£eidóe Qowurnt Aandacht vooi het Oude Dori PPR: .knelpunten wegnemen' PvdA wil supermarkt in raadhuis Tachtig bezwaarschriften tegen ontwerp Landelijk Gebied ONBEPERKT TREINREIZEN DOOR NEDERLAND Meisje gewond bij botsing CDA LEIDERDORP: VVD waakt tegen verval oude dorp VVD: onderwijs op hoog peil PPR op de bres voor openheid REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MEI 1978 EN LEIDSCHENDAM EN STOMPWUK ÊEIDSCHENDAM/STOMPWIJK Ongeveer vijftig instanties hebben in totaal ruim tachtig bezwaarschriften ingediend tegen het ontwerp bestemmingsplan „Landelijk Gebied Leid- schendam 1978". Het gemeentebestuur is aan de helft van de bezwaren tegemoet gekomen. Zo werden twee van de acht bezwaarschriften van de LTB ingewilligd. Een daarvan is het openhouden van het gebied tussen Schaken- bosch en de Noordheylaan voor kassenbouw zodat vestiging voor tuinders uit het gebied 't i Lien mogelijk is. Oorspronkelijk was hier wo- ningbouw gepland. In de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening die gisteravond samen met de Dorpsraad Stompwijk werd gehouden, bleek de CDA vertegenwoordiger een aantal eerder geformuleerde bezwaren tegen het ontwerp-plan te. houden. Het behoud van de vrijheid voor de agrariërs binnen het gebied zou door het plan in gevaar komen. Gezamenlijk was men het erover eens, dat er meer duidelijkheid moet komen over het gebied rond de Middenweg. De Dorpsraad en de commissie verklaarde een aantal bezwaren van niet-agrariërs tegen het niet opnemen van hun bedrijven in het onwerp bestemmingsplan ongegrond. Ook het bezwaar schrift van de ponyclub De Blesruiters uit Stompwijk werd afgewezen. De ponyclub wilde het bebouwingspercentage verhoogd zien tot 40 procent zodat een gebouw (met binnenmanege) kon verrijzen. De Nederlandse Spoorwegen hebben hun stand punt ten aanzien van het tracé van de Schiphol- Üjn tussen Leiden en Den Haag gewijzigd, in eerste instantie wilde men aan de oostzijde van de huidige spoorverbinding een verdubbeling uitvoeren. Na heftige reacties in Leidschendam schijnt men thans op dit voornemen te zijn teruggekomen. In elk geval heeft de NS laten weten, besprekingen te willen beginnen over de aanleg van de zg. Schiphollijn aan de westelijke zijde van de spoorlijn Den HaagLeiden. Het echtpaar Vrolijk (midden) bezoekt de in aanbouw zijnde waterzuiveringsinstallatie in Hoogmade. MR. VROLIJK BEZOCHT ZONNIG WOUBRUGGE WOUBRUGGE Een stralende zomerdag maakte gisteren het bezoek van de commissaris der konin gin mr. Vrolijk en zijn echtgenote aan Woubrugge en Hoogmade extra aantrekkelijk. Na de vergadering met B en W in de ochtend bracht de heer Vrolijk een bezoek aan jachtwerf G. van Wijk en Zn. Dit bedrijf biedt werkgelegenheid aan zo'n dertig werknemers uit Woubrugge en omgeving en vervaardigt o.m. de in zeilerskringen zeer beken de Wibo's. Van de jachtwerf naar het water is daarna slechts een kleine sprong. Bij het water in het natuurreservaat „De Buytenlanden" is de reiger kolonie. Deze reigerkolonie is sinds de afsluiting voor bezoekers in 1965 uitgebreid van 2 naar meer dan 120 broedparen. Mevrouw Vrolijk, die haar man ook hier vergezelde, toonde bijzondere belangstel ling voor de moerasorchideeën, die tot de be schermde planten in ons land behoren. Een volgend hoogtepunt van het bezoek vormde het nieuwe verenigingsgebouw aan het Schoolpad. Tot 1976 was hier de openbare school gevestigd. Een ingrij pende verbouwing heeft de mogelijkheden voor de vele verenigingen uit de gemeente vergroot. Het gebouw biedt vergaderruimten, een biljartzaal en mogelijkheid tot het geven van uitvoeringen. De opening van het gebouw vindt overigens pas op 26 augustus plaats. Tijdens de openbare raadsvergadering, die daarna volgde werden door verscheidene raadsleden be langrijke zaken aangesneden. Raadslid Haasbroek zette een vraagteken bij de toenemende provinciale bemoeienis, met name op het gebied van ruimtelijke ordening. Hij vroeg zich o.a. af, of twee streekplan nen binnen vier jaar niet wat te veel van het goede was. Raadslid Markx wees de commissaris erop, dat het scheepsverkeer op de in 1062 gegraven Woud wetering verontrustende vormen aanneemt. Vooral het vervoer van brandstof naar Schiphol over de nauwe vaarweg baart grote zorgen. Terwijl de heer Vrolijk in de raadsvergadering ge confronteerd werd met de problematiek van de kleine plattelandsgemeente, bezocht zijn echtgenote de openbare school. Deze in 76 gebouwde school bergt kleuter- en lager onderwijs in een gebouw om de integratie te bevorderen. Na een bezoek aan de klassen onderhield mevrouw Vrolijk zich onder het genot van een kopje koffie met het personeel Prof. Mok onderscheiden LEIDEN Prof. Dr. Q. I. M. Mok uit Leiden en mr. J. Velders uit Den Haag zijn door de Franse regering onderscheiden. De eerste is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer en de tweede tot officier in de Nationale Orde van Verdienste. Prof. Mok, die in Leiden romaanse taal- en letterkunde doceert, is onderscheiden speciaal voor de verdediging van het vak Frans in het voortgezet onderwijs in ons land. ADVERTENTIE In samenwerking met de NEDERLANDSE SPOORWEGEN LEIDSE COURANT zijn lezers op de weekeinden 3, 10, 17 en 24 juni 1978 tegen sterk gereduceerd tarief De plaatsbewijzen zijn uitsluitend geldig op de zaterdagen en zondagen van bovengenoemde weekeinden. U vertrekt vanuit het dichtst bij uw Woonplaats gelegen station en reist kris-kras door het gehele land; onbeperkt in- en uitstappen. Dus waar u maar wilt. (Niet geldig in D, TEE en extra treinen). Tarieven: 1e klas volwassenen 30,- (normaal 60,-) 2e klas volwassenen 25,- (normaal 40,-) 1e klas kind (4 t/m9 jaar) 15,- (normaal 30,-) 2e klas kind (4 t/m 9 jaar) 12,50 (normaal 20,-) De kaartjes zijn vanaf heden dagelijks (behalve op zaterdag) verkrijgbaar op onze kantoren Kort Rapen burg 2, Leiden, (van 9 tot 17 uur). ALPHEN AAN DEN RIJN Op het fietspad langs De Hoorn is gisteren een 12-ja- rig meisje uit Hazerswoude tegen een auto gebotst die haar geen voorrang ver leende. Het meisje dat be wusteloos naar het Rij- noordziekenhuis werd ver voerd bleek inwendig letsel te hebben opgelopen. RIJNSATERWOUDE Zater dag, 3 juni, organiseert de wa- tersportverg. „Rijnsaterwoude" een viswedstrijd voor de jeugd. Iedereen is hartelijk welkom. Verzamelen om 0700 uur bij de „Dom". Voor nadere inlichtin gen: L. W. Bruins, Zonnedauw- laan 9. Onderscheidingen Rode Kruis Rijnland OEGSTGEEST Tijdens een bijzondere jaarvergadering van de vereniging „Het Neder- landsche Roode Kruis" afde ling Rijnland in Oegstgeest werden gisteren een aantal medailles uitgereikt. De dames S. Landman-Dijke- ma en E. v.d. Voet-de Raadt uit Warmond waren tien jaar ac tief bij de vrijwillige welfare in Huise Luidina. De kolonne-le- den mevr. A. de Groot-Lange- maire en de heer N. van der Horst vierden eveneens hun 10- jarig jubileum. Het viertal ont ving de bij de jubilae behoren de ere-tekenen. Ook werd tijdens de bijeen komst de nieuwe microbus voor aangepast personenver voer officieel overgedragen. CDA Noordwijk: tijdige inspraak NOORDWIJK - Het CDA Noordwijk gaat met een viermanschap onder aan voering van Leo Alkemade morgen de verkiezingken in. Zijn mede-lijsttrekkers zijn Jacq. de Geus, Cees van Duijn en NKV-voorzitter Wil Wijnands, gevolgd door nog zestien andere kandidaten, onder wie de thans zitting hebbende raadsleden Marry Koopman (administratrice van Huize Sint Jeroen) en Jan Mesker, (bouwvakker en secretaris van het NKV). Nieuwe kandidaten op ver kiesbare plaatsen zijn Joop Willems (rij-examinator), Piet Warmerdam (agrariër) en Koos Passchier (touw- handelaar). Onder het motto „Samen verantwoordelijk" presen teert het CDA een program ma voor de gemeentepoli tiek dat er op gericht is om met elkaar en met anderen te komen tot een betere sa menleving. Kernpunten uit dit program ma zijn: - openheid van be leid en tijdige inspraak; - gemeentelijke woningbouw alleen voor Noord wijkers en economisch aan Noordwijk gebondenen; - geen apparte- menten-hoogbouw buiten de Koningin Wilhelmina- en Pa rallel-Boulevard; - het zwaar laten wegen van de belan gen van het agrarisch be drijfsleven bij het vaststel len van de gebieden voor verdere woningbouw. Het CDA wijst de vorming van een program-college van de hand en geeft de voorkeur aan een afspiege lingscollege, gebaseerd op een aantal gezamenlijke pro grammapunten. PvdA Voorhout wil geleidelijke groei VOORHOUT De plaatse lijke afdeling van de PvdA vindt dat de uitbreiding van Voorhout met 1500 huizen in een geleidelijk tempo tot stand moet komen. De socia le woningbouw zal volgens PvdA-lijsttrekker Wim de Wit voorop moeten staan. „Het gaat om goede betaal bare huisvesting, ook voor één en tweepersoonshuis houdens, waaronder de jon geren. Voor de ontplooiing van ieder mens is het im mers noodzakelijk te be schikken over voldoende zelfstandige woonruimte". De benoeming van wethou ders hangt volgens de PvdA af van de verkiezingsuitslag. De benoemingen moeten in ieder geval op democrati sche en eerlijke wijze tot stand komen, vindt Wim de Wit. „Voor de ondersteuning van beleidsbeslissingen met fi nanciële consequenties is het beschikken over een voortschrijdende meerjaren begroting een voorwaarde. De nieuwe raad zal op basis hiervan zijn tanden kunnen zetten in het binnenkort aan de orde komende stuk over de ingediende verlangens, die bij de verschillende frac ties bestaan". Zoeterwoude voor dorpsraden ZOETERWOUDE - De door de fractie van de VVD in Zoeterwoude, onder circa 400 adressen gehouden en quête over de dorpsraden, is zaterdag afgesloten. Hoewel de door de fractie- en andere leden van de plaatselijke WD-afdeling opgehaalde vragenformulie ren, nog niet konden worden verwerkt, is bij de initiatief nemers sprake van een ge slaagde enquête. Ongeveer 80% van de uitgezette endjue- tes is ingevuld binnengeko men. Volgens een voorlopig oordeel acht bijna driekwart van de benaderde inwoners, de instelling van bewoners commissies, al dan niet bij wijze van een experiment, een nuttige en gewenste zaak. Ook is men niet onte vreden over de gebleken be langstelling om ook daad werkelijk in zo'n commissie zitting te nemen. Over enige weken hoopt de WD-fractie de uitkomsten volledig te hebben verwerkt. O.a. zullen dan de raadsleden van de andere fracties worden geïn formeerd. De vraag reist in middels wel, hoe met name PZ en het CDA in dit sta dium op deze toch wel ver rassende uitslag zullen rea geren. In een eerder stadium keerden beide partijen zich namelijk tegen de tot stand- koming van de bewoners commissies. Nu lijkt het toch onverantwoord dit standpunt onverkort te handhaven. J. Bezemer (PvdA) Leiderdorp In net Kader van de woensdag 31 mei te houden gemeenteraadsver kiezingen komt vandaag po litiek Leiderdorp aan het woord in de rubriek „Kiezen op elkaar". Te gast zijn de lijsttrekkers J. Bezemer )Pv- dA), mevrouw Tichler-Moer- man (WD), C. Gordijn (CDA) en J. Gordijn (PPR). De re~ daktie van de Leidse Cou rant heeft aan de raadsfrac ties een aantal concrete vra gen gesteld over actuele za ken in Leiderdorp. De vraag over de leefbaarheid van het oude dorp en de be stemming voor het oude raadhuis leverde naar onze mening het leukste resultaat op. Het „Oude Dorp" verdient onze speciale aan dacht. Reeds bij mijn eerste optreden in de Raad in 1974, d.w.z. lang voor het bestaan van DOK en andere aktiviteiten, heb ik daarover vragen gesteld aan het college van B W. Hieruit mag duidelijk zijn van hoe veel belang het CDA de verdere ontwikkelin gen in het Oude Dorp acht. Het peil van voorzieningen - winkels, medische zorg, post kantoor, culturele voorzieningen - mogen niet achter raken bij andere delen van de gemeen te. Als voorzitter van de begeleidingscommis sie Oude Dorp heb ik, naar ik meen te mogen zeggen, duidelijk mijn steentje bijgedragen. Het interim rapport is in comcept gereed en zal binnenkort verschijnen. Recente opmer kingen van de zijde van de PvdA zijn m.i. dan ook volkomen misplaatst. Voor wat betreft de bestemming Oude huis is van eminent belang welke advie; volgen op het in Augustus uit te brenj distributie-planologisch deelonderzoek v< dit gebied. Daarop vooruit lopen is „koffie dikkijkerij" waaraan het CDA niet zal mee doen. Dit temeer omdat de plannen afgestemd zulj len moeten worden op bestaande winkelvoor zieningen. Het CDA zal met kracht streveif naar een spoedige konstruktieve oplossini van de bestaande problemen, waarbij eer alleszins evenwichtige opbouw zal won nagestreefd. Wat zijzelf betreft: Voor staat nog niet vast dat het oude gemeente huis in haar huidige vorm gehandhaafd kaï worden. Om het oude dorp leefbaar te houden zal de PPR zich inzet ten om met spoed de knelpun ten welke er heersen weg te nemen. Dat betekent door trekking van de Mauritssingel tot over de Does en aanslui tend op de Achthovenerweg. Het verkeersknelpunt Hoofd- straat/Doesbrug wordt dan opgelost. VOorts zal geluids overlast, lawaai en stank, van de Rijskweg A4 direct tot een aanvaardbaar niveau moeten worden teruggebracht. Zolang Waterstaat daaraan nog niets doet, zal de Gemeente des noods op eigen kosten moeten ingrijpen. De Hoofdstraat vanaf het oude gemeentehuis zeker tot aan de Rijksweg A4 inclusief het kerkplein aan de Eikenlaan zal aantrek kelijk moeten worden ge maakt om boodschappen te doen, te wandelen en wat van de oude sfeer van Leiderdorp te proeven. Elementen hier bij: sierbestrating, een kunst enaarscentrum en een auto-lu we Hoofdstraat. Het Jaagpad moet worden opgeknapt, oude huizen in ere hersteld en wie weet: een promenade langs de Rijn vanaf de Leiderdorpse brug tot aan de garage Rijn land? Dit plan zou ook niet gek zijn voor de toekomstige bewoners van Voordorp. De PPR houdt meer van het win-rer keltje-op-de-hoek, daarom bij?eet voorkeur geen grote winkelsF in het oude gemeentehuis. DePa' ruimten in het oude gemeen-|jur tehuis moeten een bestem-;?s. ming krijgen gericht op hetp'J' versterken van de wijkaktivi-ket teiten in „het oude Dorp". Totj^ het oude dorp rekenen wij^ ook het Patrimoniumpark. p Het vertrek van het gemeente lijk apparaat en de totstand koming van Winkelhof bedrei gen de leefbaarheid in het Ou de Dorp. Er bestaat een grote kans dat het gebied doods en onaantrekkelijk wordt. Daar van worden de bewoners de dupe. Daarom zijn snelle maatregelen nodig. Het Oude Dorp moet een nieuwe aan trekkelijkheid krijgen, waar mensen die niet houden van de lawaaierige moderne druk te van Winkelhof, terecht kun nen voor boodschappen, maar ook voor allerlei „vrijetijdsac tiviteiten". Uit het zojuisi be kend geworden winkelonder- zoek blijkt, dat winkels pas goed kunnen draaien, wan neer er een flink aantal dicht bij elkaar zijn. Ook behoort er één zaak te zijn die de mensen trekt, b.v. een supermarkt. Dit betekent dat er in het Oude Dorp meer winkels bijeenge bracht moeten worden. Een deel van het oude raadhuis (b.v. de begane grond) moet daarvoor worden bestemd; de rest moet een functie krijgen voor sociaal-culturele doe leinden. Ik denk hierbij aan een medisch centrum, hulp postkantoor, wijkgebouw, rouwcentrum, bejaardensoos, theatertjes, kunstgalerie etc. Dit patroon moet voor het hele Oude Dorp worden ingevuld. Daarbij behoort een aantrek kelijk straatbeeld, marktplein, goed lopende markt, en zo min mogelijk verkeer. Dit alles ge- ;t gei d bei n, om beurt niet vanzelf. Het meentebestuur zal geld schikbaar moeten stellen, de gewenste ontwikkeling te, bereiken; voor zover mij be-7 kend zijn alle politieke groepe-jr ringen het hierover eens. Al-j leen het moet snel. Het oude dorp staat in het middelpunt van de belangstelling. Terecht: Als gevolg van het verschuiven van het centrum van de gemeente naar Winkelhof moeten wij ertegen waken dat oudere wijken doods worden. In de oude kern, omgeving raadhuis en dorps kerk, zien wij graag een kleinschalig aktivi- teitencentrum ontstaan. Sociaal- culturele ak tiviteiten moeten er kunnen plaats vinden. Naast vestiging van ambachtelijke bedrijfjes en boetiekjes, meer atelierruimte en vergro ting van het kerkplein, met uitbreidingsmo gelijkheden voor de markt. Het plein kan tevens als zit- en speelruimte fungeren. Ook de winkels zullen zich in het oude dorp moeten concentreren, waarbij aandacht ge schonken moet worden aan voldoende par keerruimte. Een postagentschap mag daar zeker niet ontbreken. Een combinatie van winkels, bedrijfjes en recreatiemogelijkheden kan het oude dorp levendig houden. Het is voorbarig nu al een uitspraak te doen over de toekomstige bestemming van het raad huis. Overleg hierover vindt nog volop plaats met de bewoners. Aan de hand van gebleken behoeften en mogelijkheden zal spoedig een totaal plan voor het oude dorp moeten wor den vastgesteld. O. C. v. Belle (PvdA) Th. L. Blom (VVD) .^m K. Beckers (PPR) J. J. Thom (CDA) PvdA wil gemeentelijke spaarpotten aanspreken Om toch wat zicht te krijgen op de partijverschillen, zoals die binnen de smalle marges nog mogelijk zijn, is het zaak te letten op die dingen, die de partijen over langere perioden met vast houdendheid najagen of hebben nage jaagd. Voor de PvdA-Oegstgeest is dat in de eerste plaats Haaswijk, maar dan het Haaswijk met 70% sociale woningbouw en niet het oorspronkelijke Haaswijk met het veel grotere aantal luxe bungalows en landhuizen. De vraag naar zelfstandi ge huisvestingsmogelijkheden zal immers de komende 10 a 15 jaren nog drastisch toenemen. Dat heeft het Nederlandse volk in de vijftiger en zestiger jaren met de grote kinderaantallen nu eenmaal, be werkstelligd en die klok is niet terug te draaien. De PvdA-Oegstgeest heeft daarnaast ster* ke aandrang uitgeoefend tot het aanspre ken van de gemeentelijke spaarpotten en het zoeken van nieuwe financiële midde len om de nodige en nuttige voorzienin gen, die alle partijen zeggen te wensen, daadwerkelijk en met voortvarendheid te kunnen aanvatten. Deze activiteiten gaan de krachten van het huidige ambtelijke "apparaat te boven en voor het eerst sinds jaren zal aan uitbreiding van verschillen de gemeentelijke diensten niet zijn te ontkomen. In de afgelopen raadsperiode had de WD in het college van B en W en in de raad een duidelijke inbreng. In de besprekingen tijdens de openbare Commissievergaderingen en in de raad werd het liberale standpunt regelma tig naar voren gebracht. Met resultaat, want bijna alle punten van ons vorige programma zijn gerealiseerd, of worden dat binnen afzien bare tijd. T.a.v. het verkeer, een onderwerp dat velen in Oegstgeest bezig houdt, is een belangrijke stap gezet met het verlenen van de opdracht aan een deskundig bureau tot het opstellen van een verkeersplan voor de hele gemeente. Deze opdracht is o.m. voortgevloeid uit het door de WD aan de gemeenteraad aangebo den geschrift „Aanzet tot een verkeerscircula tieplan". De WD hecht eraan het onderwijs op een hoog peil te houden. Met de nieuwbouw van de 4e O.L.S. „de Springplank" en de renovatie van de Terweeschool zijn alle openbare en bijna alle bijzondere scholen in onze gemeente goed gehuisvest. Op maatschappelijk gebied is het tot stand komen van de Welzijnsraad voor Bejaarden een belangrijk ding. (Een goed voorbeeld van samenwerking tussen gemeente en particulier initiatief). Evenals het verschijnen van de huisvestingsnota, een aanzet voor een verant woord huisvestingsbeleid, vooral met het oog op de bouw van Haaswijk. Wij hopen vurig dat daar snel gebouwd kan gaan worden. De behoefte aan woningen (en in sommige geval len zelfs woningnood) in Oegstgeest en de regio is groot. Langer uitstel maakt de huizen in Haaswijk alleen maar duurder. Hoe gaan bestuurders met mensen om? Dat is een vraag die me sinds ik in de gemeente raad kwam, steeds meer is gaan interesseen. Je zou in deze tijd van verkiezingen kunnen vragen: Hoe gaan gekozen vertegenwoordi gers met hun kiezers om? In het PPR gemeen teraadsprogramma vindt u in het eerste deel een aantal suggesties, waarvan vele mogelijk heden in de bestaande wetgeving zijn geba seerd. De bedoeling ervan is kort gezegd: De ordening van onze democratie, openheid en openbaarheid ook in Oegstgeest de komende jaren verder uitwerken. Hoe een burgemees ter kan vinden dat raadsleden te ver gingen in het willen betrekken van de mensen bij het bestuur, blijft voor mij dan ook een raadsel. Juist nu er een klein begin mee is gemaakt. In Oegstgeest wil de PPR meewerken aan een college dat uit of met steun van alle raadsle den gevormd wordt. Jarenlang is Oegstgeest door een meerderheidscollege van WD en CDA bestuurd. Maar meerderheid of afspiege len lijkt me niet eens het belangrijkste: het zal erop aan moeten komen dat er een pro gramma komt op basis waarvan gewerkt wordt. Een programma wat steeds bijgewerkt moet worden, waarover informatie gegeven moet worden en waarover ook verteld zou moeten kunnen worden, wat niet gelukt is. Mensen hebben er recht op te weten hoe het „wel en wee" van voornemens verloopt. Zoals ze het recht hebber^ te weten hoe de politieke groeperingen zich opgesteld en ingezet heb ben, wier programma de basis is voor het college-programma CDA Oegstgeest: afspiegelings college Als na morgen de nieuwe samenstelling van de raad bekend zal zijn, dan streven wij als C.D.A. er naar dat er een afspiegelingscollege komt. Waarom? Wel, de raadsstukken worden voor bereid in het College en hoe breder de basis, hoe eerdei de plannen, na goede er zorgvuldige overwegingen tot een juiste oplossing zul len komen. Geen krakeel zoals bij die raden, die ge bukt gaan onder een pro gramcollege. Onze uitgangspunten van jaar geleden zijn nu ook de zelfde n.l. mensen leven sa men; welzijn en milieu; me als één van de punten: reali satie van nieuwbouw ii Haaswijk met betaalbarei woningen. Energiebeleid waar wij vooral bij het t bouwen overdekt zwemba< enorm veel aandacht aai hebben geschonken wa weer geleid heeft tot terug winnen van energie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4