f 1; ELECOMMUNICATIE LEVERDE ROOTSTE DEEL WINST PTT jt minimumkapitaal morgen in werking Devies ,Groot, groter, grootst wordt tKleiner, lichter, zuiniger J en C./Lampe breidt lialenketen uit BEURSOUERZICHT KWETSBAARHEID VOETGANGER-FIETSER NIET OVERTREKKEN Scheepvaart vast Auto grammen Aandeelhouders Wyers dwingen vergadering af Voorzitter Veilig Verkeer: nyciEN LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MEI 1978 7 5. 25 n onzer redacteuren IAAG Het gunstige financiële totaal van 81? min bij PTT vorig jaar er 608 min in 1976 is voor 175 min schrijven aan verbetering van het be- tsultaat en voor 34 min gulden aan een ling van de rente-opbrengst van belegde i en reserves. Het bedrijfsresultaat van t vertoonde een verdergaande verbete- werd voor het eerst sedert 1960 positief |biln). De verbetering ten opzichte van droeg 69 min. i, lecommunicatie leverde de grootste bij- 1 aan de toeneming van het bedrijfsresul- 133 min. Het resultaat van de Postgi ro bleef daarentegen 27 min beneden de uit komst van 1976. Opvallend in de marktontwikkeling bij PTT is de verdergaande popularisering van de telefoon zoals duidelijk blijkt uit de stormachtige ontwik keling van de vraag naar telefoonaansluitingen. Thans heeft ongeveer 70 procent van de particu liere huishoudens de beschikking over een tele foonaansluiting. Voor de gezinnen is de telefoon dichtheid hoger dan voor de alleenstaanden. Bij de lagere inkomensklassen is het telefoonbezit duidelijk lager. De Rijkspostspaarbank heeft vorig jaar kunnen profiteren van het bevredigende spaarklimaat. Opvallend was dat de aanwas van nieuwe spaar gelden vooral plaatsvond bij de aan de postgiro rekening gekoppelde spaarrekening. Vergeleken met 1976 is het aandeel van de girale spaarvor- men in het totale spaartegoed dan ook toegeno men. Het marktaandeel van de Rijkspostspaar bank in het totaal van de spaartegoeden is duidelijk teruggelopen. Dit vindt vooral zijn oorzaak in de verschuiving van spaargelden naar deposito's. De vraag naar hypothecair krediet gaf vorig jaar een grote groei te zien, ondanks de gedu rende de tweede helft van 1977 geldende recla mebeperking voor banken en PTT-gelddiensten. Dit resulteerde o.m. in een consolidatie van het marktaandeel van de Rijkspostspaarbank op 16,1 procent. Daarnaast verwierf de Rijkspost spaarbank in het jaar van introductie op de markt van het consumptief krediet een redelijk aandeel van 3,5 procent. De positie op de betaal- rekeningenmarkt gaf in 1977 eveneens een be vredigend beeld te zien. De toename van het aantal postrekeningen was opvallend groot en bedroeg bijna 190.000 stuks. De groei van het saldotegoed bleef daarentegen enigszins achter bij de verwachtingen als gevolg van het gedrag van zakelijke rekeninghouders. Voor dit jaar verwacht PTT een winst van 608 min, een teruggang van 109 min in vergelijking met vorig jaar. Deze teruggang is te wijten aan de te verwachten verliezen bij de Post. JUK Het kledingconcern Peek Clop- tg - Lampe Nederland N.V. heeft een aar achter de rug en verwacht wordt, dat Drijfsresultaten in het nieuwe boekjaar eter zullen zijn als gevolg van een ver- e toename van het marktaandeel en van irke uitbreiding der activiteiten ander- Deze activiteiten betreffen met name de e P&C-zaken in België en de opzet van I: Maggie-winkelketen voor jonge mode (er land. ji ander blijkt uit het jaarverslag van het m over het boekjaar 1977/1978. Het be- bsultaat steeg met 881.000 (of 4,2 pet) h.956.000 (vóór afschrijvingen en na ver- ig van de aanloopkosten voor de vestigin- I België en van Mac Maggie). De netto- ivóór belastingen steeg met 1,5 pet tot 11.000 en na belastingen met 12,5 pet tot i.ooo. Intal P&C gezinszaken in Nederland steeg wee en in het komende najaar zal in (rijk het 30ste filiaal worden geopend. Het t dameszaken (Lampe/Haags Modehuis) 120, waarvan opnieuw een aantal werd lerniseerd. De Mac Maggie-keten werd fcht nieuwe filialen (t/m het voorjaar van '78) uitgebreid tot 13 winkels: minder dan ge pland, omdat het vinden van geschikte panden tegenviel. Daaraan zal krachtig verder worden gewerkt. Het jaarverslag constateert, dat de ontwikkeling van de kledingverkoop even aarze lend was als die van de algehele economische situatie. De landelijke stijging van de gezinsaan kopen van textiel was in '77 ca. 7 pet, de omzetgroei bij P&C/Lampe 9 pet. Het verbeter de bedrijfsresultaat is echter mede te danken aan verbetering van kostenbewaking en efficien cy, alsook in groeiende mate aan de gescheiden marktbewerking voor elke winkelketen, waar door de trefzekerheid wordt vergroot. De inter nationalisering van P&C verloopt overeenkom stig de verwachtingen. In het najaar werd ge start met de opening van filialen in Antwerpen en Luik en dit voorjaar werden ook P&C-win- kels geopend in Brussel en Charleroi. In het boekjaar '77/'78 werd 26.586.000 geïnvesteerd en bedroegen de afschrijvingen 6.655.000 te gen 5.789.000 in het jaar daarvoor. Het rende ment op eigen vermogens teeg van 9,5 tot 10 pet. In het nieuwe boekjaar zal geen beroep op de kapitaalmarkt nodig zijn. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 26 per aandeel van 100, waarvan reeds 8 als interim-divi dend ter beschikking kwam. HAAG In het Staats kan vandaag zal de Wet ring van een minimum- 2 al bij oprichting van oze en besloten vennoot- «n verschijnen, an zal bij de oprichting van een NV of BV, of bij om- 35.000,— moeten bedragen, zetting van een NV in een BV Dit bedrag kan ten hoogste of omgekeerd, het maatschap- eenmaal in de twee jaren bij pelijk kapitaal, het bij de op- algemene maatregel van be- richters geplaatste kapitaal en stuur worden herzien aan de het gestorte kapitaal ten minste hand van een nog aan te wijzen het minimumkapitaal van prijs-indexcijfer. Dit schijfwiel van een generator weegt, schoon aan de haak, 135 ton. Het wiel wordt momenteel in het „Dynamowerk" van Siemens, in Berlijn gebouwd. Als het blikpakket en de wikkelingen bevestigd zijn, dan weegt de roter zelfs 470 ton. De generator is bestemd voor een waterkrachtstation in Zaïre. (foto Siemens) Ford: dit jaar 6 pet meer auto's in Nederland AMSTERDAM (ANP) In 1978 zullen ruim 600.000 perso nenauto's op de Nederlandse markt worden gebracht of wel 6 pet meer dan in 1977. In de periode januari tot en met april stegen de autoverkopen van Ford Nederland NV met 4.000 tot 27.000 en het mark taandeel tot 11 pet (10,7 pet). Voor de rest van het jaar zien de verkopen er ook gunstig uit, zo is op de jaarvergade ring van Ford gezegd. De financiële verkoopresulta ten van Ford tot nu toe dit jaar zijn uitstekend, maar het resul taat van de fabriek wordt beïn vloed door de gang van zaken in de sector bedrijfswagens. Volgens het bestuur zou de winst over geheel 1978 dan ook beduidend lager kunnen zijn dan het goede resultaat over 1977. Het terugroepen van 46.000 Ford-auto's voor de vervanging van een klein onderdeel van het remsysteem, zal geen be duidende invloed hebben op het bedrijfsresultaat. Deze ver vanging vergt een kleine be werking en is meer een „voor zichtigheidsmaatregel" dan een grote reparatie, zo werd ge zegd. Amsterdam Op de Amster damse effectenbeurs heeft de scheepvaartmarkt maandag een verrassend vaste stemming te zien gegeven. Koploper was hierbij Van Ommeren, maar ook de andere rederijen gingen behoorlijk omhoog. Van de in ternationals waren Akzo en Hoogovens vast, terwijl verder Deli Mij. sterk de aandacht trok door de helft van het divi dend in te lopen. Van Omme ren begon 9,50 hoger op 146, maar zakte daarna in tot 141 en Nedlloyd was 3,50 beter op 87,50, eveneens gevolgd door een lichte reactie. Zelfs KNSM, die in het eerste kwartaal met verlies heeft gewerkt, was 1,50 in herstel op 90. Aande len Hoogovens lagen 1^20 ho ger in de markt op 37,70, wat te danken was aan de uitlatin gen van het bestuur in de jaar vergadering over een mogelijke positieve brutowinst in 1978. Voor Akzo bestond opnieuw vraag van onze oosterburen en dit resulteerde in een openings winst van 1,50 op ƒ31,90. De andere internationals bleven achter. KLM begon 1,80 lager op 188 en zette de daling later voort tot 185,50. Unilever be gon ƒ0,90 lager op ƒ112,50. Kon. Olie en Philips lagen frac- tioneel lager op 126,70 en 25,50. Heineken trok 0,60 aan tot 103,80. Zeer opmerke lijk was het gedrag van Deli Mij. Op basis van de notering ex-dividend zou de koers moe ten zijn beland op 124,40, maar de eerste zaken werden gedaan op 130, zodat per sal do een winst van ƒ5,60 werd geboekt. De bankaandelen la gen licht aangeboden met voor AMRO Bank ƒ0,60 verlies op ƒ76,50. De obügatiemarkt was weinig veranderd. De lokale markt gaf in het algemeen een vaste stemming te zien waarbij de tapijt- en papierfondsen goed gevraagd waren. Voor Desseaux werd 3,50 meer be taald op 46 en Bergoss was ƒ3 hoger op ƒ49. Van Gelder Papier steeg met 3,30 tot 44,50 en papiergroothandel Proost en Brandt voegde nog 10 aan de koers toe op 168. In de uitgeverij sector was Au- det 13 gulden hoger op 569 en trok de prijs van NDU ƒ7 aan tot 405. Verder lag Drent- sch-Overijsselsche Hout ge vraagd in de markt met een winst van ƒ9 op 370. Ford trok 16 aan tot 990. Voor CSM werd vergeefs 2,80 meer geboden op 62. Vast was ook Vihamij-Buttinger met 4,70 vooruitgang op 78. Oving steeg ƒ4 tot 110, Batenburg 5 tot 375 en het minder cou rante aandeel Zeeland ging van 805 naar 835. Op de actieve markt bleef KLM afbrokkelen en rond 1 uur werd 185 be taald wat 4,80 verlies oplever de. Hoogovens en Akzo bleven goed op peil en de andere in ternationals trokken een klei nigheid aan. Van Ommeren schommelde rondom de 142, een winst ten opzichte van vrij dag van 4.50. (ANP-29.05) INCOURANTE FONDSEN Alan hen (eert.) 11.75 Belg. F. Inc. Waard 15.60 Curapao (Mijnmij.) 63 Enraf Nonius 160 Fr.-Gr. H. 20% 5500 Grontmij 80 Holl. Sea Search 7.70 Immofund 1962 1500 Kon. Maastr. Z.wit 360 12 Van Mei Ie 55 15.40 Merwedijk 115 63 00 Nat. Borg 25.% 270 160 Nat. Grondbezit 140 53.75 Nat. Grondbezit 100 450 75 Prins Dokkum 80 Ruys Beleggingen 185 VAT 10.30 Viba 395 1500 BUITENLANDS GELD (Prijs in guldens) Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) fr. (100) 6,69— 7.99 105.50—108,50 25,00- 28,00 4,45—z 5,95 2,00— 2,10 47.75- 50.75 115,50-118,50 9 kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch (100) 47.00- 50,00 40.00- 43.00 38,50- 41.50 14,78— 15.08 2,67— 2,97 6,90 i j j ik zonder een nationale wetgeving is verheugen. Bovendien wordt de Seville Amerikaanse auto hard op weg naar volgend jaar leverbaar met een 8 cylin- Iropese afmetingen. Voor de modellen- der dieselmotor, die dit jaar in de Oldsmo- fks van 1979, die in het najaar wordt bile met succes is beproefd. General Mo- tors verwacht dat in 1985 minstens een kwart van haar auto's met dieselmotoren uipresenteerd, geldt slechts één devies: éiner, lichter en zuiniger. Meer voor- 1jjelaandrijving en een spectaculaire op- zal zijn uitgerust. Nu al kan de vraag op t van de dieselmotor rijn andere geen stukken na worden voldaan, merken van de nieuwe lichting auto- De 8 —cylindermotor wordt steeds ver- lielen van Ford, General Motors, der teruggedrongen. Zes en vier-cylin- rsler en American Motors. Voor al der-motoren voeren volgend jaar al de mindere moet volgend jaar echter boventoon. Ford bijvoorbeeld verwacht I meer worden betaald. De prijzen dat haar auto's binnen een paar jaar voor Hen ca. zes procent omhoog gaan. ca. 60 procent met 4-cylinder-motoren zul- -I concurrentie van de Japanse en kleine len zijn uitgerust. Dat alles moet ertoe 14ropese auto's (VW, Renault, Fiat), een leiden, dat het gemiddeld verbruik vol- ptere energiebewustheid, het succes gend jaar daalt tot ruim 1 op 8. (nu In de kleinere Amerikaanse auto's en de ongeveer 1 op 6. In 1985 zal al een gemid- oljgende benzineprijzen nopen de Ameri- delde van 1 op ruim 11,5 worden bereikt anse automobielfabrikanten al enkele Wat de vormgeving betreft, wordt 1979 en het devies van groot, groter, grootst gekenmerkt door strakke lijnen. Rondin- verlaten. De doorbraak komt nu goed gen zijn er nauwelijks meer bij. Turbo- c3 gang. De grote „slagschepen" van motoren komen er steeds meer in. Buick 3rd, GM en Chrysler verliezen volgend is er dit jaar mee begonnen, in 1979 zijn r gemiddeld meer dan 30 centimeter ook de Ford Mustangs en Capri's met i lengte, in de breedte gaat er vijf tot turbo-motoren verkrijgbaar, i centimeter af en het gewicht van de Spectaculaire nieuwe modellen staan voor jarste kolossen zakt door gebruik van 1979 niet op het programma. Ford komt ler aluminium en plastiek met meer dan met een nieuwe, fraai gelijnde Mustang. kilogram. De laatste echte „vliegdek- Dat is tevens het enige model dat iets ieder—auto" de Lincoln Continental, groter wordt, maar de Mustang was ook ijft nog één jaar in produktie. Maar dat één van de kleinste Amerikaanse auto's. 1 meer ten behoeve van oliesjeiks, dicta- General Motors brengt een nieuwe simpe riale prestige—zoekers en een paar laat le, recht-toe-recht-aan Chevrolet Nova met nhooggevallen olieboeren in Texas, dan voorwielaandrijving en de keuze tussen or de .normale" markt. Over een jaar een 4— of 6 —cylinder motor. Chrysler Ht echter ook voor deze Amerikaanse bouwt verder op de succesvolle kleine lolls Royce" definitief het doek. Plymouth Horizon en Dodge Omni. Naast pdillac heeft het al eerder in schaalver- de vijfdeurs uitvoering komt er nu ook feining gezocht De kleine Cadillac, de een driedeurs van beide modellen. Ameri- mag zich in een grote populariteit can Motors Corporation brengt een nieu we, aantrekkelijk gelijnde coifpe-uitvoe- ring van de Gremlin, ook weer verkrijg baar met 4of 6 —cylinder motor. General Motors heeft hoge verwachtingen van de dieseluitvoeringen van Oldsmobile en Cadillac. Er wordt een gemiddeld ge bruik opgegeven van ruim 1 op 10. Op de diesel-motoren wordt een garantie ge geven van maar liefst 36.000 mijl (bijna 60.000 kilometer). De produktie wordt vol gens GM in vijf jaar verdubbeld. De vraag naar stationcar-modellen en in het algemeen naar een derde of vijfde deur blijft ook in de Verenigde Staten toenemen. Een andere opmerkelijke ont wikkeling is de toenemende populariteit van de kleine pick-up trucks. Die ontwik keling is zelfs zo sterk dat de Ford pick up truck thans de best verkochte auto is. Vorig jaar werden er bijna 820.000 in de Verenigde Staten verkocht. Ook de Che vrolet pick-up (746.000) en de Dodge (213.000) gingen vorig jaar grif van de hand. Zestig procent van deze „vrachtwa gentjes" wordt blijkens een recent onder zoek voor niet—zakelijke doeleinden ge bruikt. Vooral jonge mensen (66 procent van de kopers is jonger dan 35) kopen deze handige wagens. De verbeterde weg legging en afwerking en de mogelijkheden van vierwiel-aandrijving en diesel-moto ren hebben de pick-ups populair gemaakt. Ze zijn al verkrijgbaar beneden de 10.000 gulden en zijn over het algemeen duurza mer dan de personenauto's. Chevrolet bij voorbeeld adverteert met de tekst, dat bijna 96 procent van alle sedert 1967 verkochte trucks nog steeds in gebruik is. De ontwikkeling in de Amerikaanse auto industrie begint intussen een regelrechte bedreiging te worden voor de Europese auto. De goedkope dollar maakt de prij zen aantrekkelijk en door omvang en zuinigheid vallen de Amerikaanse auto's binnen enkele jaren nauwelijks meer uit de toon. Qua weggedrag en afwerking liggen de meeste Amerikaanse auto's nog wel achter bij hun Europese concurren ten, maar duurzaamheid en bedrijfszeker heid zijn bij de meeste modellen nog steeds aantrekkelijke punten. De nieuwe Chrysler Sunbeam (waarover we destijds reeds schreven) is sinds 26 mei ook in ons land leverbaar. Was het aanvankelijk de bedoeling hier alleen de versies met 1,3 en 1,6 liter motor op de markt te brengen, bij nader inziens besloot men ook de 1,0 liter motor te importeren. De prijs van deze goedkoopste versie is 10.990 gulden, de andere kosten 11.390,- (1,3 liter LS), 12.090,- (1,3 liter GL) en 13.690,- (1,6 liter). De Sun beam is een driedeurs gezin sauto met een in de lengte richting, voorin geplaatste motor en achterwielaandrij ving. De lengte is 3,83 meter, de achterbank neerklapbaar. Engelands Design Counsil heeft de Ford Fiësta onder scheiden voor het ontwerp en voor het feit dat bij het ont werpen de kosten voor de ei genaar en het onderhoudsge- mak hoog op de lijst van prio riteiten zijn geplaatst. Prins Philip, hertog van Edinburgh, zal de prijs uitreiken. Er wa ren vijftig inzendingen van de Britse auto-industrie. Ford heeft tot nu toe 700.000 "Fies ta's geproduceerd. AMSTERDAM (ANP) Aandeelhouders Wyers Beheer NV kunnen binnen afzienbare tijd een buitengewone algemene vergadering tegemoet zien. In de jaarvergadering werd vorige week namens tien procent van het aandelenkapitaal een daartoe strekkende motie ingediend. De motie gaf het onbehagen van aandeelhou ders over de gang van zaken en het gevoerde bestuursbeleid weer. Dit onbehagen uitte zich in talrijke kritische op-, aan- en bemerkingen en leidde tenslotte tot een spannende stemming over de jaarrekening. Deze werd met een kleine meerderheid goedgekeurd vooral dank zij de Twentsche Trust Mij. De stemmenverhouding was 24.617 voor, 19.545 tegen bij 275 onthoudin gen. De groep van tien procent stelt zich voor op de buitengewone vergadering de volgende pun ten aan de orde te stellen: terugbetaling op het aandelenkapitaal, afsplitsing van het onroerend goed in een aparte vennootschap en indien aan deze twee eisen niet wordt voldaan aftreden van Raad van Bestuur en commissarissen. Verder ontslag van de zittende commissie van aandeel- hoduers en benoeming van een nieuwe commis sie met verregaande bevoegdheden. Voorzitter prof. mr. P. A. Blaisse die de zieke president-commissaris J. W. J. M. Boost verving zei dat het bestuur in principe wel akkoord gaat met een buitengewone vergadering maar wees op een aantal punten die in de agendering moeten veranderen. Wyers is namelijk een struc tuurvennootschap wat inhoudt dat de aandeel houders geen bevoegdheden hebben bestuur en commissarissen te ontslaan. Een te nadrukkelijk accent op de gevaren waaraan voetgangers en fietsers blootgesteld zijn kan er toe leiden dat de aantallen slachtoffers onder andere weggebruikers uit het oog worden verloren. Deze waarschu wing liet de voorzitter van Veilig Verkeer Nerderland, prof. ir. A. Heetman, onlangs in zijn jaarrede horen. Prof. Heetman sigmaleerde namelijk dat er opmerkelijke verschijnselen aan de dag tre den als er gekeken wordt naar het totaal aantal om het leven gekomen verkeersdeelne mers. Zo bleek, aldus prof. Heetman, het aantal gedode inzittenden van personenauto's (bestuurders en passagiers) in 1976 43 procent van het totaal aantal verkeersdoden te bedra gen. De percentages bedroegen in dat jaar voor fietsers 21 procent, voor voetgangers 16 procent en voor bromfietsers 11 procent. De voorlopige cijfers ovJr 1977 laten zien dat het door Veilig Verkeer gesignaleerde ver schijnsel zich in nog sterkere mate heeft voorgedaan. Vorig jaar is het aantal gedode inzittenden namelijk opgelopen tot 47 pro cent Op grond van deze gegevens noemde prof. Heetman de vaak gehoorde suggestie dat de, wat hij noemde statistische kwets baarheid bij voetgangers en fietsers relatief hoog zou zijn, pertinent onjuist. „Het is dan ook niet zo, dat in de ongevalscijfers een rechtvaardiging gevonden kan worden voor het verlenen van hoge prioriteit aan maatre gelen voor hun bescherming. In de eerste plaats moet naar de absolute cijfers van het aantal verkeersslachtoffers worden gekeken. Waar de meeste slachtoffers vallen en waar de grootste mogelijkheden liggen om het aantal slachtoffers te verminderen, zal het eerst opgetreden moeten worden", aldus de V.V.N.-voorzitter. Hij zei het niet reëel te vinden om het aantal gedode voetgangers,' fietsers en bromfietsers bij elkaar op te tellen. Hij legde er de nadruk op dat zijn betoog er niet op gericht was afbreuk te doen aan maatregelen ter bescherming van voet gangers, fietsers en bromfietsers. „Maatrege len te hunner bescherming moeten met on verminderde kracht voortgezet worden. Daar bij dient dan tevens veel aandacht besteed te worden aan het feit dat meer dan 30 procent van de overleden slachtoffers tussen 15 en 24 jaar oud is".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19