CDA wordt woensdag grote winnaar Terreur van inbrekers Dierenbescherming gaat hard werken aan betere naam KNVO ongerust over kabinetsbeleid BEJAARDE MAN RAAKT TON KWIJT •rkeer in ekeinde st negen Iden LRTSEN HEBBEN TE GEINIG OOG VOOR ROL IN OORLOG" ,Polo en de politieklees/leerboek voor lagere scholen POLITIE VINDT TAPIJTEN EN HASJ NENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 MEI 1978 PAGINA 5 HAAG (ANP) verkeer in Neder- heeft het afgelopen ;einde aan negen inen het leven ge- Onder hen waren voetgangers, drie ers, twee motorrij- een bromfietser en automobilist. -F van de twee voet- |ers was een bejaar- eduwe, zij werd vrij- S vond op een zebra Rotterdam geschept een auto. De andere ganger was een 15- meisje. Zij werd eens vrijdagavond ;ereden door een* onenauto toen zij op buitenweg niet ver naJDelfzijl aan de rech- i dobnt van de weg liep. drq gevt twee motorrijders hefen 27 en 20 jaar. De UTKECHT(ANP) De Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft de doelstelling van de dierenbescherming tot op heden niet kunnen ver wezenlijken doordat er zich bij elke activiteiten problemen voordoen. De sentimentele en emotionele instelling van de leden be let een zakelijke aanpak van de problemen en de vereniging heeft verzuimd tijdig in te spelen op de toenemende belangstelling voor huisdieren. Dit zegt de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren in een voorlopige be leidsnota die zaterdag in Ut recht is gepresenteerd tijdens de algemene ledenvergadering. Uit een onderzoek is gebleken dat de Dierenbescherming wel een grote bekendheid geniet, maar dat de populariteit te j wensen overlaat. Dit laatste heeft volgens de nota dikwijls meer te maken met de perso- TaC •ïge jongeman jm gisteren in Nieuw ^iemda om het leven 113 hij een proefrit Ikte met een motor- 1 en uit de bocht nen die zich met dierenbe- schermingswerk bezighouden dan met het werk als zodanig. De vereniging acht het daarom noodzakelijk dat er hard ge werkt gaat worden aan een image-verbetering van de Die renbescherming. De vereniging zal in haar be leid in de komende jaren de grootste prioriteit geven aan het tegengaan van de explosie ve toeneming van het aantal huisdieren. Hiertoe wil de Die renbescherming onder meer het ongelimiteerd fokken van huisdieren tegengaan. Een an dere actie waarmee de Dieren bescherming dit jaar start is gericht tegen het dragen van bont. Tijdens de jaarvergade ring zaterdag in Utrecht show den mannequins jassen van na maakbont. Het Nederlands kampioenschap jeu de boule. Soms was het wel heel moeilijk om te bepalen welke bal nu het dichtstbij lag. Prognose Nipo-Rooie Haan: (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Als de prognoses niet bedriegen, zal het CDA bij de gemeenteraadsverkiezingen van aanstaande woensdag een grote overwin ning behalen op de PvdA. De winst van het CDA zal vooral ten koste gaan van de VVD. Uit de zaterdag bekend gemaakte resultaten van het NIPO-Rooie Haan-verkiezingsonderzoek, be werkt door de socioloog Maurice de Hondt, blijkt dat het CDA op dit moment bij eventuele Kamerverkiezingen 56 zetels zou behalen en de PvdA 51. Dit betekent dat het CDA sinds vorig jaar mei voortdurend in de kiezersgunst is gestegen en dat de PvdA langzaam in aanhang terugloopt. Dit laatste wordt volgens Maurice de Ten opzichte van de Statenverkiezingen van maart j.l. geeft de WDop dit moment een geringe teruggang te zien, terwijl D'66 en PSP een kleine winst boekten. DE PPR loopt op nieuw terug en staat daarmee nu nog slechts op 1 procent van het aantal uitgebrachte stem men, hetgeen overeen zou komen met 1 Kamer zetel. In vergelijking met de gemeenteraadsverkiezin gen van vier jaar geleden zullen CDA, PvdA en D'66 duidelijk winnen, maar de WD zal in de gemeenteraden de grote verliezer zijn. loningshavenbrug in Rotterdam is weer hersteld. Achttien dagen nadat de Nedlloyd Bahrain de brug Ie, waardoor treinverkeer op deze belangrijke noord-zuid verbinding onmogelijk werd, werd het o- pareerde beweegbare deel door twee drijvende bokken op zijn plaats getild. De NS rijdt weer normaal m at scheelt zo'n vijfhonderd busritten per dag. Bouw Willemsbrug van start gegaan ROTTERDAM. Na tientallen jaren van moeizaam overleg is zaterdagmorgen een begin ge maakt met de bouw van de nieuwe Willemsbrug over de Nieuwe Maas in Rotterdam. De symontrische tuibrug, die 96 miljoen gulden gaat kosten, zal in 1981 de zware taak van de ruim honderd jaar oude Willemsbrug overnemen. De vervanging van de oude brug, die het toenemend ver keer en de zware lasten van auto's en vrachtverkeer nog maar moeilijk kon dragen, heeft de gemeente veel hoofd brekens gekost. Naast proble men van financiële aard verg de ook de zeer uitgebreide in spraakprocedure de nodige tijd. De brug krijgt drie rijba nen voor het openbaar vervoer en aan beide zijden paden voor fietsers en voetgangers. i Oomen :uwe voorziter )A-jongeren '.ECHT (ANP) Op het :de landelijke congres van Christen Democratisch (eren Appèl in Utrecht is rdag mevrouw Ria Oomen ten, vice-voorzitter van de erenorganisatie van de tot voorzitter gekozen, is de opvolgster van Fred (man. ens het congres van deze ratie van christen-demo- sche jongeren organisaties ik een aantal politieke reso luties aangenomen. Zo sprak het appèl zich uit voor intrek king van de anti-kraakwet die thans bij de Eerste Kamer ligt. Gepleit werd voor een systeem waarbij leegstaande panden na circa zes maanden door de overheid kunnen worden ge vorderd. Voorts werden resolu ties aangenomen voor een rui mer vreemdelingenbeleid van mevrouw Haars, staatssecreta ris van justitie. Ook werd de CDA-fractie verzocht, onver kort vast te houden aan de eis dat aan de in de motie-Van Houwelingen gevraagde garan ties voor de levering van ver rijkt uranium moet zijn vol daan, alvorens tot leveranties wordt overgegaan. een onzer verslaggevers) STERDAM Hoewel er sprake is van een beginnende list wording bestaat er bij veel medici onwil om de oorlog- tblematiek te zien als een medisch belangrijke zaak. Toch een gezamenlijke stem vanuit de artsen wereld een belang- e invloed hebben. Dit zei de arts dr. J.A. Verdoorn zaterdag Amsterdam op het congres Arts en Geweld waar de medische ecten van het oorlogvoeren aan de orde werden gesteld. doorn merkte op dat tussen medisch denken (de artseneed) nilitair denken (de officierseed) een principiële en onoplosba- egenstelling bestaat. Die zal, behalve bij absolute dienstweige- voor alle artsen die in de oorlog moeten functioneren in praktijk neerkomen op een compromis. Maar volgens dr. doorn zal dat compromis toch uiteindelijk door de militaire mtwoordelijkheid worden bepaald. Internationale overeen- ïsten en wettelijke regelingen die een vermenselijking van oorlog beogen, hebben in oorlogstijd alleen invloed voorzover de structuur van de oorlog niet wezenlijk aantasten. Dr. doorn bepleitte politiek engagement van de artsen, gericht de aanpak van factoren die tot het ontstaan van een oorlog inen leiden, zoals armoede in de Derde Wereld, de bewape- gswedloop en structureel geweld (racisme, kolonialisme en itieke en economische onderdrukking). Dr. H.A. van Geuns ak namens Amnesty International over het martelen van itieke tegenstanders. Artsen die niet tegen het martelen aan, maken zich volgens Van Geuns schuldig aan grof rhtsverzuim. DEN HAAG (ANP) - Voorzit ter W. Perquin van het Konin klijk Nederlands Onderne- mersverbond in het midden- en kleinbedrijf is nog niet on der de indruk van het in daden erkennen van het door het ka-' binet beleden grote belang van het midden- en kleinbedrijf. Hij heeft dat vanmiddag ge zegd op de algemene ledenver gadering van zijn organisatie in het Europa Hotel in Sche- veningen. Hij voegde er aan toe dat hij zo zijn twijfels begint te krij gen. Hij zei te erkennen dat het kabinet voor enorme proble men staat. Ook dat een aantal zaken niet van de ene dag op de andere kan worden waarge maakt en dat men het kabinet een zekere speelruimte moet geven. „Maar ik begin mij nu toch zo'n beetje ongerust te maken over de vraag welke reële betekenis ik aan die lief desverklaring moet toekennen. Ik heb nog steeds niets ge merkt van een beleidswijziging in de sfeer van het meer op het midden- en kleinbedrijf gericht zijn van werkgelegenheidsbe- vorderende maatregelen, noch van de daarbij noodzakelijke versterking van de instrumen ten van onderzoek en voorlich ting". De minimumloonsubsidie is al door het vorige kabinet toege zegd, maar tot nu toe ontbreekt Delfts team Nederlands kampioen jeu de boules AMSTERDAM (ANP) Onder grote belangstelling hebben zich op het Mu seumplein in Amsterdam gisteren de Nederlandse kampioenschappen jeu de boules afgespeeld. Van de 44 deelnemende teams be staande uit drie personen behaalde het team-Willin- ge uit Delft de eerste prijs en het team-Bussières een tweede prijs. Deze beide teams zullen door de Nederlandse jeu de boules bond worden uit gezonden naar de wereld kampioenschappen in Ber gen (België), eind juni. iedere duidelijke 'aanwijzing hoe het kabinet die toezegging j zal invullen. Over het prijsbeleid zei hij dat i minister Van Aardenne van i economische zaken zich niet heeft gehouden aan zijn toezeg- ging om in het tweede kwartaal van dit jaar terug te komen op een aantal voorlopige beslissin gen die hij op de eerste dag van zijn ministerschap met het prijsbeleid heeft genomen. Het niet, of niet tijdig, aanpassen van het prijsbeleid aan de ge stegen kosten betekent een ver scherping van dat beleid en dat is voor KNVO onverteerbaar. Inflatiebestrijding ten koste van de rendementen is voor het verbond onaanvaardbaar. ROTTERDAM - De politie in Rotter dam heeft zondag drie vrouwen aange houden, die ervan worden verdacht een 89-jarige man van ruim honderddui zend gulden te hebben beroofd. Zater dag drongen zij de woning van de bejaarde aan de Kruiskade binnen. Zij hadden hem gevraagd een dokter te mogen bellen, omdat een van hen on derweg ziek was geworden. Eenmaal binnen begonnen zij de woning te door zoeken. Even later verlieten de vrou wen het pand met een spaarbankboek je, waar 89.000 gulden op stond. Tevens namen zij een kistje met 10.000 gulden en een aantal aandelen en obligaties mee, waarvan de waarde niet precies bekend is. De aangehoudenen zijn de 32-jarige A. K., de 13-jarige M. S. en de 12-jarige D. L., allen uit Duitsland afkomstig. Twee van hen hadden vrijdagmorgen bij de 89-jarige man in zijn woning aan de West-Kruiskade in Rotterdam aange beld. Zij zeiden, dat zij maagklachten hadden en een dokter wilden waarschu wen. De bejaarde man probeerde de vrouwen tegen te houden, toen zij zijn woning binnendrongen. Hierbij kwam hij in de keuken van zijn huis ten val. Na kreten om hulp verlieten de vrou wen zijn huis. Inmiddels hadden zij kans gezien het geld, een spaarbank boekje, diverse aandelen en obligaties ter waarde van meer dan een ton mee te nemen. Het drietal drong zaterdagmiddag ook de woning van een 76-jarige vrouw aan de Oudedijk binnen. Een van hen had verklaard ziek te zijn en water te willen drinken. Rijnwater stijgt minder snel LOBITH Bij Lobith is giste ren een waterhoogte gemeten van 14.37 meter. Dit is veer tien centimeter minder dan werd verwacht. Het water blijft nog steeds stijgen en zal Waarom zou je je buurman niet helpen? Even gas geven en de wagen van een medeweggebrui ker is ook weer gewassen. SOMEREN (ANP) Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde in zuidoost Bra bant opnieuw met scherp geschoten op iemand die van hun actie getuige was. Het is de derde keer binnen vijf dagen dat in zuidoost Brabant scherpe patronen wer den geschoten op de getuige van een inbraak. De rijkspolitie gaat ervan uit dat het steeds om dezelfde bende gaat. In de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag hadden de inbrekers het gemunt op de sieraden van juwelier Koenraad in Someren. Drie man zagen kans met een aantal juwelen ter waarde van 35 mille aan de haal te gaan. Op een buurman van de heer Koenraad die, wakker geworden door het lawaai waarmee de actie gepaard ging, polshoogte nam, werden drie kogels afge vuurd. De getuige bleef ongedeerd. Eerder vorige week werd onder soortgelijke omstandig heden van vuurwapens gebruik gemaakt bij inbraken in Oirschot, Gemert en Waal- re. De werkwijze van de inbrekers is in alle gevallen dezelfde. Met behulp van een balk die uit de kofferruimte van een snelle personenauto steekt, wordt achteruitrij dend de voordeur of winkelruit van de zaak waarop men zijn oog heeft laten vallen, kapot gereden. Daarna wordt de auto volgeladen. Op getuigen wordt onmid dellijk geschoten, meestal met een flobert geweer. Veel houvast heeft de rijkspolitie in deze zaak nog niet. Ook de grootscheep se speuractie die op de inbraak van afgelo pen weekeinde volgde, had geen resultaat (van onze parlementaire redactie) N HAAG Maatschappijleer en staatsin- ïting zijn leervakken die op de lagere scho- maar ook op talloze scholen voor voortge- onderwijs als een stiefkind worden gezien, alleen door leerkrachten maar ook door rlingen. De redenen hiervan zijn onder meer, veel leerkrachten niet bekwaam zijn om een duidelijke en aansprekende wijze aan itieke en maatschappelijke vorilhing te doen en dat er gebrek bestaat aan goede leerboeken op dit terrein. Dit zei Hans Ludo van Mierlo, oud-journalist en thans werkzaam bij de afdeling voorlichting van de Tweede Kamer gisteren bij de presentatie van zijn kinderboekje ,Polo en de Politiek", dat hij schreef voor de „maatschappelijke vorming" in de vierde, vijfde of zesde klas van de lagere school. Het boek£: mag een unicum genoemd worden. Het is een vlot geschreven lees-leer- boek, dat kinderen in de meest eenvoudige termen een flinke basiskennis over het politieke reilen en zeilen van ons land voorschotelt. De hoofdfiguur in het boek is het hondje Polo, dat kennis maakt met Sarah, het beroemde hondje van Koningin Juliana. Sarah leert Polo een heleboel dingen over de politiek en laat hem ook in contact kojnen met ministers en Kamerle- d«!n, politie-agenten en een burgemeester. De uitgever van het boek, Wolters Noordhoff uit Groningen, heeft onderwijspedagoog Cor Rudolph een werkboekje bij „Polo en de Poli- tek" laten maken waardoor het geheel bij uit stek geschikt is geworden voor klassikale behan deling en verwerking. De tekenaar Jan Kruse voorzag beide werkjes van bijzonder leuke, sug gestieve illustraties. naar verwachting morgen of woensdag de hoogste stand be reiken met ongeveer 14.75 me ter. De hoogste stand dit jaar bij Lobith was 14.19 meter. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat zullen de voor deze tijd van het jaar ongebruikelijke waterhoogten in de Rijn, Lek, IJssel en Waal halverwege de komende week langzaam zak ken. Er zijn geen bijzondere maatregelen te verwachten. Pas bij een waterpeil van tegen de zestien meter zal een extra dijkbewaking nodig zijn. De hoogste waterstand voor de maand mei met 15.05 meter werd in 1970 gemeten en de laagste ih 1976 met 8.28 meter. SOEST De gemeentepo litie te Amsterdam heeft zondagmorgen in de hoofd stad de 32-jarige Amster dammer M. K. aangehou den in een busje, waarin de man voor ongeveer 70.000 gulden aan gestolen perzi- sche tapijten vervoerde. De man had deze tapijten de afgelopen nacht bij een fir ma in Soest ontvreemd. De politie te Soest postte de afgelopen twee nachten bij een aantal meubel- en ta pijtzaken in deze plaats, omdat winkelpersoneel de politie erop had geatten deerd dat „verdachtè, tel kens dezelfde, mannen de afgelopen week „rare han delingen" hadden verricht in de betreffende zaken. Bij de zoekactie naar de daders van de tapijtenroof stuitte de Amsterdamse po litie op een adres in de hoofdstad eveneens nog op een partij hasj van vijftig kilo. HAZERSWOUDE Zang en Vriendschap is morgenavond gastheer voor diverse koren uit de provincie Zuid-Holland. Zij zullen alle optreden tijdens een concert, dat om acht urn 's avonds begint in de Gerefor meerde kerk te Hazerswoude- dorp. De Lofstem uit Sassenheim, Advendo uit Valkenburg en Zang en Vriendschap uit Ha- zerswoude doen bij de gemeng de koren van zich horen. In de categorie „jeugd- en gospel groepen" concerteren The New Life Singers uit Bleiswijk. The Young Voices uit Rijnsburg en Rising Hope uit Hazerswoude. De entree is gratis. Weerbericht van vanmorgen 7 uur Een hogedrukgebied dat zich bo ven de Noordzee handhaaft, zal ook de komende dagen het weer in vrijwel geheel West-Europa blij ven beheersen. Door de intensie ve zonneschijn liep de tempera tuur zondag in het zuidoosten van ons land op tot 24 a 25 graden. Vlak aan zee was het echter 10 graden kouder: zeewind verhinderde dat het daar warmer werd dan 15 a 16 gr. Gelukkig werden er toen geen mistvelden van zee aangevoerd, zoals zater dag het geval was, waardoor het verblijf aan het strand toen bij zonder onaangenaam was. Niet overal in Europa is het fraai zo merweer. Droog, zonnig en nog iets war mer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 16 Min. temp.: omstreeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et- D.v.R. I maal: 90 procent. Casablanca Las Palmas

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5