~Vakaarten over de flop an het economisch beleid der uuet UW BELANG BOVEN POLITIEK LIJST 2 lezers Sylvia Diana werd nationale goochelprinses en ze is pas twaalf Middenstanders verwachten niets meer van PvdA Uitzendkracht maakte pri vé-vuilnisbelt op Rijnburgerweg AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MEI 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244;: u kunt dan naar toestel 18 vragen. Eerst de schoolstudie, daarna misschien het eelt Vriendelijke Sylvia: goochelen zonder dubbele bodem lat kind moet het helemaal in d'r vingers lebben zitten, of ze heeft een bewaarengel "ordeJc^ter ^aar staan idolaat is van goo chelen. Ik zou het anders niet weten. Nu loeft niemand te bevroeden, dat vader- tanager aan een uitschuifbare stok met in stuk zwart garen de zwevende gouden lal in toom houdt. Het is en blijft een irestatie van hier tot ginder, dat Sylvia )iana (Vermeulen) uit Katwijk-aan Zee de Ijene goochelarij na de andere in haar zakje steekt. Ze blijft lachen. Ook na het afgelopen weekeinde, toen ze in Noordwij- wjn.Kerhout, in het hol van de congressen- n bijieeuw „Leeuwenhorst", heel wat collega's nJtelJn hun hemd deed staan en even de s. DePationale titel (weliswaar in de afdeling neen-:)uni°ren' maar tóch.veroverde. Sylvia nu 12 jaar, maar iedere magiër mag hetpjn hart vasthouden, want dilt ragfijne dat wellicht iets meer zou TotrnoSen e*en dweilt met zowat al haar broeders en zusters in de zwarte kunst de vloer aan. In het gepolitoerde wandmeubel in de flatwoning aan de Prinses Beatrixlaan staan achter glas nu veertien bekers in het gezelschap van twee zilvereren me dailles. De driedelige lamp is een stukje hoger gehangen vanwege al die manoeu vres met stokken. Bij de muur staat een apparaat met veel gekleurde veertjes; ha- neveren uit Duitsland, een vrij kostbare geschiedenis. Papa Vermeulen, die samen met mama kennelijk al van de jongste zonnegloed heeft genoten aan het strand en anders op het balkon, voert het woord. Op zijn rechterschouder zit Jacob, het dwergpapegaaitje die acht jaar geleden in Zeeland zich nat en vermoeid (ontsnapt uit eerdere gevangenschap) bij de Kat- wijkse familie voegde. Jacob prikt uit papa's oor. Dat hoeft de heer Vermeulen dus zelf niet meer te doen. Jacob doet bovendien op commando een poepje. Hij kan het ook heel mooi ophouden. Even tueel blijft Jacob een kwartier onder een hoge hoed zitten zonder te mekkeren. Jacob is niet bij pa weg te slaan en als die een shagje heeft gedraaid, grist het dier het strootje uit z'n hand. De Vermeu- lens en Jacob, ze passen opperbest bij elkaar. Al eerder is Sylvia in de publiciteit ge weest. Ze wint namelijk alles en is niet meer te stuiten. Papa heeft vroeger met hetzelfde goochelbijltje gehakt en Sylvia is in zijn kielzog meegezogen. Toen ze 8 jaar was begon het lieve magische leven tje al, waarbij tot nu toe alle wettelijke, op de leerplicht en zo gebaseerde, bapalin- gen in acht werden genomen. Ze won in België en Frankrijk nationale titels, ver overde een deel van Engeland („daar vre ten ze haar helemaal op", verzekert Syl via's manager mij) en vertrekt waar schijnlijk dit jaar nog naar Noorwegen en Düsseldorf om haar manipulaties ten top te voeren. Sylvia handhaaft zich als ver rassing, straalt aan het magische firma ment omdat ze uit het goede goochelhout is gesneden. Want zoals haar vader zegt: „Nederland is rijk aan goochelaars en staat in het buitenland als hoogste be schreven". Sylvia Diana was verrukt. Grote Robert List,winnaar dit maal van de Grand Prix en Eerste Prijs in Noordwijkerhout, nam voor haar zijn bedrijfshoed af. Maar Syl via, altijd het jongste en enige meisje in ons op prijzen belust goochelvolkje, barst te volgens pa op het toneel in tranen uit: „vreselijk gewoon. Terwijl het er al hele maal in zat dat ze het zou worden. Dat kind lacht dag en nacht. Nu stond ze te huilen. Allemaal hadden ze genoten van haar vriendelijkheid". Inderdaad, ik ken Sylvia nauwelijks, maar ik kan me haai niet sjaggerijnig voorstellen. Misschien als haar ouders niet in de buurt zijn. Maar nee. Ik stond in de vestibule om te ver trekken en Sylvia meldde zich alweer in sportbroekje om te gaan oefenen.: Nel zolang als ze zin had, vertelde ze me vriendelijk. Maar, zoals manager Vermeulen het uit drukt. „We houden het in de hand: eerst de school, daarna zien we wel verder. Ze werkt keihard, ook op school. Een rapport met achten en een negenenhalf. Ze is ook op jazzballet. Elke dag is het met de vingers oefenen om de manipulatie fris te houden". Dat gebeurt met de zwevende stok, met de balletjes en munten. Vadei zegt weieens: kind, schei toch uit, ga maar eens spelen. Sylvia: „soms zijn mijn vin gers kapot van die munten. Nou, en spele- n.ik ben gewend alleen te spelen, te lezen, borduren of haken. Of ik ga met de hond van m'n zus wandelen". Sylvia wil ook „lerares majorettes" worden en later een eigen kindergroepje oprichten Daar gaat ze nu aan werken, heb ik begrepen. Als ze straks op de Havo zit wil Sylvia Diana volgens haar vader bij zondere aandacht besteden aan haar taj len. Ze heeft nu al ervaren, dat de goo chelwereld een enorm harde business be tekent. Als ze dat niet volhoudt kan ze altijd nog best uit de voeten met haai Havo-opleiding. Trouwens, mama ziet het atheneum al helemaal zitten. Papa-manager: „op school wordt soms wel „tut" tegen haar gezegd, omdat ze voor haar handen niet aan die wilde spelletjes kan meedoen. Maar Sylvia is verstandig.Theaterdiscipline en show zin: Sylvia poseert geroutineerd voor een foto, de act met de zwevende bal, waar door ze beroemd is geworden, zegt haai mama. Nu zijn haar vingertjes soms wal kapot, straks heeft ze er eelt op. onzer verslaggevers) 1DEN Met een avondje arten over de flop van het ir de gemeente gevoerde lomische beleid onder het programcollege werd gis- ivond de verkiezingsstrijd of meer afgesloten. Het den ts het Christendemocratisch t is fpèl dat de economische ex- ►ver irts van VVD en PPR had lad- vraagd met haar eigen ex- lats frt, drs. W. Bleijie in diskus- ken t te gaan over enkele stellin- een in uit het CDA-programma. in PvdA-zijde verscheen zo ar wethouder Van Aken inomische zaken) voor het irst in deze verkiezingsstrijd het toneel. De hele avond bnd in het teken van wat er gemaal had moeten gebeuren het gebied van de werkloos- idsbestrijding en de werkge- jenheidsactivering, maar it er allemaal niet was ge- urd. De frustraties die dit 1st name bij het CDA en de ^D heeft opgeleverd werden nbaar gemaakt in een heuse dendrang en een scala van loften en vrome wensen die j voortduring van het ge erde beleid ook de komende r jaar niet gerealiseerd zul- worden. ider aanvoering van GAB-di- :teur Schuhmacher die als partijdig voorzitter optrad rtelde Bleijie eerst aan de rzamelde genodigden (afge- ardigden uit het bedrijfsle- n) hoe het allemaal volgens CDA had gemoeten, maar e het dankzij de PvdA niet ts gebeurd: „Een economisch uctuurplan met aandacht or het aantrekken van werk- legenheid in de kantorensec- arbeidsplaatsen voor ge- 'alifeerd personeel dat nu tot rens zijn gedoemd is, verbe- •ing van het investeringskli- lat en versterking van de sitie van het kernwinkelap- raat door het scheppen van iminste één parkeergarage", ijie kreeg daarop van wet- tuder Van Aken te horen dat economisch beleidsplan tchts in een regionale samen hang kan worden opgesteld en dat het hele werkgelegenheids beleid in feite een regionaal karakter draagt. „Wat Leiden kan doen is niets meer dan mogelijk maken wat mogelijk is", was weer een van de im mer duidelijke stellingen van de wethouder, die zelf niet aar zelde de bereikbaarljjid van de binnenstad belangrijk te noe men. WD-woordvoerder Van Duyn is ook altijd goed voor een paar rake klappen zeker als het het beleid van Van Aken betreft. Zo ook gisteravond weer: „In de afgelopen vieri jaar is het woord „economie" in Leiden besmet geweest. Er werd een absolute stop afge kondigd op het scheppen van bedrijfsterreinen. Een acquisi tiebeleid is in Leiden zinloos, want we hebben nog geen vier kante meter bedrijfsterrein aan te bieden", aldus Van Duyn. Hij had kritiek op net feit dat het CDA in haar programma cijfers heeft durven noemen als eerste aanzet tot een econo misch beleid: 10 hectare indus trieterrein, minstens een par keergarage en 1.000 arbeids plaatsen in de kantorensector. Volgens Van Duyn waren deze cijfers een slag in de lucht. In de praktijk zou de behoefte nog veel groter zijn. En zie daar: wethouder Van Aken schaarde zich daar vierkant achter: „Er is een acute behoef te aan 20 hectare" verklaarde de wethouder die de laatste weken dagelijks het verwijt heeft gekregen er zelf nog niet één vierkante meter bijge- Leiden „Van de Partij van de Arbeid valt niets te verwachten". Tot deze conclusie komen het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond, het Leidse City Cen trum en de raad. van het Grootwinkelbedrijf in Leiden naar aanleiding van de resultaten die een enquête onder de Leidse politieke partijen met betrekking tot hun stand punt ten aanzien van het binnenstadsbeleid heeft opgele verd. De middenstandsorganisaties zijn ten zeerste teleurgesteld over het gebrek aan bereidheid bij de PvdA om de toekomstige parkeerproblemen in de binnenstad op te lossen. „Het is jammer dat een partij, die zich opwerpt als partij voor de „sociaal zwakkeren" en de „gewone man" het in Leiden voor diezelfde gewone man onmogelijk maakt de stad in te komen, zijn auto ergens te parkeren en rustig te winkelen". Helemaal verbolgen zijn de middenstandsorganisaties over dè suggestie van de PvdA dat de zelfstandigen meer moeten doen aan het thuisbezorgen van artikelen. Hierdoor zouden de auto's niet perse meer de binnenstad in hoeven, waar door het winkelen aantrekkelijker kart worden gemaakt. „Dat kon in 1950, anno 1978 kost dat kapitalen, luchtkaste len op onze kosten", aldus de middenstandsorganisaties. maakt te hebben in vier jaar tijd. Zelfs PPR-woordvoerder Van Oosten was niet te beroerd om gisteravond 20 hectare be drijfsterrein uit zijn hoed te toveren: in Roomburg tussen de voormalige vuilstortplaats en de spoorlijn. Van Oosten distantieerde zich openlijk van het beleid van wethouder Van Aken en beloofde dat zijn par tij een terugkeer van deze wet houder zou pogen te verhinde ren. Van Aken zat er met een wat zure glimlach bij. Iedereen was het ondanks allerlei menings verschillen over één ding eens: de laatste vier jaar waren op het gebied van het economisch beleid een uitgesproken flop. We zullen het van de komende vier jaar moeten hebben, an ders ligt straks de Schiphollijn er al een jaar of tien en is het wachten nog steeds op de laat ste nota betreffende de ontwik keling van het Schuttersveld, zoals CDA-woordvoerder Bleij ie cynisch opmerkte. Zelfs wet houder Van Aken schijnt intus sen overtuigd te zijn geraakt van zijn eigen mislukking, ge zien het feit dat hij nog in opgave van de benodigde hec taren bedrijfsterrein roomser was dan het CDA-programma. Een aanval van de voorzitter van de Raad van het Grootwin kelbedrijf in Leiden, de heer de Mol, die stelde dat de midden standsenquête had aangetoond dat van de PvdA helemaal niets meer te verwachten is als het om de werkgelegenheid in de binnenstad gaat (zie elders deze pagina), liet de wethouder onweersproken: „Ik ken de vergelijking van standpunten van de partijen niet, dus kan ik daar ook niet op ingaan", was Van Akens excuus. Al met al een weinig verhef fend einde van een paar weken heftige politieke strijd. Maar hoe kan het ook als alle partij en het er over eens zijn dat het economisch beleid van links vier jaar lang niets heeft voor gesteld. ARJEN BROEKHUIZEN ADVERTENTIE Inwoners van Alkemade VGA Schooltoneel Breehuijs een goed initiatief Leiden Amateurtoneel moet men altijd relatief beoordelen. Wat is haalbaar gegeven de situatie en de ervaring van de spelers en speelsters? Is het mogelijke gerealiseerd? In september zijn in het Bree- huis zo maar wat jongeren be gonnen ;.an een stuk over de middelbare school. Geen van hen had werkelijk toneelerva ring. Slechts projectbegeleider Einar van Hemert kende het klappen van de zweep: het stuk was zijn afstudeerproject voor de school van expressie door woord en gebaar. „Schuif 't maar onder je ie opv hwl vor. teerbaar stuk geworden, waar in heel wat schoolervaringen van de speelsters en spelers verwerkt zijn. Centraal staat het idee dat de school te veel aan het gevoelsleven van de leerling voorbijgaat. Veel herkenbare zaken komen aan de orde: de bink, de joker, drug-gebruik, de liefde van een leerling voor een leraar, ruzie tussen ouders thuis, leraartje pesten. Aan diep emotioneel spel was de groep nog niet toe; toch springt af en toe de vonk van de ware bezieling over. De waarnemingen op zich zijn doorgaans treffend en goed ge- Het leukste van „Schuif 't maar onder je schoolbank" vind ik toch, dat zo maar wat mensen uit Leiden, proberen iets van hun eigen ervaringen, in dit geval opgedaan tijdens hun schooltijd, over te dragen op leerlingen die hun juk nog moeten dragen. Voor twee scholen zal de groep al spelen. Geïnteresseerden kunnen nog terecht tussen 12 en 21 juni. P£UT VAN DPR PT,ANK AFSCHEID VAN MR. HOFSTEE De grote collegezaal in het Gorlaeuslaboratorium woorden werden tot hem gesproken en als duidelijk- aan de Wassenaarseweg was nauwelijks groot ge- ste blÜk van waardering werd aan hem en zijn vrouw noeg om de belangstellenden voor het afscheid van da penning van de Leidse universiteit uitgereikt mr. N. F. Hofstee van de Leidse Universiteit te (foto). Dit is de hoogste onderscheiding van de bergen. Uit vele delen van het land en verschillende universiteit. lagen van de bevolking waren mensen aanwezig om 0°k het grote aantal aanwezigen liet zich niet het afscheid bij te wonen. 23 jaar lang heeft de onbetuigd. Er werd hartelijk gelachen om de grap- heer Hofstee de functie van secretaris van curatoren pen van de heer Hofstee (die dan ook bekend staat bekleed. Wat later kwam hier de functie van secreta- om zijn grote gevoel voor humor) en aan echt einde ris van de universiteit bij Nu. bij het afscheid van z'jn afscheidsrede kreeg hij een staande ovatie, vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde De heer Hofstee was de laatste secretaris van leeftijd, bleek duidelijk hoeveel waardering hij in de curatoren. Deze functie zal voortaan onder de loop van de jaren geoogst heeft. Veel lovende functie secretaris van de universiteit vallen. LEIDEN - Een Leidse Tsff "00°°^^ "S" Uitzendkracht werd glS- waarvan wel 250 voorwaarde- termiddag op het kan tongerecht verweten dat hij van de Rijnsburger- weg een soort prive- vuilnisbelt had ge maakt. Hij had daar eni ge tijd geleden namelijk een hoeveelheid afge dankt huisraad neerge zet, terwijl de komst lijk voor het geval de uitzend kracht het weer mocht uithalen om met het afval voortijdig de Rijnsburgerweg te ontsieren. Rechter van Van Dijke maakte daar weer 250 gulden boete van waarvan 150 gulden voor waardelijk In de duinen Een invalide fietser leidde zich zelf gistermiddag voor, omdat van de kraakwagen nog hij zich op verboden duinter- wel enige tijd op zich rein nabij de Langevelderslag I 1 zou laten wachten. had bevonden. De verdachte had niet van de verbalisant Drie beddespreien, een volledig opgekeken." Ik had eerst een bankstel, een stretcher en nog vergunning om daar met de wat verlopen meubels lagen de fiets te zijn maar die hebben Rijnsburgerweg te ontsieren ze me om een knullige reden te omwonenden het meubilair of zo iets. En aangezien ik door Gemeentewerken het ver- invalide wel stukken mag fiet- wijderen en vervolgens bij ver- sen maar neit te veel lopen en dachte aanklopte om voor hem ik nogal een natuurliefhebber een pittig proces-verbaal uit te ben, ben ik daar toch blijven schrijven. Alvorens de boel te komen, nu al weer gedurende laten verwijderen had de poli- een jaar. Ze hebben me vaak tie eerst nog even een paar met bonnen bedreigd, maar nu fotostudies van het creatief op- pas beginnen ze echt bonnen te de verdachte als verpletterend geprobeerd de vergunning te- bewijs voorhield. „Daar ziet u rug te krijgen en kreeg te ho- het, al die vuiligheid die u op ren dat verdachte daar inder- de openbare weg hebt ver- daad volop mee bezig was, tot spreid. U had toch wel even op nu toe zonder resultaat, de kraakwagen kunnen wach- De kantonrechter legde een een beetje met de rommel had dat hij bij een volgende keer gezeten en dat hij niet had niet op een laag boetebedrag gedacht dat de verzameling hoeft te rekenen. „Ik vertrouw huisraad vroegtijdig neerge- er op dat u daar voorlopig poot tot overwegende bezwa- wegblijft tot u weer een ver ren zou leiden. De kraakwagen gunning van de Duinwaterlei- zou op den duur immers toch ding Amsterdam hebt", aldus wel zijn langsgekomen. De offi- Van Dijke. justitie kon Haar FRANK RTTTTRMAN Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. D'66 zonder visie Heel in het kort een reactie op het verkeersforum van verle den week en de uitspraken daar van Glaubitz, lijsttrekker van D'66. Ten eerste mis ik een visie. Glaubitz laveert heilloos tussen de grote partijen. Vijf parkeergarages, op welk we tenschappelijk onderzoek is dat gebaseerd? Hoe is dat te rijmen met de landelijke D'66 politiek van stadsrehabilitatie? Hoe met het gemeentelijk ver kiezingspamflet dat tegen be bouwing van de Stevenshofpol- der is? Dan zou men het ter rein van Sanders hard nodig hebben voor woningbouw en juist niet voor een garage. Als Glaubitz alles tegelijk wil komt zijn geloofwaardigheid in ge ding. Maar dat alles kan nog politie ke onervarenheid zijn. Indien echter Glaubitz nu hij toch al lijsttrekker is en zeker van zijn plaats in de raad. Oosterman afvalt en beweert dat hij niet verantwoordelijk is voor diens handelen (of niet-handelen) dan zeg ik: neen, dat kun je niet maken. Glaubitz loopt al een jaar of zes mee in de afde ling van D'66 en dat betekent dat hij wel degelijk een stuk verantwoordelijkheid deelt met Oosterman. Ik houd van kleine partijen, meer nog, ik geloof dat ze het zout van de demo cratie kunnen zijn, maar dan wel met een vast uitgestippelde koers en een lijsttrekker die achter zijn mensen staat. Wouter Kuyper oud-gemeenteraadslid voor D'66 ADVERTENTIE Gemeenteraadsverkiezingen op 31 mei a.s. Woensdag 31 mei is een belangrijke dag voor Leiden en voor iedereen die in Leiden woont. Want dan kiezen de stemgerechtigde inwoners een nieuwe gemeenteraad. Die gemeenteraad gaat dan samen met het College van Burgemeester en Wethouders vier jaar lang de stad be- sturen. Besturen betekent: besluiten nemen. Besluiten over al lerlei zaken waar u als inwoners dagelijks mee te maken hebt. Onderwijs, sport, verkeer, huisvesting, woningbouw, stadsvernieuwing, de binnenstad, enz. enz. Juist omdat het om uw zaken gaat is uw stem op 31 mei a.s. zo be langrijk. Bent u stemgerechtigd? Maak dan gebruik van uw recht! Woensdag 31 mei a.s. zijn de stembureaus geopend van 8 uur 'S morgens tot 7 uur 's avonds. Het gemeentebestuur van Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5