Schrijvers stuit weer op Jongbloed SCHOENAKEB MAAKT ZICH GEEN ILLUSIES Man Neeskens helemaal fit Arie Haan nog niet versleten jsrm ^IfePORT LEIDSE COURANT, DINSDAG 30 MEI 1978 PAGINA 15 MENDOZA - Ongedwongen stond Johan Neeskens zijn tientallen ondervragers te woord. In een houding, waarvan de zelfver zekerdheid uitstraalde, reeg hij moeiteloos Spaanse volzinnen aaneen, hiermee zich de onmiddellijke dank verwervend van de Spaans sprekende journalisten, die in de vedette van Barcelona uiteraard een ge makkelijk te interviewen object zagen. Toch twiifelce aezelfde Neeskens anderhalve' week geleden noo of-nij ooit wel Argentinië zou halen. Dat zijn interesse voor het W.K. ook maar een tikje verminderd was. Integen deel. Neeskens leefde altijd fanatiek toe naar evenementen waaraan Oranje moest deelne men. De blessure, die hem in Barcelona maanden lang op non-actief had gesteld en waarvan de genezing zich de laatste weken in progressief tempo had ontwikkeld, dreig de hem ten lange leste toch nog parten te gaan spelen. ,,ln het eerste oefenduel tegen Brugge was ik niet helemaal tevreden over mezelf", ver telde Neeskens. „Het ging nog niet zoals ik dat wenste, maar dat was volgens mij te wijten aan die maandenlange blessure. Ik had voor mezelf de overtuiging dat alles nog in orde zou komen. In de wedstrijd tegen Paris St. Germain ging het echter volledig mis. Ik had evenmin de juiste timing. Daar door verloor ik bijvoorbeeld veel kopduels. En ik was dikwijls te langzaam bij het aangaan van persoonlijke duels. Ik realiseer de me dat er nog veel moest gebeuren voor ik weer volledig in vorm was. En vanaf dat moment stak de twijfel de kop op. Ik heb avonden gepiekerd over of ik op tijd voor Argentinië gereed zou zijn. Ik twijfelde zo erg dat ik soms dacht dat het maar beter was om af te zeggen. Wanneer ik namelijk mee ga, dan moet ik ook prestaties leveren. Alleen teren op mijn naam, daarin heb ik geen zin", aldus Johan Neeskens. Tekenend Deze uitspraak was tekenend. Een felle vechter, die zich steeds volledig revan cheerde, vooral wanneer hij in dienst van Oranje staat. „Mijn houding ten opzichte van het Nederlands elftal is nog steeds niet veranderd. Ik ben nog steeds blij wanneer ik met het nationale team mee mag doen. Het blijft voor mij een eer". ..Gelukkig ben ik ervan overtuigd dat ik weer volledig mee kan draaien. De genezing is goed gevorderd en de laatste interland tegen Oostenrijk meende ik dat ik weer in vorm begon te komen". Omdat Johan Neeskens uitgaat van een pro-Oranje-instelling hebben de rellen rond het Nederlands elftal hem des te meer pijn gedaan. Hij is er dan ook erg gelukkig mee dat de sfeer lijkt te zijn opgeklaard, en dat net vertrek van een vedette als Van Hanegem de groep nauwelijks in beroering heeft ge bracht. „Dat vind ik een doodnormale zaak", aldus Neeskens. „Willem heeft veel ver dienste gehad voor het Nederlands elftal, maar daar kun je niet bij stil blijven staan. Je moet naar de toekomst kijken. Die toe komst ligt voorlopig bij het W.K.-voetbal. Dan kun je het niet hebben, dat er getreurd wordt om het vertrek van wie dan ook. Bovendien is er de zekerheid dat er nog voldoende talent is overgebleven om ook voor succes van het Nederlands elftal te kunnen zorgen. Dat is nou de gedachte waarbij je je prettig moet voelen". HARRY VERMEULEN POTRERILLOS - Opnieuw dreigt Piet Schrijvers (31) de race te verliezen. En weer is het de zes jaar oudere Jan Jongbloed die zoals zo vaak eer der een onoverkomelijke hindernis vormt voor de doelman van Ajax. Weliswaar heeft interim-bondscoach Ernst Happel zijn definitieve beslis sing nog niet bekend gemaakt, maar desondanks heeft het er alle schijn van dat zijn voorkeur uitgaat naar Jongbloed als eerste keeper in de Oranje-gelederen. „WE DOEN WEINIG VOOR ELKAAR ONDER" Zolang Happel zwijgt, heeft Piet Schrijvers nog alle hoop. Dat venti leert hij ook, hoewel in zijn stem toch de twijfel klinkt wanneer hij zegt: „De kansen staan fifty-fifty. Zowel Jan als ik hebben het in de aanloop naar dit toernooi niet slecht gedaan. Het zal voor Happel een moeilijke keuze worden. We doen weinig voor elkaar onder". En na een lichte aarzeling: „Op sommige punten is Jan sterker, op andere ben ik weer beter. Ik zou daarom niet graag in de schoenen van Happel staan. Ik heb trouwens het gevoel dat hij er zelf ook nog niet helemaal uit is, want Jongbloed en ik heb ben tot nu toe in de voorbereiding evenveel wedstrijden gespeeld. Daarom zegt het me niet zoveel dat Jan tegen Oostenrijk speelde. Hij was gewoon aan de beurt. Zo benader ik het tenminste, want ik weiger op dit moment te geloven dat Happel al voor Jong bloed heeft gekozen. Hoop doet l^y|n, niet waar?". Jan Jongbloed vormt inmiddels al tje een nachtmerrie voor Piet Schr zijn hele carriere stuit Schrijvers ó~{3 beslissende moment op Jongbloed, waarbij het erg opvalt dat hij steeds de race verliest. „Dat begon al bij DWS", herinnert Schrijvers zich. „Ik kwam maar niet langs Jongbloed. Daarom ben ik daar ook weggegaan, want je kan moeilijk je hele leven lang op de bank blijven zitten. Vier jaar geleden kwamen we elkaar in West-Duitsland opnieuw tegen. Ik leek de beste papieren te hebben, maar op het laatste moment koos Rinus Michels toch voor Jongbloed. Nu zitten we in dezelfde situatie. Misschien is ook in dit geval drie maal scheepsrecht". De onderlinge verstandhouding tussen beide topkeepers is overigens niet aangetast dior die eeuwig durende rivaliteit. Schrijvers: „Jan en ik zijn grote vrienden. En dat is geen fabeltje zoals iedereen weet. Wij kun nen gewoon goed met elkaar opschieten. We trekken altijd samen op. Daarom ben ik er van overtuigd' dat er geen moeilijkheden komen als Happel zijn beslissing bekend maakt. Ik gun het Jan en hij gunt het mij. Natuurlijk willen we alle twee dolgraag aan de bak, spelen blijft nu eenmaal leuker dan op de bank zitten, maar Happel behoeft niet bang te zijn dat degene van ons die uit de boot valt, dwars gaat liggen. Daar zijn we te goede kameraden voor". Het enige dat Piet Schrijvers wel verlangt, is een uitleg, van Happel. „Dat geldt ook voor Jongbloed", weet Ajax doelman. „Lijkt me ook normaal, net zo goed als Michels vier jaar geleden mij heeft uitgelegd waarom hij toch maar voor Jongbloed koos, verwacht ik nu ook een verklaring. Dat moet ook als je twee keepers hebt die even sterk zijn. Jan denkt er precies zo over. Wanner Happel mij kiest wil Jan weten waarom. Daar hebben we recht op. We ziin geen kleine kinderen". Piet Schrijvers acht het overigens niet hele maal uitgesloten dat ook tijdens het komen de wereldkampioenschap regelmatig van doelman gewisseld zal worden. Hijzelf: „Die mogelijkheid zit er natuurlijk in. Waarom zou je alleen maar veldspelers kunnen wisselen en niet een doelman? In wedstrijden waarin je als team behoefte hebt aan een „vliegende keep" kan je dan de voorkeur geven aan Jongbloed en in duels waarin de accenten minder op een sterk meevoetballende doel man liggen, kan ik wellicht onder de lat. In de tactische varianten die Happel onget wijfeld voor ogen heeft zou dat helemaal niet zo gek niet zijn". Schrijvers realiseert zich echter terdege dat het in het belang van de ploeg niet zo aantrekkelijk is om steeds van doelman te veranderen. „Met het oog op de wisselwerk ing met je achterhoede is het natuurlijk niet ideaal", reageert hij, „maar de mogelijkheid bestaat. Zeker omdat we in de oefenwedstrij den al steeds gewisseld hebben lijken me de problemen voor de laatste lijn niet zo erg groot. Krol bijvoorbeeld weet precies wat hij aan zowel Jongbloed als mij heeft. Com municatiestoornissen bij eventuele wisselin gen verwacht ik dan ook niet. al geef ik toe dat het hoogst ongebruikelijk is om in een team steeds van keeper te veranderen". Voorlopig zal Schrijvers, net als Jongbloed, af moeten wachten omdat Happel heeft be sloten pas vrijdag zijn plannen te ontvouwen. „Het worden spannende dagen", meent hij. „Niet alleen voor Jan en mij, maar ook voor andere spelers. Nu nog heeft iedereen de hoop dat hij zal spelen. Vrijdag zal er toch een aantal spelers teleurgesteld zijn. Proble men in de groep verwacht ik echter niet. De stemming is goed waardoor ik aanneem dat de afvallers voor de basisformatie goed opgevangen zullen worden. Veel hangt ook af van Happel. Michels nam .in Duitsland iedereen vijf minuten apart om hem uit te leggen waarom hij wel of niet speelde. Wanneer Happel zo verstandig is dat in persoonlijke gesprekken nu ook te doen, is de kans op onderlinge spanningen gering. We zijn tenslotte profs en dan heb je je neer te leggen bij de beslissigen van je trainer. MENDOZA Normaal gesproken zou Dick Schoenaker zich vanaf vandaag met echtgenote Sylvia gekoesterd hebben in de zon van het Spaanse vakantieoord Mallor- ca. Het echtpaar Schoenaker boek te immers al enkele weken gele den - toen duidelijk was geworden ASnpaSSing dat de Ajacied niet tot de laatste 22 voor Argentinië was doorge drongen - voor een veertiendaagse trip naar de zon. zal ik tot de spelers behoren, die op de tribune plaats moeten nemen. Geen enkel bezwaar voor mij, want ik vind het al gewel dig dat ik er bij ben. Het klinkt wellicht clichématig, maar het wéreldkampioenschap is een droom voor elke voetballer". Dick Schoenaker vindt het geen enkel bezwaar om in Argentinië op de tribune te moeten zitten. Dat feest ging niet door. Schoenaker vertoeft niet in Spanje maar in Zuid-Amerika, want na het afhakenvan Hovenkamp en Van Hanegem werd de 25-jarige Schoenaker in allerijl door interim-bondscoach Ernst Hap pel aan de selectie voor Argentinië toege voegd. „Ik stond perplex toen ik ineens uitgenodigd werd", reageert Schoenaker. „Dat had ik nooit verwacht. Het was eerlijk gezegd al een hele verrassing toen ik hoorde dat ik bij de laatste veertig zat. Ik zie dit wel als een bekroning voor een redelijk goed seizoen bij Ajax. ledereen weet dat ik geen stervoetbal ler ben, maar voor het elftal heb ik toch mijn waarde. Want hoe slecht het ook mag gaan, niemand kan mij ooit verwijten dat ik er niet keihard voor werk. En kennelijk heeft dat Zwartkruis en Happel erg aangesproken, want anders zou ik niet weten waar ik deze uitnodiging aan te danken heb". Illusies voor wat het spelen zelf betreft maakt Schoenaker zich uiteraard niet. Niemand behoeft hem te vertellen dat zijn plekje op de tribune al gereserveerd is. „Natuurlijk hoop ik ook nog een wedstrijd op de reser vebank te mogen zitten, maar in beginsel Aanpassingsproblemen heeft Schoenaker niet gekend. Hoewel hij pas enkele dagen tot de keurgroep van Ernst Happel behoort, beweegt hij zich al frank en vrij door de selectie. Hijzelf al verklarend: „Ik ben erg goed opgevangen door de andere spelers. En omdat ik nu eenmaal niet een type ben die zich stilletjes in een hoekje terugtrekt, vlotte het eigenlijk meteen goed met de jongens. Een voordeel is natuurlijk ook dat er een paar Ajacieden bij zijn. Dan gaat het altijd wat gemakkelijker. Maar ook zon der de steun van Krol en Schrijvers zou ik me hier best gered hebben. De sfeer binnen de groep is zo ontzettend goed en collegiaal, dat je eigenlijk, voordat je er goed en wel erg in hebt, volkomen opgeno men bent". Een oordeel over de mogelijkheden van Oranje in Argentinië kan Schoenaker zich nauwelijks vormen. Begrijpelijk natuurlijk, omdat hij er pas op het laatste moment bij is gekomen, waardoor hij nog helemaal niet weet hoever Oranje nog af is van de echte topvorm. „Alles wat ik over het Nederlands elftal weet, heb ik uit de kranten moeten vernemen", legt Schoenaker uit. „Zelfs die wedstrijd tegen Oostenrijk heb ik niet op de televisie kunnen zien, omdat we toen met Ajax in Noorwegen waren. Een waar oordeel kan ik dus niet geven. Wel kan ik zeggen dat ik het beangstigend vind dat er in Piet Schrijvers: „Als ik uit de boot val, wil ik wel een uitleg van Happel". Nederland zoveel vertrouwen is in Oranje. Volgens mij zijn er tenminste acht landen die elkaar in kracht nauwelijks ontlopen. Ik vind het daarom een beetje voorbarig om nu al te denken aan een goede eindklasse ring". Belangrijk voor Oranje kan de steun worden van het Argentijnse voetbalvolk. Schoenaker is zich daar, net als trouwens vrijwel de gehele selectie van Ernst Happel. terdege van bewust. „Die aankomst op het vliegveld van Mendoza heeft diepe indruk op mij gemaakt. Nederland staat goed aangeschre ven in Argentinië. Daar moeten we van profiteren. Die mensen kunnen op momen ten, dat het er werkelijk op aan komt. van beslissende betekenis zijn. We mogen de steun van het Argentijnse publiek niet ver spelen. Alleen daarom al is het belangrijk dat wij tegen Iran een goede partij voetbal spelen. Ik ben ervan overtuigd dat wij vanaf dat moment bij alle wedstrijden in Mendoza kunnen rekenen op de gunst van het pu bliek". Dick Schoenaker zal die eventuele bijval van het Argentijnse volk vermoedelijk niet als veldspeler meemaken, want alhoewel hij rug nummer drie draagt, tot vorige week woens dag gereserveerd voor Willem van Hanegem, behoeft hij zich weinig illusies te maken. De Ajacied tot besluit: „Dat geeft niets. De komende dagen ga ik er erg hard tegenaan. Ik doe net alsof ik een basisspeler ben. Vergeet niet dat ik aan de afbouw van het seizoen bezig was. Die wedstrijd van Ajax tegen Barcelona zou de afsluiting van het jaar zijn. Ik hei' dus gas teruggenomen. Daardoor heb ik nu op het conditionele vlak een lichte achterstand. Die wil ik zo snel mogelijk goed maken. Want hoewel ik zelf ook weet dat ik niet aan spelen toe zal komen, zal ik toch daar moeten zijn ingeval Happel me een keertje nodig heeft". ROB HARTOG Hoewel het natuurlijk niet verboden is om de juistheid van zo'n besluit in twijfel te trekken". „BEWUST OP PUBLICITEIT INGESPEELD" MENDOZA De terugkeer van Arie Haan in de selectie van Oranje mag dan voor veel buitenstaanders verrassend zijn ge weest, voor Haan zelf is dat allerminst het geval. Uit het relaas van de nuchtere speler van Anderlecht blijkt, dat hij via een bijna computerachtige planning naar zijn herver kiezing in Oranje heeft toegewerkt. „Ik ben heel sterk in het plannen van bepaal de periodes, waarin ik moet zien proberen iets te bereiken", verklaart Haan op een zelfbewuste, maar beslist niet arrogante wij ze. „Dat is met het Nederlands elftal ook het geval geweest. Het heeft mij altijd dwars gezeten dat ik na West Duitsland buiten de selectie werd gelaten. Ze hebben me nooit een fatsoenlijke reden opgegeven voor het waarom. Het feit lag er en ik moest het accepteren. Ik heb zelf echter steeds het idee gehad dat ik kon terugkomen in het Nederlands elftal. Daarvoor heb ik een be paalde tactiek uitgezet. Het begon met een bezoek van Jan Zwartkruis aan een wedstrijd van Anderlecht. Meneer Van den Stock zei toen tegen Zwartkruis. „Johnny Dusbaba en Robbie Rensenbrink spelen goed, maar er loopt er op het ogenblik eentje bij Ons rond die veel sterker is. Je moet Arie Haan vanavond eens in de gaten houden". Nu liep het toevallig die avond niet. Ik kon zelfs niet eens de ambitie opbrengen om hard te werken. Ik viel dan ook in eerste instantie uit de boot voor Oranje. Dat heeft me enorm geprikkeld en vanaf dat moment ben ik gaan plannen hoe ik het beste kon terugkomen". De definitieve ommekeer voor Haan kwam in Europa Cupduels tegen FC Twente. Daarin speelde hij zo briljant dat zijn naam weer voorlopig werd bijgeschreven op het lijstje van kandidaten voor het WK. „In die wed strijden heb ik laten zien dat Haan nog niet versleten was. Ook de Nederlandse pers voelde dat aan, met het gevolg dat ik gunsti ge kritieken kreeg. Ik ben daarna ook op de publiciteit gaan inspelen. Ik lag bij de journalisten goed in de markt en via kranten liet ik de mensen, die het bij het Nederlands elftal voor het zeggen hebben, weten dat in Brussel ook een Nederlander voetbalde die er best iets van kon" Niet waar „Willem van Hanegem schijnt toen te heb ben gezegd dat ik me het Nederlands elftal heb binnengepraat, maar dat is beslist niet waar. Ik heb alleen maar voortdurend ge zegd: Kom eens kijken naar Haan. Daar is niets op tegen, want op de momenten dat ze naar je komen kijken, moet je dan toch prestaties leveren. Ik heb deze plaats in de selectie niet bereikt met praten maar door goed te voetballen" De verkiezing van Haan bij de laatste zesen twintig betekende veel voor hem. „Ik zal mezelf vier weken lang van chagrijn hebben opgevreten wanneer ik in Brussel het WK via het kastje had moeten volgen. Ik vond zelf dat ik er gewoon bij moest zijn. Die selectie van zesentwintig was de eerste fase in mijn planning. Daarna begon ik doelbe wust toe te werken naar een plaats in het basisteam". Haan legde daartoe een overtuigend examen af in een oefenduel van het „B-team" tegen Club Brugge in de finale van het toernooi van Paris Gaint Sermain. Happel kon toen niet meer om Haan heen. al stond hij niet in de basisopstelling voor de interland tegen Oostenrijk. Veel spelers zouden dat wellicht als een teleurstelling hebben ervaren, maai; Haan niet. De „computer" had daar zijn eigen redenen voor. „Ik heb de laatste weken ontzettend veel topprestaties moeten leveren met Anderlecht. We speelden don derdag nog in Parijs en zaterdag moesten we al in Wenen tegen Oostenrijk spelen. Daartussen zat nog een vermoeiende vlieg reis. Ik vond het prima dat ik niet de hele wedstrijd speelde. Door in te vallen was de kans aanwezig om voor een verrassing te kunnen zorgen". Hetgeen Haan dan ook prompt deed door enige Nederlandse treffer te scoren, met als gevolg dat Happel in oefenduels tegen amateurclubs ook niet meer aan Haan voorbijging. „Dat wil niet zeggen dat ik er op reken dat ik vast in de selectie sta. Maar ik heb me wel gepre senteerd. Ik ben tevreden over de uitkomst van mijn programmering".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15