TC A lVeredelaars sleutelen aan energie-verbruik en ziektenbestrijding KANS OP LANGERE HOUDBAARHEID VAN 3LOEMEN BIJ LAGE DRUK TOMATENPRIJS OPGELOPEN ONZEKERE TOESTAND BLIJFT AFTAKELING BÜLBLOEMEN TEGENGAAN PASJD EN TUINBOUWLEIDSE COURAN' MAANDAG 29 MEI 1978 PAGINA 9 V) In de loop van de vorige week trad er een opleving op in de prijsvorming van de tomaten. Dit betekende dat er vorige week dondedrag voor de A 1-tomaten een gemid delde prijs van 1,80 per kilo tot stand kwam. Dit is op zich natuurlijk een zeer verheugend feit, maar de realiteit dwingt een ieder om te onderkennen dat het weer in Nederland niet direkt produktiebevorde- rend is geweest. Het rijpen van de tomaten werd door het koude weer behoorlijk afgeremd. Dit kwam ook in de veilingaanvoer op sommi ge dagen duidelijk tot uitdrukking. Het was zoeken geblazen naar tomaten met een kleurtje. De binnenlandse aanvoer kan bij het omslaan van het weer, in korte tijd van grote omvang zijn. Daarnaast valt te constateren dat Marokko grote hoeveelhe den exporteert naar West-Duitsland. Dit land heeft zijn teelten over het algemeen wat verlaat, door het tegenvallende weer vroeg in het seizoen. Dit had de laatste twee jaar menige oogstreductie tot gevolg. De prijsvorming is de komende tijd sterk afhankelijk van het weer, zodra het weer een meer zomers karakter krijgt, zal de afzet meer problemen ondervinden. Verder speelt er nog een onzekere factor mee, te weten eventuele afzetproblemen voor de handel in West-Duitsland door de overstro mingen aldaar. Komkommerprijs liet het afweten De komkommerprijs heeft het de afgelo pen week duidelijk laten afweten, na een periode van standvastigheid. Er vallen ver schillende oorzaken voor aan te wijzen. Op de eerste plaats was er sprake van een omvangrijke binnenlandse aanvoer met daarnaast een toegenomen concurrentie. Er werd vooral concurrentie ondervonden van de volgende landen: Bulgarije, Grie kenland, Roemenië, België en het minder bekende Albanië. De binnenlandse aanvoer kan van dag tot dag sterk gaan verschillen, omdat bij lage re noteringen minder vlot gesneden zal worden, waardoor er weer eerder aanvoer- pieken zullen ontstaan. Op donderdag 25 mei varieerden de prijzen voor de sorterin gen van 41 tot en met 76 van 26 tot 41 cent per stuk (de week ervoor van 42 tot 57 cent). Naar verwacht zullen de prijzen bij een wat kleinere concurrentie weer aan kun nen trekken. Paprikaprijs onder zware druk De vorige week daalden de paprikaprijzen naar een dieptepunt. Voor de groene sorte ringen werd een gemiddelde prijs van 2,07 per kilo betaald (vorig jaar 2,95). Voor rood schommelen de prijzen rond 2,80 per kilo (vorig jaar 5,10). Toch kan er niet worden gesproken van grote bin nenlandse aanvoer, zeker niet ten opzichte van vorig jaar. Het grootste probleem ligt naar alle waarschijnlijkheid in de grote concurrentie op het ogenblik. Deze concur rentie komt duidelijk tot uitdrukking aan de hand van de gegevens van het produkt- schap. In die periode van 12 tot en met 18 mei werd er in West-Duitsland maar liefst 1181 ton geïmporteerd (exclusief Ne derland). Het is waarschijnlijk wel interes sant om te weten waar deze paprika's vandaan kwamen. Koploper was Italië met 838 ton, dit land produceert en exploiteert duidelijk meer dan vorig jaar. Verder deden er in bescheidener mate mee Marokko met 144 ton, Israël met 101 ton, Roemenië met 33 ton, Bulgarije met 27 ton. Spanje met 23 ton, Turkije 8 ton en België 7 ton. Het Hollandse aandeel bedroeg on geveer 350 ton. Naar verwacht zal het Hollandse aanbod van paprika's de ko mende week toenemen, met een aanhou dende concurrentie zullen de prijzen wei nig veranderingen ondergaan. Voor de ro de sorteringen bestaat er een wat grotere kans op een prijsherstel. Overige gewassen De slaprijs is inmiddels gedaald naar 22 cent per krop, hier zal weinig verandering in ontstaan omdat de aanvoer van natuur- sla een steeds belangrijkere rol gaat spe len. Voor radijsjes is de prijs wat gedaald en werd 41 cent per bosje betaald. Voor spinazie lag de gemiddelde prijs op vier dubbeltjes per kilo. Andijvie noteerde een prijs van 54 cent per kilo. Het blijft nog maar een onzekere toestand in de bloementeelt. We hebben gunstige weken gekend die in het eerste kwartaal van dit jaar hebben geleid tot een hoger omzetcijfer aan de CCWS dan het vorig jaar. Toen kwam de terugval in april en het ziet er naar uit dat mei nu niet direct een gunstig beeld zal gaan geven. Welis waar is de aanvoer van bloemen en ook van potplanten groot, doch het betekent dan veelal een terugval in de prijzen en dat heeft uiteraard weer invloed op het totaal omzetcijfer. Die omzetten schomme len sterk en vallen soms terug zoals in de eerste week van mei het geval was toen nauwelijks elf miljoen kon worden bereikt tegen bijna 20 miljoen gulden in dezelfde week van het vorig jaar. Afgelopen week bedroeg de omzet 14.673.755,82, twee mil joen minder dan vorig jaar. Ook afgelopen week gaf weer sterke prijs verschillen te zien. Na de drukke weken voor pinksteren is er wel enige rust geko men in de aanvoeren, hoewel het aanbod ruim genoeg was om de handel handen vol werk te geven voor de afzet. De vergelij king met het vorig jaar valt lang niet voor alle produkten in het voordeel uit Vooral freesia staat aan de top met aanvoeren van rond de tien miljoen bos en een gemiddel de prijs van plm. 20 cent. Het kon beter doch gezien de hoeveelheden ook wel slechter. De chrysanten blijven een tamelijk gelijk beeld geven van de gang van zaken in het vorig jaar met prijzen die in de loop van de week soms nogal wisselend zijn tot 69 cent Een bijzondere plaats nemen de pot planten in die in het omzetbedrag een sterke rol gaan spelen en ook afgelopen week met ruim een miljoen gulden een duw aan het omzetcijfer gaven. Ook Aals meer draagt een belangrijke portie bij. Veel kwekers blijken in hun teeltplan een wijziging te hebben aangebracht en de resultaten daarvan begint men ook aan de veiling te zien. De Amerikaanse anjers kwamen afgelopen week met een gemiddelde prijs van 36 cent tegen vorig jaar 44. De freesia ligt in het algemeen een dubbel tje lager in prijs dan vorig jaar doch de ruime aanvoer speelt hierbij wel een be langrijke rol. Het is nog onzeker hoe het verder zal gaan in de bloemenhandel nu zo langzamerhand de vakantietijd zich laat gelden waarvan ook de handel heeft te lijden. Men ziet dan vaak een terugloop in de belangstelling bij het publiek om bloemen te kopen en doet is toch wel te merken. De totale aanvoer aan de CCWS is gedu rende het eerste kwartaal van dit jaar, gestegen me ruim 16 procent Aalsmeer is met een omzetbedrag van 195.140.000 aan de top en boekte een gestegen omzet van 19,6 procent. Vrijwel alle veilingen binnen het VBN, kwamen op een hoger omzetcijfer zodat een gemiddelde stijging van 18,3 procent kon worden geboekt waar de CCWS dus iets onder bleef. Maar in totaal groeit het CCWS-bedrijf nog zodanig, dat het veiling- bestuur besloot tot instellen van een be drijfsbureau teneinde de bedrijfsvoering te begeleiden. Aan de heer A. Hordijk is de leiding opgedragen van dit bureau zodat deze nu een staffunktie vervult bij de CCWS. De houdbaarheid van de bolbloemen is niet altijd even briljant. Wat is de oorzaak en wat is er tegen te doen? Onderzoekers van diverse instituten zijn al geruime tijd met dit probleem bezig. Er zijn weliswaar vorderingen gemaakt, maar zoals de zaken er vandaag voorstaan, lijkt het erg waar schijnlijk dat er nog een lange weg te gaan is voor men alle problemen aan een oplos sing heeft geholpen. Het min of meer snelle aftakelen van afgesneden bolbloemen kan verschillende oorzaken hebben. Soms is vaatverstopping een probleem. Onder meer bij de iris. Bij andere bolbloemen de tulp, de lelie en de narcis bijv. heeft men wat dit punt betreft nooit moeilijkheden. Daar staat tegenover dat de bloemknoppen van een vrij grote reeks bol- en knolgewassen op het water moeilijk open gaan. Neem onder meer de irissen, de lelies, de freesia's en de gladiolen. Bekend is dat er minder problemen komen als men de bloemen op de plant rijper laat worden of als men suiker aan het water toevoegt Verrassingen Maar ook dan blijven verrassingen niet uitgesloten, zo deelde dr. G. A. Kamerbeek, staffunctionaris van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, onlangs op een congres in Wageningen mede. Uit het onderzoek is wel gebleken dat de hoeveel heid licht die de plant heeft ontvangen, bepalend kan zijn voor het al of niet optreden van bloemverwelking of -verdro ging. Een eerste vereiste bij de bestudering van houdbaarheidsproblemen is, dat men veel moet weten over het opengaan van de knoppen. Maar uitgerekend over dat punt is weinig bekend. Over het afwerpen van knoppen voorko mend bij lelies o.m. zijn meer gegevens voorhanden. Het proces wordt gereguleerd door de interne hormonenbalans. Met na me ethyleen heeft grote invloed, maar er zijn nog geen praktische oplossingen voor de toepassing van groeiregulatoren gevon den. Bladvergeling Bij sommige bolgewassen bij de tulp o.a. kunnen de petalen al worden afge worpen voordat de sierwaarde geheel ver loren is gegaan. Bij andere bol- en knolge wassen geeft niet de bloem maar het blad problemen. Bij Alstroemeria's blijft de bloem op het water wel goed, maar wordt het blad geel. Een euvel dat ook optreedt bij de bekende Speciosum-lelies. In deze gevallen verloopt het verouderingsproces van het blad dus sneller dan dat van de bloem. Op het Sprenger Instituut in Wage ningen heeft men aangetoond dat dit pro ces met succes kan worden bestreden door toevoeging van houdbaarheidsmiddelen aan het vaaswater. Daar spreekt men trou wens liever van bloemenvoedsel dan van houdbaarheidsmiddelen. Terecht overi gens! Te vaak denkt men dat men een afgesneden bloem maar in het water heeft te zetten en dat daarmee de kous volledig af is. De plant verdampt water en de afgesneden bloem kan dat water immers uit de vaas halen, zo zegt men. Zo simpel liggen de zaken niet De bloem woult, zo Het blad van de Speciosum wil op het water wel eens gaan vergelen. lang zij aan de plant zit, niet alleen van water maar ook van andere stoffen voor zien. Maar van die andere stoffen blijft de bloem in de vaas verstoken. Geen wonder dat het vaasleven van vele bloemen nog al eens teleurstellend verloopt. Boosdoener Ethyleen is vaak de boosdoener. Dat is een plantenhormoon dat een versnelde afbraak van de bloem in de hand werkt. Kan men de ethyleenproduktie onderdrukken, dan is men al een eind op de goede weg. Dat laatste punt wordt nu onderzocht door het Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek in Wageningen. En bij een ander Wage- nings centrum, het Instituut voor de toe passing van Atoomenergie in de Land bouw (ITAL) is men doende met behulp van radio-actieve isotopen na te gaan hoe het transport van ethyleen in de plant verloopt. Op het Cabo is men er achter gekomen dat men door toedienen van zil vernitraat aan anjers het krimpen (slapen) van die bloemen kan voorkomen. Zilvemi- traat remt nl. de produktie van ethyleen. Een proDleem was dat het zilvernitraat veel te langzaam in het vaatstelsel van de plant werd opgenomen. Door een ontdek king van het ITAL kan het transport van het zilvernitraat in de plant worden ver sneld. Zou men anjers na de oogst op deze manier behandelen, dan kan de levensduur met een week worden verlengd. Dat een en ander nog lang niet toepasbaar is voor de praktijk, is duidelijk. Men kan immers moeilijk aannemen dat men op tal van bloemkwekerijen met radioactieve isoto pen en ander gevaarlijk speelgoed mag gaan knutselen. Eéndagsbloemen Bij het onderzoek naar de houdbaarheid van bloemen, zoals dat o«k in Lisse ge-. beurt, wordt graag gebruik gemaakt van bloemen die van nature een heel korte bloeitijd hebben, zoals bijv. van het knol gewas Tigrida, dat duidelijk een eendags- bloem is. Voor fundamenteel onderzoek zijn die bloemen aantrekkelijk ornaat men daarmee in korte tijd veel gegevens kan verzamelen. Bij de tulp is gebleken dat de houdbaar heid kan worden verlengd door bij het bewaren de bloem aan de bol te laten zitten. Niet alles over één kam Over houdbaarheidsmiddelen (bloemen voedsel zo u wilt) zei de heer Kamerbeek dat men beslist niet alle middelen over één kam kan scheren. Enkele middelen werken bijv. alleen in aanwezigheid van andere. En als één middel succesvol werkt bij lelies, betekent dat bepaald niet dat men het dan ook wel voor tulpen kan gebrui ken. En om het allemaal nog onduidelijker te maken heeft een bepaald middel bij dezelfde bloem soms wel en soms geen succes. Er is trouwens memand die een verklaring kan geven waaróm een bepaald middel werkt. Zo kunnen suikers werk zaam zijn in gevallen waarin de interne suikerspiegel in de plant tóch al hoog is. Werk aan winkel Eén ding staat dus vast: ethyleen beïn vloedt de houdbaarheid in negatieve zin. Maar intussen is ook duidelijk geworden dat bloemen van goede kwalileit minder last hebben van ethyleen dan exemplaren van inferieure kwaliteit. U ziet: voor het Laboratorium te Lisse is er meer dan voldoende werk aan de win kel. En niet allee ifepp dit terrein trouwens! - JENINGEN De toe- St is voor de veredelaar het heden is voor de zijn brood en zijn le- De veredelaar werkt de toekomst en maakt heel bescheiden je toekomst zelf. Deze Ikteriserende woorden fn te beluisteren op de n Wageningen ge- efcen Tuinbouwdagen. Het Jtuut voor de Veredeling Tuinbouwgewassen wierp een blik op de lelijkheden in de nabije iomst. Met name de resul- n bij de resistentie-vere- hg en minder warmte be- Igde rassen stonden in de [ngstelling. jeveer dertig procent van lYT-onderzoek bestaat uit ïaar Stentieveredeling. Er is al I bereikt. Dat nog veel be- rriike resultaten zulleh jpn, staat voor* het IVT I Een voorbeeld: Fusa- I p resistent trosanjers zul- Ibinnen enkele jaren hun doen. Enkele punten feen bijzondere aandacht. Teerste het probleem dat aaide resistenties herhaal- jjk worden doorbroken, ps het wit bij sla en de ^vlekkenziekte in tomaat IVT werkt hierbij in twee jitingen. Bij sla wordt on- zocht of gedeeltelijke re- jentie bestaat tegen de tte ontwikkelingsfasen het wit om vervolgens je gedeeltelijke resistenties dat teen, vrijwel volledige, re- enteijentie te kunnen combine- sral De andere weg is het ft déporen en inkruisen van om ^we resistenties via soort- CG-vfisingen. Dit laatste is ook dnüpzakelijk wanneer in het e bijltaande rassenassortiment In resistentie blijkt te vin- Het is een moeizame weg •bij echter èls het slaagt, meekomen van andere •devolle eigenschappen is uitgesloten. el iff"— De veredelingsbedrijven zijn voorlopig nog niet uitgewerkt. duktie met lagere stookkos- Een nog jonge tak vqji de resistentieveredeling is het onderzoek inzake resistentie tegen dierlijke parasieten. Misschien was het een geluk kige greep de resistentie te gen spint in komkommer cen traal te stellen. Als resultaat van uitstekend onderzoek kan het IVT nu materiaal van een hoog niveau van resistentie overdragen aan de verede lingsbedrijven. Energie-besparing Het IVT is ervan overtuigd dat ook de veredeling een be langrijke bijdrage kan leve ren tot de energiebesparing. Er is evenwel nog geen duide lijk antwoord op de vraag gekomen of het doel van de veredeling moet zijn een ho gere produktie bij het nu ge hanteerde temperatuurregime of gelijke produktie bij een lagere temperatuur. Bij het onderzoek heeft het IVT zich vooral op het laatste gericht. Het lijkt er op dat het mate riaal met de beste groei bij lage temperatuur zich ook bij normale temperatuur het best ontwikkelt. De selectie is vooral gericht op sterk ve getatieve groei bij verlaagde temperatuur. Bij tomaat vol gen daarop direct complica ties bij de vruchtzetting. Bij komkommer vraagt de vruchtlengte bijzondere aan dacht. Het IVT verwacht bij dit on derzoek geen wonderen, want beneden bepaalde temperatu ren is geen bruikbare groei mogelijk. Maar men noteerde drie interessante kansen. Ten eerste: een grotere vroegheid bij tomaat en komkommer zit er duidelijk in. Ten tweede: een grotere produktie bij nor male temperaturen, dus ener giebesparing per kilogram. Ten derde: een gelijke pro- Selectie Bij de bloemgewassen roos, anjer en chrysant is het nog te vroeg om voorspellingen te doen, maar lijken overeen komstige perspectieven niet uitgesloten. Het onderzoek bij freesia geeft duidelijk aanwij zing dat selectie op koutere preparatieduur bij 30°C een kortere 9°C bewaring moge lijk is, waardoor een aanzien lijke energiebesparing wordt bereikt. Hoopvolle resultaten geeft ook de veredeling op forceerbaarheid bij tulpen. Niet alleen is het mogelijk gebleken om al in de jeugdfa se op forceerbaarheid te se lecteren, maar ook zijn bota nische tulpen gevonden die bij lage temperatuur vroeg te trekken zijn. Het kruising sprogramma is hiermee in volle gang. jpu ^IjjGENINGEN Op de pas J"nouden Tuinbouwdagen in Walhalla van het land- ^wkundig onderzoek, Wa- ingen, sprak de heer G. A. terbeek, medewerker van Laboratorium voor mbollenonderzoek te over het onderzoek de houdbaarheid bij iloemen. Hij roerde hier- ook de bewaring bij sterk laagde druk aan. De nor- Hen pe barometerdruk gt ongeveer 760 mm ik. In de proeven bekeek de resultaten bij een lg bpn van 50 tot 100 mm rt bij de bewaring van ïvja|emen gaat het om het te- [ej bgaan van het veroude- jsproces. Verlaging van de iperatuur is wel de een- Udigste manier. Meestal irdt een temperatuur geko- nJ tussen nul en twee gra- B, mits de bloemen dit uite- jHrd verdragen. Men streeft IBrbij naar een hoge lucht- Mbhtigheid. Het veroude- HBgsproces wordt eveneens llraagd door het zuurstof- 'lalte te verlagen of de kool concentratie te verhogen, condities, zo hield de ;r Kamerbeek zijn geïnte- jseerd publiek voor, zijn ir wel en in het geval van 2-verhoging zelfs beter te ezenlijken zonder druk- •laging toe te passen. Wat lan het voordeel van druk- aging? drukverlaging kan het ir de plant geproduceerde lyleen gemakkelijker uit de sticfcnt vrijkomen en bij een et «cheiden ventilatie worden ng bevoerd. Zoals bekend ver- Hajélt het gas ethyleen de rij- ig oftewel het veroude- igsproces. Bij herstel van normale druk komt het ier^yleenprod ucerend mecha- ;me slechts langzaam weer gang. Wat zijn de nadelen? Hg; resterende lucht in de ||ftik moet goed worden be- :htigd anders droogt het iteriaal uit. Ook tijdens het jrvoer moeten de bloemen ieel" blijven. De installatie kostbaar. Het C02-niveau de tank is moeilijk te ver- >gen. anjers heeft men goede De houdbaarheid tijdens het transport is een belangrijke zaak. resultaten geboekt. In de knop gesneden anjers konden tot negen weken bij 50 mm kwikdruk en nul graden wor den bewaard. De kwaliteit, was gelijk of beter dan die van de vers gesneden exem plaren. Bij andere bloemen waren de resultaten minder bemoedigend, hoewel de be waarperiode wel kon worden verlengd. Bij rozen maakt men gewag van optredende aantastingen en verblauwing van de kroonblaadjes. Bij bol bloemen werd geen enkel voordeel waargenomen ten opzichte van een normale be waring. De meest spectaculai re toepassing ligt op het ter rein van de bewaring van stekmateriaal (chrysanten, anjers en geraniums). De heer Kamerbeek sloot zijn hoofdstuk over bewaring bij lage -druk af met de opmer king dat er nog veel vragen beantwoord moeten worden. Zo is in proeven op het labo ratorium gebleken dat er moeilijkheden kunnen ont staan wanneer men de bloe men uit het lage druksysteem met eên zeer hoge luchtvoch tigheid verwijdert en bloot stelt aan een normale druk met meestal een veel lagere luchtvochtigheid. Bij lelies vormde dit een knelpunt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9