Saab lanceert nieuw topmodel: 900 „Vormfouten" maken nieuwe rechtszaak Menten nodig £cidóe@omo/rtt Tekort aan arbeidsplaatsen stijgt tot half miljoen VAN RMS KAN NIET GESTEUND WORDEN Mavo worstelde zich door handelsrekenen uikbrevet eland in 0 verplicht Opnieuw naar de stembus Andriessen verwacht storm van kritiek" op bezuinigingen Vreemdelin- gen van 48 nationalitei- ten in gevangenissen MEI NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MEI 1978 DELBURG (ANP) - tduikers zullen zeker nog januari 1980 zonder duik- et in de Zeeuwse wateren e onder kunnen gaan. De ili vorig jaar opgerichte rinciale Werkgroep Duik- t is tot de conclusie geko- Jl dat er een duikbrevet ver- it gesteld moet worden. dat de provinciale veror- Dg in werking kan treden, hter nog zeker een voorbe- ngstijd van anderhalf jaar de secretaris van de inciale werkgroep voor de sport. mr. J. Asselbergs, >en duikers, die in het bezit van een duikbrevet van de irlandse Onderwatersport- NOB of van de Belgische 1, geen provinciaal duik- :t nodig. Want de eisen het Zeeuwse brevet zullen »verleg met deze bonden len opgesteld. Juridisch verzuim rechtbank Amsterdam r (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zijn op het ministerie van Justitie of in het Rijksarchief nog ministe riële stukken aanwezig, die van invloed kunnen zijn op de beoordeling van het oorlogs verleden van de 79-jarige Pie- ter Menten? Deze vraag zal een nieuwe rechtszaak in Den Haag moeten proberen te beantwoorden. De Hoge Raad, die gisteren het vonnis van vijftien jaar tegen Pieter Men ten, eind vorig jaar door de Amsterdamse rechtbank uitge sproken, nietig verklaarde, vindt deze mogelijk nog aan wezige stukken belangrijk ge noeg om ze bij een nieuwe rechtzitting te betrekken. In 1952 deed de toenmalige mi nister van Justitie de toezeg ging, dat Menten niet meer ver volgd zou worden voor de hem toegeschreven oorlogsmisda den in oost-Europa, nadat hij een vonnis van enige maanden had uitgezeten. Gisteren stelde de Hoge Raad vast, dat, zo er nog stukken over deze ministe riële toezegging aanwezig wa ren, overlegging ervan noodza kelijk kan zijn. Dat de Amster damse rechtbank dit niet is nagegaan noemde de Hoge Raad gisteren een vormfout. Dit geldt ook voor het niet horen van enkele getuigen voor de verdediging. De Amster damse rechtbank had over bei de zaken tevoren zeker een be slissing moeten nemen, aldus de Hoge Raad. De Hoge Raad, gisteren funge rend als Bijzondere Raad van Cassatie, verwees de zaak naar de rechtbank in Den Haag, die dan als Bijzondere Strafkamer zal optreden. Het is niet be kend, wanneer dit zal zijn. Mr. L. van Heijningen, raadsman van Menten, meent dat dit ze ker niet binnen drie maanden kan gebeuren. Hij gaat in ieder geval bestuderen of een ver zoek tot invrijheidstelling van zijn cliënt kans van slagen heeft. De Haagse rechtbank zal zich, aldus de Hoge Raad, moeten bepalen tot het vonnis van de Amsterdamse rechtbank. Deze verklaarde Menten alleen schuldig aan oorlogsmisdaden, bedreven in het vroegere Pool se Podhorodce. sventers in harnas jaagd De Zeeuwsch- Ijimse gemeente Hulst heeft jjês ijsventers in de gemeen- inig tegen zich in het har- gejaagd door het ijsventen bel na zeven uur 's avonds grbieden. •dvoerder van de boze ijs- >rs, de heer P. J. Janssens Sint Jansteen is woedend iet gemeentebestuur. „Onze ilie loopt al zestig jaar met Nog nooit zijn er proble- geweest en ineens mogen ia zeven uur geen ijsklan- meer lokken met de bel", hij. Vandaag heeft hij sa- met een delegatie Zeeuw- flpaamse ijsventers een ge il k met de burgemeester van it, de heer P. Molthof. it heeft zijn algemene poli erordening aangepast op oek van enkele kleuterbe nde ouders, die erg veel Ier zeiden te ondervinden de lokroep van de ijsco- NIEUW HOOFD Met man en macht werd er gisteren nog gewerkt aan een nieuw model van het Reuzenhoofd dat dit weekeinde tijdens eerste bezichtigingen. De Reus die op de Dam in Amsterdam moet komen is een initiatief van hoofdstedelijke zakenlieden die onder het motto Amsterdam Reuze Stad de hoofdstad bij het publiek willen aanbevelen. Maar het idee ondervindt nogal wat tegenstand van actiegroepen die de kleinschaligheid propageren. (Van onze parlementaire redactie) Bussum/Amsterdam Minister Andries- sen van financiën verwacht „een storm van kritiek" op de bezuinigingsplannen j (de ombuigingsvoorstellen) van het kabi net. In Bussum zei hij gisteravond, dat er veel gesproken en geschreven zal wor den over het „sociale en maatschappelijk klimaat", waarin deze plannen zouden moeten passen en waarin volgens sommi gen dit kabinet tekort schiet. De kritiek, waarop mr. Andriessen zin speelde, kreeg hij dezelfde avond al vanuit Amsterdam. Daar sprak oppositieleider Den Uyl over „de gemeenplaatsen over eendracht en grootmoedigheid", waarover premier Van Agt spreekt, maar „hij spreekt niet tegen dat een aanslag op de inkomens van de zwaksten wordt be raamd". Volgens Den Uyl is het dringend noodzakelijk, dat de inkomens boven de dertigduizend gulden per jaar geleidelijk worden teruggebracht. Aanpassing van de sociale uitkeringen zou de inkomensver schillen vergroten en moet dan ook wor den afgewezen. „Alle werknemers moeten onder een cao vallen," aldus oppositielei der Den Uyl. Zijn collega Duisenberg, oudminister van financiën in het kabinet-Den Uyl erkende, sprekend in Apeldoorn, dat hij vorig jaar had gepleit voor bezuinigingen bij de over heid tot negen miljard gulden. „Maar ik ging daarbij uit van een reële inkomens verhoging van 1,5 tot 2 procent per jaar." Volgens hem moet thans de particuliere inkomensstijging sterk gematigd worden, zodat er minder in de collectieve uitgaven gesnoeid behoeft te worden. „Wanneer de matiging niet lukt zijn verdere ingrepen in de overheidsuitgaven en sociale voorzie ningen onontkoomnbaar," aldus Duisen- (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - Op een ver kiezingsbijeenkomst van het CDA in Voorschoten heeft i staatssecretaris mevrouw Haars bekend gemaakt dat er in de Nederlandse gevangenis- DRS. H. A. VAN STIPTHOUT: ÊMONSTRATIE EN VOOR ILENEN HAAG Ongeveer hon- 1 Chilenen hebben gister- lag voor de Chileense am ide in Den Haag een de stra tie gehouden. Met hun 't wilden zij solidariteit be- met de familieleden |een zestigtal vermiste Chi- i die sinds 22 mei in Chili longerstaking zijn, om het leense bewind te dwingeq leldering te verschaffen t het lot van hun verwan- [drie plaatsen m Nederland gisteravond door een l Chilenen eveneens een i gemaakt met een honger- den vastgehouden. Op iedere drie gedetineerden is er verder een verslaafd aan drugs. Zij noemde de vereenzaming van de vreemdelingen een ver schrikkelijk probleem. „Zij worden noch door hun mede gevangenen, noch door hun be waarders verstaan". Zij vroeg I diegenen die vreemde talen I spreken de moed te hebben j contact op te nemen met deze mensen. Na hun gevangenis- I straf worden deze mensen uit- j gewezen hetgeen vaak hele na re problemen geeft. Jaarlijks worden er aan de grens onge veer 130.000 vreemdelingen te gengehouden, aldus mevrouw Haars. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de komende tien jaar zal het tekort aan arbeidsplaatsen oplo pen tot een half miljoen. Het centrale probleem zal dan ook de verdeling van de schaarse arbeid worden. Dit zegt drs. H.'A. van Stiphout, lid van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbe leid, in een brochure over „Onderwijs en Arbeidsmarkt". De stellingen in deze bro-' chure zullen worden behandeld tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel op 8 juni in Amsterdam. Volgens Van Stiphout zal de politieke be moeienis met het vraagstuk van onderwijs en arbeidsmarkt belangrijk toenemen. Er zal op dit terrein een verhevigde strijd plaatshebben. De mogelijkheden om via het beleid ontwikkelingen te sturen zijn beperkt. Door de ontwikkeling van de produktivi- teit wordt de vraag naar arbeid kleiner. Die vermindering wordt niet gecompen seerd doordat elders in het bedrijfsleven of bij de overheid arbeidsplaatsen worden geschapen. Wel zal in toenemende mate een tijdelijk beroep op het arbeidsaanbod worden gedaan door gebruik te maken van uitzendkrachten en het in- en uitschakelen van bijvoorbeeld gehuwde vrouwen en bui tenlandse arbeiders. Bedrijfsleven en over heid worden steeds minder afhankelijk van het aanbod van arbeid, aldus drs. Van Stiphout. De beloningsstructuren zullen veranderd moeten worden en meer moeten worden afgestemd op het tekort aan werk. Doordat vele beter geschoolden geen werk in over eenstemming met hun opleiding kunnen krijgen, zullen zij doorschuiven naar be roepen die voor de lager opgeleiden be stemd waren. Dit leidt tot prestigeverlies voor mensen die algemeen vormend onder wijs hebben genoten. De vraag is of die toekomstige problemen via de vrije loon politiek kunnen worden opgelost. Hoofdinspecteur Volksgezondheid met pensioen DEN HAAG Tijdens een bijeenkomst in het Ridderzaal complex op het Binnenhof in Den Haag is gistermiddag offi cieel afscheid genomen van de heer R. Drion, arts, geneeskun dig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. Hij gaat met pensioen. Gedurende 25 jaar werkzaam te zijn geweest bij de tubercu losebestrijding, laatstelijk als directeur van het districts-con- sultatiebureau in Groningen, werd hij op 1 januari 1964 be noemd tot geneeskundig in specteur van de volksgezond heid in algemene dienst. Morgen gaan rond negen miljoen Nederlandse kiezers weer naar de stembus. Meer dan 800 nieuwe gemeentera den worden gekozen, terwijl de inwoners van Rotterdam en omgeving bovendien een nieuwe Rijnmondraad gaan aanwijzen. De kandidaten voor onze gemeenteraden zijn de volksvertegenwoordigers, die het allerdichtst -bij de kiezers staan. Vooral in de kleinere gemeenten kennen de meeste burgers de mensen, die zijzelf in de raad hebben gebracht. De afstand kiezergekozene is in ieder geval op het gemeentelijk vlak het kleinst. Daarom is het goed, dat in tegenstelling tot de activiteiten, die vóór de Statenverkiezingen van maart j.l. zijn ont plooid, de landelijke politici zich in zeer beperkte mate hebben bemoeid met deze raadsverkiezingen. Al kon natuurlijk niet uitblijven, dat opiniepeilingen het nationa le aspect toch onder de aandacht hebben gebracht. Niet vergeten mag evenwel worden, dat vooral in het zuiden van ons land in tal van gemeenten plaatselijke groeperin gen die van oudsher uitsluitend bij raadsverkiezingen optreden, ook nu weer naar de gunst van de kiezers dingen. omdat deze raadsverkiezingen in niet mindere mate J dan Staten- of Kamerverkiezingen wezenlijk onderdeel j van onze democratische staatsvorm zijn, past bij de uitoefening van dit democratisch recht grote zorgvuldig- heid. Het is daarom toe te juichen, dat de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Wiegel, onmiddellijk na het j bekend worden van mogelijke frauduleuze handelingen met oproepkaarten, c.q. volmachten, een onderzoek heeft gelast. I Onze Kieswet is een zeer gedetailleerd stuk wetgeving, j dat voortdurend aan verfijning en verbetering onderwor- pen is geweest. Die verbeteringen hebben vooral tot doel gehad om zoveel mogelijk burgers van hun stemrecht gebruik te laten maken, óók als zij plotseling ziek worden, óók als zij op vakantie zijn of omwille van hun werk i niet in de eigen gemeente kunnen stemmen. Voor die I gevallen heeft de wetgever het stemmen bij volmacht 1 mogelijk willen maken. Niet om er handel mee te drijven, j niet om voorkeurstemmen voor een bepaalde kandidaat 1 te verzamelen. Wie oproepkaarten daartoe misbruikt schaadt de democratie. En dat is wel het laatste dat in een vrij land als het onze mag gebeuren. PvdA WIL ÉÉN MINISTER VOOR MINDERHEDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het PvdA-Tweede-Kamerlid Molleman heeft gisteravond voorgesteld één minister aan te wijzen die het hele beleid ten aanzien van etnische minderheden in ons land moet coördineren. Hij deed dit bij de behandeling van de „Nota over de problema tiek van de Molukse minderheid" in een openbare commissiever gadering van de Kamer. Volgens Molleman is het beleid ten aanzien van de minderheden in ons land nu te veel versnipperd. Vice-ministerpresident reageerde uiterst terughoudend op dit voorstel. in onze parlementaire redactie) !N HAAG - Een overgrote meerderheid in Tweede Kamer deelt het standpunt van de ig dat Nederland het Zuidmolukse onaf- elijkheidsideaal niet kan en mag steunen, bleek gisteren tijdens de eerste openbare issievergadering van de Kamer over de iringsnota „De problematiek van de Moluk- inderheid in Nederland". Kamerleden hadden wel kritiek op de, wat lA-er Van Leyenhorst noemde, „koele toon" n de nota. „Ik vraag mij af of deze nota tot enige sfeerver betering heeft bijgedragen. De psychologische benadering is zwak". Mevrouw Wessel-Tuinstra van D'66 noemde de nota „ge voelsarm"; zij brengt niet onder woorden hoe de Molukkers hun overeenkomst en hun verblijf hier beleefden en beleven. De menselijke tragiek komt niet naar voren". De PvdA-er Molleman betreurde het, met anderen, dat de Nederlandse verantwoordelijkheid voor het onstaan van het RMS-ideaal niet in de nota werd vermeld. Hij wees in dit verband op de „correctie" die op dit punt was aangebracht in de interimnota van de gemengde commissie Kobben-Mantouw waarin gesteld wordt dat Nederland zich sterk gemaakt heeft voor het onafhankelijkheidsstre ven van de aparte deelstaten. Volgens Molleman heeft dit mede voedsel gegeven aan het onstaan van het RMS-ideaal. Evenals de regering bleek vrijwel geen Kamer fractie iets te voelen voor het voorleggen van de RMS-problematiek aan het Internationaal Hof van Justitie of het Permanente Hof van Arbitrage. Ook voelde men niets voor het aan kaarten van de RMS-zaak bij de Verenigde Er was van enkele zijden kritiek op het feit dat de Molukkers zo weinig bij de opstelling van de regeringsnota waren betrokken. Mevrouw Kappeyne (WD) stelde daartegenover dat er wel gebrek aan inspraak is geweest, maar dat het ook belangrijk was dat er zo spoedig moge lijk een regeringsnota over deze actuele proble matiek verscheen. Vooruitzichten voor donderdag. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor donderdag: Aantal uren zon: 7 tot 16. Min. temp. omstreeks: 12 gra den. Max. temp. omstreeks: 24 graden. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Aanhoudend zonnig j In de algemene luchtdrukver- j deling boven West-Europa en j het bijbehorende droge en zon- nige weer komt het komend etmaal vrijwel geen verande ring. Boven de Noordzee hand haaft zich de kern van een hogedrukgebied. Oceaande pressies koersen via IJsland naar Noord-Europa en vervol gens naar het Oosten. Nog steeds veroorzaakt een storing in de hogere luchtlagen veel bewolking en plaatselijk regen in het Balkangebied, terwijl maandag nogal wat onweer- saktiviteiten voorkwamenbo- ven het Iberisch Schiereiland en Zuid-Frankrijk. Zowel in het Middellandse zeegebied als in west midden en noord Euro pa bereiken de middagtempe- raturen waarden van 20 tot 25 graden. Weerbericht van vanmorgen 7 u Weer Max. Neer- temp. slag Amsterdam onbew. 22 0 De Bilt h.bew 23 0 Deelen onbew. 25 O Eelde onbew. 22 0 Eindhoven onbew. 2a O Oen Helder onbew 16 0 Luchth. R'dam l bew 23 0 Twente onbew. 24 0 Kopenhagen Lissabon Londen LAATSTE EXAMENDAGEN „GEVOELVOL' (Van onze onderwijsredac- teur) Den Haag „Zinvol, maar veel te veel," luidde het hort maar krachtige com mentaar van een leraar over het examenwerk „Han delskennis II (open vra- En)'\ dat gistermorgen aan t grote leger van mavo kandidaten werd gepresen teerd. Bij een kleine steek proef was hem gebleken,' dat ongeveer 70 procent van de kandidaten van zijn school niet in staat was ge weest om het werk binnen de gestelde tijd van twee uren klaar te krijgen. Dat was wel bijzonder jammer, want juist met de twee laat ste van de vijf opgaven vie len voor goede leerlingen veel punten te scoren. Het waren uitstekende voorbeelden van geïntegreerde opga ven. Boekhouden en bedrijfsrekenen werden afgewisseld met zinvolle vragen over „kennis van het economisch leven". Maar er kwam erg veel rekenwerk aan te pas. Dat was niet alleen erg vermoeiend voor de leerlingen, maar ze werden er ook onrustig van toen ze merkten dat ze in tijdnood raakten. Maar echt moeilijk was dit examen handelskennis niet. In de eerste opgave werden niet al te moeilijke vragen 'gesteld over een grafiek. In opgave twee moest een debiteu- renkaart worden bijgewerkt. De derde opgave bevatte de bekende problemen rond een kolommenbalans. Het examen aardrijkskunde voor het mavo in de middaguren was zinvol, maar wel pittig. Dat gold met name voor de vragen en opdrachten bij mavo-4, die betrekking hadden op de onderwerpen „De burger en „De Zuiderzeewerken". Het waren zeer zinvolle vragen, waarbij inzicht werd gevraagd met behulp van tekeningen en cijfers. LBO Niet ontevreden was men bij het lager beroepsonderwijs over de meerkeuzetoets Nederlands, die gistermorgen od het programma stond. Er waren drie teksten met in totaal 50 vragen. Tekst 1 luidde „Terug naar de natuur (23 vragen), tekst „Galik, een dorp in Anatolië (18 vragen) en tekst 2 „Dozen op zolder" (9 vragen). Aardrijkskunde Mxxwimd VWO en havo hadden gistermiddag beide het vak aardrijks kunde. Vanuit het havo werd het werk als pittig gekwalifi ceerd, met name het onderdeel over de Zuiderzeewerken. De vraagstelling was soms verwarrend. De inzichtvragen overheersten ten opzichte van de kennisvragen. Het vwo sprak van een gemakkelijk examen aardrijkskunde. Men vond daar de vragen vaak op havo-niveau. Maar in tegenstelling tot het havoexamen werden hier weinig inzich telijke vragen gesteld. Nederlands „Nederlands (stelopdracht)" voor het vwo gistermorgen bood goede en leuke titels met voldoende mogelijkheden. Ze waren redelijk actueel, al zal b.v. een titel als „Juliana Regina" (over de monarchie n.a.v. de 30-jarige regeringtermijn) bij nadere uitwerking minder actueel zijn gebleken dan op het eerste gezicht leek. Wellicht zullen titel 1 „Het kind en de dood" en titel 7 „Dieren beschermen is mensen beschaven" wat ongemotiveerde emo ties hebben gewekt, maar in de loop van de vorige week hebben kandidaten al zozeer hun hersens moeten ge-verbrui ken, dat het gevoel ook wel eens aan bod mocht komen. Scheikunde Open werk, noemde een leraar het examen scheikunde voor het havo van gistermiddag. De opgaven 1 en 2 waren gemakkelijk. De derde en vierde opgave waren van iets meer niveau, maar bij geen van beide was sprake van echt moeilijke onderdelen. Het meer-keuzewerk werd door de leraar „van niveau" genoemd. Toch vonden enkele leerlingen van „onze school" het werk „vrij moeilijk". De Saab 900. hier afgebeeld als 5-deurs Turbo, voorzien van aluminimum velgen en achterspoiler. De 900-serie heeft een 5 cm langere wielbasis en een compleet nieuw ontworpen onderstel. Saab heeft een nieuw model ontwikkeld- op basis van de bestaande 99. Een feit om aandacht aan te besteden want de Zweedse fabriek voert een zeer behoudende modellen-politiek. De nieu weling is de 900, begin okto ber tegen een nog nader vast te stellen prijs in Nederland te koop. Hoe duur de 900 wordt is nog niet bekend, maar aangezien het hier het topmodel van Saab betreft zal de goedkoopste 900 waar schijnlijk enige duizenden guldens duurder zijn dan de duurste 99. Het uiterlijk van de nieuwe 99 vertoont enige overeen komst met de Saab combi coupé. Ten opzichte van de combi is er wel sprake van enige ingrijpende wijzigin gen. Het onderstel is geheel nieuw terwijl de voorkant ten opzichte van de combi coupé ook ingrijpend is ge wijzigd. Daarnaast zijn in de 900 tal van nieuwe technische voor zieningen aangebracht, zodat volgens een mededeling van de fabriek gesproken kan worden van een compleet nieuwe auto. De 900 is traks leverbaar in een 3- of 5-deurs versie, met en zonder automatische transmissie en met drie ver schillende moteren. Beschik baar zijn een 108 DIN pk motor voor de 2 carburateur versie, een 118 DIN pk krachtbron voor de K-jetro- nic inspuiting en de 145 DIN pk Turbo. De 900 is 21 cm langer dan de 99 combi-coupé De wiel basis is vijf centimeter gro ter. Gewicht, prestaties en benzineverbruik zijn nage noeg gelijk aan die van de 99. Aan de buitenzijde is de Saab 900 te herkennen aan het langere en lagere front. Verdere kenmerken zijn de grotere voorruit, de 900 heeft in totaliteit 15 procent meer glas dan de 99, de zeer fors uitgevallen bumpers en voor sommige modellen (Turbo) een spoiler zowel voor als achter. Zeer veel aandacht is besteed aan het interieur Met name aan het dash board. De snelheidsmeter is voor zien van een electonische im pulsgever voor het toekom stig gebruik van een automa tisch snelheidscontrole-appa raat. Mocht over enkele jaren het besluit vallen dat een au to voortaan moet zijn voor zien van een luchtzak, die in werking treedt als er sprake is van een botsing, dan kan dat zonder enige moeite in de 900, want in stuurwiel en dashboardkastje zijn daar voor de mogelijken reeds aangebracht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13