College Leimuiden weer met cascowoningen op de proppen Groeistuipen en aanhangsels IN KORTWEG MOEDIG VOORWAARTS Twee onderscheidingen voor Wassenaarse koster CDA en PA stunten in Alkemade Tweemaal stemmen in Stompwijk ALPHEN AAN DEN RIJN: STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 29 MEI 1978 PAGINA LEIMUIDEN Burge- aan de Vriezeweg na meester en wethouders sloop van de St. Jans- doen voor de raadsver- school te bestemmen gadering van 1 juni op- voor 4 casco-woningen, nieuw hun voorstel om In de laatstgehouden raadsver- de vrijkomende gronden gadering van 20 april j.l. werd WOUBRUGGE - Door het toe nemende aantal werkzaamhe den is de praktijkruimte in het huis van dokter Nooter te klein geworden. Verbouwing van de oude Christelijke Kleuter school maakt het gebouw ge schikt voor artsenpraktijk en apotheek. De verhuizing van de praktijk vindt vandaag plaats. Het telefoonnummer blijft 01729-8104. Op drie juni kun nen belangstellenden een kijkje LEIMUIDEN - Vrijdag 2 juni organiseert het Gemeentebe stuur in zaal Keijzer een infor matie-avond over het ontwerp- bestemmingsplan „Westerdijk". Aanvang 20.00 uur. In vervolg hierop zal het ontwerp-plan waarschijnlijk half juni gereed komen en op het gemeentehuis ter visie worden gelegd. „Een kluis en een stadsbestuur vertrouwt men niet aan één partij toe" WERKEN moet ook de komende vier jaar in Leiden voor ieder een mogelijk zijn. Daarom willen wij tenminste 10 hectare grond ter beschikking stellen voor vestiging van nieuwe bedrij ven en industrie en voor verplaatsing uit woonwijken van be staande. Bij het binnenstadsbeleid moet de handhaving van een krachtige winkelstand het uitgangspunt zijn. Daartoe moet de binnenstad voor iedereen beter bereikbaar worden. Min stens één parkeergarage zal vóór 1982 gebouwd moeten wor den. Weet U nog niet wat de verschillen zijn tussen de partijen, kom dan vanavond naar de bijeenkomst met Van Aken (PvdA, wethouder economische zaken) BLEIJIE (CDA). Van Duljn (VVD) en Van Oosten (PPR) dit punt van de agenda afge voerd, nadat de heer Kea (KVP) een voorstel van orde had gedaan tot opschorting van de zaak naar een volgende bijeenkomst. De heer Kea was het niet eens met het betreffen de college-voorstel omdat zijns inziens de school een andere bestemming zou moeten krij gen ten behoeve van betere openbare voorzieningen in het dorp. Daarnaast maakte hij be zwaar tegen de open lozing op het boezemwater van de pol der. een zaak, die het milieu niet ten goede zou komen. Ook de heer Van der Ma- deCWD) was het niet eens met het plan, dat b en w voorleg den. Hij wilde weliswaar de woonbestemming handhaven, doch in plaats van 4 cascowo ningen er 2 realiseren en voor de overige 2 „van Dam-eenhe den" bouwen. Hiertegen verzet te het College zich heftig, om dat zo sprak de burgemeester, het bouwen van 2 cascowonin gen niet haalbaar is wegens het te kleine aantal en daarnaast in plan Noord reeds een hoe veelheid van 24 „van Dameen heden" zijn gepland. In het nieuwe college-voorstel wijzen b en w er nog op, dat het probleem van de rioolaf- voer kan worden opgelost door voor de woningen zogeheten Emcoputten toe te passen. Een gezellige drukte heerste gisteren in Oegstgeest en omstreken een prettige en rond de Oegstgeester manege „Moe- middag, waarin werd getoond wat een dig Voorwaarts", waar een open dag gehandicapt kind in de sport kan berei- werd gehouden voor de gehandicapte ken en welk een enorm plezier dit kan ruitertjes. Mede door het mooie weer verschaffen. werd het voor de gehandicapte jeugd en Andere attracties die middag waren het de jeugdige en volwassen inwoners van optreden van clowns, een voltige-num mer (voltige is acrobatiek op en najjE het paard), een pas de deux (show dop twee ruiters met paarden) en een drq suur-demonstratie, welke werd gegevi door oud-Nederlands kampioen de hefe Vellenga, voorzitter van de Ronde TajJj en organisator van dit festijn. Koster Piet Kortekaas (rechts op foto) van de Wasse naarse St. Willibrordkerk werd gisteren met zijn echtge note dubbel in de jubileumbloemetjes gezet. Veertig jaar kosterschap en derhalve de goede zorgen waren aanlei ding voor een dubbele onderscheiding: „Pro Ecclesia I et Pontifice" en de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Oe eerste onderscheiding werd de jubilerende koster uitgereikt door pastoor Wentholt. De koninklijke onderscheiding ontving de heer Kortekaas tijdens de receptie uit handen van burgemees ter Staab (links op foto). ALKEMADE - In de leven digste verkiezingscampagne, die Alkemade ooit gekend heeft, hebben de politieke partijen koopavond aange grepen om nog wat reclame te maken. Twee vrouwelijke kandidaatraadsleden van het CDA trokken vrijdag avond door Roelofarends- veen op een feestelijk ver sierde ponywagen. Onder het motto „vrouwen stemt vrouwen" deelden de Kaagse Kittie van Nieuwkoop en Annie Warmerdam uit Roe- lofarendsveen aan de kinde ren ballonnen, stickers en zonnekleppen uit. De pony wagen bleef een uurtje bij de Dagmarkt staan, waar ook vele volwassenen gaarne een zonneklep in ontvangst namen. Ook Progressief Alkemadè toonde zich actief. De pro gressieven hadden een orgel ingehuurd en mochten dat tegen betaling tijdelijk omdo pen tot de PA-er. Na zich enige tijd rond de Noordhoek in Roelofarendsveen te heb ben opgehouden, trokken de belangrijkste kandidaten van PA, waaronder lijsttrekker Henk van Tol door enkele wijken van Roelofarends veen. PA deelde balpoints in de PA-kleuren uit. WACHTEN OP UITSLAGEN ROELOFARENDSVEEN - De politieke partijen in Alke made gaan de verkiezingsuit slag woensdag op twee ver kiezingsbijeenkomsten af wachten. Het CDA komt met zijn aanhang samen in dorps huis De Alkeburcht in Roelo farendsveen. WD, PA en VGA delen de kosten van de verkiezingsavond en komen gedrieën bijeen in het 100 meter van de Alkeburcht ge legen restaurant De Woelige Baren in Roelofarendsveen. Op beide verkiezingsbijeen komsten zal de uitslag op een groot bord worden bijgehou den. Beide bijeenkomsten be ginnen woensdagavond om acht uur. STOMPWIJK - In Stomp wijk wordt a.s. woensdag 31 mei niet alleen gestemd voor de gemeenteraad maar ook voor de Dorpsraad. Na een aanloop van een soort wijk commissie werd in 1974 voor het eerst door de bewoners van de buurtschap een uit negen leden bestaande Dorpsraad gekozen. De meeste stemmen kreeg daar bij het CDA-raadslid C. N. Boer (548) gevolgd door het toen juist afgetreden raad slid, eveneens CDA, C. A. v.d. Bosch. In de Dorpsraad zaten twee dames: mevrouw A. G. W. Granneman-Zits die bij deze gemeenteraadsver kiezingen een, waarschijnlijk onverkiesbare, plaats heeft gekregen op de WD-kandi- datenlijst en mevrouw K. P. Bregman-Lugtigheid die vol gende Week de plaats van de heer Boer gaat innemen in de CDA-fractie. In totaal werden toen 909 stembiljet ten ingeleverd waarvan 16 ongeldig werden verklaard. J. J. Goedhart lijsttrekker CDA J. W. Haanstra lijsttrekker VVD J. H. van der Vlies lijsttrekker PvdA ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen is een ge meente met groeistuipen. Al geruime tijd wordt smachtend uitgezien naar de komst van de 50 duizendste inwoner, dit in verband met het kunnen opstrijken van meer overheidsgelden. Overheids gelden die zullen moeten worden gebruikt om de onstuimig groeiende en dan weer stagnerende be volking te voorzien van tal van noodzakelijke voorzieningen. De stevige groei van Alphen staat in schril contrast met het „aanhangsel" Aarlander- veen, dat in het geheel niet meer mag groeien en mokkend moet aanzien hoe het pittoreske straat dorp langzaam maar zeker vergrijst. Zwammerdam, ook deel uitmakend van Alphen, heeft daar zo haar probleem mee. Men voelt zich duidelijk ten achter gesteld. Een probleem dat de komende vier jaar dan ook zeker een oplossing verdient. Over dit en andere problemen de visie van de lijsttrekkers van het CDA, de WD, de PvdA en de PCA. Hoe ver mag volgens uw partij het inwonertal van Alphen in totaal nog groeien. Dit met het oog op de aan te brengen voorzieningen? PvdA: De problemen die de snelle groei van de afgelopen jaren heeft opgeroepen zijn o.a. overvolle wegen als gevolg van het ontbreken van werkgele genheid, waarbij het gaat om plm. 8.000 werkne mers. We zitten binnenkort door de vele jonge gezinnen met grote aantallen schoolverlaters, dus jeugdwerkloosheid en alle problematiek die daarbij hoort. Snelle groei in Alphen betekent ook ontvol king van grote steden. Als we doorgaan zoals nu, zullen we niet in staat zijn de groei ook nog op verantwoordde wijze sociaal te begeleiden. Wij vin den dan ook dat Alphen alleen nog maar mag bouwen voor eigen inwoners en inwoners uit de regio, die elders geen onderdak vinden. Dit betekent voor Kerk en Zanen ongeveer 2.000 huizen, mits dit betaalbare huizen zijn. CDA: Eén van de vraagstukken, waar wij voor staan, is de funktie van Alphen aan den Rijn binnen de regio en daarmee de groei van het aantal inwo ners. Voor de oplossing hiervan zal een compromis moeten worden gevonden tussen de eisen van conti nuïteit en rechtszekerheid vanuit het verleden en de veranderende opvatting nu. Na vaststelling van het streekplan Zuid-Holland-Oost door Provinciale Sta ten dient de voorbereiding van het structuurplan van de gemeente ter hand te worden genomen. De aanpassingen en de wijzigingen dienen in een zo breed mogelijk verband in een vroegtijdig stadium te worden besproken. Het inwonertal van Alphen aan den Rijn zal dus mede bepaald worden door genoemd streekplan. Doorslaggevend zal echter zijn of op basis van dit streekplan de grondexploitatie sluitend zal blijken te zijn. Met deze exploitatie houdt het streekplan geen rekening, maar een ge meente heeft deze plicht wel. VVD: Indien het inwonertal in een gemeente wijzigt, wijzigen ook de inkomsten van de gemeente. Met deze inkomsten behoort het hiveau van de voorzie ningen op peil te worden gehouden. Derhalve is stellingname to.v. een groei van het inwonertal meer een zaak van ruimtelijke ordening. Alles op zijn plaats en een. plaats voor alles. De WD is van oordeel, dat Alphen aan den Rijn zou kunnen groeien, zoals in het structuurplan in 1973 is aange geven. Voorwaarde daarbij is, dat de kosten ver band houdend met de uitbreiding vanuit de grond exploitatie van die uitbreidingen worden betaald. Naar het oordeel van de WD is hiervoor een draagvlak nodig dat niet veel zal kunnen afwijken van het structuurplan. En dan nog zullen de hier voor aan te spreken overheidssubsidies nodig zijn. PCA: Ongeveer 60 9D0 inwoners. Uitgangspunt is: geen verdere aantasting van het Groene Hart van Holland. Ridderveld II wordt in een langzamer tempo volgebouwd voor mensen uit Alphen en directe omgeving. Kerk en Zanen wordt niet be bouwd. Werkgelegenheid aanpassen aan beschikba re arbeidskrachten (onder anderen vrouwen). Heeft uw partij een oplossing voor het vraagstuk van de woningbouw voor sociaal zwakkeren en is die oplossing ook betaalbaar? PvdA: In de financiële paragraaf van het verkie zingsprogramma is een bedrag van 1,6 miljoen uitgetrokken voor de woningwetbouw. Dit is een jaarlijks terugkerende uitgave die bij voorbeeld in de vorm van gemeentelijke huursubsidie zou kun nen worden uitgekeerd. Ook andere financierings- vormen zijn niet ondenkbaar. Ook is het mogelijk projectontwikkelaars te laten bouwen onder voor waarde dat ze tegen scherpe aannemingssommen woningwetwoningen bouwen. CDA: In het te voeren huisvestingsbeleid is een goede huisvesting voor de inwoners noodzakelijk, waarbij de minst draagkrachtigen speciale aandacht krijgen. De problematiek om voor de sociaal zwak keren een goede woning te bouwen tegen een aan vaardbare huur is echter veelomvattend en door een gemeente zelf niet op te lossen. Woningwetbouw is een rijksaangelegenheid en slechts met behulp van diverse rijkssubsidies tracht een gemeente met veel inspanning woningen te bouwen, die qua huur en wooncomfort voor sociaal zwakkeren aanvaardbaar zijn. VVD: Het is menselijk gesproken onmogelijk de problematiek van de huisvesting van de sociaal zwakkeren alles omvattend op te lossen. Er zijn aan dit probleem de volgende facetten te herkennen: De momentele huisvesting van deze groepen in verou derde buurten, in van weinig comfort voorziene woningen, dient te worden verbeterd; renovatie en/of vernieuwbouw betekent hogere huren, (tijdelij ke) verplaatsing naar elders en over het algemeen minder woningen terug. Tevens wordt het sociale contact van de buurtbewoners verstoord. Hoe je het ook oplost en welke maatregelen je kiest, er zal door de bewoners altijd een zeker offer moeten worden gebracht. De WD wil het eigen woningbezit stimu leren en daardoor doorstroming naar relatief goed kope goede woningen bevorderen. Waar mogelijk dienen de oudere woningen te worden vernieuwd en met de woonbuurt te worden aangepast aan de hedendaagse eisen. De diverse subsidies zullen de huren wat dit betreft in overeenstemming moeten houden met het aangeboden wooncomfort. PCA: Zoveel mogelijk vernieuwbouw van beschik- bare, betaalbare woningen. Ook premiekoopwonin gen worden eerlijk verdeeld. Doorstroming krachtig ter hand nemen en daarop bij woningtoewijzing letten. Goede voorlichting over huursubsidie. Overi gens heeft de gemeente te weinig bevoegdheden op het gebied van woningbouw. We kunnen gemeente lijk veel doen, maar het rijk bepaalt door zijn bouwbeleid in hoge mate de huren. Wat moet er volgens uw partij in de woonkernen Aarlanderveen en Zwammerdam gebeuren om de leefbaarheid aldaar te waarborgen? PvdA: Zoals ook uit rapporten van de Provinciale Planologische Dienst blijkt is voor de leefbaarheid van kleine kernen belangrijk dat ze evenwichtig kunnen groeien, d.w.z. dat ze voldoende huisvesting kunnen bieden aan de eigen mensen. Dus zullen bouwplannen daarop afgestemd moeten worden. Voor Zwammerdam betekent dit vrachtauto's uit het centrum en het aanleggen van woonerven, de aanleg van een tunneltje onder de Steekterweg en de Vinkenbuurt terugbrengen in de woonsfeer. Voor Aarlanderveen betekent dit het verwerven van gronden t.b.v. nieuwbouw in het bestemmingsplan „Dorpstraat". CDA: Volgens het programma van het CDA dient de problematiek van de kernen Aarlanderveen en Zwammerdam de volle aandacht te krijgen. Nage gaan dient te worden op welke wijze het basisvoor zieningenpakket kan worden verbreed. Terugloop van de bevolking dient te worden voorkomen, daar anders het voorzieningenniveau nog meer wordt aangetast en dat zou onaanvaardbaar zijn. Met name in Aarlanderveen moet de woningbouw wor den gestimuleerd (Kerkvaartsweg/Dorpsstraat), snel heid van handelen is dringend noodzakelijk. Wo ningbouw in Zwammerdam is gelukkig van de grond gekomen. Knelpunten zijn daar met name het kruispunt Steekterweg/Spoorlaan en de Vinken buurt. Samen met de bevolking van Zwammerdam zal naar l^evredigende oplossingen moeten worden gezocht. VVD: Terugloop van de bevolking in zowel Aarlan derveen en Zwammerdam dient te worden voorko men, daar er anders onvoldoende draagvlak is om het voorzieningenpeil te handhaven, laat staan te l. verbeteren. In Zwammerdam zijn in het plan De Burcht, de nieuwbouwmogelijkheden aanwezig. De moeilijkste zaken, die in Zwammerdam de volle aandacht behoeven, zijn: het kruispunt Steekterwe g/Spoorlaan, dat door aanleg van rijksweg 11 is op te lossen; het verbeteren van de Vinkenbuurt, dat door middel van de hinderwet dan wel door ver plaatsing van storende bedrijvigheden is op te los sen. Beide oplossingen kosten onaangenaam veel tijd. In Aarlanderveen dient voornamelijk de wo ningbouw te worden gestimuleerd. Aan de Kerk- vaartsweg als ook" in de Dorpsstraat zijn hiertoe mogelijkheden, die met voortvarendheid dienen te worden benut. PCA: Als de bewoners van Aarlanderveen en Zwammerdam dat zelf willen: instellen van dorpsra den met eigen bevoegdheden en eigen geldmiddelen. Bouwen voor eigen inwoners. Middenstand wordt gesteund om taak te kunnen blijven vervullen. Zo moeten er ook extra middelen worden aangewend om de scholen te handhaven. De verkeersveiligheid vergroten door leefstraten te maken, doorgaand zwaar verkeer te weren, kruispunten goed te beveili gen (tunnel Zwammerdam, verkeerslichten Aarlan derveen). Karakteristieke dorpssituaties (brug Aar landerveen) behouden. Waaraan kent uw partij komende vier jaar de hoogste prioriteit toe? PvdA: Zoals ook al uit de titel van het verkiezing sprogramma blijkt „Laten we Welzijn", legt de PvdA sterke prioriteit bij het welzijn. Aan de ene kant heeft dat te maken met een aantal mentaliteits zaken die wij belangrijk vinden en niet zo gek duur zijn, zoals betere voorlichting, inspraak, stimulering buurtcomité's. Aan de andere kant zijn er ook zaken die wel duur zijn, maar volgens ons toch moeten, zoals de accommodaties voor sociaal culturele voor zieningen en dan met name „De Kom" en de verhoging van subsidies voor het sociaal culturele werk speciaal jeugdwerk. Verder vinden wij de bouw van betaalbare woningwetwoningen uiterst belangrijk. CDA: Gesteld werd reeds dat het voorzieningenni veau niet mag achterblijven bij de uitbreiding van de gemeente. Geconstateerd moet worden dat er tekorten zijn op het gebied van sociaal-culturele voorzieningen. In de komende vier jaar zal aanvul ling noodzakelijk zijn. Het plan Zegersloot met de uniek gelegen plas zal zowel voor de aktieve als voor de passieve recreatie verder moeten worden uitge bouwd. De mens van tegenwoordig heeft meer beschikking over vrije tijd. Het CDA wil medewer ken om mogelijkheden te scheppen voor een zinvolle vrijetijdsbesteding. VVD: De WD is van oordeel, dat de leemtes op het vlak van de gemeentelijke voorzieningen in de komende vier jaar dienen te worden opgevuld. Deze leemtes manifesteren zich o.a. in tekorten op het gebied van sociaal culturele voorzieningen. Tevens moet de levendigheid in het centrum verder worden gestimuleerd door de bouw van het cultureel centru m/muziekschool, adequate bewinkeling en verster king van de woonfuktie. Voor de recreatie en spor tieve wensen van onze bevolking zal het plan Zeger sloot met de recreatieve plas verder tot ontwikkeling moeten worden gebracht Met een niet aflatende ijver zullen wij de betere bereikbaarheid van Alp hen nastreven. PCA: Schreeuwend nodig is beleidsmatig werken: verkeerscirculatieplan, milieuplan, onderwijsplan- Volledige democratie, krachtig bestuur. Geen kreten van onze kant: wij hebben een volledig derrfbcratise- ringsplan opgesteld met burgerraden, informatie blad, ombudsvrouw/man. Achterstand in welzijns voorzieningen snel wegwerken. Groene Hart van Holland sparen. Minder forensisme; werken, wonen, recreëren, winkelen dicht bij elkaar.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4