k :AF-vrouwen l gehinderd Moabit vangen is in Argentijnse leiders hebben geen plannen voor toekomst gesmeed Frankrijks gevaarlijkste misdadiger berooft Casino te Deauville Nieuwe zuivering in Addis Abeba ieen ;ka9an1 toloze :cmdag Haig waarschuwt NAVO-landen voor kracht Sovjet-Unie Nieuwe actie in Egypte tegen Heykal GENLAND LEIDSE COURANT LLEI 2 jar# ei<| 1 I liddac gaanijnze correspondent Amie van ie chi ;disch_ Ondanks koortsachtige acti- Brdoeh van de zeventig koppen spe- lommissie had de politie van 1 gisteravond nog geen enkel, gevonden van de vijf vrouwen igebodjerdag de terrorist Till Meyer """^'zwaarbewaakte Moabit-gevan- 6 tan de voormalige hoofstad met I hebben bevrijd, mfiel ijwi£ne van hen in een Volkswagenbusje lachtten, meldden de twee andere vrou- eboderj 's morgens om 8.45 uur bij de portier f ^jtevangenis. Zij toonden hem advocaten- /eehtk,. (34) de terrorist die zaterdag door viji m'ichtfvan de pote Armee Fraktion bevrijd is uit :entrai|nse Moabitgevangenis. Till Meyer heeft de van „Paradijsvogel" vanwege de extrava- JARA ding die hij vroeger placht te dragen. passen die gesteld waren op de namen Fischer en Sigmund, met het verzoek hun cliënten te mogen bezoeken. Zonder onderzoek naar moge lijke wapens en zonder dat gevraagd werd wie hun cliënten waren, werden zij doorgelaten. Ook bij een volgende controle was dit het geval. Tenslotte bereikten zij de ruimte die toegang geeft tot de spreekkamers, waar op dat moment de terroristen Meyer en Andreas Vogel een onderhoud hadden met hun keuze-advocaten Becker en Mallerhoff. De vrouwen bedreigden de dienstdoende beambte met hun pistolen, maar onverwacht kwam een tweede gevangenisbewaker te hulp gesneld die zich meester wist te maken van het wapen van één van de vrouwen. Vervolgens vluchtte hij in de spreekcel van Vogel, sloot de deur achter zich af en sloeg alarm, terwijl de kogels in de deur sloegen. De vrouwen openden daarop de spreekcel, waar Meyer zich bevond, sleurden hem mee en begaven zich naar de uitgang terwijl ze de eerste beambte als gijze laar met zich meevoerden. De bewakers bij de poort openden het ijzeren hek, dat zij gealar meerd door het kabaal inmiddels hadden neer gelaten, -toen de vrouwen dreigden hun collega te zullen neerschieten en de daad bij het woord voegden door deze verschillende malen in de benen te schieten. Het drietal stak daarop ongemoeid de straat over (de gewonde beambte hadden zij achter gelaten) stapten in het busje en reden weg, waarbij enkele geparkeerde auto's werden be schadigd. Ongeveer duizend meter verder stapten de vijf vrouwen en hun bevrijde collega uit en verdwe nen te voet Een intensieve speuractie leverde niets op. De Volkswagenbus werd door de poli tie verlaten aangetroffen. De advocaten Becker en Mallerhoff werden voorlopig in hechtenis genomen, maar zondag weer vrijgelaten toen bleek dat zij niets met het gebeurde te doen hadden. De 34-jarige Till Meyer wordt beschouwd als een van de gevaarlijkste terroristen in de Bonds republiek. Evenals Vogel behoort hij tot de „Beweging van de tweede juni" en staat op dit moment met vier andere leden van deze groep terecht op beschuldiging van moord op rechter Von Drenckmann, ontvoering van de CDU-poli- ticus Peter Lorenz en tien bankovervallen. de Moabitgevangenis vlak na de aktie van vijf RAF-vrouwen. kunt °W (AP) De Zwit- bevolking heeft 1123Lgisteren een re' ■pduro uitgesproken '9? °ln de autoloze zon- £derd, Het voorstel om 12 per jaar op zondag gemotoriseerde ver zoek te verbieden was ,99241!diend door een mi- zieschermingsgroep en hens de uitslag heb- "NSTn e -Zwitserse kiezers ïlijksl waarschuwing in ,k de j genomen van de re- erdagPg dat aanvaarding ig. uj bet voorstel zou ifkomen op schen- r van de individuele GEBPeid en. rampzalig de Zwitserse eco- K^ie zou zijn, gezien Lgrote betekenis van Leidtoerisme in dat land. i de andere voorstel- RE Pi werd er maar één Egenomen. De Zwit- 11.301 zeiden namelijk 'ja' het voorstel van a- v regering de brood- ipenkfe te verhogen in ver- :d met de verlaging Vrtf de subsidies op gra- omplf. enojoearebellen filgen onesiérs te Ml, J iaén S GEI naakt^Y Rebellenleiders jn Irian Jaya Nieuw-Güinea) hebben d a-Nieuw-Guinea en Aus- j niet hun medewerking •rstr len bij het organiseren 114. Bn internationale confe- waarop de onafhanke- id van Irian Jaya onder- ran discussie moet zijn. —pellen hebben ook van de den: (ig van Papoea-Nieuw- N mei schriftelijk geëist zes staérs van Irian Jaya vrij te w'jk4ie in een gevangenis van 1 ze% in Papoea-Nieuw-Gui- ome1ten. Aangenomen wordt Jur' zich bij de negen gijze- P drie hoge Indonesische Wrissen bevinden: de mdant van de regionale igendienst, luitenant- Amiral, de plaatselijke bevelhebber, Ismail, 'oorzitter van het provin- 'lement van Iran Jaya, WASHINGTON (UPI-DPA) Generaal Alexander Haig, op perbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift' US News and World Report' verklaard dat de NAVO-strijd- krachten in Europa „een tien tal jaren van verwaarlozing" achter de rug hebben en nu versterkt moeten worden om gelijke tred te kunnen houden met de Russen die op grote schaal troepen en materieel in Oost-Europa samentrekken. Volgens Haig is er wel „inten sieve activiteit" na het akkoord tussen de NAVO-landen, in mei van het vorig jaar gesloten, om hun conventionele strijdkrach ten te versterken, maar één jaar van grote activiteit kan toch niet tien jaar van ver waarlozing goedmaken". Gene raal Haig zei dat de Russen op het stuk van het strategisch evenwicht in Centraal-Europa een achterstand van naar schatting tien tegen een hebben ingelopen en nu gelijkwaardig aan de NAVO zijn. Sinds 1970 waren de Russiche strijdkrach ten in dit gebied met ruim 100.000 man versterkt. Haig drong er voorts bij de NAVO-landen op aan verder te kijken dan hun traditionele grenzen en te reageren op „het directe geevaar" van de uitda gingen in het Midden-Oosten en Afrika. DEAUVILLE (upi) De Fran se staatsvijand nr 1, Jacques Mesrine, heeft dit weekeind het casino in de Franse bad plaats Deauville beroofd van 135.000 frank (circa 65.000). Tot deze slotsom is de politie gisteren gekomen. Inmiddels zijn 200 speciaal op geleide politiemannen uit Pa rijs gekomen om een bosachti ge streek ten zuiden van Deau ville uit te kammen waar Mes rine en een medeplichtige zich zouden schuilhouden. Het optreden van Mesrine die op 8 mei op spectaculaire wijze uit de Parijse Santé-gevangenis wist te ontsnappen, getuigde van een grote brutaliteit Vrij dagnacht stapte hij eerst het politiebureau van Deauville binnen. Zich legitimerend met een officiële kaart van het mi nisterie van justitie, verklaarde hij commissaris van politie te zijn. Hij vroeg de hoofdcom missaris te spreken, maar deze was niet aanwezig. Wederom met het officiële document van het ministerie van justitie, dat hij bij zijn recente vlucht uit de Santé van een gevangenis functionaris had gestolen, be trad hij kort daarna het casino, waar hij de directeur te spre ken vroeg. 'Hij zei als recher cheur op zoek te zijn naar een valsspeler. Toen de onderdirec teur naar hem toe kwam, ver klaarde de bezoeker: „Ik ben Mesrine. U hebt wel van me gehoord, breng me naar de kassier". De ongeveer 100 ele gant geklede spelers die op dat ogenblik druk bezig waren met het roulettespel, realiseerden zich niet dat het casino werd beroofd. De kassier wist echter het ge heime alarm in werking te stel len. De aansnellende politie slaagde er niet in Mesrine en zijn medeplichtige aan te hou den, ondanks een schietpartij voor het casino. Daarbij wer den twee omstanders, een En gelse toerist en een Frans meis je, gewond. Illllllllllllllllllillllllllllllllllll Prinses Beatrix en prins Claus bren- negen momenteel een bezoek aan Australië. Op deze foto kijkt prinses Beatrix in Cottes- loe in West-Austra- lië naar de verre einders van de In dische Oceaan. Naast haar burge meester Anderson van Cottesloe. tmiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii Restant Griekse tanker wordt opgeblazen LONDEN De Britse rege ring heeft besloten het wrak van de Griekse tanker Eleni, voor de kust van Norfolk, op te blazen. In het wrak bevin den zich nog steeds duizenden tonnen olie, die opnieuw de Britse stranden kunnen ver vuilen. Het is niet uitgesloten dat ook de kusten van het vasteland, met name de Neder landse kust, van de olie te lijden krijgen. De afgelopen drie weken zijn tevergeefs verscheidene metho den beproefd om het wrak leeg te pompen. De Eleni V scheur de in tweeën na een aanvaring met een Franse vrachtboot De explosie moet de olie in kleine deeltjes verspreiden, waarna het bestrijden van de olievlek ken gemakkelijker zou moeten zijn. CAIRO (Rtr) De Egyptische autoriteiten zijn zondag een grootscheepse actie begonnen tegen tegenstanders van de po litiek van president Sadat Volgens de aanklager worden 150 verdachte personen aan een onderzoek onderwerpen, onder wie 26 journalisten die artikelen naar het buitenland zouden hebben gestuurd die „lasterlijk zijn voor Egypte en een bedreiging zijn voor de veiligheid van het thuisfront" Vijf journalisten hebben een verbod gekregen naar het bui tenland te reizen. Onder hen is Mohammed Heykal, die hoof dredacteur van het invloedrij ke dagblad Al Ahram was, tot dat hij in 1974 bij Sadat in ongenade viel. Heykal staat kritisch tegenover het binnen landse beleid van Sadat en te genover diens vredesinitiatief tegenover Israël. Heykal ver klaarde zijn reisverbod niet te begrijpen. „Ik verschil van me ning met president Sadat over de wijze waarop er vrede in het Midden-Oosten kan worden be reikt, maar ik dacht dat dit het recht was van iedere burger". De actie maakt deel uit van een breed opgezette campagne te gen communisten en andere critici. Daarbij wordt ook het toezicht op de pers versterkt waaraan de Egyptische kiezers vorige week in een referendum met ruim 98 pet van de stem men hun goedkeuring hebben verleend. Volgens dit referen dum mogen communisten niet voor de pers werken, niet aan politiek doen en geen hoge openbare functies bekleden. ADDIS ABEBA (UPI) Het Ethiopische offensief in de noordelijke provincie Eritrea schijnt ondanks krachtige be schietingen van de stellingen van de afscheidingsbeweging tot stilstand te zijn gekomen. Gelijkertijd duidt een nieuwe zuiveringsgolf in de hoofdstad Addis Abeba op een zware cri sis voor het militaire bewind onder Mengistu Haile Mariam. Naar het regeringsblad „Ethio pian Herald" zaterdag bericht te zijn de leiders van het alge meen vakverbond Aetu wegens „politieke sabotage' vervangen. Zij zouden leden van de verbo den socialistische beweging (Me'ison) in hun organisatie hebben opgenomen. De nieuwe zuivering in de vak beweging toont, volgens waar nemers, een gevaarlijke zwakte van het regime-Mengistu aan. De Aetu was pas een jaar gele den gevormd uit medestanders van Mengistu, nadat het vorige vakverbond (Celu) was ontbon den, omdat de leiders „contra revolutionairen" zouden zijn. Het was toen de bedoeling om uit de kern van de Aetu de leiders te recruteren voor de voorgenomen nieuwe „proleta rische partij". In deze communistisch gezinde partij zouden ook aanhangers van de socialistische beweging (Me'ison) een belangrijke rol gaan spelen. Deze partij die zich marxistisch-leninistisch noemt, is inmiddels echter ver boden, na op ideologisch ge bied in botsing te zijn gekomen Intussen blijkt uit de berichten uit Eritrea dat de Ethiopische regeringstroepen tot dusver geen wezenlijke terreinwinst hebben geboekt. Volgens Ara bische waarnemers zou dit sa menhangen met de aarzeling van Cuba om de Eritrese natio nalisten te onderwerpen, die zij in het verleden in hun strijd om onafhankelijkheid hebben bijgestaan. (Van onze correspondent Richard Gott) BUENOS AIRES Een week voor de Wereldkampioenschappen wapperden in Buenos Aires de vlaggen. Dit niet ter ere van het internationale voetbalfestijn, maar omdat 25 mei de nationale feestdag van Argentinië is. Op die dag, in 1810, zette de bestuursraad de Spaanse onderko ning af en zes jaar later was de onafhan kelijkheid officieel. En zo hebben de Ar gentijnen op 25 mei een vrije dag. Er wordt dan druk met vlaggen gezwaaid, in de kathedraal wordt in aanwezigheid van de kardinaal en de legercommandanten, die toevallig ook de regeringsleiders zijn, het Te Deum gezongen. Het volk zelf viert niets, zo in Buenos Aires te zien. De hoofdstedelingen hebben nog nooit zo'n afgematte, stille en knorrige indruk gemaakt. Volgens de autoriteiten geeft de pers, en vooral de Europese, een verwrongen beeld van Argentinië. Kranten en televisie heb ben zich in het buitenland gewillig laten manipuleren door het „internationele ter rorisme", om Argentinië in een kwaad daglicht te stellen. Dat zegt tenminste ad miraal Oscar Montes, minister van buiten landse zaken. Maar de werkelijkheid spreekt voor zichzelf. Die werkelijkheid is, dat Argentinië diep in de moeilijkheden zit, dieper wellicht dan ooit in de 168 jaar van zijn bestaan het geval is geweest. Wat de situatie juist zo hopeloos maakt is, dat niemand, en zeker de militaire leiders niet, een oplossing weet. Het gaat niet alleen om de mensenrechten, hoewel juist de niet naleving daarvan Ar gentinië zo'n slechte naam heeft bezorgd en hoewel het een belangrijk symptQpm van het probleem is. De duizenden, vooral jonge, mensen, die verdwenen zijn sedert generaal Jorge Videla Isabel Peron in maart 1976 de laan uitstuurde-, kunnen als voorbeeld dienen. Onlangs nog drukte het gerespecteerde dagblad van Buenos Aires, La Prensa, een lijst af van meer dan 2500 namen van mensen, die niet meer gezien zijn, nadat zij gevangen genomen waren bij hun werk, in hun huis of op de openba re weg. „Het is geheel onmogelijk", zo zegt de Buenos Aires Herald in een hoofdarti kel, „te pretenderen dat de mensenrechten gerespecteerd worden, terwijl dit enorme menselijke probleem onopgelost blijft. In veel gevallen, na twee jaar niets meer van zoon, dochter of man gehoord te hebben, geven de familieleden de hoop op. Ze willen alleen nog maar weten of de per soon in kwestie dood of levend is. Dat is niet teveel gevraagd." Dat is kennelijk wél teveel gevraagd in het huidige Argentinië. Het militaire regiem lijkt niet bij machte enige beslissing te nemen, of het nu mensenrechten betreft of wat anders, om de doodeenvoudige reden, dat het regiem ernstig verdeeld is. Toen generaal Videla, samen met admiraal Emilio Massera en generaal Orlando Agos- ti in 1976, naar de macht greep hadden zij alle drie één doel. Zij wilden, koste wat kost, de peronistische beweging de kop in drukken. Zowel de grotere rechtervleugel onder leiding van Isabel Peron, haar secre taris Jose Lopez, die zegt een reïncarnatie van de profeet Daniël te .zijn, en de leider van de metaalarbeiders Lorenzo Miguel, als de guerrillabeweging, de Montenero's. Verder dan dit doel hadden de militaire leiders nog niet gekeken. Nu, twee jaar later, zijn enkele van die doelstellingen in vervulling gegaan: Isabel Peron en Lorenzo Miguel zitten gevangen. Lopez leeft als balling in de woestijn. Ook de meeste leiders van de Montenero's zijn in ballingschap. Maar ook de militaire ideologen zijn van hun invloed beroofd en de hoogste militairen hebben zodoende geen duidelijk plan voor de toekomst van hun land. Het probleem wordt met de dag moeilijker. De economie kwijnt weg, lijdend aan een acute recessie en aan een inflatie van meer dan 200 pet. per jaar. Buitenlandse econo men komen met verbazing, maar niet met bewondering, kijken naar dit ongeëvenaar de staaltje van „stagflatie". In politiek opzicht is er enige verbetering te bespeuren. Generaal Videla heeft aange kondigd, dat hij zich in augustus zal terug trekken als opperbevelhebber van het le ger. Drie jaar zal hij nog president blijven, met onder hem een junta van drie man, die hem als senatoren zullen adviseren én gelijk geven. Misschien zullen deze veran deringen leiden tot een meer eensgezinde legertop, die in staat zal zijn plannen te maken voor de toekomst. Voorlopig blijven de militairen nogal naïef hopen, dat de oude politieke partijen, die zich op het ogenblik „teruggetrokken" hebben, vanzelf zullen wegkwijnen, zoals dat in Columbia min of meer het geval is geweest Maar in Argentinië is dat niet mogelijk, omdat daar grote bevolkingsgroepen historische redenen hebben, om zich verbonden te voelen met de radicalen of met de peronis ten. Een meer voor de hand liggende oplos sing zou zijn, dat de militairen samenwerk ing gaan zoeken bij de burgerpolitici. Maar als dat zou gebeuren, dan zullen de bur gers zeker meer vragen, dan de militairen bereid zijn te geven. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7