die nu door hun bestuur weerhouden worden om die te vragen. Er kan hier heel veel leed voorko- men worden, aldus CAPER. Tenslotte vindt het bureau het wenselijk dat een grondige studie wordt gemaakt van dö continuïteit en de toekomst van het religieu ze leven. Op basis van zijn ervaringen met cliënten constateert CAPER verder, dat in deze tijd het vaak de grotere groepen zijn, waar gemakkelijk een zekere vrijblijvend heid ontstaat, terwijl in de kleine groepen de groepsdwang nogal eens wil overheersen: Veel aandacht besteedt het CAPER in dit verband aan de spanning tussen persoon en gemeenschap. Het beklemtoont hier dat in de toekomst van de religieuzen steeds meer het „deelgenoot-zijn van elkaar" zal worden gevraagd. In verband met de vergrijzing van orden en congregaties constateert CAPER, dal vaak een twee sporen-beleid wordt gevoerd, dat erop is gericht de ouderen niet te cho queren en de jongeren „in leven en in toom" te houden. De ouderen moeten de mogelijk heid hebben hun religieuze leven af te ma ken zoals ze dat begonnen zijn. De jongeren moeten ertoe gebracht worden het religieuze ideaal waar te maken en door te geven. Het CAPER dringt er bij orden en congre gaties op aan contact te onderhouden mei de leden, die zijn uitgetreden. Want hel uittreden is voor veel mensen een zeei fundamentele stap, die „wel eens meer te maken zou kunnen hebben met de christelij ke opgave om gewetensvol met eigen lever om te gaan en creatieve beslissingen te durven nemen, dan met ontrouw". CAPEE meent deze opmerking eraan toe te moeter voegen, omdat uittreding nog vaak gelijkge steld wordt met ontrouw.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8