SlHilHi9@Xiï fietsers Vijfhonderd deelnemers op bres voor CDA: Samen werken in Leiden Geslaagd wijkfeest stichting Meerburg Fools Festival geen Leids leven beschoren I JUBILEUMCONCERT KUNST EN GENOEGEN Edgar Allan Poe In bet Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17 wordt (vanavond) een film vertoond die gebaseerd is op verhalen van Edgar Allan Poe. De film beet „Oblong Box" en zit vol gruwelen, schijndoden en zwarte magie. In de hoof drollen spelen de bekende griezelfilmsterren Vincent Price en Christopher Lee. De toegangsprijs voor de film be draagt f 4,— en de voorstelling begint om acht uur. Boycot De Boycot-Outspansinaasappels Actie organiseert deze maand een collecte in Leiden. De opbrengst wordt gebruikt om het verzet tegen de apartheid in Zuid-Afrika te steunen. De collecte wordt gehouden vanaf vandaag tot en met 3 juni. De collecte wordt zaterdag 3 juni besloten met een demonstratieve fietstocht met als eindpunt het Leidse stad huis. Politiek De studentensociëteit Minerva is morgenavond het middel punt van de Leidse politiek. Burgemeester Vis zal een inleiding houden, waarna de lijsttrekkers van alle politie ke partijen in discussie zullen treden over een aantal door Minerva opgestelde stellingen. De voorzitter van het forum is de heer Han Mulder, de hoofdredacteur van het Leidscb Dagblad. De studentensociëteit is gevestigd aan de Bree- straat 48-50. De bijeenkomst begint om half negen. Fancyfair De fancyfair die de Prins Willem Alexander Mavo hield voor de patiënten van „Zuydtwijck" is een grandioos succes geworden. Alle klaslokalen hadden een gedaanteverwisse ling ondergaan. In de aula van de school stonden kraampjes en zitjes, die het geheel een feestelijk aanzien gaven. De netto-opbrengst was drie duizend gulden. AANDAG 29 MEI 1978LEIDSE COURANT peidse aangelegennea Ie Drie-oktobervierin lijk op te luisteren, si n- de bloemetjes. Ter il. lieid van het vijftigi I.EIDEN - Leidenaars houden Kunst en Genoegen, dat verd afgelopen zaterdag ten ivervloede nog eens bewezen. j)e muziekvereniging K en G, ^™lie zich zo vaak inzet om [.eidse aangelegenheden zoals !-oktoberviering feeste- stond zelf Ter gelegen- vijftigjarig be- ian van de vereniging werd n jubileumconcert gegeven iet een programma dat bij- Ho^onder veelzijdig was. 1^p de eerste plaats verdienen 'ïe leden van K en G zelf ver- f*" nelding voor de bewonderens waardige manier waarop zij *55 üeh inzetten, en met pittige parsen en melodieën een enor- (ne feestvreugde in de stamp- talie Stadsgehoorzaal brach- ®"(en. Onder leiding van talrijke irigenten (wij noemen alleen .oop Peters, N. de Jeu en Ri- ©pus Vuyk), die ieder hun eigen ipecialisatie hebben, bijvoor- ild junioren en senioren, en lijpers, blazers of tamboers, laakte het jubilerende mu- :iekgezelschap zo enthousiaste .uziek, dat wij denken dat het 'oor de volgende vijftig jaar ik wel goed zit. Verschillende ipd-leden, die deze mooie gele- iènheid van een gezellige reü nie niet voorbij lieten gaan, droegen ook het hunne op mu zikale wijze bij. Wat hoort er allemaal bij een jubileum? Een man die de hele zaak gezellig aan elkaar praat is natuurlijk onmisbaar. Dat was Herman Emmink, de be kende Wie-Van-De-Drie-presen- tator. Hij kon zich er maar niet genoeg over verbazen, dat er geen vrouwelijke leden zijn bij K en G, maar overigens deed hij het uitstekend. Verder bloe men: de zaal was bont versierd door Rijnsburgse bloem-arran- geurs. En tenslotte cadeaus. Die kwamen van het Leidse gemeentebestuur, dat een fon kelende trompet meebracht; van de jubileumcommissie, die bij monde van de heer IJzer man nieuwe costuums aan de junioren schonk, terwijl de se nioren over indrukwekkende nieuwe blaasinstrumenten kon den beschikken; en niet in de laatste plaats van de firma J. Siere en Zoon, grossiers in groente en fruit aan de Roose- veltstraat 27, die twee jaar ge leden vijftig jaar bestond. Bij die gelegenheid is een cadeau fonds geopend voor een goed doel: en van dat geld werd zaterdagavond door de loco burgemeester Van Aken 2500 gulden aan K en G overhan digd. Een prachtig geschenk voor een vereniging, die zoveel kunst en genoegen in het Leidse leven brengt. TON HARMSEN lllllllllllll Economisch rWel en wee Aan de Oude Rijn 98 is i.p.v. iet G.P.B. Grafisch Produktie tureau, het reclame bureau lidder en Koning gevestigd, Igekomen van Rijnoever 10. Aan de Herèngracht 10 is 'het v.m. kantoor van Huurman ?oek#Leiden b.v. de Openschool ge vestigd, gekomen van Hoogl. Kerkgracht 4. 171 Aan de Nieuwe Rijn 4y is i.p.v. een eerder gevestigde winkel in verfbenodigdheden, de Israëlische broodjeszaak ia oi «Midden Oosten" gevestigd. Bmeu Aan het Pluimgras 23 is )3 (LVola Geldleningen" gevestigd, dertii gekomen van Hogewoerd 166. 0 Aan de Nieuwe Rijn 42 is 1 „Match", winkel in sportartike- riccijlen en sportkleding, gevestigd. orkeJ je el© Aan de Lage Morsweg 37 is waalde winkel in rijwielen annex preparatie, van Jac. Post opge- *JII lllllllll! Mr. Hellmuth E. A. Driessen (46) staat nummer 1 van de CDA-lijst bij de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag. In het dage lijks leven wetenschappelijk medewerker aan de universiteit van Amsterdam, een van de beide academici in de christendemocra tische fractie, ontpopte zich de laatste vier jaar in z'n vrije tijd tot een vurig oppositieleider die de strijd met het links programcollege niet schuwde. Regelmatig veegde hij flink de vloer aan met de leden van deze wethoudersclub die door hem herhaaldelijk als ondemocratisch werd afgeschilderd. De felle kritiek van Driessen werd vaak als ongenuanceerd bestempeld door zijn politieke tegenstanders. Het optreden van Driessen leidde zelfs tot de beschuldiging van PvdA-leider Meijer die zijn CDA-opponent de Idi Amin van de Sleutelstad noemde, alsof dat een genuanceerd oordeel was. Maar goed, zo gaat het nu eenmaal in de politiek hier ter stede. Of daar de komende jaren verandering in komt is aan de kiezers. Het CDA heeft de deur naaf alle partijen in elk geval wijd open staan, al vreest men ook daar weer vier jaar lang te worden opgescheept met de rol van oppositiepartij in een door de PvdA-strategie door polarisatie verscheurde gemeenteraad. 0 Parkeergarages binnenstad 0 renovatie 0 nieuwbouw 0 ontwikkeling bedrijfsterreinen 0 sportvoorzieningen LEIDEN Samen werken om Leiden te besturen. Dat stelt het Christen Democra tisch Appèl voorop in haar beleidsvoornemens voor de komende vier jaar. Dat wil zeggen met de PvdA, de VVD, D'66 en alle andere partijen die zich tot doel stellen de belangen van de totale stad te behartigen en niet slechts die van een kleiner of groter deel van de bevolking, vooral uit de eigen achterban. Volgens fractieleider en lijstaanvoer der Driessen is van dat prin cipe in Leiden de laatste vier jaar weinig terecht gekomen. Het was meer een bestuur voor de krappe meerderheid in de stad. Het CDA wil noch de kluis, noch het bestuur van de stad aan ée:n partij (in casu de PvdA) toevertrouwen. „Als je deze heren hun gang laat gaan, kennen zij geen terug houdendheid", waarschuwt de CDA-leider. „Zelfkritiek is iets waar het hen ten enenmale aan ontbreekt. In dat kader moet ook de kritiek die wij de laatste vier jaar ook op de leden van dit college persoon lijk hebben geuit worden ge zien. Neem nu wethouder Ver boom. Het is toch volstrekt ongepast dat een wethouder die belast is met het toezicht op het volkshuisvestingsbeleid met een salaris van 80.000 gul den per jaar in een woning van een woningbouwvereni ging gaat wonen. Diezelfde man geeft zichzelf een perma nente parkeerontheffing voor het Stadhuisplein, terwijl zijn collega-raadsleden als ze daar om vragen en bereid zijn er voor te betalen nul op request krijgen", betoogt mr. Driessen. De aanvoerder van de Leidse Christendemocratie heeft wet houder Verboom ook kwalita tief niet hoog staan. „Hij is eigenlijk te zielig om over te praten", zegt Driessen. „Ik mag dan een vergissing heb ben gemaakt bij het tellen van de woningbouwproduktie on der dit college, feit blijft dat onder Verbooms voorganger (CD A-wethouder Ham-red) minstens zoveel' nieuwe huizen tot stand zijn gebracht en dat de stelling dat de PvdA het wel even zo veel beter en an ders zou doen in Leiden dus helemaal nergens op slaat", aldus Driessen. De woningbouw krijgt van het CDA hoge prioriteit, zowel de renovatie als de nieuwbouw. Het CDA behoort tot de weini ge partijen in de gemeente raad die onomwonden durven stellen dat het volbouwen van de Stevenshofpolder absoluut noodzakelijk zal zijn om de enorme woningnood in Leiden effectief te bestrijden. In het CDA-beleidsplan staat: 3000 2- en 3-kamerwoningen en 1000 woningen voor alleenstaanden in vier jaar tijd. Jaarlijks zou den voorts 800 huizen moeten worden gerenoveerd, een aan tal dat ook wethouder Ver boom zich ten doel had ge steld, maar dat bij lange na niet is gehaald. Het CDA is voorts een van de weinige par tijen die stelt dat het onzin is alleen maar voor Leidse wo ningzoekenden te bouwen. „Als je nog een beetje werkge legenheid naar Leiden wil ha len zal je er toch ook voor moeten zorgen dat de mensen die met zo'n bedrijf mee ko men het huis kunnen krijgen om in te wonen. Zonder die mogelijkheid wordt het wel erg onaantrekkelijk voor een bedrijf zich in Leiden te vesti gen", meent mr. Driessen. „Wij zijn niet zo bang voor een grote woningvoorraad. Voorlo pig is er nog een gigantische achterstand en we hebben in het verleden die Stevenshof polder niet gekocht om er een natuur- en recreatiepark van te maken", aldus Driessen. De Stevenshofpolder ziet het CDA ook ruimte bieden aan een broodnodig stukje indus trieterrein. Voorts zal het Schuttersveld in de mening van het CDA tot een zeer aan trekkelijk kantorencentrum ontwikkeld kunnen worden. „De laatste jaren is er alleen maar industrie weggetrokken. De door ons destijds geplande industriegebieden zitten hele maal vol. Omdat onder de Pv dA de economische sector to taal is vergeten is er nu geen vierkante meter meer beschik baar. Dat maakt het voeren van een actief werkgelegen heidsbeleid niet makkelijker", merkt Driessen ironisch op. De CDA-leider signaleert wat volgens hem het grote nadeel van een programcollege is: ,,'t zijn allemaal politieke vrien den. Ze weten van eikaars doen en laten veel te weinig af. Waal heeft in zijn strijd tegen de auto en de zo noodza kelijke ondersteuning van Verboom daardoor geen tijd meer kunnen opbrengen ook nog naar Van Aken te luiste ren. De gemeenteraad heeft eindeloos gevraagd om plan nen voor industrieterreinen, maar Waal geeft steeds niet thuis. Het CDA heeft in haar program gesteld dat 10 hecta re bedrijfsterrein zeker nood zakelijk is", aldus Driessen. Om de werkgelegenheid en de gezelligheid in de binnenstad Mr. Hellmuth Driessen, lijsttrekker van het CDA (links) op huisbezoek met kandidaat-raadslid A. van der Waals. Sumatrastraat-bewoner Van Tol krijgt twee bloemen overhandigd in rood en wit te waarborgen legt ook mr. Driessen een muntje bij de parkeervoorzieningen („min stens één parkeergarage de komende vier jaar"). „Het aan trekkelijk maken van de bin nenstad is een zaak van het bedrijfsleven zelf", meent de CDA-lijsttrekker, „maar de gemeente moet daar wel alle voorwaarden voor scheppen. Het oplossen van de verkeer schaos in plaats van deze als maar vergroten is dan natuur lijk van levensbelang". Tenslotte krijgt ook de sport van het CDA een muntje. Vooral de binnensporten ko men nog te kort. Driessenn denkt aan een nieuwe sporthal waardoor de Groenoordhal zijn sport zou kunnen kwijt raken en meer rendabele evenementen zou kunnen or ganiseren. Ook wordt het vol gens het CDA tijd dat Leiden een manege krijgt. Is volgens de lijsttrekker van het CDA de laatste jaren nu echt zoveel tot stand gebracht in Leiden als de PvdA dezer dagen middels een overdreven en uiterst doorzichtige pers campagne wil doen geloven? Mr. Driesen: „Er is in vier jaar veel gerestaureerd. Ja, maar om nu te suggereren dat Lei den daarmee in herstel zou zijn is pure demagogie. Men heeft alleen maar kunnen voortbouwen op het vele voor bereidende werk dat door het vorige college (een CDA-WD- college-red) is verzet. Men heeft handig ingespeeld op het hebben van politieke vriendjes in Den Haag, en de vruchten van ons beleid geplukt. De slogan „Leiden in herstel" is dus pronken met andermans veren", aldus de aanvoerder van de CDA-kandidatenliist. Touwtrekken in de Wierickestraat LEIDEN De Stichting Meerburg kon afgelopen zaterdag terugkijken op een - ook dankzij het mooie weer - zeer geslaagd wijkfeest. Het financiële doel, namelijk geld toevoegen aan het potje dat bestemd is voor de bouw van een stenen clubhuis werd echter niet bereikt. De kosten bleken zo hoog uit te vallen dat er amper enige winst kon worden geboekt. Het wijkfeest verliep niettemin verder vlekkeloos. Het optreden van de echte Pipo de Clown en Mammaloe voor 350 kinderen in de botenloods van Watersport Roomburgh - bekostigd door vele sponsors - bleek een onverdeeld succes. Ook de kinderoptocht, begeleid door „Concordia" en een drum band uit de wijk met de „Matilo's", majoretten uit de wijk bleek het aanzien waard. De fancy fair en het Rad van Avontuur in clubhuis Klein Matilo trokken veel op koopjes en winst belust publiek aan. Een ander hoogtepunt vormde de touwtrekwedstrijd, die uiteind elijk door meisjes van 15 jaar van grote sterke mannen werd gewonnen. LEIDEN The Great Salt Lake Mime Troup sloot gisteravond op het LAK het Leidse gedeelte van het Festival of Fools af met de beste voorstelling van de vier dagen „gekkenwerk". Vol prachtige mimetechniek en met superieure, muzikale begelei ding, bewees de Troup dat technisch vermogen de humor niet hoeft te onderdrukken. Anderzijds is techniek geen absolute voorwaarde voor gek zijn. Dat bewees de Amsterdamse straatzanger Barry Nooy zondag middag op het stadhuisplein. Zijn tweemans formatie, een af scheiding van het Amsterdams vuilharmonisch orkest, heeft haar instrumentarium grotendeels opgebouwd uit afvalmaterialen. Dat daar op heel aardige wijze geluid uit te halen valt, bewezen Barry en zijn makker. Gewoon lekker raar met een klein beetje boodschap in de gezongen teksten. Pigeon Drop, vrijdagmiddag bij het raadhuis, zweefde tussen techniek en rariteiten in. Dat leverde enige bewonderenswaardige hoogstandjes op het mimisch vlak, maar de esprit ontbrak. De People Show gaf vrijdagavond in het LAK een fraai voor beeld van semi-environmental theatre. Het principe is al veel langer bekend, maar de uitvoering van de People Show bleek degelijk Engels vakwerk. De optredens van Michael Gimple, Living Poem Theatre en The Fooisband waren om verschillende redenen teleurstellend. Maar dat is het risico voor de toeschouwer van zo'n festival. Kwaliteit en professionaliteit willen nog wel eens verschillen. Evenals het ook wel het risico voor de toeschouwer leek, dat aanvangstijden doorgaans geen waarborg bleken voor werkelijk begin. De publieke belangstelling voor de Fools-vierdaagSb viel wat tegen. Sommige voorstellingen trokken aardig aan; bij de minder bekende groepen bestond het publiek voornamelijk uit Leidse theater incrowd. Eenmaal begonnen konden buiten-optredens soms ook enige voorbijgangers boeien. Maar in doorsnee toch te weinig om te kunnen zeggen dat het Festival of Fools in Leiden l^cht geleefd heeft. PAUL VAN DER PlANK llsabl door de verkiezingskoorts) tussen bijvoorbeeld de lijsttrekkers van het CDA (mr. H. E. A. Driessen) en de PPR (drs. L. Beijen) over het nut van parkeergarage's in de binnenstad wer den afgewisseld door met name het spectacu laire middeleeuwse straattoneel van Ruud Kenter en de zijnen. De nar, de steltloper en de boeienkoning wisten veel publiek tot zich te trekken. Verder waren er bijdragen van Lampie Wouda met fietsliederen en Matrogoth. Het blazersensemble „De Onderste Steen" zorgde voor indringende achtergrondmuziek. De succesvolle demonstratie werd omstreeks zes uur beeïndigd. De fietsers en route door gevaarvol Leiden. Hier op de Zoeterwoudse Singel. LEIDEN Een kleurig lint van 500 fietsers strekte zich onder de stralende zon zaterdag middag uit over geheel Leiden in het kader van de door de ENWB georganiseerde lande lijke demonstratieve fietstocht. De afdeling Leiden van de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond (ENWB) had een route langs alle knelpunten voor fietsers in Leiden uitgezet, om het gemeentebestuur te wijzen op de moeilijkheden die de gebruikers van het rijwiel in hun dagelijkse poging Leiden te doorkruisen ondervinden. In het grote pelo ton reden tevens bakfietsen mee die één en ander middels affiches onder de aandacht van de Leidenaars poogden te brengen. Het gezel schap vertrok om twee uur vanaf het Schutter- veld om uiteindelijk een uur later aan te komen bij de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde; waarschijnlijk wordt de Pro loog van de Tour de France straks sneller afgewikkeld, maar de nadruk lag nou eenmaal op het demonstratieve aspect wat niet tot uitdrukking komt als men voorbijflitst. Onder weg kwamen de fietsers geheel toevallig wet houder Waal van ruimtelijke ordening aan het einde van de Nachtegaallaan tegen, die best bereid bleek om een aldaar onlangs aangelegd fietspad, dat de verbinding vormt tussen de Nachtegaallaan en de Wassenaarseweg (en dat verder alleen ook nog door voetgangers te gebruiken is) gelijk even open te stellen. Kos ten van deze voorziening voor langzaam ver keer: 110.000 gulden. Voor het pand van de voormalige Zeevaart school had de ENWB in samenwerking met de Stichting Iris een manifestatie opgezet. Raad sleden van de verschillende politieke partijen waren aldaar aanwezig om met de ENWB van gedachten te wisselen over het fietsbeleid in Leiden. De felle discussies (aangewakkerd

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3