•ruggen moeten ■binnenstad doorschreidbaar maken Joop Walenkamp: de eerste echte CDA-er in de Leidse raad Paul Krugerstraat engeen Sowetostraat Politie zoekt getuigen VVD IS VOOR EEN GEZONDE MIDDENSTAND! Stem WD lijst 3. PvdA blijft rekenen op links program college De brug over de Nieuwe Rijn rhistnyan een onzer verslaggevers) l°LEIDEN Drie voetgan- 3ersbruggen over Oude Rijn, it0Uth)ude Vest en Nieuwe Rijn d suiillen in de toekomst de door geschreid baarheid van de bin- lenstad moeten vergroten. De ;J°™ ilannen daartoe werden gis- e 'eren op het stadhuis gepre- d (wfnteerd. De bruggen maken leel uit van een serie van idsirijier die terwille van het een voudiger doorkruisen van de itad voor de voetganger zul- en worden aangelegd. De 2 vierde brug komt te liggen lussen het Waaghoofd en de Tv-itille Mare. Tekeningen daar voor werden al eerder in deze lernuPnt gepubliceerd. Ofschoon Bria Robei deze brug omstreden is (de rijksdienst voor de monumen tenzorg acht hem ongewenst) verwacht de wethouder dat hij desondanks toch zal wor den aangelegd. In zekere zin geldt dat ook voor een van de bruggen waarvoor gisteren het plan werd ontvouwd. Het betreft hier de brug over de Oude Rijn tuusen de Dullebakkerssteeg en de Burcht- gracht. De laatste straat is op dit moment door een hek afgesloten, maar het ligt in de bedoeling om dit wandelpad dat langs de Burcht loopt, open te stellen na de voltooiing van de restauratie van het nabij gelegen Heerenlogement. Deze brug is onget wijfeld de mooiste creatie van de drie door twee Amsterdamse architecten ontworpen overspanningen. Om het verschil tussen Burchtgracht en Dul lebakkerssteeg te overwinnen (de ene steeg ligt 20 meter verder dan de andere) is deze brug over het water van de Oude Rijn in een Z-vorm gedacht. Aan de beide zijden van de brug komt een parallel aan de kade muur liggend bastion, waarop de traphelling naar de eigenlijke brug komt te liggen. Het bezwaar van de Rijksdienst voor de monumentenzorg is gericht op het feit dat op deze plaats nooit een brug gelegen heeft en dat er ook geen bestaande behoefte kan worden aangetoond. Anders ligt dat met de geplande brug tussen Lijsbethsteeg en Lange Schei straat over het water van de Oude Vest bij de Lakenhal. Op dit moment ligt hier een noodbrug voor voetgan gers en fietsers in verband met' de vernieuwing van de Turfmarktbrug. Gezien de huidige situatie had de rijksdienst niet al te veel bezwaren deze brug later om te zetten in een definitieve. Aan weerszijden krijgt de ze brug parallel aan de Oude Vest en Oude Singel en haaks op het water een oprit voor kinder- en invalidewa gens en voetgangers met de fiets aan de hand. Aan de andere kant komt een trapje voor voetgangers. In ver band met de grote wateroppervlakte die deze brug ter plaatse overspant is er ruimte genoeg voor twee maal twee lantaarns op de brug die het geheel een zeer romantisch aanzien zullen geven. Deze brug wordt van belang geacht voor de bereikbaarheid van de Schouwburg voor het publiek dat de auto bij Molen de Valk en omgeving heeft neergezet. De derde brug is ongetwijfeld de le lijkste, ofschoon de rijksdienst voor de monumentenzorg er weinig moeite mee lijkt te hebben. Deze komt te liggen ter hoogte van de Beschuitsteeg en zal de Nieuwe Rijn en het marktge- beuren aldaar verbinden met de Bo termarkt. Op 80 meter afstand van deze brug liggen de Koornbeursbrug en de Karnemelkbrug die al een soort gelijke functie vervullen. Om het cen trum nog meer te concentreren vond men op het stadhuis echter nog een brug noodzakelijk. Uit het gisteren gepresenteerde plan blijkt dat de brug zal worden uitgevoerd in een 2 meter hoge boogconstructie waar het eigen lijke dek van de brug aan zal worden j gehangen met stalen verbindingsstuk ken. Het bruggenplan moet als alles naar wens verloopt in de loop van het volgend jaar worden uitgevoerd. Het geld ervoor komt uit het fonds voor bovenwijkse voorzieningen. Eerst zul len naast de rijksdienst voor monu mentenzorg ook de adviesraad voor de binnenstad en de raadcommissies zich nog over het bruggenplan moeten buigen. Het plan voor de brug over de Oude Rijn Vier Leidse majorettenpelotons hebben deelgenomen aan een concours voor drumband en majoretten in Scbagen. Alle groepen zijn met prijzen naar huis gekomen. Het majorettenpeloton Pauline kreeg de eerste prijs in de jeugddivisie. De tweede prijs ging naar de junioren van Aktief. De hoofdmajorette van deze groep werd uitgeroe pen tot miss-majorette van bet festival. In de eerste divisie behaalde de Golden Green Stars de eerse prijs. Tweede werden de senioren van Aktief. De twee boofdmajoretten van de beide groepen verzamelden betzelfde aantal punten en moesten derhalve de eerste prijs delen. De wisselbeker van het concours ging naar Aktief. Rudolf Steiner De Rudolf Steiner-school houdt vrijdag 2 juni een kennis makingsavond voor ouders van nieuwe leerlingen. Deze begint om kwart over acht en wordt gehouden in het schoolgebouw aan de Cesar Franckstraat 9. Continu De openbare Basisschool Pestalozzi aan de Kernstraat gaat met ingang van 1 juni over op een continu lesrooster voor de kinderen. Zij hebben dus niet meer 's middags vrij. Het voordeel is dan natuurlijk dat zij 's middags veel vroeger met school klaar zijn. De belangrijkste reden hiervoor is dat de veiligheid van de kinderen op straat steeds minder wordt En met een continu rooster lopen de kinderen minder over straat. Voorlopig gaat het om een experiment dat tot 1 januari 1979 zal duren. Hierna zullen de ouders en leerkrachten beslissen over de definitieve invoering. Collegium Musicum De muziekgroep Collegium Musicum geeft vrijdagavond 2 juni een concert in de Zuiderkerk aan de Lammenschans- weg 15. Dit wordt een feestelijk concert omdat gevierd wordt dat André Kaart nu al 15 jaar dirigent is van Collegium Musicum. De muziekgroep zal die avond werken van Elgar, Gounod, Bruckner, Handel, Kodaly en Cimarosa uitvoeren. Het concert begint om kwart over acht Orgelconcert In de Pieterskerk aan de Pieterskerkgracht zal Hans van Nieuwkoop vrijdag 2 juni een orgelconcert verzorgen op het kerkorgel. De toegang is gratis. Hans van Nieuwkoop is momenteel hoofdvakdocent voor orgel aan de Muziekpe- dagogische Academie te Alkmaar. Ook geeft hij doceer- theorie aan het Muzieklyceum te Hilversum. In de Pieters kerk zal bij een uitvoering van Bach's derde deel van „der Clavier Vbung" ten gehore brengen. Dit is beter bekend als „de grote orgelmis". Het concert begint om kwart over acht 's avonds. Toni Macaroni In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vindt vrijdagavond 2 juni een optreden plaats van de bekende rock en roll-groep Toni Macaroni and the swinging devils. Hiermee wordt dan het popprogramma van het Vrijetijds centrum dit seizoen besloten. Daarom wordt er dit keer geen toegangsprijs gevraagd. Het optreden begint om acht uur 's avonds. amnjLEIDEN De Paul Krugerstraat blijft hoogstwaarschijnlijk [de Paul Krugerstraat. De leden van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden voelden er gister avond niets voor om in te gaan op het verzoek van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond afdeling Leiden om de Krugerstraat om te dopen in Sowetostraat. De CDA- en WD-raadsleden in de commissie stonden geheel so( afwijzend tegen het verzoek om welke straat dan ook naar deze 0 Kei Zuid-Afrikaanse plaats waar vorig jaar een felle strijd tegen de muiapartheid losbarstte te vernoemen. Zij wezen op het gevaar dat 20.15 er in de toekomst wel eens situaties in Soweto kunnen ontstaan, xel Tl|waardoor Leiden weer spijt zal krijgen van zijn naamgeving. "h//3 Burgemeester Vis was dat met hen eens. „Het is veiliger om straten naar overleden personen te noemen, op grond van hun daden. Die personen kunnen niets verkeerd meer doen." In dit verband stelde de heer De Jong van de afdeling Algemene Zaken 18.10 op het stadhuis dat de straatnamencommissie overweegt om in Koppelstein of Boekhorst, de twee nieuwe uitbreidingsgebieden, 02 straten in een buurt naar verzetshelden te noemen. rie-difVém de PvdA-er P. Bordewijk kwam het voorstel de Bloemfon- en teinstraat om te dopen tot Sowetostraat. „Het praktische voordeel S) P hiervan is dat de bewoners geen adressen hoeven te wijzigen om de eenvoudige reden dat er geen personen in deze straat wonen." LEIDEN De Leidse politie zoekt getuigen van een steekpartij die in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Breestraat plaatsvond. Naar aanleiding van een autobeschadiging ter hoogte van de Papengracht ontstond een ruzie tussen een groep van zes jongens en twee meisjes en een tweetal automobilisten. In een handge meen liep een 30-jarige inwoner van Woubrugge een messteek 9 op in de linkeroksel. Hierdoor ontstond een slagaderlijke bloe de ding. De toestand van de man die in het AZL werd opgenomen, is vrij ernstig te noemen. De Leidse politie verzoekt iedereen die inlichtingen kan verschaffen zich te melden op het bureau aan de Zonneveldstraat (071-149961) of bij de politie in de eigen woonplaats. okkii ADVERTENTIE Secr. Zoeterwoudsesingel 85, tel. 131463. F. KUIJERS lijsttrekker VVD Leiden LEIDEN De Partij van de Arbeid kent het Christen Democratisch Appel de eerste prijs voor „voorgewende on wetendheid" toe. Dit geeft het afdelingsbe stuur van de PvdA te kennen naar aanleiding van een brief van het CDA, waarin deze poli tieke partij alle partijen uitnodigt voor overleg over collegevonning na de verkiezingen. Het PvdA-afdelingsbestuur stelt in zijn antwoord: „Het propagandamateriaal van het CDA bestaat voor een niet ge ring deel uit een aanval op het PvdA-standpunt over college- vorming. Desalniettemin vindt u het nodig per brief aan ons te vragen wat ons standpunt nu ook al weer is.", aldus de PvdA. Het afdelingsbestuur stelt dat het het in de vier jaar gevoerde beleid tot inzet van de verkie zingen heeft gemaakt. „De be ste garantie om dit beleid door te voeren is de vorming van een progressief programcolle ge", aldus de PvdA. Tot slot stelt de PvdA wel dat zij van plan is medewerking te verle nen aan de totstandkoming van een college dat past bij de ver kiezingsuitslag maar tegelijker tijd stelt zij dat zij erop ver trouwt dat deze uitslag aanlei- ding geeft tot de vorming van ""Ti linksprogramcolleee. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Hoe de gemeente raadsverkiezingen van mor gen ook zullen uitvallen, vast staat dat politiek Leiden met een novum geconfronteerd zal worden. Als in september de nieuwe gemeenteraad aan treedt zal daar vrijwel zeker de eerste en echte CDA-er bij Natuurlijk zullen er morgen vele kandidaten van de Chris tendemocratische lijst 2 geko zen worden. Toch zit daar maar een zeer beperkt aantal echte CDA-ers bij en met „echt" wordt dan gedoeld op kandidaten die niet afkomstig zijn van een van de oude con fessionele partijen (KVP, ARP en CHU) waaruit het CDA is ontstaan. Want hoewel het CDA al vier jaar operationeel is in Leiden werkten de chris tendemocratische raadsleden tot nog toe nog altijd vanuit hun historische achterban: de KVP, ARP en CHU formeer den hun eigen kandidatenlijst die vervolgens werd samenge- goten tot een CDA-lijst. Ook voor deze verkiezingen werd deze procedure weer ge volgd en ofschoon je het aan de buitenkant van de lijst niet ziet zit er toch een zekere af wisseling in naar politieke af komst: nummer 1 komt uit de KVP, nummer 2 uit de CHU en nummer 3 uit de ARP. Toch deze keer een novum, want bij het samensmelten van de afzonderlijke confes sionele lijsten werden ook drie echte CDA-ers ingevoegd. Dat wil zeggen, drie kandidaten die direct lid zijn van het Joop Walenkamp CDA-verband-Leiden en niet in het Christendemocratisch Appèl terecht zijn gekomen via de gevestigde confessione le partijen. En, zoals gezegd, één van deze rechtstreekse CD A-kandidaten zal vrijwel zeker morgen in de gemeente raad worden gekozen. Hij staat op nummer 7 van lijst 2 en dat is een alleszins verkies bare plaats. Zijn naam: Josef Ignatius Leonard us Maria Vincentius Walenkamp, oud 29 jaar. Tussen de verkiezings avonden door had de Leidse Courant een gesprek met hem. LEIDEN „Mijn vrienden keken ei nogal gek tegenaan, maar voor mijzei: was de politieke keuze voor het CDA helemaal niet moeilijk. Ik heb er geei moment aan getwijfeld. Uiteraarc hangt die keuze samen met het maat schappelijk milieu waaruit ik bei voortgekomen. Een katholiek ambte narengezin. Mijn vader werkte als ge meenteambtenaar op het stadhuis vai Breda. Toch ben ik nooit lid gewor den van de KVP. Toen het CDA ei eenmaal kwam heb ik niet lang geaar zeld. In het CDA kan alles bespreek baar blijven, daar struikel je niet ovei de dogmatiek, de ideologiën, de partij discipline, zoals bij de PvdA. Die politieke inhoud van het CDA spreekt mij sterk aan: een partij die zich gematigd opstelt heeft een duidelijk bestaansrecht in deze vèrpolariseerde maatschappij". Joop Walenkamp woont al een jaar of tien in Leiden waar hij na zijn middel bare schoolopleiding in Breda eerst de vergissing beging om rechten te gaan studeren. Na drie jaar zag hij zijn fout in en zwaaide om naar klassieke talen met als hoofdvak klassieke archeolo gie. De komende winter hoopt hij af te studeren en daarmee de derde aca demicus te worden in de CDA-fractie. De laatste tijd voorziet Walenkamp in zijn dagelijks onderhoud door vooral in Den Haag in Latijn en Oude Ge schiedenis les te geven aan middelbare scholen. Voor hij zover was werkte hij voor enkele dagbladen als tekenaar-il lustrator. Ook illustreerde hij de kin derboeken „Wipneus, Pim en de blau we Jorel" en „Wipneus, Pim en de Vliegende Schotel". Joop Walenkamp heeft naast de politiek nog één merk waardige hobby: hij is een verwoed verzamelaar van blikken speelgoed dat op de een of andere manier opwind- baar is. Zijn woonkamer boven het bibliotheekgebouw aan de Breestraat staat er vol mee. De wanden worden gesierd met foto's van de voorvaderen in het geslacht Walenkamp dat een grote rol heeft gespeeld bij de geboor te van de Leidse Courant aan het begin van deze eeuw. Joop Walen- kamps wortels liggen dus in Leidse bodem en dat maakt voor hem het gemeenteraadslidmaatschap tot een uitdaging. Hoewel Walenkamp nog niet zo lang actief in de politiek mee draait (het CDA is tenslotte nog een jonge partij) stapt hij bepaald niet kleurloos en zonder oordeel over de Leidse politiek in de gemeenteraad. Walenkamp denkt zo het zijne van de drie grote concur renten waarmee zijn partij morgen de strijd aanbindt. In tegenstelling tot dat wat vaak in Leiden wordt beweerd als zou het CDA de WD rechts zijn ge passeerd ziet Walenkamp de politieke ontwikkeling juist andersom: „De Leidse WD is het CDA hier duidelijk links gepasseerd. Het CDA is ook in Leiden een middenpartij. De WD daarentegen heeft heel bewust de laat ste jaren in deze stad toenadering gezocht tot de Partij van de Arbeid". Over die PvdA zegt Walenkamp: „Wat een conservatieve partij is dat, zeg! Die jongens zijn niet eens bereid tot een gesprek. Ze zijn even star als betweterig, maar het schijnt in Leiden te kunnen: conservatief zijn, jezelf een links progressief etiket opplakken en dan toch die regentenmentaliteit in de praktijk brengen die je anderen jaren lang verweten hebt". Borrelpraatjes Weinig goede woorden heeft het aan staande CDA-raadslid over voor de opstelling van D'66 in de gemeentepoli tiek. Nog afgezien van de onverklaar baarheid van het voorkomen van het wethouder Oosterman op de lijst van een partij die zo duidelijk afstand neemt van het beleid waarvoor deze man mede verantwoordelijk is, ligt Walenkamp vooral de'opstelling tegen over het CDA zwaar op de maag. „Ik vind het een schandalige zaak dat D'66 uitspraken doet over het CDA op basis van een concept-verkiezingsprogram ma waar later nog tientallen wijzigin gen in zijn aangebracht. De stelling dat samenwerking tussen D'66 en het CDA op basis van programmatische verschillen onmogelijk zou zijn, zoals D'66 beweert, is dan ook pure onzin., Voor mij is dit de borrelkamerpraat' van Hans Glaubitz en Willem Witte- veen (respectievelijk lijsttrekker en kandidaat-raadslid van D'66-red). Ik vraag me af of de D'66-leden dat pro-socialistische standpunt van die jongens wel onderschrijven. Dat hob byisme van het schuiven met partijen en stembusuitslagen vóór de kiezers nog een mond opengedaan hebben stuit mij erg tegen de borst. Dat gaat tegen de belangen van de kiezer in en kan moeilijk democratisch genoemd worden", zegt Joop Walenkamp. Hij herhaalt nog eens het CDA-standpunt dat pleit voor een afspiegelingscollege van alle grote partijen in Leiden dat heel goed zou kunnen worden ge vormd na een open gesprek na de verkiezingen. „Die neiging van mensen om elkaar al bij voorbaat uit te sluiten is in Leiden verbazend groot. Ik be grijp daar helemaal niets van. Een open gesprek is niet alleen het meest logische, het is toch zeker ook het minsle en eerste vereiste dat je in de politiek nodig hebt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3